Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, Miki28 said:

Jesu pominjali na KZS sta za vikend?

 

Rekoše ovako:

Quote

Epidemiolozi u Kriznom štabu imaju čvrst stav da je potrebno ostati na vrlo oštrim merama još ovog vikenda, a večeras će po tom pitanju biti savetovanje i sutra će opet biti razmotreno na kriznom štabu, naveli su stručnjaci na konferenciji Kriznog štaba za novinare, apelujući da iako podaci o obolelima jesu ohrabrujući, građani budu još malo strpljivi.

 

Očigledno hoće da organizuju poveliki stampedo na prodavnice jer je poznato da virus ne radi kada četvrtkom čekaš u dugom redu i guraš se u prodavnici, dok radi tokom vikenda, eventualno i u petak, pa računam da se prilagođavaju njegovom radnom vremenu.

 

Edit: da dodam još nešto.

 

Quote

Epidemiolog Predrag Kon rekao je da je ovo poslednji trenutak kad je moguće da nešto "zabrljamo", tj da povećanom frekvencijom kontakata dovedemo do povećanja širenja zaraze.

 

Izgleda da je u međuvremenu došao red da se proglasi velika pobeda (kao kada je u pitanju bio NATO), a definitivno virus odlazi na odmor od ponedeljka pošto se tada otvaraju kafane i kladionice. Poznato je da su to mesta sa najmanjim rizikom i da će se virus kloniti kafana i klaidonica, ali da bi napao one što će se valjati u blatu i roštiljati na Fruškoj gori.

Edited by DJ_Vasa
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

praštajte ako je bilo....ja ne znam kako će ovo da funkcioniše....Bosna par dana nakon malo relaksiranja mera...dnevni rekord od 92 nova slučaja....baš ne znam

 

image.png.705d4ab4e6a6d57a04cf4bfb4f1fa8ec.png

nemam pojma kakva je njihova strategija. Ono što vidim da je u Banja Luka veći problem od Sarajeva.

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Rekoše ovako:

 

Očigledno hoće da organizuju poveliki stampedo na prodavnice jer je poznato da virus ne radi kada četvrtkom čekaš u dugom redu i guraš se u prodavnici, dok radi tokom vikenda, eventualno i u petak, pa računam da se prilagođavaju njegovom radnom vremenu.

ja jedva čekam matursku proslavu sa Srđom Jankovićem, eto. Na temu ličnog odnosa sa strukom poniznom.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

@urosg3 @CLakiSH

Kad smo vec kod prevoznih sredstava (da se vrstimo temi inace ce @Eddard da nam prakticno pokaze koje kosti najsporije zarastaju 🙂 ), kako resavate ovih dana pranje automobila? Kod mene perionica u kraju maltene nije ni prestajala da radi. Kad god prodjem, parking pun, a radnici (koliko sam video) ne koriste bas nista od zastitne opreme. Ja se jos ne ustrucavam da odvedem mog pastuva na timarenje, a bas je fino zabagreo za ovih mesec i po.

Kod mene sin ide sa drugarom da opere auto i to jedno pranje me dodje kao da su prale playgirl marta, aprila i maja zajedno.

Zetoni za pranje, gorivo da se malo provozaju po gradu ( moraju da odnesu neku knjigu nekoj drugarici ), moraju i neki sok da kupe... 

Posto ja vozim sluzbeni auto, nisam ni video auto mesec dana dok nisam isao prosle sedmice da ga registrujem. Uglavnom to njihovo pranje se svodi da majstorski od prljavog auta naprave muzgavi prljavi auto.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Ekonomija je problem očigledno, a priča mora da se priča onima koji ne razumeju. Ne znam šta to onima koji inače poštuju mere a koji su za ukidanje policijskog časa smeta ili ne odgovara

super, daj elaboriraj, ako te ne mrzi, šta ja to ne vidim?

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Izgleda da je u međuvremenu došao red da se proglasi velika pobeda (kao kada je u pitanju bio NATO), a definitivno virus odlazi na odmor od ponedeljka pošto se tada otvaraju kafane i kladionice. Poznato je da su to mesta sa najmanjim rizikom i da će se virus kloniti kafana i klaidonica, ali da bi napao one što će se valjati u blatu i roštiljati na Fruškoj gori.

još samo da struka pojasni šta tačno razlikuje petak od ponedeljka, i to je to.

Sve što važi za petak važi za ponedeljak, pobeda included.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

Kod mene sin ide sa drugarom da opere auto i to jedno pranje me dodje kao da su prale playgirl marta, aprila i maja zajedno.

Zetoni za pranje, gorivo da se malo provozaju po gradu ( moraju da odnesu neku knjigu nekoj drugarici ), moraju i neki sok da kupe... 

Posto ja vozim sluzbeni auto, nisam ni video auto mesec dana dok nisam isao prosle sedmice da ga registrujem. Uglavnom to njihovo pranje se svodi da majstorski od prljavog auta naprave muzgavi prljavi auto.
 

 

Meni nekako gadno bilo da mi neko pere auto (jer uvek sednu u njega da ga dovezu na penu), a n'umem sam na tim automatskim, pa sam kupio nesto Mislenovo za karoseriju. Lepo ja oprao jednu stranu (trebalo mi oko sat vremena), kad ono padne kisa pet minuta i samo ostavi prljave fleke. Tako da sam batalio za neko vreme, nek bude plavo-prljav. Isto mi se ne da ni kod vulkanizera na menjanje guma. Nego da mi pobedimo koronu, pa lagano. Ionako mnogo manje vozim. 

Kad vec pomenuste kola, sad gledam neki veci auto pa cu polako da pratim kakve su cene na placevima. Al to je za neki drugi topik. Uglavnom, ko voli sam, ima dobrih sredstava za suvo pranje (bez sampona i creva, samo krpa).

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

još samo da struka pojasni šta tačno razlikuje petak od ponedeljka, i to je to.

 

Ma evo da ti objasnim amaterski - virus radi u petak i za vikend, al'ne radi u ponedeljak. Zato u ponedeljak otvaraju kafane. Poznato je da su ovdašnje kafane uzor čistoće i poslovično čistim Švajcarcima, dok su kladionice po čistoći odmah tu negde. Nemo' da si se slučajno valjao po blatu za prvi maj, ali zato slobdno u kafanu od ponedeljka 😉

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

super, daj elaboriraj, ako te ne mrzi, šta ja to ne vidim?

 

Pa privreda trenutno stoji, moglo je na ovom nivou da se drži mesec i po dana, više ne može, od 15. maja kreću i isplate ekonomskih mera.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laki21 said:

Upravo sam bio dva sata u redu pred Intezom.

 

Ukratko, najebali smo. Ali baš smo najebali, do balčaka. Od pristuznih 30tak ljudi u redu, svaki peti ima masku na licu. Ovi ostali, polovina ima maske, ali ih ne nosi, ostali opušteno bez ikakve zaštitne opreme. Većina nabijeni na bukvalno 30cm jedni od drugih. Ja sam pobegao na stepenice sa strane tako da sam se malo udaljio, ali jbg, koliko to pomaže s obzirom na krdo koje se tu ne pridržava ničega. Tu gde sam stajo na metar parkira se lik, izlazi iz kola, bez maske, ičega, kija u prolazu iz sv snage, bez da se okrene, stane, zaštiti rukom, bilo šta.. Potpuna jebena katastrofa. Ali potpuna. 

 

Mene cudi da kod nas nema vise zarazenih, kad se ljudi tako ponasaju. 

Generalno mislim da je to to sto se tice najbavanja, jer se ni ranije nisu pridrzavali mera, tako da to je to. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ma evo da ti objasnim amaterski - virus radi u petak i za vikend, al'ne radi u ponedeljak. Zato u ponedeljak otvaraju kafane. Poznato je da su ovdašnje kafane uzor čistoće i poslovično čistim Švajcarcima, dok su kladionice po čistoći odmah tu negde. Nemo' da si se slučajno valjao po blatu za prvi maj, ali zato slobdno u kafanu od ponedeljka 😉

neko dobronameran bi rekao - zatvori kafane, ali ok.
Narodni poslanik Skupštine Srbije danas briljiria, citiram:
"vlast da dozvoli ljubakanje za 1. Maj..."
Realno šta reći. Moraću da tražim dozvolu od SNS OO Voždovac da se kresnem sa ženom. I da vidimo koliko nam je koitusa dozvoljena, u koji dan tačno i koje vreme.
Pa da nas neko kontroliše, da li smo poštovali "mere" struke kojoj je SNS posvećen i sluša struku bespogovorno.

Ima još, da vidimo hoće li ćera tinejdžerka da se ljubaka sa nevenčanim gimnazijalcem iz suprotne smene u gimnaziji.
Da se to iskontroliše isto. 

2 minutes ago, Green23 said:

Pa privreda trenutno stoji, moglo je na ovom nivou da se drži mesec i po dana, više ne može, od 15. maja kreću i isplate ekonomskih mera.

ok.
Ovo je pitanje slobode, ali da ne preterujem verovatno je u noći između nedelje i ponedeljka stoji granica "dve ključne nedelje" a mi zaslepljeni mržnjom prema Vučiću to ne kapiramo.
Dakle zatvor u nedelju a sve u ponedeljak je ok...

3 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Mene cudi da kod nas nema vise zarazenih, kad se ljudi tako ponasaju. 

Generalno mislim da je to to sto se tice najbavanja, jer se ni ranije nisu pridrzavali mera, tako da to je to. 

moguće da je zato što ovo ponašanje i nije ikakav faktor.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ali kako oni planiraju da sutra donesu odluku da li ćeš moći da se krećeš posle 18h sutra... 10000% će ovaj večeras reći da je morao da posluša struku i da ostaje odluka vlade, i onda bes naroda prebaci na struku. Ovakve odluke moraju 48h ranije da se ozvaniče, tako da sam siguran da ostaje na snazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Green23 said:

Ali kako oni planiraju da sutra donesu odluku da li ćeš moći da se krećeš posle 18h sutra... 10000% će ovaj večeras reći da je morao da posluša struku i da ostaje odluka vlade, i onda bes naroda prebaci na struku. Ovakve odluke moraju 48h ranije da se ozvaniče, tako da sam siguran da ostaje na snazi.

i ja sam siguran. I da će struka da popije svoju porciju govana, što im i dolikuje.

realno biće zabavan ovaj prvi maj, svi dani. Organizovaće se svašta zabavno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da bi se ljudi lakse borili sa koronom kada im lideri ne bi izlazili na dva sata i pricali do besvesti  a da nista ne kazu..

 

Kolicina neznanja i nagadjanja koje prosipaju je frapantna, ali oni ne staju. U 2020. "strucnjaci" ne mogu da se sloze da li maske treba nositi li ne. Cemu da se nada obican covek kada te likove mora da slusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Referent said:

Možda promašena tema, ali kontam da ću lakše ovde dobiti odgovor. Ako neka ustanova, firma propiše da je nošenje maske obavezno prilikom ulaska u istu, da li je dužna da obezbedi maske i svojim zaposlenima i posetiocima? I da li se sad maska posmatra kao lično zaštitno sredstvo, kao što je to na primer šlem za zidara?

Kod nas ako si posetioc, sam si duzan da imas masku.

Ako si zaposleni - firma kupuje.

 

Jednostavno sad ni u prodavnice neces uci bez maske. Nisam videla da su nekog vratili, ali to je zato sto svi nose maske.

5 hours ago, Sunshine State said:

 

A realno, obzirom da je i UK ostrvska zemlja, moglo se i kod vas isto uraditi. Zatvoris tunel za Eurostar, zatvoris luke za ferije, aerodrome za letove i miran si.

Nije to bas isto, jedno su Australija i N Zeland, koji su daleko, i veoma lako mogu da kontrolisu sve luke za ulazak.

Uporedjivati sada i kao UK je losa, a ovi su super nije bas zahvalno. Jeste UK pogresila u pocetku sa idejom heard imunity, ili mozda nije. Sta znam - eno je Svedska kao primer.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

kad vidim Srđu Jankovića malo mi krivo što sam par puta dao donaciju za Tiršovu.
 

 

Ne treba da ti bude jer je bar deo tvog priloga završio tamo gde treba, tj. utrošen je za lečenje, sanitetski materijal i slično. Tvoja namera je plemenita, kao i rezultat, a to što takvu ustanovu vode članovi biblioteke ne umanjuje to što si uradio.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

 

Pridržavaće se... prvih par dana...  

 

Ja radim sve vreme i gledao sam taj proces u nekoliko firmi...

 

Uf... Jbeno je navići se, baš 😴

 

2 minutes ago, Constantin said:

Zna li se, kad se otvaraju šalteri SUP, OPtina i sl.....kad svi mogu, valjda mogu i oni....nego kad ?

 

Izvini...znaju se prioriteti. Kladionice i kafane prvo .

A i ne ide da uznemiravas šalterske službenike dok otvaraju pasijans 😴

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nije to bas isto, jedno su Australija i N Zeland, koji su daleko, i veoma lako mogu da kontrolisu sve luke za ulazak.

Uporedjivati sada i kao UK je losa, a ovi su super nije bas zahvalno. Jeste UK pogresila u pocetku sa idejom heard imunity, ili mozda nije. Sta znam - eno je Svedska kao primer.


Nisam sigurna da sam razumela, za sta je Svedska primer?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne treba da ti bude jer je bar deo tvog priloga završio tamo gde treba, tj. utrošen je za lečenje, sanitetski materijal i slično. Tvoja namera je plemenita, kao i rezultat, a to što takvu ustanovu vode članovi biblioteke ne umanjuje to što si uradio.

Ne znam stvarno, krivo mi je i dalje. Tiršova kao Skadar na Bojani, mi dajemo, a ona nikako da bude gotova.
Neću nikad više, nakon ovoga. Nek ih finansira SNS, država, eto Đukanović koji je za čudoređe. Od mene dosta.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...