Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

49 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hajd'mo odseliti Evropu na neko pusto ostrvo na kraj sveta, imacemo i mi samo 6 zarazenih nakon godinu dana

 

Da li se Australija, Novi Zeland, Norveka misle otvorit, tj otvorit granice za putnike (turiste)? Citam da Norveski zvanicnik zaduzen za korona virus kritikuje EU jer niu zatvorili granice i dopustili su kretanje stanovnistva izmedju drzava unije. Pa se hvali kako imaju samo 100000 zarazenih. Pa kad otvore, kad tad zar misli da virus nece uci u Norvesku? bez obzira bili vakcinisani ili ne. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Pfizer, ako se ne varam?

 

Jesi imao neke simptome posle prve?

Aha,Pfizer.
Nisam imao..sutradan malo bolela ruka kad bih napravio pokret istezanja. Neki pricaju da posle druge doze zna biti konkretnijih reakcija u vidu jace glavobolje,malaksalosti i sl.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma ne mozemo se uporedjivati s ostrvima, tamo svako ko dolece moze biti iskontrolisan. To je nemoguce uraditi s kopnenim granicana, bez hermetickog zatvaranja granica. A zabraniti ti ne mogu da putujes, ako imas pravo da zivis i radis u nekoj drzavi.

Ne znam zasto se svako malo poztezu NZ i AUS.

 

Mnogo mi je zanimljiviji Izrael, jer je vakcinacijom uspeo da dodje do ovog:

 

April 26 (GMT)

60 new cases in Israel [source]

 

April 25 

50 new cases and 2 new deaths in Israel [source]

 

April 24 

82 new cases and 4 new deaths in Israel [source]

 

April 23 

85 new cases in Israel [source]

 

April 22 

315 new cases in Israel [source]

Sto se tice kontrole granica Izrael je tu jaci i od NZ i AUS zajedno.

Bio je i pre corone a kamoli sad. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

Sto se tice kontrole granica Izrael je tu jaci i od NZ i AUS zajedno.

Bio je i pre corone a kamoli sad. 

 

Izrael sam uzela kao primer za vakcinaciju, to je ono sto mozemo da uradimo kao oni. 

Zna se kako i zasto Izrael (moze da) kontrolise svoje granice tako kako kontrolise, a u EU (Evropi, ne samo EU), nije  moguce odjednom tako lako.

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma ne mozemo se uporedjivati s ostrvima, tamo svako ko dolece moze biti iskontrolisan. To je nemoguce uraditi s kopnenim granicana, bez hermetickog zatvaranja granica. A zabraniti ti ne mogu da putujes, ako imas pravo da zivis i radis u nekoj drzavi.

Ne znam zasto se svako malo poztezu NZ i AUS.

 

Mnogo mi je zanimljiviji Izrael, jer je vakcinacijom uspeo da dodje do ovog:

 

April 26 (GMT)

60 new cases in Israel [source]

 

April 25 

50 new cases and 2 new deaths in Israel [source]

 

April 24 

82 new cases and 4 new deaths in Israel [source]

 

April 23 

85 new cases in Israel [source]

 

April 22 

315 new cases in Israel [source]

Nema to veze, samo Uroš zagovara teoriju kako eto u Teksasu i Misisipiju pada broj zaraženih, a više nije obavezno da se nose maske, a sve to povodom da se potvrdi njegova toerija da maske nemaju nikakvu namenu. Ako on može Teksas i Misisipi, mogu i ja Novi Zeland i Australiju, a sve ove zaražene i mrtve širom planete ćemo da ignorišemo.

  • Like 5
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Izrael sam uzela kao primer za vakcinaciju, to je ono sto mozemo da uradimo kao oni. 

Zna se kako i zasto Izrael (moze da) kontrolise svoje granice tako kako kontrolise, a u EU (Evropi, ne samo EU), nije  moguce odjednom tako lako.

 

 

Shvatam. ali mislim da je Izraelu dosta pomogao i postojeci sistem kontole granica.

Naravno, neupitno je da je vakcinacija presudna. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Nema to veze, samo Uroš zagovara teoriju kako eto u Teksasu i Misisipiju pada broj zaraženih, a više nije obavezno da se nose maske, a sve to povodom da se potvrdi njegova toerija da maske nemaju nikakvu namenu. Ako on može Teksas i Misisipi, mogu i ja Novi Zeland i Australiju, a sve ove zaražene i mrtve širom planete ćemo da ignorišemo.

Texas i Misisipi nisu ostrva. I inace se itekako posmatra u US, u poredjenju sa ostatkom zemlje sta se desava u svakoj drzavi u odnosu na mere. 

Tako da - Uros je u pravu, ti nisi :classic_smile: TX i MS su dobar uzorak za experiment da li moze i bez mera

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo izašao i treći mesec demografske statistike za 2021vu. On može da nam da uvid koliko korona uistinu odnosi žrtava.

Cifre ne treba shvatati bukvalno, već više kao koliki je uticaj cele ove priče na smrtnost po mesecima.

kolone su: demografski podatak o ukupnom broju umrlih, zatim prosek za taj mesec više godina unazad, kolika je razlika 2021 i tog proseka te broj prijavljenih korona smrti (znate ono 16-15-17-15-16)

 

                 2021        prosek 2010-19     razlika    zvanično korona
januar      10417             9895                   522            788
februar    10166             9080                  1086           422
mart        12952             9386                  3566           886
 

Iz ugla koliko smo selebritija imali prijavljenih u prva tri meseca meni ove cifre nisu toliko strašne. April će, s obzirom da je pik talasa bio 23.3. verovatno biti sličan martu.

 

Ali objektivno gledano - bez uticaja medijske histerije - jesu strašne - u martu je smrtnost prebačena za 37% - to je mnooogo. Mart 2021 je drugi najsmrtonosniji mesec u toku pandemije - samo je decembar bio strašniji. Jedini predpandemijski mesec koji je imao veću smrtnost je januar 2017 sa 13385.

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

 TX i MS su dobar uzorak za experiment da li moze i bez mera

Veruj mi da imamo jedan mnoooogo bolji eksperiment koji se sprovodi eto godinu dana u meni jednoj mnogo bližoj zemlji, u kojoj na žalost živim i mogu da ti kažem da obično stvari ne izađu na dobro.

A ja mislim da je i Urošu mnogo bolje da gleda kroz prozor, nego u Teksas, gde ni ja ni on ne znamo šta se dešava u praksi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Clash said:

Shvatam. ali mislim da je Izraelu dosta pomogao i postojeci sistem kontole granica.

Naravno, neupitno je da je vakcinacija presudna. 

 

Perfect plan = zatvorene granice + vakcina!

 

AUS & NZ imaju prvo, neke zemlje imaju drugo, jedino Izrael ima oboje (plus miracle Pfizer!), hence najbolji rezultati 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Veruj mi da imamo jedan mnoooogo bolji eksperiment koji se sprovodi eto godinu dana u meni jednoj mnogo bližoj zemlji, u kojoj na žalost živim i mogu da ti kažem da obično stvari ne izađu na dobro.

A ja mislim da je i Urošu mnogo bolje da gleda kroz prozor, nego u Teksas, gde ni ja ni on ne znamo šta se dešava u praksi.

U zemlji u kojoj živimo mnoge stvari ne izađu na dobro, mnogo prostije i jednostavnije od pandemije. Tako da su USA i zemlja u kojoj živimo teško uporedive. Dočim su TX i Misisipi itekako uporedivi sa ostalih 48 država u USA i začudo to poređenje drži vodu.

Link to comment
Share on other sites

Nego, je l ste i vi načuli ili to samo do mene dolaze ti odvaljeni tračevi, da ovi carevi planiraju krajem maja-početkom juna da krenu u kampanju oko pobede protiv korone. 

 

Godinu dana kasnije, opet smo pobedili 🙌

 

Ja se nadam da je neka zajebancija. 

 

 

 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

Nego, je l ste i vi načuli ili to samo do mene dolaze ti odvaljeni tračevi, da ovi carevi planiraju krajem maja-početkom juna da krenu u kampanju oko pobede protiv korone. 

 

Godinu dana kasnije, opet smo pobedili 🙌

 

Ja se nadam da je neka zajebancija. 

 

 

 

Ma bitno da se slavi, udri brigu na veselje.

 

Sada kada opletemo kolo - jedno oko Nemanja drugo oko mladog Lazarevića i Bog da nas vidi.....bukvalno da nas vidi.

Edited by Don Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Don Juan said:

Veruj mi da imamo jedan mnoooogo bolji eksperiment koji se sprovodi eto godinu dana u meni jednoj mnogo bližoj zemlji, u kojoj na žalost živim i mogu da ti kažem da obično stvari ne izađu na dobro.

A ja mislim da je i Urošu mnogo bolje da gleda kroz prozor, nego u Teksas, gde ni ja ni on ne znamo šta se dešava u praksi.

Nazalost SR je takva kakva jeste ali nije experiment, posto ne znate ni stvarne rezultate. I to da li ce TX i MS dokazati da su mere bile glupe, je generalno za vas tamo teoretska rasprava, jer cete i dalje imati vlast koju imate. To je vise za raspravu ovako medju nama....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ti si bar peti forumas koji je podelio ovu "cuo sam" pricu :classic_biggrin:

 

Hahahahah a brate ne stižem sve da isčitam, izvinjavam se na ponavljanju...ali eto, stigao info i do mene.

 

Nadam se da je laž

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Hajd'mo odseliti Evropu na neko pusto ostrvo na kraj sveta, imacemo i mi samo 6 zarazenih nakon godinu dana
A zabrana ulaska za Indijce je nesprovodiva zbog? Ili Kineze još ranije, ili bilo koga drugog?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...