Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, CLakiSH said:

Ima dosta ljudi koji si u EU bez radnih viza a sljakaju na crno, ako ostanu duze od 90 dana u komadu imace problem, i oni se vracaju.

Nije problem u tome sto se vracaju. Problem je sto se ne pridrzavaju zabrane kretanja,tj.obaveze da provedu taj period kuci. Vrlo neodgovorno.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Akiro said:

 

Ja sam nakon obilaska svih apoteka po Zemunu i Novom Beogradu na kraju našao u farbari. Temolerske ionako mnogo bolje dihtuju i višekratne su, ali se više i znojiš ispod njih i teže dišeš. Vrši posao za 20 minuta kupovine a posle toga jedva čekaš da je skineš.

 

A naručio za suprugu i sebe i dva komada ovoga: https://express-product.com/products/reusable-mouth-mask-1

Jeste da košta ali se neograničeno pere i ponovo upotrebljava (dobro, dok se ne raspadne od upotrebe i pranja).

 

Navodno ove nedelje kreće i neka domaća proizvodnja maski a i AvAv je nešto najavio 5 milja komada maski koje čekaju na granici.

 

To je sve što znam. Najbrže rešenje da obiđeš farbare. U petak su u farbari na Karađorđevom trgu u Zemunu (pore radnje sa bisiklima) taze dobili turu (tad sam i ja uzeo nekoliko), da li jo imaju, ne znam.

 

 

Kojoj i gde?

 

A ovo linkovano sumnjam da stiže za manje od mesec dana.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, marejosip said:

 

Pa evo mene boli glava i grlo me malčice grebe, desi se par puta dnevno da se zakašljucam zbog grla. Cenim da je do sinusa i da sam se malo prehladio, jer me je produvao vetar pre par dana opasno, ali opet, čitajući malo video sam da neki nemaju simptome uopšte ili imaju blage pa ne znam da li se pod blage podrazumeva da ide i temperatura uz to, ja imam 36,1° dakle ni u naznakama 😄

A sutra treba da idem do doma zdravlja na terapiju azotom i sad, iako smatram da su minimalne šanse da ja slučajno imam, ne bih se osećao prijatno ako bih otišao. Ne znam šta da radim. 

 

brate, ako bih ti rekao da sam zbog identicnih razloga tj curenja nosa i kijanja otisao kod lekara jutros, ne bi mi verovao. dobro, bar mi sprivel ne bi verovao. :classic_biggrin:

 

popio sam par ladnih piva u petak kad je bila ona vrucina, jos sam se kurcio i bio u bermudama i majci, ukljucujuci i onaj period dana kada je duvao vetar, i polako je pocelo da me steze preko vikenda, pre svega je poceo nos da mi curi loodacki i s vremena na vreme kinem.

 

i sve kul, to se meni desava svake godine u ovom periodu kad pijem hladno gazirano, medjutim, nocas sam se probudio u jedan sat bukvalno bolestan, a da paranoja bude veca ja sam pre nekih mesec ipo vec bio prehladjen, a nikad mi se do sad nije desavalo da u istoj sezoni budem dva puta bolesljiv.

 

bol u zglobovima, neprijatno u grlu i konstantno curenje nosa, na sve to pocne da me blago boli glava ... ja u panika modu do daske.

 

odem kod doktora na pregled, ali nemam nikakve simptome, cak me je u medjuvremenu glava prosla i stalo i curenje iz nosa.

 

disanje dobro, grlo dobro, nema temperature, ma skoro zdrav izuzev zapusenog nosa i daju mi neke kapi za nos i neki antibiotik u kapsulama i redovno pracenje temperature i generalno kako se osecam i da se javim ako osetim neke promene na gore.

 

ovo ne znaci da nemam koronu, ali otici kod doktora ovih dana je obaveza svakog ko oseti naznaka da mozda ima nesto, pogotovo ako to nesto vuce ne grip/prehladu.

 

naravno, ja sam se samoizolovao jos pre nekoliko dana, a tako nameravam bar do kraja meseca jer mi je bolovanje otvoreno i ne moram da radim, a osecam se super. odmor sam planirao ali ovih dana nisam mogao da ga dobijem, tako da mi ovo bolovanje dodje kao 1 na 10 sto se kaze.

 

30% manje plate za ovaj mesec cu prihvatiti sa zadovoljstvom.

 

odem samo do prodavnice/apoteke na blic i to je to, naravno adetkvatno opremljen.

 

manga imam punu kesu, ne preostaje mi nista drugo nego da peglam igrice, citam knjige itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

zicer je za stranku koja raspolaze resursima svih gradjana aka sns

Pa ono, ne moraju da im kupuju iz svog džepa, čisto da podele broj telefona, flajere, na koje mogu da ih pozovu kada je potrebno nešto da im se kupi. 

Valjda je potreban neko ko će menjati njih, da ne bi išli u kupovinu, ali svakako treba da plate račun. 

 

Ova SNS predstava je smešna, kao idu da im donesu prvog dana vanrednog stanja, kada nikome ništa i ne fali. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dropkick Murphys said:

Pa ono, ne moraju da im kupuju iz svog džepa, čisto da podele broj telefona, flajere, na koje mogu da ih pozovu kada je potrebno nešto da im se kupi. 

Valjda je potreban neko ko će menjati njih, da ne bi išli u kupovinu, ali svakako treba da plate račun. 

 

Ova SNS predstava je smešna, kao idu da im donesu prvog dana vanrednog stanja, kada nikome ništa i ne fali. 

 

smesno je slazem se

ali je ujedno i zajebano

 

to sto se snsi sada kurce je preuranjeno, videcemo za dve nedelje 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad pričam sa komšinicom koja radi u državnom vrtiću. Dobili su poziv da dođu sutra od 8 do 12 na posao iako vrtići ne rade. Ona žena astmatičar, treba da ide gradskim prevozom do tamo, plaši se, ne zna kome da se obrati. Idioti.

 

Inače, što se tiče tih maski...

Brat mi radi u apoteci u jednom mesto u blizini Milana i dolazi mu jedan stariji čovek i kaže kako je obišao 20 prodavnica i apoteka i da ne može da nađe maske. A brat ga gleda i govori mu u fazonu da piči kući, veća je verovatnoća da se zarazio ili eventualno on nekoga dok je tražio maske, nego što će se sačuvati njima dok ode u kupovinu npr. 

Sve zavisi koje su potrebe, ali ako vam baš i ne trebaju mislim da je bolje izbeći odlazak u apoteke, ambulante i prodavnice samo zbog maski. 

I neko je već pitao, ne znam je l' se mogu iskoristiti neke tkanine umesto maski, bar za taj odlazak u kupovinu i sl. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

 

 

ovo ne znaci da nemam koronu, ali otici kod doktora ovih dana je obaveza svakog ko oseti naznaka da mozda ima nesto, pogotovo ako to nesto vuce ne grip/prehladu.

 

 

 

ovo sigurno nijedan doktor ne preporucuje, narocito sada. Sta vise, kazu da nikako ne dolazite kod doktora zbog ovog ako ne mislite da ste bili u kontaktu sa nekim koji vec ima virus ili niste dolazili iz druge zemlje.

 

Ovaj topic je korona za decu. :)

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Pa da, nosilac virusa ne znači da ti mozeš da zarazis nekog drugog od trenutka kada imaš virus. Mene je bas zanimalo kada se postaje kliconoša (kako to kažu medicinari), tako da ti hvala na informaciji, bolje je nego što sam mislio 🙂

 

Pazi, ovo znači da si zarazan pre nego što imaš bilo kakav sindrom, tako da je bolje da svi ograniče kretanje barem koliko toliko.

 

 

7 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

 

 

ovo ne znaci da nemam koronu, ali otici kod doktora ovih dana je obaveza svakog ko oseti naznaka da mozda ima nesto, pogotovo ako to nesto vuce ne grip/prehladu.

 

 

 

Neka me neko ispravi ako sam slučajno pogrešno razumeo, ali obaveza svakog ko ima samo neke blage simptome je da sedi kod kuće i da se izoluje. Sve države uvode telefonske konsultacije sa lekarom baš kako ljudi ne bi izlazili i dolazili zdravstvene ustanove gde mogu da zaraze ostale pacijente i lekare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kalistenika u rutini

Al vidiš ja baš nikad ne bih prvo otišao kod doktora za te simptome, pre bih okrenuo onaj broj ako već hoću da proverim. Ovako si potencijalno mogao zaraziti nekoga u domu zdravlja. 

 

Ja se generalno osećam ok u smislu da mogu da funkcionišem i dokle god je tako mislim da će mi biti ok da izblejim u kući bez da ikoga zovem (doduše imam taj luksuz jer sam govno studentsko pa ne moram na posao). 

Edited by marejosip
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Pazi, ovo znači da si zarazan pre nego što imaš bilo kakav sindrom, tako da je bolje da svi ograniče kretanje barem koliko toliko.

 

 

 

Neka me neko ispravi ako sam slučajno pogrešno razumeo, ali obaveza svakog ko ima samo neke blage simptome je da sedi kod kuće i da se izoluje. Sve države uvode telefonske konsultacije sa lekarom baš kako ljudi ne bi izlazili i dolazili zdravstvene ustanove gde mogu da zaraze ostale pacijente i lekare.

 

jeste otprilike tako, ali kad okrenes neke brojeve telefona, pa kad ti neki ljudi s druge strane zice daju neka uputstva ti postupis po njima, narocito ako dolaze od ljudi iz struke.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Pazi, ovo znači da si zarazan pre nego što imaš bilo kakav sindrom, tako da je bolje da svi ograniče kretanje barem koliko toliko.

 

 

Da, zarazan si pre ispoljavanja simptoma, ali je opet bolje ako si zarazan po druge od npr. 10-11. dana otkad je virus u tebi, nego od prvog. Zbog toga mi se svidela enemiskova informacija. #optimizam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neka nasa interne mere u firmi dogovorene jutros.Imamo i proizvodnju i maloprodaje i isporuku na kucne adrese.

-Svi preko 60 godina i hronicni bolesnici da ne dolaze na posao

-Radnici sa malom decom kojiu nema ko da cuva mogu da u dogovoru sa sefom izadju sat dva ranije sa posla

-Dodatne kolicine dezinfekcionih sredstava obezbedjene , maski nema trenutno radi se na tome

-Preventivne mere su podeljene radnicima jos pre 10 tak dana pa se apeluje na pridrzavanje istih

 

Nazalost, posto se situacija menja vrlo brzo, ovo smo dogovorili do srede pa onda ce se videti kako dalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marejosip said:

@kalistenika u rutini

Al vidiš ja baš nikad ne bih prvo otišao kod doktora za te simptome, pre bih okrenuo onaj broj ako već hoću da proverim. Ovako si potencijalno mogao zaraziti nekoga u domu zdravlja. 

 

Ja se generalno osećam ok u smislu da mogu da funkcionišem i dokle god je tako mislim da će mi biti ok da izblejim u kući bez da ikoga zovem (doduše imam taj luksuz jer sam govno studentsko pa ne moram na posao). 

 

nemas koga da zarazis jer deo koji je predvidjen za epidemiju je izolovan, bukvalno sednes u auto dodjes do ustanove gde te cekaju na zadnjem ulazu 2-3 medicinska radnika sa maskama u slucaju da ih nemas i sprovode te kod doktora kroz puste hodnike ... bukvalno nema nikog izuzev medicinskog osoblja koji sede zastakljeni.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kalistenika u rutini said:

 

nemas koga da zarazis jer deo koji je predvidjen za epidemiju je izolovan, bukvalno sednes u auto dodjes do ustanove gde te cekaju na zadnjem ulazu 2-3 medicinska radnika sa maskama u slucaju da ih nemas i sprovode te kod doktora kroz puste hodnike ... bukvalno nema nikog izuzev medicinskog osoblja koji sede zastakljeni.

 

Aha 

Nisam to znao. Lepo 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

nemas koga da zarazis jer deo koji je predvidjen za epidemiju je izolovan, bukvalno sednes u auto dodjes do ustanove gde te cekaju na zadnjem ulazu 2-3 medicinska radnika sa maskama u slucaju da ih nemas i sprovode te kod doktora kroz puste hodnike ... bukvalno nema nikog izuzev medicinskog osoblja koji sede zastakljeni.

 

 

i jel su te testirali za koronu?

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

jeste otprilike tako, ali kad okrenes neke brojeve telefona, pa kad ti neki ljudi s druge strane zice daju neka uputstva ti postupis po njima, narocito ako dolaze od ljudi iz struke.

 

3 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

nemas koga da zarazis jer deo koji je predvidjen za epidemiju je izolovan, bukvalno sednes u auto dodjes do ustanove gde te cekaju na zadnjem ulazu 2-3 medicinska radnika sa maskama u slucaju da ih nemas i sprovode te kod doktora kroz puste hodnike ... bukvalno nema nikog izuzev medicinskog osoblja koji sede zastakljeni.

 

 

Znači obaveza svakog je da pozove broj telefona i da postupi po uputsvima stručnih ljudi sa kojima razgovara.

 

Ne da ide na svoju ruku u dom zdravlja. 🙂

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, marejosip said:

 

Pa evo mene boli glava i grlo me malčice grebe, desi se par puta dnevno da se zakašljucam zbog grla. Cenim da je do sinusa i da sam se malo prehladio, jer me je produvao vetar pre par dana opasno, ali opet, čitajući malo video sam da neki nemaju simptome uopšte ili imaju blage pa ne znam da li se pod blage podrazumeva da ide i temperatura uz to, ja imam 36,1° dakle ni u naznakama 😄

A sutra treba da idem do doma zdravlja na terapiju azotom i sad, iako smatram da su minimalne šanse da ja slučajno imam, ne bih se osećao prijatno ako bih otišao. Ne znam šta da radim. 

 

I mene grlo grebe, ali nije suv kasalj, nego vodenast, tako da se ne brinem, bar za sada 😄

Edited by dulematic
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...