Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, zoe Bg said:

Beogradjani sugradjani ako neko sazna gde ima maski da se kupe vicite :classic_biggrin: a da nisu oni lihvari od Prima apoteke. 

 

Ja sam nakon obilaska svih apoteka po Zemunu i Novom Beogradu na kraju našao u farbari. Temolerske ionako mnogo bolje dihtuju i višekratne su, ali se više i znojiš ispod njih i teže dišeš. Vrši posao za 20 minuta kupovine a posle toga jedva čekaš da je skineš.

 

A naručio za suprugu i sebe i dva komada ovoga: https://express-product.com/products/reusable-mouth-mask-1

Jeste da košta ali se neograničeno pere i ponovo upotrebljava (dobro, dok se ne raspadne od upotrebe i pranja).

 

Navodno ove nedelje kreće i neka domaća proizvodnja maski a i AvAv je nešto najavio 5 milja komada maski koje čekaju na granici.

 

To je sve što znam. Najbrže rešenje da obiđeš farbare. U petak su u farbari na Karađorđevom trgu u Zemunu (pore radnje sa bisiklima) taze dobili turu (tad sam i ja uzeo nekoliko), da li jo imaju, ne znam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zoe Bg said:

Beogradjani sugradjani ako neko sazna gde ima maski da se kupe vicite :classic_biggrin: a da nisu oni lihvari od Prima apoteke. 

 

pokusaj u najblizem domu zdravlja, ambulanti ... javi se na salteru i samo pitaj ... ali dobices samo jednu, koja bi trebala da bude dovoljna da prodjes kroz grad i zavrsis sta ti treba, mozda i da nadjes apoteku koja nije opustosena.

 

3 hours ago, SamoFlacko said:

Podgorica

Baš onako fino drže odstojanje. Kakvih morona.

 

2020031609030_3b2c391f-4b45-48cd-bc76-3c

 

u apoteci danas, dve apotekarke rade za pultom, treca ide i moli ljude na svakih pola minuta da drze odstojanje. 

Edited by kalistenika u rutini
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, NMX said:

Evo iz prve ruke, malopre mi u maksiju nije prosla kartica. Srecom imao kes, bio mali racun. Posle toga Idea, kartica prosla.

 

Pre toga podigao kes sa bankomata, na salterima opsadno stanje. 


Jbg, uplase se ljudi, histerija krene, preoterete se mobilne linije i verovatno zato kartica nije prosla. Nema drugog razloga a nema ni razloga za paniku. Probajte da platite karticom u pola 1 u novogodisnjoj noci, verovatno ce i tada sistem da štuca malo. 

 

Inače po prodavnicama stanje manje više uredno, u Idei ima sve i nije gužva (a solidno je velika Idea). Jedina zamerka, baš puno starog sveta. Kaže kasirka jednom dedi, što izlazite...a on baš tužnim glasom...pa nema ko da mi donese...i jbg, svestan je opasnosti ali šta će....daj sad sve te SNS omladince i omladinke nek špartaju od vrata do vrata...ionako to rade za kampanju.

Pa nije samo SNS omladinci nego i komsije jbte.

 

Sta je problem da neki mladji komsija ucini starijima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marejosip said:

Da li neko može da ima koronu a da nema temperaturu? Ako recimo ima bol u glavi/grlu ili ako samo kašlje? 

 

naravno da moze, cak i bez ikakvih simptoma mozes da budes nosioc virusa.

simptomi obicno dolaze posle par dana, kod nekog su veci, kod nekog manji, neko ih cak nece ni osetiti koliko su blagi, ali to ne znaci da nece moci da virus siri dalje.

tako sam bar ja razumeo, mozda i gresim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, kalistenika u rutini said:

 

naravno da moze, cak i bez ikakvih simptoma mozes da budes nosioc virusa.

simptomi obicno dolaze posle par dana, kod nekog su veci, kod nekog manji, neko ih cak nece ni osetiti koliko su blagi, ali to ne znaci da nece moci da virus siri dalje.

tako sam bar ja razumeo, mozda i gresim.

 

Ovakvi komentari su kada se ima rezidentan doktor na forumu.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, zoe Bg said:

:cry:

Nisu svi matorci sasavi i srce me boli kad ovako nesto vidim. 

 

Bila sam na kratko do prodavnice i apoteke da vidim ima li maski, u apoteku ulazi po jedan :Hail: i ljudi drze distancu ali zato u prodavnici se guraju, aman. 

 

Covece, ljudi se guraju i kad je regulare.

 

Koliko puta su nam samo preuzeli mesto, jer  Nina ode po neki slatkis.

U pocetku sam bila kul, sa posle je zaista pocelo da mi smeta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Za one, koje se još nisu snašli za dezinficijenc. Pošto Srbijuksi sve provale, pa i hidrogena više nigde nema, ostaje jedino još hipermangan. Toga još ima u apotekama (bar je bilo prekjuče). Može da završi posao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

naravno da moze, cak i bez ikakvih simptoma mozes da budes nosioc virusa.

simptomi obicno dolaze posle par dana, kod nekog su veci, kod nekog manji, neko ih cak nece ni osetiti koliko su blagi, ali to ne znaci da nece moci da virus siri dalje.

tako sam bar ja razumeo, mozda i gresim.

 

Pa evo mene boli glava i grlo me malčice grebe, desi se par puta dnevno da se zakašljucam zbog grla. Cenim da je do sinusa i da sam se malo prehladio, jer me je produvao vetar pre par dana opasno, ali opet, čitajući malo video sam da neki nemaju simptome uopšte ili imaju blage pa ne znam da li se pod blage podrazumeva da ide i temperatura uz to, ja imam 36,1° dakle ni u naznakama 😄

A sutra treba da idem do doma zdravlja na terapiju azotom i sad, iako smatram da su minimalne šanse da ja slučajno imam, ne bih se osećao prijatno ako bih otišao. Ne znam šta da radim. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

naravno da moze, cak i bez ikakvih simptoma mozes da budes nosioc virusa.

simptomi obicno dolaze posle par dana, kod nekog su veci, kod nekog manji, neko ih cak nece ni osetiti koliko su blagi, ali to ne znaci da nece moci da virus siri dalje.

tako sam bar ja razumeo, mozda i gresim.

 

Slusao sam malo detaljnije ovih dana, jer me bas zanimao taj deo oko prenosenja virusa sa nekoga ko ima a nema simptome na drugu osobu.

 

U principu, ako danas fasujes virus npr. zarazan si tek neka dva dana pre ispoljavanje simptoma. Npr. danas dobijes, u nedelju sledecu ispoljis simptome, do cirka petka nisi zarazan. 

 

Ostaje pitanje potpuno asimptomaticnih slucajeva, koji nemaju niti jedan simptom. I na to, za sada, mislim da nemaju odgovor i da ga neće ni biti. Da mogu biti asimptomaticni a prenose i asimptomaticni koji ne prenose. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

 

Uz svo uvažavanje, kolega goldberg, ova konstatacija ti je, ajde da ne kažem glupost, nego samo, neodmerena. Šta kažeš, penzioneri ustanu, uguraju se u autobuse GSPa i ceo dan se voze, nemaju nikakvog razloga da idu negde, svega imaju, ali ne vredi, oće to da se vozi. Umesto da kupe motore, tritinete, rolšue, oni baš u autobuse.

 

Ja sam samo napisao kakva je situacija, ne ulazeci u to zbog cega se ko vozi.

 

56 minutes ago, kalistenika u rutini said:

pre nego procitam sta ste pisali od jutros, moram da podelim sa vama jedno sveze iskustvo ako se tako moze nazvati, koje mi se desilo pre nepunih 5 minuta.

 

ulazim u prodavnicu sa maskom i rukavicama, prodavacica baca pogled i otvoreno krece da mi se smeje, pokusava da suzbije osmeh, ali joj to ne polazi za rukom, jer realno smesan sam!

 

ja nekako nisam mogao da iskuliram i izignorisem, pa sam je upitao - smesno ti, a ... i krenuo dalje da joj pricam malo o virusu, italiji, kontoli na granicama, njenoj deci, roditeljima i najblizima!

 

ona je posle nekih 45 sekundi mog monologa, bez ijedne ruzne reci upucene na njen racun, promenila boju, zabila glavu u patos bez truncice snage da me pogleda u oci, ne znam kako je uspela da izusti, sta zelim da ispazarim ... kapiram da je u tom trenutku postojala neka rupa koja se otvara ispred nje, a koja simbolizuje neku jamu usuda, patnje i bola da bi drage volje skocila u nju, toliko joj je bilo neprijato.

 

verujem da u ovom trenutku zove kuci da proveri gde su joj deca i roditelji.

 

ja sam svoje dobro delo odradio za danas, ali generalno medju nama vlada ogroman bol u kurcu, nezainteresovanost a samim tim i neobavestenost.

 

porazavajuce, jebali smo jeza u ledja.

 

Masku ne treba da nose oni koji se boje da ce se zaraziti, nego oni koji su zarazeni.

 

Ako vec mislis da imas simptome, mozda je bolje da si obavestio neku bolnicu da se uradi testiranje pa da te stave u karantin ako je pozitivno.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Slusao sam malo detaljnije ovih dana, jer me bas zanimao taj deo oko prenosenja virusa sa nekoga ko ima a nema simptome na drugu osobu.

 

U principu, ako danas fasujes virus npr. zarazan si tek neka dva dana pre ispoljavanje simptoma. Npr. danas dobijes, u nedelju sledecu ispoljis simptome, do cirka petka nisi zarazan. 

 

Ostaje pitanje potpuno asimptomaticnih slucajeva, koji nemaju niti jedan simptom. I na to, za sada, mislim da nemaju odgovor i da ga neće ni biti. Da mogu biti asimptomaticni a prenose i asimptomaticni koji ne prenose. 

Pa da, nosilac virusa ne znači da ti mozeš da zarazis nekog drugog od trenutka kada imaš virus. Mene je bas zanimalo kada se postaje kliconoša (kako to kažu medicinari), tako da ti hvala na informaciji, bolje je nego što sam mislio 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, goldberg said:

 

Ja sam samo napisao kakva je situacija, ne ulazeci u to zbog cega se ko vozi.

 

 

Masku ne treba da nose oni koji se boje da ce se zaraziti, nego oni koji su zarazeni.

 

Ako vec mislis da imas simptome, mozda je bolje da si obavestio neku bolnicu da se uradi testiranje pa da te stave u karantin ako je pozitivno.

 

.

 

Iskreno..nije mi bas najjasniji ovaj deo....Da preporuka je takva, ali u istoj preporuci stoji da zdravstveni radnici bi trebalo da je nose, da se ..pazi sad ..ne zaraze...

 

Maske su razne...maska koja tebe stiti ima sertifikat  FFP3...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Pa da, nosilac virusa ne znači da ti mozeš da zarazis nekog drugog od trenutka kada imaš virus. Mene je bas zanimalo kada se postaje kliconoša (kako to kažu medicinari), tako da ti hvala na informaciji, bolje je nego što sam mislio 🙂

 

Kopam sad da nađem gde sam to pročitao plus mislim da je onaj najmlađi gost sinoć kod Olje isto to rekao.

Link to comment
Share on other sites

@ prica oko povratka gastosa

Nisam osetio zlobu u Akirovom postu;vise jednu ostru kritiku jednog mentalnog sklopa i obrasca ponasanja. Mada i tu treba ici od slucaja do slucaja. Npr.dvojici mojih jako dobrih drugara ne pada na pamet da u ovoj situaciji dolaze kuci iz Beca,do daljneg. Jedan cak i kaze: Zasto da dolaskom kuci ugrozim celetovo zdravlje,mozda sam prenosilac. Kudos za razmisljanje.:thumbsup:

Primer drugi
Rano jutros iz Nemacke mi se vratio komsija. Presao na Horgosu,dobio papir o obavezi kucne izolacije. Lik ide okolo,mase papirom, dolazi i kod mene na ulici da se pozdravi i "pohvali",a meni u glavi ona Rambova stvar "prijatelju,prijatelju,m'rs u .... materinu" Glupan :frusty:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, goldberg said:

 

Ja sam samo napisao kakva je situacija, ne ulazeci u to zbog cega se ko vozi

OK, jasno mi je, samo nije OK tretirati milion penzionera kao jednu jedinstvenu grupaciju.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...