Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, urosg3 said:

Struka popustila pred snagom Vođe, da se zna ko ovde kreira epidemiološku strategiju.
On naprosto sve zna, od renesanse na ovamo planeta nije imalo tako svestranog čoveka

A Kon i Srđa su Darije.

 

I da, bio sam u pravu, policijski čas je smislio Vučić iz samo Njemu poznatih razloga, koje sa epidemilogojim nikakve veze nemaju.
I ne može se policijski čas braniti zdravstvenim argumentima jer nije ni uveden zbog njih. I veze nemaju sa odbranom ljudskih života

 

p.s. nemojte da se zavaravate, ovo smo otšerpali, da smo ćutali kao kukav... ups Konovi, imali bi najduži policijski praznik u Evropi.

 

Policijski čas i izazivanje panike je samo doprinelo dodatnom zaražavanju i umiranju ljudi zbog ogromnih gužvi koje je izazvalo.

Naravno za te smrti niko neće odgovarati.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VoodooDerina said:

 

Policijski čas i izazivanje panike je samo doprinelo dodatnom zaražavanju i umiranju ljudi zbog ogromnih gužvi koje je izazvalo.

Naravno za te smrti niko neće odgovarati.

na dan kada je najavljen curefew to sam i napisao, mislim i ovde. Da će to biti rezultat.
Hteli su da me razapnu  ;( u pravedničkom gnevu da me interesuje ekonomija i tamo neka ljudska i ustavna prava.

ne boji se on šerpovanja kao takvog, on se boji pojave da građani hoće da jasno i glasno kažu da im je nešto što je Njegova odluka loše. I da su spremni da to javno kažu.

To je po kult ličnosti porazno, a za sve ostalo pa neka izvole politički subjekti, od mene je i ovo dovoljno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

On 4/27/2020 at 12:44 AM, CLakiSH said:

Verovatno bi veca ljudina bio za tebe i Vasu.

Mislim da svi  oni vojnici, civili, zene i deca koje je lecio u ratu smatraju drugacije.
 

Eto, to je jos jedan los obicaj tu - neprekidno se pokusava hvatanje na emocije svodeci sve na licno, i patetisuci. Nece moci. Ne razumem zasto bi to sto je ovaj lecio neke tamo trebalo da bude bilo cija stvar, osim tih vojnika, civila, i naravno kao i uvek, zena, dece, staraca, mlade cobanice kojoj je zli vuk zaklao stado ovaca, i ostale nejači. Ali ne galame oni o tome, nego se lepo vidi o čemu galame. Nisu oni izabrali da se o njemu deru zato sto je bio lekar (nije jedini lekar koji je umro od korone) i ne velicaju oni njega zato sto je bio lekar, nego zato sto je bio "njihov lekar", koji je bio zalegao za "njihovu stvar". Pre 25 godina.

 

Sto se tice ovoga sada, pa, nije ih bas nesto mnogo izlecio. Nego je neoprezno dozvolio da se razboli, pa umro, a epidemija nije posteno ni pocela. Pa i da ih je izlecio na stotine, kakvo je to uopste herojstvo da lekar leči bolesne ili povredjene. Od kada je to herojstvo? Mogu misliti, prave od sahrane cirkus sa pevanjem i sviranjem, crtaju murale, lupaju nesto bezveze sto nema veze ni sa cime, a sirotinji raji suza suzu stize i trese joj se napaćena brada... Za par meseci ili vec sutra, neko ce se pijan popišati na taj mural.

 

Ima li uopste tu neki "heroj" a da nije poginuo? I kakvo mi je pa to herojstvo da neko pogine? Cilj borbe valjda nije da se pogine, nego da se pobedi. Ili bar da bude nereseno :lol_2: Ekstra sto ovo sad nije ni borba, a virus nije neprijatelj, pa nije cak ni divlja zivotinja, nije nista, nesto sto samo tako stoji, pa koga zakaci. Ne treba tu herojstvo nego treba razumno ponasanje i oprez. Ovo sto je ovaj sad radio to nije. Napisao sam, razumno ponasanje bi bilo da je dao licni primer kako se treba samoizolovati, kao sto dolikuje coveku pred penzijom.

 

U stvari moji komentari o tom slucaju cak i nisu o njemu, nego o srbadiji koja nikad nije nista naucila ni iz cega niti ce. Nego se vecito paliti na ta patetisanja i gluposti na koje je vacare da joj ga jos jednom zavuku, a koje su odavno cak i tu trebale da odu na smetliste istorije. Pa dobro, mozda nisu imali kad da nauce. Bili su zauzeti neucestvovanjem u sopstvenim zivotima, umesto da slusaju, koncentrisali su se na gledanje sebe sa strane (i u štrokav pupak) , i onda su propustili lekciju. Sta da radis, tako je to.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Eto, to je jos jedan los obicaj tu - neprekidno se pokusava hvatanje na emocije svodeci sve na licno, i patetisuci. Nece moci. Ne razumem zasto bi to sto je ovaj lecio neke tamo trebalo da bude bilo cija stvar, osim tih vojnika, civila, i naravno kao i uvek, zena, dece, staraca, mlade cobanice kojoj je zli vuk zaklao stado ovaca, i ostale nejači. Ali ne galame oni o tome, nego se lepo vidi o čemu galame. Nisu oni izabrali da se o njemu deru zato sto je bio lekar (nije jedini lekar koji je umro od korone) i ne velicaju oni njega zato sto je bio lekar, nego zato sto je bio "njihov lekar", koji je bio zalegao za "njihovu stvar". Pre 25 godina.

 

Sto se tice ovoga sada, pa, nije ih bas nesto mnogo izlecio. Nego je neoprezno dozvolio da se razboli, pa umro, a epidemija nije posteno ni pocela. Pa i da ih je izlecio na stotine, kakvo je to uopste herojstvo da lekar leči bolesne ili povredjene. Od kada je to herojstvo? Mogu misliti, prave od sahrane cirkus sa pevanjem i sviranjem, crtaju murale, lupaju nesto bezveze sto nema veze ni sa cime, a sirotinji raji suza suzu stize i trese joj se napaćena brada... Za par meseci ili vec sutra, neko ce se pijan popišati na taj mural.

 

Ima li uopste tu neki "heroj" a da nije poginuo? I kakvo mi je pa to herojstvo da neko pogine? Cilj borbe valjda nije da se pogine, nego da se pobedi. Ili bar da bude nereseno :lol_2: Ekstra sto ovo sad nije ni borba, a virus nije neprijatelj, pa nije cak ni divlja zivotinja, nije nista, nesto sto samo tako stoji, pa koga zakaci. Ne treba tu herojstvo nego treba razumno ponasanje i oprez. Ovo sto je ovaj sad radio to nije. Napisao sam, razumno ponasanje bi bilo da je dao licni primer kako se treba samoizolovati, kao sto dolikuje coveku pred penzijom.

 

U stvari moji komentari o tom slucaju cak i nisu o njemu, nego o srbadiji koja nikad nije nista naucila ni iz cega niti ce. Nego se vecito paliti na ta patetisanja i gluposti na koje je vacare da joj ga jos jednom zavuku, a koje su odavno cak i tu trebale da odu na smetliste istorije. Pa dobro, mozda nisu imali kad da nauce. Bili su zauzeti neucestvovanjem u sopstvenim zivotima, umesto da slusaju, koncentrisali su se na gledanje sebe sa strane (i u štrokav pupak) , i onda su propustili lekciju. Sta da radis, tako je to.

možda nije mesto za ovakav post, ali da, slažem se sa većinom što si napisao.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Sto se jednostavno ne kaze da je svima u tim kriznim stabovima dosadilo da se cimaju i da su na kraju zivaca, da ne mogu da izdrze ovaj pritisak i da im je nalakse da dignu ruke, da skinu odgovornost sa sebe i da stvari same odu u vrazju mater.

Verujem da ovo ublazavanje mera nije posledica njihove nemogucnosti da podnesu pritisak ili zivaca vec svesti da nemaju ljudske kapacitete da stvari iskontrolisu...

Ne mozes ti da se oslonis na kadar kome bukvalno nacrtas da virus ne sme da udje u domove za stare,bolnice itd,pa ipak se to desi...

Ili ih non stop upozoravas da se zastitna oprema medicinarima mora obezbediti i koristiti,a onda se sazna da su im direktori tih ustanova PISMENO NAREDJIVALI suprotno...

Ti sa takvim kadrom koji si uzgred budi receno sam postavio ne mozes iskontrolisati nista,ne mozes kopirati nikakvo iskustvo iz inostranstva,mozes samo moliti Boga da nas ova epidemija ne udari svom snagom...

Sada na scenu stupa zataskavanje,zamena teza,poluistine,krivljenje drugih...

Uostalom,brzo ce mo saznati za kada se planiraju republicki izbori,ako Vucic proceni da mu je rejting ugrozen ovom krizom,naprecac ce ukinuti sve mere,proglasiti kraj epidemije i nastaviti sa samopromocijom koju ni jednog trenutka nije prekidao i nema tog virusa i propasti koje ce ga spreciti u tome...

Nas,ako tamo negde krajem juna budemo padali po ulicama kao u Vuhanu uvek moze okriviti za neodgovornost,ipak je nase zdravlje sekundarno u odnosu na apsolutnu vecinu u skupstini..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

možda nije mesto za ovakav post, ali da, slažem se sa većinom što si napisao.

Pa koji će "krastavac" ovde onda taj post. Nema dovoljno publike na drugom mestu? Nisam hteo njemu da odgovorim, izvini što sam iskoristio tvoj odgovor.

Lično sam poznavao pokojnog Lazića i kad bi znali o kakvoj se ljudskoj gromadi i poštenjačini radilo ne bi zloupotrebljavali njegovu smrt za politikanske poene. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Čovek poznat po tome što ne da ni najgluplje i najgore kriminalce iz svojih redova i posle afera o kojima je pisano i pričano u Evropi i svetu popušta zbog tri dana slabašnog lupanja u šerpe. Sigurno.

 

Zato sto su takvi glavni finansijeri njegovog kartela, a takvi su sami sebe postavili i ne smenjuju se tek tako. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Pa koji će "krastavac" ovde onda taj post. Nema dovoljno publike na drugom mestu? Nisam hteo njemu da odgovorim, izvini što sam iskoristio tvoj odgovor.

Lično sam poznavao pokojnog Lazića i kad bi znali o kakvoj se ljudskoj gromadi i poštenjačini radilo ne bi zloupotrebljavali njegovu smrt za politikanske poene. 

nije problem. Moj klijent, vlasnik jedne od poliklinike u Beogradu je bio sa njim tamo, ostali su prijatelji. Politički se nisu slagali, ali su ljudski odnosi između njih bili sasvim u redu.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

nije problem. Moj klijent, vlasnik jedne od poliklinike u Beogradu je bio sa njim tamo, ostali su prijatelji. Politički se nisu slagali, ali su ljudski odnosi između njih bili sasvim u redu.
 

 

Ovo mi je neshvatljivo. Klijent (korisnik) pa imaju između sebe političke rasprave?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ovo mi je neshvatljivo. Klijent (korisnik) pa imaju između sebe političke rasprave?

možda sam loše napisao, dakle moj klijent, lekar radiolog i pokojni dr Miodrag Lazić su bili prijatelji, samo svedočim o tome. Ukoliko insistiraš mogu da šibnem ime mog klijenta u pp, da ne ispadne da ga reklamiram.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Sta je naopako u zakljucivanju?

 

Koristiš induktivno zaključivanje  - ako je od dosadašnjeg broja testiranih 17.3% pozitivno, onda je toliki procenat zaraženih i u celoj populaciji. Pri tome, nisi navela nijedan razlog zašto bi tako nešto moglo da se shvata validnim, bar sa nekom dozom verovatnoće.

 

Kako je to testirana populacija u USA reprezentativan uzorak cele populacije ako znamo da se gotovo isključivo testiraju oni sa simptomima ili koji su bili u kontaktu sa zaraženima?

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

možda sam loše napisao, dakle moj klijent, lekar radiolog i pokojni dr Miodrag Lazić su bili prijatelji, samo svedočim o tome. Ukoliko insistiraš mogu da šibnem ime mog klijenta u pp, da ne ispadne da ga reklamiram.

 

Ne, ne treba. Ono što me je zaintrigiralo je da ima neke političke priče između provajdera servisa i korisnika.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Constantin said:

Pa koji će "krastavac" ovde onda taj post. Nema dovoljno publike na drugom mestu? Nisam hteo njemu da odgovorim, izvini što sam iskoristio tvoj odgovor.

Lično sam poznavao pokojnog Lazića i kad bi znali o kakvoj se ljudskoj gromadi i poštenjačini radilo ne bi zloupotrebljavali njegovu smrt za politikanske poene. 

Jbg, dva ugla. Idiotska vlast ce se uvek kriti iza takvih ljudi, pa ce joj dobro doci smrt ljudi kao sto je bio Lazic. Eto, borba je to, odlaze legendarni likovi. Tako je i Milosevic bedno forsirao i zloupotrebljavao stradanje pilota 1999. i patetisao o njima. Uostalom, sta ces dalje od one bedne garaze kod niskog Doma zdravlja i sramnog pokusaja odavanja pocasti Ostojicu.

Ovo naravno nema veze sa samim Lazicem. Covek je bio postenjacina, odlican hirurg. Bez ikakve mrlje. Ipak, tu je sada mrlja koju forsiraju oni koji iz drugog ugla gledaju. Ta mrlja je boravak u Bosni za vreme rata. Nema veze sto je lecio sve, nezavisno od vere i nacije. On je zigosan i "neokaljani" mu to nece oprostiti.

Nema veze, svako ima svoje kriterijume. Oni kojima je on pomogao, oni kojima je spasio zivot ce imati svoje misljenje i secace se doktora.  

Edited by berti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djole said:

 

Kako je to testirana populacija u USA reprezentativan uzorak cele populacije ako znamo da se gotovo isključivo testiraju oni sa simptomima ili koji su bili u kontaktu sa zaraženima?

Testirali su random prolaznike da bi dosli do nekih podataka o obuhvatu epidemije. Pisano je o tome na medicinskoj temi 😉

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

Oprosti im Boze, ne znaju sta govore.

O Lazicu je najbolje procitati sta je onaj hrvatski politicar Niko Lozancic govorio, kao i komentare povodoma doktorove smrti. Tada su o njemu pohvalno govorili ljudi svih nacionalnosti i vera. Ali, dzabe sve to pojedincima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja svasta mogu procitati i shvatiti ali “izokola” poseravanje po dr Lazicu (cak i kada hoce da se poentira nesto sasvim drugo) je vec preko svake mjere.  I zasto ga se uopste uvlaci u ikakvu pricu? Dosao je sam, niko ga nije slao, nikoga nije razdvajao kao ljekar. To sto je spasavao “zle bosanske Srbe”? Za njega je samo postojao pacijent. Ako je pogresan ideal spasavati ljude (kako god okarakterisete rat u BiH) onda jebga.  Meni sasvim dovoljno da kazem da je izuzetan covjek. Mozete srati sta hocete po nama iz RS ali njega je vise nego bezveze dirati. Toliko. Izvinjavam se na off-u. 

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wrecktangle said:

Ja svasta mogu procitati i shvatiti ali “izokola” poseravanje po dr Lazicu (cak i kada hoce da se poentira nesto sasvim drugo) je vec preko svake mjere.  I zasto ga se uopste uvlaci u ikakvu pricu? Dosao je sam, niko ga nije slao, nikoga nije razdvajao kao ljekar. To sto je spasavao “zle bosanske Srbe”? Za njega je samo postojao pacijent. Ako je pogresan ideal spasavati ljude (kako god okarakterisete rat u BiH) onda jebga.  Meni sasvim dovoljno da kazem da je izuzetan covjek. Mozete srati sta hocete po nama iz RS ali njega je vise nego bezveze dirati. Toliko. Izvinjavam se na off-u. 

Možda je ipak ovo doktor po meri?

https://politicki.rs/komentar/poslanica-sns-i-lekar-pojavila-se-u-domu-zdravlja-posle-5-nedelja-uradila-selfi-pohvalila-se-i-pobegla/?fbclid=IwAR03v9SaABZjZGhzR7JtmVsiiGBpC2YsbLlUFu0gVJXsDpV145FJoZMEiJE

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

Link?

https://www.livescience.com/covid-antibody-test-results-new-york-test.html

Quote

New York began a statewide antibody study on Monday (April 20) and has collected around 3,000 samples from 40 locations in 19 counties across the state so far. In New York City, around 21% of randomly sampled people had antibodies against the coronavirus; on Long Island, about 16.7% had antibodies; in Westchester and Rockland around 11.7% had antibodies; and in the rest of the state 3.6% had antibodies, Cuomo said.

 

These tests were conducted over a two-day period at grocery stores and other big box stores. "The sample was by definition people who were outside the home," Cuomo said. "So we have to analyze that, what does that do to the numbers." These weren't people who were home, isolated or quarantined, Cuomo said. "What does that mean, I don't know. "People who tend to stay home likely have lower rates of infection, he added. 

 

If the actual infection rate among the entire population is similar to the early sample infection rate they found of 13.9%, it would change the death rate of the state, Cuomo said. New York is reporting 15,500 COVID-19 deaths, and if 2.7 million people were infected, that would mean the death rate would be 0.5%, Cuomo said.

 

However, that comes with "two big caveats," he said. This data is preliminary and is only a sample of 3,000 people. In addition, the state doesn't count people who died at home — not in a nursing home or hospital — or who were never tested for COVID-19, in their official tally of COVID-19 fatalities.

 

The state will continue testing to understand if these preliminary results hold true for a larger subset of the population. 

 

 

 

Quote
 

Similar antibody testing in Santa Clara County found that between 2.5% and 4.2% of people in the county may have been exposed, which is 50 to 85 times greater than the number of cases being reported at the time, according to a previous Live Science report. Similarly, tests in Los Angeles found that up to 5.6% of people may have been infected with the coronavirus, according to the county's Health Department. But experts previously told Live Science that those numbers are likely to be too high, because the antibody tests used in these surveys had a high false-positive rate, making their prevalence estimates likely very uncertain.

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Koristiš induktivno zaključivanje  - ako je od dosadašnjeg broja testiranih 17.3% pozitivno, onda je toliki procenat zaraženih i u celoj populaciji. Pri tome, nisi navela nijedan razlog zašto bi tako nešto moglo da se shvata validnim, bar sa nekom dozom verovatnoće.

 

Kako je to testirana populacija u USA reprezentativan uzorak cele populacije ako znamo da se gotovo isključivo testiraju oni sa simptomima ili koji su bili u kontaktu sa zaraženima?

Koristim slicno zakljucivanje kao i vecina strucnjaka u procenama. 

Znamo da se uglavnom testiraju oni sa simptomima, first responders, zdravstveni radnici, policija (sad imas i vojsku).

U random testiranju onih bez simptoma imao si razlicite rezultate, Miami je dosao do zakljucka da je oko 6% populacije prelezalo virus a da nikad nisu prijavljeni, NYC je dosao do zakljucka da je to kod njih skoro 25% (a u proseku 14% za NYS)- imas na temi o medicinskim informacijama da smo to iznosili znaci sta je sve uradjeno od testiranja. u Kaliforniji 4-6% su imali antitela.

Oni sa blagim simptomima se ne testiraju.

 

Posto je primetno na slucaju NYC (koji pratim) da svaki put kad povecaju broj testova, imas vise pozitivnih - recimo to je na novou NYS cak 35% u proseku.

Trenutno se sve svodi na predpostavke, koliko je onih bez simptoma a koliko onih sa blagim simptomima.

Ne tvrdim ja da je to bas tacno, ali zakljucivanje uz odredjenu korekciju koja je trenutno X, nije uopste pogresno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

O Lazicu je najbolje procitati sta je onaj hrvatski politicar Niko Lozancic govorio, kao i komentare povodoma doktorove smrti. Tada su o njemu pohvalno govorili ljudi svih nacionalnosti i vera. Ali, dzabe sve to pojedincima.

Koliko znam, Niko je bio I predsednik federacije, a dr Lazic ga je operisao tokom rata, Jako mu je bio zahvalan zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...