Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

43 minutes ago, urosg3 said:

Ako Mita vakcinisan može da širi virus onda ti je manje više isto.

Da li bi vakcinisani Mita oko kojeg je vakcinisano 70% Miletatm i onda mogao da se zarazi pa time i dalje prenosi virus dalje? 

I BCG vakcina pruza samo 70% efikasnosti pa ipak epidemija tuberkoloze ne izbija,jel tako?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Crni Bombarder said:

Da li bi vakcinisani Mita oko kojeg je vakcinisano 70% Miletatm i onda mogao da se zarazi pa time i dalje prenosi virus dalje? 

I BCG vakcina pruza samo 70% efikasnosti pa ipak epidemija tuberkoloze ne izbija,jel tako?

I opet sve 5, ali Mita nam je ekstremni primer, u stvari ne toliko Mita koliko njegova kolegnica. Mita vakcinisan/nevakcinisan u ovom primeru može da bude zarazan. Dakle Mita mora da nosi masku, iako ni maska nije potupuna zaštita, ali smanjuje verovatnoću. U slučaju Mite and co igramo se verovatnoćama.
Odgovorni Mita bi se vakcinisao i nosio masku na uvek jer deli prostor sa ranjivom populacijom. 
To bi bio idelni scenario. Ne delimo svi taj prostor sa ranjivom populacijom, neki rizik postoji u svim apektima života, tako i ovde. Zato i jeste vakcinacija potpuni odgovor, željeni ishod.
Taj ishod vidim ovako:

- vakcinacija traje koliko traje vakcinišu se oni koji hoće/smeju/daju se nagovoriti
- Prođe x vremena za puni efekat vakcinacije
- postajemo Teksas / Misisipi obavezne mere se ukidaju, ostaju preporuke, pa ko voli, želi, samo napred, prema svojoj pameti.

Za sada to izgleda tako, šta nosi budućnost pojma nemam.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Znam ja ko su antivaxeri, ali na ovom forumu provejava da svako ko ne zeli da primi vakcinu je antivaxer.

...

 

Ne, to su samo štetne budale.

 

U mom mozgu sve to jesu antivaxeri i sve bih njih poslao na društveno korisni rad nošenja boca s kiseonikom (i ostale vrste pomoći pacijentima) u kovid bolnicu, naravno, svima bih ukinuo sve građanske privilegije tipa pravo na zaposlenje, putovanje, boravak na javnim mestima i sl.  Pa nek svoje sumnje i slobodu izbora praktikuju u svoja 4 zida.

 

Da ne zaboravimo, sloboda nije stanje apsolutne slobode i anarhije već je svačija sloboda i u najliberalnijim društvima ograničena pravom da ne ugrožavaš tuđe slobode.  A gorepomenuti upravo to i rade najstrašnije.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Sta vam smeta ako neko ne zeli da se vakcinise? vi se vakcinisite i vi ste imuni.

Već deset puta smo ponovili zašto, jel treba i jedanaesti put?

 

Hint: mali deo stanovništva koji ne može da se vakciniše zbog imunološkolih oboljenja itd.

 

EDIT: @handys me preduhitrio, sjajno objašnjenje. Copy/paste za sledeći put.

Edited by Darko
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Sve 5 sve se slažem, ama zar nas ne ubeđuju da vakcinisani i dalje mogu da bude prenosioci, sećaš se kad sam pisao "ili maske ili mere" to je bio glavni argument.
Ako Mita vakcinisan može da širi virus onda ti je manje više isto.

 

Pa bio je pre 2 dana cini mi se onaj tekst u kome direktorka CDC kaze da po poslednjim podacima vakcinisani ne mogu da budu prenosioci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

da, ali je fora da ne zele da ispadne da se politicari guraju preko reda. Ovo je juce i ministar zdravlja izricito rekao na KZS. Vec sam pisala o dvojici koji su se preko reda vakcinisali, sto je izazvalo frku. A bila je i frka kad je (cini mi se) Rudi Feler predlozio da se fudbaleri vakcinisu "kao primer" - ne da su ga populjuvali svi redom (s razlogom).

 

Za sada je dovoljno sto se Predsednik vakcinisao za primer (mislim da je on vrlo cenjen i kod simpatizera drugih partija), videcemo kako ce proci naredna sedmica s ovim kontingentom doza AZ za starije od 60. Pretpostavljam da ako bude previse skeptika da ce se onda i ona vakcinisati (osim ako recimo ima neku bolest koja ukazuje na rizik od AZ, neki problem s trombozom, neku autoimunu bolest ili sta vec moze da bude kriticno). Pretpostavljam da je bitno i da se kampanja dozira, kao sto rekoh za sada bi trebalo da ima sasvim dovoljno ljudi koji bi da se vakcinisu u narednih par meseci. A najavili su i da ce se u kampanju ukljuciti neke javne licnosti propisnih godina (iz sveta zabave itd.).

woow a predsednik je jako bitan, pa eto on se vakcinisao. Merkel se bas sada trebala vakcinisati AZ da pokaze da je vakcina dobra za starije od 60god. 

28 minutes ago, fancy said:

 

Ne, to su samo štetne budale.

 

U mom mozgu sve to jesu antivaxeri i sve bih njih poslao na društveno korisni rad nošenja boca s kiseonikom (i ostale vrste pomoći pacijentima) u kovid bolnicu, naravno, svima bih ukinuo sve građanske privilegije tipa pravo na zaposlenje, putovanje, boravak na javnim mestima i sl.  Pa nek svoje sumnje i slobodu izbora praktikuju u svoja 4 zida.

 

Da ne zaboravimo, sloboda nije stanje apsolutne slobode i anarhije već je svačija sloboda i u najliberalnijim društvima ograničena pravom da ne ugrožavaš tuđe slobode.  A gorepomenuti upravo to i rade najstrašnije.

Zasto bi ih poslao tamo kad ste pisali ranije da se oni ne mogu zaraziti? Ja sam pisao da spremacice nose samo masku u crvenoj zoni, a oovi sto menjaju boce sa kiseonikom ni to, pa se niko nije zarazio od njih, i vi svi pisete da se oni ne mogu zarazit. Pa sta ce onda tamo da ih nosi, kad se nece zarazit? Svaki mesec dana menjate misljenje. Istrajte jednom. Ne cas ovako cas onako.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ridji said:

 

Pa bio je pre 2 dana cini mi se onaj tekst u kome direktorka CDC kaze da po poslednjim podacima vakcinisani ne mogu da budu prenosioci

a pre 5 dana je bio da mogu, ili verovatno mogu. Sad ne mogu . Sutra ce moci. Prekosutra ce umreti vakcinisani od AZ stariji od 65, a sledeci dan ce umreti mladji, pa ce onda vakcinisat se samo stariji, i tako u krug. 

Link to comment
Share on other sites

Idi citaj temu iz pocetka, pa kad procitas javi se.

1 minute ago, djura.net said:

nije mi jasno zasto se pecas na trol upise?

ajde ajde, trol, cim nemas bulji razlog za odgovor.

 

Jos od Jula-Avgusta pisem za ove sto menjaju boce sa kiseonikom da se ne zarazavaju, i sta je sad, jel se zarazavaju ili ne?

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Da li bi vakcinisani Mita oko kojeg je vakcinisano 70% Miletatm i onda mogao da se zarazi pa time i dalje prenosi virus dalje? 

I BCG vakcina pruza samo 70% efikasnosti pa ipak epidemija tuberkoloze ne izbija,jel tako?

da se ne pravim mnogo pametan jer bas i nisam strucan oko tih zaraza, ali mislim da tuberkuloza nije tako zarazna kao coronavirus.

negde sam procitao da je trenutno najzarazniji virus na svetu onaj koji izaziva male boginje (measles, chickenpox) i da je kod nas obuhvat vakcinacije na ovaj virus oko 95%.

secam se nekih epidemiologa koji su pre 5-10 godina govorili da cim obuhvat vakcinacije padne na 90-92% imamo neku omanju epidemiju sledece godine,

a kada je vakcinacija pala na nekih 80%, imali smo, mislim 2017-18 ozbiljniju epidemiju na teritoriji svih vecih gradova u Srbiji.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

da se ne pravim mnogo pametan jer bas i nisam strucan oko tih zaraza, ali mislim da tuberkuloza nije tako zarazna kao coronavirus.

negde sam procitao da je trenutno najzarazniji virus na svetu onaj koji izaziva male boginje (measles, chickenpox) i da je kod nas obuhvat vakcinacije na ovaj virus oko 95%.

secam se nekih epidemiologa koji su pre 5-10 godina govorili da cim obuhvat vakcinacije padne na 90-92% imamo neku omanju epidemiju sledece godine,

a kada je vakcinacija pala na nekih 80%, imali smo, mislim 2017-18 ozbiljniju epidemiju na teritoriji svih vecih gradova u Srbiji.

Upravo. Plus, BSZ smo primili SVI. I onda niza efikasnost ne smeta. Kao sto ne bi smetala ni kinezu da se vakcinisemo svi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, urosg3 said:

Za sada to izgleda tako, šta nosi budućnost pojma nemam.
 

 

Jedino mislim da je jedna varijabla koja treba uvek da nam bude pred ocima ta da se virus menja. Cini mi se da su brzo posle pocetka pandemije recene, i to ne kod nas, vec i vani, dve stvari koje mogu da budu vrlo opasne. Prva je bila da virus jako sporo mutira. Druga je bila, mada to nisu svi rekli, ali je nekako ostalo, da virus svakako mutira ka bezopasnijim oblicima. Iako je to umirilo ljude u prvi mah, mislim da bi moglo da ima kontraefekat.

Naime, to sto virus sporo mutira nama laicima ne znaci nista jer nisu definisani parametri brzine - sporo u odnosu na sta, sporo koliko tacno, itd. Takodje, nema nikakvog osnova da se kaze da virus nuzno mutira u blaze oblike. To ako se uzme neka pretpostavka o evoluciji kao gotovo svesnom mehanizmu razvoja zivih bica (uzmimo za ovaj mah da je virus ziv) koji nuzno vodi ka balansu. Ona, naravno, nije tacna. Evolucija je clusterf**k svega i svacega, pa ko prezivi pricace.

Iako se moze ispostaviti kao preterana bojazan, prosto nisam siguran da imamo vremena da cekamo dodatni rad na vakcinama dok pustamo da se virus krece medju populacijom. Ovde cak ne moramo ni da mislimo na scenario u kome neko nekog direktno zarazi. Dovoljno je da postoji veliki rezervoar za mutacije, pa da sve padne u vodu. A mi ne znamo koliko bi to moglo brzo da se desi, mada znamo da je vec za godinu dana bilo nekoliko varijanti opasnijih od originala. Ja bih se sve slozio sa ljudima koji se misle da li da se vakcinisu da je ispunjeno sledecih 6 pretpostavki 1) Virus je relativno bezopasan, 2) Znamo tacno mehanizme sirenja i metode lecenja, 3) Znamo da je manje-vise u svom gotovom obliku i da nece dalje da mutira, 4) Oni koji cekaju vakcinu imaju logisticke mogucnosti da budu u sto vecoj izolaciji od onih koji su takodje nevakcinisani, 5) Vakcinisani ne mogu da prenesu virus dalje, 6) Vakcinisani ne mogu ponovo da se zaraze varijacijama. 

Cak i da kazemo da 1 nije toliko vazno, da je 2 skoro poznato, da necemo nikog ta teramo na 4, i da cak i 6 nije slucaj, pa cak ni 5, 3) je veliki faktor.

Znaci mi smo arms race sa virusom, koji ne ceka, ili ide po nekim svojim pravilima koja tek otkrivamo. Ne znamo da li imamo na raspolaganju vreme da ga ukrotimo, a skeptici upravo traze vreme da bi razmislili. Razumem to u potpunosti, ali prosto ne znam da li svet to moze sebi da priusti. Svet u globalu sigurno moze, ali pojedinci i grupe...to je vec pitanje.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ridji said:

 

Pa bio je pre 2 dana cini mi se onaj tekst u kome direktorka CDC kaze da po poslednjim podacima vakcinisani ne mogu da budu prenosioci

 

Ovaj: 

 https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/sars-cov-2-transmission-newly-infected-individuals-previous-infection

 

Direct evidence of the impact of vaccination on the risk of transmission is only available from one study, a large register-based household transmission study from Scotland...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Akiro said:

Sve što sledi nema veze sa tobom, Slaviša, ali dade mi nekako šlagvort za mnogo što-šta što mi je prekipelo otkada sam se vratio u ovu prokletiiju od zemlje. Tako da mirno preskoči čitanje.

 

Bolje da odemo u kolektivnu propast nego da se par psihijatrijskih slučajeva umobolnih marginalaca malo primire, milom ili silom, da ne sluđuju dalje već sluđen narod. BTW, pade mi nešto nepovezano napamet, devedesetih sam često čuo priču da treba da se čuju sve strane i da ne treba biti jednostran. Tada uglavnom žvaka prikrivenih nacionanista i pristalica Sepse, dovoljno svesnih da njihov stav u određenim krugovima nije popularan, pa nisu želeli baš otvoreno da se deklarišu.

 

Ako tome dodamo one, koji se, doduše, ne protive vakcini per se ali bojkotuju sve mere, koje bi mogli vakcinu da podrže, sanjajuću neku imaginarnu slobodu ili smatrajući da im niko ništa ne može, da su jači od sudbine, pa makar nas pokosila veoma realna pandemija, bolje je da se napusti ova zemlja. Samo još određene pripremne radove da istrpim u ovoj prokletinji od zemlje i Adios. 

 

U pravu je Slaviša, ne treba nikome ništa nametati. Pametniji popušta, a takvi nikada ovde nisu bili u većini. Treba većinu ostaviti da na miru uživaju u Vučiću, smrde i prde, da se banjaju jedan put sedmično da se koža i kosa te kolonjska voda Eau de Znoj kojim slučajem ne pokvare, da se upljuvavaju i lepe u svim okolnostima, i da im se nikako ne ugrozi najbitniji element kulture - pentranje po stolovima uz mile zvuke Cece i Seke. U prevodu, treba pustiti materijal od koga se pita ne pravi da uživa u svom prirodnom ambijentu, sada obogaćenom i Coronom. Neće grom u koprive, ništa im neće faliti, a onima kojima hoće, bolje da se sami sklone. Zašto i za koga se lekari žrtvuju i padaju sa nogu. Bolje im da odu u neku normalnu zemlju, gde će se njihovo znanje i rad odgovarajuće ceniti, a posao u zdravstvu ovde da ostave onima, koji su prošlog vikenda uživali u "slobodama" i njihovim pajtosima antivaxerima.

 

Da bi izbegao zamku da upadnem u fašističke ili gore ideje, dobrovoljno će se povući trajno čim budem mogao. 

Slazem se sa svim ovim.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tomiprunet said:

Super kad su za 2 meseca uspeli ispitati da li vakcinisani mogu biti zarazni ili ne. Svaka cast. 

A koji je po tebi period da se ovo moze ispitati?

Nemoj samo reci ne znam koji je. ali znam da ne moze za dva meseca.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, urosg3 said:

Jako me zanima optužnica protiv ove Jovana valjda. Šta li je tužilac zapakovao, koja mu je ideja, i kako će sprovesti dokazivanje. I kako će sud da ceni moguću štetu po javno zdravlje.
Mislim se nešto, hajd sad je nezamislivo, ali da zamislimo na trenutak na nekim izborima pobedi neka antivax ekipa. Šta će - da nam zabrane da se vakcinišemo, da pišemo o vakcinaciji, i da švercujemo decu preko grane da se vakcinišemo? Nisam siguran da je ovo pravi put, ali hajde da sačekamo optužnicu jako me zanima.
Texas +3,058
Mississippi +288

Ne da je pravi nego je jedini put. Da li misliš da neko može da poziva na nešto što ugrožava javno zdravlje i život, a da ne snosi posledice za svoje izgovorene reči i dela? Da li neko može da širi dezinformacije i lažne vesti koje mogu i koje izazviaju posledice a da ne prođe bez posledica?

Ja mislim da akcije treba da budu i strože i da kazne treba da budu rigoroznije. Mi smo sada došli u situaciju da nam je sve zatrovano sa ovakvim likovima i to treba pročistiti bez ikakvog oklevanja.

Kada antivakseri dođu na vlast neka sprovode svoje zakone, ali to se nikada neće desiti.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Clash said:

A koji je po tebi period da se ovo moze ispitati?

Nemoj samo reci ne znam koji je. ali znam da ne moze za dva meseca.

nemam pojma, ja bih očekivao da se to zna unapred, a da studija pokaže da li su tvorci vakcine u pravu.
Ali i ovaj "suggest" u naslovu mi je dovoljan da sama ruka kreće da skine/ne stavi masku jerbo sam vakcinisan, i ne širim virus.

2 minutes ago, Don Juan said:

Ne da je pravi nego je jedini put. Da li misliš da neko može da poziva na nešto što ugrožava javno zdravlje i život, a da ne snosi posledice za svoje izgovorene reči i dela? Da li neko može da širi dezinformacije i lažne vesti koje mogu i koje izazviaju posledice a da ne prođe bez posledica?

Ja mislim da akcije treba da budu i strože i da kazne treba da budu rigoroznije. Mi smo sada došli u situaciju da nam je sve zatrovano sa ovakvim likovima i to treba pročistiti bez ikakvog oklevanja.

Kada antivakseri dođu na vlast neka sprovode svoje zakone, ali to se nikada neće desiti.

Ceo moj život raznorazni političari šire dezinformacije i lažne vesti i najčešće prođu bez posledica. A tek kakvi su ti likovi to je posebna basna.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Ceo moj život raznorazni političari šire dezinformacije i lažne vesti i najčešće prođu bez posledica. A tek kakvi su ti likovi to je posebna basna

Ovde konkretno pričamo o jednoj grupi ljudi, koju treba goniti na svakom mestu gde se nađu, ali brutalno goniti, plus zabraniti pristum svim mestima gde mogu širiti svoje ludilo i dezinformacije.

Apsolutno nema potrebe da umanjuješ zločin koji rade svih ovih godina, a što je kulminaciju doživelo ovih dana. To što se ujedno radi, uglavnom, o desničarima i ultra desničarima, me apsolutno ne čudi. Kako se zovu? Patriote? 

Motkom.

Edited by Don Juan
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...