Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, nemanjaol said:

@urosg3 će me sad ubiti ali ja bih na nedelju (eventualno dve) dana uveo jedan jači lockdown. Samo pumpe, prodavnice hrane i apoteke da rade, svi non essential radnici da rade od kuće uz PČ od 21 do 7 npr. (onih 60€ koje hoće da nam daju nek iskoriste da pokriju plate ljudima koji neće raditi tih nedelju dana)

 

Očigledno da idemo ponovo ka situaciji sličnoj onoj iz novembra i decembra i sigurno nismo blizu peak-a ovog talasa. Ovako bi se to iseklo na vreme. Meni je suludo da dozvolimo ponovo takav haos kao tokom zime sada kada je lepše vreme na domak ruke i kada imamo dobru stopu vakcinacije. Besportrebno bi nam umrlo ponovo ko zna koliko ljudi.

 

Ovo je sad kao ona priča da je poslednjih 20 kilometara puta najopasnije. Praktično si stigao kući, opustiš se, padne koncentracija i onda sranje. Tako je i sa ovim, dosta smo blizu velikom unapređenju situacije, nadam se da se neće dozvoliti još jedan ogromni talas.

Slažem se, ukoliko zaista nedelju dana čini neko cveće i proleće why not?
Lepo najaviš datum, početak i kraj, pre tog datuma kompletna populacija krene u nabavku za sedam dana, naprave Lidl party epskih razmera, to potraje par dana, pa pravac kući.
Tako da imaš vše koristi, em ti sedi populacija kući nekoliko dana, a potrefićeš najlepše vreme moguće u istoriji lepih vremena da isfrustriraš decu, em je 7 dana malo, ali slažem se da si na 7 dana prekinuo lanac na radnim mestima. Ostalo baš i nisi.

Pozdrav od Elephant Man ovo postaje neizdrživo!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

 

Nije lično ali moja majka je dobila Fajzer pre tačno tri nedelje. Međutim nije dobila poziv za revakcinaciju danas. Verovatno nemaju dovljoljno. Ćale je dobio kineza pre mesec dana i prošle nedelje je revakcinisan tačno na 3 nedelje razmaka. Pretpostavljam da su nešto opet zabrljali pa je nestašica ili je krenulo preko veze da se ubacuju ljudi.

 

Pa nisu ni pozivali sve na revakcinaciju - rekli da dodju za 3 nedelje (ili vec koliko je).

Nek mama nazove negde i proveri

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Slažem se, ukoliko zaista nedelju dana čini neko cveće i proleće why not?
Lepo najaviš datum, početak i kraj, pre tog datuma kompletna populacija krene u nabavku za sedam dana, naprave Lidl party epskih razmera, to potraje par dana, pa pravac kući.
Tako da imaš vše koristi, em ti sedi populacija kući nekoliko dana, a potrefićeš najlepše vreme moguće u istoriji lepih vremena da isfrustriraš decu, em je 7 dana malo, ali slažem se da si na 7 dana prekinuo lanac na radnim mestima. Ostalo baš i nisi.

Pozdrav od Elephant Man ovo postaje neizdrživo!

 

Kapiram da nisi baš pažljivo pročitao zbog zuba. Nema potrebe za lidl nabavku od 7 dana, sve prodavnice hrane rade kao i do sada. PČ je samo tokom noći 21 - 7. Deca mogu da se igraju preko dana napolju koliko hoće.

 

Prekidaš lanac na radnim mestima, u školama i u ugostiteljskim objekitma, + tržni centri.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Slažem se, ukoliko zaista nedelju dana čini neko cveće i proleće why not?
Lepo najaviš datum, početak i kraj, pre tog datuma kompletna populacija krene u nabavku za sedam dana, naprave Lidl party epskih razmera, to potraje par dana, pa pravac kući.
Tako da imaš vše koristi, em ti sedi populacija kući nekoliko dana, a potrefićeš najlepše vreme moguće u istoriji lepih vremena da isfrustriraš decu, em je 7 dana malo, ali slažem se da si na 7 dana prekinuo lanac na radnim mestima. Ostalo baš i nisi.

Pozdrav od Elephant Man ovo postaje neizdrživo!

Ne cine, jedna nedelja kao nijedna..

Link to comment
Share on other sites

Just now, nemanjaol said:

 

Kapiram da nisi baš pažljivo pročitao zbog zuba. Nema potrebe za lidl nabavku od 7 dana, sve prodavnice hrane rade kao i do sada. PČ je samo tokom noći 21 - 7. Deca mogu da se igraju preko dana napolju koliko hoće.

 

Prekidaš lanac na radnim mestima, u školama i u ugostiteljskim objekitma, + tržni centri.

Ok, nisam 🙂 

Na radnim mestima je značajno, škole malo manje značajno. Ovo tržni centri i ugostiteljski objekti najmanje. Ako bi uspeo uspelo bi zbog radnih mesta, tu je najveća incidencija.
Imamo li neku procenu koliko je tačno procenata essential workers? Možda bi mogli i neki model da iščupamo?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Crni Bombarder said:

Imam.
Prijavio sam se 11-og januara. Kad cu doci na red? :classic_biggrin:

Eh, sad ću te razočarati jer nisam tamo, pa ti ne mogu pomoći s tim. Izvini! 😬

Kad sam odgovorila, mislila sam da ćeš pitati o tome kako sam se osećala nakon. Lično sam prošla odlično, samo bol u ruci nakon druge.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Imam.
Prijavio sam se 11-og januara. Kad cu doci na red? :classic_biggrin:

 

Mi smo se prijavili prvi dan. Moja devojka bi trebalo danas da primi fajzera, primio bih i ja, ali jbg. Pitanje je koliko ce se potrositi sad od ovih duplih doza, mislim da jedno 3000x2 ide samo za Kragujevac (ne drzi me za rec), tako da ako preostane mozda ce te zvati i uskoro. Ako se potrosi, verovatno cekas sledeci kontigent sa mnom, jer kad propustis termin kao sto cu ga ja propustiti sad, moras opet da se prijavis.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Poruka Kriznog štaba: Do petka ništa, a do tada razmislite

Ko da razmisli:classic_wacko:

"Jedi govna matori"

2 minutes ago, urosg3 said:

Ok, nisam 🙂 

Na radnim mestima je značajno, škole malo manje značajno. Ovo tržni centri i ugostiteljski objekti najmanje. Ako bi uspeo uspelo bi zbog radnih mesta, tu je najveća incidencija.
Imamo li neku procenu koliko je tačno procenata essential workers? Možda bi mogli i neki model da iščupamo?

Ne znam za ovo, skole su visoko znacajne..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ok, nisam 🙂 

Na radnim mestima je značajno, škole malo manje značajno. Ovo tržni centri i ugostiteljski objekti najmanje. Ako bi uspeo uspelo bi zbog radnih mesta, tu je najveća incidencija.
Imamo li neku procenu koliko je tačno procenata essential workers? Možda bi mogli i neki model da iščupamo?

 

Jmb li ga. Kapiram da kada krene ovako agresivno da raste i kada se u velikoj meri poveća broj zaraženih, nije beznačajno i ono što se spreči u ugostiteljskim objektima (računamo samo one koji poštuju mere) i tržnim centrima.

 

Ono što bi sigurno pravilo razliku je potpuno sprečavanje masovnih žurki, i generalno kafića u kojima se propisana pravila ne poštuju. Tu mislim da u svakom trenutku dolazi do zaražavanja.

 

Ali u principu pričam napamet, nisam baš video puno stvari gde neko bilo šta od ovoga tvrdi i ima neke čvrste podatke iza sebe

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Jmb li ga. Kapiram da kada krene ovako agresivno da raste i kada se u velikoj meri poveća broj zaraženih, nije beznačajno i ono što se spreči u ugostiteljskim objektima (računamo samo one koji poštuju mere) i tržnim centrima.

 

Ono što bi sigurno pravilo razliku je potpuno sprečavanje masovnih žurki, i generalno kafića u kojima se propisana pravila ne poštuju. Tu mislim da u svakom trenutku dolazi do zaražavanja.

 

Ali u principu pričam napamet, nisam baš video puno stvari gde neko bilo šta od ovoga tvrdi i ima neke čvrste podatke iza sebe

Ne znam, od ovog mog životnog okruženja, ljudi koji su svedočili kako su pokupili virus na spisku nema žurki, nema kafića, nema tržnih centara. Radna mesta by far, porodični kontakti, pa onda sve ostalo.
Imam utisak, nemam dokaza, ali i ja mislim da bi ako pauziraš radna mesta imao rezultat, i da je u radnim mestima tajna kako lockdown ne funkcioniše bi trebalo. E sad ako je zaista 20% essential workers, pa hej to je dovoljan rezervoar za sve.
Još kad bi to bila preporuka, da se država dogovori sa poslodavcima, mislim da bi bilo odlično.

Sad možda smo mi u takvoj životnoj fazi, pa eto...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Crni Bombarder said:

Otkud sad ovo?
Nikad nisam nigde procitao da stalno moras da obnavljas prijavu :classic_ohmy:

 

Ne treba stalno da obnavljas prijavu. Ali ako dobijes termin i ne dodjes moras da se prijavis opet. Ne postoji mogucnost da se odlozi.

 

Negativan PCR, btw.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zoe Bg said:

U ponedeljeka koleginica primila Sinopharm prvu dozu u BelExpu. 

Trebalo bi da je i neka kolicina Sputnika stigla ovih dana. 

 

Sad mi sefovica kuka da dugo ceka za sinopharm. 

 

Na lokalnoj tv kazu trenutno Fajzer i AZ imaju. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

 

Sad mi sefovica kuka da dugo ceka za sinopharm. 

 

Na lokalnoj tv kazu trenutno Fajzer i AZ imaju. 

Ma nema tu reda nikakvog, moja koleginica je trebalo i ranije kad se uporedi sa mladjima koji su pre nje dobili ali eto, dobro je stigla. Cekala je i ona dugo, mozda bude uskoro :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

Ajmo jedno matematicko pitanje.....   po najnovijim informacijama je vakcinisano preko 1.2 miliona gradjana....   registrovano je prelezanih 500.000... neregistrovanih jos duplo ili troduplo- jer su kod jednog registrovanog zatvarali cele porodice - i iako su imali sve (blage ) simptome , nisu registrovani... - a svima je receno da najmanje 6-7 meseci jos ne trebaju primati vakcine..  dakle oko 1.5-2 miliona je prelezalo ( registrovano i neregistrovano ).....  dakle oko pola populacije u Srbiji...  odakle onda sad treci talas ?

 

Pre svega - ograda: govorimo o našim "brojkama"

 

Kada bih na ovo odgovarao pre nekoliko dana rekao bih da je neistina da postoji neki rast. O talasu, pritisku na bolnice se govorka već desetak dana iako je broj hospitalizovanih u onom excelu padao.

Zvanične brojke hospitalizovanih su bile u padu do okvirno 10.2. 

 

Teško je napraviti procenu talasa za sada, jer smo bili veoma visoko sa brojkama hospitalizovanih.

 

U toku novembra meseca se broj hospitalizovanih pojačavao za 180 na dan.

Sada (u poslednjih 11 dana) je rast sa nekih 40 na dan prosečno, ali je broj hospitalizovanih relativno velik, što vučemo iz prošlog talasa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...