Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Angelia said:

Sve bi to bilo ok, da nije Fauci jos pre par meseci poceo to da prica oko 90% (ako se tacno secam jos negde u decembru), pre nego je UK soj bio dominantan.

Znaci nema to veze sa time.

A uz to problem nije u tome da li se sad cifra povecala, nego sto eto ti znas koliko je vise virus infektivniji, a on ne zna....

Evo ja glasam da te imenujemo za Chief Advisor za Belu Kucu. On se sad setio da je verovatnoca prenosa napolju mala, i da nam ne trebaju maske napolju....

 

U kaliforniji od kako su ukinuli totalni lockdown, cifre padaju....sad dal je stvarno ili zato sto ce guverner da izgubi stolicu - nebitno. Nesto tu smrdi, pa ili lockdown kako su ga mnoge plave drzave kreirale ne radi, ili su lagali pre ili lazu sada....sad ti izaberi odgovor :classic_smile:

znam da je u decembru Boris Dzonson izjavio da je taj novi, britanski soj oko 60% infektivniji od dotadasnjeg. Ne znam odakle mu taj podatak, da li se frljao informacijama ili mu je neko od naucnika nesto napomenuo da bi taj soj mogao da bude i do 60% infektivniji pa on to "skratio" radi efekta. Sad se barata s brojkom od oko 30% (sve su to zaokruzene i priblizne brojke - ocena stvarne infektivnosti soja). E sad, da i dalje naucnici misle da je britanski soj 60% infektivniji od prethodnog standardnog onda bi i broj imunih ljudi (vakcinacija +bolest) potrebnih za imunitet krda bio veci (pa mozda i do tih 90%). Ovako sad to izgleda da je ti negde oko 75% (+- x procenata gore-dole).

Problem je sto i dalje imamo mutacije jer se virus i dalje nekontrolisano siri. Tek treba da se vidi koliko je infektivniji indijski soj (a jos izgleda da sadasnje vakcine ne stite od njega), plus neki buduci koji se razvije u medjuvremenu. U svakom slucaju, mora se racunati s nekom merginom greske, tj. mora se uracunati neki % vise zbogradi sigurnosti.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

znam da je u decembru Boris Dzonson izjavio da je taj novi, britanski soj oko 60% infektivniji od dotadasnjeg. Ne znam odakle mu taj podatak, da li se frljao informacijama ili mu je neko od naucnika nesto napomenuo da bi taj soj mogao da bude i do 60% infektivniji pa on to "skratio" radi efekta. Sad se barata s brojkom od oko 30% (sve su to zaokruzene i priblizne brojke - ocena stvarne infektivnosti soja). E sad, da i dalje naucnici misle da je britanski soj 60% infektivniji od prethodnog standardnog onda bi i broj imunih ljudi (vakcinacija +bolest) potrebnih za imunitet krda bio veci (pa mozda i do tih 90%). Ovako sad to izgleda da je ti negde oko 75% (+- x procenata gore-dole).

Problem je sto i dalje imamo mutacije jer se virus i dalje nekontrolisano siri. Tek treba da se vidi koliko je infektivniji indijski soj (a jos izgleda da sadasnje vakcine ne stite od njega), plus neki buduci koji se razvije u medjuvremenu. U svakom slucaju, mora se racunati s nekom merginom greske, tj. mora se uracunati neki % vise zbogradi sigurnosti.

Kazem ja, glasam da ti zamenis Faucija, on jadnicak nista ne zna....ali moras da priznas da je spreman da stavi svoju kucu u opkladu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

...
Nesto tu smrdi, pa ili lockdown kako su ga mnoge plave drzave kreirale ne radi, ili su lagali pre ili lazu sada
....

...ja, glasam da ti zamenis Faucija, on jadnicak nista ne zna...


Eh... Možeš isterati Trampa iz Bele kuće, al ga ne možeš isterati iz Anđelije :default_coffee:


Sent from my phone using their app

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:

 

 


Eh... Možeš isterati Trampa iz Bele kuće, al ga ne možeš isterati iz Anđelije :default_coffee:


Sent from my phone using their app
 

 

 

A da probas exorcism? 

 

Eno ga Tramp jadnicak shtuca ceo dan :lol_2: Ne znam ja u cijoj je on glavi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Države po meni nisu plave i crvene. U njima žive stanovnici koji mogu pripadati različitim strankama i glasati za koga žele. Ponekad im se poklopi da im je guverner taj koga su izabrali, a ponekima ne, naprotiv. U tim državama bez obzira na vlast, guvernere, gradonačelnike, itd. mnogi stanovnici odlučuju da li i dalje nose ili ne nose maske i budu pažljivi ili ne. Razumem da je to vrlo lako koristiti termine plavi i crveni da to kao nešto objasni. U realnosti je to mnogo komplikovanije. Zato se često ogradjujem jer ne bih da generalizujem. Kod nas je guverner (republikanac) ukinio mere nošenja maski zvanično pre mesec dana u jeku vrlo dobrog masovnog vakcinisanja i time postigao šta....pa manje više ne mnogo osim da je dao povoda nekima da namerno idu u prodavnicu i deru se kako imaju pravo jer je on to rekao. A i kao mnog je hrabar objavivši ovo i znajući da će problem preneti gradonačelnicima. Većina gradonačelnika i biznisa nastavlja sa merama. Mesta koje sam posetila u roku od prošlog meseca i dalje drže obaveštenja da su maske i distanca obavezni. Procenat onih koji ih ne nose maske je vrlo mali po onome što sam ja videla, možda vidiš jednog, dvoje ili troje bez u prodavnici za kupovinu namirnica. Ali, ponavljam da je ovo samo moje vidjenje i nikako ne mogu da tvrdim da je to svugde isto. U razgovoru sa prijateljima, kolegama koji žive u drugim gradovima sa različitim gradonačelnicima čujem sličnosti. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, CheshireCat said:

Evo izašao i treći mesec demografske statistike za 2021vu. On može da nam da uvid koliko korona uistinu odnosi žrtava.

Cifre ne treba shvatati bukvalno, već više kao koliki je uticaj cele ove priče na smrtnost po mesecima.

kolone su: demografski podatak o ukupnom broju umrlih, zatim prosek za taj mesec više godina unazad, kolika je razlika 2021 i tog proseka te broj prijavljenih korona smrti (znate ono 16-15-17-15-16)

 

                 2021        prosek 2010-19     razlika    zvanično korona
januar      10417             9895                   522            788
februar    10166             9080                  1086           422
mart        12952             9386                  3566           886
 

Iz ugla koliko smo selebritija imali prijavljenih u prva tri meseca meni ove cifre nisu toliko strašne. April će, s obzirom da je pik talasa bio 23.3. verovatno biti sličan martu.

 

Ali objektivno gledano - bez uticaja medijske histerije - jesu strašne - u martu je smrtnost prebačena za 37% - to je mnooogo. Mart 2021 je drugi najsmrtonosniji mesec u toku pandemije - samo je decembar bio strašniji. Jedini predpandemijski mesec koji je imao veću smrtnost je januar 2017 sa 13385.

 


Ovi podaci za mart samo još jednom potvrdjuju koliko se steluju brojke smrtnih slučajeva

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Neka podele.

 

US will share AZ with world najzad i naši doneli odluku

 

“Given the strong portfolio of vaccines that the U.S. already has and that have been authorized by the FDA, and given that the AstraZeneca vaccine is not authorized for use in the U.S., we do not need to use the AstraZeneca vaccine here during the next several months,” said White House COVID-19 coordinator Jeff Zients. “Therefore the U.S. is looking at options to share the AstraZeneca doses with other countries as they become available.”

 

 

 

Kada su Danci rekli ne treba nam Astrazeneka, iz Estonije su se odmah javili i rekli dajte ih nama.  

Neverovatno mi zvuci da neko baci vakcine. Neka podele Kosovu, Crnoj gori, BiH... da ne pricamo van Evrope. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ControlFreak said:

Države po meni nisu plave i crvene. U njima žive stanovnici koji mogu pripadati različitim strankama i glasati za koga žele. Ponekad im se poklopi da im je guverner taj koga su izabrali, a ponekima ne, naprotiv. U tim državama bez obzira na vlast, guvernere, gradonačelnike, itd. mnogi stanovnici odlučuju da li i dalje nose ili ne nose maske i budu pažljivi ili ne. Razumem da je to vrlo lako koristiti termine plavi i crveni da to kao nešto objasni. 

Slazem se ja sa tobom o tome da je situacija komplikovanija, ali je isto tako jasno da ako pogledas gde se sprovode najjaci lockdowni, jedino sto te drzave imaju zajednicko, je demokratska administracija na nivou drzave (i to znaci plave drzave). Ja nisam spominjala stanovnike ni sta su oni odlucili da rade, ili gradovi u lokalu. Izmedju ostalog, lepo sam se ogradila od generalizacija i rekla "mnoge". Nisam koristila izraz kao definiciju gde vecina glasa u predsednickim izborima.

Nemas nijednu drzavu u US u kojoj su stanovnici samostalno odlucili da pozatvaraju biznise.

 

Trenutno najveci broj obolelih na 7 day average imas u: PA, NJ, Maine, Michigan, Colorado, NYC.

Ja pricam o vezi izmedju lockdowna i rezultata, a ne o gde kako ljudi glasaju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

Jedini predpandemijski mesec koji je imao veću smrtnost je januar 2017 sa 13385.

Ovo ne iznenaduje pošto je te sezone bio aktivan A- h3n2 virus. Ja sam bio "privilegovan" da pokupim taj virus pre 20 godina i ne pamtim da sam bio toliko bolestan. Inače te godine (2000), da su sahranjivali i po mraku.

Sreća da se ne prenosi tako lako kao korona, inače bi bio tu negde.

Edited by Don Juan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Turska se totalno zaključava od 29.aprila do 17.maja. Ovo je očekivano, obzirom da su oboreni svi rekordi u broju zaražejih na dnevnom nivou.

15 minutes ago, Harmonika said:

pricao je Zujovic o nekom virusu, letos, na srbin info, gle ironije, kaze, slican koroni, mozda je to to Huane..

Ne znam koliko je sličan, ali je mnogo, mnogo zajeban. 

Borba je trajala danima, temperatura se javi oko 21 uveče i ne spušta se do jutra, onda popusti i uveče se opet vrati i tako u krug. Ni jedan lek mi nije pomogao, i na kraju sam digao ruke od lekova i uzeo domaće vino i skuvao ga i već sledeće veče nisam imao temperaturu. Koliko je vino pomoglo ne znam, ali nekog rezultata je bilo 😁.

Link to comment
Share on other sites

 
Pa ne sire samo oni virus,pa da zatvaras samo za odredjene drzave (btw, to su radili za Juznu Afriku, sad za Indiju...to nije problem).
 
Znas li koliko ljudi iz Kehla radi u Strasbourgu i obrnuto? Svajcarska/Francuska? Poljska/Nemacka?
 
Kako to zabraniti i regulisati? 
Meni zabraniti da dodjem u Srbiju, a drzavljanin sam Srbije? Ili mi zabraniti da udjem u Nemacku, a radim/zivim tamo?
Pričam o nivou Evrope ili eu itd. Ne treba zabraniti tebi da uđeš u Srb ili gde god gde imas sdrzavljansrvo ali karantin i pcr. A sta ima 50 indijskih studenata da se švrćka po eu dok odavde ne možeš da odeš nigde kao turista?
Ovo je teorijska rasprava sada posto su vozovi za normalne akcije koje sprečavaju širenje virusa prosli.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Earlier this week, the US State Department added 116 more countries to its “Level Four: Do Not Travel” advisory list, including the UK, Canada, France, Israel, Mexico, Germany and many others on the list, citing an increase in the number of COVID-19 cases. "

 

Ovde nas neko zeza?

 

Danas s Worldometer-a:

 

April 26 (GMT)

Updates

83 new cases and 1 new death in Israel [source]

April 25 

Updates

50 new cases and 2 new deaths in Israel [source]

April 24 

Updates

82 new cases and 4 new deaths in Israel [source]

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

"Earlier this week, the US State Department added 116 more countries to its “Level Four: Do Not Travel” advisory list, including the UK, Canada, France, Israel, Mexico, Germany and many others on the list, citing an increase in the number of COVID-19 cases. "

 

Ovde nas neko zeza?

 

Politika. Sve ovde u vezi pandemije je politika.

Sad je Israel nivo 3 a SR nivo 4, mislim stvarno :lol_2: Mislim da su Amerikanci u Izraelu bezbedniji od virusa nego u Americi.

1 minute ago, Harmonika said:

nego, vakcinisa li se TRamp

Tramp se dragi moj vakcinisao u januaru koliko se secam, u svakom slucaju pre nego je napustio Belu Kucu, i cak pokusavao da propagira vakcinisanje u intervjuima. 

Sad razmisli dal ti je bezbedno da se vakcinises :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Harmonika said:

obavio, pitam onako😄..sta se pecks odmah..ja nisam od oih koji cekaju da s epelcuje Vucic, Novak, Ceca,TRamp ili neki drugi Kurta i Murta..

Ne pecam se, nego zezam sve sto zaziru od sve sto pocinje na T, od Trampa.....:lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apdejt u vezi mog saradnika sa koronom (mesec dana nakon revakcinacije Sputnjikom);

 

Nakon tri dana pod antibioticima, čovek se oseća toliko dobro da sutra počinje da radi (od kuće). Inače, ima 60 godina, ratni vojni invalid (radio na održavanju MIGova kada su sprcali Batajnicu, popio šrapnele i armirani beton u glavu), uz to i šećeraš.

 

Kako se zarazio?

 

Ima sina debila koji ne veruje™ u virus i smatra da je sve to svetska zavera. Stanuju u istoj kući. Sin genije, naravno, bez maske gde god je mogao, pa je lepo pokupio virus u koji ne veruje i zarazio sebe i ćaleta.

 

Evo ćalac, vakcinisan, sutra počinje da radi, a sinko, pun pameti, nevakcinisan, eno ga u Areni.

 

PS

 

Žena/ majka, isto vakcinisana Sputnjikom, nije se zarazila.

 

 

PS2

 

Pametnome dosta!!!

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...