Jump to content

UEFA Champions League 2020/21


bergkamp bcd

Recommended Posts

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

Siguran sam da se to može organizovati ako ima volje, našli bi se termini - npr ukinuti ovu ligu nacija, ne znam čemu služi ta budalaština uopšte. Ja mislim da bi se na taj način dodatno popularizovao sport jer bi neki mali iz Fidžija mogao da vidi Mesija, Ronalda, Gobelju i najbolje igrače na svetu, a ne da to bude samo privilegija onih malobrojnih pacera koji se plasiraju na SP kroz borbu sa drugim pacerima.

Služi da igraš s reprezentacijama na osnovu svoje kvalitete, ne da moraš plaćati da dovedeš Englesku ili Španjolsku u goste kao što je bio slučaj kod prijateljskih. I napreduješ ako si dobar, padaš ako si loš. Plus ti daje dodatnu priliku za odlazak na velike turnire.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da se Australija koja se provlači kao siguran putnik na svako SP zbog toga što je u oceanijskoj zoni već par ciklusa natječe u azijskoj zoni. Iz Oceanije ne ide nitko direktno, nego se Novi Zeland (ili netko drugi) u baražu susreće sa petim iz Južne Amerike, sad da ne provjeravam ali tako je zadnjih nekoliko ciklusa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chaos Is Me said:

Nemam pojma, gospodo, samo ideja al mislim da nije loša. 🙂 Npr u okviru odbojke se igra svetska liga, a porediti pare u fudbalu i odbojci je smešno. Ne mora svetsko ni da bude na svake 4 godine, nek bude na 8 pa totalno klanje za odlazak na SP.

Ajde proturaš nam tu komunističke ideje, kao svi fudbaleri pod jednom zastavom. Ne može to druže Haos, ne može.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ne mora svetsko ni da bude na svake 4 godine, nek bude na 8 pa totalno klanje za odlazak na SP.

Previše je to razmaka, još više dobrih igrača bi propustilo šansu da igra na SP.

 

Svetsku ligu u odbojci ne igra 200 zemalja na ravnopravnim osnovama.

 

14 minutes ago, bistru vodu mutim said:

A mali sa Fidžija bi od navedenih vidio samo Gobelju, ostali se ne bi cimali.

Posle toga bi tražili da se vrate na utakmice sa okeanskim komšilukom. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bistru vodu mutim said:

Samo da napomenem da se Australija koja se provlači kao siguran putnik na svako SP zbog toga što je u oceanijskoj zoni već par ciklusa natječe u azijskoj zoni. Iz Oceanije ne ide nitko direktno, nego se Novi Zeland (ili netko drugi) u baražu susreće sa petim iz Južne Amerike, sad da ne provjeravam ali tako je zadnjih nekoliko ciklusa.

Da, inače to su uradili kada su dobili neku reprezentaciju sa dvadesetak razlike, pa su ih ekspresno prebacili u "kvalitetniju" grupu.

Link to comment
Share on other sites

Imate rupu u osnovi diskusije - Australija godinama igra kvalifikacije zajedno sa azijskim reprezentacijama.

 

edit: bistru vodu mutim objasnio.

 

Meni su od svih takmicenja i svih kvalifikacija najbolje upravo ove za fudbalsko SP. Tu nista ne bih menjao.

 

Kvalifikacije za OI su obicno blagi uzas za vecinu velikih sportova.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Joki said:

Fudbal se igra za navijače

 

fudbal se igra za novce a ne za navijace.

 

meni ce biti bezveze i ovo novo zatvoreno prvenstvo najboljih ekipa. bice mozda zanimljivo prve sezone ali posle toga ce vec doci do zasicenja i nece mi biti briga ni kada igraju real - bayern npr. gledao bih samo chelsea kao i sada i to je to.

 

za sp bih uzeo jedno mesto za ekipe iz concacafa i azije i dao obe evropi. tako bi bilo najidealnije. afrikanci su jos ok, ima tu solidnih ekipa, kao i juznoamerikanci. 

Link to comment
Share on other sites

Umesto da prave nove lige, mogli bi recimo da uvedu pravilo da se ne mogu kupovati igraci cesto, recimo smes da napravis jedan transfer po transfer prozoru, pa da vidimo onda te sile iz ruskih, kineskih, americkih i arapskih fondova? :classic_smile:

 

Nek usmere sav novac na premije kroz takmicenja. Ja bih bas to voleo. Zamislite recimo Real, City, Bayern, Chelesea, Juventus sa takvim pravilima? Pa to bi bilo sajno.:classic_biggrin:

Edited by dzoneee
Link to comment
Share on other sites

Ukidanje starosne granice za odlazak, prelazni rokovi non stop, stranaca koliko hoces, davanje drzavljanstva kome kad treba, nekakvi finasijski fer plejovi koje knjigovodja početnik moze da smuti... Zarad profita nema nikakvog limita. Ako procene da donosi pare, uvesce hokejaske izmene, 10 minuta bez golmana, 15 minuta bez ofsajda, 20 minuta igre sa 2 lopte..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2021 at 12:59 PM, Don Juan said:

Mora se naći neko srednje rešenje. Ako neko misli da je ovaj format lige šamiona zbog isklučivo zanimljivih utakmica, u dobrom delu greši. Ovakav format LŠ je kompromis u smislu da će se bogatim klubovima manje više garantovati učešće (sem Engleske), time će se obezbediti priliv kapitala i srečiti da bogati se ne odvoje i formiraju neko svoje takmičenje koje neće biti pod kontrolom UEFA.

 

Pa ovo bas i nije najtacnije - u Italiji su Milan i Inter jedne sezone izvisili za mesto u LS, a i inace tu postoji 6-7 klubova koji su konkurenti za ucesce u LS. U Nemackoj ove sezone moze da izvisi Borussia Dortmund.

 

UEFA takmicenja su jednostavno nesto najbolje sto je osmisljeno. Nema licenci pa da slusam price kako neko u LS vise voli da im tamo igra FKCZ nego Rijeka ili da Radnicki iz Nisa ne moze da igra kvalifikacije cak i ako osvoje, dosta im je LE. Dalje, sve se vrednuje rezultatima, teoretski moze i PL da padne na 3 predstavnika ili liga Rusije na samo jednog predstavnika. LLSL je dosla na korak od drugog ucesnika kvalifikacija, iako je jedna od najbednijih liga u Evropi ako gledamo od 3. mesta pa nanize.

 

Cak i liga konferencije ima svog smisla - svako da se takmici sa sebi slicnima, a u skladu sa rezultatom koji je napravio.

 

Zaboravio sam da napomenem - Atalanta je igrala LS na stadionu Milana. Milan nije igrao LS. To je pobeda sportskog principa, da je EL u pitanju vec bi Milan imao licencu ili bi Atalanta bila preskocena kao Igokea svojevremeno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, dzoneee said:

Umesto da prave nove lige, mogli bi recimo da uvedu pravilo da se ne mogu kupovati igraci cesto, recimo smes da napravis jedan transfer po transfer prozoru, pa da vidimo onda te sile iz ruskih, kineskih, americkih i arapskih fondova? :classic_smile:

 

Nek usmere sav novac na premije kroz takmicenja. Ja bih bas to voleo. Zamislite recimo Real, City, Bayern, Chelesea, Juventus sa takvim pravilima? Pa to bi bilo sajno.:classic_biggrin:

Opet bi najbogatiji pokupovali najbolje fudbalere i nastavili dominaciju. Jednino bi morali vise da vode racuna kod kupovine, da im se ne desavaju greske kao sto je Jovic u Realu ili de Beek u Junajtedu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Pa ovo bas i nije najtacnije - u Italiji su Milan i Inter jedne sezone izvisili za mesto u LS, a i inace tu postoji 6-7 klubova koji su konkurenti za ucesce u LS. U Nemackoj ove sezone moze da izvisi Borussia Dortmund.

 

UEFA takmicenja su jednostavno nesto najbolje sto je osmisljeno. Nema licenci pa da slusam price kako neko u LS vise voli da im tamo igra FKCZ nego Rijeka ili da Radnicki iz Nisa ne moze da igra kvalifikacije cak i ako osvoje, dosta im je LE. Dalje, sve se vrednuje rezultatima, teoretski moze i PL da padne na 3 predstavnika ili liga Rusije na samo jednog predstavnika. LLSL je dosla na korak od drugog ucesnika kvalifikacija, iako je jedna od najbednijih liga u Evropi ako gledamo od 3. mesta pa nanize.

 

Cak i liga konferencije ima svog smisla - svako da se takmici sa sebi slicnima, a u skladu sa rezultatom koji je napravio.

 

Zaboravio sam da napomenem - Atalanta je igrala LS na stadionu Milana. Milan nije igrao LS. To je pobeda sportskog principa, da je EL u pitanju vec bi Milan imao licencu ili bi Atalanta bila preskocena kao Igokea svojevremeno.

Ili voliš da kontriraš ili ne razumeš napisano. Evo da ti objasnim ukratko.

Liga Šamiona u ovom formatu će postojati sve do onog trenutka dokle je bogatim klubovima u interesu da je igraju. Mislim da im se jebe što je tebi, meni ili bilo kome da gledaju Rijeku, Zvezdu, ili bilo koju drugu egzotiku da istoka Evrope. Sve dok im to donosi novac tolerisaće, kada ne budu imali interesa jednostavno će zatvoriti takmičenje, i to je nažalost bliska budućnost. Pa ta liga Konfederacije je nepravljena da se odjebu klubovi iz slabijih liga iz Lige Evrope, kako bi ona bila interesantnija za klubove iz jačih liga. 

https://www.google.com/amp/s/www.si.com/.amp/soccer/2021/03/31/champions-league-future-format-expansion-swiss-system-criticism

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2021 at 2:05 AM, Bugl Khan said:

Nogomet je postao globalan i najbolji klubovi su na televiziji non stop. Tako da ne čudi da klinci navijaju za strane klubove kao što ja navijam za domaći. Jedina razlika je što sam ja imao mogućnost da neke velike pobjede svog kluba vidim u živo. I što me ostali navijači mog kluba ne smatraju manjim od sebe.

Koji klub je najbolji, najuspješniji ili najveći ne određuju navijači s Balkana nego rezultati tj. trofeji. 13>7>6>5>4>3>2>1. Jednostavno.

Naravno da netko ko navija za Chelsea nije manje navijač od nekoga ko navija za Liverpool jer Liverpool ima više trofeja. Ne znam od kuda ta ideja. 

Čitam više stranica šta pišeš i neverovatno mi je da osoba, za koju mi se čini da nije baš klinac (već da je starija od mene, i da je bliže 40 nego 20) ne može da ponudi nikakvu dodatnu slojevitost za svoju tezu. 
A bitno je to što mi ne deluje da si klinac, zato što čovek kad sazri valjda nauči da gleda neke stvari.

Najuspešniji i najveći klub su 2 veoma različite stvari, 2 različite kategorije. Najuspešniji je. u nekim svojim površnim okvirima, egzaktna stvar. Ali i tu je neophodno zagrebati ispod da se pogleda kontekst tih osvojenih titula,a  tu se ulazi u neku dubiozu.
Veličina je druga stvar, i to je subjektivnija kategorija, stvar lične filozofije poimanja fudbala, sporta, na kraju dana i života. I ta kategorija bi trebalo da bude bitna, dok bi prvo trebalo da bude marginalna, nesuštinska.
I jeste marginalna. Broj trofeja se uglavnom svodi na to je to neka stavka, neki string koji zauzima jedan <div> na wikipedia stranici. I to je stvar suvišnog konzumiranja, svi naši momenti dok smo nezreli ili neuspešno organizujemo svoje vreme, pa sebi damo luksuz da se po n-ti put podsetimo neke informacije(otvorimo ponovo tu stranicu i bacimo pogled na taj <div>), koja nam je toliko tudja i suštinski nebitna da nemamo nikakav model ili memoriju vezanu za to. Nikakav sentiment.

Fudbal kao fenomen, koji je jako bitan u životu većine mušakaraca, pa kasnije na račun toga i sama industrija se razvila iz jednog prostor razloga, a to je organsko generisanje neke emocije i nekog relatable narativa.
Fudbal nije biznis sa wallstreet-a, niti je neka ozbiljna ekonomska grana, niti neka industrija gde egzatkni rezultati o uspešnosti daju pun smisao tome.
U fudbalu je mnogo para, ali ne zato što fudbal pravi naftu, struju, kukuruz, cipele ili neko fukncionalno dobro, pa da fudbal tu živi punim ekonomskim zakonitostima.
Srž fudbala, sve ono što dovodi da jedan fudbaler prima platu od 30 miliona, i da njegov dres košta 80 evra, je izazivanje emocije, inspiracije, vezivanje za neki narativ, asocijativnost.
I to nema veze sa nekakvim brojkama, da l je jedan igrač dao nekad 40 golova, i da li je nuzno nekad neki klub digo trofej. Da su ljudima te stvari bitne, bile bi arene za brokerska nadmetanja a ljudi bi placali da gledaju to.

Pobede i trofeji iz sporta su možda najpreceniji fenomen. I to se dešava samo zato što imamo potrebu da silujemo nekakvu projekciju nekog entiteta(uglavnom klub za koji navijamo) da stvaraju pobede, osvajaju trofeje, kao rezltata kvalitetnog delovanja, da bi se našljamčili na to i pozajmili taj uspeh za naš život. Osećaćemo se bolje, lepše ako se to desi, pozajmljujemo pobede kluba za koji navijamo da bi nas zivot bio lepsi i bolji. To je ljudska slabost.
Fudbal nam pruža mnogo lepa uzbudjenja, lepe trenutke, kad igrač kojeg voliš i igra za klub koji navijaš primi loptu na krilo pa se okomi na protivnika i iščekuješ da napravi višak, da je lepo šutne. 
Sve je to lepo, i nema tu ništa loše. Ali se ponašamo tako da nam je bitnija sama pobeda, neka slika u glavi koja kaze POBEDA" WINNER", CHAMPION", "3 points" a ne tih n broj frejmova dok smo osetili neko uzbudjenje, neki emotivni nadrazaj, neki culni manifest
.
Lepo kaze internet kliše It's not about destination it's about journey. 

Tako je i sa titulama, ako nemaš jake i moćne uspomene na proces do te titule, ta titula ništa ti ne znači.
Tj može da znači, kad vadiš patku na astal da je meriš protiv navijača drugog kluba, čiji je klub bolji, veći. Jer eto, tvoj život izgleda i bolje u tim trenucima, nego život neke druge osobe. A sve je dobro dok imamo uporedni model, da nam je nešto bolje od nečijeg drugog. Naravno usput, nas usrećuje što još neko deli taj stav, jer nam prija taj osećaj sinergijskog delovanja.

U svakom sportskom natecanju se takmiče 2 subjekta, u ligaškom takmičenju i 18,20. Ako stvarno mislimo da je bitno samo da pobediš i da budeš šampion. Jer ili jedan od dvojice mora da izgubi, ili njih 19 od 20 ne mogu da budu šampioni. 1 od 2 pobedjuje samo, i 1 od 20 pobedjuje.
Onda smo mi svi sociopate, i napravili smo grešku sa time kako tretiramo sport.

Ja moj izbor da percipiram najveći klub biram na osnovu ličnih preferenci, i na osnovu neke asocijativnosti, nekog senzibiliteta koji se izaziva. U tom svetu Real nije najbitniji zato što ima 13 trofeja.
Jer dobar deo tih trofeja ne znamo šta su, kakvu emociju izazivaju, kakvu priču. Zapravo znamo, a bolej da ne znamo za frankovu priču.

Toliki effort da se istakne značaj nekakvih 13 trofeja kao jedino merilo, bi moralo da bude ispraćeno sa navodjenjem bar jedne priča iza tih 13 trofeja. Ako ih ne znaš, ne bi mogao da napraviš film ili dokumentarac o tome, odmah iz glave, onda ti je taj celokupni effort da potenciraš na tih 13 trofeja kao nekakav argument, baš loš.
To nije samo da si uložio vreme u nešto apstraktno, nego si uložio vreme u nešto što pojmovno ne znaš ni šta je. Ako je neka pobeda, ili neki trofej bitan, znaš barem 1000 puta više karaktera da opišeš put do te pobede, nego da ispišeš "Klub n je te i te godine osvojio to takmičenje". Pamtimo ono što kod nas izaziva neku emociju.

Manchester United, Real Madrid, Barcelona i Liverpool imaju najveći broj navijača na Svetu.
Šta to govori? Ajde da uzmemo da dobar deo tih navijača je gravitiranje ka nečemu što je najuspešnije, a drugi je nešto drugo, mnogo organskije, gde se vraćam na onu priču o tome šta je fudbal i zašto je postao to što je to.
Ako Real Madrid sa svojih 13 titula ima manje fanova nego United sa svojih 3, to znači da skoro svi njihovi navijači su tu zbog pobeda, titula i tog glory hunter momenta. United, mučeni, nikakav, maali, ima 3 titule u tom nekom takmičenju, i mnogo navijača. Da se razumemo, i United ima mnogo glory huntera. Ali za razliku, nisu skoro svi tu zbog toga. Zaključi.

Fudbal je skoro vec preko 100 godina neka nasa ljudska platforma da spontano i organski iskazemo dosta toga i da dopustimo da nas nesto uzbudi.
Ako United i Liverpool imaju vise navijaca od Real Madrida, a nisu ih kupili jer nisu bili nikad klubovi nekih apsolutista, a imaju manje trofeja. Šta je to? Zaključi.


Izvinjavam se na dužem postu. Ovo je stvar koju osećam potrebu da napišem ljudima koji razmišljaju slično kao ti. U toj meri verujem ovaj moj stav da ne osećam nikavu samouverenost niti superiornost. Već samo mi je to common sense.

Edited by BattleBender
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Don Juan said:

Ili voliš da kontriraš ili ne razumeš napisano. Evo da ti objasnim ukratko.

 

Ni jedno ni drugo, samo sam odgovorio na tvoj post. Jos jednom te citiram sta si napisao:

 

On 4/15/2021 at 12:59 PM, Don Juan said:

Mora se naći neko srednje rešenje. Ako neko misli da je ovaj format lige šamiona zbog isklučivo zanimljivih utakmica, u dobrom delu greši. Ovakav format LŠ je kompromis u smislu da će se bogatim klubovima manje više garantovati učešće (sem Engleske), time će se obezbediti priliv kapitala i srečiti da bogati se ne odvoje i formiraju neko svoje takmičenje koje neće biti pod kontrolom UEFA. i.

 

U ovom formatu LS Borussia Dortmund nece izboriti ucesce, Lyon je mogao da izbori ucesce samo kao branilac titule LS, Inter i Milan su ostajali bez ucesca, a igrala je Atalanta.

 

Apsolutno nije tacno da je ovaj format LS ustanovljen da bi igrali bogati, ovaj format LS je prava stvar - uspesnije lige dobijaju vise predstavnika, manje uspesne manje predstavnika, a bas neuspesne pocinju od prvog kola kvalifikacija. To je savrsen balans izmedju dve krajnosti - da svaka zemlja ima jednog predstavnika, sto je suludo i da neki klubovi imaju zagarantavano ucesce (Bartomeuov format) sto je takodje suludo.

 

Molim lepo, u svakoj ligi je sampion ekipa sa najvecim brojem osvojenih bodova, a najvece sanse da osvoji najvise bodova ima najbogatija ekipa. Sustina je i da drugi imaju svoju sansu, da Portugal ima sanse da se izbori za 3 ili 4 predstavnika, da jedna Lokomotiva iz Moskve moze da se nadje u 1. sesiru zbog koeficijenta Rusije i slicno. Kamo srece da slican format postoji u kosarci, gledali bi finaliste u EL, a polufinaliste u kvalifikacijama i ne bi u sred sezone neko javljao da "ipak zeli vise Crvenu zvezdu nego Igokeu" ili "Asvel nego Crvenu zvezdu".

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, goldberg said:

 

Ni jedno ni drugo, samo sam odgovorio na tvoj post. Jos jednom te citiram sta si napisao:

 

 

U ovom formatu LS Borussia Dortmund nece izboriti ucesce, Lyon je mogao da izbori ucesce samo kao branilac titule LS, Inter i Milan su ostajali bez ucesca, a igrala je Atalanta.

 

Apsolutno nije tacno da je ovaj format LS ustanovljen da bi igrali bogati, ovaj format LS je prava stvar - uspesnije lige dobijaju vise predstavnika, manje uspesne manje predstavnika, a bas neuspesne pocinju od prvog kola kvalifikacija. To je savrsen balans izmedju dve krajnosti - da svaka zemlja ima jednog predstavnika, sto je suludo i da neki klubovi imaju zagarantavano ucesce (Bartomeuov format) sto je takodje suludo.

 

Molim lepo, u svakoj ligi je sampion ekipa sa najvecim brojem osvojenih bodova, a najvece sanse da osvoji najvise bodova ima najbogatija ekipa. Sustina je i da drugi imaju svoju sansu, da Portugal ima sanse da se izbori za 3 ili 4 predstavnika, da jedna Lokomotiva iz Moskve moze da se nadje u 1. sesiru zbog koeficijenta Rusije i slicno. Kamo srece da slican format postoji u kosarci, gledali bi finaliste u EL, a polufinaliste u kvalifikacijama i ne bi u sred sezone neko javljao da "ipak zeli vise Crvenu zvezdu nego Igokeu" ili "Asvel nego Crvenu zvezdu".

Opet bukvalno čitaš i ne obraćaš pažnju na ono što kažem.

Ajde ovako i isključujem se, da ne gubim i tvoje i moje vreme. Format LŠ koji sada postoji odbrojava zadnje godine postojanja. Poluzatvorena liga će krenuti naj verovatnije od sezone 2024/25. To je načelno prihatila i UEFA, ostalo je još da se dogovori udeonu vlasništvu, i da ovaj format će imati stalne klubove bez obzira na rezultat u nacionalnim ligama. Pročitaj detalje na linku koji sam postavio.

Link to comment
Share on other sites

Ja se sa tobom slazem da je zatvaranje lige velika glupost, ali sam izneo i misljenje da mi se veoma dopada sadasnji format - cak mislim da je on i poboljsanje prethodnog (jer garantuje 4 mesta ekipama sa slabijim koeficijentima).

 

Cesto se cuje to misljenje "eno, Englezima, Italijanima i Spancima dali 4 kluba u LS", a zaboravlja se da su to mozda i jedine lige u kojima ima vise od 4 pretendenata za najjace takmicenje u Evropi i da bi i prvenstvo Rusije imalo 4 kluba da imaju 3. najbolji koeficijent. 

 

Do 2024/25 ima jos dosta, optimista sam i nadam se da im nece padati napamet da zatvaraju takmicenje. Koliko je gledan bio onaj revijalni turnir proslog leta sa svim skupim ekipama na jednom mestu?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BattleBender said:

Čitam više stranica šta pišeš i neverovatno mi je da osoba, za koju mi se čini da nije baš klinac (već da je starija od mene, i da je bliže 40 nego 20) ne može da ponudi nikakvu dodatnu slojevitost za svoju tezu. 
A bitno je to što mi ne deluje da si klinac, zato što čovek kad sazri valjda nauči da gleda neke stvari.

Najuspešniji i najveći klub su 2 veoma različite stvari, 2 različite kategorije. Najuspešniji je. u nekim svojim površnim okvirima, egzaktna stvar. Ali i tu je neophodno zagrebati ispod da se pogleda kontekst tih osvojenih titula,a  tu se ulazi u neku dubiozu.
Veličina je druga stvar, i to je subjektivnija kategorija, stvar lične filozofije poimanja fudbala, sporta, na kraju dana i života. I ta kategorija bi trebalo da bude bitna, dok bi prvo trebalo da bude marginalna, nesuštinska.
I jeste marginalna. Broj trofeja se uglavnom svodi na to je to neka stavka, neki string koji zauzima jedan <div> na wikipedia stranici. I to je stvar suvišnog konzumiranja, svi naši momenti dok smo nezreli ili neuspešno organizujemo svoje vreme, pa sebi damo luksuz da se po n-ti put podsetimo neke informacije(otvorimo ponovo tu stranicu i bacimo pogled na taj <div>), koja nam je toliko tudja i suštinski nebitna da nemamo nikakav model ili memoriju vezanu za to. Nikakav sentiment.

Fudbal kao fenomen, koji je jako bitan u životu većine mušakaraca, pa kasnije na račun toga i sama industrija se razvila iz jednog prostor razloga, a to je organsko generisanje neke emocije i nekog relatable narativa.
Fudbal nije biznis sa wallstreet-a, niti je neka ozbiljna ekonomska grana, niti neka industrija gde egzatkni rezultati o uspešnosti daju pun smisao tome.
U fudbalu je mnogo para, ali ne zato što fudbal pravi naftu, struju, kukuruz, cipele ili neko fukncionalno dobro, pa da fudbal tu živi punim ekonomskim zakonitostima.
Srž fudbala, sve ono što dovodi da jedan fudbaler prima platu od 30 miliona, i da njegov dres košta 80 evra, je izazivanje emocije, inspiracije, vezivanje za neki narativ, asocijativnost.
I to nema veze sa nekakvim brojkama, da l je jedan igrač dao nekad 40 golova, i da li je nuzno nekad neki klub digo trofej. Da su ljudima te stvari bitne, bile bi arene za brokerska nadmetanja a ljudi bi placali da gledaju to.

Pobede i trofeji iz sporta su možda najpreceniji fenomen. I to se dešava samo zato što imamo potrebu da silujemo nekakvu projekciju nekog entiteta(uglavnom klub za koji navijamo) da stvaraju pobede, osvajaju trofeje, kao rezltata kvalitetnog delovanja, da bi se našljamčili na to i pozajmili taj uspeh za naš život. Osećaćemo se bolje, lepše ako se to desi, pozajmljujemo pobede kluba za koji navijamo da bi nas zivot bio lepsi i bolji. To je ljudska slabost.
Fudbal nam pruža mnogo lepa uzbudjenja, lepe trenutke, kad igrač kojeg voliš i igra za klub koji navijaš primi loptu na krilo pa se okomi na protivnika i iščekuješ da napravi višak, da je lepo šutne. 
Sve je to lepo, i nema tu ništa loše. Ali se ponašamo tako da nam je bitnija sama pobeda, neka slika u glavi koja kaze POBEDA" WINNER", CHAMPION", "3 points" a ne tih n broj frejmova dok smo osetili neko uzbudjenje, neki emotivni nadrazaj, neki culni manifest
.
Lepo kaze internet kliše It's not about destination it's about journey. 

Tako je i sa titulama, ako nemaš jake i moćne uspomene na proces do te titule, ta titula ništa ti ne znači.
Tj može da znači, kad vadiš patku na astal da je meriš protiv navijača drugog kluba, čiji je klub bolji, veći. Jer eto, tvoj život izgleda i bolje u tim trenucima, nego život neke druge osobe. A sve je dobro dok imamo uporedni model, da nam je nešto bolje od nečijeg drugog. Naravno usput, nas usrećuje što još neko deli taj stav, jer nam prija taj osećaj sinergijskog delovanja.

U svakom sportskom natecanju se takmiče 2 subjekta, u ligaškom takmičenju i 18,20. Ako stvarno mislimo da je bitno samo da pobediš i da budeš šampion. Jer ili jedan od dvojice mora da izgubi, ili njih 19 od 20 ne mogu da budu šampioni. 1 od 2 pobedjuje samo, i 1 od 20 pobedjuje.
Onda smo mi svi sociopate, i napravili smo grešku sa time kako tretiramo sport.

Ja moj izbor da percipiram najveći klub biram na osnovu ličnih preferenci, i na osnovu neke asocijativnosti, nekog senzibiliteta koji se izaziva. U tom svetu Real nije najbitniji zato što ima 13 trofeja.
Jer dobar deo tih trofeja ne znamo šta su, kakvu emociju izazivaju, kakvu priču. Zapravo znamo, a bolej da ne znamo za frankovu priču.

Toliki effort da se istakne značaj nekakvih 13 trofeja kao jedino merilo, bi moralo da bude ispraćeno sa navodjenjem bar jedne priča iza tih 13 trofeja. Ako ih ne znaš, ne bi mogao da napraviš film ili dokumentarac o tome, odmah iz glave, onda ti je taj celokupni effort da potenciraš na tih 13 trofeja kao nekakav argument, baš loš.
To nije samo da si uložio vreme u nešto apstraktno, nego si uložio vreme u nešto što pojmovno ne znaš ni šta je. Ako je neka pobeda, ili neki trofej bitan, znaš barem 1000 puta više karaktera da opišeš put do te pobede, nego da ispišeš "Klub n je te i te godine osvojio to takmičenje". Pamtimo ono što kod nas izaziva neku emociju.

Manchester United, Real Madrid, Barcelona i Liverpool imaju najveći broj navijača na Svetu.
Šta to govori? Ajde da uzmemo da dobar deo tih navijača je gravitiranje ka nečemu što je najuspešnije, a drugi je nešto drugo, mnogo organskije, gde se vraćam na onu priču o tome šta je fudbal i zašto je postao to što je to.
Ako Real Madrid sa svojih 13 titula ima manje fanova nego United sa svojih 3, to znači da skoro svi njihovi navijači su tu zbog pobeda, titula i tog glory hunter momenta. United, mučeni, nikakav, maali, ima 3 titule u tom nekom takmičenju, i mnogo navijača. Da se razumemo, i United ima mnogo glory huntera. Ali za razliku, nisu skoro svi tu zbog toga. Zaključi.

Fudbal je skoro vec preko 100 godina neka nasa ljudska platforma da spontano i organski iskazemo dosta toga i da dopustimo da nas nesto uzbudi.
Ako United i Liverpool imaju vise navijaca od Real Madrida, a nisu ih kupili jer nisu bili nikad klubovi nekih apsolutista, a imaju manje trofeja. Šta je to? Zaključi.


Izvinjavam se na dužem postu. Ovo je stvar koju osećam potrebu da napišem ljudima koji razmišljaju slično kao ti. U toj meri verujem ovaj moj stav da ne osećam nikavu samouverenost niti superiornost. Već samo mi je to common sense.

Napisao si knjigu da bi objasnio što, da je navijaču Uniteda najbitniji United jer ga ta njega vežu uspomene? I da je prodaja dresova bitnija od trofeja. Meni to nije common sense. Možda nisam dovoljno smart ili nisam dovoljno mature dok gledam kako se shoot the ball u nogama Scholes-a.

Link to comment
Share on other sites

Broj trofeja je objektivan pokazatelj velicine nekog kluba - ako Real ima vise trofeja od Barcelone, Atletica, onda je Real najtrofejniji klub u Spaniji.

 

Sve ostalo je subjektivno - Liverpool i Manchester United mozda imaju vise navijaca jer su iz kolevke fudbala, jer imaju najbolji marketing, jer su najvise "nametani" fudbalskim navijacima od svih ostalih klubova. Ne mislim da broj navijaca automatski odredjuje velicinu kluba. To moze da bude razlog zasto je nekome drazi ovaj od onog kluba, ali isto tako neko moze da pocne da navija za neki potpuno drugi klub jer nece da sledi vecinu.

 

Cak i ti klubovi se menjaju i nasa percepcija o njima. Olympic Lyon je imao onu generaciju Coupet, Juninho, Fred, Muller, Malouda, Govou, Kallstrom, Diarra, Abidal i mozda su privukli nekoga da ih prati, ali to ne znaci da ce i dalje da budu praceni nakon tavorenja u deceniji nakon odlaska ovih igraca. Klub mora da iznova i iznova generise zanimljivu pricu, da iznova i iznova privlaci nadolazece generacije, inace ce prve generacije i generacije nakon njih odredjivati ko ce za koga da navija za sva vremena sto je apsurd.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan post @BattleBender.

 

Od toga da je veličina kluba subjektivna stvar, u čemu se slažem i odlične analize ljudske psihe(deo sa ispunjavanjem ličnih rupa navijanjem za klub) počeo si da upadaš u sopstvenu zamku kako se post bliži kraju ovim nabrajanjem najpopularnijih klubova, poređenjem sa Realom i davanjem dijagnoze zbog čega neko navija za neki klub(van onog osnovnog koje svi imamo, ispunjavanje ličnih rupa), izvođenjem potpuno proizvoljnih i irelevantnih logičkih zaključaka apropo toga.

 

Ali svakako mi je drago kada vidim ovakav post, ima materijala.

 

Edited by MilošVB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...