Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, urosg3 said:

Da probam da pojasnim:

Premisa: inkubacija (od trenutka zaražavanja do pojave simptoma je 14 dana)
Premisa: test može da identifikuje zaraženog za nekih 10 do 14 dana.

Ukoliko su zvanične brojke u redu, što je hrabra pretpostavka, onda se nešto dogodilo pre 14 dana što je uticalo na danas.
Ja takav događaj ne vidim, a valjda sam razuman.

Zašto je mesec i po dana nošenja maski (propisano) potrebno da bi se spustili na ovih stotinjak dnevno? Zašto ti misliš da je mesec i po dana nošenja maski očigledan uzrok da je pre 14 dana manje zaraženih?

Kolega statističar u Koperu na jednom od Open data projektu, kaže da je broj "uhvaćenih" zaraženih x8 u odnosu na realan broj, mislim da je neka studija iz UK čak i 10x

 

 

Činjenica:  u zatvorenom je nošenje maski propisano 29. Juna.
Činjenica: na otvorenom je propisano nošenje maski 15. Jula

Zašto vidimo rezultate, ukoliko je ta mera "očigledna" 19.8. ili tačno 35 dana od kad je mera uvedena. A period inkubacije - 14 dana.

Šta sam promašio?

p.s.
Meni se čini da ovo ima svoj ritam, malčice nemaran prema merama. I da će ovo da se uravni na slične procente svuda, u nekom dovoljnom vremenskom periodu, zasad od dokaza nemam mnogo da ponudim, osim da notorna kriva izgleda manje više slično svuda. A to već miriše na pattern, i zaključak. Ali kažem ti, treba mi još vremena da dokažem. Ili da ispadnem šarlatan.

 

 

1. Pogledaj nas grafik aktivnih slucajeva na worldmetersu. Naglo se penje do 15. jula, onda je na platou sa blagim usponom jos pet dana i nakon toga krece da pada. Znaci prakticno se uklapa u tvoju racunicu.

 

Jasno da se nasim brojkama ne moze verovati, ali izvestaji sa terena kazu da se stanje definitivno smiruje. Na kraju dana ja samo pratim broj ljudi na respiratoru, to mi je najmerodavnije, a i on prati manje vise istu dinamiku. 

 

A to ocekivanje da se epidemijom upravlja na prekidac. Uvedemo mere i odmah za 15 dana sve nestaje, ne kapiram stvarno kako mislis da je realno. Pogotovo sto znamo da se sa merama koje su kod nas akitvne i stanjem na terenu virus svakako i dalje siri, ovim se samo postize da se sirenje uspori i kontrolise, tj da se smanji onaj broj ljudi koji svaki zarazeni zarazi. 

 

2. Grafik ne izgleda svuda isto. Da, u sve vise zemalja se ponovo vidi porast zarazenih, ali nije tako svuda. Ipak, ono sto je bitnije je da iako grafik novozarazenih pocinje da lici na ono sa proleca, grafik smrti ni izbliza ne prati skok broja zarazenih . Sto pokazuje da se sada masovnim testiranjem hvata veci procenat obolelih, tj da iako su zvanicne brojke slicne sada zapravo ima mnogo manje zarazenih nego u aprilu. Plus je mogce da odredjen uticaj ima i to sto je vecina zarazenih sada mladje, za to nisam siguran ali video sam da se pominje na vise mesta. 

 

3. U ovom trenutku postoji jasna razlika izmedju ukupnog stanja u razlicitim drzavama bas u skladu sa različitim nacinom na koji su upravljali epidemijom. Mislim da bi za neko sravnjivanje trebalo da prodje bas dosta vremena i to bez ikakvih napredaka u terapiji i vakcini. A to se nadajmo se nece desiti

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

2. That's 20-40% of people who get infected and never show symptoms. More likely in young. Who don't understand they are propagating the pandemic "Usually a virus that is good enough to kill you would make almost everybody at least a little bit sick."

3. The chronic "long covid" post-viral symptoms of #COVID19 are common, understudied to date. "And it's extraordinary how many people have a postviral syndrome that's very strikingly similar to myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome."

4. We don't have a #COVID19 czar with decision-making authority, like @RonaldKlain for Ebola (who Fauci loves) but @VP has taken on a lead role, is receptive, and "deeply involved." Fauci is very respectful to the Administration despite all the efforts of @POTUS to undermine him

5. What about the @HHSgov hijacking the @CDCgov covid data? Fauci only learned about it by watching television
6. What about the hyperimmune response to #COVID19 and that being implicated as the basis for most fatalities?
EdNx_IiUwAE5JWu?format=png&name=4096x409
7. It took 5 days from the sequence of #SARSCoV2 to Fauci's team to get the start on a vaccine, 62 days to get Phase 1 clinical trial started (That is simply incredible)
EdNy6xXUEAAhlGl?format=png&name=large
8. What about short-lived antibodies to the virus and the role of T cells? #SARSCoV2 is like SARS with a significant and enduring T cell response. We shouldn't be worried about the IgG antibody waning report that got a lot of buzz this week.
EdNzM4eU8AAygxG?format=png&name=large
9. What about reinfection, does it occur? There are anecdotes, but no proof of replication competent virus. So if it really exists it's rare (considering millions of infections). Hard to prove since you need a BSL-3 lab to correlate PCR results of RNA nucleotides w/ live virus
10. On the mask pushback, Fauci attributes this to the "disturbing anti-science trend" My worry is that will extend to implementing the vaccine, but we didn't get to that issue
EdN04lTU4AEQ6ds?format=png&name=large
 
11. Monoclonal (neutralizing) antibodies were developed for Ebola and highly successful They are now in clinical trials for SARSCoV2, very potent, and will likely be used in early and late stages of treatment. Mabs don't get the attention of vaccines but very important & imminent
12. Rapid diagnostic kits for home or point of care are in the works, NIH has invested $500 million, results in < 30 mins. These will be transformative when they are available this fall
EdN4gVyU8AMqaKu?format=jpg&name=large
 
13. Favorite part: his comments to the frontline heroes and how science will prevail.
EdN2sdCVAAAKN1O?format=png&name=large
 

 

 

 

Edited by wwww
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:


p.s.
Meni se čini da ovo ima svoj ritam, malčice nemaran prema merama. I da će ovo da se uravni na slične procente svuda, u nekom dovoljnom vremenskom periodu...


Ovo o ritmu je i moj zakljucak, bar kad poredim zemlje kojima poznajem situaciju, dakle ex-yu i Svedsku. Mislim da poredjenje daje dobru sliku jer s jedne strane imamo swe s vrlo ogranicenim, gotovo nepostojecim restrikcijama, a s druge Srbiju koja sve vreme eksperimentise sa svim sto Konu&co padne na ludu pamet - od nikakvih do najekstremnijih mera i nazad, i tako nekoliko puta.

Kada se gleda trend, rezultat je isti. U obe zemlje bila su dva pika. U razlicito vreme, ali kriva ima slican oblik. Ipak, ne bih rekla da ce se procenti nekad uravniti. Svedska strategija nenosenja maski i ostalog je vec dovela do veoma visokog procenta ozbiljno obolelih po glavi stanovnika, i tesko ce je neka evropska zemlja u tome prestici. 
Moj zakljucak je da su neke mere ipak potrebne. Dobro odmerene i nikako ekstremne, ali bez njih, iako je generalni trend isti, ukupne brojke su mnogo gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U poslednjih 24h u Nemackoj inficirano 1510 (najvise od kraja aprila).

39% inficiranih prosle sedmice su bili povratnici iz inostranstva (moze da ima veze s tim sto se oni obavezno testiraju pa se tu hvataju i asimptomaticni, za razliku od onih inficiranih u samoj Nemackoj).

% "uvezenih" infekcija po sedmicama poslednja 2 meseca:

26. sedmica (22.-28.6.) - 3%

27. - 7%

28. - 11%

29. - 12%

30. (20.-26.7.) - 13% - ovde negde je uvedeno besplatno dobrovoljno testiranje povratnika

31. - 21%

32. - 34% - ovde negde je uvedeno obavezno testiranje povratnika iz kriticnih oblasti

33. - 39%

 

u poslednje 4 sedmice inficirani - po zemljama u kojima su se inficirali:

Nemacka+ostali - 62,4%

Kosovo - 11,5%

Turska - 7.4%Lagebericht - 2020-08-18-de.pdf

Hrvatska - 5,15%

Bugarska - 2,1%

BiH - 1,95%

Spanija - 1,46%

Srbija - 1,38%

Rumunija - 1,26%

Poljska - 1,07%

Makedonija -1,06%

Albanija - 1%

Austrija - 0,66%

Francuska - 0,59%

Italija - 0,52%

Malta - 0,47%

 

U poslednjih 13 sedmica vise se inficira muskaraca nego zena (za koji procenat; prosle sedmice 53% muskaraca, 47% zena).

Hospitalizacija je trenutno na 6% (poslednje 4 sedmice: 9%, 9%, 7% i 6%), broj preminulih je ispod 1%.

Poslednjih sedmica raste udeo omladine u broju inficiranih (slika 9, strana 9: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/2020-08-18-de.pdf?__blob=publicationFile ), posebno raste broj inficiranih u grupi 15-34 godina starih i 5-14 godina starih (slika 8, strana 8), zapravo najvise ovi od 20-29 i od 10-19 godina stari (slika 9). Matori se cuvaju.

 

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

Problem je što vi koliko toliko verujete ciframa koji naši objavljuju.

Zašto bi broj na respiratorima bio taj ako je više puta uhvaćeno da je broj zaraženih i umrlih random?

Najviše što bi smelo da se veruje su trendovi naših cifara, ali i to ne uvek.

Svestan sam problema, ali nema načina da ga prevaziđem mora nekakav input da postoji. Imaš predlog?
@nemanjaol Hajde večeras opširnije, ali ukratko:

Naravno da nije sve "na dugme" , ali svakako ako imam u vidu činjenicu da inkubacija traje manje više 14 dana, a traje, onda mora da možemo da merimo nešto, neki efekat, nešto tu postaje binarno. A to je da su današnji brojevi slika stanja od pre dve nedelje. Akcija od pre dve nedelje uslovljava današnju sliku.
Izostanak akcije od pre dve nedelje takođe uslovljava sliku danas. Oko toga moramo da se složimo, ili sve nema smisla.

 

Link to comment
Share on other sites

Upadljiva je razlika u odnosu na pocetak pandemije - sve vise zarazenih a sve manje umrlih. Bez velikih teorija ali postoje nekoliko objasnjenja cak i da ne gledamo mere, mislim da su sva "u igri" delimicno - virus je donekle mutirao i sada je zarazniji a manje smrtonosan, masa ljudi je umiralo na respiratorima i to izgleda greskom, masa starih ljudi je umrlo u prvom naletu. Surovo zvuci ali kada gledamo teze slucajeve tj umrle to je to, mere nemaju mnogo veze po meni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa valjda smo svi malo "pametniji" sad nego krajem februara. :classic_biggrin:

Jedan deo koji je sigurno uticao na situaciju u Italiji&Spaniji je nespremnost, da ne kazem grlom u jagode ali svakako je to njihovo lose iskustvo pomoglo kao primer ostatku sveta, sto u bolnickim protokolima sto signalom da se mere (kakve god da su) uvedu pre nego sve pocne da gori. I da je to sto se tamo desavalo ekstrem, nije izvestan ali moguc. 

 

Koju god teoriju zastupali previse je stvari koje uticu na rezultat, nesto malo utice, nesto vise ali da se izbaci jedan deo iz racunice ko zna kako bi bilo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 Svedska strategija nenosenja maski i ostalog je vec dovela do veoma visokog procenta ozbiljno obolelih po glavi stanovnika, i tesko ce je neka evropska zemlja u tome prestici. 
Moj zakljucak je da su neke mere ipak potrebne. Dobro odmerene i nikako ekstremne, ali bez njih, iako je generalni trend isti, ukupne brojke su mnogo gore.

 

A kakva je trenutno situacija u Švedskoj? Kako se ljudi ponašaju na individualnom nivou? Znam da je bilo reči da su se od početka ponašali relativno odgovorno, čak i bez restrikcija vlade, da li je i dalje tako ili su sada još odgovorniji?

 

Pitam jer gledam ove brojke na worldometers i moram priznati da mi nije baš najjasnije. Poprilično čudni rezultati testiranja, ali da ostavimo to po strani jer ne znam kakva je politika testiranja pa to može prevariti, kako je došlo do ovako velikog pada smrtnih i teških slučajeva? 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Deo sam neke grupe u kojoj su nasi lekari koji razmenjuju iskustva i saznanja o covid-19, lecenju, protokolima.....

Pre par minuta, nekoliko lekara je komentarisalo:

 

"U mojoj bolnici krajem januara i u februaru bili je mnogo pacijenata sa povišenim d dimer om i distal im trombozama u  vaskkularnoj mreži pluća kojima su prethodilo subfebrilno stanje. Većina pacijenata je radilo na Kopaoniku"

 

"Moja drugarica Emina pulmolog i ja imamo teoriju čak i od decembra ... puno gripa sa izraženim git tegobama ... blagim pneumonijama ... kad se ona vrne sa GO i ja sa bolovanja dogovorile smo se da ih pročešljamo i ev uradimo at? Mislite da je to dosta? Ili još nešto..."

 

"Zanimljiva je šarolikost kliničke slike - od "nije mi ništa" do "smrtni ishod u veoma kratkom roku". Sad kad vratim film unazad, moguće je da smo supruga i ja "preležali" kovid mnogo pre pojave epidemije, negde u januaru, sa "srednje teškom kliničkom slikom" i bez ijednog lekarskog pregleda."

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon nije odbacio mogućnost da za građane Srbije bude uvedena mera karantina po povratku iz inostranstva.

"Naši građani tek ulaze u Crnu Goru, pitanje je šta će biti kad se budu vraćali… Tako da ne bi trebalo nikom da bude iznenađenje ako se uvede mera karantina", rekao je Kon za TV Prva, ali je istakao da je to njegovo lično mišljenje.

 

 

Ovo je juce, a danas:

 

Quote

Kon: Ne predviđaju se nove mere za naše građane koji dolaze iz inostranstva

 
Lik je najbolji stand up komicar na ovim prostorima.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

A kakva je trenutno situacija u Švedskoj? Kako se ljudi ponašaju na individualnom nivou? Znam da je bilo reči da su se od početka ponašali relativno odgovorno, čak i bez restrikcija vlade, da li je i dalje tako ili su sada još odgovorniji?

 

Ne bih rekla da su Svedjani u ovoj situaciji bas odgovorni, bar ne na onaj nacin na koji se to u ovoj situaciji ocekuje u vecini evropskih zemalja. S druge strane, ne moze im se zameriti, jer oni vrlo dosledno slede preporuke ovdasnjeg Folkhälsomyndigheten. To znaci, otprilike, ne putujte u inostranstvo (u vecinu zemalja ne moze i da hoces), ne koristite javni prevoz ako ne morate (ko se uopste vozi prepunim metroom iz zabave?), i ostanite kod kuce ako se osecate i najmanje bolesni. Ovo poslednje se obilato koristi, pa i zloupotrebljava, jer dobijas 80% plate bez potrebe za lekarskom potvrdom, kad hoces i koliko hoces. Pod uslovom da imas stalni posao, inace nema para. Sve ostalo je kao i inace. Nema turista, ali je vise domacih ljudi po prodavnicama, restoranima i lokalnim plazama. Normalno, jer bi veliki broj njih bio na odmoru, a ovako se zabavljaju kako znaju. Nema festivala i ostalih letnjih desavanja, ali malo-malo pa policija razjuri neku preko fejsbuka organizovanu rejv zurku sa 700 ljudi. Ovih dana je vrlo toplo i plaze su prepune, nema sanse da se drzi rastojanje. Letovanje u Svedskoj je moguce i moze da bude vrlo prijatno, ali je vecini preskupo, ako nemaju sopstvenu kucu za odmor. Maske su defitivno out i mnogi smatraju da su cak i stetne, jer Tegnell kaze da stvaraju lazni osecaj sigurnosti. Tegnell takodjer smatra da je za nas bolje da ne znamo mnogo, tako da se brojke o novoobolelima javljaju tek onako, negde u sredini ili na kraju vesti, i to samo ukupno za celu zemlju, bez detalja po gradovima i slicno. Nije da se ne moze i do tih podataka, ali kome je do guglanja. Vecinu i ne interesuje. 
Ako pitas mene licno, vrlo mi smeta sto moja sefica (a ona radi po preporukama svojih sefova) otprilike pet puta dnevno pomene da bi bilo dobro da prestanemo da radimo od kuce i krenemo kao pre korone. Ne moze da nam naredi jer preporuka s vise instance se i dalje odnosi na rad od kuce, ali ajde ti budi jedini koji se ne povinuje seficinoj zelji. Posebno me izludjuje rucak kada bukvalno sedimo nagurani kao sardine i pljujemo jedni drugima u tanjir. A nismo gradjevinski radnici na terenu, nego sluzbenici zaposleni u opstini, s velikom trpezarijom u kojoj moze da se drzi distanca, ali niko nece da ga smatraju asocijalnim, pa se guramo oko istog stola.

Sad sam zakljuci da li su Svedjani odgovorni ili nisu. Ja nemam jednoznacan da-ne odgovor na to pitanje.

 

1 hour ago, djole said:

 

Pitam jer gledam ove brojke na worldometers i moram priznati da mi nije baš najjasnije. Poprilično čudni rezultati testiranja, ali da ostavimo to po strani jer ne znam kakva je politika testiranja pa to može prevariti, kako je došlo do ovako velikog pada smrtnih i teških slučajeva? 

 

Mislim da je kombinacija onog sto se desava i u drugim zemljama, znaci da trenutno u vecem broju oboljevaju mladi, i toga sto se stariji i bolesni stvarno dobro cuvaju. Mnogi su se skroz izolovali, oni koji mogu otkazali i pomoc u kuci. I domovi za stare su se doveli u red, nije vise haos kao u pocetku. Osoblje sad ima zastitnu opremu, a posete su dozvoljene samo napolju.

 

Sto se testiranja tice, za pcr i dalje treba imati izrazene simptome, ali dovoljno je nedelju dana temperature, ne moras vise kao ranije da se gusis, da bi se testirao. Za test na antitela bukiras vreme preko neta i izaberes na kojem od stotina, ako ne i hiljada, mesta hoces da uradis test. Uglavnom moze kad hoces, jer je interesovanje slabo. Rezultate garantuju za nedelju dana, ali uglavnom budu za 48 sati, jer nema guzve.

 

Prosecan broj novoobolelih na dnevnom nivou je trenutno izmedju 150 i 250, a broj preminulih jednocifren. Ako pratis na worldometru treba da znas da je broj preminulih koji se objavljuje aktualan, dok se ovaj o obolelima rasporedjuje na vise dana, zavisno kad su prijavljeni i/ili testirani. Npr, objavi se danas 30 novih slucajeva, ali je razlika izmedju jucerasnjeg i danasnjeg ukupnog broja 230. Pretpostavljam da te to zbunjuje.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne bih rekla da su Svedjani u ovoj situaciji bas odgovorni, bar ne na onaj nacin na koji se to u ovoj situaciji ocekuje u vecini evropskih zemalja. S druge strane, ne moze im se zameriti, jer oni vrlo dosledno slede preporuke ovdasnjeg Folkhälsomyndigheten. To znaci, otprilike, ne putujte u inostranstvo (u vecinu zemalja ne moze i da hoces), ne koristite javni prevoz ako ne morate (ko se uopste vozi prepunim metroom iz zabave?), i ostanite kod kuce ako se osecate i najmanje bolesni. Ovo poslednje se obilato koristi, pa i zloupotrebljava, jer dobijas 80% plate bez potrebe za lekarskom potvrdom, kad hoces i koliko hoces. Pod uslovom da imas stalni posao, inace nema para. Sve ostalo je kao i inace. Nema turista, ali je vise domacih ljudi po prodavnicama, restoranima i lokalnim plazama. Normalno, jer bi veliki broj njih bio na odmoru, a ovako se zabavljaju kako znaju. Nema festivala i ostalih letnjih desavanja, ali malo-malo pa policija razjuri neku preko fejsbuka organizovanu rejv zurku sa 700 ljudi. Ovih dana je vrlo toplo i plaze su prepune, nema sanse da se drzi rastojanje. Letovanje u Svedskoj je moguce i moze da bude vrlo prijatno, ali je vecini preskupo, ako nemaju sopstvenu kucu za odmor. Maske su defitivno out i mnogi smatraju da su cak i stetne, jer Tegnell kaze da stvaraju lazni osecaj sigurnosti. Tegnell takodjer smatra da je za nas bolje da ne znamo mnogo, tako da se brojke o novoobolelima javljaju tek onako, negde u sredini ili na kraju vesti, i to samo ukupno za celu zemlju, bez detalja po gradovima i slicno. Nije da se ne moze i do tih podataka, ali kome je do guglanja. Vecinu i ne interesuje. 
Ako pitas mene licno, vrlo mi smeta sto moja sefica (a ona radi po preporukama svojih sefova) otprilike pet puta dnevno pomene da bi bilo dobro da prestanemo da radimo od kuce i krenemo kao pre korone. Ne moze da nam naredi jer preporuka s vise instance se i dalje odnosi na rad od kuce, ali ajde ti budi jedini koji se ne povinuje seficinoj zelji. Posebno me izludjuje rucak kada bukvalno sedimo nagurani kao sardine i pljujemo jedni drugima u tanjir. A nismo gradjevinski radnici na terenu, nego sluzbenici zaposleni u opstini, s velikom trpezarijom u kojoj moze da se drzi distanca, ali niko nece da ga smatraju asocijalnim, pa se guramo oko istog stola.

Sad sam zakljuci da li su Svedjani odgovorni ili nisu. Ja nemam jednoznacan da-ne odgovor na to pitanje.

 

 

Mislim da je kombinacija onog sto se desava i u drugim zemljama, znaci da trenutno u vecem broju oboljevaju mladi, i toga sto se stariji i bolesni stvarno dobro cuvaju. Mnogi su se skroz izolovali, oni koji mogu otkazali i pomoc u kuci. I domovi za stare su se doveli u red, nije vise haos kao u pocetku. Osoblje sad ima zastitnu opremu, a posete su dozvoljene samo napolju.

 

Sto se testiranja tice, za pcr i dalje treba imati izrazene simptome, ali dovoljno je nedelju dana temperature, ne moras vise kao ranije da se gusis, da bi se testirao. Za test na antitela bukiras vreme preko neta i izaberes na kojem od stotina, ako ne i hiljada, mesta hoces da uradis test. Uglavnom moze kad hoces, jer je interesovanje slabo. Rezultate garantuju za nedelju dana, ali uglavnom budu za 48 sati, jer nema guzve.

 

Prosecan broj novoobolelih na dnevnom nivou je trenutno izmedju 150 i 250, a broj preminulih jednocifren. Ako pratis na worldometru treba da znas da je broj preminulih koji se objavljuje aktualan, dok se ovaj o obolelima rasporedjuje na vise dana, zavisno kad su prijavljeni i/ili testirani. Npr, objavi se danas 30 novih slucajeva, ali je razlika izmedju jucerasnjeg i danasnjeg ukupnog broja 230. Pretpostavljam da te to zbunjuje.

 

Meni je bold kljucan, i mislim da bi tako trebalo da bude svuda.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

 

Hvala na detaljnom odgovoru. Ako bi trebalo da uporedim, ovo mi izgleda dosta slično kao Srbija, minus maske, koje su ovde od kraja juna obavezne u zatvorenom, mada su se i pre toga nosile u dobroj meri. Kakvo je stanje sa školama?

 

Kada sam rekao da mi nije baš najjasnije, mislio sam pre svega na poprilično nekarakterističnu krivu obolelih. To se može objasniti ovom poprilično restriktivnom politikom testiranja, kao i čudnim objavljivanjem rezultata, pa je jasno onda da dobijeni podaci ne daju verodostojnu sliku, ne samo u apsolutnim brojevima nego ni po samom obliku krive. Mada to je moglo biti jasno još i u aprilu kada je Švedska beležila preko 100 smrtnih slučajeva, a samo 500-600 obolelih. Međutim, ono što me zanima je ovaj nerealno nizak broj smrtnih slučajeva u poslednjih par nedelja. Sve nešto 1,1,1,3,1,1,1. Ok, objašnjenje je da više obolevaju mladi, da se stari čuvaju, ali čudno mi je baš toliko smanjenje? Takođe na worldometers nema podataka o trenutnom broju slučajeva i koliko je teških (ima nešto al to je glupost), imaš li možda taj podatak?

 

Takođe, da li je bilo promena u navikama od kad je bio onaj prvi pik sa brojem preminulih (tamo negde krajem aprila), pošto pretpostavljam da nekih dodatnih mera nije bilo? Kako je došlo do tolikog pada teških slučajeva? Samo su zaštićeni stariji?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vilhelmina said:

 

Mislim da je kombinacija onog sto se desava i u drugim zemljama, znaci da trenutno u vecem broju oboljevaju mladi, i toga sto se stariji i bolesni stvarno dobro cuvaju. Mnogi su se skroz izolovali, oni koji mogu otkazali i pomoc u kuci. I domovi za stare su se doveli u red, nije vise haos kao u pocetku. Osoblje sad ima zastitnu opremu, a posete su dozvoljene samo napolju.

 

I ja mislim isto, dakle moguće je smanjiti krivu i bez restriktivnih mera. To je ono što mislim, da ovo ima neki svoj ritam, nemaran prema merama. Osim parcijalnih, tipa domovi za stare, i da se ugrožene grupe paze.
 

Ovo ostalo, je manje više - isto. 

Pisaću večeras opširnije na temu.

Link to comment
Share on other sites

Broj zaraženih raste i sličan je brojkama iz aprila, ali je procenat pozitivnih testova manji. Zato je smrtnost niža, uhvati se mnogo više blagih i asimptomatskih slučajeva, zato što se testira više, stvarni broj zaraženih na proleće je bio drastično veći

 

Evo bacite pogled na linkove 

 

https://coronavirus.jhu.edu/testing/individual-states

 

https://ourworldindata.org/coronavirus-testing 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos dva upisa od lekara iz grupe Covid19  i ovim se odjavljujem na neko vreme:

 

"Moram da napisem iskustvo svog kolege iz bolnice: stariji gospodin (84) kao posledica konzumiranja alkohola, pao je i dobio  povrede (mislim da je imao prelom podlaktice). Prebacen je u bolnicu gde je preoperativno utvrdjeno da ima unilateralnu anegeziju bubrega, aneurizmu abdominalne aorte i povrh toga Covid +. Elem, da skratim pricu, gospodin se oporavio posle 2 i po meseca, pa opet navraca u kafanu. Ocigledno ko ima vek ima i lek, valjda."

 

"....pa ne secam se, ali neko je od kolega napisao da je imao HIV+ bakicu od 82 god koja se oporavila nakon Covida bez problema"

 

Koga interesuje, na PM mogu poslati i imena lekara koji ovo pisu, da ne budu anegdote nas laika

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djole said:

 

Kakvo je stanje sa školama?

 

Skole su ove nedelje pocele s radom i za sada je prilicno haoticno. Osnovne rade, kao sto su radile i pre raspusta. Srednje proletos nisu radile uopste, a sada kako koja. Trebace par nedelja da saznamo kakvi su efekti.

 

4 hours ago, djole said:

 

Međutim, ono što me zanima je ovaj nerealno nizak broj smrtnih slučajeva u poslednjih par nedelja. Sve nešto 1,1,1,3,1,1,1. Ok, objašnjenje je da više obolevaju mladi, da se stari čuvaju, ali čudno mi je baš toliko smanjenje? Takođe na worldometers nema podataka o trenutnom broju slučajeva i koliko je teških (ima nešto al to je glupost), imaš li možda taj podatak?


Ne znam sta da ti kazem i zbog cega je tako na worldometru. Vidim da za danas stoji 5 preminulih i 0 novoobolelih. Na javnom servisu stoji ono sto je Folkhälsomyndigheten objavio za danas - 12 mrtvih, 192 novoobolela i (pazi sad!) na respiratoru dva pacijenata vise nego juce 😀. I sad ti znaj koliko ih je bilo i koliko ih je sad.

 

4 hours ago, djole said:

 

Takođe, da li je bilo promena u navikama od kad je bio onaj prvi pik sa brojem preminulih (tamo negde krajem aprila), pošto pretpostavljam da nekih dodatnih mera nije bilo? Kako je došlo do tolikog pada teških slučajeva? Samo su zaštićeni stariji?

 

Ne bih rekla da ima nekih vidnih promena u ponasanju, ali bih rekla da se vise prica o svemu medju obicnim ljudima. Licno bih rekla da je to izraz izvesnog nepoverenja u ono sto se moze saznati iz medija, pa ljudi zele da cuju sta drugi misle. S druge strane, izgubili su strpljenje i ponasaju se prilicno komotno, a istovremeno izrazavaju brigu u znatno vecoj meri nego ranije. Zvuci blesavo, ali tako je 😀.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

I ja mislim isto, dakle moguće je smanjiti krivu i bez restriktivnih mera. To je ono što mislim, da ovo ima neki svoj ritam, nemaran prema merama. Osim parcijalnih, tipa domovi za stare, i da se ugrožene grupe paze.
 

Ovo ostalo, je manje više - isto. 

Pisaću večeras opširnije na temu.


Mislim da propustas jedan bitan momenat. Nije stvar samo u tome da se smanji broj slucajeva, nego to treba uraditi pre nego sto djavo dodje po svoje, tj pre nego sto se previse ljudi razboli, cak i kada su relativno laksi slucajevi u pitanju. Da Svedska moze da vrati vreme, verujem da bi uradili drugacije. I da ostavimo sada po strani umrle, opet je ovde previse mladih koji su dugo i ozbiljno bili bolesni, i sva je prilika da ce imati dozivotne posledice. Mozda kraci zivotni vek, ili smanjen kvalitet zivota. To ce u manjoj meri biti slucaj tamo gde je manji ukupan broj obolelih (u odnosu na broj stanovnika, naravno).

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vilhelmina said:


Mislim da propustas jedan bitan momenat. Nije stvar samo u tome da se smanji broj slucajeva, nego to treba uraditi pre nego sto djavo dodje po svoje, tj pre nego sto se previse ljudi razboli, cak i kada su relativno kakao slucajevi u pitanju. Da Svedska moze da vrati vreme, verujem da bi uradili drugacije. I da ostavimo sada po strani umrle, opet je ovde previse mladih koji su dugo i ozbiljno bili bolesni, i sva je prilika da ce imati dozivotne posledice. Mozda kraci zivotni vek, ili smanjen kvalitet zivota. To ce u manjoj meri biti slucaj tamo gde je manji ukupan broj obolelih (u odnosu na broj stanovnika, naravno).


Broj slučajeva je jednak broju obolelih, možda nisam precizno napisao, ali vidi bold. U stvari to je to. Više slučajeva jednako više umrlih.

Ali nisam na to mislio, mislio sam na sledeće:
Postoji opšteprihvaćeno uverenje da restriktivne mere smanjuju broj obolelih i da "flatten the curve" To je u kratkom vremenu verovatno tačno. Na duži rok - nisam siguran.

Uostalom kako je Švedska smanjila broj obolelih ako ne nekako prirodno? Ukoliko jeste tako, a sva je prilika da jeste, unda težimo ka uravnjivanju. To mi je teza.


 

Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2020 at 2:53 PM, zoe Bg said:

108/9186/4

Na respiratoru 64

 

On 8/18/2020 at 3:21 PM, Vjekoslav said:

199/1824/0
11 na respiratoru, 120 u bolnicama
aktivnih 1371

 

5 hours ago, zoe Bg said:

158/10571/3

Na respiratoru 57

 

219/1653/2

11 na respiratoru, 122 u bolnicama
aktivnih 1520

 

...

 

Hrvatska!

 croatiaflagwi4.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...