Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Nije problem sto je NK ubijen, nije problem sto ga je Arja ubila, nije problem mesto gde je ubijen, problem je samo nacin. U ovoj epizodi smo videli toliko "deus ex machina" intervencija da je to i za jednu epsku fantaziju apsurdno. Mislim, koje su sanse da se cak i u jednom izmisljenom svetu sve tako fino poklopi, iz situacije u situaciju? Sramota je da lazy writing obelezi kraj ove serije. Ali, to nam je sto nam je.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nicklord said:

Koliko vidim CGI izgleda još bolje kad je osvetljeno sve. Znači nije zbog toga nego su stvarno hteli da se apsolutno ništa ne vidi lepo 

 

Na torrentima se pojavila verzija sa oznakom "TheBrightOne", negde sam pročitao da je to svetlija verzija. Je l' skinuo neko?

 

Možda je epizoda vrhunska ali od mraka smo to propustili. 🙂

 

15 hours ago, DonJuan said:

Još jedna stvar je vrlo važna, koja se zaboravlja. Dolazak zime se povezuje sa unutrašnjim uništavanjem Vesterosa. Ko je čitao knjige zna da je rat koji je vođen opustošio sedam kraljevstva i da je u stvari to bio osnovi razlog pojave hodača. Odnosno zlo koje je nastalo u Vesterosu pre svega ubijanjem Regara je na neki način privuklo tamu i zimu. To praktično znači da ako da sve što se dešava u Vesterosu utiče i na ono iza zida. Martin ne pominje NK (možda se pojavi u nastavku, ali ne verujem), tako da ako gledamo da i serija i knjiga imaju isto ishodište, onda je NK nebitan lik i više ima simboličko značenje, nego neku važnost za celu priču. Poenta je u toj zimi, koja nužno ne mora da dovede WW iza zida, ali koja može da bude pogubna po Vesteros jednako kao i WW.

 

Prognoza za Winterfell i okolinu: Mestimično oblačno sa suznežicom, u planinama moguć sneg. Ćarlijaće vetrić Severac, kolovozi su klizavi i zato oprezna vožnja.

 

Davno sam čitao, ako se dobro sećam kod Martina su duge zime jezive, napada i do 15 metara snega. Kod Cock Merchantsa nema ga ni za sankanje.

 

14 hours ago, Nicklord said:

Na rottentomatoes epizoda ima 75% od kritčara. Jedina gora epizoda je ONA Unbowed, Unbent, Unbroken. Ostalih 68 epizoda su daleko iznad. Plašio sam se da ne ishvale svi redom ali izgleda nisu

 

Rotten Tomatoes > IMDb.

 

8 hours ago, Dobar je Dzontra... said:

 

 

Objasnio. :default_coffee:

 

5 hours ago, Dobar je Dzontra... said:

Jos jedan detalj, Viserion je svojim blue fire breath olupao zid (par metara širine) od kamena i okovan ledom, napravljen uz pomoć dzinova i magije šumske dece, kako nije razneo onih par blokova iza kojih se John-o krio od njega?! 

 

Crnotravci zidali, jbg.

 

1 hour ago, Esc said:

ne postoji nikakva prepreka da Arja resi Cersei vec u sledecoj epizodi, a nesto mi se javlja da se to nece desiti (tako lako)

 

Hoće li i njoj da proda foru sa bodežom iz ruke u ruku? Prodala je Ser Brienne, prodala je NK-u, što ne bi i Cersei?  Teško da mašta i kreativnost našeg omiljenog scenarističkog dueta idu dalje od toga.

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, dee jay said:

 

Cekaj, uporedjujes long night gde nisu ni znali da ih dragonglass ubija, sa ovom borbom gde manje vise svi imaju takvo oruzje? pa jbt, onda je taj rat mnogo nerealniji 🙂 kako su izdrzali celu generaciju samo sa konvencionalnim oruzjem+ deca sume?

 

Kako nisu znali? Sećas se da su pronašli oružje od zmajstakla na pesnici prvih ljudi kada se noćna straža sukobila sa mrtvima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam   iono sranje od direktor cuta koje traje 40min. Ova dva debila su  ultra  ponosna na epizodu jos kazu zbog udarca u glavu Arija nije bila na 100%, pa jebes mu misa da je bila na 100% koliko bi skakala u vis i dalj 2km ? Ali bitan je sok value jbt kakav Walking dead od epizode.
Mislim sta ocekivati od ove 2 ciji je prioritet u onoj smesnoj avanturi 7 heroja bilo da imaju zombi polarnog medveda. 
I koja ce biti svrha JOna, sto ga je Melisandra podigla i rekla mu da je on pravi obecani princ posto je Stanis izduvao. Mislim naravno "slucajno o tome nije bilo reci u prosloj epizodi"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cek, a odakle se pojavljuje Melisandre na pocetku epizode?  Nesto se ne secam da je bilo u prvoj i drugoj epizodi.

 

 

Ali  mrtvi dzin koji se nakon probijanja vrata saginje da udari malu Mormonticu, pre nego sto ce kasnije da je dokrajci.  :classic_laugh:

Edited by MrTripleDouble
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, MrTripleDouble said:

Cek, a odakle se pojavljuje Melisandre na pocetku epizode?  Nesto se ne secam da je bilo u prvoj i drugoj epizodi.

 

 

Ali  mrtvi dzin koji se nakon probijanja vrata saginje da udari malu Mormonticu, pre nego sto ce kasnije da je dokrajci.  :classic_laugh:

 

Rekla da ce da umre u Vesterosu, pa dosla. Carobnica je jbs ga, nasla je putice i livade.

Dzin kapiram da je imao predstavu ko je malena pa zbog efekta reshio da of=dradi tako, ja sam ubedjen bio da ce je zgaziti stopalom..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Knipex said:

Kako nisu znali? Sećas se da su pronašli oružje od zmajstakla na pesnici prvih ljudi kada se noćna straža sukobila sa mrtvima.

 

pa kao sto je nicklord napisao, kasnije su skontali. posle, kada je i znanje o tudjinima iscezlo i preraslo u mitologiju, i znanje o zmajstaklu se izgubilo.

 

bas sam odavno citao knjige, dosta toga sam pozaboravljao, ali eto, nicklord ima bolje pamćenje pa me podseca 🙂

 

kod mene je inace proces isao, prva sezona serije, pa sve knjige, pa onda nastavak serije.

uvek mi je knjiga bila remek delo, a serija eto, razbribriga. mozda se zato manje nerviram oko ovih nedostataka, sedim mirno i cekam da debeli zavrsi knjige 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pročitao knjige pre nego što je serija počela da se emituje, osim Plesa sa zmajevima pošto je kod nas objavljena između prve i druge sezone serije. Ipak za ovu temu bi trebalo konsultovati Svet leda i vatre jer u ostalim gotovo da ni nema pomena o tim događajima.

Link to comment
Share on other sites

eno mi ga na polici. nikad ga nisam zavrsio, uvek mi je nesto drugo prece za citanje. a i smorio sam se sto toliko dugo nema nastavka, pa mi se nije toliko ni citao prikvel, odnosno istorijat/podloga. citao sam i one tales of dunk and egg nekad ranije

Edited by dee jay
Link to comment
Share on other sites

Najveci problem za ljude u Vesterosu su po meni mestri. Sve znanje cuvaju ljubomorno za sebe, u sustini ne zele da pomognu obicnim ljudima, odgovara im sto je raja neobrazovana i prizemna, a sa druge strane su i sami nedotupavi i nisu svesni kakvo znanje se krije u bibliotekama i Citadeli. Mestre je nametnuo onaj ko nije zeleo da se ljudi "osveste". 

Nesto razmisljam, mozda je Martin mestre stvorio po ugledu na mentate i suk doktore iz "Dine", mada su oni tamo mnogo korisniji. By the way, moze se povuci jos nekoliko paralela izmedju ta dva univerzuma, ali otici cu u offtopic - ko je citao, zna.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam pogledao neku BRIGHT verziju epizode, malo bolje se vidi:



 

- zombija je bilo mnogo, premnogo (prelivali jedan preko drugog, kao bujica). 

- Džonu je Viserion otkinuo oklop u air fajtu, zato ga nema posle.

- Đora se nije pojavio nioutkud kada je Deneris ostala bez zmaja na zemlji, ima scena pre toga, gde, kad čuje zmaja, trči ka tamo.

- Partizanska eskadrila, naročito Džon, se još i držala plana (fokus na NK).

- Nakon što je drakaris na NK ostao bez efekta, Deneris nije imala vremena da se obruši na njega i recimo, obezglavi ga, ovaj odmah uzeo u ruke ono snežno koplje.

- Kada se Džon dere Viserionu, definitivno je to dranje nešto kao ooooooooo, ooooooo, ooo. Možda je i izgovorio nekom Go, go, go.

- Kada se NK i Bren zagledaju, Bren spušta pogled do mesta gde će ga Arja posle ubosti. Dok NK drži Arju za vrat čuje se kako krcka (nešto)

Link to comment
Share on other sites

Zao mi je, majke mi, svakog minuta koji sam protracio na ovu seriju u poslednjih par godina. Jebi ga, navukao se skoro pre deceniju i kako sada ne odgledati... Ali sve ono zbog cega sam zavoleo seriju je sada nestalo. A da ne pricam o tome koliko me inace zanimaju zmajevi, mrtvi koji hodaju i slicne stvari.

 

Zalosna meksicka sapunica od epizode.

 

Ne shvatam ni to odusevljavanje bitkom, mislim na nacin na koji je snimljena i sve to. Ono, Piter Dzekson je vec doktorirao na tu temu pre fazon dve decenije, a kada se zna koliko su snimali i da imaju budzet, strucnjake...naravno da ce da bude dobro izvedeno, ali nijedan revolucionarni element niti nesto sto vec nije vidjeno nisam video, a 2019. je godina. 

Nemam vise 12 godina da se odusevljavam na takve stvari.

Edited by Bek
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

mnogo smo bre salty svi odreda na ovoj temi.
A to je zato sto smo se "previshe" zainteresovali za GOT.

moja zenka npr. ne zna ko je ko do kraja, nit je mnogo zanima, gleda na seriju kao na zabavu bez mnogo uplitanja i njoj je sve 5.
Vecina ljudi, cini mi se, i gleda tako GOT. Bez mnogo predznanja i volje za hvatanje nelogicnosti.

Da sam znao na sta ce da izadje sserija, savetovao bih sebe da ne citam knjige po vishe puta. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

mnogo smo bre salty svi odreda na ovoj temi.
A to je zato sto smo se "previshe" zainteresovali za GOT.

moja zenka npr. ne zna ko je ko do kraja, nit je mnogo zanima, gleda na seriju kao na zabavu bez mnogo uplitanja i njoj je sve 5.
Vecina ljudi, cini mi se, i gleda tako GOT. Bez mnogo predznanja i volje za hvatanje nelogicnosti.

Da sam znao na sta ce da izadje sserija, savetovao bih sebe da ne citam knjige po vishe puta. 

Meni se čini da je ovo prva epizoda kod koje su i casual ljudi dosta iznervirani 😄 Ne svi ali vidim da ima dosta na svim sajtovima i komentarima, čak i kritike nisu dobre po prvi put.

 

 

Što kaže Bek, najgore je što mnogo malo fali da bi bilo dobro. Mene nervira što se očigledno mnogo trude oko nekih stvari a neke stvari skroz batale. 10 puta su prikazali kako je Džon naučio da ne reaguje emotivno nego da je jedini cilj pobediti na kraju glavnog neprijatelja - probao da zaustavi Deneris na početku i da se drže plana, koristio je zmaja kako treba, ostavio Sema da umre jer NK ide ka Brenu i slične stvari. Ali onda 10 drugih stvari upropaste

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 4/29/2019 at 12:11 PM, Esc said:

notorne gluposti

sam martin je opisivao walkere kao hladno lepa inteligentna bica koju imaju svoj jezik sto se nikako ne uklapa u ovu jednodimenzionalnu pricu koju su servirali

cisto sumnjam da ce svoja hladno lepa itd bica iskoristiti kao katalizator za neki marvel redemption squad

a sta je martin zamislio videcemo kad izadju knjige, ne pre

 

 

Cenim da uopšte i nema nameru da dovrši.

Link to comment
Share on other sites

Nekako sam srećna što epizodu nisu završili scenom susreta NK i Brena.....pa 7 dana čekanja, pomislila sam da ću lično da zadavim R.R.Martina i D and D ako se to dogodi. Srećom - nije. Zašto se i mač Džore Mormonta nije zapalio kad i mačevi Dotraka? Onako da sliste celo pleme , koliko god da je efektno, tužno je. U tom kontekstu Sem Tarli nije imao nikakve šanse i bolje bi bilo da su mu namenili neko drugo mesto (kod ser Davosa, recimo) nego u prvim redovima. Očekivala sam više i od efekta zmaj stakla. Sve u svemu, muzička potka je najbolji deo ove epizode, da nije tako fino uradjena, sve bi ličlilo na rat ......u tunelu.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Squabbit said:

mnogo smo bre salty svi odreda na ovoj temi.
A to je zato sto smo se "previshe" zainteresovali za GOT.

moja zenka npr. ne zna ko je ko do kraja, nit je mnogo zanima, gleda na seriju kao na zabavu bez mnogo uplitanja i njoj je sve 5.
Vecina ljudi, cini mi se, i gleda tako GOT. Bez mnogo predznanja i volje za hvatanje nelogicnosti.

Da sam znao na sta ce da izadje sserija, savetovao bih sebe da ne citam knjige po vishe puta. 

Pogodio si sustinu. Tvoja bolja polovina verovatno gleda zbog tebe ili nekog drustvenog pritiska posto svi gledaju pa ajde i ona. Pocela u skorije vreme, verovatno  benchovala sve to i nije  mogla da pohvati  sve i njoj serija ok. Ne zanimaju je nelogicnosti uziva u vizualnoj predstavi i nekom svom omiljenom liku.
Mislim GoT je od samog starta bio vizualno prelep  za oci, imas odlicne zamkove, Dubrovnik, veliki zid, zmajeve, zombije i dobre sorke. Nije ovo hood Baltimora pa da ti se dodatno umaraju oci.
I dok nisu imali budzet jedne prosecne PL ekipe vizualno je Got bio odlican sada je to stepen iznad i to je blockbuster movie nivo. To i soundtrack su od starta elitni i tu nema govora pogotovo soundtrack.
A kod nas drkosa sto kukamo nije samo to vizualno dovoljno . Glavni razlog kukanja ja taj sto  znamo koliko Got moze i koliko je bio dobar, prve 4 sezone su neck to neck sa bilo kojom drugom serijom po bilo kom parametru: gluma, storyline, adrenalin,  razrada likova, sok value, dijalozi..itd itd. A drugi razlog ovo je main storyline, mogli su da zaseru ove sporedne  Dornu, Divljake i Eurona Jebaca, preko toga mozes da prodjes. Ali preko glavne price koja se gradi od 1 scene i ubistva onih nesrecnika iz Night watcha  malo teze ide, meni je to prelilo casu i  nema vse tolerancije za njihov ciklicni storyline koji koriste  vec 3 sezone.
Retko koja serija ce imati ovoliko resursa i stvarno je steta da je prioritet ovoj  dvojici tupana jebani zombi polarni medved. Najtuznija stvar je sto je ova serija imala potencijal i resurse da bude  GOAT serija, ovako ce biti ili dobra ili veoma dobra serija. Videcemo sta su nam spremila ova dva tupana za ove 3 epizode, ja personalno ne ocekujem mnogo posle ovakve 3 epizode.
Jos 1 edit: 
Oko ovog vizualno dobro. Uzmi recimo bitku BlackWater znaci 2 sezona jos nemaju te PSZ pare. Da si sa strane i da ne znas likove i slucajno upalis kanal. Dubrovnik pod opsadom u vreme srednjeg veka a vojsku koja ga brani vodi Patuljak, ko normalan ne bi ostao da pogleda o cemu se radi, da se ne zajebamo, sledi boom zelena ekspolozija i navucen si. 
 

Edited by LayupFromTheMidget
  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...