Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Slazem se sa opservacijom..i to je jos jedan pokazatelj kako autori umeju da naprave nesto lose,cak i kada su neki segment drzali kvalitetno kroz celu seriju. To je bila topografija,sto sam i hvalio. Mape su koristili precizno i sa merom. Ovde su,umesto ovog bezveznog natpisa,jednostavno trebali da ubace mapu sa natpisom Mordor,dok Adar prica u pozadini npr.

Jos jedan dokaz da umeju je prica oko Khazad-duma. I u ovoj epizodi su mi dijalozi izmedju obojice Durina,Elronda,Dise vrlo dobri. Sam lik Elronda je sasvim solidno napisan. Lik princa Durina je soft spot serije..on je kao srce showa i ne znam kako ga neko nece simpatisati..

Lik Galadriel kao da se polako pomera u dobrom smeru. Kroz interakciju sa Theom ponovo smo videli mudrost sa njene strane..jednu suzdrzanost za razliku od svojeglavosti koja je dominirala kod nje. Nadam se da ce se trend nastaviti.
 

Spoiler

Bez dileme najznacajniji detalj epizode je kada Theu prica o svojim gubicima. Ok,pominjanje brata nas nije iznenadilo,ali njenog muza Celeborna itekako jeste. I to u ovom kontekstu :classic_ohmy: I odmah da kazem: sanse da je Celeborn zaista mrtav jednake su sansama da Isildur nije preziveo onaj pad zapaljene kuce. Ne bih ovaj detalj nazvao greskom,vec naprosto Galadriel samo misli da joj je muz mrtav. That beeing said - prilicno sam siguran da cemo ga videti u sledecoj sezoni..mozda kroz pricu kako jeste pao,ali je ozivljen od strane Valara i vracen u ME..mada sam mnogo vise zeleo da vidim Glorfindela u toj poziciji u seriji..videcemo..ne bih iskljucio da cemo videti obojicu,ali trenutno sam vise uveren da cemo videti Celeborna.


Mozda ce se nekom prica sa Miriel uciniti banalnom,ali meni ima smisla..setimo se..
 

Spoiler

..da je joj je otac,savetovavsi da ne krece put Srednje Zemlje,rekao da ce "tamo pronaci samo mrak". I pronasla ga je na jedan licno tragican nacin..a vizija njenog oca se tako pokazala tacnom. Kao sto sam vec jednom prilikom napisao - njen otac ima moc predvidjanja stvari.


I nije na odmet da ponovim jos jednu stvar koje sam se vec doticao u ranijim postovima. U Tolkinovom svetu,zakletve i obecanja imaju veliki znacaj i tezinu. One proizvode znacajne posledice. Zato,kada Miriel da obecanje Galadriel da se se Numenorejci vratiti,to nisu prazne reci.

I bas ta scena ^ je jos jedan pokazatelj kako losa egzekucija narusi citav utisak. Scena je i znacajna (zbog tezine obecanja),ali je i emotivna. Medjutim,nacin na koji je snimljena, kadar u kojem vidimo jedan veoma nedefinisan izraz lica Elendila,je veoma kompromituje.
 

Spoiler
Spoiler

Ok,razumem(o) da je skrhan spoznajom da je izgubio sina i da je od njega ostao samo njegov konj (inace,svidja mi se sto ce konj imati neku svoju ulogu ocito)..ali egzekucija je veoma losa..setimo se scene kada Kralj Theoden oplakuje sina,a Gandalf ga tesi. Mada,u odbranu moram napisati da je Elendil ocito pao u gnev i srdzbu zbog gubitka Isuldura..koje ce ga okrenuti protiv Galadriel,ali mozda i Miriel? Svakako zanimljiv (potencijalni) obrt..bottom line - scena je morala biti bolje snimljena

 


Scene pustosi sa pocetka epizode,kada je sve u plamenu (ukljucujuci jednog konja,sto mi se veoma dopalo) i pepelu su mi odlicne. Fotografija prva liga. I slika sa samog kraja epizode kada vidimo da iz Mount Dooma kulja gusti dim,isto tako.

Ne znam kako da protumacim poslednju scenu iz Khazad-duma.
 

Spoiler

Zaista ne bih voleo da u ovoj seriji vidim kako Balrog pretvara Khazad-dum u Moriu - Crnu Jamu. Em ne znam kako bi autori zahvatili toliki time jump,em zaista zelim da vidim patuljke Khazad-duma u Poslednjem Savezu,cime bi serija trebalo da se okonca. Opet,ne pokazujes aduta u vidu Balroga samo tako...kada se adut vadi on se i koristi,svi to znamo.


Videli smo da Stranac nastavlja da otkriva svoje moci..opet sam dobio neke asocijacije da bi to mogao biti Radagast,ali realnije je da ce autori od njega napraviti Gandalfa. Videli smo "kultiste"..ne znam sta bih o njima napisao sem da su verovatno neki sledbenici Morgotha koji poznaju magiju. Ocekujem neku njihovu konfrontaciju sa Strancem u poslednjoj epizodi.

Sem toga - pojma nemam sta bi nam poslednja epizoda prve sezone mogla doneti? Sem dolaska Galadriel i Halbranda k' Gil-galadu. Hm..Halbrand u LIndonu..intrigantno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je svima jasno da je Halbrand Sauron...

To oko Cebrona ni ja ne kapiram..

Stranac je Gandalf 1/1, Balrog će uništiti KD u seriji, sigurno, nemam pojma znaju li šta rade, deluje da ne, što se toga tiče....

Cela priča oko Numenora i dolaska 500 vojnika je sirotinjska.Scene u kojima skupljaju krpe i spremaju se da odu nazad u Numenor su ....očajne, kao da se skupilo 50 ljudi iz 2,3 zgrade posle batina pa vidaju rane i odlaze kućama....

Od pozovitivnih stvari u epizodi su mi sve scene sa Harfutima, bas sve i naravno blentavi Durin.

Elrond deluje kao Grima, proračunata gnjida...

Ima dosta failova, ali ono, imaju neku svoju priču, sasvim jasno da se ne prati true story line kao što je bio slučaj sa Lotr filmovima....

Nisam ni očekivao nešto WoW, tako da nisam ni razočaran.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeste ovo smirivanje Galadriel korak u pravom smeru, ali je glupavo da pred erupciju preti mucenjem, sakacenjem i i ubijanjem svih zarobljenika prebaci par sati kasnije u "Teo nije lepo ubijati ziva bica". Bukvalno se lik totalno preokrenuo u roku od par sati.

Link to comment
Share on other sites

Prica ima mana, dijalozi pojedini, ali odavno nesto ovako vuzuelno nije bilo lijepo, da jos jednom ponovim.
Prvih par minuta epizoda, kretanje kamere, ne bi se ni Tarkovski postidio.
Ali kao sto rekoste vec, neujednacenost je problem.
Ali opet, apsolutno ne bih imao.problema da pogledam 5 epizoda zaredom jer su uspjeli da me uvuku u taj svijet, bas kao sa filmovima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, drperce said:

Jeste ovo smirivanje Galadriel korak u pravom smeru, ali je glupavo da pred erupciju preti mucenjem, sakacenjem i i ubijanjem svih zarobljenika prebaci par sati kasnije u "Teo nije lepo ubijati ziva bica". Bukvalno se lik totalno preokrenuo u roku od par sati.

 

Tumačim to kao posledicu krivice koju oseća za dešavanja iz prošle epizode. Da je urađeno savršeno nije, jeste malo prebrzo, ali nije da baš nema logike ako uzmeš u obzir magnitudu dešavanja...u stilu gledaj šta sam izazvala, nemam ja pojma, možda nije baš trebalo da ovoliko čačkam mečku.

 

P.S. inače, postoji mala mogućnost da Halbrand jeste Sauron, ali da se toga ne seća - u slučaju da njegovo fizičko telo zaista jeste bilo uništeno, od strane Adara ili nekog drugog. Ako se dobro sećam kanona, potrebno je neko vreme da prorade sva sećanja kada se uzme neko drugo fizičko obličje. Bilo bi zanimljivo da ga Galadriel odvede kod Gil-Galada i da ovaj tamo shvati ko je i šta je, i krene da loži ekipu na prstenje, pošto im patuljci već ne daju Mithril. Mada, bilo bi čudno da jedan low man, pa bio on i kralj, ima takva saznanja i da to Elfovima ne bi bilo sumnjivo. @Drug Crnijel ima ovo neke logike ili lupetam?

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Sve je ovo moglo i moralo bolje. I ova epizoda je, kao i sve prethodne, od sjaja do ocaja na desetine puta. Ostaje i to finale, ali ne dajem ni promil sanse da ce promeniti opstu sliku. Showrunneri jednostavno nisu pokazali da su dorasli zadatku i to je fakat. Tuzan, ali ipak fakat.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Sve je ovo moglo i moralo bolje. I ova epizoda je, kao i sve prethodne, od sjaja do ocaja na desetine puta. Ostaje i to finale, ali ne dajem ni promil sanse da ce promeniti opstu sliku. Showrunneri jednostavno nisu pokazali da su dorasli zadatku i to je fakat. Tuzan, ali ipak fakat.

Verovatno si video. Netflix je trazio od Tolkien Estate-a prava..hteli su da naprave dve serije - o Gandalfu i o Aragornu. HBO takodje pitao za cenu..imali su nameru da naprave rimejk LoTR filmova,kroz seriju.

Sacekacu poslednju epizodu za svoju konacnu ocenu sezone 1.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Drug Crni said:

Verovatno si video. Netflix je trazio od Tolkien Estate-a prava..hteli su da naprave dve serije - o Gandalfu i o Aragornu. 

Ne znam zašto, čim sam za ovo čula pomislila sam na onu staru seriju o Herkulu sa Kevinom Sorbom, tačno vidim Netfliksovu seriju o Aragornu u tom stilu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SamoFlacko said:

Ali opet, apsolutno ne bih imao.problema da pogledam 5 epizoda zaredom jer su uspjeli da me uvuku u taj svijet, bas kao sa filmovima.

 

Ja bih pre rekao da su te Tolkien i filmovi vec uvukli u taj svet i da zbog toga ne bi imao problem da odgledas 5 epizoda serije u cugu jer zelis jos materijala iz tog sveta ma kakav on bio.

A serija kao serija, da nema tog LOTR u nazivu, da se ovi likovi koje gledamo ne zovu Galadriel i Elrond vec Sarah i Jack a da je glavni negativac neki Jeremy, verovatno bi glavni utisak bio... na sta ja trosim svoje slobodno vreme, kakvo djubre.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Najkompletnija epizoda do sad, ne znam šta bih zamjerio. Odlični dijalozi, scenario bez rupa, emotivne i ubjedljive scene. O vizuelnom utisku i muzici je suvišno više i pisati. 

 

Jedva čekam finale, pa onda život bez prstenja - kao nekad bez GOTa. 😞

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, alcesta said:

Ne znam zašto, čim sam za ovo čula pomislila sam na onu staru seriju o Herkulu sa Kevinom Sorbom, tačno vidim Netfliksovu seriju o Aragornu u tom stilu :classic_biggrin:

Uh..bojim se da tu seriju nisam gledao..ili je se ne secam :classic_sad:

 

12 hours ago, Darth Steva said:

Ja bih pre rekao da su te Tolkien i filmovi vec uvukli u taj svet

Moze serija da ti se dopada ili ne (tebi je ocito smece;no problemo),ali ne treba preterivati. I ja sam gledao i filmove i citao nesto knjiga..pa opet mogu da kazem da me je serija svakako uspela uvucu "unutra"...sama po sebi.
Ovo je prvi put da je Drugo Doba ekranizovano..prvi put vidimo nove lokacije i neka iskonski bitna mesta u Tolkonovom svetu. A vizuelno serija jeste top-notch.. Dovoljno je samo pogledati ove kadrove
 

Spoiler

309769323_153173694074680_30275519393180


Serija je tek zagrebala po povrsini ogromnog potencijala kojeg nudi,slazem se,ali primedba da ona ne uvodi gledaoca u carobni svet Srednje Zemlje jednostavno ne stoji.

Evo i trejlera za poslednju epizodu..najzanimljiviji deo je,normalno,na samom kraju
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Uh..bojim se da tu seriju nisam gledao..ili je se ne secam

Pa dobro, ja sam nešto matorija od tebe :classic_biggrin:

 

https://m.imdb.com/title/tt0111999/?ref_=nv_sr_srsg_8

 

Opet je daju u reprizi na nekom kanalu, u suštini muška verzija serije Xena the Warrior Princess, a mislim da su imali i crossover :classic_biggrin: kao dečja serija nije loše, ali sigurno ne bih preporučila Tolkina u tom stilu, tretirali bi ga kao mitologiju u Herkulu. Brrrr :classic_biggrin:

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 1:11 PM, implant said:

jel ima ovo neke logike ili lupetam?

Izvini sto kasno odgovaram..propustio sam da si me oznacio u postu. Sad tek videh.

Sauron,iako realno besmrtan,nerado se odrice svoje fizicke forme. Nakon sto biva porazen od psa Huana ispred svoje tvrdjave Tol-In-Gaurloth (u Prvom Dobu),on cak predaje ovo utvrdjenje Luthien u zamenu za to da ostane da postoji u pravom telu. Tu karakteristiku (da se nerado odrice fizickog oblika) pokazivace i u Drugom i Trecem Dobu.

Nakon Rata Besnih i poraza Morgotha, Sauron takodje biva uhvacen. Odbija Eonweov zahtev da se vrati u Valinor i prihvati kaznu za svoja zlodela. Umesto toga bezi na Istok.. Ne znamo kakvu formu uzima u ovom periodu,ali se narednih 500 godina krije..Ono sto znamo je da ce, po pojavljivanju,uzeti svoje "ljudsko",uobicajeno telo.

Njegovo telo,njegova fizicka forma ce biti unisteni dva puta. Oba puta ce mu trebati mnogo vremena da povrati snagu i poprimi fizicki izgled. Drugi put ce mu trebati znatno vise vremena nego prvi put. Medjutim,neka nikakvih tragova ili naznaka da je ikada gubio secanje na to ko je. Niti da je njegov zli duh izgubio potenciju. Jedna od njegovih sposobnosti koju zadrzava i bez tela,je njegova Senka. U Tolkonovom legendarijumu termin "senka" je cesto odrednica za posledicu,efekat zla..moc koju poseduju sile mraka. Npr.u Trecem Dobu Sauronova Senka prekriva Zelenu Sumu,pretvarajuci je u Mrku Sumu i ispunjavajuci je zlim bicima poput paukova. To smo i gledalu u "Hobit" filmovima. Kasnije ce,nakon sto se preseli u Mordor,njegova Senka prekriti Gondor,donoseci ocaj i bolest Gondoru. Od takve bolesti ce preminuti Denethorova zena,majka Boromira i Faramira.

Sauron je jedini od Morgothovih slugu koji je imao moc da menja svoju formu,da iz jednog oblika prelazi u drugi. Ustvari,jedini sa takvom moci uopste..pojedini Vilenjaci iz Prvog Doba su imali moc da stvore iluziju,da se kamufliraju u nesto drugo,ali ne i da zaista menjaju tela. Medjutim,

 

On 10/8/2022 at 1:11 PM, implant said:

Ako se dobro sećam kanona, potrebno je neko vreme da prorade sva sećanja kada se uzme neko drugo fizičko obličje.

Ovo nije tacno. Ne postoji nijedan trag koji bi govorio u prilog ovome. Dakle, Sauron ce svaki put sa gubitkom fizickog oblika gubiti svoje moci i trebace mu vise vremena da povrati uobicajeni oblik (a drugi put vise nece moci ni to,vec samo onaj koji nam je poznat iz filmova - u crnom oklopu sa gvozdenom krunom),ali ne i svoje secanje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Detalj ili dva samo od poslednje epizode.
 

1 minute ago, Sector said:

Nego, čini mi se da su malo požurili sa Balrogom, šta misliš?

Napisao sam vec sta mislim o tome u postu o epizodi 7. Po meni,ne samo preuranjeno,nego i nepotrebno..mozda je "nepotrebno" preteska rec,jer je to samo moje misljenje. Vise se radi o tome da ja to ne bih voleo da gledam u ovoj seriji..mada ocito hocemo..

Inace,nakon prve epizode (ili druge;vise se ne secam) sam napisao da mi se ucinilo kako, iza zvuka kopanja i razbijanja stena u Khazad-dumu,cujem i neki zvuk koji podseca na neko rezanje,da ne kazem hrkanje bica koje spava..dobro sam cuo. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da otvorim spoiler jbg. 😄

 

Da, ja sam takođe tad čuo neke zvuke ali nisam očekivao da ćemo ga već u ovoj sezoni vidjeti. Mada, mislim da u finalu neće biti puno prostora za njega i da će ostati za drugu sezonu, bar se nadam tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"It began with the forging of the great films. Threads were given by Tolkien, immortal, wisest and fairest of all beings. Rights were granted to Jackson, great miner and craftsman of the mountain of lore. And nine, nine hours were gifted to the race of men, who above all else, desire quality. But they were all of them deceived, for another show was made. In the land of Amazon, in the fires of Mount Prime, the Dark Lord Bezos forged in secret a master flop. And into this show he poured his money, his greed and his will to dominate all film. One show to ruin them all..."

 

:default_coffee:

 

Komentar sa jućubeta .

 

Edited by Besni lala
  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...