Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

Ima li iza ovoga neka zabavna priča, cenim da ima nemoguće da je `vako na suvo glupo 🙂

Baš tako je. Braća Grci., da ih nema, trebalo bi ih izmisliti. Zlatna Zora koristi malo priliku da ispliva iz undergrounda a ionako su ti majmuni, slično našim njihovim patriotskim pandanima, u fazonu "jači smo od sudbine". Treba to mamuzati kao što bi rekao Prim. Dr. Henry.

 

Fun Fact je svakako da ima budala koji veruju da će im vakcina uništiti njihov izvorni grčki DNK.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Sinoc jedan prijatelj (austrijski drzavljanin) nije mogao u avion iz Beca za Bg, nisu hteli da ga puste, kazu Srbija ne priznaje vakcine iz EU 😞

 

 

 

Loodilo! Ja jucer usla u S.Makedoniju. Jedva mi je i pasos pogledao, kakvi covid certifikati i ostali bakraci. Ali zato sam danas morala da ga pokazem konobaru u kafani, inace me ne bi pustio da popijem kafu. I to u basti 😀

Mislila na povratku da svratim u Srbiju, ali sad necu.

Edited by vilhelmina
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

Prevedite doktore molim vas :classic_smile:

 

Pa brate, lekari u Srbiji dele antibiotike gore nego ja brufen... Svako ko kaže dobar dan dobije panklav, a ako to kaže veoma ljubazno onda hemomicin... Za manje ljubazne palitreks. Indikacije niđe. Rezistencije svuda. 

  • Like 9
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Akiro said:

Baš tako je. Braća Grci., da ih nema, trebalo bi ih izmisliti. Zlatna Zora koristi malo priliku da ispliva iz undergrounda a ionako su ti majmuni, slično našim njihovim patriotskim pandanima, u fazonu "jači smo od sudbine". Treba to mamuzati kao što bi rekao Prim. Dr. Henry.

 

Fun Fact je svakako da ima budala koji veruju da će im vakcina uništiti njihov izvorni grčki DNK.

Uh onda sam bezbedan, ionako nisam imao "grčki gen" nema šta ova mukica od Fajzera da uništi 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Eddard said:

 

Pa brate, lekari u Srbiji dele antibiotike gore nego ja brufen... Svako ko kaže dobar dan dobije panklav, a ako to kaže veoma ljubazno onda hemomicin... Za manje ljubazne palitreks. Indikacije niđe. Rezistencije svuda. 

Isti taj panklav (odnosno grčku varijantu) je meni pre mesec dana lekar u Grčkoj dao da pijem. Doduše nije bila korona već upala grla ali koji je uzročnik, to nije utvrđeno.

Link to comment
Share on other sites

Pa to i jeste lek za bakterijske upale grla, recimo gnojna angina, ali stvar je u tome što je ogromna većina upala grla virusna, a davanje antibiotika je tu ono... Ajd da se kaže da sam te lečio. A svima "pomogne". Jer i bez njega prolazi za par dana.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Eddard said:

Pa to i jeste lek za bakterijske upale grla, recimo gnojna angina, ali stvar je u tome što je ogromna većina upala grla virusna, a davanje antibiotika je tu ono... Ajd da se kaže da sam te lečio. A svima "pomogne". Jer i bez njega prolazi za par dana.

Glupost kad se za promuklo grlo ide kod doktora. Uzmes jednu kasicicu meda ili jos bolje zamedljane rakije, i ne ma vise problema sa grlom. Samo nek piju panklav i tako te gluposti.

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2021 at 12:22 AM, urosg3 said:

Ne vredi se ubeđivati na tu temu, previše varijabli i pretpostavki. Sad će komotno, bez ikakvog dokaza, a na osnovu par Lancet studija da neko iz profilaktičkog tabora da kaže:
"Ima hiljadu i jedan dokaz i studija da maske rade. Da, kriva se penje na gore, ali neodgovorni pojedinci, nepravilno nošenje maski, da nije uveden mask mandate kriva bi skočila eksponencijalno. U stvari maske rade, a ovo što vidimo je posledica neodgovornosti ravnozemljaša"

Već neko primetio i pretočio u prigodnu sličicu, prva u nizu, relevantna za opštu atmosferu je i druga:

 

 

 

On 8/29/2021 at 3:17 PM, djura.net said:

Kako bi Havai bili primer bilo cega, a pogotovo striktne primene bilo kakve obaveze, pogoto obaveznog nosenja maske?

Ako ti je do kacenja grafikona I krivulja, pogledaj onu u Kini, tamo sa postovanjem zakona I civilnih obaveza nema problema. A opet su protekle 2 godine ziveli bez obaveze nosenja maski mnogo vise nego skoro cela planeta.

Moj argument nije da maske ne rade nego da onako kako se primenjuju u Srbiji gde mogu da vidim svojim očima ne mogu da rade. Takođe, argument da su Srbi ovakvi i onakvi pada u vodu baš zbog ovih grafikona, koji pokazuju da je i u drugim državama teško uhvatiti neku zakonitost kada se gleda kriva broja zaraženih sa obeleženim trenutkom uvođenja obaveznog maskiranja. Dakle ne valja Srbija i Teksas, za Kaliforniju smo uveli novu varijablu, Havaji nisu primer. Ko jeste dobar primer i ko je u svetu rešio pandemiju samim činom uvođenje te jedne mere? Mislim na mesta gde ljudi imaju i neka prava u odnosu sa državom, dakle Kina, Severna Koreja i slčno isključeni.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites


Za Teksas makar znamo, kao i za Misisipi, pa sad i za Englesku. Ukidanje mask mandate nije donelo nikakvu promenu. 
Da pojasnim - to naravno ne znači odgovor na pitanje da li maske rade ili ne rade, jer to nije ni pitanje. Pitanje li donosi li mask mandate korist ili ne, e ja tu korist ne vidim.
I sa i bez mask mandate, ko hoće da se štiti nađe način, ko neće - isto nađe način da prevari mask mandate, pa ti se svede na pitanje ko hoće a ko neće da se štiti.
U velikim brojevima na to ispadne. A državi je super, ima alibi za svaki slučaj. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Virusna pandemija i vakcinacija su događaju koji se posmatraju na masovnom nivou. Ne možeš se ofrlje zaraziti ili vakcinisati.

 

Nošenje i upotreba maske je individualna pojava: možeš je nositi, a kao i da je ne nosiš.

 

Ja sam siguran da me je nošenje maske zaštitilo, tj da bih se sigurno zarazio da je nisam nosio.

 

Bitno: da nisu propisali da mora da se nosi brnjica (u zatvorenom), mislim da sam od sebe ne bih ukapirao da jeste bitno.

 

Sad mi je svejedno, ko 'oće neka nosi, ko neće, ne mora.

Link to comment
Share on other sites

Polako se objavljuju podaci o “excess deaths” koji u perspektivu stavljaju efikasnost zdravstvenog sistema ali I tacnost izvjestavanja o efektima kovida: 

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Srbija 30,210 smrtnih slucajeva vise nego u prethodnim godinama (naspram 7030 prijavljenih smrti od kovida)

 

Rusija i Srbija, 5 puta vise excess deaths nego sto je prijavljeno, dok su neki Japanci, Nijemci, Francuzi, Koreanci, Kanadjani, Izraelci prijavljivali vise kovid smrti nego ukupno excess smrti…

 

Egipcani I Bjelorusi totalni prvaci u odnosu prijavljenih kovid slucajeva naspram stvarnih smrti od svih uzroka, da ne kazem u laznom izvjestavanju o kovidu 

Edited by ters
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ters said:

Polako se objavljuju podaci o “excess deaths” koji u perspektivu stavljaju efikasnost zdravstvenog sistema ali I tacnost izvjestavanja o efektima kovida: 

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Srbija 30,210 smrtnih slucajeva vise nego u prethodnim godinama (naspram 7030 prijavljenih smrti od kovida)

 

Rusija i Srbija, 5 puta vise excess deaths nego sto je prijavljeno, dok su neki Japanci, Nijemci, Francuzi prijavljivali vise kovid smrti nego ukupno excess smrti…

 

Postoji logično objađnjenje čak i slučauj da su objavljivane brojka tačne, da je broj umrlih od Covid19 7030 da je ukupan broj umrlih u većem porastu, ya tih 30210 veći mego u dhodnim godinama. 

Pisajo se o tome i ovde, ukazivano i kroz zvanične izjave, naime, zbog kovida je dostupnost zdravstvenih usluga otežana svima i onima koji nisu unficirani, pa je smrtnost od inače izlečivih bolesti postala veća.

Mnogi lekari, sestre i tehničari su po par meseci proveli u Covid bolnicama, izgubivši kontakt sa svojim redovnim pacijentima, pacijentima se stanje pogoršavalo, terapija postajala teže dostupna.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Loodilo! Ja jucer usla u S.Makedoniju. Jedva mi je i pasos pogledao, kakvi covid certifikati i ostali bakraci. Ali zato sam danas morala da ga pokazem konobaru u kafani, inace me ne bi pustio da popijem kafu. I to u basti 😀

Mislila na povratku da svratim u Srbiju, ali sad necu.

I ja. Oni od sutra (prvog septembra) uvode ovu obavezu na granici, ali zato kao što kažeš u lokal ne možeš bez sertifikata.

 

Od juče i Kosovo uvelo obavezan test ili sertifikat o vakcinaciji, i to više ne važi ni tranzitna potvrda (to će važiti za Makedoniju od sutra), dok od sledećeg ponedeljka se i Albanija pridružuje navedenim merama. Drugim rečima turistička sezona je gotova, kreće povećavanje prohteva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Postoji logično objađnjenje čak i slučauj da su objavljivane brojka tačne, da je broj umrlih od Covid19 7030 da je ukupan broj umrlih u većem porastu, ya tih 30210 veći mego u dhodnim godinama. 

Pisajo se o tome i ovde, ukazivano i kroz zvanične izjave, naime, zbog kovida je dostupnost zdravstvenih usluga otežana svima i onima koji nisu unficirani, pa je smrtnost od inače izlečivih bolesti postala veća.

Mnogi lekari, sestre i tehničari su po par meseci proveli u Covid bolnicama, izgubivši kontakt sa svojim redovnim pacijentima, pacijentima se stanje pogoršavalo, terapija postajala teže dostupna.

 

 

KAko   onda ta logika vrijedi samo za zemlje koje su poznate po tacnosti sluzbenih informacija:

 

Tadzikistan (x96) 

Nikaragva(x36)

Bjelorusija (x15),

Kirgistan (x8)

Rusija (x4)

Srbija (x4)

Albanija(x4)

 

pa onda idu prelazne zemlje koje bi vjerovatno prijavile slicne brojeve da nemaju barem neki stepen kontrole od medjunarodnih faktora: 

Bugarska (x2)

Rumunija (x2)

Ukrajina (x2)

Kosovo (x2)

Makedonija (x1.85)

Poljska (x1.6)

Bosna(x1.6)

 

Dok  razlike kod Madjara, Ceha i  Slovenaca, nema....

 

A u zapadnoj Evropi je trend obrnut - manje ukupno umrlih nego prijavljenih od kovida... 

 

Valjda ljekari u drugim zemljama nisu bili u kovid rezimu i mogli su voditi racuna o svojim redovnim pacijentima...

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ters said:

Valjda ljekari u drugim zemljama nisu bili u kovid rezimu i mogli su voditi racuna o svojim redovnim pacijentima...

 

Ovo je tacno za NL, a neka @Eddard potvrdi kako je u Nemackoj.

 

U Srbiji su skoro sve bolnice prelazile u covid sistem, "obican gradjanin", osim ako nije bio direktno zivotno ugrozen, malo gde je mogao da se leci - tako je bilo u svim "talasima" i evo i sad nasa bolnica prelazi u covid sistem.

 

Moja skolska drugarica, kojoj je jos u oktobru dijagnostikovan rak dojke, uspela je tek u junu da se dokopa Kamenice i operise - izgubljeno 8 dragocenih meseci....a ona je jedan slucaj. Koliko je onih koji nisu ni stigli da dobiju dijagnozu, adekvatno lecenje, odrade dijagnostiku itd... to cemo tek videti u narednim godinama.

 

U NL  nisu imali bolnice u covid rezimu, vec samo odredjena odeljenja koja su bila za covid pacijente. Ostatak bolnice bi funkcionisao manje-vise normalno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Primio trecu dozu, ovog puta Fajzer.

 

Na sajmu ujutru nema guzve uopste, sve se zavrsi za 5 minuta.

 

Jedino sto devojci na potvrdi pise da je zimus primila dve razlicite vakcine, prvo kinesku, pa sad rusku.

 

I sad ceka vec pola sata da pronadju papir od proslog puta i rucno provere sta je pisalo na onoj saglasnosti od pre vise od 6 meseci. 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

^
Potvrđujem, i u Nemačkoj (bar ovde kod mene) dito, kakvi kovid sistemi, kakvi bakrači, samo jedno odeljenje i jedna intenzivna (ili pola jedne, zavisi od opterećenja) radilo kao kovid, ostatak bolnice, sa izuzetkom možda prvih 2-3 meseca, radilo potpuno uobičajeno. Naravno, maske, testovi obavezni za svakog ko uđe u bolnicu, posete ograničene, itd... Ali pacijenti su imali gotovo neprekidno pristup svim uslugama.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ters said:

Polako se objavljuju podaci o “excess deaths” koji u perspektivu stavljaju efikasnost zdravstvenog sistema ali I tacnost izvjestavanja o efektima kovida: 

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Srbija 30,210 smrtnih slucajeva vise nego u prethodnim godinama (naspram 7030 prijavljenih smrti od kovida)

 

Rusija i Srbija, 5 puta vise excess deaths nego sto je prijavljeno, dok su neki Japanci, Nijemci, Francuzi, Koreanci, Kanadjani, Izraelci prijavljivali vise kovid smrti nego ukupno excess smrti…

 

Egipcani I Bjelorusi totalni prvaci u odnosu prijavljenih kovid slucajeva naspram stvarnih smrti od svih uzroka, da ne kazem u laznom izvjestavanju o kovidu 

 

 

Norveška mi je WTF, oni su u minusu bukvalno. Imaju manje smrti otkako je korona nego inače.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...