Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Naravno to sve stoji ali ti lekovi prvo treba da budu moguci da se kupe u apoteci u Srbiji, sta vredi da znas za novi odlican lek ako tamo ne mozes da dobijes, a drugo je da lek mozda i moze da se nabavi ali kosta preskupo.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

A sto bi isla da slusas o maticnim celijama a ne o necemu sto ti je bitno u praksi? ozbiljno pitam jer to kod nas mozes da biras. Pa neki idu u Las Vegas da slusaju kobajagi o maticnim celijama, do obidju kazina, a neki idu na ozbiljna predavanja i training day.

 

Imate kontuiniranu medicinsku edukaciju ili nemate? Malo si me zbunila. Continuing education znaci kontinuirana medicinska edukacija. A to ukljucuje training days. Znam firme koje to nude u SR. Ako nema zainteresavanih, odustanu, ali znam da postoji u ponudi.

 

 

Jesam ti pomenalu da imam skoro 20 godina u zdravstvenoj industriji? Mislim ako planiras da me propitas kako znam sta se radi....

 

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Pa, eto, nek promene to, na primer, u 2 godine - ja za apoteku moram svake dve godine, a i za te dve godine se toliko toga promeni. U Srbiji 7 godina, malo je predugo za sve promene koje se desavaju.

 

Vidi, najmanje sto ocekujem od jednog gastroenterologa (u slucaju koji sam navela) je da "u dusu" zna i prati BAR ONE lekove koje propisuje, ako ne stize da se upoznaje s novim lekovima

 

Vama dvema treba čestitati na savršenoj sposobnosti da ne prepoznate sarkazam i na savršenoj sposobnosti da obesmislite nečiji post, hvatajući se za trivije, umesto za suštinu...stoga i odgovaram obema ovako...

 

Pokušala sam da objasnim šta se dešava sa zdravstvenim sistemom u Srbiji, a bogami i dobrom delu Evrope, vi se uhvatili KME...

 

No, dobro...ta KME traje svih 7 godina i potrebno nam je ukupno 140 bodova ukupno, obaveznih 10 po godini...tih 10 obezbedi komora, ostatak moram da platim....i šta mislite, gde su bile matične ćelije?

Dalje, ja sam sad domska i patronažna, a većina kurseva su sad većinom za bolničke sestre-ako već govorimo o pravoj i meni potrebnoj edukaciji...slična stvar je i sa lekarima...

 

Ja i pišem prvenstveno o primaru, ne sećam se da sam nešto pisala o bolnicama, premda sam radila i tamo...

 

A da ja sad ne propustim bitno-zdravstvena industrija ne bi smela da postojini ni kao pojam, ali eto, možda si i sama si dala odgovor zašto zdravstvo propada...

 

Dočekaćemo da nam mobilni telefoni rade EKG, ŠUK, puls, saturaciju,TT i ostalo, pa će se slati kod lekara, a on će prebaciti lekove u nekakav tabletomat, pa nećeš videti ni lekara ni farmaceuta...

 

Već imam sliku u glavi ako imate problema sa varenjem, molimo pritisnite taster 1, ako imate problema sa disanjem, taster 2...ako želite razgovor sa lekarom, pritisnite 0 beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep: Ovaj razgovor može biti snimljen u cilju poboljšanja naših usluga....molimo sačekajte, vaš poziv je 57 po redu.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nek si nam i kaz'la!!

 

Edit: ako me oci ne varaju, mi ukazujemo na manjkavosti zdravstvenog sistema u Srbiji, uporedjujuci ga s nekim drugim zdravstvenim sistemima, bar u onim segmentima u kojima bi mogao biti uporediv,  ti dodjes i galamis po topicu, i na kraju nas obavestis da zdravstveni sistem u Srbiji ne funkcionise dobro...

 

Opet cu isto:"Ja te vise ne bih zadrzavao..."

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Premotao sam Kona kod Miljkovićke, odavno nije bio ovako dobar. Počinjem da ga razumem, pomalo.

Tek sad ga ne razumem: ako je, kako kaze "vojnik struke",  onda treba da bude kategorican: njegove preporuke se ne usvajaju - on daje ostavku na clanstvo u kriznom stabu i na konferenciji za stampu objasni javnosti zasto. Posle ode na pecanje i mirno spava. To sto on ide od jedne tv do druge i pravda se da je u stabu nadglasan ne oslobadja ga od odgovornosti.  Da citiram Kesica, to njegovo "kme, kme" ga ne oslobadja odgovornosti za humanitarnu katastrofu koja nam se desava. Da li igde na planeti postoji jos jedan epidemiolog koji ima drzavno obezbedjenje kao sto ga danas ima Kon? Koliko god da sam zapanjena onim sto mu se desava od strane antivaksera, ne mogu da se otmem utisku da je sam sebi to zakuvao. Skupa ga kosta orden koji je od AV dobio nakon sto su "pobedili" zarazu i odradili za AV izbore. 

Edited by Pletilja
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Helena said:

@Sunshine StateGde ja to galamim i kako-to što sam povredila vaša tanana osećanja kad sam rekla nikad ne ubodete suštinu?

 

A vi često puta ne ukazujete na manjakovsti, nego prosto...khm...nežno obesmislite to sto pisem...:classic_sleep:

 

44 minutes ago, Helena said:

 

Vama dvema treba čestitati na savršenoj sposobnosti da ne prepoznate sarkazam i na savršenoj sposobnosti da obesmislite nečiji post, hvatajući se za trivije, umesto za suštinu...stoga i odgovaram obema ovako...

 

 

 

11 hours ago, Helena said:

 

I nema šta da mi bude neprijatno, ti imaš svoj način spinovanja, navikla sam..

 

Zato ste vi tu Vox doktori, da "pratite i znate i savetujete"

 

13 hours ago, Helena said:

Mani ti tvoj animozitet prema meni, ne kažem to ja, kaže Alemka, infektolog i imunolog, redovni profesor riječkog MF i sigurno su joj poznate te skraćenice, verovatno bolje nego tebi...

 

Nijedan tvoj post nije prosao bez neke licne prozivke, podbadanja, itd...

 

A rekla sam sebi, jos onomad, da ti vise necu odgovarati, vec je trebalo odmah k'o @erwin sto je uradio

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa, eto, nek promene to, na primer, u 2 godine - ja za apoteku moram svake dve godine, a i za te dve godine se toliko toga promeni. U Srbiji 7 godina, malo je predugo za sve promene koje se desavaju.

 

Vidi, najmanje sto ocekujem od jednog gastroenterologa (u slucaju koji sam navela) je da "u dusu" zna i prati BAR ONE lekove koje propisuje, ako ne stize da se upoznaje s novim lekovima

 

Pitam moju dr opste prakse koliko dugo smem da uzimam blokatore protrombinske pumpe a ona potegne rukom u dzep uniforme i pokaze mi bliser Nolpaze i kaze "bez ovoga ne izlazim iz kuce". Posle mi je napisala i koji caj da spremam sebi "jer je njenom muzu puno pomogao sa gastritisom". Ni kod veterinara nije bolje: usvojenu macu iz azila je pratilo i obavestenje da dozivotno mora da uzima jedan enzim, bocica kosta od 1500 do 2000 rsd i jako se tesko nabavlja. Na kontroli kod naseg veta raportiram koju terapiju maca ima a on mi kaze "ko vam je to rekao, taj protokol je odavno napusten". I posle se cudimo sto narod nema poveranja u medicinu? 

Link to comment
Share on other sites

Sto rece Angelia das im pravo da izaberu pa ih onda osudis sto su krivo izabrali. 
Ja zapravo ni ne znam zasto nisu uveli obaveznu vakcinaciju [emoji854]
Sad proguglah, ako je istina, u Italiji nisu uveli zato sto bi u tom slucaju morali imati dovoljno vakcina da nas sve vakcinisu, a oni ih nemaju. Dal je moguce da je to razlog? 
Kod vas je vakcinisano preko 80%. Ne verujem da nemate još vakcina za ostatak.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Dočekaćemo da nam mobilni telefoni rade EKG, ŠUK, puls, saturaciju,TT i ostalo, pa će se slati kod lekara, a on će prebaciti lekove u nekakav tabletomat, pa nećeš videti ni lekara ni farmaceuta...

 

Već imam sliku u glavi ako imate problema sa varenjem, molimo pritisnite taster 1, ako imate problema sa disanjem, taster 2...ako želite razgovor sa lekarom, pritisnite 0 beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep: Ovaj razgovor može biti snimljen u cilju poboljšanja naših usluga....molimo sačekajte, vaš poziv je 57 po redu.....

 

Glede drugog pasusa, moglo bi te zanimati ovo: https://www.philosophy.ox.ac.uk/oxford-empathy-programme

Postoji nekoliko godina unazad vise inicijativa kojima se zeli vratiti ta strana medicinske nege. Ovo sto sam poslao je krenulo od 2015. 

Glede prvog pasusa, uloga kompjutera ima i sledecuu pozitivnu stranu. Naime, razvijaju se algoritmi koji mogu da pomognu da se brze nego ranije pronadju nove supstance sa antibiotskim svojstvima, nova jedinjenja koja mogu da posluze za kreiranje efikasnijih lekova, a videli smo i da napredak tehnologije omogucava brze sekvenciranje genoma i potragu za efikasnim metodama kreiranja vakcina (delili smo pre koji mesec linkove gde se govorilo o tome - par koji stoji iza Bionteka je za jedan vikend, zahvaljujuci tehnologiji, imao vise potencijalnih resenja za to kako bi vakcinacija izgledala). Prosto, to je alatka. Nekad smo imali vatru i koplje, sad imamo kompjutere. Bice i negativnih pojava, kao sto je bilo sa kopljima i vatrom, ali bice i korisnih stvari, kao na sledecem linku: https://www.ibm.com/topics/artificial-intelligence-medicine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Pletilja said:

 "ko vam je to rekao, taj protokol je odavno napusten". I posle se cudimo sto narod nema poveranja u medicinu? 

 

Ja bih to jos malo dodatno precizirala i rasclanila. Narod nema poverenja u lekare. Ili jos cesce, iskazuje neko lazno poverenje laskajuci im i noseci im poklone, sve to u uverenju da su u zavisnom polozaju kad su bolesni i da ne smeju da uvrede lekara postavljajuci pitanja koja bi mogla da se shvate kao da preispituju njegovu strucnost. Istovremeno su spremni da prihvate bilo koji savet s youtuba ili od komsinice, pa makar bio u direktnoj suprotnosti s onim sto je lekar rekao.

Na isti nacin lekari nemaju poverenja u one koji im odredjuju protokole, uvode nove lekove, propisuju kako ce da rade. Zato se radije drze starog i proverenog (npr antibiotici uvek i svuda, rendgen obavezan, nikako vakcina za trudnice i sl), nego da prate preporuke i rizikuju da budu prvi u necemu, pa posle snose posledice ako nesto krene po zlu. Pri tome su i oni skloni da preporuce cajeve, suplemente i ko zna sta, po sistemu nece da skodi, a u silnoj potrebi da ne iznevere pacijentovo poverenje i posalju ga kuci praznih ruku. Sto bi u Srbiji bio neoprostiv greh.

Primera radi, ja sam za ovih 17 godina u swe par puta bila kod lekara, kad mi se cinilo da mi nesto fali. Tu i tamo sam dobila poneki savet, ali nikada, ali bas nikada nekakav lek na recept. Ne sumnjam da bih se u Srbiji do ovih godina vec nagutala svega i svacega, ocigledno bez potrebe.

Moj zakljucak je da se u Srbiji radi o dugackom lancu nepoverenja koji se proteze od obicnog gradjanina na dnu piramide do vrha zdravstvenih vlasti koje donose preporuke i uvode eventualne promene u protokole lecenja. Pri cemu u Srbiji ni tu nije kraj, nego postoji i vrhovni vrac koji nabavlja respiratore, raznorazne ”pilule” i kojesta sto neko na svetu ima, a njemu se dopadne.

Inace, i u svedskom sistemu javnog zdravstva postoje ogranicenja u tom smislu da ce za istu dijagnozu neko dobiti skuplji lek, neko jeftiniju varijantu, a onaj najskuplji verovatno niko. Ali i tu je ono poverenje, gde lekar mora da opravda svoj izbor, a pacijenti da to prihvate. Znaci, uvek se radi o poverenju, i to u druge i u sebe same. To u Srbiji ne uspeva bas najbolje i odatle to sto se lekari radije drze starog i proverenog, a pacijenti odbijaju da napuste ordinaciju bez bar tri recepta i bar dva uputa za nekakva snimanja, od cega im ustvari nista ne treba.

Moje misljenje, naravno, ne mora da bude tacno.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, shonke said:

Kod vas je vakcinisano preko 80%. Ne verujem da nemate još vakcina za ostatak. 
 

Da ali i dalje nema dovoljno, sad su krenuli sa trecom dozom kod zdravstvenih radnika i over 80.

Evo procenata po starosnim grupama (zuto-cekaju drugu dozu, tirkizni kompletno vakcinisani, u zagradi monodoza, zadnja kolona je treca doza)

qIrJs1e.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ja bih to jos malo dodatno precizirala i rasclanila. Narod nema poverenja u lekare. Ili jos cesce, iskazuje neko lazno poverenje laskajuci im i noseci im poklone, sve to u uverenju da su u zavisnom polozaju kad su bolesni i da ne smeju da uvrede lekara postavljajuci pitanja koja bi mogla da se shvate kao da preispituju njegovu strucnost. Istovremeno su spremni da prihvate bilo koji savet s youtuba ili od komsinice, pa makar bio u direktnoj suprotnosti s onim sto je lekar rekao.

Na isti nacin lekari nemaju poverenja u one koji im odredjuju protokole, uvode nove lekove, propisuju kako ce da rade. Zato se radije drze starog i proverenog (npr antibiotici uvek i svuda, rendgen obavezan, nikako vakcina za trudnice i sl), nego da prate preporuke i rizikuju da budu prvi u necemu, pa posle snose posledice ako nesto krene po zlu. Pri tome su i oni skloni da preporuce cajeve, suplemente i ko zna sta, po sistemu nece da skodi, a u silnoj potrebi da ne iznevere pacijentovo poverenje i posalju ga kuci praznih ruku. Sto bi u Srbiji bio neoprostiv greh.

Primera radi, ja sam za ovih 17 godina u swe par puta bila kod lekara, kad mi se cinilo da mi nesto fali. Tu i tamo sam dobila poneki savet, ali nikada, ali bas nikada nekakav lek na recept. Ne sumnjam da bih se u Srbiji do ovih godina vec nagutala svega i svacega, ocigledno bez potrebe.

Moj zakljucak je da se u Srbiji radi o dugackom lancu nepoverenja koji se proteze od obicnog gradjanina na dnu piramide do vrha zdravstvenih vlasti koje donose preporuke i uvode eventualne promene u protokole lecenja. Pri cemu u Srbiji ni tu nije kraj, nego postoji i vrhovni vrac koji nabavlja respiratore, raznorazne ”pilule” i kojesta sto neko na svetu ima, a njemu se dopadne.

Inace, i u svedskom sistemu javnog zdravstva postoje ogranicenja u tom smislu da ce za istu dijagnozu neko dobiti skuplji lek, neko jeftiniju varijantu, a onaj najskuplji verovatno niko. Ali i tu je ono poverenje, gde lekar mora da opravda svoj izbor, a pacijenti da to prihvate. Znaci, uvek se radi o poverenju, i to u druge i u sebe same. To u Srbiji ne uspeva bas najbolje i odatle to sto se lekari radije drze starog i proverenog, a pacijenti odbijaju da napuste ordinaciju bez bar tri recepta i bar dva uputa za nekakva snimanja, od cega im ustvari nista ne treba.

Moje misljenje, naravno, ne mora da bude tacno.

 

Tačno je i ne važi samo za medicinski sistem.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče CME (kontinuirane medicinske edukacije), taj recept iz Srbije je i ovde sličan, samo je rok 5 godina, mora da se sakupi 250 poena (od toga 150 specifično za granu medicine kojom se bavi) da bi se obnovila licenca (recimo jednosatno predavanje nosi 1-2 poena, 2-3-dnevni kursevi tako oko 30, itd) i to je apsolutna odgovornost lekara. I to nema veze sa smernicama, one postoje, one su osnov za kliničku praksu, ali nikom se ne zabranjuje da odstupi od njih, ako je to “evidence-based”. E tu je CME odličan alat, da se vidi šta ima novo, šta je trenutno aktuelno, šta kaže nauka. Jer, smernice se dopunjuju i obnavljaju jednom u 10ak godina, a medicina ne može toliko da čeka. 
 

E sad, ja verujem da je dostupnost CME u Srbiji upitna i verujem Heleni kad kaže da ona mora da sluša o stvarima koje nit je interesuju, nit’ joj trebaju za svakodnevni rad, a izbor je ograničen. Ja ovde imam ali bukvalno ako hoću svaki dan neki kurs, online kurs/webinar, u bolnici svakog ponedeljka imamo predavanja koja nose po 1 poen (svako od nas dobije temu pa je predstavi, negde oko 30-35 godišnje, isto toliko poena), a na kraju krajeva ima pregršt odličnih stručnih časopisa gde svaki broj ima jednu CME temu, znači review članak sa aktuelnim saznanjima, sa testom na kraju koji nose po 2 poena. Samo na te tekstove/teatove iz časopisa ja mogu ako ih redovno radim da sakupim tih 250 poena (trenutno imam na kontu u poslednjih 5 godina preko 600 poena), a ako odem na 1-2 kursa godišnje, onda je tih 250 bez problema dostižno.

 

Naravno da je u Srbiji dostupnost takvih kurseva i edukacija drastično manja i da je meni to ovde daleko lakše (mada, onako na brzinu preleteh preko tabela KME na sajtu lekarske komore Srbije, toliko malo ih nije, besplatne su i ima prilično interesantnih tema, no, ne bih da se mešam jer ne znam stvarno stanje), ali CME jeste bila i ostaje lična i profesionalna odgovornost pojedinca. Svaki zdravstveni radnik (mora da) zna da je samim stupanjem u profesiju sebe obavezao da prati aktuelna dešavanja u struci i da se obrazuje. Izgovori - nema, ne postoje, ne mogu da platim i sl. su neprihvatljivi. U krajnjem slučaju, internet je širok, svako ko zna šta i gde traži može kvalitetno i besplatno da se edukuje, pa i ako to ne donosi poene, neophodno je.

 

12 minutes ago, Kronostime said:

Da se razumemo: doticna medicinska sestra je na sebe preuzela ulogu doktora i leci pacijenta, odredjue mu na svoju ruku terapiju i pruza mu zdravstvene usluge van ovlascene medicinske ustanove.

Pravnici - kvalifikacija?


Član 251., stav (2) KZ

Edited by Eddard
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Da se razumemo: doticna medicinska sestra je na sebe preuzela ulogu doktora i leci pacijenta, odredjue mu na svoju ruku terapiju i pruza mu zdravstvene usluge van ovlascene medicinske ustanove.

Pravnici - kvalifikacija?

Meni je ovdje jasno kao dan da zena zeli da postane udovica. 

  • Like 4
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kronostime said:

Da se razumemo: doticna medicinska sestra je na sebe preuzela ulogu doktora i leci pacijenta, odredjue mu na svoju ruku terapiju i pruza mu zdravstvene usluge van ovlascene medicinske ustanove.

Pravnici - kvalifikacija?

Žao mi čoveka ali takve su okolnosti. Ti znaš, ja znam, svi znamo šta je tačan odgovor kad su već okolnosti ovakve:
"Da draga!"
To smo tačno naučili u zoru bračnog života, ta jednostavna rečenica koja donosi mir, spokoj i kvalitet u život.

Žao mi čoveka i dalje, ali kao da ima izbora?

Link to comment
Share on other sites

.

 

Vec nekoliko meseci, posle Britanije , Rusije, I Izraela  se moze nazreti kuda ide pandemija i koliki je zapravo uticaj Delta varijante, ...Mnogi to nisu zeleli da vide, ili priznaju ,strucna javnost u Britaniji o tome govori otvoreno....

 

 

The delta variant has wrecked any chance of herd immunity, a panel of experts including the head of the Oxford vaccine team said as they called for an end to mass testing so Britain can start to live with Covid.

  • Prof Andrew Pollard, who led the Oxford vaccine team, said it was clear that the delta variant could infect people who had been vaccinated, which made herd immunity impossible to reach even with high vaccine uptake. Speaking to the all-party parliamentary group on Covid, Sir Andrew said:
  •  "We don't have anything that will stop transmission, so I think we are in a situation where herd immunity is not a possibility and I suspect the virus will throw up a new variant that is even better at infecting vaccinated individuals."

    Sir Andrew argued that, if mass testing was not stopped, Britain could be in a situation of continually vaccinating the population.

    "I think as we look at the adult population going forward, if we continue to chase community testing and are worried about those results, we're going to end up in a situation where we're constantly boosting to try and deal with something which is not manageable," he said.

  • Prof Hunter, who advises the World Health Organisation on Covid, also said it was time to change the way the data was collected and recorded as the virus became endemic.

    "We need to start moving away from just reporting infections, or just reporting positive cases admitted to hospital, to actually start reporting the number of people who are ill because of Covid," he added. "Otherwise we are going to be frightening ourselves with very high numbers that actually don't translate into disease burden."

  • Dr Ruchi Sinha, consultant paediatrician at Imperial College Healthcare NHS Trust, told MPs and peers that choosing not to vaccinate children would be unlikely to cause problems in the health service."What matters is the burden of patient hospitalisation and critical care and actually there hasn't been as much with this delta variant," she said. "They tend to be the children who have got their comorbidities, obesity, or severe neurological problems and those children are already considered for vaccination. Covid on its own in paediatrics is not the problem."

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

Jedno pitanjce: jesi li primio 2. dozu P/B vakcine (sad kao buster)? Znam da si po nemackim pravilima, posto su bio prethodno inficiran, prvobitno primio samo 1 dozu i u Nemackoj tretiran kao potpuno vakcinisan.

Ako jesi (sada primio 2. dozu) - hoce li to priznati u USA kao potpunu vakcinaciju (razumela sam da uskoro ides tamo) ili moras i 3. dozu da primis (tj. moras da primis 2 doze u nekom kratkom roku - i kolikom)?

Bas me zanima kako su sad ovo regulisali, tj. kako se medjunarodno "priznaju" pravila jedne zemlje u drugoj kod ovako (uslovno receno) komplikovanijih slucajeva. Znamo da se Sputnik i kineske vakcine ne priznaju na Zapadu, ali me zanima kako je medju tzv. zapadnim zemljama koje imaju razlicita "lokalna" pravila.

 

U Nemackoj je takodje posle 1. doze AZ mnogo ljudi primilo P/B kao 2. dozu. Da li to sad npr. Ameri priznaju kao potpunu vakcinaciju ili moraju obe doze da budu iste? Bese AZ nije odobrena u USA. Priznaju li nekome iz Evrope da je potpuno vakcinisan ako je primio 2 AZ vakcine?

 

Ako sam dobro procitala/zapamtila  @Sunshine State je primila 2 doze P/B u Srbiji i onda ih  u Nemackoj "prevela"/upisala. Jesi li morala da se ponovo vakcinises u USA ili su ti priznali tu potvrdu iz Evrope (tacnije vakcinaciju u Srbiji)? Mozda si i pisala o ovome pa mi je promaklo (izvinjavam se u tom slucaju sto ponovo pitam).

Edited by wwww
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...