Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Interesantno kako ljudi za koje smatram da su u najmanju ruku informisaniji od proseka, licno mislim i pametniji, ne mogu da naprave emocinalni pomak i realno sagledaju stvar. 
A to je da je serpovanje vise tu da hrabrimo sebe nego da plasimo njega.

On se moze smeniti na dva nacina:

izborima ili nasilno. 

I jedno i drugo treba biti organizovano.

Ja ne vidim ni u najavi organizovanosti ni za prvo ni za drugo.

Nazalost, tako stvari funkcionisu u RL.

 

 

10 minutes ago, urosg3 said:

ma da On sluša struku, isključivo...

Naravno da slusa struku. U svim oblastima. I onda uzima sta je najbolje za njega licno. Sta mu ne odgovara spinuje I laze do besvesti. Cesto unajmi i struku koja mu je potrebna u tom trenutku. Pa valjda smo to videli sto pita do sada.

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CLakiSH said:

Interesantno kako ljudi za koje smatram da su u najmanju ruku informisaniji od proseka, licno mislim i pametniji, ne mogu da naprave emocinalni pomak i realno sagledaju stvar. 
A to je da je serpovanje vise tu da hrabrimo sebe nego da plasimo njega.

On se moze smeniti na dva nacina:

izborima ili nasilno. 

I jedno i drugo treba biti organizovano.

Ja ne vidim ni u najavi organizovanosti ni za prvo ni za drugo.

Nazalost, tako stvari funkcionisu u RL.

 

 

Naravno da slusa struku. U svim oblastima. I onda uzima sta je najbolje za njega licno. Sta mu ne odgovara spinuje I laze do besvesti. Cesto unajmi i struku koja mu je potrebna u tom trenutku. Pa valjda smo to videli sto pita do sada.

moguće da sam pristrasan, odavno me politika - ne zanima, realno i svejedno mi je, niti `leba jedem od države niti mi bilo šta od nje zavisi. Verovatno i nisam dobro informisan bar ne o domaćoj politici.
Verovatno si u pravu, i ja sam verovatno nešto propustio. Mada ovako ogoljeno teško da je bilo ikad. Da nije bilo igrokaza sa bakljama možda bih i pomislio to što pišeš.
Ali prijatelju, da se ukakio ukakio se, Verovatno ne od smenjivosti, ali od ideje da ga preziremo, to ga boli. 
Neka budu izbori, neka bude pobuna, sve ok. Ili neka ne bude ništa - opet ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi kako će se živeti u narednom periodu, ako bude kao i do sada neće mu faliti dlaka sa...

ali ako bude pao standard i još ulete neke pare spolja (što je najvažnije ipak :classic_biggrin: ) može i da bude nešto.

Plus ako se zajebe i malo zaigra pa neko nastrada, e onda to već može da eskalira vrlo brzo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno da mu je najveci problem sto nije voljen u onoj meri u kojoj on smatra da treba da bude. A posto je psiho, ta kolicina ljubavi koja bi ga zadivoljila ne postoji. Zato se ubi u medijima da se prikaze kao jcovek iz naroda koji se ubi radeci isklicivo za taj narod. 
Ali s druge strane, naprimer, ova bakljada veceras, je njegova standardna reakcija vlastodrsca.

Zasto? Zato sto on ne prepusta nista slucaju. Zato i reguje na vesti na nekim lokalnim portalima, na neke benigne twitove, na svaki pokusaj blacenja lika i dela svog. Jer je kampanja 24/7 i tako godinama.

A i ove baklje veceras smo mi platili, nisu ih sigurno ovi orci kupili od svojih para.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

i još samo, pa neću više, idem u krpe.

Možda ja preterujem, ali svakako ovi policijski časovi moraju da imaju posledicu. Kakva će biti reakcija društva nemam pojma, mogu da naslutim, ali mora da ima reakciju. Šokovi u društvu ovakvog tipa uvek imaju posledice.


 

Link to comment
Share on other sites

Quote

One noći kada sam sina vodio u bolnicu, rukavice, maske, a on je imao temperaturu i povišen pritisak, pa sa bio baš uplašen. Poželeo sam da mene nema, da ja odem tamo, samo da s njim bude sve u redu. Verujte mi nisam znao šta ću sa sobom da budem iskren - nazalost predsednik Srbije

 

Kako kaze dr Kon, pitanje o izolaciji coveka koji je direktno bio u dodiru sa zarazenim je politicko pitanje i nece da odgovori na to.

Kao i kokainski nadrilekar 

Kao i stanje u bolnicama

Kao i broj respiratora

Kao i Ana Lalic

Kao i ministar zdravlja za koga su svedocili da je ubica zemunskog klana

Kao i solidarisanje sa kolegom pa trk na Pink

Kao i gostovanje po opskurnim emisijama

Kao i struka kaze

Kao i policijski cas

Kao i Nestorovicevo lupetanje

Kao i sms Italijanski scenario 

Kao i rijaliti u doba korone koji truje ovaj narod svakodnevno

....

 

 

Edited by Tamburinjo
  • Like 14
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja ovo primetila pre par nedelja, a oni tek sad :classic_biggrin:

 

 

France: the French Government continues to report unreliable and incorrect data on almost a daily basis. Today, April 29, they reported a decrease of 1,417 confirmed cases compared to yesterday. The Ministry of Health yesterday had reported a different figure compared to that of the Government, and even this figure was 1,504 lower than the previous day (April 27), accompanied by a note informing that they had made a mistake the previous day. Similarly, the number of probable EMS cases decreases every other day. For this reason, you may notice fluctuations in French data.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:


Stvarno mi nije namera da ovde idem u bilo kakvu krajnost. U Svedskoj nije pomor (kao sto zvalavi upravo izjavi na rts) i ne padamo mrtvi po ulicama. Ali broj mrtvih je nedopustivo visok za jednu ovako razvijenu zemlju, i ne pokazuje ni najmanju tendenciju pada.

Ako worldometer ne laze, a ja u ovom trenutku ne znam kredibilniji izvor, po broju preminulih od covida na milion stanovnika, ispred Svedske su samo Belgija, Spanija, Italija, Velika Britanija, Francuska i Holandija. Za koju od ovih zemalja tvrdis da je uvela najrestriktivnije mere? Ali da ih je uvela od pocetka, pre nego sto je djavo dosao po svoje?

 

Na worldometru je Svedska 11. po broju smrti na 1 000 000 stanovnika.

 

Ispred su San Marino, Belgija, Andora, Spanija, Italija, UK, Francuska, Sint Marten, Holandija i Isle of Man.

 

Italija, Spanija i Francuska su uvele prilicno restriktivne mere. Sad, em sto je Svedska jedino mogla da uvede mere dosta kasno (jer nigde u svetu to nisu radili, pa nece ni oni), em Svedska nema regije koje imaju ogroman potencijal da postanu zarista (Madrid, Lombardija, NYC)

 

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa 210 s leve strane Gausove krive nije isto kao 210 s desne strane krive...mislim, trend je dosta razlicit

 

Vise se gleda koliko je testirano tog dana.

 

Gausova kriva se odnosi na merenje vrhunca i opadanja pandemije sto kod ovakvog nacina merenje uopste ne mora da bude slucaj.

 

Prosto, ti mozes da imas 7 obolelih na 15 ispitanih, pa 12 (22) ispitanih, pa dodjes na 150 (na 400 ispitanih), pa onda namerno ispitas 100 ljudi i imas 40 obolelih, ali to ne znaci i da se desio pad.

 

Treba pogledati brojke i videti da je u vecini zemalja neverovatan procenat umrlih - to znaci samo da u tim zemljama ima mnogo vise zarazenih i onda ti brojke fakticki ne znace nista.

 

3 hours ago, Eddard said:

65+ u Srbiji je 85+ u Nemačkoj. Možda malo preterano, ali iz iskustva rada u gerijatrijskoj populaciji mogu da ti sa velikom dozom odokativne sigurnosti tvrdim da su seniori na zapadu bar 10-15 godina biološki mlađi od svojih vršnjaka u Srbiji.

 

U Srbiji se umire dosta ranije, ali to ne znaci da su 65-75 godisnjaci kod nas dementni i nerazumni, a mislim da je na to ciljao post.

Link to comment
Share on other sites

Quote

'So what?': Bolsonaro shrugs off Brazil's rising coronavirus death toll

Brazilian president Jair Bolsonaro angered many in Brazil after he answered questions about the country's death toll from Covid-19 by saying: ‘so what?'. This week, Brazil's coronavirus death toll topped 5,000 and there are more than 73,000 confirmed cases reported. ‘So what? I mourn [the deaths], what do you want me to do? I am called Messias [reference to his surname Messias, which means Messiah in Portuguese] but I can't perform miracles,’ the president said.

 

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/29/so-what-bolsonaro-shrugs-off-brazil-rising-coronavirus-death-toll

 

Jos jedan cult predsednik... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

 

Vise se gleda koliko je testirano tog dana.

 

Gausova kriva se odnosi na merenje vrhunca i opadanja pandemije sto kod ovakvog nacina merenje uopste ne mora da bude slucaj.

 

Prosto, ti mozes da imas 7 obolelih na 15 ispitanih, pa 12 (22) ispitanih, pa dodjes na 150 (na 400 ispitanih), pa onda namerno ispitas 100 ljudi i imas 40 obolelih, ali to ne znaci i da se desio pad.

 

 

Evo ja sam recimo uzela broj slucajeva i testiranih u US, znaci u proseku 17.3% su pozitivni. To znaci da ako testiramo sve, onda bi realno od 330 mil, trebalo da ima 57 mil obolelih (moguce da lockdown usporava sirenje).

Na osnovu danasnjih cifri mortality rate je onda 0.11%, sto je na nivou sezonskog gripa. Posto naravno talas nije zavrsen, iako sad idemo na dole, mozemo samo da nagadjamo koliko ce biti umrlih do kraja ovog talasa, iako u ovih 64k vec ulaze oni "prepostavljeni" za koje se ne zna od cega su umrli.

 

1 hour ago, goldberg said:

 

U Srbiji se umire dosta ranije, ali to ne znaci da su 65-75 godisnjaci kod nas dementni i nerazumni, a mislim da je na to ciljao post.

Mislim da je Eddard hteo da kaze da zdravstveno stanje onih od 65-75 u SR, na istom nivou kao onih 75-85 u razvijenim zemljama, a ne da li su dementni ili ne.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Evo ja sam recimo uzela broj slucajeva i testiranih u US, znaci u proseku 17.3% su pozitivni. To znaci da ako testiramo sve, onda bi realno od 330 mil, trebalo da ima 57 mil obolelih (moguce da lockdown usporava sirenje).

Na osnovu danasnjih cifri mortality rate je onda 0.11%, sto je na nivou sezonskog gripa. Posto naravno talas nije zavrsen, iako sad idemo na dole, mozemo samo da nagadjamo koliko ce biti umrlih do kraja ovog talasa, iako u ovih 64k vec ulaze oni "prepostavljeni" za koje se ne zna od cega su umrli.

 

 

Ja mislim da oni u umrle stavljaju samo one koji su bili pozitivni na virus. E sada da li su umrli od virusa ili je virus samo bio okidac... opet, virus im je skratio zivot za 5 dana ili 5 godina ili 15 godina... 

I problem je sto su ove cifre umrlih za mesec i kusur dana, a kod gripe se rezvuce ta brojka na 9 meseci, mozda cak i godinu. Ne bih ja banalizovala virus praveci paralelu sa obicnim gripom. Da je to tako, ne bi ceo svet isao u izoliranje. 

Prenosenje gripa je brze od prenosenje Covid19, ali grip se prenosi u mementu od kada se pojave prvi simptomi, dok se Covid19 prenosi i do 48 sati pre pojave simptoma, a mnogi su i asimptomaticni, samo prenosioci. Znaci, lockdown je sigurno pomogao usporavanju sirenja virusa. Videcemo kako ce biti sada kada se izadje iz izolacije...

 

Moje licno misljenje je da ce biti uzas, jer u izolaciju smo otisli kada je bilo par hiljada obolelih, a iz nje izlazimo kada je vise od milion obolelih, tj preko 800k aktivnih slucajeva (za koje se zna)... znaci, brze sirenje. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ja mislim da oni u umrle stavljaju samo one koji su bili pozitivni na virus. E sada da li su umrli od virusa ili je virus samo bio okidac... opet, virus im je skratio zivot za 5 dana ili 5 godina ili 15 godina... 

 

Tacnije 13 godina po nekoj racunici...

Medjutim ja ne mislim, ja pratim zvanicne informacije i kaze ovako:

New York: the numbers shown below include probable deaths (and, consequently, probable cases for the same number) as reported by New York City

Maryland: includes probable deaths, as reported by the Department of Health (Section: "COVID-19 Statistics in Maryland")

Wyoming: includes probable cases, as reported by the Department of Health

 

Ti brojevi ce se kasnije promeniti, ili ne, jer cisto sumnjam da ce testirati umrle na virus. I nije ni prva ni poslednja zemlja koja je tako napravila "procenu" pa posle ispalo 1/3.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

 

Na worldometru je Svedska 11. po broju smrti na 1 000 000 stanovnika.

 

Ispred su San Marino, Belgija, Andora, Spanija, Italija, UK, Francuska, Sint Marten, Holandija i Isle of Man.

 

Italija, Spanija i Francuska su uvele prilicno restriktivne mere. Sad, em sto je Svedska jedino mogla da uvede mere dosta kasno (jer nigde u svetu to nisu radili, pa nece ni oni), em Svedska nema regije koje imaju ogroman potencijal da postanu zarista (Madrid, Lombardija, NYC)

 

 

Stvarno ne vidim svrhu ovog nadgornjavanja, ali tacno, izbacila sam iz racunice mini drzavice, valjda  ne moram da objasnjavam zasto. 

Sto se regija s potencijalom za sirenje zaraze tice, tek tu nisi u pravu. Bas to i jeste problem u Svedskoj i to sam vise puta ovde napisala. Na okrug Stockholm otpada svega nekih 2% povrsine, a tu zivi vise od 25% ukupnog broja stanovnika Svedske. Vise od polovine svih preminulih je bas tu, u glavnom gradu, oko 1300 na 2 miliona stanovnika. To znaci 650 na milion stanovnika, dok je u Njujorku trenutno oko 800. Znam da zvuci neverovatno, ali brojke su surove i lako proverljive.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nece oni otici sa vlasti mirno nikada. Previse su ulozili u sebe, svoju kriminalnu mrezu, svoje resurse za nezabelezenu otimacinu... Kartel, a ceo sistem vladavine sns je sistem kartela, ne odlazi mirno iz igre. Cak i da hoce da se sklone, ne mogu zato sto su u svakom segmenu nacinili ogromne pljacke koje je vrlo lako dokazati. Vuciceva braca Kinezi bi sa toliko iskustva u dva dana pohapsili par hiljada ljudi prve ekipe sns bande i streljali ih organizovano.

Izbori? Namestice ih, to je jasno. Mogu nesto znaciti jedino ako bude toliko ocigledno, pa da i oni koji ga podrzavaju iz EU vise ne budu mogli da okrecu glavu

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Angelia said:

Tacnije 13 godina po nekoj racunici...

Medjutim ja ne mislim, ja pratim zvanicne informacije i kaze ovako:

New York: the numbers shown below include probable deaths (and, consequently, probable cases for the same number) as reported by New York City

Maryland: includes probable deaths, as reported by the Department of Health (Section: "COVID-19 Statistics in Maryland")

Wyoming: includes probable cases, as reported by the Department of Health

 

Ti brojevi ce se kasnije promeniti, ili ne, jer cisto sumnjam da ce testirati umrle na virus. I nije ni prva ni poslednja zemlja koja je tako napravila "procenu" pa posle ispalo 1/3.

 

Ne znam sta je zvanicno i gde kazu "probably" ali ja sam gledala samo one tabele koje je @wwww stavljala, gde pokazuje smrtnost regiona/grada/drzave po godinama i gde je u NY smrtnost za 4 - 6 puta veca nego prethodnih godina u istom periodu (mislim, svuda gde je bio epicentar virusa je smrtnost znatno porasla, ne samo u NY, nego sam zapamtila da NY bas ima veliku razliku). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

 

Ti brojevi ce se kasnije promeniti, ili ne, jer cisto sumnjam da ce testirati umrle na virus. I nije ni prva ni poslednja zemlja koja je tako napravila "procenu" pa posle ispalo 1/3.

 

Posle svega, me uopste ne bi cudilo da je ovo sve jedna velika farsa. Probni balon, za neku epidemiju mnogo goru od ove. Znam da zvuci kao TZ

Link to comment
Share on other sites

Obratio se publikumu u Ekonomistu Bil Gejts.

 

Quote

 

"Kada istoričari budu pisali knjigu o pandemiji korona virusa, ono što smo do sada proživeli biće tek jedna trećina čitave priče, veći deo tek dolazi… U većini Evrope, istočnoj Aziji i Severnoj Americi 'vrh epidemije' će verovatno proći krajem ovog meseca. Za nekoliko nedelja, nadaju se mnogi, stvari će se vratiti u normalu, onako kako su izgledale u decembru.

Nažalost, to se neće desiti.

 

 

https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1317552/Bil-Gejts-korona-virus-tekst-za-Ekonomist-Kao-posle-Drugog-svetskog-rata.html

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...