Jump to content

Strane lige izvan liga "petice"


Drug Crni

Recommended Posts

Hajduku (a i HNL-u) jedino nedostaje gradski derbi. Za mene su gradski derbiji ono što praćenje bilo kog kluba čini mnogo zanimljivijim.

 

Zanimljivo da na Balkanu postoje samo četiri kakva takva derbija van glavnog grada. Kluž, Mostar, Plovdiv i Solun. 

Edited by Мџе
Link to comment
Share on other sites

U HR praktično ni nemaš gradski derbi zbog čega regionalni dobijaju na značaju.

 

Što se tiče drugog pasusa posta, pošto su glavni gradovi balkanskih država značajno veći od ostalih, a usput je i to malo ekonomije skoncentrisano u njima, retko se desi dugoročniji uspon jednog kluba van prestonice, a kamoli dva iz istog grada da bi mogao da se uspostavi rivalitet na visokom nivou.

 

Uostalom, ni u Francuskoj, Holandiji, Belgiji, Poljskoj, Portugaliji, Škotskoj, Austriji... pa ni u Nemačkoj u novije vreme nemaš neke značajne gradske derbije van prestonice, a ponekad ni u njoj. Čak bi se moglo reći da su retke zemlje u kojima je to slučaj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Miki28 Teoljub said:

Postovanje za ovaj gest ali opet ce se naci neki da ga pljuju. 

 

Zašto bi ga itko pljuvao? Ako je netko mislio da će prošlo ljeto doći u Hajduk, njemu je mozak počeo opasno patit od "vrime je" besmislica. Može on Hajduk volit najviše na svijetu, ali on igra za novce. I nije lud doći u Split za, nagađam, plaću barem 5x manju nego u Londonu. Sada je ozlijeđen, ugovor mu istječe na kraju sezone, neće izgubiti ništa novaca (EDIT: sad tek vidim da će igrati za 1 euro, tako da sam pogriješio. Isprike i svaka mu čast.), minute u Premu ne bi vidio ovako i onako, i odlučio se vratiti (ili doći, pošto mislim da nema nastup za prvu momčad) u Hajduk. To što Livaja prodaje priče kako mu novac nikad nije bio najbitniji (dok igra za 1M) puše samo glupani. Livaja nije došao iz Londona neko iz Atene. Al ne iz Panathinaikosa ili Olympiacosa, nego iz AEKa. Nije imao 3M u AEKu sigurno. Nema šanse da bi se AEK tako kockao s igračem takvog renomea. Do AEKa je mijenjao klub svake sezone (eventualno bi se negdje zadržao sezonu i pol ili maksimalno dvije). I to nisu bili ne znam kakvi klubovi. Inter je brzo uvidio da je ovaj lud ko puška i nisu gubili vrijeme na njega (posudbe do isteka ugovora). Nakon Intera je dobio još jednu šansu u nekakvom boljem klubu, ali je i Atalanta nakon sezone vidjela da ništa od toga. Onda kreću posudbe i prodaje u razne lige i uglavnom klubove nižeg ranga. Do odlaska u AEK. Ono što ja mislim da je u AEKu napravilo razliku (iako je i u AEKu divljao)u odnosu na ostale klubove je Atena. Mislim da mu se svidio i život i klima. To se odmah prenjelo i na teren: negdje od 10. do 14. kola u nizu dobija nagradu za najboljeg igrača kola, a AEK se u to vrijeme diže sa 3. na 1. mjesto prvenstva. Na kraju osvajaju naslov, a Livaja kao napadač ulazi u momčad prvenstva. Druga sezona je meh, kako njegova, tako i klupska. Ali 3. sezona je ono čime je skrenuo pažnju na sebe i pokazao da može igrati nogomet i da nije samo beskorisni divljak. Ponovo je izabran u momčad sezone (ovog puta kao jedini igrač AEKa), proglašen je najboljim igračem AEKa, i najboljim igračem grčke lige. Da je tada mogao otići, mogao je u Panathinaikosu ili Olympiacosu dobit dosta više nego u AEKu( iako vjerujem da bi ga i AEK produžio da je mogao), i mogao je npr. u Turskoj uzet novce. Ali ugovor je imao još pola sezone, i mogao je otići tek na zimu. Do tada je njegova dominantna sezona već rosa u podne i nalazi se na početku. Tada u priču ulazi Hajduk kojem će Livaja donjeti više nego su mogli sanjati, a Livaji odgovara negdje do ljeta igrati nogomet pa vagati moguće opcije. Pretpostavljam da nigdje nije mogao dobiti 2-3x više nego u Hajduku, i ostao je kod kuće.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 6:04 PM, Barkley#34 said:

Promotivni spot povodom dolaska Perišića u Hajduk

 

Da. Marketing im je na brutalnom nivou. Pogotovo to za transfere. I kad se Nikola kalinić vraćao su napravili jeben video. I druge stvari što rade im znaju bit pun pogodak. Snimili su duet Saše Antića iz TBFa i Miše Kovača. na osnovu toga prodali tisuće i tisuće majica sa stiliziranim Kovačem u hajdukovim bojama. 
mqdefault.jpg
 

 

Link to comment
Share on other sites

@Bugl Khan

 

Postoje dve vrste nagrada u grčkom fudbalu. Zvanična koja dodeljuje PSAP ili grčka unija fudbalera gde postoje dve kategorije, najbolji domaći i strani igrač, i nezvanična koju daje sponzor lige Nivea Men na osnovu glasova navijača preko društvenih mreža.

 

Livaja nikad zvanično nije bio najbolji igrač lige već je najbolji stranac te korona sezone bio El-Arabi. Livaja je uzeo to glasanje ali koliko je to neozbiljno dokazuje da je jedne sezone to bio golman Ionikosa jedne od najgorih ekipa lige. 

 

Svakako Livjaa je 2020. bio najbolji igrač AEK-a i sigurno top5 u ligi. Meni jedan od dražih napadača koji je igrao za Dikefalos Aetos pored Skoka i Liberopulusa. Potpuno je zaslužio svoj nadimak Loco.
 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Barkley#34 said:

U HR praktično ni nemaš gradski derbi zbog čega regionalni dobijaju na značaju.

 

Što se tiče drugog pasusa posta, pošto su glavni gradovi balkanskih država značajno veći od ostalih, a usput je i to malo ekonomije skoncentrisano u njima, retko se desi dugoročniji uspon jednog kluba van prestonice, a kamoli dva iz istog grada da bi mogao da se uspostavi rivalitet na visokom nivou.

 

Uostalom, ni u Francuskoj, Holandiji, Belgiji, Poljskoj, Portugaliji, Škotskoj, Austriji... pa ni u Nemačkoj u novije vreme nemaš neke značajne gradske derbije van prestonice, a ponekad ni u njoj. Čak bi se moglo reći da su retke zemlje u kojima je to slučaj.


Slažem se s tim što su regionalni derbiji utešna zamena za gradski. Mišljenja sam da su atmosfere i naboj neuporedivi. 
 

U Poljskoj imaš ima dva jaka derbija u Krakovu i Lodju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zeznuo sam se gore, prevideo sam da Glazgov nije glavni grad Škotske, tako da se briše sa spiska. Isto i za Poljsku, mislio sam na to da sada nemaš izrazite gradske derbije, zbog različitih nivoa u kojima igraju timovi, ti si u pravu. Bio sam u Varšavi prošle jeseni i hteo da odem na neku utakmicu, pošto mi se raspored nije uklapao sa Legijinim utakmicama kod kuće i primetio da u celoj ligi nisu bila dva tima iz istog grada. Ne znam za sličan slučaj.

 

Gradski derbiji, čak i u nižim ligama imaju veliki šmek, tako da kapiram tvoj stav, i meni je blizak. Samo što se ne slažem sa tim da nije isti naboj kao kod regionalnih derbija. Ima velikih i značajnih rivalstava i u tom pogledu: Real-Barsa, Dinamo-Hajduk, Njukasl-Sanderlend, Liverpul- Mančester United, Psž-Olimpik...

Link to comment
Share on other sites

Varšava ima Poloniju ali to je mali klub za koji uglavnom navijaju levičari. Ništa veliko.

 

Ne oduzimam ništa ti rivalstvima, velika su i interesantna. Bio sam na Dinamo-Hajduk i Olimpija-Maribor i na neke gradske derbije kao što su rimski, sofijski, sve solunske i atinske i meni iskreno ne može da se uporedi. Zanimljivo je i sve to ali naboj nije isti. Mislim da te lige pate zbog toga ali opet možda je stvar ukusa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Barkley#34 said:

Zeznuo sam se gore, prevideo sam da Glazgov nije glavni grad Škotske

 

Derbi Edinburga je Hearts - Hibernian, eto još jednog zanimljivog rivalstva ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polonija je najstariji klub u Varšavi, po sećanju. Samo što su pali i nikako da se vrate.

1 minute ago, mare80 said:

 

Derbi Edinburga je Hearts - Hibernian, eto još jednog zanimljivog rivalstva ....

Jasno, nego sam svašta isprebacivao u glavi kad sam pominjao Škotsku tako da će sud to zanemariti. :classic_biggrin:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gradski derbiji su naravno posebni, ali često ima dosta šmeka i u rivalstvima regije, ideologije, klasa, tradicija pa i religija (Glazgov npr.).

 

Mančester - Liverpul vuče baš dugo rivalstvo zbog ekonomskog, industrijskog, radničkog rivalstva koje je postojalo, mada su gradovi baš blizu.

 

Atletik Bilbao - Real Sosijedad kao derbi regije, derbi čiste Baskije i ne toliko puritanske Baskije.

 

Tyne-Wear derby između Njukasla i Sanderlenda je možda i najveće rivalstvo u Engleskoj, skoro su igrali prvu utakmicu posle dosta godina, malo je palo u senku skandalozne odluke uprave Stadiona Svetlosti da naprave u okviru Lounge dela sekciju za Njukaslove navijače sa sve njihovim bojama, povicima, čak i mrznim poštapalicama usmerene Sanderlendu, sve zbog love koje bi uzeli od navijača Njukasla.

 

Naravno, derbi juga i severa Italije, najviše kroz Napoli - Juventus, kao derbi sa dubokom ekonomskom pozadinom.

 

Našem regionu sigurno fali tog rivalstva između gradova, regija i država, kakvi su bili u staroj državi, ali i konkurencije koja bi znatno podigla kvalitet i verovatno TV prava, ulaznice... Mada to je stara priča koja teško da će ugledati svetlost dana, dokle god lokalne bagre se pitaju šta, ali i dok su društva tu gde jesu.

Link to comment
Share on other sites

Ili da se naprave nova rivalstva. Zašto ne bi imali derbi Radnički-Vojvodina ili Ofk kao treći klub u Beogradu. Ako Solun i Bukurešt mogu da imaju tri velika kluba što ne i Beograd.
 

Sve to može samo moraju da ze naprave konkurentni timovi. Tako su nekad i Radnički KG i Smederevo bili veliki rivali. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Мџе said:

@Bugl Khan

 

Postoje dve vrste nagrada u grčkom fudbalu. Zvanična koja dodeljuje PSAP ili grčka unija fudbalera gde postoje dve kategorije, najbolji domaći i strani igrač, i nezvanična koju daje sponzor lige Nivea Men na osnovu glasova navijača preko društvenih mreža.

 

Livaja nikad zvanično nije bio najbolji igrač lige već je najbolji stranac te korona sezone bio El-Arabi. Livaja je uzeo to glasanje ali koliko je to neozbiljno dokazuje da je jedne sezone to bio golman Ionikosa jedne od najgorih ekipa lige. 

 

Svakako Livjaa je 2020. bio najbolji igrač AEK-a i sigurno top5 u ligi. Meni jedan od dražih napadača koji je igrao za Dikefalos Aetos pored Skoka i Liberopulusa. Potpuno je zaslužio svoj nadimak Loco.
 

Nisam znao. Kod nas ga predstavilo kao najboljeg igrača grčke lige te sezone. Za moju teoriju i njegovo ne igranje za pare još i bolje.

Ali ako je ta Krema za ruke nagrada ikad mogla bit nešto objektivnija, to je u korona sezoni. svisu bili doma inisu imali šta za radit.
Uglavnom, strašan posao Hajduka. Od kad je stigao, lik surovo dominira HNLom. Ima jedno 10 poteza koje gledaš i ne vjeruješ.
Prilično sam siguran da nadimak Loco nije zaslužio zbog načina igre, poteza i svoje igre općenito, nego radi divljanja i incidenata na rubu fizičkog obračuna.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, pierre van hooijdonk said:

Gradski derbiji su naravno posebni, ali često ima dosta šmeka i u rivalstvima regije, ideologije, klasa, tradicija pa i religija (Glazgov npr.).

 

Mančester - Liverpul vuče baš dugo rivalstvo zbog ekonomskog, industrijskog, radničkog rivalstva koje je postojalo, mada su gradovi baš blizu.

 

Atletik Bilbao - Real Sosijedad kao derbi regije, derbi čiste Baskije i ne toliko puritanske Baskije.

 

Tyne-Wear derby između Njukasla i Sanderlenda je možda i najveće rivalstvo u Engleskoj, skoro su igrali prvu utakmicu posle dosta godina, malo je palo u senku skandalozne odluke uprave Stadiona Svetlosti da naprave u okviru Lounge dela sekciju za Njukaslove navijače sa sve njihovim bojama, povicima, čak i mrznim poštapalicama usmerene Sanderlendu, sve zbog love koje bi uzeli od navijača Njukasla.

 

Naravno, derbi juga i severa Italije, najviše kroz Napoli - Juventus, kao derbi sa dubokom ekonomskom pozadinom.

 

Našem regionu sigurno fali tog rivalstva između gradova, regija i država, kakvi su bili u staroj državi, ali i konkurencije koja bi znatno podigla kvalitet i verovatno TV prava, ulaznice... Mada to je stara priča koja teško da će ugledati svetlost dana, dokle god lokalne bagre se pitaju šta, ali i dok su društva tu gde jesu.

Ali za gradski derbi se treba poklopiti dosta toga. Većinom za jedne navija jedna grupa stanovnika tog grada, za druge druga. I klubovi su osnovani od strane članova određene grupe ljudi. S vremenom se dosta toga izgubilo, ali te podjele su nastale na početku i kasnije se samo prenosile kroz generacije. Dok negdje podjele i dalje postoje, ili su nastale kasnije itd. Gradski derbiji se uglavnom djele po vjeri (Celtic- Rangers), političkom opredjeljenju (Roma- Lazio), klasi tj. statusu u društvu npr. radnička klasa vs. bogatuni (Boca- River) gospoda vs. seljačine ovo je više šala, ali tako nekako ide priča (Sevilla-Betis), naciji doškjaka (AEK-PAO, AEK-Oly, Genoa-Sampdoria), dijelu grada, koliko sam upoznat (PAO- Olympiacos), starosijedioci i stanovnici grada vs. dotepenci i ljudi koji ne žive u gradu (Torino- Juventus)....to su derbiji nastali prirodno. A onda postoje i derbiji  kao u npr. Jugi, gdje je partija pogasila klubove i u istoj godini osnovala nove (Zvezda-Partizan). Pa ti podijeli navijače tih klubova po bilo čemu. danas je beogradski terbi turistička atrakcija (zbog navijača) i na gotovo svakoj listi je među 10 u svijetu. Ali ne postoji ta neka "prirodna" podjela kakvu imaju ostali derbiji. Ili je najprirodnije u biti ovako. Zavolio si neki klub is čisto sportskih razloga, neopterečen ničim drugim.

Link to comment
Share on other sites

Second City derby između Birmingema i Vile je isto prilično star i veliki derbi, samo što su poslednjih godina timovi u različitim divizijama pa i nema susreta…

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Bax said:

Second City derby između Birmingema i Vile je isto prilično star i veliki derbi, samo što su poslednjih godina timovi u različitim divizijama pa i nema susreta…

Naravno. Manchester United-Manchester City, Liverpool-Everton, Sheffield United-Sheffield Wednesday......Posebna priča su londonski derbiji kojih je sigurno 20ak: Chelsea-Arsenal, Arsenal-Tottenham, Chelsea-Tottenham, West Ham-Millwall, Millwall-Crystal Palace.... Uglavnom su po imenu podjeljeni na dijelove grada. Pa imamo North London Derby, East London Derby, West London Derby, South London Derby. Ali kako je više klubova iz svakog dijela grada, onda se South London Derby zove utakmica koju međusobno igraju bilo koji od klubova iz južnog londona: Crystal Palace, Charlton, Wimbledon, Millwall.... Jedino je North London Derby jedan jedini. Onda imamo i ozloglašeni Dockers Derby, odnosno Millwall-West Ham. Pa derbiji sa Brentfordom, Fulhamom.....znači neograničen broj derbija. Ne znam jel koji grad na svijetu blizu Londonu. Moskva i Buenos Aires mi padaju na pamet kao sljedeći po broju klubova u gradu. Poslije njih možda Istanbul....ne znam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hajduk nastavlja s ludilom ovaj prelazni rok, dovode na posudbu do kraja sezone Josipa Brekala iz Fiorentine. On se prvo trebao vratiti u Dinamo cije je i dijete, sve je fakticki bilo gotovo al je transfer propao u srijedu. Navodno Dinamo javio Fiorentini da odustaju od posla jer nisu sigurni koliko ce jos Jakirevic ostati na klupi, a Brekalo je bio iskljucivo njegova zelja. Prosto nevjerovatno izgleda ovo sve, Dinamo u rasulu, a Hajduk radi nevjerovatan posao. Brekalo bi u HNLu trebao biti bas ozbiljna klasa. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2024 at 1:47 AM, Bugl Khan said:

Ali za gradski derbi se treba poklopiti dosta toga. Većinom za jedne navija jedna grupa stanovnika tog grada, za druge druga. I klubovi su osnovani od strane članova određene grupe ljudi. S vremenom se dosta toga izgubilo, ali te podjele su nastale na početku i kasnije se samo prenosile kroz generacije. Dok negdje podjele i dalje postoje, ili su nastale kasnije itd. Gradski derbiji se uglavnom djele po vjeri (Celtic- Rangers), političkom opredjeljenju (Roma- Lazio), klasi tj. statusu u društvu npr. radnička klasa vs. bogatuni (Boca- River) gospoda vs. seljačine ovo je više šala, ali tako nekako ide priča (Sevilla-Betis), naciji doškjaka (AEK-PAO, AEK-Oly, Genoa-Sampdoria), dijelu grada, koliko sam upoznat (PAO- Olympiacos), starosijedioci i stanovnici grada vs. dotepenci i ljudi koji ne žive u gradu (Torino- Juventus)....to su derbiji nastali prirodno. A onda postoje i derbiji  kao u npr. Jugi, gdje je partija pogasila klubove i u istoj godini osnovala nove (Zvezda-Partizan). Pa ti podijeli navijače tih klubova po bilo čemu. danas je beogradski terbi turistička atrakcija (zbog navijača) i na gotovo svakoj listi je među 10 u svijetu. Ali ne postoji ta neka "prirodna" podjela kakvu imaju ostali derbiji. Ili je najprirodnije u biti ovako. Zavolio si neki klub is čisto sportskih razloga, neopterečen ničim drugim.


U Rimu davno Curva Sud politicki nije vise leva. To je prestalo pre vise od 30 godina. Naprotiv, takmicenje je ko ce ispasti veci kreten po pitanju rasizma i fasizma. Cak istorijski AS Roma nije levicarski nego gradski klub, taj mit se ovde na Balkanu stvorio jer je bio jedan deo CUCSa (navodno) levicarski nastrojen ali je to vise mit nego istina. Najkasnije od osnivanja AS Roma Ultras je krenulo sve direktno u fasizam. 

PS: Mit je da su Fedayn bili levicari, takodje. Ako ne govorimo o 80im naravno. 

Car derbija Roma - Lazio je slican caru derbija Zvezda - Partizan, jednostavno istorijski animozitet i rivalitet u istom gradu. Nema tu nikakvih politickih implikacija.

Naravno, uz tipican pateticki italijanski folklor tipa "Laziali vi ste seljaci iz okoline Rima xexexe", "Romanisti, roditelji su vam iz Napulja xexexe." / "Grobari, vi ste jugosloveni xexexe", "Cigani, osnivaci su vam UDBA xexexe". 

Gledao sam nekoliko derbija u Rimu (prvi pre 23 godina) i sveopsti utisak je da je sve vise mainstream nego ranije, kao i sve ostalo inace. Kad je drustvo, sto ne bi i stadion. Slicno je svugde po meni.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Problem sa licnim greskama said:


U Rimu davno Curva Sud politicki nije vise leva. To je prestalo pre vise od 30 godina. Naprotiv, takmicenje je ko ce ispasti veci kreten po pitanju rasizma i fasizma. Cak istorijski AS Roma nije levicarski nego gradski klub, taj mit se ovde na Balkanu stvorio jer je bio jedan deo CUCSa (navodno) levicarski nastrojen ali je to vise mit nego istina. Najkasnije od osnivanja AS Roma Ultras je krenulo sve direktno u fasizam. 

PS: Mit je da su Fedayn bili levicari, takodje. Ako ne govorimo o 80im naravno. 

Car derbija Roma - Lazio je slican caru derbija Zvezda - Partizan, jednostavno istorijski animozitet i rivalitet u istom gradu. Nema tu nikakvih politickih implikacija.

Naravno, uz tipican pateticki italijanski folklor tipa "Laziali vi ste seljaci iz okoline Rima xexexe", "Romanisti, roditelji su vam iz Napulja xexexe." / "Grobari, vi ste jugosloveni xexexe", "Cigani, osnivaci su vam UDBA xexexe". 

Gledao sam nekoliko derbija u Rimu (prvi pre 23 godina) i sveopsti utisak je da je sve vise mainstream nego ranije, kao i sve ostalo inace. Kad je drustvo, sto ne bi i stadion. Slicno je svugde po meni.

Nisam napisao da je Roma lijevo. Mislim, BBB na tribini svaku utakmicu. Al da su kao i Lazio mi je prvi glas. A natjecanje u kukastim križevima su Laziali dobili odavno. 

Link to comment
Share on other sites

Evo ti (od milion primera) zastava "Roma marcia ancora" 

Schermata-2022-05-02-alle-15-16515002217

 

image.png.66c5b4fc795f5e7428e4856301ac968b.png

 

Zna se na koji mars se ovde aludira 😄 
Primer od milion, udarna zastava im je jedno vreme bila OPPOSTA FAZIONE (!). Prvi ili drugi glas, mozda i treci ali je cinjenica da je Curva Sud duboko desnicarska tribina.  

image.png

Peva se inace od zadnjeg novembra (sveze) ovo na Sudu: 

Il nostro centroavanti è un iraniano, fa il saluto romano, fa scoppiare un aeroplano, odia negri e giudei, donne trans e gay. Nella As Roma non ci sono ebrei.

Mislim da ti ne treba prevod. 

Edited by Problem sa licnim greskama
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Hajduk nastavlja s ludilom ovaj prelazni rok, dovode na posudbu do kraja sezone Josipa Brekala iz Fiorentine. On se prvo trebao vratiti u Dinamo cije je i dijete, sve je fakticki bilo gotovo al je transfer propao u srijedu. Navodno Dinamo javio Fiorentini da odustaju od posla jer nisu sigurni koliko ce jos Jakirevic ostati na klupi, a Brekalo je bio iskljucivo njegova zelja. Prosto nevjerovatno izgleda ovo sve, Dinamo u rasulu, a Hajduk radi nevjerovatan posao. Brekalo bi u HNLu trebao biti bas ozbiljna klasa. 

Koga dovode 🤣🤣🤣

Perišić Brekalo na krilima? Još Lovren na stoperu, Grbić na golu i to je to 😂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...