Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, handys said:

 

Sad cu da budem djavolji advokat, for the fun of it.

[đa/] Pa dobro, sta je problem i ako se jos 20 godina ne sedi na otvorenom u restoranima? Pre sto godina skoro niko nije isao u restorane, pa sta nam je falilo? Veliki broj ljudi nasih godina nije mnogo imao prilike da ide u restorane 80ih i 90ih, pa im nista nije falilo. Zivelo se i bez interneta, telefona, televizora, radija, pa i struje, pa su ljudi mislili, stvarali, uzivali...nije valjda to tolika zrtva da se podnese zarad zdravlja i zivota nasih sugradjana? Uostalom, oni koji su umrli od korone vise nikad nece ici u restorane, ni na otvorenom, ni na zatvorenom. Hajde da prepoznamo koliko je privilegija to sto smo mi jos uvek tu da se mislimo kako nam je tesko sto ne smemo da sedimo na otvorenom. [end_đa/]

 

Ovo je argument ko onoga u porodilistu "nase babe su se poradjale u kukuruzu"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svedska nakon bozicnih i novogodisnjih praznika:

  • Juce je zabelezen covid rekord u broju novoregistrovanih slucajeva u jednom danu → 17 320.
  • Raniji rekord je bio 11 500 zarazenih (30. decembra 2021).
  • Prosle nedelje je registrovano 60 000 novih slucajeva, povecanje od 112% u odnosu na nedelju pre.
  • 75% bolesnika na intenzivnoj je nevakcinisano
  • Primetan porast vakcinisanih zarazenih.
Link to comment
Share on other sites

Pratimo nauku :smiley26:

 

https://nypost.com/2022/01/04/colleges-take-covid-testing-too-far-and-spread-hysteria/

 

The data simply do not justify any of it.

According to the CDC, the risk of a fully vaccinated adult ending up in the hospital for COVID was 1 in 26,000 for the week ending Nov. 27. Who was that one person? Not a college student. One analysis of breakthrough infections found that the average age of a vaccinated person being hospitalized is 72 years, and the average age of a vaccinated person dying of COVID is 80.

The data clearly tell us that the risk of a breakthrough COVID infection resulting in severe illness is extremely rare. When it does occur, it is profoundly skewed toward septuagenarians and octogenarians.

From the beginning of this pandemic, the risk of COVID to young people has always been extremely low, a finding public-health officials have downplayed instead of acknowledged. According to the American Academy of Pediatrics, children have represented 0.00%-0.27% of all COVID-19 deaths.

In other words, a total of 803 American children have died from COVID or with COVID over the last two years. That’s fewer than the total deaths from both influenza and RSV infection in a typical year pre-pandemic. A recent study of children in Germany found that no healthy child between the ages of 5 and 17 died of COVID during a 15-month period when nearly all were unvaccinated.

And yet there is very much a public-health crisis facing young people that’s been created by these draconian COVID policies — the result of depriving young Americans of the basic enjoyment of life and the benefits of human connection.

A study conducted by The Jed Foundation, a nonprofit that combats suicide among young people, found that in 2020, 31% of parents said their child’s mental health was worse than before the pandemic. There has been a surge in hospital visits for self-harm, a surge that was particularly acute among adolescent girls. The Surgeon General recently declared a mental health crisis among young people globally, citing 25% of youth experiencing depressive symptoms and 20% experiencing anxiety symptoms.

....

Last week, the CDC reported that weekly deaths in people age 18-29 decreased to zero from one in 5 million the week prior.

That’s lower than the number of deaths from car accidents, suicide and firearms in young people. So why are we imposing a kind of martial law on students to ever so slightly reduce the chance that they develop a mild illness?

For the past two years, this country has imposed extensive, and often unnecessary, restrictions on over 54 million school-age children, even though they are the least likely group to suffer serious consequences of a COVID infection. We have damaged their education, kept them from seeing human faces and treated them as vectors without a right to a normal childhood.

.....

One knee-jerk reaction to the more mild Omicron virus has been to push boosters on young people, despite no supporting clinical data and serious concerns of myocarditis complications. That’s exactly why FDA’s expert advisers voted against boosting young people by a 16-2 vote on Sept. 17. (Just yesterday, the FDA ignored their recommendation and approved the Pfizer booster for kids as young as 12.)

Current data actually tip the risk to benefit analysis in favor of not boosting young healthy people. A recent Israeli study in the New England Journal of Medicine noted zero COVID deaths among double-vaccinated people 16-29 years old without a booster. You can’t lower a risk of zero any further with a booster. But the risk of myocarditis in young people is quite real.

 A new study published last week by Kaiser Permanente Northwest researchers found that as many as 1 in 1,860 men 18-24 years old developed myocarditis after the second shot.

....

It’s time to learn to live with COVID by using common-sense practices: If you’re sick, stay home. If you’re around someone vulnerable, be careful. If you’ve been exposed, wear a real, quality, N95 mask. For the young who have natural or vaccinated immunity, it’s a mild virus that will circulate for the rest of their lives.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ovo je argument ko onoga u porodilistu "nase babe su se poradjale u kukuruzu"

 

Nije konstruisano kao argument, pa mu ne bih ni toliko znacaja pridavao, pogotovo zato sto je vec stavljeno sve to u zagrade 🙂.

 

Ali moze se konstruisati drugaciji argument koji bi se pozivao na razmazenost, krhkost, manjak empatije, egoizam, kratkovidost ili nesto slicno. Da li bi bio ubedljiv? Sigurno ne onome kome bi bio upucen, te bi utoliko bio beskoristan. Pitanje je i sta bi tacno bio njegov zakljucak.  Stoga ga ne treba ni praviti.

Kao sto rekoh, ionako se crta podvlaci na kraju. Do tada svakako imamo dovoljno materijala da kritikujemo alarmiste, pseudonaucnike, politicare, netransparentnost, kao i jaz na liniji 'naucna istrazivanja - rezultati - izvestavanje - recepcija krajnjeg korisnika'

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Nije konstruisano kao argument, pa mu ne bih ni toliko znacaja pridavao, pogotovo zato sto je vec stavljeno sve to u zagrade 🙂.

 

Ali moze se konstruisati drugaciji argument koji bi se pozivao na razmazenost, krhkost, manjak empatije, egoizam, kratkovidost ili nesto slicno. Da li bi bio ubedljiv? Sigurno ne onome kome bi bio upucen, te bi utoliko bio beskoristan. Pitanje je i sta bi tacno bio njegov zakljucak.  Stoga ga ne treba ni praviti.

Kao sto rekoh, ionako se crta podvlaci na kraju. Do tada svakako imamo dovoljno materijala da kritikujemo alarmiste, pseudonaucnike, politicare, netransparentnost, kao i jaz na liniji 'naucna istrazivanja - rezultati - izvestavanje - recepcija krajnjeg korisnika'

rekao si kao djavolji advokat pa sam ti ja u tom svojstvu odgovorila :classic_biggrin:

Ovo u boldu moze da se konstruise sa svake pozicije, tipa i za skrivanje u kuci, nosenje dve maske, zatvaranje skola... ako ja hocu da budem djavolji advokat. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cyber said:

 

Izvesni teniser koji nije hteo da kaze da li je vakcinisan, izradio neko "medicinsko" izuzece od vakcinacije pa krenuo k´o pravi u Australiju na turnir. Ondasnja javnost da pukne, kad se samo sete kako su njih vlasti driblale sa restrikcijama. Elem, sleti on danas popodne u Melburn i … bum! … nece da ga puste da udje – pogresna viza. Kakav antivax maler! >>>


Ruku na srce, ovaj put sam na njegovoj strani… da se ponovim, sa teme o NĐ:


 

Quote

Da budem iskren, nasmejao mi se brk čitajući ovu vest, neću da negiram da mi je drago što je odjeban jer je takav tretman apsolutno zaslužio svojim javnim nastupima u vezi sa pandemijom i vakcinama. Čovek je takvim nastupima zasluženo dobio status antivaxx ikone, to je fakat.
 

Ali ovako… to čak ni meni nije drago, i samo potvrđuje da sam (smo) doneli dobru odluku što davnih dana nismo odabrali da emigriramo u Australiju, nekako mi je uvek bila odbojna, ne mogu da objasnim zašto, svi ti mutanti pauci, zmije, zmajevi i ostala čudovišta koja se kriju po australijskim pustinjskim zabitima, bez mogućnosti da pobegneš a da ne preletiš pola zemaljske kugle, sigurno ostavljaju posledice na mentalitet 😜… šalu na stranu, ali ova farsa australisjkih vlasti i organa je ono next level Balkan shit, ne bi ih se ni Vulin-tetka-mi-poslala-paypalom postideo. Da ne poveruješ! 
 

Na stranu činjenica (ajd dobro 99% verovatnoća) da NĐ nema validan razlog da se ne vakciniše (jedina kontraindikacija je alergija na neki od sastojaka vakcine,, ostavljam 1% mogućnosti da je alergičan na jedan sastojak koji se nalazi u svim dostupnim vakcinama, iskreno mrzelo me da proveravam da li takav sastojak postoji). Na stranu što je svojim likovanjem od juče pokazao ili klasičnu srbendadžijsku osobinu u stilu “ha, zajebo sam ih, nisam se vakcinisao, a ipak idem, ha, ha, gurnite vaše vakcine u dupe” i time gurnuo prst u oko celoj Australiji, kakva god da je, ili pokazao da je maksimalno glup za sve osim za tenis. Na stranu što je morao da se vakciniše još davnih dana, a ne da glumi bioenergetskog gurua, ali to sad sve nije bitno.

 

Ali jebote - država Australija ima mogućnost vaccine exemption, koje nezavisno telo te iste države može ili ne mora da odobri na osnovu podnete dokumentacije. E sad, odobrili su ga. Punkt. A ili su ga odobrili zato što zaista ima alergiju, pa ne može da primi nijednu vakcinu (verovatnoća blizu nule) ili zato što je preležao covid u prethodnih 6 meseci (ako je istina da je to jedan od kriterijuma za exemption). A ako je ovo potonje, onda je ceo taj medicinski panel next-level KrŠ-sa-sve-Nestorovićem-diletantizam koji treba momentalno da dobije otkaz, a da ih NĐ oleši od tužbi i oduzme im sve što imaju, za primer, jer je izgleda očigledno da Australija (za razliku od Nemačke npr), kao i USA, ne priznaje prethodnu infekciju kao imunitet jednak vakcinalnom (po meni takođe medicinski potpuno neutemeljeno, ali jbg tako je). Tu mali deo krivice snosi i NĐ koji je morao da ima pravni tim iza sebe koji bi sve te detalje unapred ispitao i sprečio ovakvo maltretiranje, jer, kad putuješ u neku zemlju sam si odgovoran da imaš adekvatnu dokumentaciju za ulazak. Ja sam, da bih otišao sad u Decembru u USA, uprkos što sam preležao i jednom vakcinisan (što je u DE full vaccinated, u USA nije), morao dobro da izučim sve što piše na sajtu CDC-a i DOS, i da se “na silu” vakcinišem još jednom dozom da bih sprečio mogućnost da me vrate sa aerodroma/granice.

 

Ali opet, državni organ zadužen za to kaže - može, puštajte ga, a onda se nađe majstor na granici koji u stilu Mice Ubice kaže - e, pa druškane, neće da može… holy fuck, pa ovo nema, ali najstvarnije ni u Srbiji, a Srbija je paradigma takvih stvari. Dobro de, naravno da nije pandur na granici tako odlučio, karikiram, ali neko jeste. A zašto i na osnovu čega, saznaćemo narednih dana.

 

U svakom slučaju, NĐ bi trebalo da ih oduva za sva vremena i nikad nogom više ne kroči na to ostrvo. Ja znam da ja neću, ni turistički. 
 

Dakle, uprkos svim idiotlucima do sada, ovo ide na dušu samo i isključivo vlastima te sprdnje od države.

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 6:52 PM, Stiletto said:

Sutra idem na Sajam po treću dozu, posle dve AstraZeneke (druga krajem maja prošle godine) i fasovanog virusa u septembru. Isključivo da tražim Pfizer treća doza ili ako ima Moderne, da pitam za nju?

 

Da li je još neko odavde posle dve Astre išao po treću dozu i ako jeste, šta je izabrao?

Moj sin (lekar) je posle 2 AZ odabrao Modernu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, handys said:

razmazenost, krhkost

Čiju? Frizerke koja ne može da radi mesecima (osim ako je klijent Nensi Pelosi)? Hiljade vlasnika malih u radnji koje su propale u Njujorku i drugim centrima koji naginju ka ekstremnijim merama? Babe iz Australije koja je zaglavila u Srbiji i nije izlazila mesecima iz jednosobnog stana koju lično znam? Čoveka kojeg znam kojem je majka mesecima umirala u krevetu i nije imala nijednu posetu celo to vreme? Zatvorenicima gerontološkog doma kod nas koji godinu dana nisu izlazili iz zgrade?

 

Prema njima i mnogima koje sam izostavio nema empatije?

 

Ceo moj argument se svodi na potpuno zanemarivanje i guranje pod tepih cost dela analize. Znam da se nikad nećemo svi složiti ni da se o tome više priča ali i pored toga taj deo ne bi trebao da se otvoreno guši na mainstrem medijima i aktivnošću državnih organa. Ili na mikroplanu na ovom mestu gde je kontraargument otprilike  "pa šta hoćeš, svuda gde sam ja bio može da se sedi u restoranu do 8" i "pa da, ti hoćeš lapot".

 

Što se end game strategije tiče izgleda da će nam je omikron nametnuti. U otvorenim društvima svako će se zaraziti pa kako kome bude.

 

Ekstremni meraši tipa Severna Koreja i Kina još pokušavaju nešto tipa lockdown višemilionskih gradova. Videćemo kako će im to proći.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyrus Smith said:

Čiju? Frizerke koja ne može da radi mesecima (osim ako je klijent Nensi Pelosi)? Hiljade vlasnika malih u radnji koje su propale u Njujorku i drugim centrima koji naginju ka ekstremnijim merama? Babe iz Australije koja je zaglavila u Srbiji i nije izlazila mesecima iz jednosobnog stana koju lično znam? Čoveka kojeg znam kojem je majka mesecima umirala u krevetu i nije imala nijednu posetu celo to vreme? Zatvorenicima gerontološkog doma kod nas koji godinu dana nisu izlazili iz zgrade?

 

Prema njima i mnogima koje sam izostavio nema empatije?

 

Ceo moj argument se svodi na potpuno zanemarivanje i guranje pod tepih cost dela analize. Znam da se nikad nećemo svi složiti ni da se o tome više priča ali i pored toga taj deo ne bi trebao da se otvoreno guši na mainstrem medijima i aktivnošću državnih organa. Ili na mikroplanu na ovom mestu gde je kontraargument otprilike  "pa šta hoćeš, svuda gde sam ja bio može da se sedi u restoranu do 8" i "pa da, ti hoćeš lapot".

 

Što se end game strategije tiče izgleda da će nam je omikron nametnuti. U otvorenim društvima svako će se zaraziti pa kako kome bude.

 

Ekstremni meraši tipa Severna Koreja i Kina još pokušavaju nešto tipa lockdown višemilionskih gradova. Videćemo kako će im to proći.

Propadose i bombondzije, vunovlacari, saraci, abadzije... mnogo pre korone i karantina, pa?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Obiteljska liječnica rekla koje lijekove nikako ne treba uzimati za koronu

 

"Osvrnula se na to što neki oboljeli od covida uzimaju antibiotike, navodeći da to neće pomoći u liječenju.

"Antibiotici nikako ne dolaze u obzir kod liječenja virusnih bolesti pa tako ni kod korone, osobito ne Sumamed*. Sumamed ili bilo koji antibiotik, osobito na samom početku infekcije, uopće ne pomaže, dapače - može i škoditi. Svaki antibiotik ima svoje nuspojave, mora proći kroz jetru, bubrege, a to radi i virus, zapravo možete imati dodatne simptome ako ste uzeli antibiotik, novi takoreći otrov koji vam ne pomaže u liječenju", pojasnila je Krolo."

 

*Sumamed - Hemomicin

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

 

9122/27290/19    -  

 

Na respiratoru 79

 

U bolnicama 2199

 

Zoe, ako ne maris, ja cu nakon tvog posta staviti podatke od juce, cisto da vidimo kako se brojevi menjaju:

 

05-Jan-2022:

 

7488/25516/25     29 %

 

Na respiratoru 74

 

U bolnicama 2194

 

 

06-Jan-2022:

 

9122/27290/19        33.43 %

 

Na respiratoru 79      +5

 

U bolnicama 2199     +5

 

 

Edit: ispravljene brojke za 05-Jan-22

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

FIX9uNkXwAcUei_?format=jpg&name=medium

 

specijalno za Urosa :wicked::classic_biggrin:

Pa eto ga izvor za izlozenost 15 minuta. Ionako sa ljudima ne provodim generalno vise od 15 minuta, a ako i provodim onda i nemam masku (vecera, pice).

Da ne mislis da je Uros jedini koji propituje svrhu maski :classic_biggrin: pogotovo kad se vecina ne koristi kako treba.

59 minutes ago, Kronostime said:

Propadose i bombondzije, vunovlacari, saraci, abadzije... mnogo pre korone i karantina, pa?

To bas nije isto, jer za ove danas nema sanse prekvalifikacije. Znaci nije nestala potreba za njihovim uslugama i postepeno presli u druge industrije.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja samo kopiram sta je zoe juce postovala:

 

zoe Bg

Moderators

 8,171

4,496 posts

Posted 23 hours ago

 

7488/12831/25

 

Na respiratoru 74

 

U bolnicama 2194

Meni nije jasno kako sam onako promasila broj testiranih juce :smiley26:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...