Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Odakle Grcima toliko pacijenata na respiratoru?!?

 

U NL, recimo, danima su brojke zarazenih vece od 7000, a na respiratoru manje od 700 (u bolnicama imaju oko 2300 ljudi, dok Srbija ima preko 7000 hospitalizovanih)

 

Koji protokol lecenja Grci imaju? Vrlo velika brojka na respiratoru, u odnosu na broj zarazenih

 

Još uvek nemam pojma.  Ne verujem da se tek tako razbacuju respiratorom jer su pukli što se tiče ICU jedinica. Meni su bitnije brojke i procenti zaraženih, koje su u poređenju sa nama jasan dokaz da mere, koliko moguće, u datim uslovima deluju kod Grka i vice-versa, da odsustvo mera odnosno njihovo kasno uvođenje i nedosledno sprovođenje kod nas dovode do suludog zaražavanja i mogućeg obesmišljavanja vakcine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

                                                                    Srbija            Grčka

Broj preminulih                                                38                   76

Na respiratoru                                               290                 739

 

Izgleda da Grcka testovima ne hvata dobro broj pozitivnih, jer nema nikakve shanse da po testovima imaju manje zarazenih od Srbije a vise ljudi na respiratorima. Cak i ovaj drugi podatak o broju preminulih to pokazuje, pod uslovom da su tacni, i ovaj za Srbiju i ovaj za Grcku.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ako su Fajzer i Moderna na oko 95% jer nije bilo previše virusa dok su vakcine bile u "test fazi", a J&J na 66% jer je bilo mnogo više zaraženih + novi sojevi...stvarno je pravo pitanje za kineske vakcine, koliko je bilo cirkulacije virusa tokom tih ispitivanja gde je utvrđena zaštita od 70ak %? Da li je to "fajzerovih" 70 ili J&J? 

Pošto u Kini, po zvaničnim podacima, odavno nema mnogo zaraženih i ako su testirali vakcinu smo u Kini (ovo se izvinjavam ako je netačno, nisam ispratio), onda je tih 70ak% vrlo vrlo loš rezultat.

 

On July 16, Sinopharm began conducting a Phase III vaccine trial of 31,000 volunteers in the UAE

On September 2, Sinopharm began Phase III trial in Casablanca and Rabat on 600 people.

In September, Egypt opened registration for a Phase III trial to last one year and enroll 6,000 people.

In August 2020, Sinopharm began Phase III clinical trial in Bahrain on 6,000 citizens and resident volunteers. In a November update, 7,700 people had volunteered in the trials

Also in late August, Sinopharm began a Phase III clinical trial in Jordan on 500 volunteers at Prince Hamzah Hospital.

In Pakistan, Sinopharm worked with the University of Karachi on a trial with 3,000 volunteers.

On September 10, Sinopharm began a Phase III trial in Peru with the long-term goal of vaccinating a total of 6,000 people between the ages of 18 and 75.  In October, the trials were expanded to include an additional 6,000 volunteers.

On September 16, Argentina began a Phase III trial with 3,000 volunteers.

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djura.net said:

kako brojke padaju, kad je otprilike 10% vise novozarazenih nego pre dve nedelje?

ako mislis na brojke preminulih, one normalno uvek rastu nekih 14-20 dana posle povecanja broja novozarazenih.

doduse, nadamo se da ce se rezultati vakcinacije najvise i videti na broju preminulih, cdc kze da je 50% populacije 65+ revakcinisana. 

Mislis ono od pre dve nedelje pre spring breaka? 

pa ne pricam ja o danasnjim ciframa nego o zadnjih mesec dana, i celoj prethodnoj godini.

To sto je zbog divljanja mladih po plazama na kratko skocio broj, nije rezultat cele zemlje.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

Znam deset puta više ljudi koji su dobili koronu a nisu primili vakcinu.

 

Ovo je apsolutno najrelevantnije. Sve ostalo sto se tice ljudi koji su se naknadno zarazili spada u rubriku 'Sta sve mozes u Denveru kad si vakcinisan'

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

OK i on je biser, ali poenta je bila ovi nasi najavljuju "impending doom" (brojke padaju), deca treba da nose maske kad se igraju (to je trenutna Faucijeva fora iako brojke padaju), treba nositi po dve maske barem, a da ne pominjem tokom godine kakve sve tehnike zastrasivanja su koriscene. istina je verovatno negde izmedju, ali dosta ljudi ima ovde traume od ocekivanja da ce svakog trenutka da ih zaskoci virus, i da ce umreti. Naravno ima i onih totalno suprotnih, ali hocu da kazem da to sto sami ljudi to rade, nije posledica nekakvih lockdowna nego sto su zastraseni

 

Andjo, to sam i ja napisala u vise postova, ne znam zasto ne citas. Faucijeve fore ne bi mnogo ljudi upratilo, jos manje bi se na njih primilo, da on samo prica, a nista se ne desava. Ali njegova katastroficna predvidjanja su za posledicu imala mere, ukljucujuci i lockdown. To je ono sto ljudi primecuju i pamte, ukljucujuci i mogucnost da plate kaznu ili snose druge posledice. Na taj nacin shvatas da je stvar ozbiljna, kad osetis na sopstvenoj kozi, u svakodnevnom zivotu. Odatle strah, koji se drzi i posle mera, a ne od izjava nekog naucnika, kakav god autoritet bio u sopstvenom krugu. Tu vidim pozitivan efekat restriktivnih mera, ukljucujuci i lockdown. 

Da li je to jedini njihov efekat ili ima i drugih, u to ne bih da ulazim, jer nemam uvid u to kako se i koliko mere primenjuju na razlicitim mestima u svetu. Ali strah izazivaju, a to je potrebno da bi se ljudi ponasali razumno i u skladu sa situacijom. Nece to samo od price.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Mislis ono od pre dve nedelje pre spring breaka? 

pa ne pricam ja o danasnjim ciframa nego o zadnjih mesec dana, i celoj prethodnoj godini.

To sto je zbog divljanja mladih po plazama na kratko skocio broj, nije rezultat cele zemlje.

 

imao sam u vidu ovo:

 

Quote

The country has averaged 65,700 new cases a day over the last week -- a 22% jump from the week prior, when the number was near 2021's lowest point, Johns Hopkins University data show.

 

Link to comment
Share on other sites

Dadoh ti reakciju,ali uopste nisam siguran koliko je ova akcija dobra. Mislim da ce cak ispasti i kontraproduktivna.
U svakom slucaju i najmanje sto mogu reci je da je debelo okasnila. Godinama institucije drzave i drustva cute na antivaksersko orgijanje..nece tu nista jedan upad u stan resiti. 

Iako,zabavno je videti kako se nerviraju. 

Edit: Enemiksu sam se obratio

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Dadoh ti reakciju,ali uopste nisam siguran koliko je ova akcija dobra. Mislim da ce cak ispasti i kontraproduktivna.
U svakom slucaju i najmanje sto mogu reci je da je debelo okasnila. Godinama institucije drzave i drustva cute na antivaksersko orgijanje..nece tu nista jedan upad u stan resiti. 

Iako,zabavno je videti kako se nerviraju. 

Edit: Enemiksu sam se obratio

 

Naravno da je zakasnela reakcija. I to par godina zakasnela. Zakasnela još od perioda kada je gospoja napravila epidemiju morbila. Eno juče izašao članak u Blicu  upravo o tome šta morbile naprave pa na to i korona. Pročitaj, mene je razbio članak.

 

Neće jedan upad ništa rešiti. Ono što će možda pomoći je da zastraši ostale imbecile da prestanu sa antivaks sranjima (eno juče jedan dao otkaz uživo u programu). Makar da stanu dok ne vakcinišemo ljude od ovog sranja. 

 

Kontraproduktivna biti neće. Idioti koji je podržavaju će je podržavati i dalje. Makar neka je ovako zaplaše i nju i ostale, da ne laju više. Ako makar jednu više osobu ne uspeju da preobrate protiv vakcina, ova akcija će biti uspešna. Iako kasni godinama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Još uvek nemam pojma.  Ne verujem da se tek tako razbacuju respiratorom jer su pukli što se tiče ICU jedinica. Meni su bitnije brojke i procenti zaraženih, koje su u poređenju sa nama jasan dokaz da mere, koliko moguće, u datim uslovima deluju kod Grka i vice-versa, da odsustvo mera odnosno njihovo kasno uvođenje i nedosledno sprovođenje kod nas dovode do suludog zaražavanja i mogućeg obesmišljavanja vakcine.

 

Ako su brojke tacne, jako je bitan broj ozbiljnih slucajeva i umrlih - ovo u Grckoj ne izgleda dobro, kazem da i Holandija s mnogo vise zarazenih (i vise stanovnika) ima manje ljudi na respiratorima

Link to comment
Share on other sites

Vakcine na testu u porodici. Jedan pozitivan, astra primljena pre 27 dana. Nas dvoje u kontaktu sa njim isto astra, samo pre 30 dana, jos jedan kontakt je fajzer 2 nedelje od revakcine. Na zalost ima i dva kontakta bez vakcine, beba od 3 meseca i bebina majka.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Clash said:

3k komentara gde se daje podrska Johani, od BOG VIDI SVE do poziva na ustanak.

Bas simpa.

 

Mislim da će odmah osetiti njihovu snažnu i ogromnu podršku. Stići će joj čak 5000 lajkova za još jedan sat, a neki će se možda žrtvovati i toliko da joj napišu i nešto tipa NEЕЕЕДАЈ SEEE ЈОВАNА. Ukoliko se cela priča zahukta, možda će opsovati i mrskog im Bila GejCa, CIA, Vatikan i ostale.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, NMX said:

Kontraproduktivna biti neće. Idioti koji je podržavaju će je podržavati i dalje. Makar neka je ovako zaplaše i nju i ostale, da ne laju više. Ako makar jednu više osobu ne uspeju da preobrate protiv vakcina, ova akcija će biti uspešna. Iako kasni godinama.

Ajde da bude kako ti kazes i mislis,a ne ja
(svakako drzim fige za to)

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, todorovic said:

Vakcine na testu u porodici. Jedan pozitivan, astra primljena pre 27 dana. Nas dvoje u kontaktu sa njim isto astra, samo pre 30 dana, jos jedan kontakt je fajzer 2 nedelje od revakcine. Na zalost ima i dva kontakta bez vakcine, beba od 3 meseca i bebina majka.

ima li simptome?

Link to comment
Share on other sites

Време је да се упишем. До сада сам био присутан у бројкама, наиме, број ревакцинисаних, па број оболелих те на крају у броју хоспитализованих и то 8 дана. Ревакцинисан сам 17. 02. (Синофарм), ковид констатован 16.03. када сам после вишесатних чекања у Ковид амбуланти (Чарлије Чаплина), те Инфективној клиници и примљен у ПИН 18 у Батајници где сам наредних 7 дана провео на кисеонику. Сада код куће, опорављам се полако, претекао сам, скоро засигурно. 

Од 18 који су се лечили на мом оделењу ја сам био једини ревакцинисан, а заражавали су се на разне начине, углавном посао и преко деце. 

Изнутра се заиста све другачије види, те заиста желим да нико од оних који ово читају не доживи то искуство.

А о вакцинацији шта сада да мислим....не знам, заиста, јесте да није прошло 6 недеља до успостављања пуног имунитета, али сам мислио да ће и 3 нешто значити. 

Све у свему, гадно, зај......🙂

 

  • Like 2
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 9
Link to comment
Share on other sites

Upravo sam cuo kratku izjavu Mutti Merkel.
Kaze da povlace AZ do daljnjeg,dok se u potpunosti ne proveri jer svaka vakcinacija mora da pociva na poverenju. Pronasli su 31 slucaj pojave krvnog ugruska u mozgu od cega je 9 smrtnih slucajeva.

Mozda MMA a.k.a. @wwwwzna nesto vise?

Link to comment
Share on other sites

drzim pesnice da sve prodje dobro, za sve clanove porodice.
Svi smo u 30tim + vakcina, fajzer je u 50tim tako da se za nas ne brinem nesto, verujem da ce sve biti ok. Ono sto me brine je beba i majka, ali se nadam da ce i tu vakcina nekako posredno pomoci, manje izbacenog virusa, manje simptoma itd.
Inace je i ona dobila poziv za sputnik, dvoumila se i na kraju nije otisla jer doji. Mada je i taj poziv bio pre nedelju dana.
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Crni Bombarder said:

Upravo sam cuo kratku izjavu Mutti Merkel.
Kaze da povlace AZ do daljnjeg,dok se u potpunosti ne proveri jer svaka vakcinacija mora da pociva na poverenju. Pronasli su 31 slucaj pojave krvnog ugruska u mozgu od cega je 9 smrtnih slucajeva.

Mozda MMA a.k.a. @wwwwzna nesto vise?


Ne pratiš fabulu radnje, bilo na prethodnim stranama već.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...