Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ajmo jedno matematicko pitanje.....   po najnovijim informacijama je vakcinisano preko 1.2 miliona gradjana....   registrovano je prelezanih 500.000... neregistrovanih jos duplo ili troduplo- jer su kod jednog registrovanog zatvarali cele porodice - i iako su imali sve (blage ) simptome , nisu registrovani... - a svima je receno da najmanje 6-7 meseci jos ne trebaju primati vakcine..  dakle oko 1.5-2 miliona je prelezalo ( registrovano i neregistrovano ).....  dakle oko pola populacije u Srbiji...  odakle onda sad treci talas ?

1.2 miliona je broj ljudi koji su primili makar jednu dozu, to ne znaci da je 1.2m imunih. Pitanje je koliko je od tih ljudi zaista imuno, obzirom da je vecina primila kinesku, koja jako sporo razvija imunitet.

 

@Crni Bombarder Ne znam da li upada u tvoj kriterijum, ali moja majka je primila pfizer vakcinu.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shonke said:

Zvaničan br zaraženih po meni je max puta 3, dakle max 1.5M. U zbiru sa datim vakcinama to jedva prelazi 2.5 miliona ljudi (ovi drugi su većinom primili samo prvu dozu). Dakle, potpunu zaštinu nema ni 30%.

 

Trudnice, deca do 18 god i odredjeni broj ljudi s imunokompromitovanim sistemom (plus antivakseri!) se svakako nece ni vakcinisati, tako da oni predstavljaju nekih 30- 40  % onih koji ce i dalje moci da se zaraze

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Imaćemo igranku sa ovim do sledeće jeseni a možda i zime, sigurno...dobar broj ljudi koji se vaksinisao smatra da sada može da se ponaša kako hoće, čak i posle prve doze vakcine. Na mom mikro-uzorku iz firme i okruženja vidim jednu do jaja opuštenost, ništa maske (čast izuzecima), ide se na zimovanja, u kafiće, na žurke i ostalo. Ne želim da ulazim u raspravu oko mera i o tome da je ljudima već sve dosadilo (naravno da jeste, svima je) po n-ti put, ali simptomatično je da kada pregrmimo jedan zajeban period kakav je bio od Novembra pa do Januara krene opuštanje, pa onda skok - i tako već 4ti put.

Link to comment
Share on other sites

@urosg3 će me sad ubiti ali ja bih na nedelju (eventualno dve) dana uveo jedan jači lockdown. Samo pumpe, prodavnice hrane i apoteke da rade, svi non essential radnici da rade od kuće uz PČ od 21 do 7 npr. (onih 60€ koje hoće da nam daju nek iskoriste da pokriju plate ljudima koji neće raditi tih nedelju dana)

 

Očigledno da idemo ponovo ka situaciji sličnoj onoj iz novembra i decembra i sigurno nismo blizu peak-a ovog talasa. Ovako bi se to iseklo na vreme. Meni je suludo da dozvolimo ponovo takav haos kao tokom zime sada kada je lepše vreme na domak ruke i kada imamo dobru stopu vakcinacije. Besportrebno bi nam umrlo ponovo ko zna koliko ljudi.

 

Ovo je sad kao ona priča da je poslednjih 20 kilometara puta najopasnije. Praktično si stigao kući, opustiš se, padne koncentracija i onda sranje. Tako je i sa ovim, dosta smo blizu velikom unapređenju situacije, nadam se da se neće dozvoliti još jedan ogromni talas.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Tako i ovo - ne moze se stvarati sterilna sredina u drustvu, jer onog trena kad imalo popustis mere, veliki broj ljudi ce doci po prvi put u kontakt s virusom - koliko god suludo zvucalo, cesta izlozenost virusu u manjim kolicinama ce bat malo inicirati imuni sistem da radi/pravi antitela.

 

 

 

Istu logiku imam pogotovo sto znam neke ljude kojima se bukvalno to desilo, beskonacna obazrivost i odjednom ni sami ne znaju kako - korona ih strefi.

medjutim imam problem u glavi - u tu sliku mi se ne uklapaju lekari  - kako to da oni ne stvore sebi imunitet nego (bar oni u Srbiji) umiru?

 

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Doc Holiday said:

Ajmo jedno matematicko pitanje.....   po najnovijim informacijama je vakcinisano preko 1.2 miliona gradjana....   registrovano je prelezanih 500.000... neregistrovanih jos duplo ili troduplo- jer su kod jednog registrovanog zatvarali cele porodice - i iako su imali sve (blage ) simptome , nisu registrovani... - a svima je receno da najmanje 6-7 meseci jos ne trebaju primati vakcine..  dakle oko 1.5-2 miliona je prelezalo ( registrovano i neregistrovano ).....  dakle oko pola populacije u Srbiji...  odakle onda sad treci talas ?

 

Pa, 75% ti treba da bi uopste krenula epidemija da se gasi. 50% je daleko od toga.

 

S, tim da ja mislim da smo mi na oko 50% prelezanih, ali da ovim vakcinisanima jos nije proradila vakcina, jer ko je vakcinisan prvog dana Sinofarmom kad je pocela vakcinacija, njemu se tek od proslog ponedeljka moze smatrati da je zasticen. Znaci, trebat ce nam bar jos mjesec-dva da uopste vakcine prorade u nekom znacajnijem broju.

 

U svakom slucaju, prije druge polovine marta, aprila, ne treba uopste ocekivati da ce se virus ponasati ista drugacije nego do sada. A, i za tad je veliko pitanje kako ce to izgledadi, jer ko zna koji trenutno soj kod nas kruzi? Juzno-africki, britanski,.. itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Crni Bombarder said:

Jel dobio neko od forumasa/ica Pfeizer?
(zaista mislim na forumase/ice licno,ne "rekla-kazala" informacije)

 

Moj kum dobio. Samo se za to prijavio. Dobio poziv, bocnuli ga. Nikakva veza, čak nije ni neki prioritet (tipa prosveta). 

 

Kaže prvo veče ga ruka ubijala i groznica neka, umor ali bez temperature. Sutra ko nov. Radiće uskoro AT na S protein (ono što jedino Fajzer gađa) ali nema greške sa fajzerom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Logicno da ce se mere manje postovati jer su ljudi iscrpljeni i godinu dana im se prica jedna prica. Samo strah, panika, crni scenario a prosecan covek treba valjda na to da odgovara smireno i razumno.

 

Kad tad koncentracija mora pasti. Moras ljudima da das neku nadu....I Izrael je mora do popusti mere barem onima koji su vakcinisani i prelezali covid, da bi tako privoleo mladje da se vakcinisu i koliko toliko vratio pricu u pozitivnije tokove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

Ajmo jedno matematicko pitanje.....   po najnovijim informacijama je vakcinisano preko 1.2 miliona gradjana....   registrovano je prelezanih 500.000... neregistrovanih jos duplo ili troduplo- jer su kod jednog registrovanog zatvarali cele porodice - i iako su imali sve (blage ) simptome , nisu registrovani... - a svima je receno da najmanje 6-7 meseci jos ne trebaju primati vakcine..  dakle oko 1.5-2 miliona je prelezalo ( registrovano i neregistrovano ).....  dakle oko pola populacije u Srbiji...  odakle onda sad treci talas ?

 

Od Stepinog vajata.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, nemanjaol said:

@urosg3 će me sad ubiti ali ja bih na nedelju (eventualno dve) dana uveo jedan jači lockdown. Samo pumpe, prodavnice hrane i apoteke da rade, svi non essential radnici da rade od kuće uz PČ od 21 do 7 npr. (onih 60€ koje hoće da nam daju nek iskoriste da pokriju plate ljudima koji neće raditi tih nedelju dana)

 

Očigledno da idemo ponovo ka situaciji sličnoj onoj iz novembra i decembra i sigurno nismo blizu peak-a ovog talasa. Ovako bi se to iseklo na vreme. Meni je suludo da dozvolimo ponovo takav haos kao tokom zime sada kada je lepše vreme na domak ruke i kada imamo dobru stopu vakcinacije. Besportrebno bi nam umrlo ponovo ko zna koliko ljudi.

 

Ovo je sad kao ona priča da je poslednjih 20 kilometara puta najopasnije. Praktično si stigao kući, opustiš se, padne koncentracija i onda sranje. Tako je i sa ovim, dosta smo blizu velikom unapređenju situacije, nadam se da se neće dozvoliti još jedan ogromni talas.

 

Definitivno mere u Srbiji treba da se pritegnu (sa stanovista nas ovde na zapadu, to sto je sad u Srbiji nisu mere, to je normalan zivot); jedina zamerka tvom postu je sto ne vidim da predlazes da se skole zatvore?

 

Mi ovde u NL imamo to sto ti kazes da bi trebalo da se uvede u Srbiji - kafane, barovi, restorani,  etc. ne rade jos od novembra (3.5 meseca), sve prodavnice (osim prodavnica hrane, apoteka i pumpi) su zatvorene jos od 14 decembra, policijski cas imamo vise od mesec dana..... a brojke i dalje rastu. Jedino sto se desilo u ovih  mesec dana je da su djaci osnovnih skola krenuli u skolu... tako da se ne moze porast pripisati ni skijalistima, ni kaficima, ni .... jer to nije u funkciji vec 3 meseca

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Definitivno mere u Srbiji treba da se pritegnu (sa stanovista nas ovde na zapadu, to sto je sad u Srbiji nisu mere, to je normalan zivot); jedina zamerka tvom postu je sto ne vidim da predlazes da se skole zatvore?

 

Mi ovde u NL imamo to sto ti kazes da bi trebalo da se uvede u Srbiji - kafane, barovi, restorani,  etc. ne rade jos od novembra (3.5 meseca), sve prodavnice (osim prodavnica hrane, apoteka i pumpi) su zatvorene jos od 14 decembra, policijski cas imamo vise od mesec dana..... a brojke i dalje rastu. Jedino sto se desilo u ovih  mesec dana je da su djaci osnovnih skola krenuli u skolu... tako da se ne moze porast pripisati ni skijalistima, ni kaficima, ni .... jer to nije u funkciji vec 3 meseca

 

Da, da, i škole. Sve što može online.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nemanjaol said:

@urosg3 će me sad ubiti ali ja bih na nedelju (eventualno dve) dana uveo jedan jači lockdown. Samo pumpe, prodavnice hrane i apoteke da rade, svi non essential radnici da rade od kuće uz PČ od 21 do 7 npr. (onih 60€ koje hoće da nam daju nek iskoriste da pokriju plate ljudima koji neće raditi tih nedelju dana)

 

Očigledno da idemo ponovo ka situaciji sličnoj onoj iz novembra i decembra i sigurno nismo blizu peak-a ovog talasa. Ovako bi se to iseklo na vreme. Meni je suludo da dozvolimo ponovo takav haos kao tokom zime sada kada je lepše vreme na domak ruke i kada imamo dobru stopu vakcinacije. Besportrebno bi nam umrlo ponovo ko zna koliko ljudi.

 

Ovo je sad kao ona priča da je poslednjih 20 kilometara puta najopasnije. Praktično si stigao kući, opustiš se, padne koncentracija i onda sranje. Tako je i sa ovim, dosta smo blizu velikom unapređenju situacije, nadam se da se neće dozvoliti još jedan ogromni talas.

Vi ste bili  na zimovanju  a trazite policijski cas?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

@urosg3 će me sad ubiti ali ja bih na nedelju (eventualno dve) dana uveo jedan jači lockdown. Samo pumpe, prodavnice hrane i apoteke da rade, svi non essential radnici da rade od kuće uz PČ od 21 do 7 npr. (onih 60€ koje hoće da nam daju nek iskoriste da pokriju plate ljudima koji neće raditi tih nedelju dana)

 

Očigledno da idemo ponovo ka situaciji sličnoj onoj iz novembra i decembra i sigurno nismo blizu peak-a ovog talasa. Ovako bi se to iseklo na vreme. Meni je suludo da dozvolimo ponovo takav haos kao tokom zime sada kada je lepše vreme na domak ruke i kada imamo dobru stopu vakcinacije. Besportrebno bi nam umrlo ponovo ko zna koliko ljudi.

 

Ovo je sad kao ona priča da je poslednjih 20 kilometara puta najopasnije. Praktično si stigao kući, opustiš se, padne koncentracija i onda sranje. Tako je i sa ovim, dosta smo blizu velikom unapređenju situacije, nadam se da se neće dozvoliti još jedan ogromni talas.

Sve stoji,s tims to jedna dve nedelje ence nista uraditi..mesec dana minimum, mesec i po..ali, pre nece uvoditi nikakve mere, i prepustiti nas sudbini..

1 minute ago, badenac said:

Vi ste bili  na zimovanju  a trazite policijski cas?

Mislim da nemanja nije bio..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Jel dobio neko od forumasa/ica Pfeizer?
(zaista mislim na forumase/ice licno,ne "rekla-kazala" informacije)

 

Nije lično ali moja majka je dobila Fajzer pre tačno tri nedelje. Međutim nije dobila poziv za revakcinaciju danas. Verovatno nemaju dovljoljno. Ćale je dobio kineza pre mesec dana i prošle nedelje je revakcinisan tačno na 3 nedelje razmaka. Pretpostavljam da su nešto opet zabrljali pa je nestašica ili je krenulo preko veze da se ubacuju ljudi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

 Cekam urosa 😄

 

A jos ga i zub boli!!

To sa zubom je provaljena priča.

Uroša je otela duboka država, gušteri i Hilari Klinton, drže ga u podzemnim tunelima u Zagrebu i ubuduće će ovde  umesto njega da piše kompjuterski algoritam.

Šta nam rade Srpijo, pametnom dovoljno. 

  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atreid said:

 

Pa, 75% ti treba da bi uopste krenula epidemija da se gasi. 50% je daleko od toga.

 

S, tim da ja mislim da smo mi na oko 50% prelezanih, ali da ovim vakcinisanima jos nije proradila vakcina, jer ko je vakcinisan prvog dana Sinofarmom kad je pocela vakcinacija, njemu se tek od proslog ponedeljka moze smatrati da je zasticen. Znaci, trebat ce nam bar jos mjesec-dva da uopste vakcine prorade u nekom znacajnijem broju.

 

U svakom slucaju, prije druge polovine marta, aprila, ne treba uopste ocekivati da ce se virus ponasati ista drugacije nego do sada. A, i za tad je veliko pitanje kako ce to izgledadi, jer ko zna koji trenutno soj kod nas kruzi? Juzno-africki, britanski,.. itd.

Britanski, satro, ako ti sojevi prave neku razliku, tesko je i reci, mi se ponasamo tako, da bi  i soj sa slabom virulencijom mogao lako da se rasiri..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, badenac said:

Vi ste bili  na zimovanju  a trazite policijski cas?

 

Bio sam i opisao sam svoje ponašanje tokom skijanja, u mom slučaju (i slučaju svih ljudi sa kojima sam bio) je bilo dovoljno da se ne zarazimo tamo. Svakako sam se izložio većem riziku nego što to inače radim, ali procenio sam u tom trenutku da mi je to prihvatljivo.

 

Takođe sam i vakcinisan sa dve doze i prošlo mi je dve nedelje od druge vakcine, pa ipak mislim da bi bilo dobro uvesti mere koje sam naveo i ne bih se bunio.

 

Ova cela pandemija je po meni upravljanje rizikom uz trud da se očuva mentalno zdravlje, moja deviza od početka je izbegavati visoko rizične događaje, kao što su kafane i žurke, ostale stvari uz poštovanje mera su ok. S tim što stepen rizika određujem i u skladu sa generalnim stanjem i dnevnim brojem zaraženih. Onih nedelja pri vrhu pika sam uglavnom sedeo kod kuće. Osim toga, radim od kuće i imam uzak krug ljudi sa kojima se viđam. Kad idem kod roditelja nosim masku, a ako sam bio u potencijalno rizičnoj situaciji sačekaću da prođe bar 5/6 dana pre nego što ih posetim.

 

Sa prijateljima koje viđam redovno imam dogovor da prijavljujemo svaki eventualni rizičan kontakt ili promenu u zdravlju. I eto, funkcionisalo je prilično dobro, mada smo u par slučajeva definitivno imali i sreće. Inače baš sam juče pričao sa jednom drugaricom o tome i zaključak nam je da privilegija i luksuz koji imamo da radimo već godinu dana od kuće, kao i to što svi živimo sami (bez školaraca koji bi mogli da nas zaraze) je igralo veliku ulogu u tome da se ne zarazimo.

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...