Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Dakle, prema današnjim (a i podacima od par dana unazad), u Hrvatskoj je nešto malo više od 10% zaraženih u odnosu na broj testiranih, a u Srbiji otprilike 1,6%... Kakvo je objašnjenje za ovakvu razliku u procentima i generalno za veliku razliku u broju testiranih u ove dve države u sigurno nekoliko nedelja unazad...?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Azazelkg said:

Dakle, prema današnjim (a i podacima od par dana unazad), u Hrvatskoj je nešto malo više od 10% zaraženih u odnosu na broj testiranih, a u Srbiji otprilike 1,6%... Kakvo je objašnjenje za ovakvu razliku u procentima i generalno za veliku razliku u broju testiranih u ove dve države u sigurno nekoliko nedelja unazad...?

Istini za volju, Srbija stvarno testira mnogo više od Hr gotovo od početka pandemije. 

Što se Beograda tiče, ja kuda kod krenem, ljudi poštuju mere za maske, osim u restoranima, jer jbg razumem, ne mogu jesti preko maske 🙄

I taxisti nose, i u GSP, u radnjama, opštini, pa i vani... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Msm da je oko 3M

 

1 hour ago, urosg3 said:

nešto malo više od 3.5 miliona

 

ok, niste razumjeli salu. ja naime mislim da je za taj "tajni podatak" dovoljno ukucati "BiH" u Google i saznati broj stanovnika za, cek,

 

bih.jpg

 

dakle za 0.74 sekundi.

 

...

 

ispricavam se ako sam nekog uvrijedio ovom salom, ali jbg, becarci i ta prica, nisam mogao izdrzati. 

 

...

 

 

15 minutes ago, JohnnyDragon said:

Istini za volju, Srbija stvarno testira mnogo više od Hr gotovo od početka pandemije. 

 

meni je to sumnjivo od samog starta. 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

ok, niste razumjeli salu. ja naime mislim da je za taj "tajni podatak" dovoljno ukucati "BiH" u Google i saznati broj stanovnika za, cek,

 

bih.jpg

 

dakle za 0.74 sekundi.

 

...

 

ispricavam se ako sam nekog uvrijedio ovom salom, ali jbg, becarci i ta prica, nisam mogao izdrzati. 

 

...

 

 

 

meni je to sumnjivo od samog starta. 

🙂 nešto nije ok sa hr wiki
 

2016 census
3,511,372[8]

 


Inače ono sam iz glave mrzelo me da guglam, putovao sa terena.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

U kom smislu sumnjivo..? Misliš da neko lažira broj testiranja ili....?

 

da. mislim da Vucicev stozer lazira te podatke, i da ti testovi nisu pouzdani. malo mi tesko povjerovati da je Srbija bogatija od Hrvatske, pa jos 10 puta. kriteriji za testiranje su, nota bene, isti, oni koji imaju simptome i zdravstveni djelatnici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Vjekoslav said:

 

da. mislim da Vucicev stozer lazira te podatke, i da ti testovi nisu pouzdani. malo mi tesko povjerovati da je Srbija bogatija od Hrvatske, pa jos 10 puta. kriteriji za testiranje su, nota bene, isti, oni koji imaju simptome i zdravstveni djelatnici.

Da li je lažirano ili ne, mogu, kao i svi ovde samo da nagađam... Ne može se tvrditi ni da jeste ni da nije... Činjenica je da su, barem desetak dana unazad, bili redovi ispred Torlaka za testiranja (o tome su izveštavali i Vučić i Đilas/Šolak mediji)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Azazelkg said:

Da li je lažirano ili ne, mogu, kao i svi ovde samo da nagađam... Ne može se tvrditi ni da jeste ni da nije... Činjenica je da su, barem desetak dana unazad, bili redovi ispred Torlaka za testiranja (o tome su izveštavali i Vučić i Đilas/Šolak mediji)...

 

s druge strane imas jucerasnju izjavu sefice laboratorije iz zagrebacke (centralne drzavne) infektivne klinike Fran Mihaljevic, gdje govori da su na maksimumu svojih snaga. pa se ti sad pitaj da li su srbijanske laboratorijske snage bas 5, 6, pa i vise x jace od hrvatskih. da se razumijemo, ja mislim da Hrvati premalo testiraju od samog pocetka epidemije. ali Srbi ga, brate mili, raspalili ko da su kokice u pitanju... :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vjekoslav said:

 

s druge strane imas jucerasnju izjavu sefice laboratorije iz zagrebacke (centralne drzavne) infektivne klinike Fran Mihaljevic, gdje govori da su na maksimumu svojih snaga. pa se ti sad pitaj da li su srbijanske laboratorijske snage bas 5, 6, pa i vise x jace od hrvatskih. da se razumijemo, ja mislim da Hrvati premalo testiraju od samog pocetka epidemije. ali Srbi ga, brate mili, raspalili ko da su kokice u pitanju... :classic_biggrin:

ih a čelični brat Si i Vatreno oko? Vatrena oka u stvari, imamo ih dva.

p.s. ovo oko redova je živa istina, video sam ih svojim očima. Kog su kvaliteta, kakve su procedure testiranja nemam pojma, ali kineski su. Doduše i virus je kineski pa je poprilično kvalitetan.

Ono što znam pouzdano da je kompjuterska oprema u Vatrenom oku Lenovo, i serveri i radne stanice. I da teraju Linux na njima 🙂

 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

Ovih dana se na licni zahtev stvarno dosta testira, u utorak je u Zavodu za biocide bilo oko 500 takvih a redovi nisu uporedivi sa onima na Torlaku.

Cula sam da se sprema bar jos jedna drzavna laboratorija, verovatno od jeseni. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Azazelkg said:

Da li je lažirano ili ne, mogu, kao i svi ovde samo da nagađam... Ne može se tvrditi ni da jeste ni da nije... Činjenica je da su, barem desetak dana unazad, bili redovi ispred Torlaka za testiranja (o tome su izveštavali i Vučić i Đilas/Šolak mediji)...

 

Mislim da su redovi ispred Torlaka jer ljudi tek sada putuju na odmor, oni sa malom decom koja ne idu u školu, oni bez dece..

 

Verujem profesoru Zoranu Radovanoviću kada kaže da se podaci lažiraju i da je veći broj i umrlih i zaraženih.

 

Iz dana u dan čujem da je neko koga znam bolestan ili da je preležao kovid. 

 

Što se testiranja tiče, pitam se da li objavljuju samo broj testiranih na kovid19 ili tu broje i one serološke i druge testove koji pokazuju da u organizmu postoji neko žarište ( zapaljenje slepog creva, npr ).

 

Nisam gledala KZŠ ovih dana i ne znam da li su novinari ponovo postavili pitanje zašto se od 10.06. ne objavljuju podaci za Beograd i bg opštine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni stvarno idu na nerve ti brojevi - te testirani, te zarazeni, te respiratori itd.

To je samo priblizna slika realnosti. ko zna koliko toga prodje "ispod radara".

 

Samo me zanima opsta smrtnost koju je tesko ili nemoguce sakriti.

Evo, kaze NYT:

The True Coronavirus Toll in the U.S. Has Already Surpassed 200,000

link: https://www.nytimes.com/interactive/2020/08/12/us/covid-deaths-us.html

Clanak je pun grafikona itd. pa me mrzelo da ga pastujem. Koga zanima, neka vidi.

 

Ni ovde se ne vidi direktna smrtnost od virusa. Neko umre od pneumonije za koju se ni ne zna cime je izazvana (nije testiran) ali je svakako pala smrtnost u saobracaju ili u avionima, jer ljudi ne putuju. Niko se ne truje hranom u restoranu jer su zatvoreni.

 

Tacne cifre i speficne uzroke nikada necemo znati.

Ali je jasno da je povecana smrtnost (broj umrlih u danom periodu, u odnosu na taj isti period u proseku poslednjih pet godina) uzrokovana pandemijom.

Par testiranih vise-manje ili na respiratoru je ovde statisticki beznacajno.

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoe Bg said:

Ovih dana se na licni zahtev stvarno dosta testira, u utorak je u Zavodu za biocide bilo oko 500 takvih a redovi nisu uporedivi sa onima na Torlaku.

Cula sam da se sprema bar jos jedna drzavna laboratorija, verovatno od jeseni. 

 

Naravno samo drzavne da bi uzimali pare i fingirali podatke

Link to comment
Share on other sites

Very well done study by Harvard University clearly shows that children develop very high levels of SarsCoV-2 virus and therefore probably contribute significantly to the spread of the pandemic, which will play a huge role in the fall. What to do if you have cold symptoms?

A rapid test (antigen) for SarsCoV-2, which you could do yourself, would be ideal. However, these tests will only be available in suitable quantities in Germany next year. Therefore, there should be a nationwide recommendation for dealing with children with symptoms.

Otherwise chaos threatens because teachers and parents are overwhelmed. Doctors don't know what to do either. And if we want to test teachers, nurses, travelers and symptom carriers in the fall, PCR capacity is not enough. There has to be a prioritization that everyone knows

Link to comment
Share on other sites

Drugar ide u CG. Uradio PCR na Torlaku, negativan. Odradio paralelno ELISA test u Aqualabu na Vracaru, pozitivan na igg i igm. 

 

Ok, prelezao je koronu a da nije imao pojma. Ali....kako IGM? Zar to nisu antitela koja pokazuju da si sada pod virusom? :classic_unsure:

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

Drugar ide u CG. Uradio PCR na Torlaku, negativan. Odradio paralelno ELISA test u Aqualabu na Vracaru, pozitivan na igg i igm. 

 

Ok, prelezao je koronu a da nije imao pojma. Ali....kako IGM? Zar to nisu antitela koja pokazuju da si sada pod virusom? :classic_unsure:

 

Drugarica je nakon nekih mesec i kusur dana otkad su počeli simptomi korone, inače vrlo blagi, temperatura jedan dan i gubitak čula mirisa, odradila test na antitela i isti slučaj - imala je i IGG i IGM. Čini mi se da sam ovde video neki grafik da IGM mogu opadati i do tri nedelje nakon simptoma pre nego što više ne mogu da se detektuju, pa onda pretpostavljam da u nekim slučajevima to može bude i duže. Ali svakako je i on verovatno relativno skoro bio zaražen.

 

edit: zapravo, u njenom slučaju, preko 40 dana je prošlo.

Edited by djole
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ras kass said:

Jel ovaj zaduzen sa pesimizam ili...?

Lauterbach je epidemiolog, prof. na Univerzitetu u Kelnu (institut za Health Policy and Management i epidemiologiju), doktorirao na Harvardu. Njegov primarni posao je da otkriva rizike za sirenje epidemije i predlaze mere za sprecavanje iste. Sto on i radi.

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2020 at 11:35 AM, ciao said:

trajectoires-sars-cov-2.png?1590740966

 

Jednostavna slika koja prikazuje seroloske testova cini mi se korisna.

Detalji o svemu (na francuskom doduse) publikovani od strane ministarstva

 

https://solidarites-sante.gouv.fr/soins-et-maladies/maladies/maladies-infectieuses/coronavirus/tout-savoir-sur-la-covid-19/article/les-serologies-reponses-a-vos-questions

 

 

 

Evo ga, na ovo sam mislio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, wwww said:

Lauterbach je epidemiolog, prof. na Univerzitetu u Kelnu (institut za Health Policy and Management i epidemiologiju), doktorirao na Harvardu. Njegov primarni posao je da otkriva rizike za sirenje epidemije i predlaze mere za sprecavanje iste. Sto on i radi.

 

Da procitao sam, ne videh nista drugacije od ostalih istrazivanja i "istrazivanja". Moramo da testiramo .......ok...hvala.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...