Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 
 
Mesec dana kasnije, Mekova teorija o Sinofarmovom smeću oborila krivu. Hvala brt. :s_d:
 
image.png
 
Reci koju reč i za Indiju, da pomognemo ljudima, vidiš koje je sranje tamo.
Jbt, da ne ispadne da stanem na mcl stranu (pu, pu, pu). Evo ga grafikon za UAE.
Šta se kod njih dešava, kog đavola? Imaju više nego duplo datih vakcina u odnosu na Srbiju. 570e0c6ba98211fa6443ae5ecbd8daf4.jpg

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kvotovao bih te brt @shonke ali mi je ova tvoja slika uzela ceo monitor, telefon i pola televizora :lol_2:

 

Pa UAE ima tu politiku da je sve otvoreno. I sa takvom politikom će ovakve cifre biti još dugo. Ništa nije zatvoreno. Pola Beograda je u Dubaiju na moru. Pogledaj stopu smrtnosti. Ona je drastično pala. To je takođe do vakcine. Ovaj broj koji se javlja, sigurno tu ima i vakcinisanih. Tu nema spora. Kao što smo prošlo proleće morali da zaboravimo na kineski primer suzbijanja epidemije, bilo bi dobro da sada to uradimo i sa Izraelom i delom UK. Jer mnogo ozbiljnije države od nas to nisu uspele. Ako se Nemačka sa solidnom vakcinacijom bori sa ovakvim ciframa, šta mi da kažemo.

 

Mek naravno ima pravo da je kineska vakcina slabija od svih drugih, to ne mora on da kaže, to sam proizvođač kaže, plus podaci iz RL. Gde Mek greši je da ne vidi šta bi bilo da nema te vakcine. Isto je i u Emiratima. 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Emirati su otvoreni, plus testiraju 200 000 ljudi dnevno. I pored toga, skoro mesec dana hvataju oko 2000 zarazenih po danu, sto ako se uzmu prve dve stvari u obzir nije neocekivano. Ono sto je definitivno cinjenica je da im je broj smrtnih slucajeva drastivno opao od kad je krenula vakcinacija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@NMX

Izvinjavam se, iz Tapatalk-a sam slao sliku i ne smanjih je nego sam ostavio original size.

 

UAE ima po par mrtvih dnevno, nivo izraela. To je dobro.

 

Nas grafikon ide na dole, doduše sporo, uprkos skoro nepostojećim merama. Nisam siguran da je to zbog vakcine. Realno, slab je broj vakcinisanih. Sad smo na 1.2 miliona full vakcinisanih i još malo manje od milion sa prvom dozom. Tu su i ovi sa astrom što će tek u maju početi da dobijaju drugu dozu.

Dakle, mali odziv. Eto, sad moze svako da uđe u dom zdravlja bez zakazivanja i da bira između saputnika i Pfizer-a. To samo znači da neće ljudi da se vakcinišu.

 

Neki dan sam bio na sahrani oca mog dobrog druga. 70+. nije hteo da se vakciniše. Skončao u Batajnici. I tako pričam sa nekim poznanicima koje sam tamo sreo, sve nešto čekaju, uglavnom da se ispita sastav vakcine. Čovek bi pomislio da su tehnolozi, farmaceuti... A ono niko nema fax.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


 

 


Dočim niko ne daje ni jedan naučno utemeljen dokaz za godinu dana, da bi bez tih loših mera bilo bolje i da ne bi padali sa nogu. Anđo, nemoj da zajebavaš, po ovome što pišeš, ispade da su mere uzrok toga što ima toliki broj zaraženih i umrlih.

Da te preduhitrim, znam da si par postova iznad kačila istraživanje MIT o distanci, eto to je prvi naučni rad koji govori na tu temu u tom pravcu, no lepota nauke je u ponovljivosti, ako je zaista tako biće i drugih koji će da pokažu isto, pa ćemo onda lepo utemeljeno da pričamo o (ne)svrsishodnosti distance.

Da ponovim svoj stav još jednom, mere (možda ne sve pojedinačno u jednakoj meri) rade, i bez njih, da je sve dozvoljeno i otvoreno bio bi blagi pomor. To što mnogi očekuju da bi mere trebalo da zaustave i završe pandemiju, well jbg i virus se pita, pa neće baš tako lako da ode u noć i nije pitanje da li mere rade, već kakva bi situacija bila bez njih, te dve stvari treba porediti, a ne trenutnu situaciju i neralna očekivanja. Da ima mera koje su čista glupost, dajem ti za pravo, iako nemam nijedan naučno utemeljen dokaz za to, već zdrav razum. Nemaš pojma koliko je teško džogirati napolju na svežem vazduhu, na dovoljnoj distanci, sa oznojanom maskom preko usta i nosa... Ali, eto, neko je odlučio da na zemljištu klinike mora da se nosi maska i jbg. Naravno da je i ja skinem jer je budalaština. Ali to ne znači da je svako nošenje maske besmisleno.

 

 

Ko god sumnja u virus, mere, smatra da je sve preterano, želim mu sretan put u Indiju i Brazil i neka javi s lica mesta kakva je situacija.

 

I da ne zaboravi da nas informiše ima li slobode govora i mišljenja.

 

Predlažem da prvo pita o tome ove koji ne mogu da stignu do kiseonika, cenim bi oni najradije odgovorili na to pitanje.

 

Kad uhvate dah slobode.

 

 

PS

 

Evo Enemiks je dok sam kucao post postavio i tačne lokacije, da ne mora da se luta 🙂

Edited by Laki21
  • Like 10
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Postoji jedna lepa pranordijska rec koja se koristi u islandskom i norveskom jeziku – dugnad. U Norveskoj je imenica dugnad neka vrsta nacionalne reci jer ima kompleksnu psiho-socijalnu konotaciju tako sto komprimira jednu vrstu ukorenjenog specificnog nacionalnog stava/mentaliteta (ili onog sto je od njega ostalo) a koji odrzava licnu preduzimljivost, sposobnost i spremnost da se bez petparackih kalkulacija pruzi podrska i solidarnost drugima, u sirem smislu i zajednici ali ne u smislu neke primitivne uranilovke i profanog skupljanja na gomilu ili nekakvog dokazivanja sopstvene ”dobrote”. Ne, dugnad osim volonterskog zajednistva odrazava dobrovoljnost ukorenjenu u jednoj drugoj i dugoj tradiciji koja je generacijama tesala ljude da dostojanstveno opstanu kroz svakojake egzistencijalne uslovljenosti i ostanu sa obe noge na zemlji. Da vide (i neguju) shumu a ne samo svoje drvo. Jednostavno receno, radi se o nepatvorenom medjuljudskom obziru i respektu koji rezultiraju (licnim i drustvenim) napretkom a sto je u direktnoj suprotnosti sa onim sto je Pletilja sjajno definisala kao ”blagoutroblje "grok - elite" u koje bi da se udenu i Kurta i Murta” koje rezultira vecitim inferirornim batrganjem i zrtvenom vriskom sa dna kace. Neko stalno radi na sebi a neko stalno radi na drugima. 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

Postoji jedna lepa pranordijska rec koja se koristi u islandskom i norveskom jeziku – dugnad. U Norveskoj je imenica dugnad neka vrsta nacionalne reci jer ima kompleksnu psiho-socijalnu konotaciju tako sto komprimira jednu vrstu ukorenjenog specificnog nacionalnog stava/mentaliteta (ili onog sto je od njega ostalo) a koji odrzava licnu preduzimljivost, sposobnost i spremnost da se bez petparackih kalkulacija pruzi podrska i solidarnost drugima, u sirem smislu i zajednici ali ne u smislu neke primitivne uranilovke i profanog skupljanja na gomilu ili nekakvog dokazivanja sopstvene ”dobrote”. Ne, dugnad odrazava dobrovoljnost ukorenjenu u jednoj drugoj i dugoj tradiciji koja je generacijama tesala ljude da dostojanstveno opstanu kroz svakojake egzistencijalne uslovljenosti i ostanu sa obe noge na zemlji. Da vide (i neguju) shumu a ne samo drvo pred nosom. Jednostavno receno, radi se o nepatvorenom medjuljudskom obziru i respektu a sto je u direktnoj suprotnosti sa onim sto je Pletilja definisala kao ”blagoutroblje "grok - elite" u koje bi da se udenu i Kurta i Murta”. Neko stalno radi na sebi a neko stalno radi na drugima. 

 

 

Na Zulu jeziku ima reč "Ubuntu" prevodi se na engleski kao "humanity towards others" slično je značenje kao dugnad

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, JohnnyDragon said:

U Svrbiji što se vakcinisalo, vakcinisalo.. 

Mozda jos 150 do 200 000 max i to je kraj priče verovatno. 

Jbg, KŠ i otvoreni mediji su doprineli tome. 

Nikakvo poverenje u "struku" su doveli do toga verovatno.. 

 

Bice jedan ozbiljan talas vakcinacije u junu-julu, pred godisnje odmore. Nagrnuce i antivakseri tad. "Jbg, ne verujem ja u to, ali ko ga j***e, uplatio sam Grcku, he he he". 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ne moras poslusati celu celu pesmu,za ovo ti je dovoljno prvih 35 skundi.. :classic_rolleyes:
 

 

"I am because We are....."

Novi vek je obelezen Dekartovim "Cogito, ergo sum", zar nije pravi trenutak za  "I am because We are"....? 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Bice jedan ozbiljan talas vakcinacije u junu-julu, pred godisnje odmore. Nagrnuce i antivakseri tad. "Jbg, ne verujem ja u to, ali ko ga j***e, uplatio sam Grcku, he he he". 

 

Neće, radiće testove, vakcina nije obavezna za putovanje.. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:


Dočim niko ne daje ni jedan naučno utemeljen dokaz za godinu dana, da bi bez tih loših mera bilo bolje i da ne bi padali sa nogu. Anđo, nemoj da zajebavaš, po ovome što pišeš, ispade da su mere uzrok toga što ima toliki broj zaraženih i umrlih.

Naravno da nisam mislila da su mere uzrok, nego da bi bolje i razumne mere imale bolje rezultate.

Niko ne daje ni jedan naucno utemeljen dokaz zato sto se niko ne bavi time, vidi nije kosher dokazivati da recimo Fauci nije u pravu. Bukvalno jeres, odma si anti-vaxer. Bila ona doktorka sa Oxforda i jos koliko naucnika koji su potpisali manifest da lockdown ne radi, i da je los....jel cujes sad negde za njih? Proglasili ih sharlatanima.

 

7 hours ago, Eddard said:


Da te preduhitrim, znam da si par postova iznad kačila istraživanje MIT o distanci, eto to je prvi naučni rad koji govori na tu temu u tom pravcu, no lepota nauke je u ponovljivosti, ako je zaista tako biće i drugih koji će da pokažu isto, pa ćemo onda lepo utemeljeno da pričamo o (ne)svrsishodnosti distance.

Izvini koji naucni dokaz imas o svrsishodnosti distance i maske? I pazi nije da ja tvrdim da nemaju nikakav efekat, vec da imaju limitiran, ali bas bi volela da znam iz kojih naucnih istrazivanja znas da rade. Mislim posto za dokazivanje suprotnog trazimo ponovljivost istrazivanja (koje niko inace ne zeli jer treba da dokaze da su i "strucnjaci" i vlast pogresili) a za mere koje su uvodjene ko god je trazio naucne dokaze ...ucutkan. 

 

7 hours ago, Eddard said:

Ali to ne znači da je svako nošenje maske besmisleno.

 

To uopste nije ono sto sam ja rekla.

 

Govorim o tome da se narativ kontrolise jako agresivno, eto i forumasi ovde svi najednom napali necije parodiju vlasti kao da to barem neonacisti, antivaxeri....ne u ovo vreme, gori Hilandar a ti pricas o svom misljenju.

Ono sto ljudi zaboravljaju je jedno logicno pravilo, slobode su obicno napadnute kad negde gori neki Hilandar, i ljudi ih se onda najlakse odricu. I ne slazem se da je odbrana slobode misljenja i govora, sebicna, ili nije na neki nacin solidarna, upravo suprotno, to su dostignuca drustva, a ne pojedinca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Naravno da nisam mislila da su mere uzrok, nego da bi bolje i razumne mere imale bolje rezultate.

Niko ne daje ni jedan naucno utemeljen dokaz zato sto se niko ne bavi time, vidi nije kosher dokazivati da recimo Fauci nije u pravu. Bukvalno jeres, odma si anti-vaxer. Bila ona doktorka sa Oxforda i jos koliko naucnika koji su potpisali manifest da lockdown ne radi, i da je los....jel cujes sad negde za njih? Proglasili ih sharlatanima.

 

Izvini koji naucni dokaz imas o svrsishodnosti distance i maske? I pazi nije da ja tvrdim da nemaju nikakav efekat, vec da imaju limitiran, ali bas bi volela da znam iz kojih naucnih istrazivanja znas da rade. Mislim posto za dokazivanje suprotnog trazimo ponovljivost istrazivanja (koje niko inace ne zeli jer treba da dokaze da su i "strucnjaci" i vlast pogresili) a za mere koje su uvodjene ko god je trazio naucne dokaze ...ucutkan. 

 

To uopste nije ono sto sam ja rekla.

 

Govorim o tome da se narativ kontrolise jako agresivno, eto i forumasi ovde svi najednom napali necije parodiju vlasti kao da to barem neonacisti, antivaxeri....ne u ovo vreme, gori Hilandar a ti pricas o svom misljenju.

Ono sto ljudi zaboravljaju je jedno logicno pravilo, slobode su obicno napadnute kad negde gori neki Hilandar, i ljudi ih se onda najlakse odricu. I ne slazem se da je odbrana slobode misljenja i govora, sebicna, ili nije na neki nacin solidarna, upravo suprotno, to su dostignuca drustva, a ne pojedinca.

 

Lockdown u UK je odradio posao, i to odlican, lockdown u Portugalu je odradio posao i to odlican. Vrlo praktican i RL dokaz da lockdown (ali pravi) radi.

 

sto se tice distance: kao sto postoji rekord u skoku u dalj kod ljudi tako ni virus ne moze da "skoci" dalje od neke distance x

sto se tice maske: kako kisobran (sve s onim sitnim rupicama u tkanju) stiti od kise tako i maske stite od virusa.

 

sto se tice konkretnih dokaza o uticaju distance i maski na transmisiju corona virusa, kao i o inficiranju ljudi u zatvorenom (restorani i slicno) objavljeno je mnogo radova, od kojih su mnogi i preneseni ovde na forumu u poslednjih godinu dana.

 

A volim sto branis nemacke glumce (grupu 53) onako pausalno, a niti si pogledala doticne video snimke, niti pricas nemacki, niti poznajes  situaciju u Nemackoj glede slobode medija, misljenja itd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Neće, radiće testove, vakcina nije obavezna za putovanje.. 

Vakcina je džabe a PCR se plaća :s_d:

22 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Sto da das 2000 (ili vise za pcr), kad mozes besplatno da se vakcinises? Ne bi bio prvi put da prosecni Srbenda zarad (malo) novca pogazi svoje principe (koje principe?).

PCR na lični zahtev je 9000 ako se ne varam.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Naravno da nisam mislila da su mere uzrok, nego da bi bolje i razumne mere imale bolje rezultate.

Niko ne daje ni jedan naucno utemeljen dokaz zato sto se niko ne bavi time, vidi nije kosher dokazivati da recimo Fauci nije u pravu. Bukvalno jeres, odma si anti-vaxer. Bila ona doktorka sa Oxforda i jos koliko naucnika koji su potpisali manifest da lockdown ne radi, i da je los....jel cujes sad negde za njih? Proglasili ih sharlatanima.


Anđo, naučno istraživanje ne funkcioniše tako, ovde već prelaziš u teorije zavera. Naučni tim kad krene da ispituje nešto, ne zna kakve će rezultate postići već postavlja hipotezu i onda je rezultatima odbacuje ili potvrđuje, niko neće štelovati rezultate da bi potvrdio svoju hipotezu, barem niko od integriteta. Šta ima Computational Epidemiology Lab Harvarda od toga da li će njihovo istraživanje da potvrdi ili opovrgne ulogu maski u transmisiji covida? Ništa. A da ne govorim o manjim istraživačkim timovima. Što se tiče te sa Oxforda, daj link please. Ako misliš na Barrington Declaration, 


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Great_Barrington_Declaration
 

naravno da su kritikovani jer je pristup krajnje neetičan, a baziran na ničim utemeljenom stavu. Evo ti objašnjenje:

https://www.thelancet.com/article/S2213-2600(20)30555-5/fulltext

https://www.johnsnowmemo.com/

 

Dakle, naučnici protiv naučnika, nikakav lov na veštice. Obrati pažnju da i ovi drugi itekako kritikuju lockdown tj. njegove non-covid posledice.

 

A ima isto toliko istraživanja o ulozi lockdown-a koji potvrđuju njegovu efikasnost, mislim da sam ti već kačio. Evo na brzinu, iz Nature-a:

 

https://www.nature.com/articles/s41562-020-01009-0
The most effective NPIs include curfews, lockdowns and closing and restricting places where people gather in smaller or large numbers for an extended period of time. This includes small gathering cancellations (closures of shops, restaurants, gatherings of 50 persons or fewer, mandatory home working and so on) and closure of educational institutions. While in previous studies, based on smaller numbers of countries, school closures had been attributed as having little effect on the spread of COVID-19 (refs. 19,20), more recent evidence has been in favour of the importance of this NPI28,29; school closures in the United States have been found to reduce COVID-19 incidence and mortality by about 60% (ref. 28). This result is also in line with a contact-tracing study from South Korea, which identified adolescents aged 10–19 years as more likely to spread the virus than adults and children in household settings30. Individual movement restrictions (including curfew, the prohibition of gatherings and movements for non-essential activities or measures segmenting the population) were also amongst the top-ranked measures.

 

Taken together, the social distancing and movement-restriction measures discussed above can therefore be seen as the ‘nuclear option’ of NPIs: highly effective but causing substantial collateral damages to society, the economy, trade and human rights. (Ovaj pasus samo za urosa :)).

 

 

12 minutes ago, Angelia said:

Izvini koji naucni dokaz imas o svrsishodnosti distance i maske? I pazi nije da ja tvrdim da nemaju nikakav efekat, vec da imaju limitiran, ali bas bi volela da znam iz kojih naucnih istrazivanja znas da rade.


Evo pa biraj, ima ih 280 sa parametrima Mask AND Covid u naslovu:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=((Mask[Title]) AND (Covid[Title]))&sort=pubdate

 

I još 27 sa parametrima Mask AND Sars-cov-2:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=((Mask[Title])+AND+(SARS-Cov-2[Title]))&sort=pubdate

 

Tako npr. izdvojiću, samo sam na brzinu prleteo, iskreno ni ne znam šta piše u njima, možda čak govore i tvom stavu u prilog, ove sam izdvojio jer je JAMA i Lancet u pitanju, ipak autoritet, a i sveži su:

 

Mask Mandates, On-Premises Dining, and COVID-19

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33483277/

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2776536

 

Itd, itd. Tako da, naravno da potoji naučna osnova za sve mere, samo je treba naći. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wwww said:

A volim sto branis nemacke glumce (grupu 53) onako pausalno, a niti si pogledala doticne video snimke, niti pricas nemacki, niti poznajes  situaciju u Nemackoj glede slobode medija, misljenja itd.

Pa baziram se na onome sto ste preneli vi koji ste pogledali snimke i znate nemacki, pa ako ste propustili nesto, onda sam i ja pogresno razumela situaciju.

A inace kao sto me moj sin obavestio, ja onako pausalno branim slobodu misljenja i govora, kaze on da sam po tom pitanju absolutista. Moguce, ne razumem se u te nove etikete koje danas postoje. 

Link to comment
Share on other sites

Oni zbog 2000 dinara sto treba da plate prenos nece kola da prenesu na svoje ime nego ih godinama voze sa tuđom saobracajnom dozvolom, a neki test ce placati, nema od toga nista :lol_2:

5 hours ago, JohnnyDragon said:

U Svrbiji što se vakcinisalo, vakcinisalo.. 

Mozda jos 150 do 200 000 max i to je kraj priče verovatno...

Odlicno, biće vise za one koji hoce i trecu dozu, i ostale :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...