Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Meni ovaj trejler izgleda užasno. Kao kompjuterska igrica, sve je prebudženo i veštački ispolirano, plastificirano. Jacksonovi filmovi su remek dela između ostalog zato što sve izgleda kao da gledaš realistične stvari a ne video igricu.

 

Zvanicno obrazlozenje za taj shiny&polished look je to da su LOTR filmovi smesteni u vreme potpunog posrtanja, bede i propasti dece Iluvatarove, a serija se odvija u vreme izobilja, mira i na vrhuncu ljudske moci, a sto je Numenor. Zato je kao logicno da u flmovima bude taj beki sivkast, gritty kolorit sa dosta prljavstine, a u seriji dominira nekakav zlatni filter i sve je ustirkano i uglancano.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Zvanicno obrazlozenje za taj shiny&polished look je to da su LOTR filmovi smesteni u vreme potpunog posrtanja, bede i propasti dece Iluvatarove, a serija se odvija u vreme izobilja, mira i na vrhuncu ljudske moci, a sto je Numenor. Zato je kao logicno da u flmovima bude taj beki sivkast, gritty kolorit sa dosta prljavstine, a u seriji dominira nekakav zlatni filter i sve je ustirkano i uglancano.

 

 

A sa druge strane vilovnjaci ovde izgledaju kao sa buvljaka, dok su u LOTRu kao da ih je Nemac u Bavariji sastavljao. 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alcesta said:

Kako god, imamo to što imamo. Neće Hobit filmovi postati bolji zato što može još gore od njih. Mada ajde ne mogu da proglasim potpuno za katastrofu jer ima nekih baš dobrih scena, posebno sa Šmaugom, ali to je bukvalno ono da se napravi klip sa izvučenim odabranim scenama i da se samo to gleda. 

 

Našao se jedan pametan čova da to uradi 😀, od sva tri filma je napravio jedan od oko četiri sata dužine. Opširnije na https://tolkieneditor.wordpress.com/.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Po do sad vidjenom, meni nisu svi vilenjaci u ROP buvljacki vizuelno - Gil-galad recimo mi je top. Mislim da je veliki problem ta kosa, ne znam zasto su se odlucili da to menjaju. Nebitno je li Tolkien napisao sve vilenjake kao dugokose ili ne, prosto se takva njihova vizija urezala svima odavno, i pre filmova jer su takvi prakticno i u svim ilustracijama koje su im prethodile.

 

To mi je stvarno misterija - uzimas prakticno 1/1 dizajn Balroga iz filma, a ovamo skracujes kosu vilenjacima koji furaju cak i buzzcut... 

Edited by SteveFrancis#3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Zvanicno obrazlozenje za taj shiny&polished look je to da su LOTR filmovi smesteni u vreme potpunog posrtanja, bede i propasti dece Iluvatarove, a serija se odvija u vreme izobilja, mira i na vrhuncu ljudske moci, a sto je Numenor. Zato je kao logicno da u flmovima bude taj beki sivkast, gritty kolorit sa dosta prljavstine, a u seriji dominira nekakav zlatni filter i sve je ustirkano i uglancano.

 

 

Razumem, ali ne radi se toliko o tom sjaju koliko o prostoj digitalnoj prebudženosti, kičeraju. U filmovima kad ima kadar na svilu i kadifu, npr na Gondor (iako ne u svojoj zlatnoj eri) meni to deluje nekako ljudski, kao da sam lično tamo, kao da si stvarno video neki lep prizor, predivan grad, čak i one stene sa isklesanim kraljevima izgledaju kao da su stvarne. Ovde mi sve deluje veštački iz ovog trejlera barem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Stiletto said:

 

Našao se jedan pametan čova da to uradi 😀, od sva tri filma je napravio jedan od oko četiri sata dužine. Opširnije na https://tolkieneditor.wordpress.com/.

 

Svaka njemu čast, to je ogroman posao, ali ja da to sastavljam sat i po bi bio maksimum :classic_biggrin: koja crna 4 sata, sad kad razmislim koliko sati traju svi Hobit filmovi a knjižica nije debela uopšte...

 

4 minutes ago, Chaos Is Me said:

čak i one stene sa isklesanim kraljevima izgledaju kao da su stvarne.

Meni su stubovi Argonata i paljenje baklji Gondora omiljene scene iz filmova, to bih mogla da gledam po ceo dan :classic_love:

 

Inače meni LOTR filmovi uopšte ne izgledaju ni sivo ni prljavo, osim u Mordoru gde tako i treba. A velika zamerka novijim filmovima mi je upravo taj nedostatak boje i svetla, ne znam zašto. I to skroz nevezano za temu filma. To mi recimo smeta posebno kod Vilneva, ne vidim razlog da sve bude tako sivkasto i mračno, ali da ne kvarim temu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

 

Razumem, ali ne radi se toliko o tom sjaju koliko o prostoj digitalnoj prebudženosti, kičeraju. U filmovima kad ima kadar na svilu i kadifu, npr na Gondor (iako ne u svojoj zlatnoj eri) meni to deluje nekako ljudski, kao da sam lično tamo, kao da si stvarno video neki lep prizor, predivan grad, čak i one stene sa isklesanim kraljevima izgledaju kao da su stvarne. Ovde mi sve deluje veštački iz ovog trejlera barem. 

 

Kapiram te i delim stav da je ovo ipak previse. Na momente ujeda za oci. Medjutim, ta prebudzenost i mozda kic su stvar izbora, oni tako vide Second Age splendor i to nam je sto nam je.

Edited by SteveFrancis#3
Link to comment
Share on other sites

Epizoda 1: A Shadow of the Past

Zbog namere da uvod u pricu ucine jednostavnijim,ali pre svega zbog ogranicenja u pravima,autori su preskocili neke detalje/dogadjaje koji gledaoce treba da upoznaju sa prosloscu. Znali smo da ce biti tih ogranicenja i meni je bilo bitnije da vidim kako ce to resiti. Tako su npr.mnogobrojne bitke iz FA (Prvog doba) predstavljene kao jedan dugacki,neprekidni rat u kojem sile dobra ne pobedjuju uvek. Nemam problem sa tim. Ili sto nisu pomenuli da su u unistenju Dva drveta ucestvovali Melkor i ogromni pra-pauk (zaboravih mu ime)..jer nisu dobili prava na "Silmarilion".

Veoma su mi se dopali detalji koje su provukli u par kracih scena:
- brod od papira u obliku labuda (na jednom bas takvom camcu cemo videti Galadriel u LoTR)
- opis Saurona od strane Galadriel (cunning)..jer on jeste i manupulator
- u sumi u Lindonu vidimo izrezbarene figure mrtvih Vilenjaka unutar zivih drveca..prepoznao sam slem kojeg nosi Turin u "Deci Hurinovoj" (mada to nije Turin)
- nakratko vidimo Ente..to bi trebala biti Fangorn suma
- seme koje zena daje Arondiru je zapravo seme cveta kojeg vidimo u Dve kule..koji raste na grobovima kraljeva Rohana

Mislim da ovim detaljima nisam nista spoilovao..to su sitni detalji koji nikome nece pokvariti uzitak gledanja. U nastavku ipak koristim spoiler
 

Spoiler

Najbolji deo epizode mi je zapravo dijalog izmedju Elronda i Galadriel. Zanimljivo,iako je veoma visokog roda,Elrond ovde jos nije Lord i kao takav nema pravo da prisustvuje Savetu. Malo neobicno za videti,obzirom da je neizostavan clan slicnih saveta u TA (trecem dobu). Pretpostavljam zato sto jos nema svoje Kraljevstvo..jer se jos nije "dokazao",iako zauzima visoko mesto u sluzbi Gil-galada..mislim da ce kroz seriju njegov lik evoluirati..zapravo,to je nesumnjiva stvar. Evoluirace i odnos izmedju njega i Galadriel..sve mi govori da ce njihov odnos biti jedan od centralnih u prici..kroz njega ce oboje postati ono kakvim ih poznajemo u TA. Delovi tog dijaloga su mi odlicni,ali mi se nimalo nije dopalo sto ga je Galadriel nazvala "politicarem". Iako to nema znacenje koje ima u nasem svetu,mislim da je prikladniji epitet bio "diplomata", sto ce Elrond pokazati vec u drugoj epizodi.

Harfooti mi nisu odbojni kao sto sam se bojao da ce biti. Ona devojka,Nori,je evidentno zenska verzija Bilba i/ili Froda Baginsa. Ipak,skepsa oko njih je jos prisutna i nadam se da nece imati (pre)veliki uticaj na pricu.

Arondir mi je kul. Iako smo ga u sili trejlera i tizera videli u akciji,ima tu i neke smirenosti i mudrosti u njemu. Ocito postoji romansa izmedju njega i one zene (stvarno mi se ne da da sad trazim njeno ime..nesto na B je valjda?) i opet lep detalj kada ga drugi vilenjak podseca na prethodne ljubavne price izmedju Ljudi i Vilenjaka koje su zavrsavale tragicno..mozda ce i ova?

Legla mi je recenica komandanta osmatracnice koji Arondiru objasnjava zasto su tu.

Vec je Steve F konstatovao veliku gresku u naraciji Galadriel kada prica zasto je njen brat pao..ja to opet pripisujem dinamici price..obicnim gledaocima treba pojednostaviti pricu..

Kad vec spominjem Frensisa - koja je ona tvrdjava na krajnejm Severu koju G.i ceta pronalaze - neka Morgotova? Ona cak i objasnjava "da su se tu skrili Orci nakon Morgotovog poraza". Nacin na koji G.ubija sneznog trola mi je malo 2 much..moram priznati..ali opet - ovo je drugacija Galadriel..ratnica,vilenjakinja koja przi akciju umesto magije..



 


Vizuelno je sve na nivou..o tome vise kada se dotaknem druge epizode,jer u njoj to jos vise dolazi do izrazaja. Spica mi se isto dopada.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Drug Crni said:

Epizoda 1: A Shadow of the Past

Zbog namere da uvod u pricu ucine jednostavnijim,ali pre svega zbog ogranicenja u pravima,autori su preskocili neke detalje/dogadjaje koji gledaoce treba da upoznaju sa prosloscu. Znali smo da ce biti tih ogranicenja i meni je bilo bitnije da vidim kako ce to resiti. Tako su npr.mnogobrojne bitke iz FA (Prvog doba) predstavljene kao jedan dugacki,neprekidni rat u kojem sile dobra ne pobedjuju uvek. Nemam problem sa tim. Ili sto nisu pomenuli da su u unistenju Dva drveta ucestvovali Melkor i ogromni pra-pauk (zaboravih mu ime)..jer nisu dobili prava na "Silmarilion".

Veoma su mi se dopali detalji koje su provukli u par kracih scena:
- brod od papira u obliku labuda (na jednom bas takvom camcu cemo videti Galadriel u LoTR)
- opis Saurona od strane Galadriel (cunning)..jer on jeste i manupulator
- u sumi u Lindonu vidimo izrezbarene figure mrtvih Vilenjaka unutar zivih drveca..prepoznao sam slem kojeg nosi Turin u "Deci Hurinovoj" (mada to nije Turin)
- nakratko vidimo Ente..to bi trebala biti Fangorn suma
- seme koje zena daje Arondiru je zapravo seme cveta kojeg vidimo u Dve kule..koji raste na grobovima kraljeva Rohana

Mislim da ovim detaljima nisam nista spoilovao..to su sitni detalji koji nikome nece pokvariti uzitak gledanja. U nastavku ipak koristim spoiler
 

  Hide contents

Najbolji deo epizode mi je zapravo dijalog izmedju Elronda i Galadriel. Zanimljivo,iako je veoma visokog roda,Elrond ovde jos nije Lord i kao takav nema pravo da prisustvuje Savetu. Malo neobicno za videti,obzirom da je neizostavan clan slicnih saveta u TA (trecem dobu). Pretpostavljam zato sto jos nema svoje Kraljevstvo..jer se jos nije "dokazao",iako zauzima visoko mesto u sluzbi Gil-galada..mislim da ce kroz seriju njegov lik evoluirati..zapravo,to je nesumnjiva stvar. Evoluirace i odnos izmedju njega i Galadriel..sve mi govori da ce njihov odnos biti jedan od centralnih u prici..kroz njega ce oboje postati ono kakvim ih poznajemo u TA. Delovi tog dijaloga su mi odlicni,ali mi se nimalo nije dopalo sto ga je Galadriel nazvala "politicarem". Iako to nema znacenje koje ima u nasem svetu,mislim da je prikladniji epitet bio "diplomata", sto ce Elrond pokazati vec u drugoj epizodi.

Harfooti mi nisu odbojni kao sto sam se bojao da ce biti. Ona devojka,Nori,je evidentno zenska verzija Bilba i/ili Froda Baginsa. Ipak,skepsa oko njih je jos prisutna i nadam se da nece imati (pre)veliki uticaj na pricu.

Arondir mi je kul. Iako smo ga u sili trejlera i tizera videli u akciji,ima tu i neke smirenosti i mudrosti u njemu. Ocito postoji romansa izmedju njega i one zene (stvarno mi se ne da da sad trazim njeno ime..nesto na B je valjda?) i opet lep detalj kada ga drugi vilenjak podseca na prethodne ljubavne price izmedju Ljudi i Vilenjaka koje su zavrsavale tragicno..mozda ce i ova?

Legla mi je recenica komandanta osmatracnice koji Arondiru objasnjava zasto su tu.

Vec je Steve F konstatovao veliku gresku u naraciji Galadriel kada prica zasto je njen brat pao..ja to opet pripisujem dinamici price..obicnim gledaocima treba pojednostaviti pricu..

Kad vec spominjem Frensisa - koja je ona tvrdjava na krajnejm Severu koju G.i ceta pronalaze - neka Morgotova? Ona cak i objasnjava "da su se tu skrili Orci nakon Morgotovog poraza". Nacin na koji G.ubija sneznog trola mi je malo 2 much..moram priznati..ali opet - ovo je drugacija Galadriel..ratnica,vilenjakinja koja przi akciju umesto magije..



 


Vizuelno je sve na nivou..o tome vise kada se dotaknem druge epizode,jer u njoj to jos vise dolazi do izrazaja. Spica mi se isto dopada.

Tvrdjava bi trebala da bude Angband.

Link to comment
Share on other sites

Zbog ovako niske ocene na imdb, ljudi koji su delili keceve ne zasluzuju nista drugo nego sut u medjunozje.

 

Serem se u njihov ukus i na njihovo ograniceno gledanje stvari. ''Gledamo'' par serija godisnje, ako nam se ne svidi dobice ''1'', ako nam se svidi dobice ''10''.

 

Postoji samo jak pozitivan i jak negativan talas. Gledao bih, ali ne zelim da se nosim sa tudjom negativnom energijom. Bolje da jurim dobar tajming u buducnosti kada cu sigurno bolje da dozivim seriju nego neko drugi da mi se usere u dozivljaj. Naspram svih drugih serija, ovo je preterivanje koje je otislo u kontra smeru. Ili smo veoma zadovoljni proizvodom koji se plasira ili smo duboko nezadovoljni. Moja licna prognoza pre neki dan je bila da ce serija da ima ocenu oko 8, ali hate train se potrudio iz petnih zila da serija bude daleko od te cifre.

 

Serija prolazi lose samo zbog vece popularnosti i zato sto je mnogima na dohvat ruke, mrzi ih da kopaju po drugim serijama.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je i moj utisak ^

Ocene me zasigurno nece pokolebati + sam vec napomenuo (i ovde naisao na neslaganje) da me misljenje ordinary folka manje tangira..uvek prednost dajem ocenama metascora..a evo i jednog (hrabrijeg) hot takea: serija ce kroz 10+ godina od danas postati prihvacena sa kultnim statusom.

Naravno,pod uslovom da u nastavku serije ne bude zestog sjebavanja stvari,a sto iz prve dve epizode nema u najavi.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

S obzirom da nemam mnogo pojma o tematici, tj. vremenu kojem se serija bavi, tako da ne mogu da ocenim da li ili ne prati kanonsku priču, meni se za sada baš dopada. Iskreno, da nije bilo toliko povika na woke izmene, tipa crnac vilenjak, crna bezbrada patuljak žena i sl, ne bih ni primetio. I ovako mi ne smeta. 

 

Btw, mnogo mi se dopada Morfydd i njen izgovor 😍

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Drug Crni @Rajon Rondo

Ne moze biti Angband jer se on nalazio na severu Belerienda koji je nestao sa porazom Morgotha. Pre tih scena smo videli natpis lokacije Forodwaith, znaci posto nemaju prava na Utumno, zato nisu ni imenovali to utvrdjenje, ostavljajuci to kao nekakvu aluziju.

 

Uglavnom, necu spojlovati:

 

Produkcija top notch, vizuelno vrhunsko dostignuce za seriju. Muzika je za pohvalu, s tim da me je malo umorila Galadrielina tema, bas su je nepotrebno cesto koristili, narocito u prvoj epizodi. 

 

Prolog prve epizode mi se nista nije dopao, ali bas nimalo mi nije legao. Kratak dijalog sa Finrodom, njegov izgled uopste, nacin na koji su informacije saopstavane gledaocu... Da ne pominjem opet cisto falsifikovanje Finrodove price kako bi autori mogli da setuju motivaciju za Galadriel onako kako su zamislili. Ona recenica o kamenu, brodu i odrazu je totalno contrived, nekako usiljena mudrost, da ne pricam sto je nesto vrlo slicno ako se secam bilo korisceno u Witcheru (to pominjanje odraza zvezda u vodi). Minus hiljadu bodova za prolog, jezivo iskustvo.

 

Bilo je nekoliko wtf momenata - ovo sto je crni pomenuo je jedan od najdrasticnijih primera, cuj Elrond ne sme da prrisustvuje sastancima jer nije lord, a u celoj ME samo Galadriel i sam Gil-galad imaju kraljevskiju liniju; serija implicira da se Elrond tek upoznaje sa Celebrimborom, sto je totalna glupost imajuci u vidu da ako neko od potomaka druge dvojice Finweovih sinova ima visestruke veze sa Feanorijancima, to je upravo Elrond. Kako god.

 

Previse nekakvog crtanja i ekspozicije u dijalozima, kao da su radili seriju za decu pa treba da se sve servira na kasiku. Pored toga, kad sam kod dijaloga, nekako je tu bas cudna stvar - ima stvarno dobrih, potpuno tolkinovskih linija, a opet je tu i veliki broj nekih stvarno blamantnih razmena. Nekad deluje stvarno sizofreno, a mislim da je najbolji primer razgovor Galadriel i Halbranda na splavu - imamo cak i za fantastiku potpuno nerealan, ako hocete i glup razvoj dijaloga, pa onda dobijemo nekoliko recenica koje su stvarno stellar, pa onda opet neki huh utisak. 

 

Uvodjenjenje nekih likova je stvarno bespotrebno dramaticno, samo ocekujem da razastru crveni tepih i da se zacuju fanfare i dobosari koji najavljuju da je taj i taj usao u scenu (kao npr sa Celebrimborom).

 

Harfooti za sada uopste nisu losi, naprotiv, scene sa njima imaju neku atmosferu. Nori i Poppy deluju bas genuine, glumice rade sjajan posao, sve pohvale. Opet, je li nam zaista bilo neophodno da ih gledamo, nisam siguran, ali vreme ce pokazati sta su smislili sa njima.

 

Arondir je skroz ok, sasvim pristojan performans, dostavio je neke od najboljih linija u ove prve dve epizode. Doduse, i sa njim imamo jedan ozbiljan wtf momenat u tunelima, za sta naravno nije kriv glumac, vec scenaristi. Nisu losi ni southroni in general, taj deo price moze biti jako interesantan.

 

Na kraju, Galadriel... Pisao sam vec, nije problem da se bori i vitla macem, mogu da zivim sa takvom interpretacijom, ali ovo sa osvetom burazera je bas bezveze i holividski jeftin klise. Zasto je bio problem da se prikaze malo slojevitije ta njena mrznja prema Morgothu, pa kasnije Sauronu. Pa ako je od nekog lako napraviti sivog lika u Tolkienovom legendarijumu, to je ona. I pazi, kao Finrodova misija je sad njena... Ima li vilenjaka koji je bio manje opterecen ratom protiv Morgotha i nasao vise zadovoljstava u zivotu u Beleriendu od Felagunda? Njegovo delanje je uvek bilo kao reakcija, da priskoci u pomoc, zrtvuje se za druge, a tako je na kraju i skoncao. Umetnik i filozof, a ne ratnik i vladar poput 90% njegove vrste. Citava ona sekvenca borbe protiv trola je krindz, od pocetka do kraja i nadam se da necemo videti jos takvih momenata (i tu nije problem sto je ona prikazana kao deset puta jaca od ostalih u grupi, vec ignorisanje bilo kakvih tragova fizike i posebno ono vitlanje macem i okretanje ka kameri nakon sto ga je istranzirala... je li ovo umri muski ili sta, kojupizdumaterinu...)

 

Prve dve epizode su otprilike kako sam i mislio, bas meh. Nedovoljno lose da bih rekao ma necu ja ovo vise da gledam, a opet ni blizu dobre da bih sa ushicenjem ocekivao nastavak.

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

@Drug Crni @Rajon Rondo

Ne moze biti Angband jer se on nalazio na severu Belerienda koji je nestao sa porazom Morgotha. Pre tih scena smo videli natpis lokacije Forodwaith, znaci posto nemaju prava na Utumno, zato nisu ni imenovali to utvrdjenje, ostavljajuci to kao nekakvu aluziju.

 

 

Iskreno, danas treba da pogledam detaljnije epizodu, ali bio sam ubedjen da je Angband.

Relativno skoro sam ponovo citao Silmarilion i onaj tekst koji Galadriel govori dok opisuje urvrdjenje je gotovo preslikan iz knjige, gde se pominju neistrazene dubine Angbanda kao skroviste balroga i orka. Doduse, mislim da je to bilo posle prve bitke Valara protiv Melkora, a ne posle "Rata besnih". 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pitao koja je tvrdjava u pitanju? Mozda Utumno..ali je pitanje da li bi Utumno opstala do SA?

Epizoda 2: Adrift

Ono sto mi je odmah privuklo paznju je
 

Spoiler

kako je Nori,nakon sto je upala u krater nastao padom meteora,konstatovala da njegovi komadi nisu vreli. Slicno nesto smo videli u prvoj epizodi kada Galadriel govori ostatku trupe kako ne mogu da osete vatru jer je mesto veoma zlo. Da li to znaci da "div" iz meteora nije carobnjak? Ako nije..ko je? Ne verujem da su ove dve scene slucajnost.


Prvi kadar Eregiona me veoma dojmio..kao i prica o Feanorovom cekicu. Isprva mi lik Celebrimbora nikako nije legao (navikli smo da izgleda drugacije u ilustracijama: mnogo mladje i neustrasivo),ali mi nesto govori da ce Charles Edwards (koji ga igra) ostvariti odlicnu ulogu.
Vrhunac epizode mi je (naravno) Khazad-dum..ono je jedna predivnoca od kadrova koji oduzimaju dah,a sve praceno prvorazrednom muzickom temom.
 

Spoiler

Elrond i Celebrimbor pristupaju ulazu u Kraljevstvo Patuljaka,ali vrata nisu ona iz FoTR. Znamo da je upravo Celebrimbor pomogao Patuljcima da sazidaju Durinova Vrata koristeci se materijalom koji potice od mitrila. Autori serije bi ispali magarci na2 kad bi propustili da ovekovece ovo u seriji.
Dopala mi se interakcija Durina,Dise i Elronda. Mislim da ce Durin i Elrond ostvariti zanimljiv odnos u seriji. Zanimljiv razgovor izmedju oca i sina Durina..otac koji je skeptican prema Elrondu ..sasvim je moguca ona teorija da je Durin III zapravo neka reinkarnacija u secanju Durina IV..a u kutiji koju otvaraju na kraju je sasvim izvesno mitril. Ne dopada mi se ova idej o paralelnom postojanju dvojice Durina i nadam se da ce se to rasplesti na neki logican nacin..


Prvi put vidimo Orka u ovoj seriji. Izgleda da im sunce nikako ne prija..jer kad ostane bez maske,lice mu izgleda nekako opeceno..scena borbe mi je realisticna skroz
 

Spoiler

mozda bi ga neki utrenirani vojnik lako sredio,ali za majku i sina farmere on je opasan i tesko savladiv naprijatelj,cak i kad nije u coporu. Taj sin,Theo,kaze da ga je otac napustio..a Halbrand kaze Galadriel da je proteran..hm..da nije Halbrand otac malom? Naisao sam na teoriju da je Halbrand zapravo Sauron (on i kaze Galadriel "da izgled moze da zavara")..to mi ne bi leglo nikako..bilo bi bas bizarno da Sauron ima sina..dok teorija da je on buduci Which King zvuci mnogo bolje


Opet nekoliko finih detalja:
- "Sigin-tarag" kao izraz koji upotrebi Elrond se prevodi kao "Dugobradi",sto je naziv za Patuljke iz Khazad-duma
- jedno od Durinove dece nosi repliku slema Dor-lumina..kojeg je nosio Turin..a poveznica je ta sto je ovaj slem iskovao patuljacki kovac Telchar
- kada pristupi izazovu,Elrond skida tuniku i na kostimu ima neke detalje poput perja..poveznica sa njegovom majkom - Elwing - koja je privremeno uzela oblik ptice da bi pobegla iz Kingslaying bitke ka svom muzu

Dzin iz meteora..
 

Spoiler

Definitivno koristi neke trikove svojstvene Carobnjacima..kao Gandalf u Bag-Endu ili kada sapuce nesto svicima..to je i malo mracna scena jer se ti svici ugase i mrtvi padnu na zemlju..ostaje misterija je li on dobar ili zao? I koga ili sta trazi kada crta ili pomocu svitaca kreira neko sazvezdje..koje mu je ocito putokaz..mozda ka Mordoru?
Nikako ne bih voleo da ovo na kraju ispadne Gandalf..


Da,zaboravih da pohvalim koristenje mapa tokom prve dve epizode. Ja kad god sam citao neku Tolkonovu knjigu,jednim prstom sam obavezno "fiksirao" stranicu sa mapom kako bih mogao brzo da bacim pogled na nju..da bih efektnije pratio radnju i "vizuelizirao" gde se tacno odvija. Na ovim mapama nisu upisane sve lokacije ocito,ali opet to pripisujem nameri da se (bar na pocetku) sve pojednostavi gledaocima i da im se ne servira isuvise informacija. Usvakom slucaju - two thumbs up za mape. To je bas "tolkinovski".

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se sad ne sećam da li sam za Withcera to našao ovde ili na jednom drugom forumu ali u suštini pre serije Withcer pogledao sam neki video iz tri dela koji objašnjava taj svet kako bi se shvatio kontekst serije i ko je ko. Ako nije problem da nam poznavaoci materije odaberu neki takav video sa YT koji bi bio dobar uvod pre početka serije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema sta, serija mnogo lepo izgleda. Za sada mi je pofina, videcemo kako ce ici dalje. 

 

Edit: slozio bih se sa svim sto je @Eddard gore napisao. Cak i ako poznajem kanon ne patim od toga da sve mora da bude by the book. Takodje mi je Galadrijel super 🥰

Edited by Sreten Žujkić, penzioner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...