Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, NMX said:

Čujem da su ona dva bilmeza u Mentalnom razgibavanju imala antivaks spektakl jutros. Ne mrzi me, premotam i od 09:36 jutros kreće spektakl. Ukratko:

 

- Kinezi testiraju vakcinu na nama

- Fajzer nije vakcina

- Ljudi se masovno razboljevaju nakon kineske i ruske vakcine

- Povećana smrtnost zbog vakcine

- Mi smo pokusni kunići

- Nismo protiv vakcinacije ali...

- Niko na svetu nema kinesku vakcinu, samo mi

- Vakcinacija u zapadnoj Evropi ide sporije jer su ljudi obazrivi a ne glupi kao mi.

 

Hajde što im ovo nije prvi put da ispadaju antivaks magarčine ali sada su zaista preterali. Ko ima stomak da može da odsluša, 15ak minuta APSOLUTNOG SPEKTAKLA koji se završava sa insinuacijama da je cela pandemija nameštena jer kako su znali ljudi da će ovo sve biti nova normalnost i da ovde nisu čista posla.

 

Retko me vara osecaj za filing. Iako se to ne bi reklo na forumu. xD

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Retko me vara osecaj za filing. Iako se to ne bi reklo na forumu. xD

 

Ta dva bilmeza su šatro nezavisna u odnosu na NovaS. Imaju svoju uređivačku politiku. Nije da se Nova pretrgla u pohvalama vakcinacije, imali su i oni svoje antivaks momente samo ga ova dva debila baš preteraše. Plus im je ko zna koji put da iste stvari pričaju. I prednjači onaj gluplji, Dare. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shonke said:

Ne znam za dane odmora ali na sajmu je pre nekoliko nedelja bila pauza zbog dezinfekcije. Takođe, radno vreme je do 16 ili 1630 na sajmu. Ne znam sto panic pominje 12h smene.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Link sam ostavila ne samo zbog medicinskih sestara, znam da su imali odmor kada je vršena dezinfekcija.

 

Ovaj deo je problem i ovo je istina:

 

Osim studentske poliklinike još mnoge zdravstvene ustanove će na tihi način biti ugašene, a pravi razlog je što nema dovoljno medicinskih radnika”, kaže Panić. " 

 

Korona neće trajati večno. Proglasiće se kraj pandemije i kraj epidemije kod nas.

 

Problem ostaje. Nemamo lekare. Sve više medicinskih radnika napušta zemlju. Moja prijateljica, glavna sestra u jednoj BG klinici intenzivno uči nemački..muž je već u Nemačkoj. 

 

Još davne 2009.godine kada sam ležala na odeljenju ortopedije na VMA imali su problem nedostatka anesteziologa. Još tada..Sada se samo ubrzano nastavilo.

 

Ko će da nas leči kada stari lekari odu u penziju, a novi u inostranstvo?

 

Izvinjavam se zbog off topica. 

 

 

 

10 minutes ago, McLeod said:

Bio do kovida malopre. Bilo je pedesetak ljudi sve vreme, neki odlazili, drugi dolazili. Prijatno sam iznenadjen organizacijom i kako se ophode prema pacijentima, jako su fini. Ili sam bas imao srece, ali rekao bih da nije to u pitanju.

 

Procedura ide ovako - predas knjizicu, cekas, ulaze jedan po jedan dosta brzo jer mislim da 3-4 doktora ima u isto vreme. Klasican pregled i razgovor. Meni je dala da vadim krv i PCR i poslusala me, rekla je da nema potrebe da snimam pluca. Ostalo cetvoro sa kojima sam usao u kratkom vremenskom intervalu sve uputili na rentgen 😞

 

Onda vadis krv, to je gotovo za 5 minuta, i jos 5 minuta cekanja za PCR, sve prilicno brzo. Ceka se dosta dok ne dodjes na red, ali kad dodjes ide sve bas kao na traci, vec sam dobio krvnu sliku, sve je kako treba, cak ni leukociti nisu poviseni.

 

Ipak mi je savetovala da cak i ako je obicna prehlada i neki zamor zbog stresa ne bih smeo sutra da primim vakcinu zbog cega sam i isao 😞

 

Poslusacu je, bila je jako fina, predusretljiva i siguran sam da zna da radi svoj posao.

 

Imam 2 pitanja:

 

1. Ukoliko nije tajna, odakle si?

 

2. Da li si sve završio u jednoj zgradi, odnosno da li si išao prvo u jednu zgradu na pregled, zatim u drugu da vadiš krv? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Harmonika said:

Za koga, za novu s ili za Sinofarm? Inace, ja uopste ne sumljam u tvoj osecaj za filing:classic_biggrin:

 

Za Novu S naravno 🙂

 

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

1. Ukoliko nije tajna, odakle si?

 

2. Da li si sve završio u jednoj zgradi, odnosno da li si išao prvo u jednu zgradu na pregled, zatim u drugu da vadiš krv? 

 

Kragujevac.

 

Da, ako se to moze nazvati jednom zgradom. Jer bas nije jasno da je jedna zgrada, ali jeste, hodnici su bas dugacki.

 

Na prvom spratu je doktor i vadi se krv. U prizemlju i tipa 100 metara dalje hodnicima (iako kad pogledas sa ulice, maltene odmah ispod) je PCR i snimanje pluca.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

naletim ponekad, ali sam baš nastradao, otekao kao dobra pogača, razvio mi se proces na zubu, pa su izvadili ceo most, prvi put u životu da mi neko čupa vilicu nečim što liči na šrafciger. Jedva govorim što je najgore...

oće neko se menja, ja njemu zubu a uzmem koronu? 

U breee, znam kako ti je - i ja bi se na tvom mestu menjala, to kad boli iskreno je mucenje.

Link to comment
Share on other sites

 
Dobila i ja, zvali da dodjem u halu.... rekoh, sorry, malo sam podaleko, moze u sledecoj turi?
Zvali ili poslali sms?

Jel moze jedno pitanje: koji vam (tebi i jacoj polovini) je bio da se prijavljujete kad ste znali da nećete skoro 'vamo?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Ta dva bilmeza su šatro nezavisna u odnosu na NovaS. Imaju svoju uređivačku politiku. Nije da se Nova pretrgla u pohvalama vakcinacije, imali su i oni svoje antivaks momente samo ga ova dva debila baš preteraše. Plus im je ko zna koji put da iste stvari pričaju. I prednjači onaj gluplji, Dare. 

 

 

Evo sad sam pustio na par minuta. Nije mi dobro. Inače znam ljude koji neće da se vakcinišu baš zbog informacija koje stižu iz ovakvih izvora. Jezivo mi je koliko su glupa ova dvojica i još jezivije kad se setim da neko zbog ovakvih, zaveden arogancijom u nastupu, ugrožava sebi i drugima zdravlje. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, shonke said:

Zvali ili poslali sms?

Jel moze jedno pitanje: koji vam (tebi i jacoj polovini) je bio da se prijavljujete kad ste znali da nećete skoro 'vamo?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Poslali sms juce, nazvali me danas.

 

Pa ja se prijavila 19 februara, svakako nisam ocekivala da ce me pozvati odmah 😄

Trebalo bi da dodjemo u Srbiju za 3-4 nedelje, mislila sam da cemo tad, mozda, doci na red.

 

Nisam znala da je Srbija tako efikasna 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Ta dva bilmeza su šatro nezavisna u odnosu na NovaS. Imaju svoju uređivačku politiku. Nije da se Nova pretrgla u pohvalama vakcinacije, imali su i oni svoje antivaks momente samo ga ova dva debila baš preteraše. Plus im je ko zna koji put da iste stvari pričaju. I prednjači onaj gluplji, Dare. 

 

Ma bolidi, ja svaki put kad sam ujutru nesto pustio po par minuta sam se iznervirao. Bas lupetaju, bukvalno za svaku temu koju se uhvate ispadnu glupi

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ma bolidi, ja svaki put kad sam ujutru nesto pustio po par minuta sam se iznervirao. Bas lupetaju, bukvalno za svaku temu koju se uhvate ispadnu glupi

ja imam neki osecaj da su u fazonu "lozenja" antivasera i tako to, jer su argumenti toliko glupi da reci nemam.
mislim, bilo ko, ko ima minimalni osecaj za logiku i uz to zna 50% funkcija daljinskog upravljaca nema sanse da "proguta" onakve stvari.
sto dovodi u pitanje koncept emisije, ali 'ajd' ako im se to isplati, neka nastave u tom pravcu.

@mcleod jesi li uradio PCR ili si to ostavio za sutra?

@admini sugestija da mozda razmislite da promenite anketu u jeste li se vakcinisali? da, ne, vakcinisacu se kad me pozovu, ne pada mi na pamet ili tako nesto 🙂
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, shonke said:

@Sunshine State

Kakav nedostatak vere u našeg vođu... C c c
A lepo onaj čika reče "sunce tuđeg neba neće vas vakcinisati" emoji3.png

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Nazvala komsinicu Frau Jürgen u Nemackoj, da vidim dokle su oni stigli s vakcinacijom (muz 83 (vazda nekih bolesti), ona 76), kad sam joj rekla da su mene zvali da se vakcinisem u Srbiji, zena u neverici! Ljuta na drzavu (BW), ne moze nikako da zakaze, kaze kad god zove nema termina...

 

Eto zasto sam se prijavila u Srbiji! Kad god dodjem, pre cu doci na red, nego u mom Baden Württembergu!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam pitao zašto si se prijavila u Srbiji nego zašto tako rano u odnosu na dolazak. Vidiš da se dešava svašta I da može poziv da stigne u roku od odmah.
Šta su ti rekli kad si im rekla da si malo odsutna?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shonke said:

Nisam pitao zašto si se prijavila u Srbiji nego zašto tako rano u odnosu na dolazak. Vidiš da se dešava svašta I da može poziv da stigne u roku od odmah.
Šta su ti rekli kad si im rekla da si malo odsutna?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa nemam bas 100 godina i stvarno nisam mislila da ce tako brzo - nisam bas neki prioritet!

 

Kazu ok, mozete ovu prijavu otkazati i prijaviti se ponovo, pa sam otkazala i prijavicu se opet pred polazak

 

Edit: citam sad diskusiju na onoj strucnoj lekarskoj grupi, jedan lekar se nesto necka oko vakcinisanja kineskom, drugi mu kaze:"Na VMA su se uglavnom vakcinisali kineskom vakcinom. Eto ako je od pomoći..."

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Poslali sms juce, nazvali me danas.

 

Pa ja se prijavila 19 februara, svakako nisam ocekivala da ce me pozvati odmah 😄

Trebalo bi da dodjemo u Srbiju za 3-4 nedelje, mislila sam da cemo tad, mozda, doci na red.

 

Nisam znala da je Srbija tako efikasna 🙂

Znaci prijavila si se i bila pozvana par dana kasnije wow ! ja razmisljam da se prijavim tamo ali ne znam kad cu moci da odem kad nas je ovaj zakljucao unutar EU ne zna se dokle i trebalo bi da smisljam neki jako neophodan razlog da treba da idem sto me smara kao ideja, a ko zna kad ce da nas otkljuca :hammer:

Sad ovde obecavaju stizanje svih vakcina odjednom Moderna, AZ, J&J sve ali nece koliko vidim ni kineze ni ruse a zezaju i AZ koju pretpostavljam uopste ne bi zezali da nije bilo Bregzita.  Sad mi je jedina utesna varijanta da nekako ubodem J&J jer su oni samo jedna doza a koliko ja vidim sve ostalo je manje vise isto kod svih onoliko koliko im se svima redom moze verovati. Citam sad i Pfizer objavio da ustvari njihova vakcina i ne mora na minus 70°C, kazu sad su ukopcali da je ona isto tako efikasna i na -25°C; e svasta ali daj sta das ne pravimo pitanje

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

Znaci prijavila si se i bila pozvana par dana kasnije wow ! ja razmisljam da se prijavim tamo ali ne znam kad cu moci da odem kad nas je ovaj zakljucao unutar EU ne zna se dokle i trebalo bi da smisljam neki jako neophodan razlog da treba da idem sto me smara kao ideja, a ko zna kad ce da nas otkljuca :hammer:

Sad ovde obecavaju stizanje svih vakcina odjednom Moderna, AZ, J&J sve ali nece koliko vidim ni kineze ni ruse a zezaju i AZ koju pretpostavljam uopste ne bi zezali da nije bilo Bregzita.  Sad mi je jedina utesna varijanta da nekako ubodem J&J jer su oni samo jedna doza a koliko ja vidim sve ostalo je manje vise isto kod svih onoliko koliko im se svima redom moze verovati. Citam sad i Pfizer objavio da ustvari njihova vakcina i ne mora na minus 70°C, kazu sad su ukopcali da je ona isto tako efikasna i na -25°C; e svasta ali daj sta das ne pravimo pitanje

 

Pa kako vam Slavisa odlazi i dolazi kako mu se prohte, ako moraju neki ozbiljni razlozi?

Mislim, gde vas kontrolisu ako resite da otputujete? 

 

Ne znam, i Holandjani su pritegli sve, ali otputovati se moze - jos nisu poceli da traze da objasnjavas zasto putujes. Kazes da ides da se vakcinises, jer tu ko zna kad ces na red! 😄

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:



@mcleod jesi li uradio PCR ili si to ostavio za sutra?
 

 

Odradio odradio.

 

Znaci cekas ispred da das knjizicu (duze sam to maltene cekao nego pregled), onda se gubis da nadjes "vrata sa druge strane zgrade, iza" (ima bukvalno 5 vrata pre tih gde treba da udjes, koja su, bar cenim, u regularnim okolnostima za iznosenje otpada), onda cekas tamo da te prozovu, kad te prozovu u uskom hodniku se ne zadrzavas (to su dobro odradili), nego odmah pacijenti jedan po jedan idu u prvu slobodnu sobu, tamo si sa lekarom koji te pregleda i da ti uputstva za dalje.

 

Mene nije poslala na snimanje pluca jer "nema potrebe", napisala uput za PCR (objasnio u drugom postu gde ides) i za vadjenje krvi. Krv se vadi na tom spratu, izmedju tih doktorskih ordinacija. Isto nema mnogo zadrzavanja u hodniku, mada sam ja sacekao da prestane da mi ide krv, mnogi su odmah isli dalje.

 

Primetio sam da su svi ostali iz moje "grupice" otisli na snimanje prvo, a jedini sam ja isao odmah na PCR. Mislim da sam "dobio" PCR jer sam rekao da imam probleme vec nedelju dana, pa nije htela da mi radi brzi test.

 

Rekli su mi da ce rezultat biti na SMS mozda i veceras, ali verovatno sutra. Nije stigao veceras.

Link to comment
Share on other sites

Ja primih danas (oko 11) drugu dozu moderne. Kazu da se druga doza teze podnosi. E pa, u pravu su. Oko 4 popodne, jak bol u ruci. Oko 6 sati temperatura 38.4, drhtavica i osecaj slabosti. Kao voz da me je udario.

 

Naravno, na poslu sam u to vreme, jos jedini koji moze da da terapiju uvece. Nista, paracetamol, odmorih malo i nastavih da radim. 

 

Posle pola sata, temperatura pala na 36.8. Evo sam kuci i bolje mi je, mada i dalje osecam slabost. Da nisam znao da se ovo desava posle druge doze, tacno bih otisao da se testiram. Videcemo kako cu noc da preguram.

 

Naravno, pacijenti isto dobili drugu dozu, ali nista im ne fali. Nekad i ne valja kad si mlad. (mladji)

 

Kolege koje su se vakcinisale danas slican efekat, ali oni zavrsili s poslom u 4 ili nisu radili danas,tako da odbolovali kuci. Ja, junacki😁,gurao do 9.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

naletim ponekad, ali sam baš nastradao, otekao kao dobra pogača, razvio mi se proces na zubu, pa su izvadili ceo most, prvi put u životu da mi neko čupa vilicu nečim što liči na šrafciger. Jedva govorim što je najgore...

oće neko se menja, ja njemu zubu a uzmem koronu? 

 

Jaoj Uroše...Želim da ti otok brzo prođe, da li je čika zuba dao antibiotik, ne znam da li se daje za otok-meni su prepisivali moji čika zuba i tetka zuba.. 

 

 

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Dobila i ja, zvali da dodjem u halu.... rekoh, sorry, malo sam podaleko, moze u sledecoj turi?

 

Vidim sada da si napisala da ste pomerili vakcinaciju..A razmišljala sam šta ste ti i muž odradili..

 

 

 

1 hour ago, nemanjaol said:

 

Ma bolidi, ja svaki put kad sam ujutru nesto pustio po par minuta sam se iznervirao. Bas lupetaju, bukvalno za svaku temu koju se uhvate ispadnu glupi

 

Ja tu njihovu emisiju ne slušam- ne gledam..Ne znam čak ni da li još imaju radio emisiju ili su prešli na TV.

 

@McLeod Pitala sam te, i hvala na odgovoru. Ne znam kako je u drugim beogradskim opštinama, ali Voždovčani šetaju, tj idu prevozom, taksijem...pisala sam o tome.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...