Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Jbt ja sam bio ubijeđen da se Sauron pretvorio u Galadriel na kraju. 😄

 

Tako bi jedino imala smisla njena reakcija, ovako niđe veze. Naslabija tačka cijele sezone, uz onaj biser čarobnjaka I am good

 

Previše harfootsa, čemu tolika opsesija njima? 10 jebenih minuta se opraštaju od Nori. 🤦‍♂️

 

Epizoda je trebala da traje 2 sata ili još jedna nakon ove, da vidimo malo više kovanja prstenja a i Numenora. Ne kapiram čemu ovo brzanje, nisu valjda pare problem. Srećom nisu još uglavili Balroga, jer bi dobio manje prostora od Nori. 

 

Vizuelno i muzika kao i do sad, čista 10.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Malo kasnim, gledam sedmu epizodu. Imam jedno pitanje u vezi sa Harfutima. Jel oni svake godine vako migriraju, cas tamo - cas vamo? Koja je poenta toga, ovolko tabanaju (kontam da su presli stotine kilometara) da bi stigli negde i da bi se brzo vracali nazad. Wtf?

 

mozda su preci lasta, ko zna sta nas sve ocekuje. 

Link to comment
Share on other sites

Posto ste me vec prozivali, da se javim, iako stvarno nisam imao volje niti inspiracije nakon ovog finalnog poglavlja prve sezone.

 

Nije bas sve ovo bilo najprijatnije iskustvo, moram biti iskren. Vec sam pisao ranije, jasno mi je je postalo vrlo brzo da su tajmlajn, pa cak i puka hronologija shvaceni vrlo labavo od strane autora, a ocito su dobili i odresene ruke. Da se ne ponavljamo, dosta toga je vec receno na ovih 30 i kusur stranica. Ima tu dosta stvarno objektivno losih kreativnih resenja, o problemima scenarija i dijaloga necu po milioniti put.

 

Najveci problem je sto su cak i one originalne ideje i koncepti koji su ovako u vakuumu dobri ili cak odlicni, izvedeni jako traljavo, lose i neubedljivo. Razloga za to je vise - ocigledna nevicnost writers' tima, krajnje glupa odluka da se od starta ugruva 796 "glavnih" likova i isti razvijaju istovremeno u samo 8 epizoda trajanja oko 50ak minuta usled cega sve sto je zaista bitno deluje tragicno zbrzano i povrsno, jeftino igranje na poznato i nostalgiju i onda kada to apsolutno nije imalo nikakvog razloga niti realnog opravdanja, rediteljski gafovi sa gubljenjima vremena na neke potpuno bizarne kadrove i scene...

 

Odlican primer za ovo iz prethodnog pasusa je upravo Sauron. U postu od 6. juna sam napisao 

Quote

tema Suarona i njegovih namera/stanja uma na samom startu Second Agea, nakon oada Morgotha je izuzetno zanimljiva. Zaista ima prostora za tumacenje da se cak iskreno pokajao pred Valarima i da je prvih nekoliko stotina godina nakon toga u ME proveo relativno mirno, poducavajuci i prosvecujuci, ali da ga je opet stigla njegova priroda - tastina i gordost koje su narasle do takvih razmera da je opet video sebe kao prvog, najveceg i ucvrstio se u ubedjenju da jedino on kao suprim lider moze da uspostavi red i poredak u ME. Jer, teznja za tim redom i kontrolom (naravno prema njegovom shvatanju i dozivljaju istih) je upravo ono sto ga izdvaja od Morgotha koji nikada nije imao takvu ideju, vec je iskljucivo delao iz namere da unistava, kvari i podriva bukvalno sve sto ima veze sa kreacijom Erua i ostalih Valara. Sauron nije i nikad nije ni bio nihilista, upravo suprotno, imao je izrazito jaku teznju da stvara - pa bio je ucenik Aulea koji je bio zanatlija i kovac Valara. Otud i ideja za kovanje prstenja i citava postavka iz poeme o prstenu.

 

Dakle, jasno je da je ovaj koncept iz moje vizure jako intrigantan i da se sa njim moglo uciniti stosta sto bi jos produbilo citavu pricu i dalo novu dimenziju zlu kao takvom u onome sto smo do sada videli od Tolkienovog univerzuma. Dalo bi potpuno novi insight i otovrilo brojne druge interesantne plotlajnove i mogucnosti. Medjutim, mi smo od ove ekipice dobili jednu papazjaniju u kojoj je nabacana gomila nekakvih dopola pecenih ideja, tako da vise otprilike ni autorima samima nije jasno kako su zapravo hteli da predstave Saurona u Second Ageu. Je li on The Deceiver, je li Mairon The Repentant, je li Gorthaur The Cruel, je li pomalo sve od toga ili nesto sasvim deseto...

 

Jos jedan primer je Adar - na papiru odlicna adicija, Moriandur, svasta interesantno je mogla da donese, medjutim, iako je ostavljeno za narednu sezonu, ovo sto nam je dato je opet tanko, pojedeno nekim drugim trivijalnostima i cistim nedostatkom screen timea. 

 

Ako su se i pravile devijacije i zadati Tolkienov okvir shvatio vrlo labavo, opet ne mogu da vidim opravdanje i zadovoljavajuce objasnjenje zasto je bas svaki lik o kome je bar nesto zapisano morao da pretrpi prakticno potpuni rewrite. U redu, Galadriel je glavni lik i u fokusu je svega, nemam problem sa tim, logicno je. Medjutim, zasto se bas svi ostali likovi i njihove akcije negiraju i dodeljuju njoj ili im se smisao daje kroz nju? Zasto Gil-galad ne moze sam da percipira da je Sauron jos uvek tu, zasto Celebrimbor ne moze sam da odluci sta, kako i koliko kuje, zasto Miriel ne moze sama da odredi broj brodova i ljudstvo koje salje u ME..? Kako i na koji nacin radnji i samom liku Galadriel doprinosi to sto su prakticno svi drugi vilenjaci prikazani kao nekompetentni idioti? 

 

Slucaj kokoska i jaje, ne znam je li na prvom pitch meetingu receno moramo imati Hobbite i Gandalfa da bismo usisali stari auditorijum i uzeli i od njih kintu, pa sklepajte kako god znate nesto nalik na plot sa njima, ne zanima me kako cete to izvesti, ostalo cemo prilagoditi, ili je to bila neka kasna odluka kao nekakav insurance ukoliko centralna linija radnje sa Galadriel naidje na neprihvatanje i odijum kod publike.

 

Na kraju preko 8 sati materijala, a nikakvu emocionalnu vezu nisam uspeo da napravim ni sa jednim likom. Stvarno porazavajuce za jedan ovako grandiozan projekat, pa uz to jos i malo klasicnije, crno-belo obojen. Cyberpunk Edgerunners anime serija od 10 epizoda sa po 20ak min trajanja je uspela do te mere da me veze za likove i njihove sudbine da me u poslednjoj epizodi gotovo dovela do suza. Navodim je kao kontrast bas zbog velikih diskrepanci: budzet, igrana vs crtana forma, priroda univerzuma, trajanje...

 

Za mene je centralni utisak to sto se ovoliki potencijal koji cak i ovi manje interesantni segmenti Tolkienovog legendarijuma ne koristi ni najmanje. Frustrira kada vidis na nekim svetlim sekvencama ovog projekta koliko sve moze biti epski i legendarno, a dobijas jedan ovako bljutav i ravan produkt u celini. Mislim da svi mi koji volimo ovaj svet, bez obzira da li smo ljubitelji samo filmova, knjiga ili svega zajedno zasluzujemo mnogo kvalitetniji proizvod. Nadam se da ce War of The Rohirrim biti znacajno bolji, da se malko spere ovaj gorak ukus.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Meni bi da je Istar = Gandalf bas veliki flop. Za cije babe zdravlje cela ta drama oko meteora kad je Gandalf dosao potpuno drugacije na ME? Tu bas nema prostora za improvizaciju, a tek mi razlog nije jasan da se to radi. Drugo sto je to bas twisting storyline-a. Setio sam se juce da Numenorejci tek treba da cape Saurona i da ce on tek tada njih da iskvari... To ce biti zanimljivo za videti ako su ga vec upoznali kao Halbranda....

 

Inace gledam juce Expanse poslednje dve sezone... i razmisljam se zamisli da se svaka serija secira ovako detaljno kao LOTR. Naucna fantastika na nivou trailer park boysa ako pokusas da primenis zdravu logiku. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Henry Chinaski said:

ko su "kultisti" i kako to da oni imaju moći čarobnjaka ako nisu Istari. Je l su pominjani u knjigama ili su scenaristi izmislili likove kao Adara ?

Izmisljeni su likovi.
Ko su tracno,to mislim da niko ne zna..ocito neki Sauronovi sledbenici..po tome sto su i deo unseen sveta mogli bi biti neki Maiari nizeg reda..nagadjam samo.

Kad sam kod njih i scena sa Carobnjakom. Vidim da je opsteprihvaceno da je to 100% Gandalf. Ja bih rekao pre 90%. :classic_biggrin: Lik na kraju rece da mora da ide u Rhun. Rhun je na Istoku. Prema canonu,Gandalf nikada nije bio na Istoku. Bili su samo Plavi Carobnjaci i bio je Saruman :wicked: No,posto se autori ne drze ni onoga na sta imaju pravo kako valja, onda je ovo skoro sigurno Gandalf.

O samoj epizodi 8 malo kasnije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Inace,kad smo kod tih likova ("kultista")..oni su samo jedan u nizu primera neujednacenosti scenarija.
Ocigledno je da su premalo posvetili paznje njima..gotovo nista nisu objasnili,dok su neki delovi price u sezoni isuvise objasnjeni. Npr.onaj deo o poreklu mitrila.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alcesta said:

Pa je l' piše negde eksplicitno da Gandalf nije bio na Istoku? :classic_tongue: Prema tome...

Zapravo,to cak i pise..on je sam to rekao..no,medjutim..ocito da kod autora to bas ne pije vodu. Sa cim nemam problem (odstupanje od knjiga) ako je sve smisleno uklopljeno u pricu i logicno realizovano.

Link to comment
Share on other sites

Pa, za sada, Amazon ne dodaje nesto svoje, vec je podigao neki svoj mali univerzum, drzeci se Tolkienovih okvira tek u najgrubljim crticama. Ispostovace one bas najznacajnije dogadjaje (mislim prstenje neko mora da se iskuje, inace nema ni serije kao takve), a sve ostalo je podlozno njihovoj reinterpretaciji. Licno sam pomalo iznenadjen ovolikom slobodom, imajuci u vidu da je Estate bio involviran (kako kazu direktno). Mislio sam da smeju samo da popunjavaju rupe koje je ostavio JRRT i da ne smeju neposredno protivreciti zapisanom, medjutim, ocigledno je da nije bas tako. Za sada je veza sa literarnim prakticno samo u nazivima i lokacijama i tim najopstijim postulatima univerzuma (vilenjaci besmrtni, ljudi nisu, ima taj neki sluga mracnog gospodara, postoje Istari, orci...)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Pa, za sada, Amazon ne dodaje nesto svoje, vec je podigao neki svoj mali univerzum, drzeci se Tolkienovih okvira tek u najgrubljim crticama. Ispostovace one bas najznacajnije dogadjaje (mislim prstenje neko mora da se iskuje, inace nema ni serije kao takve), a sve ostalo je podlozno njihovoj reinterpretaciji. Licno sam pomalo iznenadjen ovolikom slobodom, imajuci u vidu da je Estate bio involviran (kako kazu direktno). Mislio sam da smeju samo da popunjavaju rupe koje je ostavio JRRT i da ne smeju neposredno protivreciti zapisanom, medjutim, ocigledno je da nije bas tako. Za sada je veza sa literarnim prakticno samo u nazivima i lokacijama i tim najopstijim postulatima univerzuma (vilenjaci besmrtni, ljudi nisu, ima taj neki sluga mracnog gospodara, postoje Istari, orci...)

 

Andžej Šapkovski: "Hold my beer".

 

To je stvarno postalo epidemija, da se uzme nešto što milioni vole i znaju "u sitna crevca" i iskoristi samo boldovano da se ispriča neka svoja priča, a koja je toliko nekvalitetna da bi pisca iste producenti išutirali naglavačke kroz vrata čim bi videli cifre gledanosti. Ali zato "na ime" poznatog pisca i voljenog dela mogu da se napumpa gledanost i uzmu pare i na truba priču, pogotovo ako uložiš još malo kinte na botove koji hvale po netu i raspališ po onima koji kude "rasisti, mizogini, Trampovci...", you name it.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja nemam problem kad se nesto promeni u odnosu na izvorno delo. Pisao sam vec ovde o Dve kule i kako je bitka u Helmovom ponoru prikazana. Kada sam prvi put gledao film, osecao sam se napetije nego kad Laus treba da proburazi Ljubu Tadica. Osecaj bespomocnosti i kraja je bio uz mene dok se orci spremaju da probiju vrata dvorane. U knjici je ceo fajt znatno manje kimaktican i vise samo kao jedna od prepreka koju nasi junaci treba da preskoce, umesto jedna od 3 najbitnija dogadjaja u celom serijalu.

Problem sa RoP je sto je skoro sve sto su izmenili golo gowno. Jedino sto mi se svidja je Adar, on mi jedini deluje kao lik oko kojeg postoji bas dobra ideja, ali i on je nedovoljno obradjen. 

Edited by AgroLaki
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fingolfin, Galadrijel, Torondir, Finrod, Sauron, Morgot, Kelebrimbor, Aragorn, iiiiiiii...najjači pas na svijet, Huan. Taj izbor imena mi nikada nije bio jasan, fali mu jos samo Antonio De La Vaskez.

Edited by implant
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto sam zeleo pred poslednju epizodu je da Stranac ne bude Gandalf i da Halbrand nije Sauron. I bas se to desilo :furious: Plus,autori su ladno kroz celu sezonu davali niz hintova da je Halbrand Dark Lord, i gle cuda - to je i postao,bez ikakvog obrta. Velemajstorski,indeed.

Hajde o nekim dobrim stranama epizode 8 najpre.

Sve sto je vezano za pricu o Numenoru (ustvari,skoro sve,sem jedne sitnice) je bilo vrlo dobro do odlicno. Tamo vidimo da je kralj Tar-Palantir na umoru i da je Ar-Pharazon okupio neke arhitekte,vajare..da ovekovece njegov lik. Pharazonova najbitnija recenica je da ce "grobnica sacuvati kraljevu besmrtnost u kamenu,koju nijedan covek,cak ni kralj, nece dostici u zivotu". Ovo je sitan detalj,ali i znacajna smernica kuda ce njegova prica dalje voditi: to je prvi nagovestaj Ar-Pharazonovog straha od smrtnosti. Onda kralj otvara neki tajni prolaz,sobu u kojoj se nalazi Palantir i Earien mu prilazi..i kao mnogo puta u seriji,nesto ostaje nedoreceno. Vise je ne vidimo do kraja epizode i kada se serija nastavi kroz dve godine,ni nje ni ovog detalja niko se vise nece secati. Pretpostavljam da je i ona pogledala u Seeing Stone i videla neku viziju,ali to se mora i pokazati onda.

Na brodu vidimo Elendila koji ipak ne okrece ledja Odanima..iako je na kraju prosle sezone izgledalo da ce mozda da pridje kancelaru Pharazonu. Veoma mi se dopao njegov razgovor sa Miriel u kojem otkriva da je spreman da plati punu cenu za to..i to dolazi od nekoga,ne u trenutku trijumfa,vec upravo obrnuto - potpune utucenosti. Elendil je izgubio zenu, misli da je ostao i bez sina i vraca se iz bitke koju su izgubili na kraju.

Na kraju opet vidimo Ar-Pharazona koji sa suzama u ocima stoji kraj kraljeve posmrtne postelje..ja sam to shvatio kao tugu ne za njim (kraljem) vec vise kao tugu za ljudima koji su osudjeni na starenje i umiranje.

Sad kad u Numenoru vise nema Halbranda i Galadriel,ocekujem da vidimo mnogo vise prave tenzije izmedju Kraljevih ljudi i Odanih. Mislim,ako budu umeli da kreiraju i prenesu tu tenziju.

Back to Eregion.

Oporavljeni Halbrand ulazi u konverzaciju sa Celebrimborom i kaze mu da je "cuo za njegove vestine od gospodara kojem je sluzio"..tako nesto..sumnjam da je mislio na Valara Aulea od kojeg je i sam (na)ucio zanat kovanja..jer je veliko pitanje da li je u tom momentu Celebrimbor uopste i postojao? Verovatno da nije. Tako da je Halbrand ovde pre mislio na Morgotha. Onda kaze Celebrimboru "da nikada nije video takve dragulje" misleci na ona tri iz njegove kutije..sto je naravno laz. Video je tri Silmarila u Morgothovoj kruni. U momentu kada mu Halbrand kaze: "Smatraj to poklonom" i moja poslednja nada da je on neko drugi,je umrla. Just for the record: nisam ni ja (bas) toliko naivan i glup. Naravno da sam sve vreme sumnjao da je Sauron iza Halbranda. Posebno u sceni u zatvorskoj celiji,na Numenoru. Kada je Halbrand rekao Galadriel da ce je nauciti kako da manipulise svojim neprijateljima. To mi je upalilo sve sirene na uzbunu. Samo sam se sve vreme nadao da ce idioti od autora iscupati neki obrt. Avaj,tanke su bile moje nade..tj.na tankim su nitima stajale.
No,sa ovim delom epizode nemam problem.

Takodje mi se svideo deo u kojem vidimo ta Celebrimborova "gubljenja"..kada ne moze da se seti od koga je i kada cuo odredjene izraze..komparacije..sto mozda sugerise da Sauron nije sada prvi put krocio u Eregion?

Galadriel se u tajnosti sastaje sa nekim glavnim arhivatorom Cvarkovom vilenjakom..i kaze mu da istrazi neko porodicno stablo kraljeva Juznjaka. Nista epic,ali tek na drugo gledanje epizode uhvatih kratak dijalog Celebrimbora i Elronda,koji prolaze dvoristem. Njih dvojica pricaju o tome kako imaju samo tri nedelje da zavrse posao koji bi trajao tri veka. Ovo je ono..ultimativni dokaz vremenske kompresije u seriji. U knjigama Sauron prvi put dolazi u Eregion oko 1200.godine Drugog doba i pocinje da utice na Vilenjake. Prstenovi moci (prvih 16) se kuju oko 1500.godine..dakle nekih 300.godina posle njegovog dolaska..

Sledece bih izdvojio scene izmedju Galadriel i sada vec Saurona.
Kao sto sam vec konstatovao - nema tu nikakve zaljubljenosti..cista manipulacija Sauronova. Pokusava da "preobrati" Galadriel (iako,zli jezici bi rekli da nije ni trebao;vec je dovolno devijantna). U sceni na ostatku splava,prvi put sam video krupan kadar njenih ociju koje sijaju..svetlom Valinora. Znamo da je i PJ u svojim filmovima koristio odredjene tehnike i efekte da naglasi bas taj sjaj u ocima Cate Blanchett. I onda ide njihov dijalog u kojem u jednom momentu Sauron kaze: "Stronger than a Foundations of The Earth"..prekopirana replika iz filma "Druzina Prstena". E,sad..ja volim kada u ovoj seriji likovi koriste neke asocijacije,simbole ili izraze koji su nam poznati iz Tolkinovog sveta. Npr.kada u sceni Carobnjak podigne stap i kaze jednom od onih duhova/bica From Shadow You Came,From Shadow I Bid You Return" to veoma podseca na Gandalfove reci Balrogu Go Back To The Shadow. To mi zvuci valjano..ali ovo izvlacenje citavih dijaloga iz filma i njihovo doslovno ponavljanje u seriji..nisam ljubitelj toga. Btw - one scene kada Kultisti menjaju svoja oblicja su mi kul. To sam/bih voleo da vidim (k)od Saurona.

Samo kovanje prstenova (tj.izlivanje) je prikazano jako lepo. Sami prstenovi izgledaju top. Drugacije nego u LoTR filmovima zbog polaganja prava na njihov izgled,ali kad ih vidimo nema sumnje da su to Nenya, Narya i Vilya. Muzika koja to prati,sa nekom mracnom pozadinom..vrhcina. Muzika u celoj seriji je samo tako pogodjena. :thumbsup:

Meni glumci u seriji nisu problematicni. Mislim da se trude,da im je stalo i daju sve od sebe.
Charles Edwards kao Celebrimbor na prvo pojavljivanje nije bio ono sto sam ocekivao vizuelno. Medjutim,odlicno mi je docarao tu slepu ambicioznost njegovog lika koju sam zeleo da vidim.
Takodje,Charlie Vickers (Halbrand/Sauron) je vrlo dobro odigrao svoje scene,pa i scenu otkrivanja pravog identiteta. I sama scena mi je veoma dobra u okvirima onoga sto su autori zamislili da predstave.

Slazem se sa @Sector: poslednja epizoda je MORALA da bude podeljena na dve. Kovanje Prstenova je isuvise zbrzano..sve se desilo nekako odjednom..bukvalno su trebali da u dve epizode prikazu taj bitni momenat cele serije. Mozda i najbitniji.

Pre nego je serija pocela sa emitovanjem,sebi sam rekao (verovatno negde i napisao na ovim stranicama) da autori moraju da zakucaju,pokidaju one najvaznije dogadjaje iz Drugog Doba: kovanje Prstenova Moci, Rat Vilenjaka i Saurona, Pad Numenora i Rat Poslednjeg Saveza protiv Saurona. To mora biti u seriji,mora biti odradjeno najbolje sto moze i sto autenticnije knjigama.

Nazalost,showrunneri su pali vec na prvom ispitu. Prvom od tih krucijalnih dogadjaja su posvetili citavih 15 minuta?! :furious: Ovo je fail za kojeg nema opravdanja. Vilenjaci su iskovali svoja Tri Prstena,neiskvarena Sauronovim uticajem..ok..a sta je sa preostalih 16?? Devet kojih su dati Ljudima i Sedam Gospodarima Patuljaka? Njihova izrada nece biti prikazana? Ma,doovajte (mi) ga!! :ranting:Jer,po canonu,oni su iskovani pre Tri.

Umesto da gledamo pricu o Anataru u Eregionu,autori su to sklonili da bi se celu sezonu igrali pogadjalice - who is Sauron? Gil-galad i Elrond koji ne veruju Anataru/Sauronu dok pokusava da ih pridobije u Lindonu. Sta bi sa tim? Galadriel koja potvrdjuje svoje sumnje u Halbrandovo poreklo toliko prekasno? Ma,daj..what a joke..

Kraj prve sezone nikako nije ispunio moja ocekivanja.


Izvinjavam se sto post posvecen epizodi 8 pisem toliko dana nakon premijere..proveo sam vikend utapajuci moje razocaranje u alkoholu. :classic_biggrin: Iskreno se nadam da ce autori shvatiti gde su gresili i da ce imati i inteligencije i hrabrosti da isprave mnoge stvari u predstojecim sezonama..iako imao ona poslovica o rodjenju i ispravljanju..

Ja se bacam na jedno bindzovanje cele prve sezone (u kojoj je bilo odlicnih stvari,ali i velikih promasaja) pa cu onda napisati finalne utiske o sezoni u celosti.

 

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da jedan ceo post posvetim samo poslednjoj epizodi,pa cu u ovom posebnom da se naslonim na nesto sto je @SteveFrancis#3napisao

Najpre,ja se jesam uspeo povezati sa par likova. Na prvom mestu sa (princom) Durinom IV. Vec sam pisao da je on samo srce serije i svako njegovo pojavljivanje je izazivalo neke emocije povezanosti sa njim. Mislim da su svi njegovi odnosi sa drugim likovima izuzetni: sa Disom, sa Elrondom,pa i sa ocem - Durinom III. Narocito ispod radara prolazi taj poslednji odnos..jako je dobro napisan i tenzija izmedju njih konstantno raste kroz seriju i onda kulminira otvorenom i zestokom svadjom. Koja je dosla kao prirodna posledica tih tenzija. Kazem - jako dobro napisano..i ponavljam:to jeste neki dokaz da umeju,ali ocito na drugim mestima treba vise truda,ali i smisla. Citava prica koja prati Khazad-dum je odlicna i u drugoj sezoni ocekujem da vidim jedan procvat i prosperitet Kraljevstava podno planine i oko nje.

Elrond mi je takodje dobro napisan,ali premalo iskoristen. Ja sam ocekivao da ce on,a ne Galadriel,biti glavni protagonista serije. Mozda ce to i postati,ali za sada nije tako. Takodje,cudno je da smo tek u poslednjoj epizodi ponovo videli njih dvoje zajedno.

Likovi Elendila i Miriel korektni..Ar-Pharazon mi je favorit od Numenorejaca. Definitivno zelim da vidim razvoj njegovog lika. Mislim da je i Daniel Weyman (Carobnjak) odradio jako dobro svoju ulogu,obzirom na mali fond reci..uglavnom je morao neverbalno da igra.

Sad,sto se tice dela u kojem si pisao o Sauronu.
Da,tacno je da je mozda prvih par stotina godina hteo da ispravi svoja nedela,da se nekako iskupi za njih. Medjutim,ne i u ovom periodu u kojem pratimo seriju. Ovde je tal lik vec cisto zlo i zato mi je svaki pokusaj relativizacije toga totalni promasaj u startu. Ja to ne pusim i cela njegova spika je manipulacija i jedna lukavstina u najlosijem smislu reci.

Naravno,drugi je par cipela sto autori to nisu razvili kako treba. Nismo uopste videli kako je manipulisao kovacima Vilenjacima,kako je zaista oplemenio njihova znanja i vestine,kako ih je sve zaveo..Umesto toga dobili smo krajnje neuverljive lajne "kako nesto sa necim treba pomesati" itd.

Pisci su odlucili,i zbog vremenske kompresije,da ubace taj deo njegove price iz njegove vizure,i u tim okvirima sama njegova preobrazba ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

I mene je zanimalo sta je sa ostalim prstenovima, 9 za ljude 7 za patuljke, al rekoh mozda to bude u drugoj sezoni, kao i kovanje tog Sauronovog u Mount Doomu.

 

Takodje gledao sam dva puta poslednju epizodu i idalje mi nije jasno da li su sva tri prstena nezavisna od Saurona, da li je jedan, da li Galadrijel zna Sauronov plan sa prstenovima, zasto nikom ne otkriva da je H=S, mada kapiram da je razlog za to da bi je optuzili/osudili (?) sto je bila u savezu s njim u Numenoru i Southlands i sto ga je dovela u Lindon.

Link to comment
Share on other sites

Nije sporno da je Jedan Prsten iskovan kasnije..sporno je zasto nisu pokazali kovanje tih 16..a dobio sam neki cudan osecaj da su oni vec iskovani,a mi to nismo videli.

9 minutes ago, necke said:

dalje mi nije jasno da li su sva tri prstena nezavisna od Saurona, da li je jedan,

Da,sva tri.

 

 

11 minutes ago, necke said:

da li Galadrijel zna Sauronov plan sa prstenovima,

Mislis da li zna u seriji ili kako je po knjigama?

 

 

11 minutes ago, necke said:

zasto nikom ne otkriva da je H=S, mada kapiram da je razlog za to da bi je optuzili/osudili (?) sto je bila u savezu s njim u Numenoru i Southlands i sto ga je dovela u Lindon.

Mojih pet para: zato sto je i sama svesna da bez ta Tri Prstena Vilenjaci i njihova kraljevstva u ME (iz)umiru..neophodni su im da bi o(p)stali..pretpostavljam da je procenila da, sada kada je Sauron izbacen, mogu nesmetano da ih iskuju,bez rizika da padnu pod njegov uticaj. To je logika koja prati pricu iz serije,a u knjigama je malko drugacije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, necke said:

I jedno i drugo, al ajde nek bude u knjigama?

Sto se serije tice,iskreno,pojma nemam da li zna.

 

Spoiler

Sto se tice knjiga..nema nikakvog eksplicitnog dokaza ni da je ona dosla u kontakt sa Sauronom ni da je imala ikakve direktne veze sa samim kovanjem Prstenova.

Medjutim, ona je sa svojim muzem,Celebornom dosla u Eregion kod svog rodjaka Celebrimbora bas negde u doba kada se Sauron (prerusen u Anatara) poceo infiltrirati medju Vilenjake. Iz toga bi se moglo tumaciti da je mozda i dosla u nekakav kontakt sa Anatarom. To je bilo oko 1200.godine Drugog Doba. Izmedju 1350 - 1400 je iz Eregiona presla da zivi u Lindorinand,a Maglovite Planine je prosla kroz Khazad-dum. Medjutim,njen muz je nije pratio zbog svog neprijateljskog odnosa prema Patuljcima. Tamo je otisla sa svojom cerkom, Celebrian. Celebrian ce postati Elrondova zena. Sto godina kasnije,Celebrimborovi kovaci dostici ce vrhunac svojih moci (1500 godina) i iskovace Prstenove. Sve: 9 za Ljude, 7 za Patuljke i 3 za Vilenjake. Oko 1600.godine Sauron ce iskovati Jedan Prsten u Orodruinu. Kada Sauron prvi put stavi Jedan Prsten na svoj prst, Vilenjaci koji nose svoja Tri Prstena,momentalno bivaju svesni njegove prevare. Galadriel savetuje Celebrimbora da su njihova Tri Prstena u opasnosti i predlaze da ih posalje negde daleko od Eregiona.

Celebrimbor se slaze i Prstenovi dolaze u posed Gil-galada, Cirdana (pojavice se u drugoj sezoni sigurno) i same Galadriel.


 


Ne bih isao dalje sa pricom jer bih time mozda spoilovao seriju..mada pojma nemam kako ce dalje razvijati svoju pricu. Uglavnom,ovako je po canonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Drug Crniglede Saurona

 

Mislim da opet pravis gresku drzeci se rigidno kanonskog tajmlajna. Rekao bih da je sada vec jasno da je isti u kontekstu serije smuckaj pa prospi. Cak ni redosled nije sveto pismo za Amazon, kako smo vec videli. 

 

Po mom sudu, prakticno je izvesno iz gomile detalja da su showrunneri zaista probali da predstave nekakvu repentant fazu Saurona i da je koncept bio da ga upravo Galadriel 'gurne' preko ivice dok se jos kolebao/trazio. Druga je stvar sto je izvedba toliko traljava da na kraju nikome nije jasno kuda se krenulo s tim. 

 

Izgleda da Payne i Mckay imaju nekakav fetis sa ponavljanjem, posto nas ocigledno ceka jos jedan odlazak Saurona na Numenor, a cini se i povratak u Eregion - Galadriel u poslednjoj epizodi kaze Elrondu i Celebrimboru da ako se Halbrand vrati niko ne treba da ima bilo kakvog posla sa njim, a kako smo videli da autorima suptilno bas i nije jaca strana, ubedjen sam da cemo videti jos jednu ekskurziju Saurona medj vilenjake. Sad, da li ce to biti u oblicju Vickersa uz dodatak siljatih usiju ili ce uskociti neki drugi glumac, videcemo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...