Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Iskreno, ocekivao sam mnogo vece smece… ne zalazim u sitna crevca posto sam ipak samo casual lotr fan ali znam da nisam mogao obe epizode u cugu da odgledam kao i da sam u svakoj epizodi uzeo telefon bar 2-3 puta i otisao na tw da u paraleli prelistam i vidim sta ima. 

Not great, not terrible… moze da se gleda ali da mi neko kaze da sledeca epizoda izlazi tek za Bozic, ne bih imao problem sacekati do tada. Tako da, ispratice se ovo kako epizode budu izlazile ako ni zbog cega drugog onda zbog tog “lotr” u nazivu serije.

Edited by Darth Steva
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sector said:

Dobar početak, napržen sam na max za dalje. 

 

Dadoh 10 na imdb izinat hejterima. 

Mislim da ne moraš da se brineš oko hejtera, evo Amazon je našao način da im doskoči :classic_rolleyes: a ne bi me iznenadilo ni od drugih.

 

https://rs.n1info.com/showbiz/novo-oruzje-protiv-trolova-privremena-zabrana-recenzija-gospodara-prstenova/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo odlično. Kako sam se nadao, udao sam se kao Slavica Eklston.

 

Nisam neki ekstra poznavalac Tolkinovog kanona, knjige sam čitao pre 20-30 godina (uključujući i Silmarilion) tako da sam dosta toga pozaboravljao, ali čak i ja vidim da malo odstupa. I, uopšte mi ne smeta; vidim da se žale i na crne patuljke, vilenjake koji nisu beli kao sneg...taj obavezni woke momenat i meni nekada zna da zasmeta, ne zbog svoje suštine, nego uglavnom zbog izvedbe koja je u dosta slučajeva usiljena. Da li zbog kastinga ili zbog nečeg drugog, ovde mi je sve leglo, nisam imao utisak da neko štrči.

 

Za produkciju čista 10ka, imao sam utisak da gledam dva skupa filma a ne seriju - bojao sam se da će onaj škrtac Bezos skratiti budžet, jer...Bezos, jbg. 

 

Sve u svemu, očekivao sam neki polukrš a dobio super zabavu, samo da ne zaseru kasnije u sezoni.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Hteo bih da izadjem u susret @Klotzen(a i drugim forumasima/cama) koji nisu u dovoljnoj meri upoznati sa istorijom Middle Eartha,pa samim tim i likova koje cemo pratiti u seriji.Pokusacu da budem sto koncizniji i precizniji,ali ne garantujem da nece biti gresaka,pa unapred molim za ispravke.

Krenuo bih od nekih pojmova i price o poreklu celog univerzuma,jer ce tako biti lakse razumeti ceo kontekst.

Taj univerzum se zove Arda ili Eu. Ardu su stvorili Ainuri (mnogo cesce se se koristiti naziv Valari);andjeoska bica koja su kreirala svet. Njih je pak stvorio Eru (Jedini) ili na vilovnjackom jeziku Iluvatar. Valarima je data moc da stvore i oblikuju svet. Valari su najpre ziveli na jednom skrivenom ostrvu,ali su posle preoblikovanja sveta presli na zapadni kontinent Aman na kojem su osnovali kraljevstvo - Valinor. Istocno od Amana i preko mora nalazio se drugi kontinent, nama poznat pod imenom Srednja Zemlja,ciji je najveci deo bio Beleriand.

Melkor je smatran najsnaznijim medju Valarima,a jednak mu je bio Manwe. Melkor je zeleo da oblikuje svet drugacije od ostalih,a kada mu to nije omoguceno,on je "proteran" od ostalih Valara od kojih treba pomenuti Oromea, Ulma (Gospodara Vode i Kralja Mora) i Aulea - velikog majstora kovaca i Gospodara zemlje i svega sto lezi ispod nje. Aule je taj koji ce kasnije probuditi Patuljke,tj.postati tvorac Sedam oceva Patuljaka. Melkor (kasnije poznat i kao Morgoth) ce postati prvi Mracni gospodar Srednje Zemlje.

Iako mocni,Valari su vrlo retko direktno intarvenisali u dogadjaje i sudbine stanovnika MA.

Osim Valara,Iluvatar je stvorio i Majare - bica iste prirode kao i Valare,ali nizeg ranga od njih i zato su im bili sluge i pomocnici. Imali su svoje moci,ali slabije od Valara. Retko su se pojavljivali u MA i samo retki su imenovani. Obicno bi jedan Maja bio povezan sa jednim Valeom. Tako je Mairon verno sluzio kod Vale Aulea,velikog kovaca,od koga je naucio zanat. Prilikom prelaska na stranu Melkora,dobija ime pod kojim ga svi znamo: Sauron,a steceno znanje ce iskoristiti za kovanje Prstenova moci. Sauron ce postati pukovnik (ili general) Melkorov i njegov najodaniji sluga,a nakon pada Morgotha i naslednik titule Mracnog gospodara. Majari su bili i Plavi i Beli carobnjaci,pa i najpoznatiji medju njima: Gandalf i Saruman. Takodje i Torondor - gospodar Orlova. Mnogi Majari su bili privuceni sjajem Melkora,pre njegovog spustanja u tamu i njegovog otudjenja od drugih Valara. Balrozi su bili neki od njih.

Vazno je pomenuti da je Iluvatar bio taj koji je probudio Vilenjake i ta na samom Istoku MA. Ovoga je prvi postao svestan Melkor koji je ubrzo poceo da truje um Vilenjaka protiv Valara,a one koje bi zatocio bi okrutno mucio i tako stvorio novu rasu uzasnih,iskvarenih slugu - Orke.
Jedan od Valara - Orome - prvi je sreo Vilenjake. Uspeo je da nagovori trojicu Gospodara da podju sa njim u Valinor i to ce biti klanovi Vanyar, Naldor i Lindar. Kada su se njihove vodje vratile u MA,pricale su svojim sledbenicima o lepotama Valinora. Jedan deo Vilenjaka su ubedili da ih slede i trajno se nasele preko mora i oni ce biti poznati kao Eldari,dok ce onaj deo Vilenjaka koji je ostao u Srednjoj Zemlji dobiti naziv Avari (Nevoljni). Eldari ce na kontinentu preko mora osnovati svoja kraljevstva,a Avari ce se vremenom prosiriti po MA i osnivati svoja.

Ovde bih se zaustavio jer mislim da se post otegao,a ovakav kakav jeste cini neku celinu i "logican" je uvod za dalju pricu. POkusacu tom pricom da uvedem zainteresovane ka samom pocetku serije.
Stay tuned..




 

  • Like 8
  • Love 4
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Moram posebno baciti i masivan ristekpe za glumce. Zasluzuju to.

 

Nevezano za to sto mi se prolog nije dopao, Morfydd je pokazala sirinu, odlicna gluma ocima i izrazima lica, odlicno docarava tu usiljenu suzdrzanost kojom prikriva pravo raspolozenje duha, uz povremene erupcije (Tolkien je i naveo da je od svih Noldora ona najslicnija Feanoru). 

 

Arthur je fenomenalan kao Durin, bas je podigao lik na jedan visi nivo, vidi se bas velika strast i posvecenost kod njega, kupio je sve najbolje od Rhys-Daviesa, Armittagea i cele ekipe iz Hobbita i ucinio lik jos koloritnijim. Ne mogu dovoljno da nahvalim i kape da se naskidam coveku. Alal vera. Sophia takodje zasluzuje pohvale za Disu. Mullan kao kralj Durin je dobio tek 2-3 recenice, ali su izgovorene na takav nacin da ne mora nista vise da kaze pa da opet moze da se tvrdi da je pokidao ulogu.

 

Edwards kao Celebrimbor iako je imao tek nekoliko linija, takodje me je impresionirao, toliko autenticnog i legit feanorijanskog na tako malom uzorku. Ubedjen sam da ce nadalje samo da se pojaca taj utisak kako bude dobijao vise prostora.

 

Markellu i Megan kao Nori i Poppy sam vec hvalio, one su glavni razlog zasto cak ni ja nemam problem sa Harfoot stranom price i sto ni jednog trenutka nisam bio u fazonu ajde ipak da premotam, smaraju me (a sto sam bio skoro siguran da ce biti, pre nego sto su izbacene epizode).

 

Dopada mi se i Cruz-Cordova, mislim da na prilicno originalan nacin donosi Arondira. To je neka suzdrzanost iza koje kao da se krije nesto. Svakako vrlo frizak portrayal na temu vilenjaka. 

 

Morrell kao Waldreg iako epizodista dao je ozbiljan doprinos delu storije oko Tirharada. Nazanin takodje dobra.

 

Walker izgleda, prica, krece se... bas onako kako sam zamisljao Gil-galada. Neko mozda moze reci da je drvenast, ali kao sto napisah  tu vrstu ustogljenosti sam uvek i povezivao sa njim tako je u mojim ocima to samo plus. Aramayo nam je dao drugacijeg Elronda, medjutim ima tu dosta nijansica i nekakve genuine topline koja mi se dopada.

 

Jedino mi je Vickers kao Halbrand na osnovu ovo malo sto smo videli u epizodi 2 krajnje neubedljiv. 

 

Deluje da se glumacka ekipa zaista trudila i dala mnogo ovom projektu i zato je krajnje nepravedno, pa ako hocete i debilno napadati njih po drustvenim mrezama i hejtovati ih zbog kreativnih resenja showrunnera koja se ne svidjaju tom delu auditorijuma.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, alcesta said:

Mislim da ne moraš da se brineš oko hejtera, evo Amazon je našao način da im doskoči :classic_rolleyes: a ne bi me iznenadilo ni od drugih.

 

https://rs.n1info.com/showbiz/novo-oruzje-protiv-trolova-privremena-zabrana-recenzija-gospodara-prstenova/

 

 

Koliko ja znam, Amazon je vlasnik i IMDB-a, tako da će uskoro i tamo ocena serije poleteti u nebesa 😁

 

@Darth Steva može da bude ponosan, glasao je po liniji Partije 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stiletto said:

Koliko ja znam, Amazon je vlasnik i IMDB-a, tako da će uskoro i tamo ocena serije poleteti u nebesa 😁

Nisam znala :classic_ohmy:

Svakako je bilo slučajeva već i na imdb-u da su ocene i recenzije brisane masovno, samo se ne sećam za koje filmove ili serije.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Drug Crni said:

Hteo bih da izadjem u susret @Klotzen(a i drugim forumasima/cama) koji nisu u dovoljnoj meri upoznati sa istorijom Middle Eartha,pa samim tim i likova koje cemo pratiti u seriji.Pokusacu da budem sto koncizniji i precizniji,ali ne garantujem da nece biti gresaka,pa unapred molim za ispravke.

Krenuo bih od nekih pojmova i price o poreklu celog univerzuma,jer ce tako biti lakse razumeti ceo kontekst.

Taj univerzum se zove Arda ili Eu. Ardu su stvorili Ainuri (mnogo cesce se se koristiti naziv Valari);andjeoska bica koja su kreirala svet. Njih je pak stvorio Eru (Jedini) ili na vilovnjackom jeziku Iluvatar. Valarima je data moc da stvore i oblikuju svet. Valari su najpre ziveli na jednom skrivenom ostrvu,ali su posle preoblikovanja sveta presli na zapadni kontinent Aman na kojem su osnovali kraljevstvo - Valinor. Istocno od Amana i preko mora nalazio se drugi kontinent, nama poznat pod imenom Srednja Zemlja,ciji je najveci deo bio Beleriand.

Melkor je smatran najsnaznijim medju Valarima,a jednak mu je bio Manwe. Melkor je zeleo da oblikuje svet drugacije od ostalih,a kada mu to nije omoguceno,on je "proteran" od ostalih Valara od kojih treba pomenuti Oromea, Ulma (Gospodara Vode i Kralja Mora) i Aulea - velikog majstora kovaca i Gospodara zemlje i svega sto lezi ispod nje. Aule je taj koji ce kasnije probuditi Patuljke,tj.postati tvorac Sedam oceva Patuljaka. Melkor (kasnije poznat i kao Morgoth) ce postati prvi Mracni gospodar Srednje Zemlje.

Iako mocni,Valari su vrlo retko direktno intarvenisali u dogadjaje i sudbine stanovnika MA.

Osim Valara,Iluvatar je stvorio i Majare - bica iste prirode kao i Valare,ali nizeg ranga od njih i zato su im bili sluge i pomocnici. Imali su svoje moci,ali slabije od Valara. Retko su se pojavljivali u MA i samo retki su imenovani. Obicno bi jedan Maja bio povezan sa jednim Valeom. Tako je Mairon verno sluzio kod Vale Aulea,velikog kovaca,od koga je naucio zanat. Prilikom prelaska na stranu Melkora,dobija ime pod kojim ga svi znamo: Sauron,a steceno znanje ce iskoristiti za kovanje Prstenova moci. Sauron ce postati pukovnik (ili general) Melkorov i njegov najodaniji sluga,a nakon pada Morgotha i naslednik titule Mracnog gospodara. Majari su bili i Plavi i Beli carobnjaci,pa i najpoznatiji medju njima: Gandalf i Saruman. Takodje i Torondor - gospodar Orlova. Mnogi Majari su bili privuceni sjajem Melkora,pre njegovog spustanja u tamu i njegovog otudjenja od drugih Valara. Balrozi su bili neki od njih.

Vazno je pomenuti da je Iluvatar bio taj koji je probudio Vilenjake i ta na samom Istoku MA. Ovoga je prvi postao svestan Melkor koji je ubrzo poceo da truje um Vilenjaka protiv Valara,a one koje bi zatocio bi okrutno mucio i tako stvorio novu rasu uzasnih,iskvarenih slugu - Orke.
Jedan od Valara - Orome - prvi je sreo Vilenjake. Uspeo je da nagovori trojicu Gospodara da podju sa njim u Valinor i to ce biti klanovi Vanyar, Naldor i Lindar. Kada su se njihove vodje vratile u MA,pricale su svojim sledbenicima o lepotama Valinora. Jedan deo Vilenjaka su ubedili da ih slede i trajno se nasele preko mora i oni ce biti poznati kao Eldari,dok ce onaj deo Vilenjaka koji je ostao u Srednjoj Zemlji dobiti naziv Avari (Nevoljni). Eldari ce na kontinentu preko mora osnovati svoja kraljevstva,a Avari ce se vremenom prosiriti po MA i osnivati svoja.

Ovde bih se zaustavio jer mislim da se post otegao,a ovakav kakav jeste cini neku celinu i "logican" je uvod za dalju pricu. POkusacu tom pricom da uvedem zainteresovane ka samom pocetku serije.
Stay tuned..




 

Nestrpljivo cekam nastavak druze 😁

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Moram posebno baciti i masivan ristekpe za glumce. Zasluzuju to.

 

Nevezano za to sto mi se prolog nije dopao, Morfydd je pokazala sirinu, odlicna gluma ocima i izrazima lica, odlicno docarava tu usiljenu suzdrzanost kojom prikriva pravo raspolozenje duha, uz povremene erupcije (Tolkien je i naveo da je od svih Noldora ona najslicnija Feanoru). 

 

Arthur je fenomenalan kao Durin, bas je podigao lik na jedan visi nivo, vidi se bas velika strast i posvecenost kod njega, kupio je sve najbolje od Rhys-Daviesa, Armittagea i cele ekipe iz Hobbita i ucinio lik jos koloritnijim. Ne mogu dovoljno da nahvalim i kape da se naskidam coveku. Alal vera. Sophia takodje zasluzuje pohvale za Disu. Mullan kao kralj Durin je dobio tek 2-3 recenice, ali su izgovorene na takav nacin da ne mora nista vise da kaze pa da opet moze da se tvrdi da je pokidao ulogu.

 

Edwards kao Celebrimbor iako je imao tek nekoliko linija, takodje me je impresionirao, toliko autenticnog i legit feanorijanskog na tako malom uzorku. Ubedjen sam da ce nadalje samo da se pojaca taj utisak kako bude dobijao vise prostora.

 

Markellu i Megan kao Nori i Poppy sam vec hvalio, one su glavni razlog zasto cak ni ja nemam problem sa Harfoot stranom price i sto ni jednog trenutka nisam bio u fazonu ajde ipak da premotam, smaraju me (a sto sam bio skoro siguran da ce biti, pre nego sto su izbacene epizode).

 

Dopada mi se i Cruz-Cordova, mislim da na prilicno originalan nacin donosi Arondira. To je neka suzdrzanost iza koje kao da se krije nesto. Svakako vrlo frizak portrayal na temu vilenjaka. 

 

Morrell kao Waldreg iako epizodista dao je ozbiljan doprinos delu storije oko Tirharada. Nazanin takodje dobra.

 

Walker izgleda, prica, krece se... bas onako kako sam zamisljao Gil-galada. Neko mozda moze reci da je drvenast, ali kao sto napisah  tu vrstu ustogljenosti sam uvek i povezivao sa njim tako je u mojim ocima to samo plus. Aramayo nam je dao drugacijeg Elronda, medjutim ima tu dosta nijansica i nekakve genuine topline koja mi se dopada.

 

Jedino mi je Vickers kao Halbrand na osnovu ovo malo sto smo videli u epizodi 2 krajnje neubedljiv. 

 

Deluje da se glumacka ekipa zaista trudila i dala mnogo ovom projektu i zato je krajnje nepravedno, pa ako hocete i debilno napadati njih po drustvenim mrezama i hejtovati ih zbog kreativnih resenja showrunnera koja se ne svidjaju tom delu auditorijuma.

 

 

 

Da, glumci su odlični, ni za jednog nisam pomislio "mogao je neko drugi, jbg". Za House of Dragons imam nekoliko kandidata za šut-kartu...

Link to comment
Share on other sites

Za nekog ko nije citao knjige, ali je gledao trilogiju mnogo puta, mozda je idealno jer ne moram da analiziram poklapanja sa knjigama i licni dozivljaj iz knjiga. Samim tim sam oslobodjen u tom cisto filmskom smislu. 

A utisak mi je apsolutno odlican, a najvise iz razloga koji mi je bio i najvazniji, da me serija odvede u neki svijet. I u tome je apsolutno uspjela.

Vizuelno prelijepo, gluma odlicna, i vec posle dvije epizode ostvarena konekcija sa likovima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moderni Sauron aka Bezos snima seriju po Tolkinovim delima, genijalno.

 

Harfoot-i izgledaju kao umpa lumpe, lik Galadriel totalno promasen - napravili su od nje mesavinu osvetnika i Majkl Felpsa.

 

Scena kad Elrond uzvikuje "Da ja sam njegov najveci fan" a Celebrimbor se pojavljuje iza drveta je urnebesna.

Scena kad Sadoc gleda zvezde i mape neodoljivo podseca na Kralj lavova i Rafikija "Simba's alive".

 

Od dobrih stvari - Durin sjajan, Kazad dum uradjen sjajno, efekti i scenografija odlicni.

 

Ima sve predispozicije da bude krs kao epizoda VIII i IX nego kvalitetna adaptacija.

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Celebrimbor u razgovoru sa Elrondom pominje pravljenje neke kovacnice koja bi bila nesto nevidjeno do tad... Imajuci u vidu da je Gil-galad upravo proglasio sveopsti mir, izvesno je da ideja nije da se kuju macevi ili koplja. Onda prstenje? Ali zar nije prerano? Jos uvek nema ni traga od Annatara... Ili je, mozda, Annatar vec stupio u kontakt sa Celebrimborom, samo se to odvija off-screen i pojavice se nesto kasnije i probati da proda pricu Galadriel i Gil-galadu upravo preko Celebrimbora...? Jer, ako nije tako, onda cemo imati dva kovanja prstenova, sto je zasigurno headscratcher. Sta vi mislite?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:
  Hide contents

Celebrimbor u razgovoru sa Elrondom pominje pravljenje neke kovacnice koja bi bila nesto nevidjeno do tad... Imajuci u vidu da je Gil-galad upravo proglasio sveopsti mir, izvesno je da ideja nije da se kuju macevi ili koplja. Onda prstenje? Ali zar nije prerano? Jos uvek nema ni traga od Annatara... Ili je, mozda, Annatar vec stupio u kontakt sa Celebrimborom, samo se to odvija off-screen i pojavice se nesto kasnije i probati da proda pricu Galadriel i Gil-galadu upravo preko Celebrimbora...? Jer, ako nije tako, onda cemo imati dva kovanja prstenova, sto je zasigurno headscratcher. Sta vi mislite?

 

Spoiler

Zar Cerebrimbor nije napravio još tri komada kada je shvatio da ih je Sauron zavukao? Možda, u ovom treunutku u seriji, on ima ideju o tome da bi bilo dobro napraviti neke predmete moći i ima neke ideje o tome, a Sauron (kada se pojavi) ga pogura u pravcu prstenova. Mada, rekao je da mu kovačnica treba brzo, što znači da ima jasnu ideju za šta mu treba...ko će ga znati. Tako da je verovatna tvoja teorija da se njihov kontakt već desio off-screen, možda upravo Cerebrimbor predstavi Saurona ostalim zainteresovanim stranama u seriji i auditorijumu, evo ovaj baja ima baš super ideju, trebalo bi da obezbedimo resurse za to.

 

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Nastavio bih sa upoznavanjem Melkora (kasnije prozvanog Morgoth),prvog mracnog gospodara Srednje Zemlje.

Vec sam napisao da je on bio najsnazniji od Valara i da je zeleo da oblikuje svet po svom nahodjenju. Medjutim,u sebi,Melkor je zapravo zeleo da dominira Ardom (svetom) i njegovim bicima,posebno onima koja ce tek pojaviti. Deci Iluvatorovoj - Vilenjacima i Ljudima. Zajedno sa ostalim Valarima,Melkor ulazi u Ardu (svet). Nakon sto stigne tamo,on odbacuje svoje lice i proglasava se Gospodarom Arde. Manwe,njegov brat,se boji da ce Melkor omesti,poremetiti njihovo stvaranje i zove ostale Valare u pomoc kako bi zastitili ono sto stvaraju. Melkor se povlaci u ostatak Univerzuma,stalno nastojeci da pokvari ili unisti ono sto stvore. On unistava njihove planine, podize njihove ravnice i rasipa njihova mora.
Pod pretnjom Tulkasa,war-a-like Valara,Melkor se povlaci iza Zidina Noci.

Valari tako zavrsavaju svoje delo,podizuci dva velika svetionika, koji ce svojim svetlima obasjavati svet. Medjutim,svojom moci Melkor je u ovom momentu na svoju stranu vec privukao neke od Majara,verovatno ukljucujuci i Saurona. Videvsi u jednom momentu zgodnu priliku,Melkor se (sa slugama) vraca u Ardu i na severu,u Gvozdenim Planinama, podize svoju prvu tvrdjavu - Utumno. Mozda bas njene ostatke pronalaze Galadriel i njena ceta u epizodi 1 RoP. Zlo pocinje da izbija iz tvrdjave. Bolest i smrt pogadjaju vegetaciju Arde, zivotinje ubijaju jedne druge. Valari su sada sigurni da se Melkor vratio. Pokusavaju da pronadju njegovo skroviste,ali Melkor je brzi. Stize do dva Svetionika i rusi ih. Od njihovog pada,zemlja se pomerila,mora su nestala u u metezu,a kada su se lampe razbile plamen iz njih se razlio iznad sveta..oblik Arde,simetrija njegovih mora i zemlje se promenila tako da se nikada vise nece obnoviti u istom obliku. Od tada se Arda podelila na dva kontinenta koje sam pomenuo u prethodnom postu.

Zato Valari prelaze preko mora i na zapadnom kontinentu,Amanu,podizu grad i kraljevstvo - Valinor. Takodje,stvaraju Dva Drveta - nove izvore svetla za svet. Drveca obasjavaju ceo svet svojim zlatno-srebrnastim,sjajnim zracima. Pocinje novo doba Arde - doba Drveca. U njemu jedna godina traje 9,5 nasih godina (solarnih). Od pocetka Prvog doba MA godine pocinju da se racunaju kao nase.
Sa Valarima na drugom kontinentu,Melkor vlada MA. Medjutim,neki od Valara (Orome,Ulmo) odlaze u MA i love neke od njegovih slugu. Melkor pojacava svoje utvdjenje, povecava svoju snagu i tamo uzgaja cudovista. Takodje okuplja lojalne Majare. Ove sluge,koje ce boraviti u senci i plamenu postace Balrozi. Tokom ovog perioda on podize svoje drugo utvrdjenje,na krajnjem severu MA - Angband - kojeg poverava svom najodanijem slugi,Sauronu. U ovom periodu Vilenjaci bivaju probudjeni i Melkor ubrzo pocinje da ih ubija i zarobljava,pretvarajuci ih u Orke.

Posto su Vilenjaci probudjeni,Manwe smatra da je volja Iluvatorova da Valari preuzmu MA od Melkora. Valari dolaze u MA godine 1090.u dobu Drveca i zapocinju rat. Ovaj Rat bogova se odvija na severo-zapadu MA i on ostavlja citava podrucja u ruinama. Armije Valara odnose prve pobede i zapocinju opsadu tvrdjave Utumno. Takodje,ojacavaju straze na krajnjem istoku da bi zastitili rasu Vilenjaka,koja samo promatra ovaj rat. Posle 66 (nasih) godina od pocetka rata,Valari probijaju kapije i ruse krov Utumna..Melkor pokusava da se sakrije u najdubljim jamama tvrdjave,ali Tulkas ga pronalazi i vezuje lancima koje je iskovao Aule. Iako je Utumno razoren,armija Valara ne pronalazi sve njegove tajne i Sauron i Balzrozi uspevaju da pobegnu.

Nakon ovog rata, Srednja Zemlja se menja. Dizu se novi planinski lanci,more se povecalo,a nove zemlje i reke se pojavljuju. Melkora odvode u Valinor. On moli Manwea za oprost,ali biva odbijen i zatocen na zapadu Amana u tvrdjavu iz koje niko ne moze da utekne. Na tri doba (otprilike 2850 godina) ili dok opet ne zatrazi oprost. Medjutim,sve vreme on razmislja o osveti. Posle tri doba,opet biva doveden pred svog brata. Melkor ga moli za milost. Manwe ga oslobadja,na protivljenje Ulma i Tulkasa. Valari odlucuju da ga ne vrate u MA,vec da ce im biti na oku,na Amanu.

U ovom periodu,Vilenjaci (kako sam vec spomenuo) su vec presli more i naselili ovaj kontinent. Melkor ih prezire i mrzi,jer su zbog njih Valari krenuli u rat i zatocili ga. On odmah krece da ih kvari. Okupljajuci ih,on shvata da mu klan Vanyara (koji ce zauvek ostati na zapadu) ne veruje. Klan Teleri Melkor procenjuje kao preslabe da bi mu bili na usluzi (Teleri su poznati kao graditelji brodova) U Noldorima,medjutim,vidi radoznale Vilenjake koji su voljni da uce od Valara,pa cak i od njega. Godine 1169 doba Drveca,rodio se Vilenjak koji ce postati njegov najveci neprijatelj,ali ironicno - i orudje koje ce posluziti njegovim zlim namerama. Feanor - tvorac Palantira i jos vaznije,tvorac Silmarila - tri mocna dragulja koja sijaju svetlom Dva Drveta. (o ovome su razgovarali Celebrimbor i Elron u e01 RoP)
Melkor pocinje da im truje um pricom o MA..kao mestom na kojem ce moci da vladaju bez kontrole Valara..ta prica o vlasti pocinje da preuzima srca mnogih Noldora, posebno Feanora. Melkor uvidja i jedan razdor izmedju Feanora i njegovog mladjeg polu-brata Fingolfina. Igrajuci na kartu Feanorovog ponosa i brzoplete naravi, on ubedjuje Feanora da Fingolfin planira da zasedne na presto njihovog oca (uzurpira ga) i pritom otme Silmarile. Nakon sto Feanor zapreti da ce ubiti polubrata,Valari ga proteruju u grad Formenos. Iz solidarnosti,sa njim krece i njegov otac,Finwe. Shvatajuci o cemu se radi,Tulkas (jedan od Valinora;podsetnik) pokusava da zarobi Melkora,ali ga ne pronalazi. Melkor se krio skoro 20 nasih godina,da bi se i sam pojavio u Formenosu,gde je nastavio da zaposeda Feanorovo srce i um.

Medjutim,ovaj put Feanor uspeva da shvati prave namere Melkora. Uspeva da ga otera od sebe.

Ozlojedjeni Melkor odlazi na Jug kontinenta..u Avatar. Tamo pronalazi misticnog zlog duha u formi ogromnog pauka - Ungolianta. Odmah cu reci: Ungoliant je pra-pra-pra baba pauka (Shelob) koji ce ubosti Froda na njegovom putu u Mordor. Melkor obecava pauku veliku nagradu ako mu pomogne u naumu,i Ungoliant stvara veliku senku oko njih dvoje.

Godine 1495 u doba Drveca,Valari zele da se pomire sa Noldorima,i da pomire medjusbno Feanora i Fingolfina. U glavnom gradu. Krisomice,krecuci se u senci,poput velikog tamnog oblaka,Melkor i pauk idu ka Dva Drveta. Stizu do samih Drveca kada Melkor svojim crnim kopljem probada oba,praveci duboke rane iz kojih ce poteci njihov sok. Ungoliant pije taj sok,a zatim se penje na oba Drveta i svojom zaokom istresa sav svoj otrov iz sebe u njih,u samo njihovo tkivo: koren,stablo,lisce..umiru. Svet momentalno prekriva tama i ovaj deo smo videli u prologu prve epizode RoP,u naraciji Galadriel.

f2e2915ea3e98f92b99169adfef2eddf.jpg

Odatle,Melkor i pauk odlaze u Formenos. Melkor ubija Feanorovog oca,Finwea i otima Silmarile. Melkor i Ungoliant (koja je konzumacijom sokova drveca momentalno dobila gigantske proporcije),beze preko prelaza Helcaraxe u MA. Nezasicena Ungoliant trazi od Melkora Silmarile za sebe. Melkor,oslabljen svojim delima,se boji ogromnog pauka i daje joj druge dragulje koje je takodje ukrao,ali ne i Silmarile. Pauk obavija svojom snaznom mrezom Melkora,ali on svojim kricima doziva Balroge iz Angbanda. Svojim vatrenim bicevima,Balrozi teraju pauka i vracaju svog gospodara u tvrdjavu Angband. Tamo Melkor stavlja Silmarile u svoju gvozdenu krunu koju nikada nece skinuti. Bez obzira sto je kruna veliki teret za njega.

U Amanu Feanor pronalazi ubijenog oca i shvata da su Silmarili nestali. Feanor proklinje Melkora i daje mu novo ime: Morgoth,po kojem ce ga Ljudi i Vilenjaci zauvek znati. Crni Tiranin. Dark Lord Morgoth.
alvaro-jimenez-melkor10-sin-letrasw.jpg?

. I Dok feanor stvara Kraljevstvo Noldora, Morgoth sebe proglasava Kraljem celog Sveta. Sledecih 600 godina Morgoth i Vilenjaci ce biti u ratu. To je period Prvog doba Srednje Zemlje i njega cu prepricati u sledecem postu,kojeg cu pokusati da skratim.

Edited by Drug Crni
  • Like 8
  • Love 4
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

Pre tog posta da odgovorim na ovo

 

3 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Sta vi mislite?

Mojih pet para:
Gil-galad je,kao sto smo videli,zaista proglasio doba mira. On (a ocito i Celebrimbor) stoga smatra da je idealni trenutak da Vilenjaci ucine svoja Kraljevstva vecnima. Jer,bez obzira sto su besmrtni,svet oko njih neumitno se menja i propada.. Zato Celebrimboru na pamet pada ideja da je potrebno da stvori nesto sto ce vilenjacka kraljevstva dodatno uzdici u velicanstvenosti.

Ne mislim da on (jos uvek) ima na umu kovanje Prstenova..vec ima nameru da unapredi craftsmanship. Btw - veoma mi se dopao opis te velike peci koju planira da sagradi - "sa plemonom vrelim kao zmajev jezik i sjajem poput zvezdanog"..to mi je onako bas..tolkonovski.
 

Spoiler

Osim ako Sauron a.k.a. Annatar nije vec dospeo u Eregion..sto zaista milim da bi bilo lose..jer on najpre treba da bude odbijen u Lindonu..to bi smo morali da vidimo u prvoj sezoni

 

Edited by Drug Crni
slova
Link to comment
Share on other sites

Odlgledao sam prvu epizodu, pisacu bez spojlera jer sustinski necu otkrivati nista.

 

Produkcija: Na momente super, na momente wtf. Kad su u onom camcu, grafika deluje ''veoma jaTno'' i jeftino. 

 

Gil-Galadov govor kad siri ruke - izuzetno krindz.

 

Galadrijelin i Elrondov razgovor kad nesto na kraju pominje ''bicu tvoj prijatelj'', neki Igra sudbije vajb.

 

Frizure: vec smo pominjali, ali brateu, Galadrijelin buraz, frizura sala na stranu, kao da glumi u nekoj seriji gde se radnja desava u Londonu 2022. 

Vilovnjak crnac, gore brzo, sa strane fejd. WFT? Kapiram da je bitnija gluma nego bas kostim, al ajde nek onda svi gume u trenerkama i farmerkama? Pa ne moze. Razumem inkluzivnost, nije vise 1998 ili kad je vec poceo LotR da se snima, ali ko je tamo tada imao frizuru ''van standarda''?

 

Mene onaj meteorit podseca na Starcraft 3 intro, cak je CGI blizi Warcraft filmskom ostvarenju nego LotRu.

 

Ima potencijala, ali idu po tankoj ivici. 

 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, implant said:
  Reveal hidden contents

Zar Cerebrimbor nije napravio još tri komada kada je shvatio da ih je Sauron zavukao? Možda, u ovom treunutku u seriji, on ima ideju o tome da bi bilo dobro napraviti neke predmete moći i ima neke ideje o tome, a Sauron (kada se pojavi) ga pogura u pravcu prstenova. Mada, rekao je da mu kovačnica treba brzo, što znači da ima jasnu ideju za šta mu treba...ko će ga znati. Tako da je verovatna tvoja teorija da se njihov kontakt već desio off-screen, možda upravo Cerebrimbor predstavi Saurona ostalim zainteresovanim stranama u seriji i auditorijumu, evo ovaj baja ima baš super ideju, trebalo bi da obezbedimo resurse za to.

 

 

1 hour ago, Drug Crni said:

 

Mojih pet para:
Gil-galad je,kao sto smo videli,zaista proglasio doba mira. On (a ocito i Celebrimbor) stoga smatra da je idealni trenutak da Vilenjaci ucine svoja Kraljevstva vecnima. Jer,bez obzira sto su besmrtni,svet oko njih neumitno se menja i propada.. Zato Celebrimboru na pamet pada ideja da je potrebno da stvori nesto sto ce vilenjacka kraljevstva dodatno uzdici u velicanstvenosti.

Ne mislim da on (jos uvek) ima na umu kovanje Prstenova..vec ima nameru da unapredi craftsmanship. Btw - veoma mi se dopao opis te velike peci koju planira da sagradi - "sa plemonom vrelim kao zmajev jezik i sjajem poput zvezdanog"..to mi je onako bas..tolkonovski.
 

  Reveal hidden contents

Osim ako Sauron a.k.a. Annatar nije vec dospeo u Eregion..sto zaista milim da bi bilo lose..jer on najpre treba da bude odbijen u Lindonu..to bi smo morali da vidimo u prvoj sezoni

 

 



Stvar je u tome sto je, prema tzv. canonu, Celebrimbor iskovao 3 prstena u tesnoj saradnji sa Annatarom i pre nego sto je on iskovao The One. Kovaci Eregiona su od njega dobili znanje i prakticno je on usadio tu ideju kod vilenjaka da im je potrebno nesto novo i posebno mocno da sacuvaju svoje dominion u ME. Celebrimbor je zajebao Annatara utoliko sto je po otkrivanju ko je on ustvari, sakrio prstenove odnosno podelio ih Gil-galadu i Galadriel.

 

Upravo ta ideja da je potebno da se nesto posebno ucini da se 'kraljevstva ucine vecnim' kako crni napisa je produkt Annatarove smutnje. Celebrimbor je posluzio kao korisna budala jer je i sam kao Feanorov unuk bio opterecen i fakticki zarobljen fiksacijom da nesto stvori svojim rukama sto ce bar donekle da se priblizi silmarillima. Znamo da je Annatara po tom istom canonu Gil-galad (uz Elronda, razume se) uglavnom odmah oterao u 3 cke materine (iako nisu provalili o kome se tacno radi), sto ce reci da je razumna pretpostavka da nije delio tu ideju o kojoj pricamo. 

 

Na kraju, Celebrimbor u seriji pominje da mu je neophodno da se projekat zavrsi do proleca. Zasto bas tako odredjeno? To zvuci kao da radi sa jos nekim i da ima neke dogovore. Mir je, vilenjaci su, nigde ne zure, imaju sve vreme sveta pred sobom... 

 

Ne znam, meni deluje izvesno da ce amazon tu praviti devijacije od pisanog predloska - ako prate doslovno canon ne samo sto Annatar mora krenuti od Lindona, nego i Galadriel mora biti u Eregionu u to vreme, a ne cini mi se da stvari idu u tom smeru. Osim toga, vec su odstupili utoliko sto su predstavili da samo Galadriel oseca pretnju, a da je Gil-galad u fazonu uzivancija, bleja, a Tolkien navodi da je on prvi osetio pretnju na istoku jos 500tinak godina pre vremena kovanja prstenova moci.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nstavljam dalje sa pricom uz jedno izvinjenje..uvideo sam gresku.. da sam predstojece dogadjaje proglasio Prvim dobom,a ustvari je Prvo doba obuhvatilo sve (ili skoro sve) vec opisano u prethodnom postu. Zapravo,ne postoji potpuno saglasje oko toga kada pocinje Prvo doba u Tolkinovom univerzumu. Neki smatraju da pocinje samom kreacijom Sveta, drugi da pocinje stvaranjem Dva Drveta,ali kao opsteprihvaceno misljenje se smatra da Prvo doba pocinje godine 1050.g. doba Drveca,budjenjem Vilenjaka.

Povratak prici.
Nakon katastrofe koju je Morgoth pocinio, Feanor okrivljuje Valare za Morgothova dela i okrece se protiv njih. Pod izgovorom da su ih Valari napustili, Feanor ubedjuje ostatak roda da moraju da ga slede u MA i bore se protiv Morgotha. On i njegovih 7 sinova se zaklinju da se nece umiriti dok Silmarile ne vrate u svoj posed i da ce stupiti u rat protiv svakoga ko im stane na put. Cuvena Feanorova zakletva koja ce imati veliki znacaj na brojne sudbine stanovnika MA,ali i tragicne posledice po same Vilenjake.
Noldori,medjutim,nemaju svoje brodove i stoga mole Telere da im daju svoje. Galadrielina majka potice od Telera. Teleri to odbijaju da ucine jer se to protivi volji Valara. Teleri pokusavaju da ubede klan Noldora da ostanu u Valinoru. Noldori na silu pokusavaju da im otmu brodove,sukob eskalira u ono sto je poznato kao First Kinslaying - borbu izmedju Vilenjaka. Noldori nadjacavaju Telere i mnogi od Telera bivaju ubijeni,a njihovi brodovi oteti. Jedan od Valara - Mandos - upozorava Noldore da ce propasti ako nastave da se suprostavljaju volji Valara. Ipak,90% Noldora sledi Feanora u MA,a ostatak predvodjen ocem Galadriel ostaje u Valinoru i dobija oprost od Valara.
(ovde cu samo napomenuti da je Feanor sa svojom svitom preplovio more i stigao u Beleriand,dok ce ostatak Noldora predvodjen Fingolfinom i Galadriel pesice preci u MA,sto cu detaljnije pomenuti u posebnom postu)

U Beleriandu (MA) medjutim,vec uveliko zive potomci onih Avara (Nevoljnih Vilenjaka,ciji preci nisu krenuli ka Valinoru,preko mora). I ne samo da zive vec su osnovali i svoja kraljevstva: Sindari (pod kraljem Thingolom) zive u Doriathu, Teleri pod Cirdanom u Falasu,a kralj Denethor (vilenjak,ne domoupravitelj Gondora) vlada Nandorima u Osiriandu.

Morgoth vodi ratove protiv ovih kraljevstava,ali biva porazen u svakom od njih. U nekim od ovih ratova dobijamo i prva saveznistva izmedju Vilenjaka i Patuljaka. Cirdana je na jugu spasio dolazak Noldora sa mora.

Prilikom pristajanja na obale Belerianda,Feanor je spalio sve brodove i time privukao paznju Morgotha. Morgoth salje vojsku Orka i Vukodlaka na njegovu armiju. Iako brojcano inferiorna, armija Vilenjaka odnosi pobedu jer je mocnija..zahvaljujuci svetlu Valinora. Druga armija Orka (ona koja je porazena od strane Cirdana) sa juga pristize na sever i sukobljava se sa Feanorovom armijom..i u desetodnevnoj bici biva potucena do nogu. Feanor nastavlja poteru za ostacima Orka sve do Thangorodrima - grupe od tri vulkana na samom severu Belerianda,a ispod tvrdjave Angband. Tada,iz ovih vulkana izlaze Balrozi. Feanor se hrabro bori protiv ovih Morgothovih demona,ali odvojen od sinova, biva smrtno ranjen od strane Gothmoga - Gospodara Balroga i najmocnijeg medju njima.

1439261276.jpg

Njegova vojksa stize da otera Gothmoga,ali ne i da spase svog vodju. Ova bitka je poznata kao "Bitka pod Zvezdama" jer se odvila pre stvaranja Sunca i Meseca.

Smrcu Feanora,Meadhros postaje Visoki kralj Noldora. Morgoth salje mirovnu ponudu novom kralju i cak obecava da ce vratiti ukradene Silmarile,ali Meadhros mu ne veruje. Sa grupom vojnika krece ka Angbandu,ali biva prevaren i zarobljen. Njegova pratnja pobijena. Morgoth zahteva od Noldora da napuste Beleriand,ali sinovi Feanora to odbijaju pozivajuci se na ocevu zakletvu. Maedhros biva okovan i stavljen da visi sa litice jedne od vulkanskih planina,narednih 30 godina.

Ostatak Noldora (predvodjen Fingolfinom i Galadriel) stize u Beleriand sa stvaranjem Sunca i Meseca. Sunce i Mesec stvorili su Valari i od tada pocinje prva godina Prvog doba. Godine se broje kao nase. Izlaskom prvog sunca,probudjena je i nova vrsta u MA - Ljudi.

Fingolfin je Feanorov polubrat i Galadrielin stric. On ce postati Morgothov sledeci izazivac.
Njegov sin,Fingon,pete godine Prvog doba (uz pomoc Thorondira i njegovih Orlova) spasava Meadhrosa. Meadhros se odrice svojih kraljevskih prava,cime Fingolfin postaje novi Visoki kralj Noldora.
U godinama koje slede,Morgothovi spijuni veruju da su Vilenjaci okrenuti izgradnji svojih novih gradova i da nisu spremni za ratove. Orci napadaju njihova stanista i na Istoku i na Zapadu Belerianda. Noldori su,medjutim,sve sem nespremni.
Armije Orka bivaju zbrisane,a njihov ostatak Meadhros i Fingolfin gone do pomenutih planina Thangorodrima gde ih unistavaju do kraja. Ova bitka je poznata kao "Velicanstvena bitka" posto je izvojevana velika pobeda Vilenjaka. Noldori zatim podizu uporista na Morgothovoj zemlji,cime pocinje 400-godisnja opsada Angbanda.

Tokom ovog perioda Morgoth shvata da Orci sami nisu dovoljni da pobede Noldor,te u mracnim dubinama tvrdjave stvara nove kreature zla - Zmajeve. Prvi od njih je Glaurung, koji se promalja iz tvrdjave (bez Morgothove dozvole) 260.g FA. Uprkos prvom naletu,mladi zmaj je oteran od strane strelaca i primoran da se vrati u tvrdjavu. Medjutim,nekih 200 godina kasnije,Morgoth salje Glaurunga (sada vec u punoj snazi) na armije Vilenjaka. Glaurung pali sve njihove polozaje.

f3d29aba99cd142eb44b2f495ac4ef03--glauru


Vilenjaci su u rasulu,a Glaurung predvodi armiju sacinjenu od Orka i Balroga koji ubijaju sve pred sobom. Ova bitka se odvija na dva kraja:na istoku i na zapadu.

Na zapadu Galadrielina braca Angrod i Aegnor ginu braneci svoje kraljevsvto Dorthonion. I njen treci brat, Finrod - kralj Nargothronda, bi takodje pao jer je bio okruzen Orcima u Fan of Serechu,ali grupa Ljudi predvodjena Barahirom od kuce Beora,pristize u pomoc. U znak zahvalnosti,Finrod ce mu pokloniti prsten kao zalog vecnog prijateljstva izmedju njihovih porodica - Prsten Barahira koji ce mnogo kasnije pripasti Aragornu.

0*QfpRQs54iovr0KQf.png

Na kraju ce Ljudi i Vilenjaci sacuvati svoja Kraljevstva na Zapadu. Na Istoku stvari nisu bile tako dobre.

Ova bitka,poznata i kao "Bitka iznenadnog plamena" ne samo da je kostala zivote mnogih Ljudi i Vilenjaka,vec je i prekunula visevekovnu opsadu Angbanda i omogucila Morgothovim snagama da se slobodno krecu po severu Belerianda. Glaurung i Orci nastavljaju devastaciju na Istoku. Kraljevstva padaju,a mnogi Vilenjaci su primorani da napustaju svoje zemlje. Dorthonion postaje "Suma pod nocnom senom"

Ovde malo stajem i prilazem najbolju mapu ovog perioda koju sam nasao..

06f8b5bb5c34a3ceb73d8a9c40294f35--fantas

Edited by Drug Crni
slova
  • Like 5
  • Love 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ovo jedino mesto na internetu koje ima relativno pozitivne reakcije 😄

 

Ja sam samo gledao prvu, mozda budem gledao dalje cisto ono bezveze, mada mislim da nema potrebe. Na slicnoj liniji sam sa Agrom, znaci dijalozi su blamantni, stvarno bukvalno da das detetu od 15 godina koje zna da pise i procitalo je knjige pa verujem da bi nivo bio visi.

 

Spucali su 30+ miliona na produkciju, kostimi i grafika su gori nego u LOTRu, sto bi trebalo da bude nemoguce koliko je filmska tehnika napredovala. Imam drugara koji radi specijalne efekte kao frilenser, bukvalno bi bolje uradio sam ovo, znaci ne-ve-ro-va-tno.

 

I ovo sve nikakve veze nema sa tim sto ovo zapravo i nije Tolkin iz vec poznatih razloga, da kazes da taj minus i ne treba da racunas, ali kad je sve ostalo ovako, samo se namece.

 

Sestre koje su mi bas hardcore Tolkin fanovi citiram - "toliko je jadno i bedno da ne mogu da gledam ni iz hejta".

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SteveFrancis#3ja mislim ili se nadam (nada umire poslednja) da si ti mozda malo promasio timeline. :classic_biggrin: Ovo ne pisem da bih te "dezavuisao" kao sagovornika (naprotiv, sjajan si poznavac materije),vec zato sto mi neke stvari ukazuju to.
Pre svega ta da jos uvek nisu sagradjena Durinova vrata na ulasku u Khazad-dum. Njih su podigli Celebrimbor i Narvi. Ne zna se tacno kada su ona sagradjena,ali se spominje nejasno definisan period izmedju 750 - 1500 g. SA. Ipak,ova druga godina je preterano daleko,jer su tada iskovani Prstenovi moci. Ja bih rekao da su Durinova vrata napravljena negde i pre 1200.g SA.
 

Spoiler

Mislim da tek posle toga Sauron,pod imenom Annatar (Lord of the Gifts) dolazi u Eregion

Tu negde leze moje nade da Celebrimbor jos uvek ne planira kovanje nikakvih prstenova..mada ostaje vrlo nejasno (indeed) zasto insistira na "prolecu sledece godine"?

Sto se Gil-galada tice..da,tu si u pravu. Znamo da je jos oko 750 g SA,princ Numenora Aldarion,poceo da posecuje MA i da je zasnovao prijateljstvo sa Visokim kraljem. 882 g SA Gil-galad salje pismo po princu,njegovom ocu,kralju Numenora - Tar-Menelduru,u kojem ga upozorava o "pretnji sa Istoka"..i u tom pismu on je vrlo konkretan i kao izuzetno mudar Vilenjak,precizno predvidja stvari.
Jbm li ga..videcemo kuda nas naredne epizode vode,ali ocito je da ce odstupanja biti + je tu opet faktor prava..sta smeju da spomenu,a sta ne.

Spoiler

Kad kazem da dolazi "posle toga" ne mislim na godinu,nego na to da ce najpre Durinova vrata bilo podignuta.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Drug Crni said:

@SteveFrancis#3ja mislim ili se nadam (nada umire poslednja) da si ti mozda malo promasio timeline. :classic_biggrin: Ovo ne pisem da bih te "dezavuisao" kao sagovornika (naprotiv, sjajan si poznavac materije),vec zato sto mi neke stvari ukazuju to.
Pre svega ta da jos uvek nisu sagradjena Durinova vrata na ulasku u Khazad-dum. Njih su podigli Celebrimbor i Narvi. Ne zna se tacno kada su ona sagradjena,ali se spominje nejasno definisan period izmedju 750 - 1500 g. SA. Ipak,ova druga godina je preterano daleko,jer su tada iskovani Prstenovi moci. Ja bih rekao da su Durinova vrata napravljena negde i pre 1200.g SA.
 

  Reveal hidden contents

Mislim da tek posle toga Sauron,pod imenom Annatar (Lord of the Gifts) dolazi u Eregion

Tu negde leze moje nade da Celebrimbor jos uvek ne planira kovanje nikakvih prstenova..mada ostaje vrlo nejasno (indeed) zasto insistira na "prolecu sledece godine"?

Sto se Gil-galada tice..da,tu si u pravu. Znamo da je jos oko 750 g SA,princ Numenora Aldarion,poceo da posecuje MA i da je zasnovao prijateljstvo sa Visokim kraljem. 882 g SA Gil-galad salje pismo po princu,njegovom ocu,kralju Numenora - Tar-Menelduru,u kojem ga upozorava o "pretnji sa Istoka"..i u tom pismu on je vrlo konkretan i kao izuzetno mudar Vilenjak,precizno predvidja stvari.
Jbm li ga..videcemo kuda nas naredne epizode vode,ali ocito je da ce odstupanja biti + je tu opet faktor prava..sta smeju da spomenu,a sta ne.

  Reveal hidden contents

Kad kazem da dolazi "posle toga" ne mislim na godinu,nego na to da ce najpre Durinova vrata bilo podignuta.

 

 

Nije stvar u masenju tajmlajna. Znas i sam da je receno odavno da su se odlucili za vrlo jak time compression, te cemo zato istovremeno imati likove i dogadjaje koje odvajaju hiljade godina. Pa u sledecoj epizodi se upoznajemo sa Elendilom, Isildurom, Ar-Pharazonom koji su ziveli oko 3200-3300 godine, a prstenje jos nije ni iskovano, te bismo po tom podatku morali biti negde pre 1500... Zbog toga vise nije narocito bitno kad je sta izgradjeno u knjigama, vec kapiram da ce jedini znacaj imati sama hronologija - tipa prvo cemo imati sukob vilenjaka sa Sauronom pa ce tek onda stici njegov odlazak u Numenor, ali ce se to sve odigrati u fazon par desetina godina max, a ne u rasponu od 1500+ godina. Sauron je, ako se dobro secam, poceo da dize Barad-dur znatno pre kovanja prstenova, a evo u seriji na tom mestu jos uvek zive ljudi i plodna je ravnica koju nadziru vilenjaci... Tajmlajn je ovde vrlo relativna stvar. Narvija mozda vidimo kasnije, recimo u drugoj sezoni, medjutim ne bih se kladio, lako moze da se desi da princ Durin usisa deo njegovog lika za potrebe serije i da to bude to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok,ubedio si me ovim postom da je timeline u drugom planu..donekle makar..videcemo kako ce to sve na kraju upakovati u smislenu pricu. Medjutim,jesu li i likovi u drugom planu? Nece valjda i sa njima vitlati tek tako..

Ja,recimo,mislim da u prvoj sezoni mi necemo uopste videti kovanje prstenova. Iskreno,ne bih ni voleo,jer bi to bilo bas prebrzo..preuranjeno..a ako autori budu pratili bar neku logiku stvari - onda i jedan vrlo znacajan lik svedoci tome u prilog.

 

Spoiler

Jedan od Vilenjackih Gospodara - Cirdan the Shipwright - koji je itekako povezan sa Gil-galadom,biva upoznat sa planom da vilenjacki kovaci bivaju savetovani (od strane Saurona) da iskuju Prestenove moci. Znamo takodje da je Cirdan savetovao Celebrimbora da to ne ucine,ali ga nisu poslusali.
 

  Takodje znamo da ce Gil-galad jedan od tih prstenova upravo predati Cirdanu - Narya-u,Prsten Vatre
 

Takodje znamo (potvrdjeno je) da ce lik Cirdana pojaviti tek u S02. To bi trebalo da implicira da pricu oko kovanja prstenova necemo gledati u ovoj sezoni. To je elementarna logika.

Sad,ako su tolike budale da njegov lik kompletno izostave iz ovog dela price,onda nemam reci..ima Cirdan znacajnu ulogu na kraju SA,ali onda ga ne bi uvodili u pricu vec u drugoj sezoni,zar ne?

Kazem,mnogo skepse okruzuje seriju..i mene koji cu joj dati sansu..ali mozda ne treba kompletno ni mraciti..logika mi kaze da pojavljivanje Cirdana u drugoj sezoni govori dosta..

 

Edited by Drug Crni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...