Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, ciao said:

Nema bas direktne veze sa ovim tekstom ali ima sa Svedskom - pricala sam danas sa jednom koleginicom svedjankom koja zivi u Stokholmu, uglavnom o poslu ali dotakosmo i covid naravno i ona mi kaze kako su oni (svedjani) ustvari pod jako velikim pritiskom jer je nekako sva odgovornost prebacena na njih licno : od njih se ocekuje da sami donose odluke kako da se ponasaju i ona kaze da to joj to stvara jako veliki pritisak, da bi joj bilo mozda lakse kada bi imali neka pravila i direktive ma koliko stroga - interesantno vidjenje. Silno me ispitivala kako je kod nas u Fra organizovano da bi mogla da proceni da li su oni dovoljno ili malo ili mnogo restrikcija sebi zadali

 

Ko god misli da je jednostavno biti odgovoran u ovoj situaciji, gresi. Za mnoge preporuke se ne zna na koga se odnose, npr ono da se radi od kuce i da se ne koristi javni prevoz. To bi valjda poslodavci trebalo da obezbede, ali sve vise njih rad od kuce gleda kao izraz lenjosti. Rad od kuce tolerisu jer moraju, ali se na to ne gleda blagonaklono. Ko hoce da ga sef voli, bolje mu je da dolazi na posao. To naravno nije isti problem onima kojima je jedini izbor javni prevoz i onima koji imaju alternativu. Ali ko te za to pita.

Sto se maski tice, nedavno smo dobili zanimljiv mail od poslodavca. Odgovara na pitanje nekih zaposlenih i kaze da nisu zabranjene! Stvarno se treba pitati kakva je to opsta atmosfera ako neko (a ocito ih je bilo vise, jer inace ne bi svi dobili odgovor) uopste tako nesto pita. 

Ono sto dodatno otezava pojedincu da bude odgovoran jeste i ovo sve vise zbunjujuce izvestavanje o broju zarazenih. Tu se vise nista ne zna. Podaci se objavljuju cetiri dana u nedelji, ali se i oni naknadno apdejtuju i javnost nema pravu sliku o tome kakva je situacija. A treba da budes odgovoran iako na gomilu stvari ne mozes sam da utices. Prost primer - da bih izbegla guzvu u prodavnici, jer to kao mogu, pocela sam da idem u kupovinu samo subotom rano ujutro. U pocetku je imalo smisla, ali izgleda da su i ostali resili da budu odgovorni, pa je sada 20 minuta posle otvaranja red na kasi vec kilometarski. A svi koji se u njemu zateknemo, ispadamo neodgovorni. I ne daj boze da neko jos ima i masku - za njega ce 90% ostalih misliti da je bolestan pa se zato maskirao, znaci jos je neodgovorniji.

Ili ono da ostanes kod kuce ako se osecas i najmanje bolestan. Super, ali cak i ako dobijes naknadu za bolovanje bez lekarske potvrde, ostaje ono kako ce na to gledati sef i kolege. Uvek si pod sumnjom da zabusavas, a do lekara i pcr testa se i dalje tesko dolazi.

Imam jos dosta slicnih primera, svi ovde koji zele da se ponasaju odgovorno bi mogli da navedu sijaset. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

Ili se nismo razumeli ili nisi detaljno pročitao. Ekstremne sportove sam naveo samo kao primer da, kad odskačeš od prosečnog korisnika osiguranja i predstavljaš pojačani rizik, te osiguranje kroz povišenu premiju natera da više učestvuješ i u finansijskom riziku, t.j. da neku odgovornost i sam snosiš. Zdravstvenu pomoć imaš u svakom slučaju, ali, bato, to ima i da se plati. Isto važi i za debele i pušače. Ja zbog prekomerne težine (u kojoj je lockdown sa blizu 20 kg učestvovao, a nije baš da sam pre toga imao normalnu težinu) u Grčkoj plaćam za 50 Evritcha veću premiju od moje supruge, koja ima normalnu težinu.

 

Ne znam samo gde si ovo umom postu našao: "Meni je ovakva vrsta razonode totalno isto kao i da se neko zarazio virusom jer nije sledio preporuke strucnog staba. Nema razumevanja za takve vrste razonode." pošto ja to nisam napisao. Ne podmeći mi stručni štab, koji ni u jednom postu nikad nisam afirmativno spomenuo. Ko ima iole mozga, ne trebaju mu nikakve preporuke stručnog štaba. To što mnogim građanima duva promaja između jednog i drugog uveta, je već druga priča. Elem, samo sam izvukao paralelu da ne možeš da rizikuješ na tuđ račun, tome je služio primer sa osiguranjem.

 

Preneseno na Coronu to znači da ne mogu neke stvari da se gledaju baš kroz ružičaste naočare. Oni koji nepotrebno u doba pandemije (i nije baš samo stvar ukusa, šta je potrebno a šta ne) rizikuju na određene načine, treba sami da snose odgovornost za taj rizik. Da odem u grubu krajnost, zbog svoje bezobzirnosti i beslovesti nisu vredni toga da se operacija zagnojenog nokta odloži zbog njih, a kamoli operacije srca ili raka. Pošto to pitanje kroz cenu osiguranja teško može da se reši, niti ko može svim splavarima/rejverima/whatever ljubiteljima nezaštićene zabave u nabijenoj konzervi sardina da se uđe u trag, treba dati primer na onima, kojima se uđe u trag takvog tipa zaraze i uskratiti im zdravstvene usluge sem ako baš dođe do zadnjeg. Pa neka ostali stave malo prst na čelo i probaju da uključe to malo mozga što možda imaju. Neka shvate da, pošto oni ni sa kim nisu solidarni, da će i njima biti uskraćena solidarnost. Njih i nije baš toliki broj a mogu da nanesu veliku štetu.

 

I ne govorim tu samo o Srbiji, u Grčkoj se zabavljaju na isti način. Ko zna Achinos, zna kakvog tipa je Corona žurka bila u njemu. To mesto neguje grčki turbo najgore vrste i ni u čemu se ne razlikuje od naših splavova. Ceo Halkidiki psuje na sav glas tih 2000 morona za ono što su uradili. Ne razlikuju se ni nemačke ilegalne Corona rave žurke od toga, izuzev u odabiru muzike. Princip je isti. Mada je nemačka država malo ažurnija u progonu takvih budaletina. Tako da ne mislim samo na Srbiju, samo mi se naša turbo-nekultura zajedno sa istovetnom grčkom posebno gadi. Princip sopstvenog dvorišta.

 

Mere su nebulozne jer vlade nemaju Cohones da udare direktno u žarišta. Zatvori klubove, ograniči rad kafanama i kafićima do 20h i nateraj  ugostitelje da stvarno poštuju razmak stolova a ne da mere 2 metra od sredine stola do sredine stola, a gosti se dodiruju leđima kada sede, zabrani svadbe preko 10 ljudi, progon svih drugih zabavnih skupova preko 10 ljudi, nateraj mesta masovne frekvencije (trgovine, radna mesta) da ugrade efikasne filtere u ventilaciju ili da obezbede provetravanje, ograniči žestoko istovremeni broj posetilaca tržnim centrima, bankama, administraciji, pojednostavi administraciju i koristi tekovine interneta, podrži što više rad od kuće, gde je to moguće, nateraj poslodavce da poštuju mere, obezbedi poštovanje mera u javnom saobraćaju, zaposli više učitelja i smanji razrede, ..., ima tu dosta mogućnosti da se nešto preduzme a da se što manje maltretira pojedinac. Da, to dosta košta i državu i pojedine grane privrede, nekima će i otežati pranje para (zna se ko drži klubove a i deo drugih vidova ugostiteljstva), ali manje košta od haosa nekontrolisane pandemije. Maske su vitalne u tom krugu, ali ozbiljan požar ne gasiš kofom vode već vatrogasnim kolima i sistemskim rešenjima. Ko će u celoj situaciji najviše "patiti" - beslovesna mlađarija željna masovne zabave. Zato će svi drugi prodisati.

 

BTW, na prvi pogled nelogičan potez Francuza da zatvore kafiće a ostave restorane da rade, ipak ima logiku kad malo zagrebeš. Za razliku od Balkana gde se u restoranu ume jednako da divlja kao u klubu a kamoli kafiću, u Fracuskoj se u restoran ide na jelo, a u kafićima se odvija rizičnija zabava. U tom smislu restorani jesu relativno bezopasni u civilizovanom svetu. Na Balkanu su i oni opasni.

 

Kad sam se već raspisao, ajde i neke stvari nevezane za naš dijalog. Provejava sa vremena na vreme relativizacija "slobodnjaka" da protivnici "slobodoumlja" tvrde da će neko nedužan stradati a da vinovnik toga ostaje čitav pa time osporavaju ideje da se protiv onih, koji svojim nepotrebno rizičnim ponašanjem dovode i sebe i druge u opasnost, preduzmu i rigoroznije mere. Tu ima dva aspekta da se sagledaju. Sa jedne strane, ako vinovnik njesra strada, ko ga hebe, sam pao, sam se ubio. Surovo, ali tako je. Zato se oni i ne uzimaju u obzir već samo njihove nedužne žrtve. Imaju oni pravo sami sa sobom da rade šta god hoće, kako i kad god hoće, neka rizikuju do mile volje, ali nemaju pravo da taj rizik posredno ili neposredno drugima nametnu. Zato njih niko i ne razmatra kao žrtve. Drugi aspekt je da se kod vinovnika često radi o mladim ljudima od 20-40 i da oni najčešće stvarno jeftino prođu u celoj situaciji, zbog čega i jesu tako slobodni u preuzimanju rizika. U tom smislu, stvarno neko zbog njih strada a njima stvarno ništa ne bude sem možda tri dana blagih simptoma prehlade. Mislim da tu relativizacije nisu na mestu.

 

 

 

 

Verovatno sam pogresno razumeo tu vrstu razonode, sad kad sam ponovo procitao drugacije izgleda.

ok u vezi toga.

sto se tice ostalog, i slazem se i ne.

Jer ja nisam extrem, i mene to ne dotice da okrivljujem druge zbog sirenja zaraze, jer zaraza je svakako tu, bez obzira na  njih.

nisu oni odgovorni sto drui pacijeni ne mogu da odu na neki specijalizovani pregled ili operaciju. kriva je korona, a i sistem zdravstveni koji je nesposoban da organizuje normalni rad zdravstvenih ustanova. 

Izvini, ali ne znam sta da napisem na tvojih 20kg viska zbog lockdowna, a da ne bude uvredljivo.

zato necu nista.

 

sta je razlika izmedju kafica i restorana u Parizu, ? nije balkanski mentalitet, vec ceh koji se ispostavi za racun.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

Mere su nebulozne jer vlade nemaju Cohones da udare direktno u žarišta

Mi se lako složimo, mere su nebulozne.

 

9 hours ago, Akiro said:

Kad sam se već raspisao, ajde i neke stvari nevezane za naš dijalog. Provejava sa vremena na vreme relativizacija "slobodnjaka" da protivnici "slobodoumlja" tvrde da će neko nedužan stradati a da vinovnik toga ostaje čitav pa time osporavaju ideje da se protiv onih, koji svojim nepotrebno rizičnim ponašanjem dovode i sebe i druge u opasnost, preduzmu i rigoroznije mere. Tu ima dva aspekta da se sagledaju. Sa jedne strane, ako vinovnik njesra strada, ko ga hebe, sam pao, sam se ubio. Surovo, ali tako je. Zato se oni i ne uzimaju u obzir već samo njihove nedužne žrtve. Imaju oni pravo sami sa sobom da rade šta god hoće, kako i kad god hoće, neka rizikuju do mile volje, ali nemaju pravo da taj rizik posredno ili neposredno drugima nametnu. Zato njih niko i ne razmatra kao žrtve. Drugi aspekt je da se kod vinovnika često radi o mladim ljudima od 20-40 i da oni najčešće stvarno jeftino prođu u celoj situaciji, zbog čega i jesu tako slobodni u preuzimanju rizika. U tom smislu, stvarno neko zbog njih strada a njima stvarno ništa ne bude sem možda tri dana blagih simptoma prehlade. Mislim da tu relativizacije nisu na mestu

Ovde ću imati par primedbi, samo načelo kaže da su svi građani - ravnopravni, da potreba jednog nije starija od potrebe drugog, da su moj i tvoj glas ravnopravni. Problem je u boldu, to jest ko je autoritet koji kaže šta je nepotrebno, a šta je potrebno. Jer se potrebe razlikuju. Problem nastaje kad potrebnost meri isti onaj za kojeg smo se složili da propisuje nebulozne mere, a nema Cohones. E zbog toga relativizacija je posledica, prirodna posledica.  Od građana se opravdano traži odgovorno ponašanje, nema spora, onda hoću odgovorno ponašanje i nadležnih. Istovremeno i odmah. Onda može sve...
 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Harmonika said:

Skole ce na olnine pre 15  oktobra, vidim ja..

Ili da skrate radno vreme? Vidiš da uspeva kod kafića, skratiš do 23 radno vreme i milina.

Kod nas u školi dvoje nastavnika na bolovanju iz dela odeljenja u koji idemo. Danas su sva deca na broju, dvoje su otsustvovali zbog bolesti prošle sedmice.
Ne znamo koje tačno bolesti, ali su svakako imala deca temperaturu. to znamo.
Maske se po školi nose polovično, glupo mi da slikam desu i postavljam, možete da mi verujete na reč. Kako je unutra mogu da nagađam samo, pitaću dete.

Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

 

E sad vezite pojaseve...

ja ću kupim kokice 🙂

Nego niko da se osvrne, a mislim da je koristan članak https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/09/k-overlooked-variable-driving-pandemic/616548/
Koliko sam do sada promišljao najbliže je onom što mislim da se dešava.
Ili je banalno prosto, ljudi naprosto kako vreme odmiče manje nose maske (Kon bi bio ponosan na mene)

Link to comment
Share on other sites

Jel imate utisak da nema ljudi sa prehladom oko vas? Obicno je bude vec sa prvim zahladjenjem u odnosu na letnje temperature. Mene vec godinama nikada ne promasi, a nikad nisam jedini u okruzenju. Vec smo prosli taj period, a vec neko vreme smo u periodu drugog zahladjenja i i dalje nista.

Koliko smo samo nesmotreni bili citav zivot 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mene je grlo bolelo duze vreme blago, i sad se zakasljem, ali prehlada ne..mene nijepreskakal godinama, pa je ud vadesetim prestalo, ipak zakacio sam 2014 u septembru, 2016 isto u septembru, i 2018..desvalo se i dvaput da zakacim..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Harmonika said:

teskst je malo predug, ako nije problem, mozes li ukratko da nam kazes sta konkretno kaze, najvaznije:classic_blush:

ukratko ključ je u superprenosiocima i događajima kojima prisustvuje super prenosilac. Tvrdi da zanemarljiv broj ostalih zaraženih prenese zarazu, ispod 20%.
Navodi primer Južne Koreje, i one crkve kao događaj koji je trigerovao stvar. Jedan prenosilac je zarazio više hiljada ljudi. 
 

Quote

Meanwhile, in Daegu, South Korea, just one woman, dubbed Patient 31, generated more than 5,000 known cases in a megachurch cluster.


Suština je u praćenju kontakata, od testiranja ovih sa simptomima - nemamo ništa, nikakva korist osim da znamo da su zaraženi.

Quote

Unsurprisingly, SARS-CoV, the previous incarnation of SARS-CoV-2 that caused the 2003 SARS outbreak, was also overdispersed in this way: The majority of infected people did not transmit it, but a few super-spreading events caused most of the outbreaks.



Bavi se i fenomenom nezaražavanja u porodici, iako postoji dokazani blizak kontakt sa zaraženim u produženom vremenu. 
 

Quote

To return to the mysteries of this pandemic, what did happen early on to cause such drastically different trajectories in otherwise similar places? Why haven’t our usual analytic tools—case studies, multi-country comparisons—given us better answers? It’s not intellectually satisfying, but because of the overdispersion and its stochasticity, there may not be an explanation beyond that the worst-hit regions, at least initially, simply had a few unlucky early super-spreading events. It wasn’t just pure luck: Dense populations, older citizens, and congregate living, for example, made cities around the world more susceptible to outbreaks compared with rural, less dense places and those with younger populations, less mass transit, or healthier citizenry. But why Daegu in February and not Seoul, despite the two cities being in the same country, under the same government, people, weather, and more? As frustrating at it may be, sometimes, the answer is merely where Patient 31 and the megachurch she attended happened to be.



Pročitaj poduži jeste, ali je obuhvatan, dosta mi je sad jasnije, pazi, sad čak mislim da neke mere imaju i smisla 🙂

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jel ima neceg i ohrabrujuceg..ne bih se slozio da od testiranja simptomaticnih nema vajde, ipak simptomi mogu da  ukazuju na bilo sta, covek temperaturu moze da  ima iz x razloga, bolje da covek ima ptovrdu, nego da ga lece napamet, ili da se i ne testira, pa da se sam leci antibioticima..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Harmonika said:

jel ima neceg i ohrabrujuceg..ne bih se slozio da od testiranja simptomaticnih nema vajde, ipak simptomi mogu da  ukazuju na bilo sta, covek temperaturu moze da  ima iz x razloga, bolje da covek ima ptovrdu, nego da ga lece napamet, ili da se i ne testira, pa da se sam leci antibioticima..

a to je ok, u smislu sprečavanja epidemije - nema neke velike koristi, to je poenta. U smislu lečenja pojedinca svakako ima.

A šalio se @Don Juanpetak je po definiciji - dobra vest

 

E sad oko ohrabrujućeg, to možemo da se dopisujemo i svađamo. Lenja društva teško da imaju ikakve koristi od ovoga što piše tamo, borba zahteva ozbiljan rad i ozbiljan broj ljudi koji će da se angažuju u sprečavanju superprenosioca. Dobra vest je da je njih malo, i da svakako većina zaraženih nisu ti superprenosioci.

Obrati pažnju na preduslove za takav event
 

Quote

Cevik identifies “prolonged contact, poor ventilation, [a] highly infectious person, [and] crowding” as the key elements for a super-spreader event. Super-spreading can also occur indoors beyond the six-feet guideline, because SARS-CoV-2, the pathogen causing COVID-19, can travel through the air and accumulate, especially if ventilation is poor. Given that some people infect others before they show symptoms, or when they have very mild or even no symptoms, it’s not always possible to know if we are highly infectious ourselves. We don’t even know if there are more factors yet to be discovered that influence super-spreading. But we don’t need to know all the sufficient factors that go into a super-spreading event to avoid what seems to be a necessary condition most of the time: many people, especially in a poorly ventilated indoor setting, and especially not wearing masks. As Natalie Dean, a biostatistician at the University of Florida, told me, given the huge numbers associated with these clusters, targeting them would be very effective in getting our transmission numbers down.

Suštinski izbegavanjem takvih događaja u takvom okruženju - sasvim smo bezbedni

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Ili da skrate radno vreme? Vidiš da uspeva kod kafića, skratiš do 23 radno vreme i milina.

Kod nas u školi dvoje nastavnika na bolovanju iz dela odeljenja u koji idemo. Danas su sva deca na broju, dvoje su otsustvovali zbog bolesti prošle sedmice.
Ne znamo koje tačno bolesti, ali su svakako imala deca temperaturu. to znamo.
Maske se po školi nose polovično, glupo mi da slikam desu i postavljam, možete da mi verujete na reč. Kako je unutra mogu da nagađam samo, pitaću dete.

tehnicki, vec je skraceno..

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Harmonika said:

https://www.danas.rs/drustvo/gradjani-umorni-od-korone-sve-manje-postuju-mere/

ovo je ono sto sam govorio pre nekoliko meseci, ljudi u globalu pocinju da  gube zivce...ja licno, mada ni to ne znam kako cu, moci cu ovako do proleca verovatno,a sta ce posle biti..

To se i ja pitam, šta ukoliko ova agonija potraje više od toga? Mislim da ekonomija to neće izdržati, moja firma verovatno hoće, ali retko je to, makar u mom okruženju. Ženina sigurno neće, pitanje je hoće li dočekati i novu godinu na poslu.
Šta ako se ispostavi na proleće da smo u istom stanju kao danas? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...