Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

13 hours ago, Klotzen said:

Ja bih ovde dodao još jednu bitnu činjenicu a to je da je muslimansko stanovništvo proterivano kako su teritorije oslobođane. Recimo iz Srbije su gotovo 100% proterani svi muslimani posle drugog hatišerifa a ogromna većina je završila u Bosni i Raškoj

Ne baš. Veće iseljavanje je bilo tek posle i formalnog povračenja turske vojske posle 1860, ali i tada je cifra 100% preterana.

12 hours ago, mare80 said:

Obećao sam da neću više pisati na ovoj temi,ali .... kako ste jebote od Dare iz Jasenovca stigli do bogumila ....:classic_blink::23:

A šta sam ja rekao da će se desiti 😂

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJORDJE said:

Ne iz verskih vec finansijskih.

Samo ću još jednu stvar da dodam i neću više da pišem na ovoj temi, pošto sam i ja počeo da kršim ono što sam rekao.

 

Zašto je ovde ustaljeno mišljenje da je prelazak iz jedne u drugu religiju u srednjem veku i kasnije (ali i ranije) bio isključivo na dobrovoljnoj bazi? Kada neko tako gleda onda bi mogao da stekne utisak da su srednjevekovne države bile izuzetno liberalne, kada je pojedincima bilo dozvoljeno da po slobodnoj proceni i iz ličinih interesa biraju religiju. Naravno i toga je bilo, ali u mnogo manjoj meri kod običnog stanovništva, a mnogo više kod višeg staleža koji i jeste imao određene privilegije prelaskom u islam. 

Da li mislite da su Sloveni masovno odbaci svoju religiju i prešli u hrišćanstvo isključivo zbog verskih razloga? Da se ne lažemo.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Sta uopste znaci "iskreni vernici" na tom prostoru? Ili "iskreni naprednjak"?

Znala sam ili znam dosta pravoslavaca (i njih uzimam kao primer mozes da stavis sta god u toj veri) koji striktno prate gomilu pravoslavnih obicaja, crkva, pricesce itd (cak i svestenike), a koji lazu, kradu, korumpirani su, nanose stetu drugim ljudima....sta je iskreni vernik, ako svaka religija ima "tumacenje"?

 

A tu svrstavam i komunizam, posto se bazira na slicnim pretpostavkama kao religija.

Pa eto pitanjem si sama dala i odgovor, kod iskrenih vernika ne dolazi ni u razmatranje mogućnost da pređe na drugu veru,koliko ih ima ne znam tačno ali dovoljno da odrze svoju crkvu i veru. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Samo ću još jednu stvar da dodam i neću više da pišem na ovoj temi, pošto sam i ja počeo da kršim ono što sam rekao.

 

Zašto je ovde ustaljeno mišljenje da je prelazak iz jedne u drugu religiju u srednjem veku i kasnije (ali i ranije) bio isključivo na dobrovoljnoj bazi? Kada neko tako gleda onda bi mogao da stekne utisak da su srednjevekovne države bile izuzetno liberalne, kada je pojedincima bilo dozvoljeno da po slobodnoj proceni i iz ličinih interesa biraju religiju.

Da li mislite da su Sloveni masovno odbaci svoju religiju i prešli u hrišćanstvo isključivo zbog verskih razloga? Da se ne lažemo.  

Ja nisam spominjao srednjevekovne drzave vec Tursku, da budem precizniji Osmansko carstvo. To sto sam napisao ne vazi Spaniju, Englesku, SRC, itd.

Sta to znaci ovde je ustaljeno misljenje? Na forumu ili u Srbiji? Nisam stkao utisak da je to slucaj , pogotovo ne u Srbiji , gde vecina jako malo zna o Otomanskom carstvu, a i ono sto su nas ucili u skoli je vise nego lose, da ne kazem ocajno.

2 hours ago, Don Juan said:

Naravno i toga je bilo, ali u mnogo manjoj meri kod običnog stanovništva, a mnogo više kod višeg staleža koji i jeste imao određene privilegije prelaskom u islam. 

 

Ovo je posledica skolskog ucenja o Otomanskoj imperiji, gde se sve svodi na harac, danak u krvi, zulum i dahije. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Pa eto pitanjem si sama dala i odgovor, kod iskrenih vernika ne dolazi ni u razmatranje mogućnost da pređe na drugu veru,koliko ih ima ne znam tačno ali dovoljno da odrze svoju crkvu i veru. 

Ne odrzavaju se zato crkve :classic_smile: nego upravo zato sto ima dovoljno onih sto se prave da su vernici. Ali to nije tema za ovde.

Nisi mi odgovorio sta je to iskreni vernik, osim ako jedini uslov nije da ne bi presao u drugu veru. Pokusavam da razumem jer si upotrebio i iskreni naprednjak, sto je meni oximoron. 

 

1 hour ago, Kronostime said:

Iskrni vernik se pridrzava osnovnih moralnih nacela vere , ne posmatra druge vere kao neprijateljske i ne treba mu svestenicka birokratija kao posrednik za njegov licni odnos s Bogom.:default_coffee:

Ovo u boldu se zasniva na jednom tumacenju vere, tj predpostavci da su vere u nacelu dobronamerne, a organizovane religije su problem. Religije se nazalost kroz istoriju nisu pokazale kao mirotvoracke. Ostalo se slazem, ali da taknes u svestenicku birokratiju, video bi kako bi oni "branili veru".

Problem kako ga ja vidim je sto su cak i osnovna moralna nacela ostavljena za interpretaciju, da li od pojedinca ili svestenika.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

 

Da li mislite da su Sloveni masovno odbaci svoju religiju i prešli u hrišćanstvo isključivo zbog verskih razloga? Da se ne lažemo.  

 

Koliko smo provukli starovernih obicaja u hriscanstvo, tesko da je uopste bilo dobrovoljnog prelaska u hriscanstvo, pogotovo ako smo jos onda imali ''inat''. 😄 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, AgroLaki said:

 

Koliko smo provukli starovernih obicaja u hriscanstvo, tesko da je uopste bilo dobrovoljnog prelaska u hriscanstvo, pogotovo ako smo jos onda imali ''inat''. 😄 

I to ne samo Srbi, ali poenta je da je religija u dobroj meri kroz našu istoriju bila političko oruđe. Zato pojedinačni slučajevi ili grupa pojedinačnih slučajeva prelaske iz jedne vere u drugu je beznačajna. Mnogo važnije je kada su religiju menjala cela sela, plemena, bratstva, i tu treba tražiti uzroke i zašto se to desilo, a pojedičana korist, i ako je toga naravno bilo, nije od nekog značaja. Opet kažem, pogrešno je gledati ta društva kao demokratske zajednice gde je svaka osoba u svim slučajevima odlučivala o sebi i na kraju krajeva o svojoj sudbini.

Imaš tako slučajeve da su u određenim delovima, i ako je stanovništvo kolektivno prešlo u islam, dugo vremena posle toga su se slavile slave i praktikovali delimično i hrišćanski običaji. To dosta govori o tome kako je konvertovanje u drugu religiju bila čista političa odluka odozgo, i nije bila vezana ni za ekonomske, ni za verske razloge, makar ne u meri kako se danas predstavlja.

Toga je naravno bilo i kod prelaska slovena na hrišćanstvo, pa si dobro primetio da su slovenski paganski običaji nastavili da se praktikuju i posle prelaska u hrišćanstvo, i zadržali se do današnjih dana u nekoj meri. Naravno, razlika je bila ta što je crkva dosta tih običaja samo preobrazila u hrišćanske i tako je napravljen kompromis. S tim što treba napomenuti da to nije samo slučaj kod Slovena, slična stvar postoji i kod germanskih i nordijskih naroda, i tako dalje.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Ne odrzavaju se zato crkve :classic_smile: nego upravo zato sto ima dovoljno onih sto se prave da su vernici. Ali to nije tema za ovde.

Nisi mi odgovorio sta je to iskreni vernik, osim ako jedini uslov nije da ne bi presao u drugu veru. Pokusavam da razumem jer si upotrebio i iskreni naprednjak, sto je meni oximoron. 

 

 

Iskreni vernici su naravno ljudi koji ni pod kojim pretnjama,ucenama ili nepristojnim ponudama ne bi napustili svoju veru i presli u neku drugu. Vrlo prosto, veruje čovek u nešto punog srca i nista ga drugo ne zanima. U tursko vreme snalazili se i dovijali kako da održe svoju veru čak i bez sveštenika. Na Kosovu je na primer svaki Srbin u to vreme znao sve što i svaki pop. Sami su ljudi odrzavali veru, branili su im vlasti da izlaze na pravoslavno groblje subotom na zadušnice a oni se organizovali pa isli u petak popodne "da se turci ne dosete"   naprdnjake sam ubacio kao najočitiji primer neiskrenih "vernika" tamo nema nikog ko neće sutra pretrčati u drugu partiju, niko ne veruje iskreno u sns.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Perkos2 said:

Pa eto pitanjem si sama dala i odgovor, kod iskrenih vernika ne dolazi ni u razmatranje mogućnost da pređe na drugu veru,koliko ih ima ne znam tačno ali dovoljno da odrze svoju crkvu i veru. 

Upravo, iskreni vernik kao i komunista ne postavlja nikakav uslov svojoj odanosti, prvrzenosti ili pravovernosti.

 

Koliko je Bata Stojkovic imao epifenomenalnih uloga u takvim karakterima, dovoljno je setiti se bilo kog filma.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

Iskreni vernici su naravno ljudi koji ni pod kojim pretnjama,ucenama ili nepristojnim ponudama ne bi napustili svoju veru i presli u neku drugu. Vrlo prosto, veruje čovek u nešto punog srca i nista ga drugo ne zanima. U tursko vreme snalazili se i dovijali kako da održe svoju veru čak i bez sveštenika. Na Kosovu je na primer svaki Srbin u to vreme znao sve što i svaki pop. Sami su ljudi odrzavali veru, branili su im vlasti da izlaze na pravoslavno groblje subotom na zadušnice a oni se organizovali pa isli u petak popodne "da se turci ne dosete"   naprdnjake sam ubacio kao najočitiji primer neiskrenih "vernika" tamo nema nikog ko neće sutra pretrčati u drugu partiju, niko ne veruje iskreno u sns.

A sta ako nije pretrcao u drugu veru samo zato sto ga niko ne primorava? Da li je bas svako ko se naziva hriscaninom/muslimanom itd iskreni vernik samo zato sto nije promenio veru? Ipak ne pricamo o Turskom dobu, tad je situacija bila malo drugacija.

Kao sto rekoh "iskreni naprednjak" je oximoron, tacnije bilo kakvo "iskreno" pripadanje stranci je - glupost. Nije pripadnost stranci ideologija (kad mozes da biras). Druga je prica sto na balkanu sve mora da ima vodju, i da bude korumpirano. Barem ja ne znam da imaju ideologiju, ali ne pratim pa mozda propustam nesto.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

 

Iskreni vernici su naravno ljudi koji ni pod kojim pretnjama,ucenama ili nepristojnim ponudama ne bi napustili svoju veru i presli u neku drugu. Vrlo prosto, veruje čovek u nešto punog srca i nista ga drugo ne zanima. 

 

Na Kosovu je na primer svaki Srbin u to vreme znao sve što i svaki pop. Sami su ljudi odrzavali veru, branili su im vlasti da izlaze na pravoslavno groblje subotom na zadušnice a oni se organizovali pa isli u petak popodne "da se turci ne dosete"   naprdnjake sam ubacio kao najočitiji primer neiskrenih "vernika" tamo nema nikog ko neće sutra pretrčati u drugu partiju, niko ne veruje iskreno u sns.

Prvi bold - dakle medju nama ovdje nema ni jednog forumasa ciji preci su bili iskreni vjernici?  Ono Perun, Svetovid i slicno, ili da ne idem dalje plemenski medvjed, vuk, gavran, hrast kao bozanski zastitnik ?

 

Drugi bold - A kada izgube staklenu cipelicu u ponoc onda ide princ (ili sultanov sin jer pricamo o Osmanlijama) pa trazi cija je...

Stvarno ne znam u kakve to bajke vjerujes - kada toliko precjenjujes srednjovjekovno stanovnistvo (ili mozda potcjenjujes popove) Kosova. 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ters said:

Prvi bold - dakle medju nama ovdje nema ni jednog forumasa ciji preci su bili iskreni vjernici?  Ono Perun, Svetovid i slicno, ili da ne idem dalje plemenski medvjed, vuk, gavran, hrast kao bozanski zastitnik ?

 

Drugi bold - A kada izgube staklenu cipelicu u ponoc onda ide princ (ili sultanov sin jer pricamo o Osmanlijama) pa trazi cija je...

Stvarno ne znam u kakve to bajke vjerujes - kada toliko precjenjujes srednjovjekovno stanovnistvo (ili mozda potcjenjujes popove) Kosova. 

 

 

 

Otkud ja znam vaše pretke? Mnogo je glupo da izričito tvrdiš da nema ni jednog forumaša na osnovu svojih predrasuda. Ja u bajke ne verujem zato i pišem ovde da zaluđene bajkama malo razmrrdam. Videh opet tvrdnju da su nas pogresno učili a kad ja to rekoh zamalo me ne baciše na lomača. Sad malo malo neko izleti sa istom pričom ali bez ikakve hajke.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Ne znas nase, ali valjda znas svoje pretke? I znas totem svog plemena koji je naravno centralni u tvom vjerovanju? 

Slabo sam i svoje pretke upoznao, obično su ginuli u borbi protiv okupatora a neki završili u logorima širom Evrope. 

Link to comment
Share on other sites

Pre su ljudi bili pobožniji jer su bili manje obrazovani. Pa koliko pre 50 godina mi smo imali trećinu nepismenog stanovništva a šta onda da pričamo o recimo 18. veku dok smo bili pod Turcima. Potpuno je normalno da su ljudi tada verovali u boga jer drugog objašnjenja za gomilu pitanja nisu imali. Crkva je, današnjim rečnikom, imala najbolji marketing 🙂

 

Danas je teško biti iskreni vernik iz prostog razloga što već u osnovnoj školi ono što naučite ubija ideologiju crkve. Danas se više radi o poštovanju kulture i tradicije nego što ljudi veruju. Ja ne verujem da u samom Vatikanu ima više od 10% iskrenih vernika. Veći procenat od toga može da se nađe jedino u oblastima sveta gde obrazovanje i dalje kaska tipa bliski istok, afrika i neki delovi azije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sa istog portala, meni zanimljiviji osvrt:

 

Quote

... Sve što se tiče ovog filma otpočetka je problematično – tako to biva kada se država, pogotovo ako je disfunkcionalna kao što je to Srbija, paternalistički umeša u stvari umetnosti, pokušavajući da je instrumentalizuje za nekakve svoje ciljeve. I pritom angažuje ne odveć solidne autore....

 

...Ovaj film su imali prilike da vide na TV ekranima stanovnici "srpskog sveta", što je moderno ime za one teritorije koje Beograd smatra svojima – Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Potom je film postavljen i na Jutjub, sa ciljem da ga vide i oni koji su u subotu uveče bili zauzeti pametnijim poslom. Dakle, ništa neće biti od bioskopske distribucije, bar ne u kinima "srpskog sveta". Namera države je, očigledno, da što veći broj građana što pre i što pompeznije kuša ono što im je država servirala...

 

https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1920594

Edited by Neme
Quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...