Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

51 minutes ago, Klotzen said:

 

Pa to je i bio razlog snimanja ovog filma. Da se napravi džumbus i u Srbiji i u regionu i da se skrene pažnja sa bolnih tema. Dobro je da se niko od političara nije upecao na ovu provokaciju Vučića jer kao što vidimo režimski mediji su spremni da svakog ko kritikuje film javno proglase da vređa žrtve Jasenovca, negira genocid nad Srbima u ww2 i slične gluposti.

 

No ja i dalje čekam prvu konkretnu pohvalu za sam film od strane ovih što ga brane. Intersantno je da ni oni nemaju ni jednu lepu reč za sam film ali su zato 100% sigurni da mi što smo pisali kritike nismo u pravu.

Inače je u Srbiji pre filma sve bili pod konac pa je tek film napravio dzumbus, nije nego. Ni u regionu nije mnogo bolje, pogledaj malo neku sednicu Sabora u HR ili Bujicu pa mozes da vidis da i tamo ima kebare&pilje a marić milomira im nikad nije manjkalo. Kritike filma su različite i pored objektivnih i zanatskih ima prilično i zlonamernih. Tw zlonamerne treba isto tako kritikovati bez pardona. Zanimljiva mi je ta pojava da likovi koji su žestoki u kritikama retko kad znaju da prihvate kritiku. Obicno misle da je ono što oni iznesu bogom dana istina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, berti said:

Pocetkom sezdesetih godina radila je komisija za utvrdjivanje broja stradalih u Jasenovcu.  Dosli su do podatka da je ubijeno 700000 Srba, 23000 Jevreja i 80000 Roma. O tome i o pritiscima koje ta komisija imala govorio je dr Srboljub Zivanovic. Ima na netu o tome dosta.

Ta komisija nije bila prosrpska, propagandna, falsifikatorska, mitomanska...

Ove podatke su prihvacen i u stranim zemljama. Sva kasnija umanjivanja i osporavanja su iz zle namere.

Ovo nije tačno

 

Ovako Jevreji u USA kažu:

Quote

 

Between its establishment in 1941 and its evacuation in April 1945, Croat authorities murdered thousands of people at Jasenovac. Among the victims were:

between 45,000 and 52,000 Serb residents of the so-called Independent State of Croatia

between 12,000 and 20,000 Jews

between 15,000 and 20,000 Roma (Gypsies)

between 5,000 and 12,000 ethnic Croats and Muslims, who were political opponents of the regime

The Croat authorities murdered between 320,000 and 340,000 ethnic Serb residents of Croatia and Bosnia during the period of Ustaša rule; more than 30,000 Croatian Jews were killed either in Croatia or at Auschwitz-Birkenau.

 

 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Ovo nije tačno

 

Ovako Jevreji u USA kažu:

 

Brojku od 700000 su plasirali najpre nemacki oficiri za vreme rata. Isti broj je navela nasa komisija. To jeste barem jedno vreme bila prihvacena cifra.

Ove brojke koje navodis iz jevrejskih izvora... Sabiranjem njih dodjemo do skoro istog broja kao sto je broj poimenicmo popisanih zrtava. Ne verujem u takvu pedantnost horde onih koljaca da bas svako dete popisu, svakog seljala koga su pokupili sa njive. Vise verujem nasoj komisiji koja je temeljno ispitala sve to pocetkom sezdesetih godina proslog veka.

Tacno je da je vremenom postala opste prihvacena manja brojla stradalih. Ne secam se Franjine brojke, ici ce to i do svega stotinak, kako vreme prolazi.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, berti said:

Brojku od 700000 su plasirali najpre nemacki oficiri za vreme rata. Isti broj je navela nasa komisija. To jeste barem jedno vreme bila prihvacena cifra.

Ove brojke koje navodis iz jevrejskih izvora... Sabiranjem njih dodjemo do skoro istog broja kao sto je broj poimenicmo popisanih zrtava. Ne verujem u takvu pedantnost horde onih koljaca da bas svako dete popisu, svakog seljala koga su pokupili sa njive. Vise verujem nasoj komisiji koja je temeljno ispitala sve to pocetkom sezdesetih godina proslog veka.

Tacno je da je vremenom postala opste prihvacena manja brojla stradalih. Ne secam se Franjine brojke, ici ce to i do svega stotinak, kako vreme prolazi.

700.000 zrtava na podrucju cele NDH, ne samo u Jasenovcu i okolnim logorima.

Jevrejski izvori se smatraju prilicno pouzdanim iz razloga sto su se oni najozbiljnije bavili zrtvama iz WWII - i svojim, i tudjim.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, berti said:

Aha, o bosanskim Srbima. Uostalom, u Jasenovcu su ubijali bosanske i hrvatske Srbe. Sa nas briga za to, sta nas se tice to danas. Neka oni to resavaju. Nije to nasa stvar, neka rade sta hoce.

Izvini dragi moj ali meni je potpuno svejedno da li su Srbi, Muslimani, Jevreji ili Hrvati. Samo zato sto si im prilepio etiketu xxxx Srbi, nisu postali naprasno vazniji.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Kronostime said:

700.000 zrtava na podrucju cele NDH, ne samo u Jasenovcu i okolnim logorima.

Jevrejski izvori se smatraju prilicno pouzdanim iz razloga sto su se oni najozbiljnije bavili zrtvama iz WWII - i svojim, i tudjim.

Na ovo mislis:

Profesor dr Gideon Grajf, glavni istraživač Instituta za holokaust „Šem olam” u Izraelu, otkrio je zastrašujuće podatke o mučenju žrtava u Jasenovcu tokom rada na studiji „Jasenovac, Aušvic Balkana.

Na osnovu podataka do kojih je došao tokom četvorogodišnjeg istraživanja, Grajf kaže da je u Jasenovcu na najsvirepiji način ubijeno minimum 800.000 Srba i oko 40.000 Jevreja.

Link to comment
Share on other sites

Do cifre od 83k + ljudi se nije došlo na osnovu ustaške statistike ili nekih popisa zarobljenika nego je par komisija od 64. na ovamo išlo po selima i istraživalo ko je sve ubijen u Jasenovcu. Pošto za jedan broj ljudi nije moguće utrvditi gde su poginuli ostavljena je mogućnost greške od 30%. Dakle maksimalne cifre su između 100k i 110k za ceo kompleks logora oko Jasenovca.

Link to comment
Share on other sites

Pa imamo komisiju u kojoj je bio dr Srboljub Zivanovic i koja kaze 700000. Govori o tome koje presije su bile oko tog izvestaja.

Nisu oni valjda vatali zjala pa odapeli tu brojku.

Sta li je onda tek radio Gideon Grajf, istrazivac instituta za holokaust. Malopre neko rece da Jevreji imaju najtacnije podatke. Pa imaju li ili ne?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, berti said:

Na ovo mislis:

Profesor dr Gideon Grajf, glavni istraživač Instituta za holokaust „Šem olam” u Izraelu, otkrio je zastrašujuće podatke o mučenju žrtava u Jasenovcu tokom rada na studiji „Jasenovac, Aušvic Balkana.

Na osnovu podataka do kojih je došao tokom četvorogodišnjeg istraživanja, Grajf kaže da je u Jasenovcu na najsvirepiji način ubijeno minimum 800.000 Srba i oko 40.000 Jevreja.

Ja mislim da ti nemaš predstavu koliko je 800k ljudi. To je 10-15% Srba u to vreme i jedno 40% Srba koji su živeli u BiH i HR. Mrzi me da kopam tačno brojke ali ako se dobro sećam oko 300k je razlika između popisa iz '31 i '48. Ta brojka od 800k bi jedino bila moguća da popis iz 1931. urađen toliko loše da su zaboravili pola države da posete 😄 

 

Na kraju krajeva ovo nije ni bila moja poenta. Rekao si da je 800k opšteprihvaćena brojka a to nije tačno i to sam ti dokazao posle 20 sekundi istraživanja

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slabo si dokazao, tada je natalitet bio neuporedivo veci. I taj rast trajao otprilike do osamdesetih. Primera radi, moja majka je imala jos desetak brace i sestara.

 

U tom vremenu je bilo vrlo normalno da porodica ima preko petoro dece, a mi govorimo o periodu od 17 godina. Zbog toga se srpsko stanovnistvo posle I svetskog rata veoma brzo obnovilo.

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

Meni je malo suludo da se bavite ciframa kad niko nema tačan podatak a sumnjam da će bilo ko prihvatiti ono što mu "ideološki" ne odgovara. Nepobitne su činjenice da su logori osnivani sa ciljem da se u njima uništava nepodoban narod( Srbi, Jevreji, Romi,nepodobni Hrvati). Bez kompletnog otvaranja svih arhiva nikad se neće saznati ni približno koliko je tačno ljudi pogubljeno u logorima niti koliko ih je od posledica torture preminulo neposredno nakon rata. Da li su pobednici baš sve uništili što su zatekli nakon kraha NDH ja lično sumnjam i zato verujem da bi se moglo doći do priblizne istine pa da naredne generacije ne licitiraju brojevima. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, berti said:

Na ovo mislis:

Profesor dr Gideon Grajf, glavni istraživač Instituta za holokaust „Šem olam” u Izraelu, otkrio je zastrašujuće podatke o mučenju žrtava u Jasenovcu tokom rada na studiji „Jasenovac, Aušvic Balkana.

Na osnovu podataka do kojih je došao tokom četvorogodišnjeg istraživanja, Grajf kaže da je u Jasenovcu na najsvirepiji način ubijeno minimum 800.000 Srba i oko 40.000 Jevreja.

Uzmi podatke iz popisa stanovnistva Kraljevine Jugoslavije 1931 godine:

  • Savska Banovina: 517.191 Pravoslavan
  • Drinska Banovina: 992.924 Pravoslavan
  • Vrbaska Banovina: 600.529 Pravoslavan

Ukupno: 2.110.644 Pravoslavnih

 

i popisa stanovnista u FNRJ 1948:

  • Hrvatska: 543.795 Srba
  • Grad Zagreb: 13.125 Srba
  • BiH: 1.136.116 Srba
  • Grad Sarajevo: 40.914 Srba

Ukupno: 1.733.950 Srba

 

i videces da se cifre ne slazu.

 

Pri tom:

  • Drinska Banovina je podeljena 1941, izmedju Nediceve Srbije i NDH i ta granica je ostala i danas
  • dosta porodica je iseljeno iz Hrvatske i BiH prilikom kolonizacije u Banat i Backu u periodu 1945.-1948.

 

Edited by Kronostime
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

Ja mislim da ti nemaš predstavu koliko je 800k ljudi. To je 10-15% Srba u to vreme. Mrzi me da kopam tačno brojke ali ako se dobro sećam oko 300k je razlika između popisa iz '31 i '48. Ta brojka od 800k bi jedino bila moguća da popis iz 1931. urađen toliko loše da su zaboravili pola države da posete 😄 

 

Na kraju krajeva ovo nije ni bila moja poenta. Rekao si da je 800k opšteprihvaćena brojka a to nije tačno i to sam ti dokazao posle 20 sekundi istraživanja

Dokazao si za dvadesetak sekundi da nike bilo opste prihvaceno. Sada ne znam sta si ovim brojkama dokazao. Da li Gideon Grajf laze ili nema pojma.

Evo, ja nadjoh nesto, dosuse ne bas za 20 sekundi.

 

 

Da bi došli do točne brojke žrtava, potrebno je znati koliko je Srba 1941. živjelo na području Hrvatske, BiH i djela Vojvodine koje je obuhvaćala NDH. Problem je što te godine nije izvršen popis stanovništva. Zato je potrebno popisu stanovništva iz 1931. dodati stopu rasta srpskog stanovništva.

Zna se da je stopa rasta srpskog stanovništva bila 3.5% u periodu 1949—1953, dakle nakon pokolja, što ukazuje da je od 1931. do 1941. bila sigurno preko 4 posto.

Prema toj stopi Srba je u Hrvatskoj 1941. bilo oko 900.000. A Srba u Bih je bilo oko 1.5 miliona.

A 1948. broj Srba u Hrvatskoj je 543.795, što znači da nedostaje najmanje preko 400.000 Srba (ako uračunamo da su se i od 1941. do 1948. Srbi rađali, a jesu). 1948. u BiH se 1.135.732 ljudi izjasnilo Srbima. Ako odbijemo oko 300.000 muslimana koji su se izjasnili kao Srbi dolazimo do brojke od nekih 850.000 Srba. Dakle, nedostaje oko 650.000 Srba iz Bosne.

Sve ukupno 400.000 hrvatskih Srba i 650.000 bosanskih, i dolazimo od brojke da nedostaje oko milion Srba. Tome treba pridodati ubijene i iz Srijema koji je bio pod NDH. Ako uzmemo u obzir da je preko 100.000 Srba izginulo u ratu, u partizanima, četnicima, domobranima (nasilno mobilizirani), pobijeno u njemačkim, savezničkim bombardiranjima, streljano od partizana, pobjeglo iz Jugoslavije (recimo Đujić i oko 5.000 četnika i njihovih porodica)… dolazimo do brojke od oko 900 000 u grubo.

1 minute ago, Kronostime said:

Uzmi podatke iz popisa stanovnistva Kraljevine Jugoslavije 1931 godine:

  • Savska Banovina: 517.191 Pravoslavan
  • Drinska Banovina: 992.924 Pravoslavan
  • Vrbaska Banovina: 600.529 Pravoslavan

Ukupno: 2.110.644 Pravoslavnih

 

i popisa stanovnista u FNRJ 1948:

  • Hrvatska: 543.795 Srba
  • Grad Zagreb: 13.125 Srba
  • BiH: 1.136.116 Srba
  • Grad Sarajevo: 40.914 Srba

Ukupno: 1.733.950 Srba

 

i videces da se cifre ne slazu.

 

Pri tom:

  • Drinska Banovina je podeljena 1941, izmedju Nediceve Srbije i NDH i ta granica je ostala i danas
  • dosta porodica je iseljeno iz Hrvatske i BiH prilikom kolonizacije u Banat i Backu u periodu 1945.-1948.

 

Pa ti rece da Jevreji imaju najbolje podatke. Gideon iz istrazivackog centra holokausta laze ili nema pojma?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Zvanicni popisi stanovnistva su polazna osnova za utvrdjivanje demografskih promena.

Pre sat vremena si rekao da je na celom podrucju ndh stradalo 700000 Srba. A po ovom popisu, cini mi se, ni toliko. 

Sta li je onda utvdjivao Gideon Grajf. Omasio covek profesiju.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, berti said:

Dokazao si za dvadesetak sekundi da nike bilo opste prihvaceno. Sada ne znam sta si ovim brojkama dokazao. Da li Gideon Grajf laze ili nema pojma.

Evo, ja nadjoh nesto, dosuse ne bas za 20 sekundi.

 

 

Da bi došli do točne brojke žrtava, potrebno je znati koliko je Srba 1941. živjelo na području Hrvatske, BiH i djela Vojvodine koje je obuhvaćala NDH. Problem je što te godine nije izvršen popis stanovništva. Zato je potrebno popisu stanovništva iz 1931. dodati stopu rasta srpskog stanovništva.

Zna se da je stopa rasta srpskog stanovništva bila 3.5% u periodu 1949—1953, dakle nakon pokolja, što ukazuje da je od 1931. do 1941. bila sigurno preko 4 posto.

Prema toj stopi Srba je u Hrvatskoj 1941. bilo oko 900.000. A Srba u Bih je bilo oko 1.5 miliona.

A 1948. broj Srba u Hrvatskoj je 543.795, što znači da nedostaje najmanje preko 400.000 Srba (ako uračunamo da su se i od 1941. do 1948. Srbi rađali, a jesu). 1948. u BiH se 1.135.732 ljudi izjasnilo Srbima. Ako odbijemo oko 300.000 muslimana koji su se izjasnili kao Srbi dolazimo do brojke od nekih 850.000 Srba. Dakle, nedostaje oko 650.000 Srba iz Bosne.

Sve ukupno 400.000 hrvatskih Srba i 650.000 bosanskih, i dolazimo od brojke da nedostaje oko milion Srba. Tome treba pridodati ubijene i iz Srijema koji je bio pod NDH. Ako uzmemo u obzir da je preko 100.000 Srba izginulo u ratu, u partizanima, četnicima, domobranima (nasilno mobilizirani), pobijeno u njemačkim, savezničkim bombardiranjima, streljano od partizana, pobjeglo iz Jugoslavije (recimo Đujić i oko 5.000 četnika i njihovih porodica)… dolazimo do brojke od oko 900 000 u grubo.

Pa ti rece da Jevreji imaju najbolje podatke. Gideon iz istrazivackog centra holokausta laze ili nema pojma?

Eto, hvala 😄 Znači sam si dokazao da nije toliko ubijeno u Jasenovcu nego je toliko ubijeno i raseljeno tokom rata. 

 

 

Lika je platio Dodik da iznese "konačni sud" o Srebrenici. Šta ima da pričamo više o njemu?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, berti said:

Pre sat vremena si rekao da je na celom podrucju ndh stradalo 700000 Srba. A po ovom popisu, cini mi se, ni toliko. 

Sta li je onda utvdjivao Gideon Grajf. Omasio covek profesiju.

 

1 hour ago, Kronostime said:

700.000 zrtava na podrucju cele NDH, ne samo u Jasenovcu i okolnim logorima.

Jevrejski izvori se smatraju prilicno pouzdanim iz razloga sto su se oni najozbiljnije bavili zrtvama iz WWII - i svojim, i tudjim.

Pronadji razliku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

 

Pronadji razliku.

A koliko je od toga stradalo Srba. Pa mislim stvarno, pa zna se ko je u ogromnoj vecini stradao. Ok, saberimo one demografske brojke i to je ukupan zbir raseljenih i ubijenih. Neka se pola raselilo, ubijeno je stotinak hiljada ljudi. Ok, sta ima da se raspravljamo. Sto li su onda silne komisije sastavljene od strucnjaka gubile vreme tamo. Uporede popise, pronadju ko se raselio i eto.

Ne bih vise raspravljao.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

A koliko je od toga stradalo Srba. Pa mislim stvarno, pa zna se ko je u ogromnoj vecini stradao. Ok, saberimo one demografske brojke i to je ukupan zbir raseljenih i ubijenih. Neka se pola raselilo, ubijeno je stotinak hiljada ljudi. Ok, sta ima da se raspravljamo. Sto li su onda silne komisije sastavljene od strucnjaka gubile vreme tamo. Uporede popise, pronadju ko se raselio i eto.

Ne bih vise raspravljao.

Naravno da nećeš kad si sam sebi dokazao ono što ti mi pričamo 😄

 

Ne možeš znati iz popisa tačan broj ali neki red veličine možeš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, berti said:

A koliko je od toga stradalo Srba. Pa mislim stvarno, pa zna se ko je u ogromnoj vecini stradao. Ok, saberimo one demografske brojke i to je ukupan zbir raseljenih i ubijenih. Neka se pola raselilo, ubijeno je stotinak hiljada ljudi. Ok, sta ima da se raspravljamo. Sto li su onda silne komisije sastavljene od strucnjaka gubile vreme tamo. Uporede popise, pronadju ko se raselio i eto.

Ne bih vise raspravljao.

 

Quote

Popis stanovništva 1948. u FNRJ je obavio Državni statistički ured Savezne planske komisije 16. marta 1948. godine. Popisnica, obrazac je sadržavao 13 pitanja i uputstvo za popunjavanje. Osnovna namera je bila uraditi popis stanovništva radi procene ratnih posledica i šteta. Imena nacija su navedena po zvaničnom Popisu 1948, a broj stanovnika po tadašnjoj metodologiji. Republike i pokrajine su se delile na gradove i srezove

Grupković, Dragutin, ur. (1988). Uporedni pregled rezultata popisa od 1921-1981. godine. Beograd: Savezni zavod za statistiku.

 

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Probajte da nađete kako su ustanovili tu cifru od 700k ljudi i videćete da takav info ne postoji. Nekada davno sam čitao da su posle iskopavanja par rovova izračunali prosečan broj leševa pa onda to množili sa svim mestima gde su sumjali da su sahranjivane žrtve. Dakle i za pretpostavku veoma klimavo. Sa druge strane ovi što su popisivali su išli po terenu i pitali preživele i sakupljali podatke i zato imamo poimence u beogradu cifru od 80k a u zagrebu 83k žrtava.

 

Ukupan broj žrtava u YU nije bio 1,7 miliona nego je to bio demografski gubitak, ali Tito je to prijavio kao broj žrtava zbog odšteta pa je onda friziriao sve žrtve pa tako i one u Jasenovcu. Žerjavić i Kočović su svaki za sebe došli do cifre od oko 1,05 miliona za celu YU i to danas istoričari uzimaju za broj ukupnih žrtava. Jasno da na osnovu te cifre nema govora o 700k ubijenih u Jasenovcu.

 

Demografgski gubitak se računa tako što se uporedi priraštaj između 21. i 31. i zatim ti koeficijenti primene od 31. do 48. i onda tu cifru uporedimo sa popisom iz 48. Na osnovu toga ukupan demografski gubitak Srba u HR i BiH je negde oko 320k ljudi, međutim 1/3 se procenjuje da je poginula kao borci u razno raznim formacijama a 2/3 od toga su civilne žrtva Ustaša. Tom broju bi se mogli dodati zločini u Sremu i to je to. Takođe ove cifre su možda malo više nego stvarne jer je natalitet bio manje tridesetih nego dvadesetih ali pošto je ovo jedino što imamo od egzatnih podataka ....

 

Ukupan broj poginulih/umrlih Srba i Crnogoraca na teritoriji cele YU je između 500k i 550k.

Link to comment
Share on other sites

Da je 700 hiljada ubijenih Srba u Jasenovcu i popratnim logorima tacna, Srbi bi poslije WW2 u bosanskoj i hrvatskoj krajini bili bukvalno na nivou statisticke greske sto svakako nije bio slucaj. Opet malo je nezgodno uzimati popis iz 1948. za etnicku sliku BiH jer se poprilican broj Bosnjaka izjasnio kao Srbi il Hrvati u nedostatku druge opcije. Cesce je bilo izjasnjavanje kao Srbi jer je bilo prilicno nezgodno da se muslimani izjasne kao Hrvati zbog olosa koji je ucestvovao u ustaskim zlocinima i vladi NDH. 

Link to comment
Share on other sites

Sto bi rekli mladi "malo li je"  pola miliona ili milion meni nije nikakva razlika ali su nam druggovi ostavili kosku da se decenijima glođemo. Nije ta cifra 700-800hiljada slucajno izabrana vec da napravi pometnju u svakoj diskusiji. Umesto da se priča o pozadini tih zlocina vodi se polemika o broju poginulih,valjda ima neka cifra koja je podnošljiva za osteljive stomake pa im 100 hiljada ubijenih nije neki problem,bitno je da su  uspeli da dokazu da nije pobijeno sedam puta vise Srba. I ne bi dalje da se istrazuje nikako ...

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Da je 700 hiljada ubijenih Srba u Jasenovcu i popratnim logorima tacna, Srbi bi poslije WW2 u bosanskoj i hrvatskoj krajini bili bukvalno na nivou statisticke greske sto svakako nije bio slucaj. Opet malo je nezgodno uzimati popis iz 1948. za etnicku sliku BiH jer se poprilican broj Bosnjaka izjasnio kao Srbi il Hrvati u nedostatku druge opcije. Cesce je bilo izjasnjavanje kao Srbi jer je bilo prilicno nezgodno da se muslimani izjasne kao Hrvati zbog olosa koji je ucestvovao u ustaskim zlocinima i vladi NDH. 

Ovde gresis - u popisu iz 1948. muslimani su imali mogucnost izjasnjavanja: Srbin-musliman, Hrvat-musliman, Makedonac-musliman..... ili neopredeljen-musliman, i na osnovu toga kako su se izjasnili  su ubrajani u narode.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...