Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, laki perkos said:

To je veliki rizik pošto nisam siguran koliko vlasnika svog ljubimca dezinfikuje kad ga vrati iz šetnje

 

Prenos virusa preko psa je domen teorije: virus se prenosi sa coveka na coveka i ne moze da zarazi kucnog ljubimca kao medjukorak. dakle ono sto je moguce je da pas prenese nekako virus koji je covek ostavio na zemlji ili negde. Ili recimo da se prenosilac nakasljao u ruku, pomazio kera, pa ga onda ti pomazio... Pranje sapa u sapunjavoj vodi mi deluje malo bespotrebno ako se virus prenosi kako sam napisao. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mnogo ljudi ovde radi u privatnom sektoru i sve im zavisi od dnevnih prometa. Velika pauza bukvalno ostavlja ljude bez sredstava za zivot. Radnike, a i vlasnike. Vremena kada su privatnici iz tog sektora zgrtali silnu lovu su prosla. Ima takvih i sada, ali vecina krpi kraj sa krajem. Drzava bi i tu morala da sledi primer onih zemalja koje resavaju to dotiranjem iz budzeta. Da ne govorim i o ratama za kredite koje sustizu. Bojim se da ce ispasti haos u svemu ovome.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki John Terry said:

 

Ne sumnjam da su joj rekli, ali to je potpuna budalastina. Nema ni jednog razloga da ne primaju kartice, cak je i bezbednije da se manje placa novcem.

Preopterećenost mreže je u pitanju. Ja ne mogu da obavljam pozive od sinoć na Vip mreži..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nemanjaol said:

Ljudi, molim vas jako pažljivo sa sirenjem ovakvih informacija. Znaci samo ako imate 100% sigurnost i potvrdu. 

 

Ko će da ti da takvu potvrdu? Da firme (supermarketi) ili banke koje izdaju kartice kažu da su preopterećeni? Moguće, vrlo moguće, da su ti sistemi dizajnirani za mnogo manji protok transakcija, empirijski procenjen a danas nedovoljan. Kupci daju kreditnu karticu, ona ne prođe, ostali u redu čekaju, onda uprava firme kaže da više  ne primaju kreditne kartice.

 

AEON, japanski WalMart, najveći retailer u Aziji, ima sistem za 20 hiljada credit card transakcija u sekundi. Max koji su ikada dostigli je bio 5,800. Moj korisnik, znam iz prve ruke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ko će da ti da takvu potvrdu? Da firme (supermarketi) ili banke koje izdaju kartice kažu da su preopterećeni? Moguće, vrlo moguće, da su ti sistemi dizajnirani za mnogo manji protok transakcija, empirijski procenjen a danas nedovoljan. Kupci daju kreditnu karticu, ona ne prođe, ostali u redu čekaju, onda uprava firme kaže da više  ne primaju kreditne kartice.

 

AEON, japanski WalMart, najveći retailer u Aziji, ima sistem za 20 hiljada credit card transakcija u sekundi. Max koji su ikada dostigli je bio 5,800. Moj korisnik, znam iz prve ruke.

 

Nije isto kad u Srbiji i u Japanu dobijes info da najveci trgovinski lanac ne prima kartice. 

 

Ovde to ljudima znaci da pohitaju i da dizu sve pare iz banke. 

 

Zato kazem, pazljivo sa takvim informacijama.

 

Inace ivy league fakulteti su ponudili brdo besplatnih online kurseva sada. Bacite pogled na link

 

https://www.classcentral.com/collection/ivy-league-moocs

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Nije isto kad u Srbiji i u Japanu dobijes info da najveci trgovinski lanac ne prima kartice. 

 

Pa rekao bih da shvatam šta bi mogao da bude tehnički razlog iza tog neprimanja kartica po maloprodajnim lancima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Potpuno opravdana mera. Celu priču kod nas je i započela gastoskinja iz Švajcarske. Mogu jedan uskrs mirno i tamo da provedu.

Treba im na svaki mogući način destimulisati dolazak u ovoj situaciji. Ja bih uveo i bukvalnu zabranu dolaska, a ako se ne zabrani kompletno, onda karantin od dve nedelje ne kod kuće nego u nekoj izolovanoj zdravstvenoj ustanovi, pa ko voli (i ima dovoljno dug odmor) nek izvoli da za malo jagnjetine i ajvara i balavljenja sa rodbinom ugrožava tuđe zdravlje. Postoje u ovoj situaciji prioriteti a to svakako ne može da bude tuga za domajom.

 

 

1 hour ago, Akiro said:

I, naravno, nece biti nista od samoizolacije i karantina. A cak i ako se samoizoluju, u svoje kuce, dolazice im sva rodbina u posetu da primi uobicajene poklone, koje ocekuju od gastosa, i da ih dobrano izljubi.  Ode mast u propast.

 

Ja predlažem da se isti, bez odlaganja pošalju na neki novi Goli otok. Nije ti palo na pamet da pojedinci imaju decu, supružnike ili bolesne roditelje... Do koje granice može da ide ljudska zloba ( da ne napišem neku težu konstataciju).

 

Vucko je mala kazna 😴

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Pa rekao bih da shvatam šta bi mogao da bude tehnički razlog iza tog neprimanja kartica po maloprodajnim lancima.

 

Izvini, nisam dovoljno pazljivo procitao sta si napisao i ucitao sam pogresnu poentu. 

 

Uglavnom, samo da je svima jasno da nije slucaj da se vise me primaju kartice, vec da je sistem preopterecen zbog velike navale. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Izvini, nisam dovoljno pazljivo procitao sta si napisao i ucitao sam pogresnu poentu. 

 

Uglavnom, samo da je svima jasno da nije slucaj da se vise me primaju kartice, vec da je sistem preopterecen zbog velike navale. 

 

Ma OK, eto, sada smo na "same page".

Link to comment
Share on other sites

Više od samog virusa, koji je svakako jedan problem, ovo je ozbiljan test za čovječanstvo i za svakog čovjeka pojedinačno. Kako u moralnom tako i u ljudskom smislu. 

Da dobijemo odgovor ko smo, i da svaka država dobije odgovor koliko je realno jaka.

Jednog dana će se desiti neki razorniji virus, koji neće birati, koji će se možda prenositi na lakši način, ali sad je prilika da pojedinci i same države pripremaju strategije u ovom modernom vremenu.

Prvi utisak je da smo izuzetni primitivni i ograničeni, vrlo sebični i humani samo na riječima.

Evidentno je da će nas jednog dana ubiti glupost, zato što će kao krdo pregaziti sve.

 

Edited by SamoFlacko
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Ovo je neko kvazi-vanredno stanje..light.

Vegansko.

 

 

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Ja ne vidim da ce ove mere nesto znacajno da promene,

Mere su politički motivisane .

Moći će da kažu ,,eto uradili smo sve što je moglo"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo, da ja vas, koji živite u Srbiji pitam: otkuda ta navala plaćanja karticama koja je oborila sisteme?

 

Srbija je mala, ako su maloprodajni lanci imali po 10-20-30 CC (Credit Card) transakcija u sekundi a svoje sisteme dizajnirali za 100 u sekundi, šta se danas dešava?

 

Da nije javnost posle obraćanja AV razumela da se računi mogu plaćati odloženo, nije hitno, pomislila da će im neko i CC transakcije za hranu jednog dana oprostiti?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Green23 said:

Preopterećenost mreže je u pitanju. Ja ne mogu da obavljam pozive od sinoć na Vip mreži..

 

To vec ima logike.

 

Nego, jel ste primetili mozda da se penzosi ponasaju kao da im je neko naredio DA IZADJU NA ULICU, a ne da sede kuci? Ili samo ja to tripujem.

 

Ja jutros setam do posla, posle se prisecam uz kafu...jebote, 70% ljudi na ulici su bili starci, ja ne znam da li ti ljudi umeju da razmisljaju, da li su glupi ili tvrdoglavi ili oba. PA JEBO VAS PAS, NAJUGROZENIJI STE!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...