Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

OK, skroz sam negativan, iako imam onih igg 0.24

Pricam danas sa bratom koji je pozitivan, kaze pozitivni njegova prijateljica, pa od prijateljice rodjena sestra, muz, mama, tata ( verovatno i muz od prijateljice). 

Kasnije mi javlja prijatelj sa kojim sam bio u cetvrtak, a njegova supruga medecinska sestra u bolnici da su u izolaciji jer je supruga pozitivna, iako nije na covid odeljenju u bolnici. 

I onda gde je tu logika? 

Dobro, nismo svi iz tavankuta. prijateljica, mama i tata su iz subotice, sestra i muz su iz NS, moj prijatelj i negova supruga koja je pozitivna je iz Ljutova sela koje je nekad pripadalo tavankutu. 

I pored svega ja negativan.

Link to comment
Share on other sites

@implantbravo za post

 

To je i neka moja logika, stim sto bih u slučaju da primim vakcinu odmah prestao da kalkulisem sa time da izbegavam rizicne dogadjaje. U smislu sve sto je dozvoljeno to bih radio. 

 

Kao sto su leti ljudi isli po klubovima lagano, dok smo mi sedeli kuci. A tamo gde treba maska, jbg nosis, nije najprijatnije, ali nije ni smak sveta staviti masku u prodavnici i eventualno u prevozu. 

@implantbravo za post

 

To je i neka moja logika, stim sto bih u slučaju da primim vakcinu odmah prestao da kalkulisem sa time da izbegavam rizicne dogadjaje. U smislu sve sto je dozvoljeno to bih radio. 

 

Kao sto su leti ljudi isli po klubovima lagano, dok smo mi sedeli kuci. A tamo gde treba maska, jbg nosis, nije najprijatnije, ali nije ni smak sveta staviti masku u prodavnici i eventualno u prevozu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

Koliko se sada zna, vakcina će onome ko je primi a dođe u kontakt sa virusom omogućiti da se ili uopšte ne razboli, ili da prođe sa blagim simptomima sličnim prehladi. Fora je u zaštiti pluća, da se aktivnost virusa kod vakcinisanog ograniči na gornji deo respiratornog trakta. Tako da bi bilo pametno primiti je, imho, stvarno ne vidim zašto bi sekao sopstveni pjenis ako baš ne moraš, kako neko lepo reče gore.

 

Dadoh ti plus na ceo post. Dopada mi se rezon i nacin na koji si ga obrazlozio.

Upadam pomalo kao padobranac i kvotujem samo ovaj deo jer smatram da je bitan. Bitan je jer si u pravu.
Naime,danas je od korone preminuo mlad covek,zdrav i u punoj radnoj snazi. Lik je bio 1969 godiste..nikakva istorija drugih bolesti,nikakve druge simptome ili probleme nije imao,koje bi virus pogorsao.
Dobio je koronu,nije na vreme otisao da se testira,dobio je visoku temperaturu i virus mu je zahvatio oba plucna krila. Stavili su ga na respirator,borio se nekoliko dana i nije se izvukao. Znaci,bukvalno scenario koji treba da se izbegne,a koji si opisao.

Pa, ako vakcina moze da spreci samo ovakav razvoj bolesti i nista drugo,i to je vec nesto znacajno. Ne znam..mozda gresim..ipak sam medicinski laik (iako sa srednjom medicinskom skolom)

 

  • Like 2
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Dal si bio pozitivan? :smiley22:

 

Pcr bio pozitivan. 

20 minutes ago, Sunshine State said:

Troje mojih prijatelja iz US (jedan farmaceut i jedna med. sestra na Floridi i jedan patolog u Kaliforniji) vakcinisani juce/danas - svi dobili Pfizer vakcine, svi zivi & zdravi 🙂

 

(zanimanja navodim da se vidi ko se vakcinise u ovom prvom kontigentu)

 

Medju prvima koji su primili modernu je med. sestra koja je prelezala koronu. 

Znaci vakcinisu i njih. 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Dadoh ti plus na ceo post. Dopada mi se rezon i nacin na koji si ga obrazlozio.

Upadam pomalo kao padobranac i kvotujem samo ovaj deo jer smatram da je bitan. Bitan je jer si u pravu.
Naime,danas je od korone preminuo mlad covek,zdrav i u punoj radnoj snazi. Lik je bio 1969 godiste..nikakva istorija drugih bolesti,nikakve druge simptome ili probleme nije imao,koje bi virus pogorsao.
Dobio je koronu,nije na vreme otisao da se testira,dobio je visoku temperaturu i virus mu je zahvatio oba plucna krila. Stavili su ga na respirator,borio se nekoliko dana i nije se izvukao. Znaci,bukvalno scenario koji treba da se izbegne,a koji si opisao.

Pa, ako vakcina moze da spreci samo ovakav razvoj bolesti i nista drugo,i to je vec nesto znacajno. Ne znam..mozda gresim..ipak sam medicinski laik (iako sa srednjom medicinskom skolom)

 

 

Užas, čujem dosta takvih priča o mladim ljudima koje ova pošast odnosi samo tako. Kako se meni čini (kao laiku, takođe), ima neke istine u tome da je ovo i sistemska bolest i da je zato tako nepredvidiva. Ne znam, možda lupam.

 

A za ovo ostalo, pa kako drugačije, brate? Bukvalno nam je rečeno da smo prepušteni samima sebi i sopstvenom rezonu i razumu, mogu samo da se zahvalim Kisićki na toj izjavi iako je ona verovatno mislila na nešto drugo. Tom izjavom je razvejala i poslednju nadu (barem kod mene) da oni mogu da urade bilo šta smisleno, čak možda i ne zato što ne bi hteli, jednostavno ne mogu zbog politike. Pa i Kon je davao neke uvijene izjave u tom smislu, mada bi časniji čovek jednostavno izašao iz te priče, ima i drugih načina da se dopre do ljudi i pomogne. Ali, to je njegov problem, a mi moramo dupe uza zid i da čekamo da dođemo na red za vakcinaciju, pa onda polako. Biće tu svega i svačega, zamisli sveže vakcinisane Srbende kad se razlete i vrate uobičajenim aktivnostima:s_d:...biće to raspad sistema, opet. Onako laički i bez uvida u sve podatke o planu vakcinacije, mislim da nas čeka još godinu dana ovakvog mrcvarenja, dok sve ne legne (vakcinacija, još par nekih pikova epidemije, nestašice vakcine, itd.). Možda čak i godinu i po, lupetam i nagađam, daj Bože da grešim i da bude kraće.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, implant said:

 

Tom izjavom je razvejala i poslednju nadu (barem kod mene) da oni mogu da urade bilo šta smisleno, čak možda i ne zato što ne bi hteli, jednostavno ne mogu zbog politike. 

Nemam pojma sto se cudis tome u SR, rade to i kod nas - bezvezne alibi mere koje nista ne rade ali samo unistavaju zdrav razum i izazivaju potpuno suprotan efekat:

 

California Health and Human Services Secretary Mark Ghaly has admitted the state ban wasn’t based on evidence that outdoor dining plays a significant role in spreading COVID-19. Ghaly said the policy, a grave threat to businesses that were already barely surviving, is “not a comment on the relative safety of outdoor dining” but is instead aimed at discouraging Californians from leaving home.

Ghaly assumes that giving people fewer things to do outside their homes will push them toward safer behavior. But as Morrow noted, “these greater restrictions are likely to drive more ­activity indoors” — a “much riskier” setting.

New Mexico Gov. Michelle Lujan Grisham apparently didn’t consider that possibility when she imposed a two-week “pause” last month that shut down golf courses and state parks. Although many parks remain open in California, camping is banned in restricted regions, and the state says residents “should not travel significant distances for recreation.”

 

COVID-19 restrictions are equally capricious in other states. New York Gov. Cuomo last week banned indoor dining in Gotham, even though his own data showed that restaurants accounted for just 1.4 percent of infections, while Minnesota Gov. Tim Walz banned both indoor and outdoor dining at a time when 1.7 percent of cases were linked to restaurants.

Another Walz decree was so sweeping and invasive that even The New York Times, usually a big fan of COVID-19 restrictions, was taken aback. Walz “took the extraordinary step of banning people from different households from meeting indoors or outdoors, even though evidence has consistently shown the outdoors to be relatively safe,” the paper ­reported.

Cuomo’s eagerness to show he was doing something about the ­epidemic led him to impose onerous limits on “houses of worship,” a policy so blatantly discriminatory, it was overturned by the Supreme Court. Even when ill-advised restrictions don’t violate the Constitution, they provoke resentment and resistance, which undermine compliance with the sensible precautions that are crucial to containing the virus until vaccines are widely available.

Link to comment
Share on other sites

Ja se nadam (verujem) da ce ipak dobar deo svetske populacije da se vakcinise 2021, Evrope u svakom slucaju (tj. da nece zaboraviti Srbiju). Jos neke vakcine (koje bi trebalo da budu pristupacnije siromasnijim zemljama) su u zavrsnim fazama, naucnici zaista rade punom parom. A problem nece biti resen ni za Zapad ako se posao ne odradi i u siromasnim zemljama (jer ce im onda stizati novi mutirani virusi, pa nista nisu uradili).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Ah znam to odavno 🙂
Nije da se čudim nego me svrbi dojadilo ovo čutanje. Odledao sam ovaj dokumentarac na n1 "Zaključani" težak, ali dobar.

ja nisam, samo delove, jer, em mi n1 otkriva rupu uu saksiji, po ko zna koji put, em mi je sadasnjost jos mucnija od tog perioda, mnogo..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne bih bio bas siguran u to. Mislim, nece ih biti u prvom kvartalu sigurno, ali kad se poveca broj odobrenih efikasnih vakcina, pa kad krene proizvodnja, ima da se stanca na sve strane samo tako. Nemojte biti tako skepticni, secam se da su pre samo par meseci ljudi ovde pisali da vakcina nece biti nikad napravljena, a kamoli vec 2020. Samo polako. De da se prvo vakcinisu ove rizicne grupe i medicinari, ima posle sve da bude mnogo lakse.

 

Ne znam šta da kažem, moram da se ponovim, u provinciji u kojoj ja živim, vakcina protiv gripa je mogla da se dobije, faktički samo preko veze i nije je bilo u slobodnoj prodaji.

 

Samo nek' se pojavi pre sledećeg septembra, ja sam nastavnik u osnovnoj školi, do onlajn nastave sam bio u svakodnevnom kontaktu sa mnogo ljudi i dece (a i posle kad su dolazili da im podešavam Gugl učionice i Guglmit platformu na mobilnim telefonima), predajem informatiku, nisam ni mogao ni hteo da držim preporučenu distancu. Posle raspusta, jednog Božića, drugog Božića, Nove godine, prazničnih kupovina, proslava kojih će sigurno biti, u velikom mi je interesu da što pre stigne bilo koja vakcina, a do 1. septembra 2021. - obavezno.

Edited by stray_cat
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Crni Bombarder said:

Dadoh ti plus na ceo post. Dopada mi se rezon i nacin na koji si ga obrazlozio.

Upadam pomalo kao padobranac i kvotujem samo ovaj deo jer smatram da je bitan. Bitan je jer si u pravu.
Naime,danas je od korone preminuo mlad covek,zdrav i u punoj radnoj snazi. Lik je bio 1969 godiste..nikakva istorija drugih bolesti,nikakve druge simptome ili probleme nije imao,koje bi virus pogorsao.
Dobio je koronu,nije na vreme otisao da se testira,dobio je visoku temperaturu i virus mu je zahvatio oba plucna krila. Stavili su ga na respirator,borio se nekoliko dana i nije se izvukao. Znaci,bukvalno scenario koji treba da se izbegne,a koji si opisao.

Pa, ako vakcina moze da spreci samo ovakav razvoj bolesti i nista drugo,i to je vec nesto znacajno. Ne znam..mozda gresim..ipak sam medicinski laik (iako sa srednjom medicinskom skolom)

 

Zao mi je tvog prijatelja.

Upset ne znam zasto kod nekih virus tako utice a kod nekih ne.

 

Juce sam se cuo sa bratom, on kaze da je dobro, jos ga malo grlo grebucka, pa kasljuca ponekad.

Supruga ozdravila. Oboje su imali malo vise povisenu temperatura 2 dana.

I onda mi on jos kaze, kako jedan prijatelj iz NS pozitivan, koji se bas ne oseca najbolje, otisao da snimi pluca i kad su mu rekli da udahne, on nije mogao da udahne puni kapacitet da bi mogli da snime. Njegova supruga  skoro da ni nema simptome, bukvalno kao najblaza obicna prehlada a pozitivna. Oboje su tu oko 30godina.

Sestra od ove iz NS ona je pozitivna isto, dok njen muz nije, ni deca. Mama i tata jesu, mama ima problem sa plucima, koja nit pije, pusi, jede zdravo, dok tata pije, i jede ne zdravo on samo temperaturu. oni su oko 60godina. I moja rodjaka od 75 ozdravila, ....

 

edit: since mi javlja prijatelj cija je supruga medecinska sestra. Da je supruga pozitivna i 2 nedelje karantin.

Interesantno je da dok je bila u covid odeljenju nije se zarazila, a sada kad nije zarazena.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

Naleteo malopre na ovaj prilog

 

 

Dosta zanimljivo. Dakle, Emirati, važan US saveznik na bliskom istoku, testira kinesku vakcinu već 6 meseci a sada je masovno daje svom stanovništvu (ogromni redovi i čekanje).

 

I sad, manje više to sa US na stranu ali mi o kineskoj vakcini ne znamo manje više ništa (sem da je ona old school sa umrtvljenim virusom, u teoriji - sa najmanje potencijalnih nus efekata, u praksi - sam bog zna...). I kako onda UAE uzme i vakciniše sve (što domicilno što expat stanovništvo) sa takvom vakcinom? Ili oni nešto znaju? :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

Ja se nadam (verujem) da ce ipak dobar deo svetske populacije da se vakcinise 2021, Evrope u svakom slucaju (tj. da nece zaboraviti Srbiju). Jos neke vakcine (koje bi trebalo da budu pristupacnije siromasnijim zemljama) su u zavrsnim fazama, naucnici zaista rade punom parom. A problem nece biti resen ni za Zapad ako se posao ne odradi i u siromasnim zemljama (jer ce im onda stizati novi mutirani virusi, pa nista nisu uradili).

 

Ovo ni sama EU nece dozvoliti, svi prvi susedi ce odraditi vakcinaciju ili u isto vreme ili odmah posle clanica, ne sme se dozvoliti rizik u komsiluku, narocito kad su u pitanju zemlje iz kojih puno ljudi ulazi u EU.

 

@Crni Bombarder ona Batutova statistika od pre neki dan pokaza da svaki sesti preminuli ima ispod 60 godina...Ako nama vec nedeljama umire 50tak ljudi dnevno, tu ima i dosta mladjih ljudi...

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, NMX said:

Naleteo malopre na ovaj prilog

 

 

Dosta zanimljivo. Dakle, Emirati, važan US saveznik na bliskom istoku, testira kinesku vakcinu već 6 meseci a sada je masovno daje svom stanovništvu (ogromni redovi i čekanje).

 

I sad, manje više to sa US na stranu ali mi o kineskoj vakcini ne znamo manje više ništa (sem da je ona old school sa umrtvljenim virusom, u teoriji - sa najmanje potencijalnih nus efekata, u praksi - sam bog zna...). I kako onda UAE uzme i vakciniše sve (što domicilno što expat stanovništvo) sa takvom vakcinom? Ili oni nešto znaju? :lol_2:

 

Bas zato sto je deo ispitivanja sproveden kod njih su i sklopili ugovor sa Sinopharmom. Plus je u pitanju  siri paket, vakcine ce se skladistiti i distribuirati preko Abu Dabija, sto znaci vise posla i para za Etihad i UAE generalno.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma sto se cudis tome u SR, rade to i kod nas - bezvezne alibi mere koje nista ne rade ali samo unistavaju zdrav razum i izazivaju potpuno suprotan efekat:

 

California Health and Human Services Secretary Mark Ghaly has admitted the state ban wasn’t based on evidence that outdoor dining plays a significant role in spreading COVID-19. Ghaly said the policy, a grave threat to businesses that were already barely surviving, is “not a comment on the relative safety of outdoor dining” but is instead aimed at discouraging Californians from leaving home.

Ghaly assumes that giving people fewer things to do outside their homes will push them toward safer behavior. But as Morrow noted, “these greater restrictions are likely to drive more ­activity indoors” — a “much riskier” setting.

New Mexico Gov. Michelle Lujan Grisham apparently didn’t consider that possibility when she imposed a two-week “pause” last month that shut down golf courses and state parks. Although many parks remain open in California, camping is banned in restricted regions, and the state says residents “should not travel significant distances for recreation.”

 

COVID-19 restrictions are equally capricious in other states. New York Gov. Cuomo last week banned indoor dining in Gotham, even though his own data showed that restaurants accounted for just 1.4 percent of infections, while Minnesota Gov. Tim Walz banned both indoor and outdoor dining at a time when 1.7 percent of cases were linked to restaurants.

Another Walz decree was so sweeping and invasive that even The New York Times, usually a big fan of COVID-19 restrictions, was taken aback. Walz “took the extraordinary step of banning people from different households from meeting indoors or outdoors, even though evidence has consistently shown the outdoors to be relatively safe,” the paper ­reported.

Cuomo’s eagerness to show he was doing something about the ­epidemic led him to impose onerous limits on “houses of worship,” a policy so blatantly discriminatory, it was overturned by the Supreme Court. Even when ill-advised restrictions don’t violate the Constitution, they provoke resentment and resistance, which undermine compliance with the sensible precautions that are crucial to containing the virus until vaccines are widely available.

 

Ma ne čudim se ničemu, nego eto, ponekad me iznenadi sposobnost političara (što Kisićka jeste) da relativizuju i relativizuju do besvesti...uhvati me nespremnog, jednostavno, iako znam da im je to u opisu posla (barem ovde u SRB, a koliko vidim i u dosta drugih zemalja). Ali eto, izjavila je i nešto što je meni lično ok, tj. priznala je nesposobnost ili nedostatak volje državnih organa da osmisle strategiju kojom bi spasili što više ljudskih života.

 

Što se mera tiče, ne bih da ponovo ulazimo u tu diskusiju. Ja sam bio za smisleni lokdaun u Srbiji još početkom Oktobra, da se preduzetnicima koji bi bili najviše pogođeni pomogne (tu bi dobro došle one pare koje su spucane na već dobijene izbore, ili devizne rezerve, na kraju krajeva). Bez gluposti tipa radnje rade do 5, ne smeš da prošetaš psa posle 22h i slično.  Takođe, da se to oštro kontroliše i sankcioniše, ni po babu ni po stričevima, a ne da se poručuje narodu da nosi maske a da predstavnici vlasti organizuju krštenja, svadbe i ostale proslave bez poštovanja osnovnih epidemioloških mera. Pa čak i da su uveli smisleni lokdaun a sami ga se nisu pridržavali, progutao bih to jer po meni, ta mera ima smisla što je dokazano drastičnim padom broja zaraženih u Francuskoj ili Grčkoj npr., o čemu nas obaveštavaju @ciao i @Akiro. Naši političari su bahati pa su bahati, to ne bi promenio ni nuklearni napad a kamoli nešto što dobar deo njih smatra običnim gripom, ali bi po mom mišljenju taj potez spasao dosta života i dao nam vremena da se bolje spremimo za zimu. Znam da si ti protivnik istog i da misliš da ničemu ne služi, tako da ne bih da zatrpavamo temu diskusijom o lokdaunu, ovaj moj post je bio više neki zaključak oko priče o Kisićki i vakcinaciji, kao i o tome šta je trebalo uraditi (opet, po mom mišljenju) da bolje prođemo kroz jesen i zimu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

Brnabić: Najveći kontingent vakcina stići će od kineskog Sinofarma

Objavljeno: 24.12.2020

 

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je primila vakcinu kompanija Fajzer Biontek, da je danas početak kraja epidemije koronavirusa. Ona je rekla da je Srbija spremna za vakcinaciju i da se tokom prvog kvartala iduće godine očekuje pristizanje još 2.000.000 doza vakcina.

Premijerka Srbije Ana Brnabic primila vakcinu protiv koronavirusa, 24.decembar 2020, Foto: Beta/Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije

Brnabić je danas istakla da prvi put od 6. marta imamo razlog za osmeh i da današnji dan predstavlja početak kraja epidemije koronavirusa.

"Kao predsednica vlade osećala sam obavezu da budem prva koja će primiti vakcinu kako bih pokazala da verujem u njenu bezbednost i institucije koje su je odobrile", rekla je premijerka.

Dodala je i da joj je bila čast da bude prva koja će otvoriti put za sve građane Srbije.

Prema njenim rečima pored Fajzerove vakcine koja je stigla u Srbiju, u najskorije vreme se očekuju i vakcine od kineskog Sinofarma i ruska vakcine Sputnjik V.

Najavila je da će početkom drugog kvartala sledeće godine Srbija dobiti i vakcine kompanije Astra Zeneka, ali i da se pregovara i oko vakcine Moderne.

Brnabić je istakla da će najveći kontigent stići od kineskog Sinofarma i da će predsednik Srbije najverovatnije primiti tu vakcinu, nakon čega kreće vakcinacija zdravstvenih radnika kada će i ministar zdravlja Zlatibor Lončar primiti vakcinu.

Od Fajzera se, prema njenim rečima, u januaru očekuje još 16.000 doza, a zajedno sa drugim vakcinama tokom prvog kvartala ukupno oko dva miliona doza, od čega ćemo u januaru dobiti milion.

Istakla je da je Srbija treća zemlja u Evropi koja je krenula sa imunizacijom stanovništva nakon Velike Britanije i Švajcarske.

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da je vakcina koja je registrovana u Srbiji za upotrebu sigurna i bezbedna i da iza toga stoji Agencija za lekove i medicinska sredstva.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević rekla je da postoji velika zainteresovanost građana za imunizaciju i da će danas vakcinu primiti 150 korisnika domova za stre u Beogradu i 100 korisnika domova u Novom Sadu.

Dodala je da smo do sada imali pasivno borbu, a da od danas krećemo u aktivnu borbu protiv koronavirusa.

Direktor ALIMS-a Saša Jaćović zahvalio se na poverenju ukazanom ovoj instituciji.

„Mi smo završili sve procese u skladu sa zakonom i sa laboratorijskim protokolima. U ovom trenutku završavamo analizu vakcine Sputnjik V i nadam se konačnoj odluci uskoro“, rekao je.

On je naveo da je ALIMS-u stigao deo dokumentacije za vakcinu Sputnjik V, ali da za najavljenu kinesku vakcinu Sinovak dokumentacija još nije stigla. Stručnjaci u ALIMS će, kao je obećao, danonoćno raditi kako bi što pre analizirali materijale i doneli odluke o ovim vakcinama.

Kako je precizirao, uvoznu dozvolu za Fajzerovu akcinu ALIMS je dao pre desetak dana, dok je sertifikat serije kojom je danas počela imunizacija dat sinoć kada je urađena analiza čuvanja vakcine na predviđenom temperaturnom režimu.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Naleteo malopre na ovaj prilog

 

 

Dosta zanimljivo. Dakle, Emirati, važan US saveznik na bliskom istoku, testira kinesku vakcinu već 6 meseci a sada je masovno daje svom stanovništvu (ogromni redovi i čekanje).

 

I sad, manje više to sa US na stranu ali mi o kineskoj vakcini ne znamo manje više ništa (sem da je ona old school sa umrtvljenim virusom, u teoriji - sa najmanje potencijalnih nus efekata, u praksi - sam bog zna...). I kako onda UAE uzme i vakciniše sve (što domicilno što expat stanovništvo) sa takvom vakcinom? Ili oni nešto znaju? :lol_2:

video sam to, i ja se osecam zbunjeno. pogotovo sto znamo da ta vakcina nije prosla cuvenu trecu fazu ispitivanja i nemamo pouzdane dokaze ni da je sigurna ni da stiti od koronavirusa. za jucerasnji dan - 23.12. je bilo planirano da objave javno rezultate ispitivanja, ali ja nigde nisam video takvu objavu.
osim u UAE, za hitnu upotrebu ova vakcina je odobrena i u Kini.

Link to comment
Share on other sites

Tesko je pohvatati sta ovi pricaju, ali koliko sam razumeo, od Fajzera su narucili 1 800 000 doza do kraja 2021, a Sinofarm, Sputnik i AZ su obaska. Plus ako se dogovore sa Modernom.

Mislim da je to za jednu malu i onako, prilicno beznacajnu zemlju sasvim dovoljno.

Samo da krene kontinuirana vakcinacija, sto se vise ljudi vakcinise + oni koji su prelezali koronu, pa cemo na prolece imati prilicno relaksiraniju situaciju.

 

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
r
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...