Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, implant said:

 

Pa i nije, navodno je oko 600k zaraženih ukupno od početka. Neka su smanjene cifre i 3 puta, uračunaj i asimptomatske, nema šanse da je više od 3, 3 i po miliona ljudi zakačilo ovo. Lupetam cifre, verovatno je znatno manja brojka u pitanju tako da je rezervoar još uvek dovoljno velik. A vakcinacija, pa mi smo ispod milion i po sa prvom dozom a ispod milion sa obe, nedovoljno je to.

 

A sta mislis o ovim talasima...zapravo repovima talasa, zar nije to dokaz da Sinofarm, dominantna vakcina u Srbiji, ipak presporo funckionise. Ona je mozda dobra na kraju, ali dozvoljava ogroman vremenski period kada je covek i dalje ranjiv.

 

EDIT: Opet neke sumnje o AstraZeneka vakcini. Jel cuo neko nesto lose o toj vakcini ovde? Mada, istina je, ovde je jedva nekih 50k ljudi vakcinisano njom.

Edited by Hugo Punch
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Hugo Punch said:

 

A sta mislis o ovim talasima...zapravo repovima talasa, zar nije to dokaz da Sinofarm, dominantna vakcina u Srbiji, ipak presporo funckionise. Ona je mozda dobra na kraju, ali dozvoljava ogroman vremenski period kada je covek i dalje ranjiv.

 

Mogu samo da nagađam da je bilo dosta opuštanja posle prve doze kod vakcine koja inače, kako i sam kažeš, sporije deluje. Sigurno je bilo i ljudi koji su se čuvali i dalje a ipak nekako zakačili, ne znam...zeznut je ovaj soj iz Britanije. Da ti pravo kažem, ja sam i očekivao da će biti ovako i mislio sam da ćemo se, i pored svega, nekako izvući do jeseni/zime, a sada više ne znam šta da mislim. Mere praktično i nemamo, ubediti dovoljan broj ljudi da se vakciniše će biti jako teško...zajebana situacija.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali kakvi biseri i sprdnja sa ovim merama, na rts vestima u najavi/rekapirulaciji prvo ide “Ukoliko ne bude porasta broja zaraženih od ponedeljka rade kafici sa baštama”, a onda posle minut kreće dnevnik i prva vest je “nastavlja se sa povećanim brojem zaraženih...”

 

Ne umeju više ni da sastave program a da ne budu kontradiktorni sami sebi u rekordno kratkom roku

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ridji said:

Ali kakvi biseri i sprdnja sa ovim merama, na rts vestima u najavi/rekapirulaciji prvo ide “Ukoliko ne bude porasta broja zaraženih od ponedeljka rade kafici sa baštama”, a onda posle minut kreće dnevnik i prva vest je “nastavlja se sa povećanim brojem zaraženih...”

 

Ne umeju više ni da sastave program a da ne budu kontradiktorni sami sebi u rekordno kratkom roku

 

 

Plus je to cist bulsit jer ce naravno za vikend biti manje. Uvek je manje za vikend, vikend nije merilo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tomiprunet said:

Pisao sam sinoc o komsinici koja je odbila vakcinaciju jer nema vremena. Njena sestra se nece vakcinisati, ne zeli, isto njen muz. Njihov brat koji je i lekar je jako skeptican ali se plasi korone. I sad sta? antivaxeri? Ovi naucnici "domaci"po Londonima, i ostalim megalopolisima. Izgleda da im nestalo publiciteta pa ga nasli stican u domacim medijima, umesto u medijima tih megalopolisa. Verujem da tamo gde su niko nije cuo za njih.

 

Ne, retardi ili moroni. Biraj šta ti je draže.

 

Ko god do ovog trena nije shvatio da je poželjno i za njega samog i za društvo u celini da se imunizuje je beznadežni kreten.

 

U teoriji može biti doktor nauka, u praksi je retardiran.

 

Eto, i ovo sam ti rešio.

  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

Za mene je njegova smrt odgovornost Nestorovića i sličnih, kao i onih koji takve puštaju u medije. 

 

Ovo sam već ranije napisa, dr Govnana & co su indirektno odgovorni za smrt stotina i obogaljenje hiljada ljudi.

 

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo je od pre godinu dana, ali nije im trebalo mnogo da se opet raskokodaču, još više nego ranije. Vreme je da se to završava.

 

 

Je li dosao kraj terora neobrazovanih i glupih

 

Može ovo i jednostavnije, retardi su do skora dobacivali do ekipe ispred dragstora, a onda je stigao internet i društvene mreže.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Laki21 said:

 

Ne, retardi ili moroni. Biraj šta ti je draže.

 

Ko god do ovog trena nije shvatio da je poželjno i za njega samog i za društvo u celini da se imunizuje je beznadežni kreten.

 

U teoriji može biti doktor nauka, u praksi je retardiran.

 

Eto, i ovo sam ti rešio.

Bas ti hvala ali bolje da nisi resavao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Pa i [mention=3]Eddard[/mention] je bio pozitivan na nedavnom testu (nakon negativnog testa). 
Radi li se ovde o bolesti, simptomima infekcije, ili prosto pozitivan test (viral shedding)?
 
"The Korean CDC, investigating a cohort of patients who had prolonged PCR positivity, determined that infectious virus was not present."
 
https://www.medscape.com/answers/2500114-197467/what-is-the-duration-of-viral-shedding-in-persons-with-coronavirus-disease-2019-covid-19
Eddard je dobrano zaglavio u bolnici, na kiseoniku. Ovaj fudbaler je mlad i jak, ne znam da li ima ikakve simptome (ni za prvi ni za drugi put nisam saznao).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Baš dosta ljudi odavde iz Niša je prošlog leta išlo u Albaniju, i dosta njih koje poznajem... Svi su (bili) prezadovoljni 
Da dodam, šurak sa troje male dece, oduševljen.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Hugo Punch said:

 

A sta mislis o ovim talasima...zapravo repovima talasa, zar nije to dokaz da Sinofarm, dominantna vakcina u Srbiji, ipak presporo funckionise. Ona je mozda dobra na kraju, ali dozvoljava ogroman vremenski period kada je covek i dalje ranjiv.

 

EDIT: Opet neke sumnje o AstraZeneka vakcini. Jel cuo neko nesto lose o toj vakcini ovde? Mada, istina je, ovde je jedva nekih 50k ljudi vakcinisano njom.

 

A jbg. Koliko se sećam, vakcine se daju ljudima kad su zdravi, da se ne bi desilo ili pre sezone (recimo gripa).

Sad, usred nečega skroz novog, 'oćeš da vakcina bude matriks crvena pilula, em da deluje odma' ko spanać na Popaja em da skinemo maske (pa da se vatamo u kolo s studentima nećegaradaprimivakcinu).

Jbg, ne ide to baš tako.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Konačno.

Nova odluka u Boksitu iz Milića: Vakcinacija ili otkaz!

Nadam se da će ovaj MO zaživeti i šire.

Juče baš pričam sa kolegama kako bi trebalo uvesti "vakcina ili otkaz" politiku u firmama ili bar - ako hoćeš da radiš a nećeš da se vakcinišeš, svakog ponedeljka doneseš PCR test da nisi zaražen.

Budala koja "ne veruje ni u kovid ni u vakcinaciju" 2 kancelarije od moje i koja je fasovala to u šta ne veruje, prenela kolegama... i šta da radiš, da joj pucaš u čelo kad se pojavi posle svega...ili samo jednostavno - otkaz i...šupičkumaterinu.

Sent from my phone using their app

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:

Konačno.

Nova odluka u Boksitu iz Milića: Vakcinacija ili otkaz!

Nadam se da će ovaj MO zaživeti i šire.

Juče baš pričam sa kolegama kako bi trebalo uvesti "vakcina ili otkaz" politiku u firmama ili bar - ako hoćeš da radiš a nećeš da se vakcinišeš, svakog ponedeljka doneseš PCR test da nisi zaražen.

Budala koja "ne veruje ni u kovid ni u vakcinaciju" 2 kancelarije od moje i koja je fasovala to u šta ne veruje, prenela kolegama... i šta da radiš, da joj pucaš u čelo kad se pojavi posle svega...ili samo jednostavno - otkaz i...šupičkumaterinu.

Sent from my phone using their app
 

 

Ih kaki si covek, daj pozitivni podsticaj, ne negativni... Npr. 100 evrica za onog ko hoce da se vakcinise - po sezoni. Moze i prve 100 a svake naredne 50, sto se kaze "opadajuci ugovor", fine by me. Daj bre da i mi vakseri profitiramo, sta ja imam od toga sto ce neki sntivaks da popase otkaz 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ih kaki si covek, daj pozitivni podsticaj, ne negativni... Npr. 100 evrica za onog ko hoce da se vakcinise - po sezoni. Moze i prve 100 a svake naredne 50, sto se kaze "opadajuci ugovor", fine by me. Daj bre da i mi vakseri profitiramo, sta ja imam od toga sto ce neki sntivaks da popase otkaz 🙂 

O hvala, da konačne neko podrži lukrativni pristup, nekakav benefit bilo kakav, daj šta daš kriza je 🙂
Nagrada umesto kazne, mito umesto sukoba, pa "jer ovo Srbija?"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

O hvala, da konačne neko podrži lukrativni pristup, nekakav benefit bilo kakav, daj šta daš kriza je 🙂
Nagrada umesto kazne, mito umesto sukoba, pa "jer ovo Srbija?"

 

A kako drugacije Srbinu da udje u guzicu...Pardon, u rame? 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

A kako drugacije Srbinu da udje u guzicu...Pardon, u rame? 🙂

Kad bi vakcinisani dobili dva slobodna dana nakon vakcine, da vidiš redova, ih... Još Paralija, još kafane za vakcinise, još skidanje maski, pa daj 5 vakcina.
A babe zadušne "nosićemo maske još dugo" "maske su važne ali nije čarobno rešenje" time brate ne možeš prodaš pivo a kamoli vakcinu. I normano da zakeraš kad ti 5 eksperata izjave 5 različitih izjava u trci ko če bude pametniji i čiji tv minuti imaju više klikova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Kad bi vakcinisani dobili dva slobodna dana nakon vakcine, da vidiš redova, ih... Još Paralija, još kafane za vakcinise, još skidanje maski, pa daj 5 vakcina.
A babe zadušne "nosićemo maske još dugo" "maske su važne ali nije čarobno rešenje" time brate ne možeš prodaš pivo a kamoli vakcinu. I normano da zakeraš kad ti 5 eksperata izjave 5 različitih izjava u trci ko če bude pametniji i čiji tv minuti imaju više klikova.

 

A kako bi to tek odjeknulo u belosveckim medijima! Drzava koja podstice a ne primorava na vakcinaciju - kakva je bre to onda diktatura? Reklama, sto bi premijerka rekla, "par ekselans". Pri tom, ove Jovane bi izgubile medijski prostor totalno, niko ih vise ne bi slusao. Kako one da se bore protiv omiljenog sporta u Srbalja: "Ma daj da kapne nesto tu za mene i vakcinisem se odma'" 🙂

Link to comment
Share on other sites


 

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

A kako bi to tek odjeknulo u belosveckim medijima! Drzava koja podstice a ne primorava na vakcinaciju - kakva je bre to onda diktatura? Reklama, sto bi premijerka rekla, "par ekselans". Pri tom, ove Jovane bi izgubile medijski prostor totalno, niko ih vise ne bi slusao. Kako one da se bore protiv omiljenog sporta u Srbalja: "Ma daj da kapne nesto tu za mene i vakcinisem se odma'" 🙂

Plus malo prodaju Izral, mladi igraju, pevaju po kafićima, hodaju slobodno, idu u školu (dobro to ne mora baš) i tako jednostavno, u slici i reči i može Jovana piše šta hoće i svi happy.  Dobro ne baš svi, struka bi izgubila TV minute ali nešto mora da se žrtvuje.

Sad ozbiljno, očigledan je već pad vakcinisanih na prijemima, čime to možemo da zahvalimo - pojma nemam, ali je vidljivo golim okom.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, urosg3 said:

Kad bi vakcinisani dobili dva slobodna dana nakon vakcine, da vidiš redova

Kod nas u firmi dobijaju. Pre neki dan su baš prosledili da ko donese potvrdu o vakcinaciji ili zakazanom terminu ima 100% plaćeno odsustvo 2 dana. Na dan vakcinacije i na dan revakcinacije.

Edited by Knipex
Dodatak
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja cu se vakcinisati,ali sad ne mogu iz nekih zdravstvenih razloga, ali mi se ne svidja ovo da se vrsi pritisak na ljude da se vakcinisu. Kako se pre pisalo nece biti pritisaka, a svi smo znali da ce biti, ne direktnih ali inderktnih svakako. Cudno mi je sve ovo, sve bi na brzaka...

 

Kod nas su trebali da zatvore sve na mesec dana i da se sto vise ljudi vakcinis, ali ne ucenama jer to tera inat, vec nekim da kazem uslugama ljudima jer znamo da volimo da dobijemo nesto mufte vise nego leba da jedemo.Ovaj pritisak deluje kontraproduktivno..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kao što su antivaxeri jedan ekstrem, tako su stalni članovi ove teme pripadnici drugog, gde jedino Uroš i Slaviša unose koliko toliko realnog stanja ovde, a prvi ste koji će reći da ekstremizam nije poželjan i ne vodi ničemu dobrom.

 

Svi vi koji tako propagirate obavezno vakcinisanje, diskriminaciju, kažnjavanje i slično nevakcinisanih ajde objasnite koja je poenta osobe koja je imala kovid da se vakciniše, nebitno da li lakši ili teži oblik?

Neko ko je preležao kovid sa lakšim simptopmima možda nema antitela, ali njihvo telo očito ima mehanizam za identifikovanje tog virusa (bilo je u početku i ovde dosta kačenih studija o vezama ljudi koji su preležali nešto od prethodnih epidemija i kako je u kodu ostalo zapisano dovoljno da se i novi virus bryo identifikuje te ga brzo eliminiše) iz kog god razloga i praksi je pokazalo svoju efikasnot i vi bi sad naterali te ljude da prime vakcinu čije zadatak da upravo to omogući telu. Totalno iracionalan pristup.

Pri tome i vakcinisana osoba i osoba koja je već preležala virus imaju mogućnost ponovne zaraze i mogu prenostit virus dalje. Koja je onda poenta vakcinisati takvu osobu?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja cu se vakcinisati,ali sad ne mogu iz nekih zdravstvenih razloga, ali mi se ne svidja ovo da se vrsi pritisak na ljude da se vakcinisu. Kako se pre pisalo nece biti pritisaka, a svi smo znali da ce biti, ne direktnih ali inderktnih svakako. Cudno mi je sve ovo, sve bi na brzaka...
 
Kod nas su trebali da zatvore sve na mesec dana i da se sto vise ljudi vakcinis, ali ne ucenama jer to tera inat, vec nekim da kazem uslugama ljudima jer znamo da volimo da dobijemo nesto mufte vise nego leba da jedemo.Ovaj pritisak deluje kontraproduktivno..
Pa kako drugačije da se ovo sredi ako ne na brzaka? Ako za mesec dana ključa vakcinišeš sve zar to opet nije na brzaka?
Drugo, razvlačenje traje već godinu dana i nista nije donelo, osim novih opasnih sojeva. Razvlačenje vakcinacije je sve samo ne korisno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...