Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, vilhelmina said:

Ne znam sta da ti kazem i zbog cega je tako na worldometru. Vidim da za danas stoji 5 preminulih i 0 novoobolelih. Na javnom servisu stoji ono sto je Folkhälsomyndigheten objavio za danas - 12 mrtvih, 192 novoobolela i (pazi sad!) na respiratoru dva pacijenata vise nego juce 😀. I sad ti znaj koliko ih je bilo i koliko ih je sad.

 

Dakle ništa ne znamo 😄 

 

Još samo jedno i neću više da dosađujem. Kakva je stopa mortaliteta za prvih 6 meseci? Da li odstupa od proseka u poslednjih 5-10 godina recimo?

 

edit: snašao sam se. Najveća smrtnost u proteklih 150 godina. 10% više za prvih šest meseci u odnosu na prosek u proteklih 5 godina, u aprilu 40% više.

Edited by djole
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Broj slučajeva je jednak broju obolelih, možda nisam precizno napisao, ali vidi bold. U stvari to je to. Više slučajeva jednako više umrlih.

Ali nisam na to mislio, mislio sam na sledeće:
Postoji opšteprihvaćeno uverenje da restriktivne mere smanjuju broj obolelih i da "flatten the curve" To je u kratkom vremenu verovatno tačno. Na duži rok - nisam siguran.

Uostalom kako je Švedska smanjila broj obolelih ako ne nekako prirodno? Ukoliko jeste tako, a sva je prilika da jeste, unda težimo ka uravnjivanju. To mi je teza.

 

Postoji razlog za to, ne znam koliko opsteprihvaceno, uverenje. Na stranu restriktivne mere, ma sta one znacile, to je drugi par cipela. 

Ravnanje krive je itekako zgodan scenario jer se tako (nekako) izbegava brzo sirenje virusa en masse u kratkom roku, jer to onda moze da bude izazov za zdravstveni kapacitet. Dalje, to onda zahteva preusmeravanje zdravstvenih resursa na covid-19 pacijente, a to zatvara vrata ostalim, narocito hronicnim bolesnicima. U Svedskoj  je, primera radi,  od pocetka pandemije otkazano oko 60-70% ranije planiranih operacija*. Mnoge citava situacija odvraca od trazenja lekarske pomoci o cemu postoje neke zabrinjavajuce cifre (narocito o srcanim problemima). To sve, dakle, implicira uticaj na duze staze.

 

Spoiler

Redovi za operacije su i pre pandemije bili problem, sada se to samo jos vise pogorsalo i ne veruje se uopste da ce se ikada postici to je zapusteno.

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Cyber said:

 

Postoji razlog za to, ne znam koliko opsteprihvaceno, uverenje. Na stranu restriktivne mere, ma sta one znacile, to je drugi par cipela. 

Ravnanje krive je itekako zgodan scenario jer se tako (nekako) izbegava brzo sirenje virusa en masse u kratkom roku, jer to onda moze da bude izazov za zdravstveni kapacitet. To sve, dakle, implicira moguc uticaj na duze staze.

Bold ide isključivo jedno sa drugim, da su restrikcije isključivo zaslužne.
 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Bold ide isključivo jedno sa drugim, da su restrikcije isključivo zaslužne.
 

 

Da, ali ja nisam ulazila u sitna crevca u vezi definisanja restriktivnih mera. 

Nema ni potrebe, moj se komentar odnosio na ravnanje krive i uticaj toga na duge staze. 

Jer, ti nisi bio siguran u vezi sa uticajem [citat] "na duži rok".

Link to comment
Share on other sites

Glupost, neoprostiva....vracam se iz biblioteke u kojoj su maske obavezne, dezinfekcija ruku obavezna, knjige za vracanje se ostavljaju na pultu a nove se dobijaju kroz jedva otvoren sahlter...vracam se kuci, imam masku jer sam na frekventnoj ulici u predvecerje, sve baste kafica pune kad, vidim skolsku koja dugo zivi u obliznjem inostranstvu, prepoznamo se, obradujemo....nema masku, ne lubimo se mada smo se jako obradovale jedna drugoj, posle 10 minuta razgovora poziva me da sednemo i ispricamo se kao ljudi....biramo najmanje posecenu bastu, sto pristojno udaljen od drugih, sedamo, narucujemo, skidam masku i ubrzo zaboravljam na koronu....i tako 1, 5 h. 

Drago mi je da smo se srele, sve mi je prijalo ali sad, kod kuce, mislim da sam rizikovala najvise za ovih skoro 6 meseci, popila sam pice iz case, vise ne stavljaju slamcice, okolo je bilo i decice i odraslih, prava predkoronarna atmosfera i sad 7 dana treba da cekam presudu? Sta mi bi?!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Cyber said:

 

Da, ali ja nisam ulazila u sitna crevca u vezi definisanja restriktivnih mera. 

Nema ni potrebe, moj se komentar odnosio na ravnanje krive i uticaj toga na duge staze. 

Jer, ti nisi bio siguran u vezi sa uticajem [citat] "na duži rok".

da, da, videćemo. Taktički izgleda dobro, ali strateški, hmmm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Glupost, neoprostiva....vracam se iz biblioteke u kojoj su maske obavezne, dezinfekcija ruku obavezna, knjige za vracanje se ostavljaju na pultu a nove se dobijaju kroz jedva otvoren sahlter...vracam se kuci, imam masku jer sam na frekventnoj ulici u predvecerje, sve baste kafica pune kad, vidim skolsku koja dugo zivi u obliznjem inostranstvu, prepoznamo se, obradujemo....nema masku, ne lubimo se mada smo se jako obradovale jedna drugoj, posle 10 minuta razgovora poziva me da sednemo i ispricamo se kao ljudi....biramo najmanje posecenu bastu, sto pristojno udaljen od drugih, sedamo, narucujemo, skidam masku i ubrzo zaboravljam na koronu....i tako 1, 5 h. 

Drago mi je da smo se srele, sve mi je prijalo ali sad, kod kuce, mislim da sam rizikovala najvise za ovih skoro 6 meseci, popila sam pice iz case, vise ne stavljaju slamcice, okolo je bilo i decice i odraslih, prava predkoronarna atmosfera i sad 7 dana treba da cekam presudu? Sta mi bi?!

 

 

Živite život, draga Pletiljo, to vam bi. Živite život.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Glupost, neoprostiva....vracam se iz biblioteke u kojoj su maske obavezne, dezinfekcija ruku obavezna, knjige za vracanje se ostavljaju na pultu a nove se dobijaju kroz jedva otvoren sahlter...vracam se kuci, imam masku jer sam na frekventnoj ulici u predvecerje, sve baste kafica pune kad, vidim skolsku koja dugo zivi u obliznjem inostranstvu, prepoznamo se, obradujemo....nema masku, ne lubimo se mada smo se jako obradovale jedna drugoj, posle 10 minuta razgovora poziva me da sednemo i ispricamo se kao ljudi....biramo najmanje posecenu bastu, sto pristojno udaljen od drugih, sedamo, narucujemo, skidam masku i ubrzo zaboravljam na koronu....i tako 1, 5 h. 

Drago mi je da smo se srele, sve mi je prijalo ali sad, kod kuce, mislim da sam rizikovala najvise za ovih skoro 6 meseci, popila sam pice iz case, vise ne stavljaju slamcice, okolo je bilo i decice i odraslih, prava predkoronarna atmosfera i sad 7 dana treba da cekam presudu? Sta mi bi?!

 

 

Kad čujem/pročitam ovako nešto, podsetim se zašto treba nositi maske i izbegavati gužve. Ne podnose svi isto na mentalnom planu ono što nam se dešava i nisu svi jednako ugroženi. Treba biti odgovoran prema sebi ali i poštovati druge koji se osećaju izloženijim. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2020 at 7:39 AM, wwww said:

U poslednjih 13 sedmica vise se inficira muskaraca nego zena (za koji procenat; prosle sedmice 53% muskaraca, 47% zena).

Hospitalizacija je trenutno na 6% (poslednje 4 sedmice: 9%, 9%, 7% i 6%), broj preminulih je ispod 1% (tabela 3)

Poslednjih sedmica raste udeo omladine u broju inficiranih (slika 9, strana 9: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/2020-08-18-de.pdf?__blob=publicationFile ), posebno raste broj inficiranih u grupi 15-34 godina starih i 5-14 godina starih (slika 8, strana 8), zapravo najvise ovi od 20-29 i od 10-19 godina stari (slika 9). Matori se cuvaju.

EfuboFTWoAUGtHR?format=jpg&name=large

 

EfvJay-XsAE_nAb?format=jpg&name=large

 

Link to comment
Share on other sites

255/2397/0

13 na respiratoru, 127 u bolnicama 
aktivnih 1689, u samoizolaciji 5929

 

cro-20-08-2020.jpg

 

...

 

Njemački institut za javno zdravlje kao rizične za širenje koronavirusa proglasio je Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju, popularna turistička odredišta za Nijemce... Osobe koje se u Njemačku vraćaju iz ovih područja dužne su nakon povratka podvrgnuti se testu na Covid-19, a vrijeme koje provedu čekajući na rezultat su dužne provesti u samoizolaciji... Očekuje se da će slovenska vlada danas staviti Hrvatsku na crvenu listu. Svi Slovenci koji su na odmoru u Hrvatskoj, a žele izbjeći obvezujuću karantenu od 14 dana, morat će se vratiti najkasnije do kraja tjedna, najavio je jučer glasnogovornik vlade Jelko Kacin... Isto bi mogla učiniti i Velika Britanija. Odlukom bi mogle biti pogođene tisuće britanskih turista koji trenutačno borave u Hrvatskoj.

 

https://vijesti.hrt.hr/645271/njemacka-bi-mogla-neke-hrvatske-zupanije-staviti-na-crvenu-listu

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

255/2397/0

13 na respiratoru, 127 u bolnicama 
aktivnih 1689, u samoizolaciji 5929

 

cro-20-08-2020.jpg

 

Sta ce biti sa novom skolskom godinom? Zna li se nesto? Do pre neki dan je ministar cini mi se bio ubedjen da je 7.9. prvi nastavni dan? 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Vjekoslav said:

255/2397/0

13 na respiratoru, 127 u bolnicama 
aktivnih 1689, u samoizolaciji 5929

 

cro-20-08-2020.jpg

 

...

 

Njemački institut za javno zdravlje kao rizične za širenje koronavirusa proglasio je Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju, popularna turistička odredišta za Nijemce... Osobe koje se u Njemačku vraćaju iz ovih područja dužne su nakon povratka podvrgnuti se testu na Covid-19, a vrijeme koje provedu čekajući na rezultat su dužne provesti u samoizolaciji... Očekuje se da će slovenska vlada danas staviti Hrvatsku na crvenu listu. Svi Slovenci koji su na odmoru u Hrvatskoj, a žele izbjeći obvezujuću karantenu od 14 dana, morat će se vratiti najkasnije do kraja tjedna, najavio je jučer glasnogovornik vlade Jelko Kacin... Isto bi mogla učiniti i Velika Britanija. Odlukom bi mogle biti pogođene tisuće britanskih turista koji trenutačno borave u Hrvatskoj.

 

https://vijesti.hrt.hr/645271/njemacka-bi-mogla-neke-hrvatske-zupanije-staviti-na-crvenu-listu

 

Ima li izveštaja po županijama ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Ima li izveštaja po županijama ?

 

ima naravno, splitska je novo zariste, a i Istra se "budi".

 

zupanije-20-08-2020.jpg

 

https://vijesti.hrt.hr/645215/epidemija-koronairusa-najnovije-informacije

https://www.koronavirus.hr/

 

 

...

 

spomenio sam Bosnu, medjutim i u Makedoniji je podjednako gadno

broj dosad umrlih od covid-19

 

168 hrvatska
515 bosna
554 makedonija
689 srbija
9969 belgija

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Vjekoslav said:

...

 

ne pise se o tome, medjutim u Bosni su epidemioloske brojke konstantno visoke unazad skoro dva mjeseca. pogledati samo broj umrlih iz dana u dan, huh

 

http://mcp.gov.ba/publication/read/epidemioloska-slika-u-bih-covid-19-dnevni-izvijetaj-za-svjetsku-zdravstvenu-organizaciju?pageId=3

 

Koliko BiH ima stanovnika? Da li su ovo podaci i za Republiku Srpsku ili...

 

Pitam jer su ovo veliki brojevi... 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...