Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, Dolce gusto said:

Prosao sam od Vracara do Starog Merkatora, manja je guzva ali penzionera na ulicama koliko hoces... 

 

i kod mene na Ceraku šetaju kućne ljubimce kao u najbolja vremena

kad smo već kod kućnih ljubimaca da pitam mogu li oni biti prenosioci virusa 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa da li ste vi normalni? Do juce svi zasto se ne uvodi vanredno stanje, zatvore skole, bla bla bla. Sad kad je uvedeno, sad zasto je uvedeno. Ne znam ko ce vama udovoljit.?

Ako je propisano 28 dana samoizolacije ako se dolazi iz odredjenih drzava. Sta ti ima da razmisljas da li je to puno ili malo, to je tako odredjena a ti ima da postujes. 

 

 

Uvođenje je dobro, ali bez sprečavanja okupljanja ljudi kao da ga nije ni uveo. Realno vanredno stanje je trebalo da se uvede prošle nedelje i da se obaveste firme da će ove nedelje u zavisnosti kako će se kretati broj obolelih možda biti uvedena zabrana okupljanja za više od 5 ljudi da firme mogu da se pripreme za to. Da se obaveste radnje i apoteke, koje će imati obavezu da rade, da moraju da osmisle režime rada kako da spreče gomilanje ljudi a da nastave da rade i tako dalje. Kao što vidimo o ovome nema ni reči, javnost se ne priprema i onda će opet histerija da radi kada se budu pooštravale mere jer je to jedini način da se to objasni a ne prizna da su pogrešili prošli put.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NMX said:

 

Komentar je i upućen za njih...dakle, je l moguće da svi baš moraju na posao? Je l moguće da svi rade u proizvodnji, kafićima, prodavnicama? Neće biti...nego firme zabole nešto da se cimaju i stvaraju mogućnosti za work from home...a na sve to maloumni GSP smanji broj vozila....

 

Bojim se da vlast ne sme da grune ovo VS svom snagom jer

 

1. Nema mogućnosti za to

2. Boji se reakcije

3. Boji se haosa koji bi nastao

 

I izabrali opciju, malo smo trudni...ok, imamo 72h da vide kako ovo sljaka i dali sljaka, pa da donesu dalje odluke...

 

Paradoksalno, jedino neki uzasni skok novoobolelih i panika, mogu da nateraju ljude (barem starije) da ostanu kuci. Nek im SNS omladina (kao što se planira) donosi šta treba, nemam ništa protiv, jebe mi se i za SNS i bilo šta tog tipa trenutno...samo nek ostanu kući.

Ljuto se varaš. U Beogradu se privreda oslanja na privatni sektor, uglavnom na trgovinu i promet robe i usluge odnosno turizam i ugostiteljstvo..... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, laki perkos said:

i kod mene na Ceraku šetaju kućne ljubimce kao u najbolja vremena

kad smo već kod kućnih ljubimaca da pitam mogu li oni biti prenosioci virusa 

Psi mogu da prenesu, ali ne mogu da se zaraze. Vidim da u Italiji se otimaju ko će da prošeta pse, jer tako imaju izgovor da izađu napolju. Po mojoj nekoj logici, treba šetnju obavljati u ranim jutarnjim satima i kasnim večernjim kad nema mnogo ljudi. Jbm li ga, sa ženom se raspravljam da li da ga izvodimo iz stana ili da obavi posao na terasi. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Referent said:

Psi mogu da prenesu, ali ne mogu da se zaraze. Vidim da u Italiji se otimaju ko će da prošeta pse, jer tako imaju izgovor da izađu napolju. Po mojoj nekoj logici, treba šetnju obavljati u ranim jutarnjim satima i kasnim večernjim kad nema mnogo ljudi. Jbm li ga, sa ženom se raspravljam da li da ga izvodimo iz stana ili da obavi posao na terasi. 

To je veliki rizik pošto nisam siguran koliko vlasnika svog ljubimca dezinfikuje kad ga vrati iz šetnje

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, uini said:

Takodje ćemo se baviti kontrolom mreža, prevencijom širenja panike, lažnih vesti i imamo ingerenciju za reagovanje u smislu momentalnog prosledjivanja službama sa kojima imamo utvrdjenu liniju.

 

Uf 😞

Pa nista, da mi nastavimo da prdimo po drustvenim mrezama dok se u Srbiji desava Nemacka od pre 100 godina 😞

Edited by Laki Marvini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Problem je sto su firme nepripremljeno usle u vanredno stanje.

Ne postoje planovi za ovakav slucaj tako da su svi hteli-ne hteli morali da odu na posao jutros.

Ovo.

Ne mozes u petak reci ne zatvaramo skole, u nedelju u osam proglasiti vanredno stanje i ocekivati da sutra ujutro nema nikog na ulicama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Problem je sto su firme nepripremljeno usle u vanredno stanje.

Ne postoje planovi za ovakav slucaj tako da su svi hteli-ne hteli morali da odu na posao jutros.

 

Apsolutno. Evo moj direktor kao sa marsa da je pao. Jedva da je pomenuo trenutnu situaciju, a rad od kuće mu je SF. Sreća pa smo mala firma sa malo zaposlenih, ali bez obzira... nikakvog plana za dalje nema...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Issey said:

 

Apsolutno. Evo moj direktor kao sa marsa da je pao. Jedva da je pomenuo trenutnu situaciju, a rad od kuće mu je SF. Sreća pa smo mala firma sa malo zaposlenih, ali bez obzira... nikakvog plana za dalje nema...

 

Isto. Jedan radnik se javio da ne dolazi zbog temperature. Ne smem ni da pomenem da treba da se testira, kao da se svi plase da nekim slucajem ne ispadne pozitivan... kao ono sto ne znas ne moze da te povredi...tako pogresno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Dies at the End said:

Nisam čitao da li ste i šta pisali, ali meni je odluka da  osobe koje dolaze iz određenih drzava, moraju u "samo izolaciju", karantin , 28 dana...

 

Da budem blag, meni je to totalno suludo i van svake pameti ...J#benih 28 dana kućnog zatvora.

 

Razumem ja da ispitivanje svakog pojedinca iziskuje vreme i posebno novac ( to je jelte nešto što najviše pogađa ovu Naci vlast), ali je i totalno debilnih da nekog osudis na mesec dana kućnog zatvora.

 

 

 

Potpuno opravdana mera. Celu priču kod nas je i započela gastoskinja iz Švajcarske. Mogu jedan uskrs mirno i tamo da provedu.

Treba im na svaki mogući način destimulisati dolazak u ovoj situaciji. Ja bih uveo i bukvalnu zabranu dolaska, a ako se ne zabrani kompletno, onda karantin od dve nedelje ne kod kuće nego u nekoj izolovanoj zdravstvenoj ustanovi, pa ko voli (i ima dovoljno dug odmor) nek izvoli da za malo jagnjetine i ajvara i balavljenja sa rodbinom ugrožava tuđe zdravlje. Postoje u ovoj situaciji prioriteti a to svakako ne može da bude tuga za domajom.

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Akiro said:

 

Potpuno opravdana mera. Celu priču kod nas je i započela gastoskinja iz Švajcarske. Mogu jedan uskrs mirno i tamo da provedu.

Treba im na svaki mogući način destimulisati dolazak u ovoj situaciji. Ja bih uveo i bukvalnu zabranu dolaska, a ako se ne zabrani kompletno, onda karantin od dve nedelje ne kod kuće nego u nekoj izolovanoj zdravstvenoj ustanovi, pa ko voli (i ima dovoljno dug odmor) nek izvoli da za malo jagnjetine i ajvara i balavljenja sa rodbinom ugrožava tuđe zdravlje. Postoje u ovoj situaciji prioriteti a to svakako ne može da bude tuga za domajom.

 

 

Pa petočasovna kolona je sinoć na Horgošu.

Ljudi su već stigli, jer su mere i u inostranstvu pa im bolje da budu ovde.

Link to comment
Share on other sites

Jesam li ja jedini koji smatra da ovo nije VS?
Ovo je neko kvazi-vanredno stanje..light. Sa manjim % mlecne masti. Ja ne vidim da ce ove mere nesto znacajno da promene,tj.ne vidim kako ce. Kad svi,osim zaposlenih u vrticima,skolama i fakultetima,redovno idu na posao. Ko ce roditeljima da cuva decu? Nisu svi u mogucnosti da koriste cuveni "baka-servis". Jos manje su u mogucnosti da placaju neke dadilje itd.
Sve radi,samo sa nekim skracenim radnim vremenom (do 20h). Do jaja! 

Da odgovorim @Referentda,ja sam spreman na samo-izolaciju. Jedini problem je sto moram na posao. Inace vec od cetvrtka ne idem u kafic,imam od ranije dovoljno brasna da mogu da umesim hleb,inace vodim racuna da mi zamrzivac bude pun svega (meso,suhomosnati proizvodi,povrce)..uvek mogu da se prosetam do kanala,provozam kolima ili biciklom do Dunava.. Umem da se samo-disciplinujem,a imam i iskustvo iz 1999. Nije mi prvo vanredno stanje (nazalost) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

 

Pa petočasovna kolona je sinoć na Horgošu.

Ljudi su već stigli, jer su mere i u inostranstvu pa im bolje da budu ovde.

I, naravno, nece biti nista od samoizolacije i karantina. A cak i ako se samoizoluju, u svoje kuce, dolazice im sva rodbina u posetu da primi uobicajene poklone, koje ocekuju od gastosa, i da ih dobrano izljubi.  Ode mast u propast.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...