Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, CheshireCat said:

Lupetate gluposti o zatvaranju i vakcinaciji.


Niti su po državama mogla da se zavaruju vrata kao u Kini, niti je vakcine bilo dovoljno.

 

Uostalom mi smo imali policijske časove i gluposti pa čim smo popustili brojevi eksplodirali.


Sa ovom postavkom docijepljivanja izvesno do dana današnjeg nije proizvedeno i distribuirano 15 miliona vakcina koliko bi bio neki minimum, ali je narativ da čak i u zemljama gde su visoki procenti opet su nevakcinisani rezervoar. tj i sa 15 miliona doza bi i dalje imali rezervoar.

Pri čemu nije današnji datum nešto bitan kao datum do kad je trebalo reagovati. Da je pelcovano koliko hoćete populacije i do 1.7.2021 opet bi imali talase kasnije.

 

 

Ok, prva rečenica je možda malo gruba (a ne mislim ništa loše) međutim priča vam je neutemeljena mašta.

Ne uzimate u obzir realnost širenja virusa koji, pošto pratite, znate i sami koliko je otporan a ne uzimate u obzir i logistiku vakcina - da nije isto proizvesti i aplicirati.

Druže Cat, da je dva meseca bila zatvorena svaka granica u svetu mi ovo ne bismo imali, OSIM ako ovaj virus može da ostane u vazduhu ili putuje bez vezivanja za ćeliju u nekom dužem intervalu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CheshireCat said:

Ok, prva rečenica je možda malo gruba (a ne mislim ništa loše) međutim priča vam je neutemeljena mašta.

Ne uzimate u obzir realnost širenja virusa koji, pošto pratite, znate i sami koliko je otporan a ne uzimate u obzir i logistiku vakcina - da nije isto proizvesti i aplicirati.

prva recenica je onako, u tonu posta,

a prica je vrlo utemeljena, nazalost, posledice neprihvatanja realnosti sada vidimo na celom svetu.
ali ne sumnjam da se narativtm nece promeniti jer i greske koje su napravljene u upravljanju epidemijom vise nije moguce ispraviti. za milione ljudi je prekasno sta god da se sada uradi. koliko ce jos biti indirektnih i direktnih zrtava, tek cemo brojati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, JohnnyDragon said:

Druže Cat, da je dva meseca bila zatvorena svaka granica u svetu mi ovo ne bismo imali, OSIM ako ovaj virus može da ostane u vazduhu ili putuje bez vezivanja za ćeliju u nekom dužem intervalu.

 

Druže Zmaje, virus pređe nazad na životinje, leškari malo pa se vrati kao mutacija koja probija zastarelu vakcinaciju. Eto priča o Danskoj od pre par meseci.

 

Kažem, iluzija je da se ovo moglo i može iskoreniti osim prirodnim prolaskom i razblažavanjem.

Ja sam daleko od neke struke, ali sam internet specijalista za koronu kao i većina vas i govorim na osnovu svega do sada rečenog na temi, a i šire.

 

Druže Đuro,

Ta ideja koju imate - verovatno bi radila pod idealnim okolnostima kao što rade i maske... ako se nose neprestano, menjaju redovno, ne skidaju nepravilno itd itd itd.

 

Govorim da u praksi nije moguće držati neki teorijski lockdown. Jednostavno to nije moguće. Kao što nije moguće ceo dan bez prestanka nositi i disati pod maskom. Što reče Kon onomad - moraš kafu da popiješ i da se tada zaraziš.

 

I nije moguće aplicirati X milijardi vakcina u razumnom vremenu od početka pandemije.

 

 

Teoretski teza oko koje se slažete verovatno ima smisla. Ja samo kažem da praktično nije moguća.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Makron, od milošte zvan Mikron je danas imao dobru izjavu:
 

Quote

On je dodao da je obaveza vlasti da uvedu ograničenja za one koji nisu vakcinisani kako bi zaštitili više od 90 odsto francuskih građana koji su vakcinisani.

Redak slučaj kad manje od 10% nečega ugrožava više od 90% suprotnog, mi se spremamo nazad za Bgd pa nešto ne nalazim na brzinu analogiju sa nekim događajima.
Jedino čega mogu da se setim je praga od 70% imunizovanih i da je to kraj pandemije.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Informacija s Floride - prijateljica, 3 doze Pfizera, smrca, kaslje..... nema testova dovoljno, nije testirana, ali su je na osnovu simptoma poslali s posla kuci, da bude izolovana 

Sve vise citam na temi da nema testova( florida, australija,...) . Ko ce ga znati, mozda se ide na to da bude sto manje testiranja (nema covida). Eno Darko pise u australiji vakcinisane a pozitivne medicinske sestre moraju na posao.
Makron, od milošte zvan Mikron je danas imao dobru izjavu:
 
On je dodao da je obaveza vlasti da uvedu ograničenja za one koji nisu vakcinisani kako bi zaštitili više od 90 odsto francuskih građana koji su vakcinisani.
Redak slučaj kad manje od 10% nečega ugrožava više od 90% suprotnog, mi se spremamo nazad za Bgd pa nešto ne nalazim na brzinu analogiju sa nekim događajima.
Jedino čega mogu da se setim je praga od 70% imunizovanih i da je to kraj pandemije.

Pa ima jos tih 10%na osnovu kojih mogu da sire paniku. Sta ce bit kad bude 100% , ko ce onda biti kriv?
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tomiprunet said:


Sve vise citam na temi da nema testova( florida, australija,...) . Ko ce ga znati, mozda se ide na to da bude sto manje testiranja (nema covida). Eno Darko pise u australiji vakcinisane a pozitivne medicinske sestre moraju na posao. Redak slučaj kad manje od 10% nečega ugrožava više od 90% suprotnog, mi se spremamo nazad za Bgd pa nešto ne nalazim na brzinu analogiju sa nekim događajima.
Jedino čega mogu da se setim je praga od 70% imunizovanih i da je to kraj pandemije.

Pa ima jos tih 10%na osnovu kojih mogu da sire paniku. Sta ce bit kad bude 100% , ko ce onda biti kriv?

Manje od 10%, ali kad bude 100% narativ će morati da se podeli
Na vreme od primanje 3 doze, jer ovo brzo izlapi
Na novi soj, to će uvek da stoji kao way out strategija
I poslovično već - bahati neodgovorni grašani koji ne nose maske, ne drže distancu, ne peru ruke, ali isključivo u restoranima i mestima koje čine kvalitet život - nikako na radnom mestu, nikako u javnom prevozu, nikako na političkim skupovima vladajućih struktura (može na opozicionim)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"U beogradskim kovid ambulantama na praznik nema gužvi"
 
Bas zanimljivo - virus se primiri vikendom i za praznike!! Da je danas redovan petak, bile bi ogromne guzve - sta se danas desava s onima koji imaju simptome, zasto danas ne idu u covid ambulante? 
Slicno pitanje i za vikend...
 

Pisao sam pre par dana da je moje misljenje da velika vecina ide da dobije bolovanje zbog novogodidnjih i bozicnih praznika.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 3:31 PM, zoe Bg said:

9122/27290/19

 

Na respiratoru 79

 

U bolnicama 2199

 

07-Jan-2022:

 

7539/22193/17         34 %

 

Na respiratoru 84       +5

 

U bolnicama 2215       +16

 

Edit: @zoe Bg!!! Hoces da me @erwin opet proziva?? Na drugim websites nadjoh ovo:

 

"zbog kovid-19 trenutno je hospitalizovano 2.215 osoba, od kojih su 84 pacijenta na respiratorima."

 

Ispravljaj svoje brojke, a ja cu svoje! 🙂

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

"U beogradskim kovid ambulantama na praznik nema gužvi"

 

Bas zanimljivo - virus se primiri vikendom i za praznike!! Da je danas redovan petak, bile bi ogromne guzve - sta se danas desava s onima koji imaju simptome, zasto danas ne idu u covid ambulante? 

Slicno pitanje i za vikend...

 

Zanimljivo i broj umrlih pada neradnim a raste radnim danima

Link to comment
Share on other sites

Nije samo u Srbiji slučaj da za praznike budu manji brojevi zaraženih, tako da ne kakite. Isto je u svim evropskim zemljama, pogotovo ovim oko nas. Hrvati za svoj božić imali stotinak zaraženih, a par dana kasnije desetak hiljada.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Nije samo u Srbiji slučaj da za praznike budu manji brojevi zaraženih, tako da ne kakite. Isto je u svim evropskim zemljama, pogotovo ovim oko nas. Hrvati za svoj božić imali stotinak zaraženih, a par dana kasnije desetak hiljada.

 

To i pitam!!

 

Zasto oni, koji imaju simptome na praznik, vikend, .. ne idu tad da se testiraju? Mislim, ne zna virus da li je Bozic!

 

Tad mogu da se strpe, nije bas tako strasno, ali zato utorkom svi na samrti, mora 30000 na testiranje?!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Brufen koristim, oksi nemam, bio sam u šetnji 1km, lep dan , sunčan pa sam iskoristio, malo okrepljuje i izluftirao sam glavu... sada je bolje, od jutros nemam temperaturu, 36,8 je bila jutros, ne ide preko..
Samo polako ali to bi trebalo da bude to, da si prešao "pik simptoma" i da će sad da ide samo na bolje.

Kakav je tvoj vakcinalni status?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U ovom talasu su blagi simptomi, pa može da se izdrži kod kuće, ali što opet ne znači da može da se radi s tim simptomima. Ja znam da je desetak lekara iz iste klinike sa KCS pozitivno, relativno blagi simptomi, da jedna doktorka nije imala malo jače simptome ne bi se ni otkrilo da je skoro celo odelenje bolesno. Kad je ta jedna javila da ima koronu, načelnica je oterala i ostale na testiranje i od njih petnaestak, deset pozitivno. Oni tako pozitivni ne smeju da rade sa hroničnim bolesnicima i sad su svi u izolaciji 10 dana.

 

A verovatni uzrok zaražavanja je što su pravili prednovogodišnji ručak za zaposlene, gde su svi sedeli zajedno, jeli, pili, pričali, smejali se. 5 dana kasnije 80 posto klinike pozitivno na koronu.

Edited by Wookie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Kineska ekonomija je (almost) self-sustaining, i ima trziste od preko milijardu i 400 miliona stanovnika.
 
 
 
Kineska ekonomija staje sutra ako joj večeras putin zatvori dotok gasa i nafte.
Oni mesecima kubure sa strujom zbog nedovoljnih proizvodnih kapaciteta. Takođe, ako ostatak sveta stane, ekonomija im se urušava.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"U beogradskim kovid ambulantama na praznik nema gužvi"
 
Bas zanimljivo - virus se primiri vikendom i za praznike!! Da je danas redovan petak, bile bi ogromne guzve - sta se danas desava s onima koji imaju simptome, zasto danas ne idu u covid ambulante? 
Slicno pitanje i za vikend...
 
Em je zahladnelo em je praznik.
Oni koji nisu mnogo loše neće sigurno otići. Eno brojevi testiranih, 5000 manje nego prethodni dan. Ali procenat pozitivnih 34%.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da. Kažem, praznik, ladno, ne moraju da hitno uzmu doznake za bolovanje...
Pa opet 22000 testova. Malo li je?
Pogledaj Italiju: upola manje pozitivnih nego juče (108000 prema 219000 a testiranih 400 i nešto hiljada prema preko milion dan ranije). Juče bio praznik tamo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Edit: @zoe Bg!!! Hoces da me @erwin opet proziva?? Na drugim websites nadjoh ovo:

 

:classic_laugh:

 

Da ti bude lakše, kad si već to uzela na sebe:

Današnji brojevi: http://covid19.rs/

Dnevna saopštenja: https://www.zdravlje.gov.rs/sekcija/345852/covid-19.php

Grafikoni sa podacima od početka pandemije: https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...