Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

51 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

U potpunosti se ovde slažem sa tobom.

 

A što se tiče kovida i ostalih bolesti..Pre dva meseca umrla je jedna moja rođaka, u pedeset i nekoj godini. Imala je kancer dojke sa metastazama. Bolnica u kojoj se lečila bila je kovid. Za duže lečenje u privatnoj bolnici nije bilo dovoljno novca.

 

Konačno je pronađena veza i tada je primljena u bolnicu u Sremskoj Kamenici ( rođaka je iz Vojvodine ). U toj bolnici su rekli da je stigla prekasno. Umrla je petog dana, po dolasku u bolnicu.

 

Zdravstveni kapacitet i celo zdravstvo je kod nas loše. Loše funkcioniše. Mislim da se i sa ovom pandemijom nisu baš najbolje snašli. 

 

Morao je da se pronađe način da neometano rade i non covid bolnice i ambulante. Tu već ulazimo u domen politike.

 

Ako živimo u "zlatnom dobu" kao što Vođa tvrdi, zašto država nije obezbedila sredstva privatnom sektoru zdravstva i usmerila ga da leči non covid pacijente.

 

Onih 100 evra za sve građane moglo je da se usmeri ka privatnom sektoru. Tada ne bi liste za operacije kuka bile duge. Tada bi se i ljudi sa kancerom ili sa nekim drugim hroničnim bolestima lečili na vreme.

 

Ne znam, možda grešim, ali razmišljam.

 

Izbijanjem pandemije koronavirusa nisu nestale ostale bolesti.  

 

 

 

 

Naravno da nisu nestale ostale bolesti, ali za one koji dobiju virus a imaju vec neku bolest je uglavnom presudno. 

 

Ono sto si pisala za bolnicu i tvoju rodjaku, to je losa organizacija, siromastvo i infrastruktura. Valjda je bilo logicno ako se neka bolnica odredi za covid pacijente da se pacijenti te bolnice usmere na druge ustanove u kojima su covid pancijenti zabranjeni. E sad problem je sto u Srbiji svakako lose i oskudno lece bilo koje pacijente i sto im nedostaje od lekova, osoblja do aparata... Sa covidom je to umnogome tragicnije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Kod komsija u Hrvatskoj, januar 2017:

"Ima puno stvari na koje nemamo odgovore, ali prelazimo preko njih i nastavljamo živjeti. Recimo, prije tri godine, u siječnju 2017. izračunato je da je broj umrlih bio 6.500 u tom siječnju. To smo znali u ožujku 2017. Međutim, siječanj godinu dana ranije 4.500 ljudi je umrlo u tom razdoblju. Od čega? 2.000 ljudi više. Prometne nesreće, samoubojstva, nije ih bilo. Dvije tisuće ljudi je umrlo više od nekog prosjeka. To je zastrašujuća brojka i to smo znali i nitko nije reagirao. To je vjerojatno bila epidemija teže gripe, jer u tim sezonskim prolapsima se uvijek više umire i tako se  nekako izračunava koliko je ljudi umrlo od gripe jer mi ne testiramo na gripu."

 

Jos jedan disclaimer - niko ovde nije lud da misli da je ovo obican grip, jer nije i ne bi ceo svet stao kako je stao, da je u pitanju obican, sezonski grip, ali treba prihvatiti da je i ovaj virus, za veliki vecinu "samo obican grip"

 

Onaj Nestorović, ma kolika budala bio, mislio je na ovu ili neku sličnu situaciju kad je rekao "da nema testova ne bi smo ni znali da je korona". 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kod Nestorovic je najzalosnije sto se  nije ozbiljnije ponasao, i pazljivije birao reci, jer ispada na kraju da on zna svakako vise nego ovi iz KS..ili je i on nagadjao sve i svasta, pa je u nekim mestima i ubo, slucajno..bilo kako bilo, ispada da  je za neke stvari ipak bio u pravu..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Zato sto privatni sektor ne pokriva zdravstveno osiguranje.

 

 

 

Mislim na privatne lekarske ordinacije, klinike, bolnice.

 

Država već duže vreme refundira troškove, na primer snimanje MR ( magnetnom rezonancom ). Kada neka ustanova nema termine za MR np, ljudi odlaze u privatne klinike, plate pregled, dobija se potvrda koja se zatim nosi u RFZO i tamo se refundiraju troškovi.

 

Poslednjih godina državne laboratorije ne rade neke analize. Te analize radim kod privatnika, ali tu nema refundacije troškova ( ne znam zašto ).

 

Koliko vremena je bilo potrebno Ministarstvu zdravlja i Kriznom štabu da daju dozvole privatnim lab. da rade PCR testove?  Dosta vremena.

 

Ali, od početka su mogli da daju saopštenje da će svi pregledi koji se obave u privatnim klinikama biti refundirani od strane države, jer eto, para u budžetu ima.

 

Ovako su nenormalne gužve po DZ. Moj lekar ne radi već dva meseca u ambulanti jer je u nekoj kovid bolnici...stalno ga neko menja. 

 

Nemamo lekare, a danas čujem da odlaze i anesteziolozi sa VMA ( proverena info od jednog lekara iz te ustanove ). 

 

I zato što privatni i državni sektor zdravstva ne sarađuju u dovoljnoj meri, lekari koji rade i u kovid i u non covid bolnicama i ambulantama su umorni i opterećeni.

 

Zato se svakodnevno apeluje na građane da se pridržavaju mera-fizička distanca, maska, higijena..a svi ti apeli i KZŠ izazivaju otpor kod ljudi..i prisutna je i panika i nervoza. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Harmonika said:

Kod Nestorovic je najzalosnije sto se  nije ozbiljnije ponasao, i pazljivije birao reci, jer ispada na kraju da on zna svakako vise nego ovi iz KS..ili je i on nagadjao sve i svasta, pa je u nekim mestima i ubo, slucajno..bilo kako bilo, ispada da  je za neke stvari ipak bio u pravu..

Nema načina da Nestor ne bude u pravu:
- sve moguće scenarije je ispričao

- poslao ga Tesla u budućnost da vidi
- Đoković i on prave toranj za lečenje na daljinu

  • Thanks 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Mislim na privatne lekarske ordinacije, klinike, bolnice.

 

Država već duže vreme refundira troškove, na primer snimanje MR ( magnetnom rezonancom ). Kada neka ustanova nema termine za MR np, ljudi odlaze u privatne klinike, plate pregled, dobija se potvrda koja se zatim nosi u RFZO i tamo se refundiraju troškovi.

 

Poslednjih godina državne laboratorije ne rade neke analize. Te analize radim kod privatnika, ali tu nema refundacije troškova ( ne znam zašto ).

 

Koliko vremena je bilo potrebno Ministarstvu zdravlja i Kriznom štabu da daju dozvole privatnim lab. da rade PCR testove?  Dosta vremena.

 

Ali, od početka su mogli da daju saopštenje da će svi pregledi koji se obave u privatnim klinikama biti refundirani od strane države, jer eto, para u budžetu ima.

 

Ovako su nenormalne gužve po DZ. Moj lekar ne radi već dva meseca u ambulanti jer je u nekoj kovid bolnici...stalno ga neko menja. 

 

Nemamo lekare, a danas čujem da odlaze i anesteziolozi sa VMA ( proverena info od jednog lekara iz te ustanove ). 

 

I zato što privatni i državni sektor zdravstva ne sarađuju u dovoljnoj meri, lekari koji rade i u kovid i u non covid bolnicama i ambulantama su umorni i opterećeni.

 

Zato se svakodnevno apeluje na građane da se pridržavaju mera-fizička distanca, maska, higijena..a svi ti apeli i KZŠ izazivaju otpor kod ljudi..i prisutna je i panika i nervoza. 

Moram da koristim 3 leka trenutno, ni za jedan nisam dobila recept iako su na pozitivnoj listi, odokativnom metodom je procenjeno da ja to mogu da platim a mene je bilo sramota da trazim recept....resenje jeste u ukljucivanju privatnog sektora, Fondu za zdravstvo je svejedno kome ce da da pare a dobilo bi se mnogo. Da objavim da Srbija ostaje bez jos jednog dobrog lekara koji odlazi u Hrvatsku i ne zato sto je alav na pare vec zato sto su mu ponudjeni uslovi za dalje usavrsavanje, ima nas kojima je to bas vazno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Francuska:

28.3. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 100) broj slučajeva / broj umlih je bio:

4611 / 319

Juče: 20339 / 62.

 

 

9.4. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 1000) USA - slučajevi / umrli:

33960 / 2174

Juče: 60558 / 910.

 

 

Što bi čale rekao - moram da razumem kako da razumem.

 

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, CheshireCat said:

Francuska:

28.3. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 100) broj slučajeva / broj umlih je bio:

4611 / 319

Juče: 20339 / 62.

 

 

9.4. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 1000) USA - slučajevi / umrli:

33960 / 2174

Juče: 60558 / 910.

 

 

Što bi čale rekao - moram da razumem kako da razumem.

 

Svakako je smetnost manja, tj. nadam se da je tako. Jedan od razloga je i što se danas mnogo više testira nego na početku pandemije, pa je i broj otkrivenih slučajeva veći. Druga stvar je što se ne može gledati broj umrlih i zaraženih na istom danu, pošto umrli danas su pozitivni ranije. To bi teoretski značilo da kada bi sada prestala pandemija i kada bi broj pozitivih bio nula, u drugoj koloni bi imali određene cifre pa i do mesec dana kasnije. Naravno treći razlog je što se danas mnogo više zna o načinu lečenja, terapiji, pa je i to smanjilo smrtnost. Još jedan faktor koji može značajno da utiče je raspoloživost kapaciteta bolnica, ako tu dođe do zagušenja smrtnost će rasti, nažalost ne samo od covida.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, CheshireCat said:

Francuska:

28.3. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 100) broj slučajeva / broj umlih je bio:

4611 / 319

Juče: 20339 / 62.

 

 

9.4. (3+ nedelje nakon što je broj slučajeva prešao 1000) USA - slučajevi / umrli:

33960 / 2174

Juče: 60558 / 910.

 

 

Što bi čale rekao - moram da razumem kako da razumem.

 

 

Nije uopste tesko razumeti. Dovoljno je proguglati malo po netu i pogledati broj umrlih od covida u Australiji:

 

9812-E3-DC-31-E4-413-E-A8-CC-14-AC97382-
 

Ja ne znam nijednu drugu zemlju u kojoj je broj mrtvih u drugom talasu veci nego u prvom. Bas kao sto ne znam nijednu (bar ne od onih cijim se podacima moze verovati) u kojoj je sada - zima.

Znaci, sabrati dva i dva i zakljuciti sta nas na severnoj hemisferi ceka za koji mesec. Virus je smrtonosniji u zimskim mesecima, tu nema nikakve sumnje. Objasnjenja su razlicita i ne toliko bitna. Izmedju ostalog, moglo bi da bude boravak u zatvorenom, grejanom prostoru, gde je vazduh suvlji, a time i nasa sluzokoza, koja cini prvu liniju odbrane od virusa. Sta god da je, treba da se spremimo. Pogotovo zato sto ne zivimo po australijama sa svim njihovim merama i uslovima za provodjenje istih.

Link to comment
Share on other sites

Čitao sam neki razgovor sa čovekom koji se zove Hendrik Streeck, direktor je Instituta za virusologiju Univerzitetske bolnice Bon, ne bih da ga linkujem nije preterano interesantan ili relevantan, ali ovaj citat vredi pažnje:
 

Quote

 

"Ne možemo pritisnuti dugme za pauzu u životu i vjerovati da će virus tada biti gotov", upozorava Streeck.
***

Streeck upozorava na zabludu da se nekako može pobijediti virus. 

"Ni najteže zaključavanje neće uspjeti u tome. Nakon drugog slijedi i treći i četvrti val infekcija. Mi smo u trajnom valu. Moramo se pomiriti s tim, virus će postati normalan dio našeg života." rekao je on.

"Virus ne može biti naš pad" kaže Sreeck.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo nam eto niko ne kaze kako da zivimo sa virusom..sta, da  mu se  prpeustimo, pa ko kako prodje? Jer virus moze vrlo lako da  ostavi neke posledice,cak i ako ga prelezis..ko hoce, neka izvoli, ako mu se reskira, nemam nista protiv, ne mora ni masku da  stavlja, bilo da umre, bilo da ostatk zivot amuku muci s ane znam vec cim, ali bato, nemas pravo i druge da  povlacis sa sobom..nije lockdown resenje, ali nije ni ovo..uostalom,sve su nagadjanja, pa tako i to koliko ce ovo sve trajati..objektivno, niko nema pojma, pa ni najveci strucnjaci..pre  cu  i da  se upucam, ako treba, nego da  ostatak zivota provodim ili u strahu od virusa, ili da me isti ubije, ili urpoasti za ceo zvot..pitao bih tog virusologa da li se on izlaze ritiku, ili da li izlaze svoje bliznje...

Edited by Harmonika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Harmonika said:

Samo nam eto niko ne kaze kako da zivimo sa virusom..sta, da  mu se  prpeustimo, pa ko kako prodje? Jer virus moze vrlo lako da  ostavi neke posledice,cak i ako ga prelezis..ko hoce, neka izvoli, ako mu se reskira, nemam nista protiv, ne mora ni masku da  stavlja, bilo da umre, bilo da ostatk zivot amuku muci s ane znam vec cim, ali bato, nemas pravo i druge da  povlacis sa sobom..nije lockdown resenje, ali nije ni ovo..uostalom,sve su nagadjanja, pa tako i to koliko ce ovo sve trajati..objektivno, niko nema pojma, pa ni najveci strucnjaci..pre  cu  i da  se upucam, ako treba, nego da  ostatak zivota provodim ili u strahu od virusa, ili da me isti ubije, ili urpoasti za ceo zvot..pitao bih tog virusologa da li se on izlaze ritiku, ili da li izlaze svoje bliznje...

Da mislim da je (neizrečeno) to baš poruka,  i od ovog citiranog direktora. To je taj "život sa virusom" predviđam da će to biti konačno rešenje, to jest da će borba postati personalizovana to jest svako sam protiv virusa. I da negde će da pobedi virus negde pojedinac. Kuva se žaba u tom smeru.
 

43 minutes ago, Kronostime said:

:Hail:

Uživao sam, em što S&G obožavam, pa mi i obrade prijaju, em je odličan spot. Čikago posebno potresno izgleda, baš Čikago od svega u spotu, Pariz me upola nije dirnuo...
Nekako ovakav Čikago je negacija civilizacije kakvu poznajemo, ne nužno i volimo, ali tera da se zamisliš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

 

Nije uopste tesko razumeti. Dovoljno je proguglati malo po netu i pogledati broj umrlih od covida u Australiji:

 

9812-E3-DC-31-E4-413-E-A8-CC-14-AC97382-
 

Ja ne znam nijednu drugu zemlju u kojoj je broj mrtvih u drugom talasu veci nego u prvom. Bas kao sto ne znam nijednu (bar ne od onih cijim se podacima moze verovati) u kojoj je sada - zima.

Znaci, sabrati dva i dva i zakljuciti sta nas na severnoj hemisferi ceka za koji mesec. Virus je smrtonosniji u zimskim mesecima, tu nema nikakve sumnje. Objasnjenja su razlicita i ne toliko bitna. Izmedju ostalog, moglo bi da bude boravak u zatvorenom, grejanom prostoru, gde je vazduh suvlji, a time i nasa sluzokoza, koja cini prvu liniju odbrane od virusa. Sta god da je, treba da se spremimo. Pogotovo zato sto ne zivimo po australijama sa svim njihovim merama i uslovima za provodjenje istih.

 

Kako ne znas nijednu? A Srbija u julu? A Makedonija, Crna Gora, Bosna..?

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

Naucni zakljucak, brzo zovi Lancet!

😉 što se na kraj srca majkumu, cccc... Šta je sledeće ne smem ni suludu a istovremeno zabavnu teoriju, pa zvaću Monti Pajtone, da znaš!

Edit: na 555-333 broj telefona!

Edited by urosg3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...