Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Smejte se koliko hocete, ali kod mene se sokak koji se zavrsava grobljenm na kraju odaziva na Sopenova ulica.

Bemliga zasto, ali ovo sujeverno zivlje odje nece ni da cuje za klasiku - probao, umalo me umlatili, no kratez dvanaeskinja je odlican argument u takvim pregovorima.:classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ovde u selu st jean de moirans ima malo groblje, i ispred njega parking. Ovi kojis us pravili parking su postavili tablu sa koliko mesta parking raspolaze. Ali posto je parking pored groblja, a tabla na strani groblja, onda se da zakljuciti koliko mesta ima na groblju 😃

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Kronostime said:

Smejte se koliko hocete, ali kod mene se sokak koji se zavrsava grobljenm na kraju odaziva na Sopenova ulica.

Bemliga zasto, ali ovo sujeverno zivlje odje nece ni da cuje za klasiku - probao, umalo me umlatili, no kratez dvanaeskinja je odlican argument u takvim pregovorima.:classic_ninja:

Odvrni im Valkire i Wagnera jedared ali verziju iz Apokalipse, pa nastavi sa Morisonom 🙂
 

Link to comment
Share on other sites

I ja upravo to procitah:

Dr Michael Ryan, head of emergencies at the WHO, said its 'best estimate' was that 10 per cent of the global population has caught Covid-19. He said the figures vary wildly from country to country, as well as between urban and rural settings, and different groups of people. 

The WHO estimate suggests 760million people have contracted the disease, based on current global population of about 7.6billion. It also suggests Covid-19 kills around 0.14 per cent of patients, making it slightly deadlier than seasonal flu — which has a mortality rate of around 0.1 per cent. For comparison, the WHO's last estimate was that around 0.6 per cent of everyone who gets infected will die.

 

Znaci idemo na herd immunity 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

 

3 minutes ago, Angelia said:

I ja upravo to procitah:

Dr Michael Ryan, head of emergencies at the WHO, said its 'best estimate' was that 10 per cent of the global population has caught Covid-19. He said the figures vary wildly from country to country, as well as between urban and rural settings, and different groups of people. 

The WHO estimate suggests 760million people have contracted the disease, based on current global population of about 7.6billion. It also suggests Covid-19 kills around 0.14 per cent of patients, making it slightly deadlier than seasonal flu — which has a mortality rate of around 0.1 per cent. For comparison, the WHO's last estimate was that around 0.6 per cent of everyone who gets infected will die.

 

Znaci idemo na herd immunity 

Ali da usput pljujemo Tegnela, jer smo tako u mogućnosti.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Da se sami lece ako su blazi simptomi, kao i od gripa, a ako su tezi isto u bolnicama, jer bez obzira izdvajaju za zdravstveno osiguranje. 

Ovo sad ne predstavlja (samo) odgovor tebi već ću nabacati nekoliko stvari da ne pišem u više navrata. Osiguranje onih, koji se bave ekstremnim sportovima, je uvek znatno skuplje nego osiguranje prosečnog građanina. Nije isto da li si se zimi slučajno okliznuo na zaleđenom trotoaru na putu ka poslu ili si pri paraglajdingu, kojim se baviš razonode, izazova i sporta radi, zviznuo u neko brdo, stenu, neboder, whatever,... Jedno su oni, koji su se zarazili i pored lične primene mera jer su se vozili u prepunjenom autobusu sa bahatim majmunima bez maske ili na poslu zbog veće grupe ljudi, lošeg ventilacionog sistema i trajnijoj izloženosti, etc, a drugo je ako su se zarazili na splavu, svadbi i sl. Ne postoji nikakav valjani moralni ni drugi razlog da se zdravstveni sistem opterećuje i neko sa nekom hroničnom bolešću van Corone strada ni kriv ni dužan jer je nekome, eto, bilo malo dosadno pa je morao da se upije, grli i balavi sa svima oko sebe i penje po stolu. U ovoj situaciji za to stvarno ne može da se ima razumevanja. Ako iole može da se sledi kako je nastala zaraza kod pojedinca, treba one, koji ne mogu baš ničega da se odreknu, pustiti da uživaju o sopstvenom trošku i riziku. Sa njima ne može da bude solidarnosti. Sam pao, sam se ubio. As simple as that.

 

Solidarnost tamo ili amo, ali u ovom njesra svi se nečeg (štaviše, mnogo čega) odričemo i gubimo na kvalitetu života. Neki misle, međutim, da su pametniji. Pa neka budu, ali o svom trošku i svom riziku jer niko nije dužan da zbog njihovog bahaćenja snosi posledice.

 

Nevezano za solidarno ustrojenje zdravstva da se malo osvrnem i na tvrdnju da se stalno traže "dežurni krivci" ili "žrtveni jarci". Ima, naravno dosta i toga, vlast uvek traži nekog na koga će da strovali odgovornost za sopstvene neuspehe, ali nije drugi talas džabe krenuo baš sa početkom letnje sezone. Sa popuštanjem mera ljudi su se raspojasali, pogotovo oni, koji zbog mladih ili mlađih godina i dobrog zdravlja ne rizikuju mnogo ili misle da ne rizikuju mnogo, jer još ništa ne znamo o dugoročnim implikacijama zaraze, pa makar se u prvom mahu manifestovala samo sa tri dana blage temperature i posle mirna Bačka. Grci su to sledili (dok su mogli) i apsolutno je njesra počelo sa letnjim bahaćenjem grupe od 20-40 godina, koji su u prvim fazama i bili nosioci novozaraženih, dok se to sa njih nije prelilo i na druge starosne grupe. Početkom avgusta još su imali do 30 novozaraženih dnevno, već od 10 avgusta je krenuo outbreak, koji više ne može da se iskontroliše i dnevno dostiže nove rekorde. Prema tome, ne radi se o žrtvenim jarcima nego o bezosećajnoj bagri, kojoj se hebalo za sve živo, a onda, kada se razbole, treba neko da je solidaran sa njima. Koliko su oni bili solidarni sa drugima, toliko društvo treba da bude solidarno i sa njima. Ionako su mladi ili mlađi, pa im valjda ništa neće biti, a ako ipak bude - ko im kriv što nisu uključili glavu, valjda ista služi još nečemu sem nošenju sunčanih naočara i ulivanju alkohola.

 

Garantujem da bi se postigao povoljan efekat kada bi se radno vreme ugostiteljskih objekata skratilo na 20h i svadbe svele na maks. 10 ljudi uz strogu kontrolu i visoke kazne za svako kršenje te tržni centri tipa Ušće ili Delta City zatvorili ili se žestoko ograničio istovremeni broj ljudi u njima. To bi više delovalo nego nošenje maski. Na privatnoj osnovi se ne formiraju tako lako velike grupe pljuvača. Mogu ispod žita da se skupe njih 10, 20, 50  negde u privatnoj gajbi ili u parku, na plaži, whatever, ali ne može nikad efekat kafančine, kluba ili svadbe da se postigne. Plus da se svi zatvoreni prostori sa centralnom ventilacijom nateraju da ugrade odgovarajuće filtere ili da svež vazduh uvode spolja a ne cirkulišu isti vazduh u krug. I da se poslodavci nateraju da poštuju mere. Može jahta i dve godine kasnije da se kupi. Ja sam liberal i ne upotrebljavam izraz izrabljivanje, ali zdravlje i životi zaposlenih ni po koju cenu ne smeju da budu ugroženi. Elem, da se gore navedeno primeni, ne bi ni postojala potreba da se uopšte priča o maskama na otvorenom i sličnim merama. I greh političara je da ne smeju da se zamere ugostiteljskoh mafiji i tržnim centrima te neodgovornim poslodavcima pa posle sve leče merama na individualnom nivou. Međutim, i pored tih "propusta" politike, mere na individualnom nivou jesu značajne i nužne i moraju da se sprovode jer je zaraza tu i nema nameru da se sama zaustavi pa je besmislena diskusija da li je starija kokoška ili jaje.

 

I da se osvrnem malo i na priču o maskama. Daleko od toga da one imaju samo alibi funkciju ili da samo štite druge od tebe. Zavisi od tipa maske i načina upotrebe. Treba zanemariti razna baljezganja raznih interesnih grupa (između ostalog WHO) na tu temu, jer imaju određene ciljeve i funkcije, ali ne kažu celu istinu. Tačno je da platnene/štofane maske i šalovi nemaju gotovo nikakvu funkciju. Tačno je i da hirurške maske (koje su cenovno najdostupnije te najrasprotranjenije) više štite druge od tebe nego tebe samog. Ali kvalitetne jednokratne FFP2/KN95 (95% zaštite) maske i jednokratne FFP3/višekratne polu ili full maske sa P3R filterima (99% zaštite uz full masku ili sa zaštitnim naočarima, inače 95% zaštite) itekako štite nosioca. Čak one sa ventilima više štite nosioca nego one oko njega zato što filtriraju vazduh, koji on udiše, a ne filtriraju vazduh, koji kroz ventile izbacuje. Ove varijante, koje osobu malo ozbiljnije štite od zaraze, su naravno dosta skuplje od hirurških maski, te problematične za one, koji moraju na duže staze da ih nose i više komada dnevno menjaju. Ali isto tako može koje pivo manje da se popije i koja pljuga manje da se popuši i poneko veče i preskoči kafana, pa će em biti para za malo bolju zaštitu, em dodatno doprineti zdravlju. 🙂

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Harmonika said:

Cekajte, jesmo li blizu herd imunity, ili prosto idemo na herd imunity, ili sta?

 

Ja mislim da ce virus "nestati"  kad se dobar deo populacije prokuzi, i da ce to doci prirodno a ne putem vakcine. 

Ne mislim da se forsira nego da ide prirodno. Ovo narocito za USA gde je 50 - 100 miliona verovatno vec prelezalo covid. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Akiro said:

Garantujem da bi se postigao povoljan efekat kada bi se radno vreme ugostiteljskih objekata skratilo na 20h i svadbe svele na maks. 10 ljudi uz strogu kontrolu i visoke kazne za svako kršenje te tržni centri tipa Ušće ili Delta City zatvorili ili se žestoko ograničio istovremeni broj ljudi u njima. To bi više delovalo nego nošenje maski.

slažem se. Maske su u tom smislu alibi mera, eto mi smo propisali, a oni nas ne slušaju. Pa udri po marginalnim grupama (gde je Tiodorevićevih "najmanje 100 zaraženih" sa nekog koncerta neke šabanke u Vrnjačkoj Banji? Nema, nije se desilo, ali se zgodno posložilo da seju strah. 
Što se ne usude da probaju realan koncept, zabran opijanja, dranja, i partijanja na mesec dana? Ma ne, lakše je deliti etičke lekcije, a i neki podosta zaheban svet drži te splavove, pa eto.
Imam čitav arsenal btw maski 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Harmonika said:

Cekajte, jesmo li blizu herd imunity, ili prosto idemo na herd imunity, ili sta?

Ne znam da li smo blizu, neki strucnjaci su procenjivali da ovakav nacin dolaska do herd immunity, bez vakcine, ne zahteva da 60% oboli, nego mozda 25%. Pa ako smo sad na 10%....

Da sam kinez zabrinula bi se :classic_biggrin:

 

Ja mislim da su vlade zapadnih zemalja precutno odlucile da samo malo kontrolisu broj obolelih, ali da idu na herd immunity.

Ono sto je sokatno je da sad WHO govori da je smrtnost malo iznad gripa. Postavlja se pitanje koliko njima verovati, ali izgleda da se spremamo da virus postane nebitan....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Pa virusa skoro i da nema, skoro isto je ovako bilo i u Australiji ovog dugog vikenda. Jedan plus strategije eliminisanja/striktne kontrole da se virus ne otme kontroli.

 

Mada pretpostavljam da će biti nekih slučajeva posle ovoga, biće nekih nesrećnika koji su ga fasovali.

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

It also suggests Covid-19 kills around 0.14 per cent of patients, making it slightly deadlier than seasonal flu — which has a mortality rate of around 0.1 per cent. F

Broj 1: Izbrisan, greška. Gadan flu ima IFR oko 0.1%. 

 

Broj 2: IFR 0.14% malo morgen. Znači, uzeo je brojke od 760 miliona a nije uključio excess deaths u kalkulaciju. Ne možeš da koristiš excess cases a da ne koristiš excess deaths. Kao što rekoh pre nekoliko dana, mislim da je više umrlih od Covid-19 u Brazilu i Indiji nego u USA, ali se ne vode u evidenciji jer nisu testirani (USA testira MNOGO više nego i jedni i drugi). 

 

Veoma neozbiljan članak i novinar.

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Harmonika said:

da svi imaju tretman kao, on, mrtvih od korone bi bilo nula, bukvalno bi umirali samo oni kojima je i tako ostalo dva dana zivota..

Eh a ja mislio "malo znamo o virusu"...
Sad bez šale, ukoliko je Tramp, kao definicija ugrožene populacije zaista zaboo koronu i zaista ozdravio za ta tri dana izgleda da ipak znamo ponešto o virusu, i izgleda da to znanje nije baš široko dostupno, što nas vodi do neprijatnih zaključaka o Jupiteru i volu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To be fair, ustajali su i ljudi sa tri bajpasa sa  respiratora kod nas, tako da..e sad, da li je Tramp samo od onih koji su imali srece i prebegli, ili je, kao sto i i ti i ja impliciramo, prosto imao sve uslove lecenja, isto mozemo da nagadjamo..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

To be fair, ustajali su i ljudi sa tri pejsmejkera sa  respiratora kod nas, tako da..e sad, da li je Tramp samo od onih koji su imali srece i prebegli, ili je, kao sto i i ti i ja impliciramo, prosto imao sve uslove lecenja, isto mozemo da nagadjamo..

Ma da ali ne za par dana. Bukvalno tri i po dana, pa majkumu. Nešto tu debelo ne štima. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Harmonika said:

To be fair, ustajali su i ljudi sa tri bajpasa sa  respiratora kod nas, tako da..e sad, da li je Tramp samo od onih koji su imali srece i prebegli, ili je, kao sto i i ti i ja impliciramo, prosto imao sve uslove lecenja, isto mozemo da nagadjamo..

 

2 minutes ago, urosg3 said:

Ma da ali ne za par dana. Bukvalno tri i po dana, pa majkumu. Nešto tu debelo ne štima. 

 

Ne bih donosio opste zakljucke o virusu na osnovu Trumpovog slucaja.

Sve KSZ tokom njegovog predsednikovanja, bilo da je pricao on ili neki portparol, su bile prepune insinuacija, dezinformacija i lazi - od toga se moze sastaviti podeblja enciklopedija...

 

Moguce je da nije bio tako bolestan kao sto su rekli, mozda nije ni zdrav kao sto kazu, mozda - ko zna. A mozda jeste bas kako izjavljuju.

U svakom slucaju, ono sto je on prosao (prolazi?) nije primenjivo na obicnog/tipicnog gradjanina koga virus dokaci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ova procenat smrtnosti gore može da važi samo do trenutka kada zdravstveni sistemi nije pregažen. Od tog momenta procenti su na nivou Italije i Španije iz prvog talasa. 

 

Dakle, procenti smrtnosti su relativno mali sve dok je veći deo obolelih u mogućnosti da promi zdravstvenu negu, makar onu osnovnu. Kada je to nemoguće, drastično staču.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

Broj 1: Izbrisan, greška. Gadan flu ima IFR oko 0.1%. 

 

Broj 2: IFR 0.14% malo morgen. Znači, uzeo je brojke od 760 miliona a nije uključio excess deaths u kalkulaciju. Ne možeš da koristiš excess cases a da ne koristiš excess deaths. Kao što rekoh pre nekoliko dana, mislim da je više umrlih od Covid-19 u Brazilu i Indiji nego u USA, ali se ne vode u evidenciji jer nisu testirani (USA testira MNOGO više nego i jedni i drugi). 

 

Veoma neozbiljan članak i novinar.

Ne razume, hoces da kazes da WHO laze?

Svi su prihvatali kad su govorili 0.65% a sad malo morgen?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Pa virusa skoro i da nema, skoro isto je ovako bilo i u Australiji ovog dugog vikenda. Jedan plus strategije eliminisanja/striktne kontrole da se virus ne otme kontroli.

 

Mada pretpostavljam da će biti nekih slučajeva posle ovoga, biće nekih nesrećnika koji su ga fasovali.

 

Ja mislim da je to jedino ispravno, sistem eliminisanja. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne razume, hoces da kazes da WHO laze?

Svi su prihvatali kad su govorili 0.65% a sad malo morgen?

Jel WHO rekao da je IFR 0.14% ili novinar? Pretpostavljam da WHO, iako sklon gafovima, tako nešto ne bi uradio. WHO je rekao da postoji mogućnost da je 10% stanovništva već zaraženo, što je naravno moguće i to ne negiram. Ali, nigde nisam pročitao da su rekli da je IFR 0.14% - o tome govorim. To je novinar pogrešno sračunao, jer je pomešao babe i žabe (nije uključio excess deaths).

 

Btw, Peru je već izgubio 0.1% stanovništva zbog kovida. Ameri, UK, Francuska, Španija između 0.06 i 0.07%. Jel to znači da su svi već oko pola, a da je Peru skoro već tu?

 

 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...