Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, mmajstor said:

 

Nisam to ni napisao vec da je iz grupe koronavirusa koje stoje iza velikog broja prehlada, tako da im je zajednicka crta (na zalost) velika virulentnost i respiratorno prenosenje. 

 

Do sada nijedna vakcina nije pravljena ni za jedan respiratorni virus vec za viruse koje pripadaju drugim grupama - kao sto su na primer velike boginje. 

How decade coronavirus research paved way (link, intervju iz februara 2021.) 

Interesantno da sam ga baš malopre slušala na NPR radiju, pomenuo svoj rad na SARS i MERS vakcinama  od pre deset godina sa partnerom Dr. Maria Elena Bottazzi, pa sam potražila i naišla na ovaj link gore. 

Link to comment
Share on other sites

Verovatno da su sada vece guzve za testiranje, ali mnogi imaju blage simptome 100% i idu da se testiraju ako ni zbog cega drugog onda da imaju covid sertifikat kao da su prelezali jer ne zele da se vakcinisu. To su mi rekli prijatelji kad sam im pricao da sam imao neke simptome a da se nisam testirao. kazu zasto nisi sad bi imao produzen sertifikat.

 

edit:

Jako je zeznuta ova situacija i testiranjem i brojm pozitivnih a blagih simptoma. Insistiralo se na sto vecem testiranju, i karantinu . Sad kad to izmice kontroli jer prevelik broj odlazi u karantin a ne u bolnice sad bi trebalo nekako to promenuti ali kako? Ako ukines testiranja nije dobro, a ako nastavis testirati bit ce jos gore.

 

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, erwin said:

Nije zabrinjavajuć pošto nije uspeo da se nametne ni protiv delte, a kamoli protiv omikrona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Da li su utvrdili zajednicke karakteristike varijanti koje su uspele da postanu dominantne (neka konkretna mutacija, i sl.)?

Link to comment
Share on other sites

Glede testiranja - ja trenutno znam bar cetvoro ljudi koji smrcaju, kijaju, kaslju, imaju neke male temperature - svi su u nekoj dobrovoljnoj samoizolaciji, i nece da idu da se testiraju

 

Tako nesto je rekla i Dr iz Splita - svi koji imaju takve neke simptome, treba da se ponasaju kao da su covid pozitivni - testirali se ili ne.

 

Ako su ljudi samosvesni i pridrzavaju se samoizolacije (ovi koje znam jesu), ni ne vidim potrebu da idu u covid ambulante, prolaze kroz citav "srpski covid dril" plus 14 dana izolacije, ako ce proci s laksim oblicima (razumem za one koji rade, pa im treba za bolovanje)

 

Edit: samo da dodam - svo cetvoro su vakcinisani - troje s tri doze, jedna s dve

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, deez nuts. said:

Svuda su ogromni brojevi, ne dramite.

 

Razumem sentiment, i sasvim je na mestu. Ali ovo se moze citati i na potpuno drugaciji nacin, sa dozom sarkazma 🙃

Analogija: 'Hiperinflacija u svim gradovima Srbije, nema mesta panici'

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Losmi17 said:

@NMX imam iste simptome kao ti vec 2 dana. antigen negativan danas, cekam rezultate krvne slike. Ja sam ubedjen da je lazno negativan jer svi u drustvu imamo neke simptome, i taj nivo prenosivosti nema obican virus niti bakterija. Ima samo omikron.

Ja svakako planiram izolaciju, sto vise tecnosti, citrusa itd sledecih 5, 6 dana.

Ostavljam mogucnost da je stvarno regularan virus u pitanju, ali je zaista cudno.

 

Pazi i meni je zena bila bolesna pre 3 nedelje, jak bol u sinusima, kasalj, curenje nosa, 37.2, negativna na antigenu, losi leukociti, dobila antibiotik i proslo kako i prehlada prodje. Jbg, ipak je decembar, ima i ostalih respiratornih sr@nja. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, shonke said:

@Angelia

Kakvo izvrtanje? Covek je napisao "70+ su odradili svoje". U fazonu, nisu bitni iki što je[mention=3]Eddard[/mention] živopisno preveo na srpski, ko ih jebe. Pa druže, doći će i tebi 70. rođendan.

 

Nekad se to zvalo lapot, sad je to zamenjeno sa tri gornje reči.

 

BTW, znam par njih, zdravih a vala bili su možda i par decenija mlađi od tebe.

Bili su...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

E pa kad ti znaš par njih mlađih onda nema druge nego da se zaključavamo do kraja sveta. Pa i od gripa je umiralo na hiljade ljudi godišnje pre korone pa nije bilo mera, to nije bio lapot?

 

Nemam uopšte potrebu da branim tezu da je korona, koja napada stariju populaciju, bolji scenario od nečega što bi napadalo mlađu. Jasno je iz konteksta da se odradili su svoje odnosi na participaciju u radnoj snazi, ne da su sad spremni da crknu. Što bi po toj logici i ja sa 59 bio vrlo blizu, o ocu sa 80+ i majci sa 80 da ne pričam.

 

Što si ti ustao na levu nogu pa bi da podmećeš i kačiš se, sve zajedno sa Eddardom, je tvoj problem.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, nemanjaol said:

4. Veliko je i pitanje novinarske interpretacije i izveštavanja, tj šta je neko od naučnika zaista rekao ili šta je pisalo u saopštenju za medije, a kako su oni to predstavili.

Bingo!

 

Jedino je pitanje zašto si osećao potrebu da pišeš traktat pokušavajući da debankuješ nekakav alarmistički članak od pre 10 godina koji je linkovan samo kao ilustracija da ipak nisam pomešao i da se jeste pisalo o otapanju leda za desetak godina. Veza sa koronom je upravo u alarmizmu koji ne dolazi samo od novinara nego i od pojedinih naučnika i ostalih zvaničnika sa raznim agendama. Takođe je vrlo očigledan nedostatak bilo kakve otvorene cost-benefit analize mera koje su korišćene u ovih dve godine i pokušaj gušenja bilo kakve rasprave i uopšte postavljanja pitanja o tome.

 

Da nismo videli na delu ko donosi te odluke možda bi to i lakše progutali pod parolom "valjda znaju šta rade" ali kada vidiš u najmoćnijoj zemlji sveta doktora maske ne pomažu-lagali smo, ipak pomažu-nosite tri maske Faučija koji o tome odlučuje počneš da postavljaš pitanja. Kada se ta pitanja odbacuju podmetanjima o lapotu+nedostatak bilo kakvih ozbiljnih srudija i bavljenja negativnim efektima mera dobiješ skepsu i tamo gde je nije bilo. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

i posle svega ima ljudi koji grip i kovid stvaljaju u istu recenicu i prave poredjenja? prosto neverovatno.

Dobro, znači end game je da su sve mere opravdane dok smrtnost od kovida, za koju se opet talasa oko toga kako se brojala, ne padne na nivo gripa? Šta ako to potraje 20 godina? Nema sedenja u restoranu na otvorenom do tada uz sve ostalo do tada?

 

Prosto neverovatno.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyrus Smith said:

Dobro, znači end game je da su sve mere opravdane dok smrtnost od kovida, za koju se opet talasa oko toga kako se brojala, ne padne na nivo gripa? Šta ako to potraje 20 godina? Nema sedenja u restoranu na otvorenom do tada uz sve ostalo do tada?

 

Prosto neverovatno.

Ja ne znam gde ti zivis, ali na ovim koordinatama gde ja obitavam restorani rade sasvim normalno, osim sto posle 20h moras da pokazes sertifikat.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Pazi i meni je zena bila bolesna pre 3 nedelje, jak bol u sinusima, kasalj, curenje nosa, 37.2, negativna na antigenu, losi leukociti, dobila antibiotik i proslo kako i prehlada prodje. Jbg, ipak je decembar, ima i ostalih respiratornih sr@nja. 

Da da. Krvna slika ukazuje na bakteriju. Leikociti su mi na gornjoj granici, limfociti ispod donje.

Cekam rezultat briseva.

U mom drustvu 2 pozitivnih i jedan gotovo izvesno pozitivan.

Kod mene je buster fajzera ili odradio posao, ili je i mene mozda blago potkacilo a antigen ne prepoznaje zbog bakterijske infekcije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Cyrus Smith said:

OMFG, dosta, nigde to ne piše. Činjenica je da je za društvo veća šteta ako izgubi 10% ljudi u dvadesetim nego u sedamdesetim godinama. Možeš da pucaš u glasnika koliko hoćeš, to je tako.

 

Nisam, bar ne u potpunosti. Naprimer:

 

 

link

 

Mislim, dao sam link na kolekciju primera alarmizma u izveštavanju, evo ga opet: link

 

Prvo, "ice free" ne znaci da je Severni okean = Sredozemno more, gde nemas nijedan ledeni breg, vec znaci cvrstu povrsinu neprekinutu na nekoj velikoj povrsini tipa milion kvadratnih kilometara, postoje parametri, mrzi me da ih trazim sad iskreno.

 

Drugo, ne znaci da ce sve otopiti i to je to, nego znaci za vreme leta. Inace, mislim da je bas pre godinu i po dana bilo jako blizu tog "free of ice" parametra ali zbog korone je to proslo skroz ispod radara. Za 15-ak godina ce se svakako desiti.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Cyrus Smith said:

Dobro, znači end game je da su sve mere opravdane dok smrtnost od kovida, za koju se opet talasa oko toga kako se brojala, ne padne na nivo gripa? Šta ako to potraje 20 godina? Nema sedenja u restoranu na otvorenom do tada uz sve ostalo do tada?

 

Prosto neverovatno.

 

Sad cu da budem djavolji advokat, for the fun of it.

[đa/] Pa dobro, sta je problem i ako se jos 20 godina ne sedi na otvorenom u restoranima? Pre sto godina skoro niko nije isao u restorane, pa sta nam je falilo? Veliki broj ljudi nasih godina nije mnogo imao prilike da ide u restorane 80ih i 90ih, pa im nista nije falilo. Zivelo se i bez interneta, telefona, televizora, radija, pa i struje, pa su ljudi mislili, stvarali, uzivali...nije valjda to tolika zrtva da se podnese zarad zdravlja i zivota nasih sugradjana? Uostalom, oni koji su umrli od korone vise nikad nece ici u restorane, ni na otvorenom, ni na zatvorenom. Hajde da prepoznamo koliko je privilegija to sto smo mi jos uvek tu da se mislimo kako nam je tesko sto ne smemo da sedimo na otvorenom. [end_đa/]

 

U realnosti, niko ne zna sta je endgame. Zato su valjda svi i nestrpljivi, pogotovo sto sa svakom novom varijantom izvestavaju u fazonu 'evo samo jos ovo da prodje'. Da li je omikron ta varijanta i da li posle nje sledi neka koja je jos blaza? Trend ukazuje da je verovatno tako jer upravo one mutacije koje olaksavaju ulaz i razmnozavanje u gornjim putevima sprecavaju virus da ide u pluca i pravi stetu (ne garantujem da je ovo bas tacno, ali tako sam citao). Zato sam se i pitao da li postoji nesto zajednicko za one varijane koje su uspele da preuzmu primat naspram varijanti koje nisu. Ocigledno je nezavisno od samog broja mutacija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, McLeod said:

Za 15-ak godina ce se svakako desiti

Ovo mu dođe kao komercijalna eksploatacija fuzije,uvek smo na 40 godina do.I pre 30 godina i danas.

Zaključak bi bio ,, hoće" otopiće se polarne kape kao što su se i otapale pre.Jedino što ne znamo kada , a tajming je sve.

Link to comment
Share on other sites

"Dve trećine bolnice je popunjena. Ogroman broj novozaraženih, ono što nas brine jeste ogroman broj zdravstvenih radnika koji su inficirani... Imaćemo veliki broj novozaraženih, to će da pogodi zdravstveni, ali i druge velike sisteme sa radnicima", kazao je dr Udovičić za TV Prva.

"Predlažem da se usvoje preporuke da se izolacije za asimtpomične i one se blagom kliničkom slikom da se skrati na sedam dana, inače ćemo imati probleme sa kadrovima", objasnio je on. (Komandant Kovid bolnice Karaburma pukovnik dr Ivo Udovičić)

 

Koliko vidim, omicron postaje game changer sto se duzine trajanja izolacije tice.

Doduse, vecina drzava je imala 10 dana poslednjih meseci; Srbija je tvrdoglavo drzala 14 dana sve vreme

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...