Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 minutes ago, Manilla said:

Aj objasni nam ti suštinsku razliku izmedju ovog i onog što se desilo 1999, baš bih voleo da čujem. 

Ajde ja da probam:

1) Ukrajina nije u prethodnih 9 godina sponzorisala (da ne kažem nešto više) ratove i ratne zločine na teritoriji susjednih država;

2) Ukrajina nije ukinula svojoj federalnoj članici ustavna ovlašćenja;

3) Ukrajina nije sprovodila aparthejd nad dijelom svojih stanovnika;

4) Ukrajinu nije napalo nekoliko najstarijih i najsolidnih demokratija na planeti;

5) Ukrajinci nisu više puta većinski glasali za poludjelog komunističkog aparatčika.

 

Je li dovoljno ili treba još?

  • Like 6
  • Thanks 3
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Ako vama nije jasno šta je prethodilo intervenciji 1999, a šta ovom ratu, onda nemamo šta više da razgovaramo. Znam da je u glavi prosečnog srbende to isto, ali ovo nije forum za prosečne srbende. Da su obe stvari kršenje međunarodnog prava je jedino u čemu ćemo se složiti. Sve ostalo je suštinski drugačije. 
 

@Beonegro je to ipak bolje sažeo.

Edited by Eddard
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Rusi nakon 20 miliona izginulih ljudi u WWII, jednostavno vise ni najmanje ne zele da se igraju. Ne opravdavam ovaj potez Putina, ali jednostavno mogu da razumem, Rusi ne zele da opet budu u kandzi neprijatelja, citaj NATO, koji se iz godine u godinu sve vise siri i sa razlogom se oseca zabrinutost. Putin ocigledno ima neke informacije koje mi ne znamo, pa je tesko i prosuditi i on ima jedan svoj citat koji govori: Kad vidis da je bitka neizbezna, udari prvi. 

 

Ukrajina je tu samo kolateralna steta i najvise stradaju dobri ljudi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Retko pisem o politici, mislim da nikad nisam o svetskoj, ali ovo sto se desava me ne ostavlja ravnodusnim.

 

Kao i te '99. kad smo zbog nekih familijarnih obaveza bili kao Kostunica (aka. neobavesten), tako sam i do danas. Cuo sam tu i tamo za krizu, znam od ranije za Krim, cuo sam da su se nove dve oblasti otcepile i mislio sam da je to to, da ce proci kao Krim. Da ce Ukrajina postati manja, Putin odneti jos jednu pobedu bez prevelike borbe, ali eto, bas sam bio neobavesten, pa me ovo bas zateklo. 

 

Pa cak i kad sam cuo da je nesto pocelo, pomislio sam "ma ok, to samo rusi ulaze u te dve oblasti da pruze podrsku lokalnim paravojnim pobunjenickim snagama". I jos imam jutros neki sastanak sa klijentom za koga development radi neka ukrajinska firma, propustio sam jedno 2 nedelje te sastanke (otuda i dodatna neinformisanost) i ulazim, ukrajinka, project manager, se konektuje od kuce, suznih ociju, na brzinu povezane kose... a inace je uvek u office-u i skockana. Kratko pitanje ko je kako, naravno dotaknemo se i teme ali vidimo da joj nije svejedno pa ne pitamo puno. 😞 Jos sam ja bio u fazonu da su oni u Kijevu, kad ono, oni su negde na pola puta izmedju Krima i Donjecka. Jos ja kao da utesim bacam tu moju misao "ma dobro, nece to doci do vas ipak".

 

Jbt koji sam debil, Rusija bombardovala sirom Ukrajine. Posle tek saznajem, gledam i ne verujem da se to desava u 21. veku. Gledam izbeglice, gledam scene porusenih zgrada, unistenih vojnih vozila... Samo se vraca secanje o nasim 90im. 

 

Naravno, kontaktirao sam ih cim sam se "otreznio". Kaze mi jedan ukrajinac, "od kad smo poceli da radimo, znajuci da si iz Srbije, uvek sam hteo da te pitam kako ste vi prevazisli taj period ratova". Pa sam mu otvorio dusu. 

 

Ne znam... s jedne strane razumem i Rusiju da smatra to nekim ugrozavanjem svoje bezbednosti, a sa druge strane ne razumem da potezu ovakvu akciju, prakticno smo u ratu i samo se ceka kad ce i NATO da se ukljuci, i ode sve u... 

 

Nekako sam bas tuzan sto se sve ovo desava.

 

A Srbija, ne znam sta ce onaj nas mamlaz reci posto on o svemu odlucuje sam, ali ovo nam je sada idealna prilika da budemo nekako opet nesvrstani. Zamislte da sad ovaj "nas" krene u mirovnu misiju? Ne znam da li da u tome pozelim da uspe ili da omane. Ali nece, ovde su izbori. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dracarys said:

Rusi nakon 20 miliona izginulih ljudi u WWII, jednostavno vise ni najmanje ne zele da se igraju. Ne opravdavam ovaj potez Putina, ali jednostavno mogu da razumem, Rusi ne zele da opet budu u kandzi neprijatelja, citaj NATO, koji se iz godine u godinu sve vise siri i sa razlogom se oseca zabrinutost. Putin ocigledno ima neke informacije koje mi ne znamo, pa je tesko i prosuditi i on ima jedan svoj citat koji govori: Kad vidis da je bitka neizbezna, udari prvi. 

 

Ukrajina je tu samo kolateralna steta i najvise stradaju dobri ljudi.

 

hahaha, pa ovo nije normalno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Utešno da je bar neko u Beogradu izašao da demonstrira protiv ruske invazije na Ukrajinu. Međutim, kada se setim intervjua sa "građanima", koje sam jutros gledao na N1, i koji su sa manjom ili većom radošću podržavali rusku svinjariju, a koje su verovatno uredno videli i svi strani dopisnici (ako ne organizuju i sami takvo ulično random ispitivanje mišljenja), to je više nego tužno, a biće da ti dotični "građani" reprezentuju veći procenat populacije nego ovo malo pristojnog sveta. Jedino veseli u celoj ovoj tužnoj situaciji da će avav-ova bulja svakako u rascep. Ostavimo po strani Rusiju, oni će možda i da mu oproste neku blagu neutralnu kritiku tipa Srbija se en generale zalaže za poštovanje međunarodnog prava i postojećih granica suverenih država, a bez sankcija, ali civilizovana osa sveta mu neće tako lako oprostiti da se ne izjasni jasno. Sa druge strane, sopstveno biračko telo mu neće oprostiti bilo kakvu iole ozbiljniju kritiku Rusije, a tek ne sankcije. U procepu je, a, na žalost, i mi svi zajedno sa njim. Za opoziciju bi najpametnije bilo da bude jasna pa makar izgubila sad izbore a li povukla civilizovan svet na svoju stranu za sledeću priliku. Ponoš je, za razliku od nastupa u Utisku nedelje i sramotnoj priči oko Usratka Genocidovića, ovaj put dao pametniju izjavu, kojom je i vuk sit i ovce na broju, ispunio je radni zadatak da kao bude pro-evropski a da ne antagonizuje suviše desnicu sa kojom koketira, ali ipak je to suviše mlako za nekog ko navodno zastupa evropske civilizacijske vrednosti. Jasno je kako će nas civilizovan svet percipirati (u to ne uračunavam Rusiju, Kinu, Belorusiju, Severnu Koreju, Kubu i DNR Kongo).

 

BTW, ko razume francuski ili ima nekog u kući koga može da arči kao prevodioca (ja maltretiram suprugu da mi prevodi) na Tele 5 Monde ima veoma interesantna emisija na temu ruske invazije, koju bi mogli i ovi sa N1 da uzmu kao primer, kako ozbiljni mediji obrađuju temu (ovo za slučaj da neko sa tog medija prati forum, samo mali hint).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Ajde ja da probam:

1) Ukrajina nije u prethodnih 9 godina sponzorisala (da ne kažem nešto više) ratove i ratne zločine na teritoriji susjednih država;

2) Ukrajina nije ukinula svojoj federalnoj članici ustavna ovlašćenja;

3) Ukrajina nije sprovodila aparthejd nad dijelom svojih stanovnika;

4) Ukrajinu nije napalo nekoliko najstarijih i najsolidnih demokratija na planeti;

5) Ukrajinci nisu više puta većinski glasali za poludjelog komunističkog aparatčika.

 

Je li dovoljno ili treba još?

Uf al je ovo pogresno na mnogo nivoa

ajmo od kraja

Poludeli komunista (to se slazem) je dobrih 5 6 godina bio u najmanju ruku podrzavan od tih najstarijih i najsolidnijih demokratija, bio garant mira na Balkanu  i dobrano pomagan da dobije na izborima. Kad su 2000 resili da ga skinu on je otisao

Sto se tice ratova licno ne mislim da je mnogo veci krivac Sloba od ostalih komunista tada na vlasti po bivsim republikama

Nikako ne zelim da opravdam ratne zlocince, i moraju svi da odgovaraju al  cak i tu nije neka velika razlika u drzavama bivse nam zemlje, mislim da i Hrvatska dobrano pravi heroje od svojih ratnih zlocinaca

1999 i ovo u Urkajini je sa stanovista prava i pravde slicna stvar, razliciti su tehnicki detalji

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Ajde ja da probam:

1) Ukrajina nije u prethodnih 9 godina sponzorisala (da ne kažem nešto više) ratove i ratne zločine na teritoriji susjednih država;

2) Ukrajina nije ukinula svojoj federalnoj članici ustavna ovlašćenja;

3) Ukrajina nije sprovodila aparthejd nad dijelom svojih stanovnika;

4) Ukrajinu nije napalo nekoliko najstarijih i najsolidnih demokratija na planeti;

5) Ukrajinci nisu više puta većinski glasali za poludjelog komunističkog aparatčika.

 

Je li dovoljno ili treba još?

1) To nema nikakve veze sa onim sto je bilo na Kosovu i bombardovanjem 99.

2) Ni ovo nije razlog za bombardovanje 99,

3) Bilo je zlocina drzave, isto tako je bilo nekaznjenih zlocina od strane Ovk u ratu. 

4) Jedino ako pod demokratijama mislis na najvece kolonijalne sile koje su pobile najvise naroda u istoriji covecanstva.

5) Ovo se slazem u potpunosti, sumanuto kao i uostalom danasnja vlast koja opstaje. Ne mogu to da objasnim osim da je narod poludeo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djurava said:

 

Sto se tice ratova licno ne mislim da je mnogo veci krivac Sloba od ostalih komunista tada na vlasti po bivsim republikama

Nikako ne zelim da opravdam ratne zlocince, i moraju svi da odgovaraju al  cak i tu nije neka velika razlika u drzavama bivse nam zemlje, mislim da i Hrvatska dobrano pravi heroje od svojih ratnih zlocinaca

1999 i ovo u Urkajini je sa stanovista prava i pravde slicna stvar, razliciti su tehnicki detalji

 


Tako je. 48h do konačnog bana.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Ajde ja da probam:

1) Ukrajina nije u prethodnih 9 godina sponzorisala (da ne kažem nešto više) ratove i ratne zločine na teritoriji susjednih država;

2) Ukrajina nije ukinula svojoj federalnoj članici ustavna ovlašćenja;

3) Ukrajina nije sprovodila aparthejd nad dijelom svojih stanovnika;

4) Ukrajinu nije napalo nekoliko najstarijih i najsolidnih demokratija na planeti;

5) Ukrajinci nisu više puta većinski glasali za poludjelog komunističkog aparatčika.

 

Je li dovoljno ili treba još?

1) Srbija je čak i u Haškom tribunalu (gde je 99% presuda u skladu sa zapadnim interesima) oslobodjena od odgovornosti u ratovima pre onog na KiM. A i da nije, to je poseban sukob, jednako tome bi bilo da Ukrajini pripisujemo fašizam Banderaša iz WW2

 

2) Ukrajina nije ispoštovala Minski sporazum u kojem stoji da je obavezna da da tom delu teritorije odredjenu autonomiju

 

3) Albanci imaju secenioističke motive još pre stvaranja prve Jugoslavije. Jedina razlika sad je to da joj je politička klima odgovarala da tako nešto ispune. Nema to veze sa "aperthejdom" već isključivo sa njihovim motivima da stvore veću državu i oni to otvoreno govore. 

 

4) Te iste "demokratije" su imale vojni sukob sa 70% planete tokom istorije. I osnovnoškolcima je jasno da oni plešu kako SAD svira. Pretpostavljam i da su stotine hiljada mrtvih na BI koleteralna šteta, jer ipak su ih napale "demokratske" države, kao da je to dovoljan razlog za rat. 

 

5) Ukrajinci su državnim udarom sklonili demokratski izabranog predsednika, tako da podrivaju same temelje demokratije na koju se konstantno pozivaš. 

 

Pretpostavljam da sad ide ban je ako imaš trunku samopoštovanja, to automatski znači da si velikosrbin i podržavaš svaki mogući zločin koji je psihopata našeg roda napravio. 

7 minutes ago, VladimirB said:

 

Povuci liniju Prijedor - Meja, pa će ti biti jasno čega je posledica 1999.

 

Povukao sam kod Stare Gradiške

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cavani said:

1) To nema nikakve veze sa onim sto je bilo na Kosovu i bombardovanjem 99.

2) Ni ovo nije razlog za bombardovanje 99,

3) Bilo je zlocina drzave, isto tako je bilo nekaznjenih zlocina od strane Ovk u ratu. 

4) Jedino ako pod demokratijama mislis na najvece kolonijalne sile koje su pobile najvise naroda u istoriji covecanstva.

5) Ovo se slazem u potpunosti, sumanuto kao i uostalom danasnja vlast koja opstaje. Ne mogu to da objasnim osim da je narod poludeo. 


Takođe. 48h za sad.

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Manilla said:

1) Srbija je čak i u Haškom tribunalu (gde je 99% presuda u skladu sa zapadnim interesima) oslobodjena od odgovornosti u ratovima pre onog na KiM. A i da nije, to je poseban sukob, jednako tome bi bilo da Ukrajini pripisujemo fašizam Banderaša iz WW2

 

2) Ukrajina nije ispoštovala Minski sporazum u kojem stoji da je obavezna da da tom delu teritorije odredjenu autonomiju

 

3) Albanci imaju secenioističke motive još pre stvaranja prve Jugoslavije. Jedina razlika sad je to da joj je politička klima odgovarala da tako nešto ispune. Nema to veze sa "aperthejdom" već isključivo sa njihovim motivima da stvore veću državu i oni to otvoreno govore. 

 

4) Te iste "demokratije" su imale vojni sukob sa 70% planete tokom istorije. I osnovnoškolcima je jasno da oni plešu kako SAD svira. Pretpostavljam i da su stotine hiljada mrtvih na BI koleteralna šteta, jer ipak su ih napale "demokratske" države, kao da je to dovoljan razlog za rat. 

 

5) Ukrajinci su državnim udarom sklonili demokratski izabranog predsednika, tako da podrivaju same temelje demokratije na koju se konstantno pozivaš. 

 

Pretpostavljam da sad ide ban je ako imaš trunku samopoštovanja, to automatski znači da si velikosrbin i podržavaš svaki mogući zločin koji je psihopata našeg roda napravio. 

Povukao sam kod Stare Gradiške


I još jednom. 48h.

 

Dosta sa pričom o NATO bombardovanju.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djurava said:

Uf al je ovo pogresno na mnogo nivoa

ajmo od kraja

Poludeli komunista (to se slazem) je dobrih 5 6 godina bio u najmanju ruku podrzavan od tih najstarijih i najsolidnijih demokratija

Ne, samim tim što je bio komunista u svijetu koji se dekomunizovao i detotalitarizovao.

O čemu govori i činjenica da mu je država bila objekat jednog od najozbiljnijih embargoa UN ikada.

 

1 minute ago, djurava said:

Sto se tice ratova licno ne mislim da je mnogo veci krivac Sloba od ostalih komunista tada na vlasti po bivsim republikama

To je već tvoj problem

1 minute ago, djurava said:

Nikako ne zelim da opravdam ratne zlocince, i moraju svi da odgovaraju al 

 

ju ken bi maj badigard, aj ken bi jor long lost pel, dedi ju ken kol mi ju kol mi Al'

 

Daj liku upristoji se,ukoliko zaista ne želiš da opravdavaš ratne zločine onda u toj rečenici nema mjesta riječi "ali".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...