Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Ne može se tu ništa porediti u startu, pre svega zato što je i društvena klima neuporediva. I PJ bi danas morao da se nosi s gomilom stvari o kojima pre 20 godina nije morao da vodi računa. Videli smo u Hobitu kako to izgleda, sva sreća što su makar LOTR filmovi izbegli to u dovoljnoj meri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi ovo...

Quote

George RR Martin’s vision of ice, fire, incest and immolations remains worlds away from Tolkien

 

Svi cemo se sloziti da postoje znacajne razlike, ali iz sasvim drugih razloga. Jesu li autori clanka ikada culi za Turina i Niniel? Helcaraxe, Utumno/Angband? Glaurunga, Ancalagona? Nacin na koji su zavrsili Fingolfin, pa kasnije najstariji mu sin Fingon? Sta je Morgoth radio Hurinu i Maedhrosu? Kako je skoncao Celebrimbor kada ga se dohvatio Sauron i sta je posle uradio sa njim? Sta se upraznjavalo u Numenoru kada je Sauron postao savetnik kralja i high-priest?

 

Postoji vagon stvari koje nemaju dodirnih tacaka u ova 2 ip-a, ali su se autori clanka bas uhvatili upravo onih koje su zajednicke i iz kojih je (gotovo izvesno) sam Martin izvlacio inspiraciju za svoje delo, pa ih jos onako agresivno pocrtali sa ovim worlds away.

 

Ovo what would Tolkien do mi je malo proseravanje. Da je to bila ideja vodilja ne bi se sigurno ni ubacivali proto-hobbiti - da je Tolkien to hteo, ubacio bi ih sam i dao im neku prominent ulogu u nekoj od svojih 46 milijardi revizija opusa o ME. Da je hteo da Galadriel bude komandos/diplomata, negde bi bar natuknuo nesto takvo, za sta bi se moglo zakaciti. Da je hteo da Isildur i Anarion imaju sestru, pa valjda bi ostavio neku naznaku... Ne mora da znaci da su ovo nuzno lose adicije i devijacije, ali nemojmo se bar praviti nevesti. Originalni kontent je neophodan u ovom periodu ME (npr novi likovi tipa Bronwyn, Arondir...), ali to ne znaci da se moraju menjati i ove malobrojne poznate postavke (kako se dosad cini prema fakticki potvrdjenim rumorima - poput Galadrieline motivacije, Elrondove licnosti, prirode i porekla povratka zla etc...)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Jesu li autori clanka ikada culi za Turina i Niniel? Helcaraxe, Utumno/Angband? Glaurunga, Ancalagona? Nacin na koji su zavrsili Fingolfin, pa kasnije najstariji mu sin Fingon? Sta je Morgoth radio Hurinu i Maedhrosu? Kako je skoncao Celebrimbor kada ga se dohvatio Sauron i sta je posle uradio sa njim? Sta se upraznjavalo u Numenoru kada je Sauron postao savetnik kralja i high-priest?

A i ti svašta pitaš :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Prema do sad rasturenim rumorima, u prvoj sezoni ce izgleda negativac biti Mawleov lik, Adar. On mu dodje neki kao black elf da kazemo. Njega, navodno orci vide kao ocinsku figuru. Ocigledno ce se Sauron uvoditi znatno kasnije, verovatno tek u drugoj sezoni, bar u onom svom klasicnom Lord of Gifts obliku kada se priblizio vilenjacima u Eregionu. Mozda je fora da ga u prvoj sezoni prikazu kao nekog sasvim drugog lika za koga publika ne bi nikad pretpostavila da je zapravo Morgothov porucnik glavom i bradom. Da ne spojlujem, potvrdjeno je pre izvesnog vremena da nekakav covek stize u meteoru koji pada na ME, pa se od tad spekulise ko je taj lik, da li je upravo Sauron ili mozda neki od plavih carobnjaka. Citao sam neke diskusije na temu, tema Suarona i njegovih namera/stanja uma na samom startu Second Agea, nakon oada Morgotha je izuzetno zanimljiva. Zaista ima prostora za tumacenje da se cak iskreno pokajao pred Valarima i da je prvih nekoliko stotina godina nakon toga u ME proveo relativno mirno, poducavajuci i prosvecujuci, ali da ga je opet stigla njegova priroda - tastina i gordost koje su narasle do takvih razmera da je opet video sebe kao prvog, najveceg i ucvrstio se u ubedjenju da jedino on kao suprim lider moze da uspostavi red i poredak u ME. Jer, teznja za tim redom i kontrolom (naravno prema njegovom shvatanju i dozivljaju istih) je upravo ono sto ga izdvaja od Morgotha koji nikada nije imao takvu ideju, vec je iskljucivo delao iz namere da unistava, kvari i podriva bukvalno sve sto ima veze sa kreacijom Erua i ostalih Valara. Sauron nije i nikad nije ni bio nihilista, upravo suprotno, imao je izrazito jaku teznju da stvara - pa bio je ucenik Aulea koji je bio zanatlija i kovac Valara. Otud i ideja za kovanje prstenja i citava postavka iz poeme o prstenu.

 

Feanor i silmarilli nisam siguran da ce uopste biti i pomenuti, kamoli nesto vise (licensing problems), ali svakako da to nikad ni nije mogao biti fokus kad su se odlucili za Second Age.

 

Galadriel? Nije mala, nije mala, triput ratovala... Salu na stranu, kod nje su se kacili bas za slamku i pokusavali na osnovu nekih redaka da opravdaju ovaj pravac u kome su krenuli sa njenim likom, medjutim to je prilicno nategnuto. Kako god, za celokupnu sliku je jednako vazno kako ce biti predstavljeni Elrond i Gil-galad u odnosu na nju.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/6/2022 at 10:38 PM, SteveFrancis#3 said:

Prema do sad rasturenim rumorima, u prvoj sezoni ce izgleda negativac biti Mawleov lik, Adar. On mu dodje neki kao black elf da kazemo.

 

Jel ce ovu ulogu da glumi afroamerikanac, heehehe... 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

"based on the works of J.R.R TOLKIEN"

 

Znači, koristiće se samo imena i lokacije, a za sve ostalo... generički fantasy all inclusive epic. Makar su se ogradili da neće slediti Tolkinovu viziju.

 

'Ajde de, da sačekamo seriju, možda će nečemu i da vredi. Samo što je već očigledno da veze s vezom sa događajima u Tolkinovim knjigama neće imati.

 

Čekamo kolegu @SteveFrancis#3sa komentarom, on je ipak najveći znalac ovde Tolkinovog sveta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni ovaj teaser deluke sasvim korektno. Patuljci i Ljudi su mi dobro predstavljeni..posebno Patuljci. Ono cime nisam zadovoljan je izgled Vilenjaka..fali im neke gracioznosti i uzvisenosti..posebno u odnosu na filmove..opet,mozda je to samo moj utisak..

Na pocetku teasera vidimo Dva Drveta Valinora (zlatno i srebrno) koja su donela svetlost u zemlju Valara u stara vremena. Koje su unistili Melkor i pra-pauk Ungoliant. Pretpostavljam da ce ona (drveca) biti pominjana u nekom prologu/naraciji prve epizode..

Ja sam vec "pikirao" svog omiljenog lika - Elronda :smiley53: Ne zato sto mi je poznat,vec zato sto konkretno ovaj glumac koji ga igra,pomalo lici/podseca na mene :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vise nego korektan tizer. Jako mi se dopada Morfydd kao Galadriel, ne samo vizuelno. Mislim da ce uraditi izuzetan posao sa likom - glas, nacin artikulacije, facijalne ekspresije, sve je jako prijatno, tecno, prirodno i hvata sustinu. 

 

Patuljci, Khazad-dum i sve oko toga deluje odlicno, organski, hvata atmosferu. Numenor takodje deluje odlicno vizuelno, brodovi, oklopi, naoruzanje, konji... Cini mi se i da su uloge kod njih pogodjene, mada mi Baldry deluje najsumnjivije.

 

Ni ovaj tizer nije dao materijala da se Harfooti posmatraju kao ista vise od fillera - i dalje deluje kao da su na silu ugurani i da im nije mesto u prici. Bas mi strce ovde. 

 

Meteor man? Hm... Je li Sauron ili neko sasvim drugi..? Licno se nadam da nije, to bi bio tako glup i nelogican nacin za njegovo uvodjenje, van bilo cega sto source materijal pruza.

 

Svakako ozbiljan korak napred u odnosu na ono sa Superbowla, ali pre pravog trejlera nece biti moguce reci nista konkretnije, ako i tada bude prostora uopste.

 

Sto se tice ovog 'based on the works of JRR Tolkien' - ne mogu nista drugo ni da napisu kad su ograniceni na LOTR Appendices i ponesto iz Unfinished Tales. Moraju da strpkaju pomalo, a najveci deo u kotama glavnih dogadjaja moraju popuniti sami i to je prosto tako. Tipa imaju okvir - rat vilenjaka protiv Saurona, Pharazon zbacuje Miriel, Sauron dolazi u Numenor, propast Numenora, Poslednja alijansa... a izmedju toga tzv. oridjinal kontent aka kako showrunneri vide da je doslo do svih tih dogadjaja i sta se desavalo inbetween.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja cu jos malo o teaseru.

On mi,ipak,ne deluje korektno,kako sam se izrazio..deluje izuzetno! Vizuelno,ovo je fantastican teaser..fantastican..neki od predela koje vidimo bukvalno oduzimaju dah. Efekti su odradjeni takodje na izuzetnom nivou. To treba napisati,treba udeliti i pohvale,jer kritike ionako dominiraju u komentarima oko serije.
U teaseru vidimo Maglene (Maglovite) planine (Misty Mountains),a u njima kraljevstvo Patuljaka - Khazad-dum (kasnije:Moria), vidimo magicne sume Lindona,grada vilenjaka, kao i ostrvsko kraljevstvo Numenor.

Nadam se skorom (pravom) traileru koji ce nas definitivno "uvesti" u seriju koja startuje veoma brzo. Tu je,iza coska.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...