Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, goldberg said:

Hvala na citatu.

 

Ne mogu da sudim o kome je tacno Medvedev mislio, ali pretpostavljam da se sporimo oko dve varijante:

a) Svi etnicki Ukrajinci

b) Svi Ukrajinci koji nisu ljubitelji Ruske federacije i Putina

 

Ako je ovo prvo, onda da, u pitanju je hitlerizam, ako je drugo, u pitanju je staljinizam.

Hitlerizam, staljinizam opet nije šija nego vrat 

Link to comment
Share on other sites

Stanje na ratištu

 

Glavni front - severni deo Donbasa:

- Ruske snage su posle dve-tri nedelje borbi zauzele praktično celu istočnu obalu reke Severni Donjeck, osim malog dela u gradu Severni Donjeck. Tu su pre svega Liman i nekoliko sela prema reci, Jarove, Studenok, i pre par dana poznati Svjatigorsk. Kod Svjatigorska Ukrajina je uništila most da bi sprečila ruske trupe da napreduju preko reke. Osim toga na tom mestu se nalaze dva uzvišenja sa koga Ukrajinci vide desnu obalu Severnog Donjecka i drže Ruske snage pod vatrom. Ipak, na prilično veliko iznenadjenje (u prošlosti su nekoliko puta neuspešno pokušavali da naprave mostobran, često uz velike gubitke) Rusi su uspeli da pređu reku nešto nizvodnije i zauzmu Tetjanivku i juče proširili mostobran i na Prišib.

- Iz pravca Izjuma prema Slavjansku, takođe sa zapadne strane reke Severnog Donjecka Ruska vojska je počela veliku ofanzivu osvojivši nekoliko mesta (Dovgenke i Mazahivka) i trenutno se vode ogorčene bitke u šumi ispred Doline i Bogorodičnog. U pravcu Izjuma Rusija je nagomilala ogromnu rezervu i očekuje se napada na prvi od dva glavna grada koji Ukrajinci drže na prostoru Donbasa - Slavjansk, a na koji se spaja drugi veliki grad Kramatorsk. Napad se izgleda odvija sa Severnog Donjecka (mostobran) i severozapada (Izjum).

- Nešto južnije, iz pravca Popasne vrši se pritisak na Ukrajince u jihovom velikom uporištu - Zolote koji je okružen sa tri strane i jako utvrđen. Ovaj grad se često zanemaruje u vojnim analizama, po meni nepravedno.

Severni Donjeck, grad, je poprište borbi već neko vreme i informacije su oprečne. Realno, samo je pitanje kad će Ruska vojska da ga osvoji. Most prema Lisičansku i dalje stoji. Čitao sam mnoge vojne stručnjake da Ruska vojska bira taktiku gde okruži Ukrajinsku vojsku, masovno bombarduje položaje, ali ostavlja im odstupnicu da se izvuku pod vatrom. Verovano je razlog da se izbegne dugotrajna opsada urbanih područja što usporava napredovanje i iscrpljuje vojsku. Ukrajinci se, čini se, izabrali kontra taktiku i ne povlače se po cenu velikih gubitaka čime usporavaju napredovanje Ruske vojske.

 

Južni deo Donbasa:

- relativno je mirno sa obe strane. Povremena artiljerijska vatra obe strane vezuje protivnika za to područje

 

Južni front, Zaporožje i Nikolajevka:

- Ukrajinci su izabrali taktiku da napadnu prema Heršonu čime bi izazvali prebacivanje dela Ruskih snaga iz Donbasa i napravili nove žarište gde bi oni eventualno napredovali. Informacije sa fronta su jako oprečne, obe strane potenciraju velike gubitke protivnika (verovatno su i jedni i drugi u pravu), ali posle desetak dana borbi izgleda da se ništa bitno nije promenilo, front je ostao na mestu, više manje.

 

Severni front, Harkov:

- Slična situacija kao na jugu, ofanzive se smenjuju a nekoliko naselja gotovo svakodnevno menjaju vlasnika. I tu se čini da obe strane teže da vežu što više protivničeke vojske zbog relaksacije glavnog fronta.

 

Neki moji zaključci, nakon čitanja i slušanja šta obe strane i relativno neutralni komentatori pišu:

- Ukrajinski front u Donbasu se polako raspada. Linija koja je građena 8 godina probijena je na više mesta i napredovanje Ruske vojske je sve brže. Odličan video na tu temu:

https://www.youtube.com/watch?v=acRn0yql83U

- Izgleda da su Rusi rešili najveći problem - logistiku, dok strana koja se brani ima ogromne probleme u snabdevanju fronta. Ukrajinski izvori se žale da Rusi imaju neograničeno mnogo artiljerijskih oruđa i municije, za razliku od njih. Avijacija je takođe na strani Rusije, mada se gađa uglavnom sa daljine da bi se izbeglo dejstvo manpadova.

- Ukrajinski izvori, plus mnogi video snimci, prikazuju ogromno gomilanje Ruske opreme na jugu (Zaporožje). Oprema se doprema pre svega železnicom (tenkovi, artiljerija, BVP...). Oprema je često zastarela, mislim na tenkove, ali stručnjaci ističu da će oni i ovako da se koriste sa daljine, kao pokretna artiljerija. Smatra se da će u nekom trenutku krenuti ofanziva na Zaporožje, Mikolajev i eventualno Odesu. U ovom delu teren je otvoren, manje je gradova i lakši za nastupanje od Donbasa. Najveće je pitanje da li će to uslediti nakon eventualne okupacije Donbasa ili i ranije.

- Na severu, Harkov, takođe Ukrajinski izvori upozoravaju na gomilanje ogromnih resursa iz Rusije, oružja i dve grupe od 30+K i 20+K vojnika (Kursk i Brijansk). Deo tih trupa će možda dejstvovati i preko Izjuma na Slavjansk očemu sam već pisao

- sa druge strane podrška zapada Ukrajini, pre svega u oružju, bledi. Sigurno ste svi primetili da se USA gotovo i ne oglašava povodom Ukrajine (barem u odnosu na početak rata), mnogi vojni stručnjaci sa zapada  ističu da vojna podrška svakako ima efekat na frontu, ali ne može da preokrene situaciju

 

Ako želite da pratite stanje na ratištu preporučujem ova dva linka:

https://mobile.twitter.com/WarMonitor3

https://mobile.twitter.com/GeromanAT

Jedan je očigledno pro Ukrajinski, drugi je pro Ruski, ali se vojne informacije, napredovanja, bitke u potpunosti slažu (dan, dva, sat, dva zakašnjenja).

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@goldberg@Perkos2 @Devojka Luke Razica

Kad moram da objasnjavam post ocito da ga nisam dobro napisao.

Da ne bude zabune:

Post je reakcija na Putinovo smatranje o Svedskoj.

Podsetio me je na ponasanje lokalnog siledzije koji zavaljen u kafani žvaće kašičicu od kafe i pošto je zauzeo dva parking mesta namerava da zauzme i treće samo zato jer je tako u mogućnosti. Dovoljno mu je i jedno, dva su bespotrebna ali on hoće tri da parkira svoju džipčinu.

Da bih istakao sumanutost te ideje o još teritorija poredio sam je sa isto tako sumanutom idejom iz istorije.

Kad kažem da bih PRE mogao da razumem jednu nakaradnu i suludu Hitlerovu ideju želim da pojačam iskaz koliko je Putinova ideja pogrešna, loša, besmislena, siledžijska.

Kakvo crno razumevanje Hitlera, reakcija vam  je kao WOKE prvoborci. 

Malo vam je pogrešna adresa za sva ova učitavanja jer sam ja ovde već više puta pisao o mom odnosu prema nacizmu, poredjenju Hitlera i Putina, prema Azovu.

Ako treba da izrazim svoj stav da ne bude nejasnoća sažeo bih to ovako:

Nisam neutralan, apsolutno sam na strani Ukrajine ali svaku budalastinu Ukrajine i Zapada koja vredja inteligenciju ću da napišem.

Npr. predaju Azova nikad neću nazvati uspešnom evakuacijom od strane Ukrajinske vlade.

Nadam se da je bar malo jasnije.

 

 

Moj PR Tim koji vodi ovaj nalog će se potruditi da više ne bude nejasnoća u komunikaciji.

 

  • Like 8
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

@goldberg@Perkos2 @Devojka Luke Razica

Kad moram da objasnjavam post ocito da ga nisam dobro napisao.

Da ne bude zabune:

Post je reakcija na Putinovo smatranje o Svedskoj.

Podsetio me je na ponasanje lokalnog siledzije koji zavaljen u kafani žvaće kašičicu od kafe i pošto je zauzeo dva parking mesta namerava da zauzme i treće samo zato jer je tako u mogućnosti. Dovoljno mu je i jedno, dva su bespotrebna ali on hoće tri da parkira svoju džipčinu.

Da bih istakao sumanutost te ideje o još teritorija poredio sam je sa isto tako sumanutom idejom iz istorije.

Kad kažem da bih PRE mogao da razumem jednu nakaradnu i suludu Hitlerovu ideju želim da pojačam iskaz koliko je Putinova ideja pogrešna, loša, besmislena, siledžijska.

Kakvo crno razumevanje Hitlera, reakcija vam  je kao WOKE prvoborci. 

Malo vam je pogrešna adresa za sva ova učitavanja jer sam ja ovde već više puta pisao o mom odnosu prema nacizmu, poredjenju Hitlera i Putina, prema Azovu.

Ako treba da izrazim svoj stav da ne bude nejasnoća sažeo bih to ovako:

Nisam neutralan, apsolutno sam na strani Ukrajine ali svaku budalastinu Ukrajine i Zapada koja vredja inteligenciju ću da napišem.

Npr. predaju Azova nikad neću nazvati uspešnom evakuacijom od strane Ukrajinske vlade.

Nadam se da je bar malo jasnije.

 

 

Moj PR Tim koji vodi ovaj nalog će se potruditi da više ne bude nejasnoća u komunikaciji.

 

Sve je to OK ali relativizacija Hitlera je nedopustiva. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Clash je rijetko zdravorazuman i neostrascen forumas. Slagao se neko s njim ili ne…nisam upratio da je ikad ispaljivao mozdane isprdke. A ovdje ga se optuzuje da relativizuje Hitlera??? Gasi struju, motaj kablove..

Edited by Gistro Bančo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Clash said:

Putin svira kurcu kao klasicni lokalni siledzija.
Ono, mogu da vam jebem kevu svima  samo ako budem hteo.

Pre mogu da razumem Hitlera da mu je trebao zivotni prostor nego Putina.

Koji djavo ce Rusiji jos teritorije? Malo im ovo sto imaju? Pa brate mili imas zemljustine i sirovina koliko hoces koji kurac ti treba Svedska, nemas lososa dovoljno?

Treba im Svedska technologija I know-how. 

Rusija ima za cilj da izoluje Zapad!

Osvoji sto vise teritorije.

Napravi savez sa azijskim, africkim I juznoamerickim zemljama, zajedno sa Kinom I Indijom. 

I time da sah-mat Zapadu. 

Link to comment
Share on other sites

Zamenik šefa vojne bezbednosti Ukrajine izjavio da su praktično istrošili svoje zalihe municije, da zavise od onoga što im Zapad da i da je odnos artiljerije 10-15 prema 1 u rusku korist. Procenjuju da Rusi mogu da nastave rat trenutnim tempom još godinu dana bez proizvodnje dodatnog oružja ili mobilizacije.

 

https://www.theguardian.com/world/2022/jun/10/were-almost-out-of-ammunition-and-relying-on-western-arms-says-ukraine?CMP=Share_AndroidApp_Other

 

Savetnik Zelenskog Podoljak sad govori o 100-200 poginulih ukrajinskih vojnika dnevno.

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-61742736

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, erwin said:

Zamenik šefa vojne bezbednosti Ukrajine izjavio da su praktično istrošili svoje zalihe municije, da zavise od onoga što im Zapad da i da je odnos artiljerije 10-15 prema 1 u rusku korist. Procenjuju da Rusi mogu da nastave rat trenutnim tempom još godinu dana bez proizvodnje dodatnog oružja ili mobilizacije.

 

https://www.theguardian.com/world/2022/jun/10/were-almost-out-of-ammunition-and-relying-on-western-arms-says-ukraine?CMP=Share_AndroidApp_Other

 

Savetnik Zelenskog Podoljak sad govori o 100-200 poginulih ukrajinskih vojnika dnevno.

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-61742736

Da, upravo nedostatak artiljerije (svaki dan se uništi dosta komada oružja koji se teško/nikako ne nadomeštaju) i municije donosi ogromnu prevagu Ruskim trupama. Ovaj rat najviše liči na prvi svetski, artiljerija dominira i odnosi prevagu. U članku piše da Ukrajina ispaljuje 5-6.000 granata dnevno, što je jako malo. a i za tu minuciju je potrebna ogromna logistika. Jedan kamion može da utovari oko 50 sanduka granata (jedna granata sa punjenjem je sanduk prilične veličine i težak). Znači svaki dan treba da se dostavi preko 100 kamiona municije, istovari, a sve pod opasnošću od protivnikove artiljerije i avijacije koja snima dronovima i satelitima 24/7. Da ne spominjemo dostavu hrane svakodnevno pod paljbom (ko je bio u vojsci zna da je hrana važna kao i oružje), medicinska pomoć na terenu itd. Logistika pobeđuje u savremenim ratovima, kao u prošlosti uostalom. Rusi su na početku rata imali užasnu logistiku i naučili na teži način da to ne može tako. Sada vozovi rade 24/7, artiljerija, tenkoviv i minucija, koliko treba toliko se i isporučuje. Ukrajinski vojnici vide šta se dešava, vide da im fali sve živo dok ih protivnih zasipa čime god stigne. Nije lako ratovati i držati moral u takvim uslovima, tim pre što i oni vide da pomoć ne stiže/stiže u nedovoljnim količinama.

 

 

 

 

Capture.JPG

Edited by DekiNisBg
Ne umem da obrišem attach, sorry :)
Link to comment
Share on other sites

Meni jasno sta je Clash rekao i uporediva mi je recenica, a mogli bi malo da prestanete da cepate dlaku na 10 delova. Jos par postova i ispasce i on covek nacista. 

 

@DekiNisBg

Tako i meni izgleda uz par disclaimera. Mislim da je to previse optimisticno po Ruse sto pises.... oni da imaju te ljude o kojima pricas, ta ofanziva bi vec pocela. Oni se bave sa ovim mikroobrucima bas zato da iskoriste to sto imaju (artiljeriju) i sakriju to sto nemaju (ljude). Da imaju ljude oni bi se spustili od Izjuma odavno. 

 

Pitao @AgroLaki za gubitke... trenutno (i ne samo trenutno vec sigurno ~mesec dana) Ruski gubici su manji. Negde sam naletao na opise njihovih napada: artiljerija celu noc, avioni ujutru pa pesadija + tenkovi. U takvoj taktici oni ne trpe toliko... ili barem neuporedivo sa martom. Ovo je klasican pozicioni rat gde srtiljerija igra glavnu ulogu, a toga ima. I otuda izjave o defetizmu kod UKR pesadije: oni zaista nemaju sta tu da rade... prvi put od pocetka rata (ustvari kad je bio desant na Gostomel i tada sam pomislio da je kraj) ja se zaista plasim za njih.   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sreta-steta said:

Meni jasno sta je Clash rekao i uporediva mi je recenica, a mogli bi malo da prestanete da cepate dlaku na 10 delova. Jos par postova i ispasce i on covek nacista. 

 

@DekiNisBg

Tako i meni izgleda uz par disclaimera. Mislim da je to previse optimisticno po Ruse sto pises.... oni da imaju te ljude o kojima pricas, ta ofanziva bi vec pocela. Oni se bave sa ovim mikroobrucima bas zato da iskoriste to sto imaju (artiljeriju) i sakriju to sto nemaju (ljude). Da imaju ljude oni bi se spustili od Izjuma odavno. 

 

Pitao @AgroLaki za gubitke... trenutno (i ne samo trenutno vec sigurno ~mesec dana) Ruski gubici su manji. Negde sam naletao na opise njihovih napada: artiljerija celu noc, avioni ujutru pa pesadija + tenkovi. U takvoj taktici oni ne trpe toliko... ili barem neuporedivo sa martom. Ovo je klasican pozicioni rat gde srtiljerija igra glavnu ulogu, a toga ima. I otuda izjave o defetizmu kod UKR pesadije: oni zaista nemaju sta tu da rade... prvi put od pocetka rata (ustvari kad je bio desant na Gostomel i tada sam pomislio da je kraj) ja se zaista plasim za njih.   

To za 50k dodatnih ljudi severno od Harkova sam pročitao iz više izvora, Ukrajinskih i Ruskih, ali ko zna šta je istina. Što se tiče Izjuma ponegde piše da se spustio određeni broj jednica (to je pisao i WarMonitor3, izuzetno pro Ukrajinski orijentisan) i uostalom Rusi na tom potezu beleže veliko napredovaje ka Slavjanskudok ovo pišemo. Dodatne snage su neophodne Rusima i da zaštite svoje krilo ka zapadu, od izjuma, gde su Ukrajinske snage jako blizu i gde je uglavnom tiho od početka invazije, dok pritiskaju ka jugu (Slavjansku).

 

Što se tiče gubitaka, moje mišljenje je da su na početku rusi imali mnogo veće gubitke jer su se zaleteli grlom u jagode. Danas nije tako i Ukrajinci trpe nesrazmerno veće gubitke jer Rusi izviđaju, biju artiljerijom i avijacijom sa daljine i zatim ulaze tenkovima, borbenim vozilma i pešadijom na sprženu zemlju. Pogledaj video, analizu koju sam postavio pre nekoliko postova. Biju i Ukrajinci artiljerijom, ali imaju mnogo manje oruđa i municije, da ne spominjemo avijaciju koja postoji u tragovima. Vidi se i po narativu Ukrajine (meni tako izgleda) da polako spremaju da priznaju da neće moći da pobede na bojnom polju. Oglašavaju se Ukrajinski ministri, pomoćnici sa prilično mračnim prognozama, zapadne zemlje (čak i Poljska i Baltičke zemlje, da ne spominjeno USA za koju Ukrajina kao da više ne postoji) su se takođe utišale kada je retorika u pitanju i to baš sada kad Ukrajini krenulo nizbrdo i kada im najveća podrška (vojna pre svega, ali i politička) treba.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DekiNisBg said:

Da, upravo nedostatak artiljerije (svaki dan se uništi dosta komada oružja koji se teško/nikako ne nadomeštaju) i municije donosi ogromnu prevagu Ruskim trupama. Ovaj rat najviše liči na prvi svetski, artiljerija dominira i odnosi prevagu. U članku piše da Ukrajina ispaljuje 5-6.000 granata dnevno, što je jako malo. a i za tu minuciju je potrebna ogromna logistika. Jedan kamion može da utovari oko 50 sanduka granata (jedna granata sa punjenjem je sanduk prilične veličine i težak). Znači svaki dan treba da se dostavi preko 100 kamiona municije, istovari, a sve pod opasnošću od protivnikove artiljerije i avijacije koja snima dronovima i satelitima 24/7. Da ne spominjemo dostavu hrane svakodnevno pod paljbom (ko je bio u vojsci zna da je hrana važna kao i oružje), medicinska pomoć na terenu itd. Logistika pobeđuje u savremenim ratovima, kao u prošlosti uostalom. Rusi su na početku rata imali užasnu logistiku i naučili na teži način da to ne može tako. Sada vozovi rade 24/7, artiljerija, tenkoviv i minucija, koliko treba toliko se i isporučuje. Ukrajinski vojnici vide šta se dešava, vide da im fali sve živo dok ih protivnih zasipa čime god stigne. Nije lako ratovati i držati moral u takvim uslovima, tim pre što i oni vide da pomoć ne stiže/stiže u nedovoljnim količinama.

 

 

 

Kada vidis ovu livadu koju su Z-likovci zasuli sa par stotina granata postaje jasnije kakvom vatrenom moci rasolazu u odnosu na Ukrajinu ... A nema nekih tragova prisustva ni ukopavanja ukrajinske vojske...

 

09-fields-peppered-with-artillery-crater

 

Link to comment
Share on other sites

Polako, @DekiNisBg

Ništa ti nisi slagao, ali su zaključci koje izvlačiš vrlo tendenciozni.

Rusi napreduju previše sporo da bi strateški ugrozili koherentnost ukrajinskog fronta. Ukrajinci se povlače organizovano (osim u Mariupolju, nijedna iole veća jedinica im nije ostala opkoljena), mijenjaju teritoriju za vrijeme koje im je potrebno da stigne oružje, ali i da obuče mobilisano ljudstvo i uvijek imaju unaprijed pripremljene nove položaje na koje se povlače.

Što se tiče gubitaka, ogromni su na obje strane, kod Orihova imaju svakodnevne razmjene leševa po principu 1 za 1, juče je bilo 50, prije neki dan 160, ali je Ukrajincima lakše da ih nadomjeste jer su sproveli potpunu mobilizaciju.

 

Rusi bez mobilizacije u samoj Rusiji (do koje neće doći jer oni poriču da su u ratu) nemaju ljudstvo da zadrže okupirane teritorije i Ukrajina će iste povratiti čim se situacija sa teškim oruđem izjednači, što će se desiti u narednim mjesecima, ako ne i nedjeljama.

 

Ove priče o raspadu ukrajinskog fronta koje plasira Dreizin i njemu slični likovi su pokušaj da se ukrajinski vojnici ubijede da je otpor besmislen sada dok Rusi imaju još kakvu-takvu inicijativu. To je naravno osuđeno na neuspjeh, jer je Ukrajincima dovoljno da se sjete kako su prošli stanovnici oslobođenih Irpinja i Buče ili da vide kako su prošli na sudu ova dva Engleza koji su služili u redovnoj ukrajinskoj vojsci i kako će na istima proći zarobljenici iz Azovstalja.

Edited by Beonegro
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Meni jasno sta je Clash rekao i uporediva mi je recenica, a mogli bi malo da prestanete da cepate dlaku na 10 delova. Jos par postova i ispasce i on covek nacista.

 

 

Moje (precizno) zapazanje je da je clashov post bio ni kriv ni duzan upotrebljen samo da bi se nesto napisalo i na ovoj temi na kojoj se inace ne pise od strane forumasa koji su nicim izazvani bas juce posle jedne prozivke koju ste svi vec videli na temi vox pop - imali potrebu da se i ovde oglase.

I sta se dogodilo?  Clash je napisao nesto Hitler nesto razumevanje! Sjajna prilika koju je trebalo iskoristiti i ukoriti pukifoba

...i eto tako je sve to pocelo.

Naravno da niko ziv a normalan nece pomisliti da clash hitleru odaje pocast uz razumevanje. Sramim se i da to objasnjavam i prepricavam ....toliko je ocigledno sve ovo bilo.

 

16 hours ago, goldberg said:

 

Vidim pocelo je i razumevanje za Hitlera (ranije je samo stavljana jednakost izmedju te dve licnosti, sad to vec nije slucaj nego je bolji - Hitler?!)

 

 

Zasto si toliko zurio na temu da strada prvi post gde se pominje hitler na koji si naleteo. Ovo kazem zato sto nije prvi put da reagujes na usporedbe hitler/putler, mnogo puta si to ponovio i obrazlagao, cini mi se na temi zalbe...sada clash i njegov pr tim ima da se zale....sam si kriv. :wink2:

 

Ali sta je sada odjednom ovo ispod...neka skola odjeka?

 

 

16 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pratim ovu temu, ali ne pišem na njoj.

Ovo je drugi post na ovoj temi..Ne bih ni sada pisala, da me ova rečenica nije "naterala" da pišem...

 Zapanjena sam.   Razumevanje za Hitlera?

 

          :lol_2:

13 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 Ja zaista ne mogu da razumem da ljudi sarkastično, ili bez sarkazma, imaju razumevanja za Hitlera.

Osuđujem agresiju na Ukrajinu, ali ne mogu da osudim ruske sportiste, pisce, kompozitore. Nadam se da me razumete.

Meni je žao običnog naroda. I onog u Ukrajini, i onog u Rusiji.

 

Ali mi je na prvom mestu žao Srbije i svih nas koji živimo ovde.

Bez brige, sasvim te razumem(o).

 

Sto se tice zaljenja naroda, nema potrebe da se na ovoj temi zali narod kao celina. Jer i kada je rec o odgovornosti nekog naroda za kakve zlocine - ne kaze se da je ceo jedan narod odgovoran za te zlocine ili se bar tome protivi taj narod koji se oseca odgovoran kao celina - oni, narodi, znaci ne zele da budu u celosti ni zaljeni niti odgovorni..Sasvim posebna tematika kada se na ovoj temi uz ukrajinski, nicim izazvano zali narod u rusiji i srbiji....zasto to?  sta je sa ostalim narodima? Ovaj rat utice na sve narode.

 

Prepricajte ovo sto kazem, ko ume nezno kao da hoda po jajima ako uopste moze da pomogne da stigne do onoga na koga je adresirano....

jer imam dva nicka koji deklarativno ne citaju moje postove da ne bi videli sta pise unutra, sto je i logicno:

Ne citas da nedajboze ne bi procitao...... 🤣

 

 

Edited by Mama_mia
da
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Beonegro said:

Polako, @DekiNisBg

Ništa ti nisi slagao, ali su zaključci koje izvlačiš vrlo tendenciozni.

Rusi napreduju previše sporo da bi strateški ugrozili koherentnost ukrajinskog fronta. Ukrajinci se povlače organizovano (osim u Mariupolju, nijedna iole veća jedinica im nije ostala opkoljena), mijenjaju teritoriju za vrijeme koje im je potrebno da stigne oružje, ali i da obuče mobilisano ljudstvo i uvijek imaju unaprijed pripremljene nove položaje na koje se povlače.

Što se tiče gubitaka, ogromni su na obje strane, kod Orihova imaju svakodnevne razmjene leševa po principu 1 za 1, juče je bilo 50, prije neki dan 160, ali je Ukrajincima lakše da ih nadomjeste jer su sproveli potpunu mobilizaciju.

 

Rusi bez mobilizacije u samoj Rusiji (do koje neće doći jer oni poriču da su u ratu) nemaju ljudstvo da zadrže okupirane teritorije i Ukrajina će iste povratiti čim se situacija sa teškim oruđem izjednači, što će se desiti u narednim mjesecima, ako ne i nedjeljama.

 

Ove priče o raspadu ukrajinskog fronta koje plasira Dreizin i njemu slični likovi su pokušaj da se ukrajinski vojnici ubijede da je otpor besmislen sada dok Rusi imaju još kakvu-takvu inicijativu. To je naravno osuđeno na neuspjeh, jer je Ukrajincima dovoljno da se sjete kako su prošli stanovnici oslobođenih Irpinja i Buče ili da vide kako su prošli na sudu ova dva Engleza koji su služili u redovnoj ukrajinskoj vojsci i kako će na istima proći zarobljenici iz Azovstalja.

Rusi očigledno nemaju snagu da odjednom reše Donbas, probali su i nisu uspeli. Sada su promenili taktiku i idu malo po malo. U principu se slažem sa tobom da je jako teško da sa raspoloživim snagama zauzmu celu Ukrajinu, čak i da Ukrajina ne dobije teško oružje. Ipak, nisam siguran da će Ukrajina zaista dobiti dovoljno naoružanja uskoro, ako ikad. Na koje konkretno isporuke misliš? Možda nisam ispratio šta se očekuje da stigne. Ako Ukrajina zaista dobije ogromnu količinu artiljerije i municije situacija zaista može da se preokrene. Ja iskreno sumnjam u to na osnovu atmosfere koja trenutno vlada kod Ukrajinskih saveznika. Možda grešim, videćemo. Inače Ukrajina, prema nekim vestima koje sam pročitao već sprema novu liniju odbrane, zapadno od Donbasa. Takođe smatram da rat neće biti gotov ni blizu ako padne Donbas, mada je to najvažniji bastion Ukrajinske odbrane. Sa druge strane zanemaruje se činjenica i da su se Rusi u Donbasu isto tako najjače utvrdili tako da je i njima najlakše da odatle napadaju. Ostatak fronta (Zaporožje, Heršon, Mikolajevka, Harkov) je mnogo osetljiviji na napredovanje obe strane, tu često ima napred nazad uz velike gubitke.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Clash said:

@goldberg@Perkos2 @Devojka Luke Razica

Kad moram da objasnjavam post ocito da ga nisam dobro napisao.

Da ne bude zabune:

Post je reakcija na Putinovo smatranje o Svedskoj.

Podsetio me je na ponasanje lokalnog siledzije koji zavaljen u kafani žvaće kašičicu od kafe i pošto je zauzeo dva parking mesta namerava da zauzme i treće samo zato jer je tako u mogućnosti. Dovoljno mu je i jedno, dva su bespotrebna ali on hoće tri da parkira svoju džipčinu.

Da bih istakao sumanutost te ideje o još teritorija poredio sam je sa isto tako sumanutom idejom iz istorije.

Kad kažem da bih PRE mogao da razumem jednu nakaradnu i suludu Hitlerovu ideju želim da pojačam iskaz koliko je Putinova ideja pogrešna, loša, besmislena, siledžijska.

Kakvo crno razumevanje Hitlera, reakcija vam  je kao WOKE prvoborci. 

Malo vam je pogrešna adresa za sva ova učitavanja jer sam ja ovde već više puta pisao o mom odnosu prema nacizmu, poredjenju Hitlera i Putina, prema Azovu.

Ako treba da izrazim svoj stav da ne bude nejasnoća sažeo bih to ovako:

Nisam neutralan, apsolutno sam na strani Ukrajine ali svaku budalastinu Ukrajine i Zapada koja vredja inteligenciju ću da napišem.

Npr. predaju Azova nikad neću nazvati uspešnom evakuacijom od strane Ukrajinske vlade.

Nadam se da je bar malo jasnije.

 

 

Moj PR Tim koji vodi ovaj nalog će se potruditi da više ne bude nejasnoća u komunikaciji.

 

Opireš se denacifikaciji, garant u podrumu imaš laboratoriju za proizvodnju virusa koji napadaju ruski gen i NATO generale :classic_ninja:

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DekiNisBg said:

Ako Ukrajina zaista dobije ogromnu količinu artiljerije i municije situacija zaista može da se preokrene.

 

U tom slucaju ce verovatno da usledi da Rusi koriste jos jace raketne sisteme tako da ce destrukcija biti jos veca.

Tako je bar radio NATO 1999, posto su kao i Rusi mislili da ce sve da se resi za nekoliko dana, to se toliko oduzilo da su poceli da lupaju po celoj Srbiji i civilnim objektima, tipa most u Novom Sadu, koji nije imao apsolutno nikakve veze sa ratom.

Ova taktika komedijasa da samo trazi oruzje, a ne trazi primirje samo pokazuje koliko je glup i koliko ga nije briga za vlastite gubitke, i ljudstva i infrastrukture.

Umesto da se igra primirja i trazi oruzje bez pompe i narcistickih nastupa po televiziji, da dobije na vremenu dok to oruzje stigne i dok se ljudi obuce, on se uopste ne obazire na krajnje posljedice i koliko ce to da kosta.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mladenvzz said:

...čiam vas i pitam vas u kojem svijezu želite živjeti.Za mene je svedno ali u putinovom svijetu ne želim da žive moja djeca.Želite li vi?

Lepo je to što ti pitaš ali nažalost oni koji odlučuju u kakvom svetu ćemo živeti ne postavljaju to pitanje nego ti serviraju nešto što oni misle da je ispravno.

Link to comment
Share on other sites

Ni u putlerovskom, ni u kineskom, ni u srbendskom. Hajde Kina, odavno su oni tu, pa je besmisleno pokusavati da se to razbuca, dovoljno je sprecavati ga da rovari, ali ove druge pijandure i ološe koji samo rovare, to treba kazniti, za primer, ovog puta stvarno. Kakav hladni rat, qrti palci. Treba i jedne i druge kazniti kako niko nikad nigde nije kaznjen. Osim onaj u Black mirror, epizoda White Christmas, sto zbog njega i njegovog bizmisa Nimfadora Tonks ubije onoga i sebe :lol_2: Ono, kad bude blokiran, od svih, zauvek.

 

Treba ih blokirati u svemu, zauvek, a izlaz da bude dozvoljen samo onima koji idu u jednom pravcu. Ovo sa strane zemalja "zapada" i slicnih. Ako nauce kako da se krecu kroz zemlju ili da se teleportuju ili nesto, slobodni su da idu u ove druge zemlje, ako su tamo dovoljno naivni da takve puste da uđu :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DekiNisBg said:

Ipak, nisam siguran da će Ukrajina zaista dobiti dovoljno naoružanja uskoro, ako ikad. Na koje konkretno isporuke misliš?

Lend - lease je za sada 40 milijardi dolara, za to može da se kupi sve što Ukrajincima treba, osim mornarice koja bi utjerala rusku mornaricu u luke.

Kad kažem sve, tu mislim i na avione - grupa ukrajinskih pilota se već obučava na F16.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Lend - lease je za sada 40 milijardi dolara, za to može da se kupi sve što Ukrajincima treba, osim mornarice koja bi utjerala rusku mornaricu u luke.

Kad kažem sve, tu mislim i na avione - grupa ukrajinskih pilota se već obučava na F16.

Aha, znam za to, mada nisam znao za F16 da su u planu. Po meni to previše sporo ide, razumljivo sporo zbog obuke, ali ipak presporo.

Link to comment
Share on other sites

Daleko od toga da je tih 40 milijardi samo za oružje:

 

Quote

Congress has approved $40 billion in aid for Ukraine and other countries affected by the conflict―the sixth aid package since the war began. A major change is that this package looks ahead months rather than weeks.

The aid package provides $19 billion for immediate military support to Ukraine, continuing the effort that has been vital to sustaining Ukrainian resistance, and $3.9 billion to sustain U.S. forces deployed to Europe. The package also contains about $16 billion for economic support to Ukraine, global humanitarian relief, and a wide variety of international programs as well as $2 billion for long-term support to NATO allies and DOD modernization programs. (...)

The package contains $19 billion of near-term military aid in three categories, though there is much apparent overlap in what the categories do.

* Ukraine Security Assistance Initiative (USAI, $6 billion): This special fund, established in 2016 National Defense Authorization Act (section 1250), provides training, equipment, weapons, logistic support, supplies and services, salaries and stipends, sustainment, and intelligence support to the military and national security forces of Ukraine―i.e., just about anything Ukraine might need. The USAI is a transfer account, which means that DOD will decide later where the money goes. Congress has typically not liked transfer accounts because they look like "slush funds," where Congress has less control over how the money is ultimately spent. The statutory language requires that DOD report to Congress 15 days before any transfers occur. In theory, Congress could block such transfers, but that is difficult to do politically and procedurally.
A problem with USAI is that the capabilities it funds may take a while to deliver to Ukrainian frontline forces. While supplies and services can be acquired quickly, new equipment takes months or years to produce.

* Replenishment of U.S. weapons stocks ($9 billion): This provides money for DOD to replace items sent to Ukraine in the past or in the future. The White House press announcement cites artillery, armored vehicles, anti-tank, and antiair capabilities. DOD is not necessarily replacing items like-for-like, but may substitute similar capabilities where the previous items are unavailable or obsolescent. The amount ($9 billion) is nearly three times the stated cost of equipment drawdown provided to date ($3.3 billion) implying that the replacements will be more expensive and that there will be additional drawdown in the future. As with the USAI, the secretary of defense must notify the congressional defense committees of the details of such transfers not less than 15 days before any such transfer.
Note: There is a difference between drawdown authority and funding. With authorization from Congress, the president has the authority to draw down stocks of weapons and send them to friendly countries like Ukraine. However, funding to replace these lost stocks must be provided separately. DOD has been using money from an earlier supplemental to replace equipment sent to Ukraine, but that money is apparently running out. This provides funds to continue backfilling stockpiles. Authority for additional drawdown is provided separately (see below). The administration has not provided a detailed accounting of the drawdown or supplemental funding.

* Foreign Military Financing Program ($4 billion): This program, run by the Department of State, allows Ukraine and other countries to buy new military equipment, not just get items from existing stocks. This is a long-term effort, however, since procurement of large weapon systems has a multiyear lead time. Procurement of smaller items is quicker, but it still takes months or years.

https://www.csis.org/analysis/what-does-40-billion-aid-ukraine-buy

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...