Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Pletilja said:

Kako ce se prepoznavati vakcinisani od onih koji to nisu, osim ako im ne istetoviraju formulu na celu? Strepnja da ne znamo ko je pored ili ispred nas nam nije potrebna te su maske za sve ipak bolje resenje do daljnjeg. Moj obim glave je 50+ cm, usi mi otpadaju posle pola sata sa maskom, koliko sam puta morala da se vracam po masku ne brojim vise. Bez nje ne mogu ni u apoteku da udjem  da je kupim. Repertoar oslobadjanja od stresa mi je sirok: udaranje oklagijom po jastuku, vristanje u peskir u kupatilu i pranje resa tepiha ne bas cetkicom za zube ali onom za ruke....sva moja kreativnost je isparila kao sneg u Avgustu. Da ne bih pocela da zavijam na Sunce i Mesec, pocela sam da prepravljam odecu i spremam "kolekciju" za iduce leto, rucno shivenu. Dakle, smatrajte me za psihicki bankrotiranu. 

A što bi se tačno prepoznavali, koji bi mogao da bude razlog?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

A što bi se tačno prepoznavali, koji bi mogao da bude razlog?

Distanca Urose, kako da znam ko je vakcinisan i nije opasan za mene a ko nece da nosi masku jer mu se moze? 

Da ne daj Boze imamo svaki dan saobracajku sa 50 mrtvih, ne bi izlazili iz perioda nacionalne zalosti. Ovako, to su "samo" brojke na koje smo oguglali.

A sad ozbiljno: Juce je preneta vest iz Britanije da mutacija koja je kod njih registrovana nalazi put do dece, u pitanju je laksa klinicka slika ako je to za utehu. Tako da, Urose, bojim se, strepim da bi nam sve ove mere koje su nam se planetarno smucile, za koji mesec mogle da nam lice na rajsko naselje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Distanca Urose, kako da znam ko je vakcinisan i nije opasan za mene a ko nece da nosi masku jer mu se moze? 

Da ne daj Boze imamo svaki dan saobracajku sa 50 mrtvih, ne bi izlazili iz perioda nacionalne zalosti. Ovako, to su "samo" brojke na koje smo oguglali.

A sad ozbiljno: Juce je preneta vest iz Britanije da mutacija koja je kod njih registrovana nalazi put do dece, u pitanju je laksa klinicka slika ako je to za utehu. Tako da, Urose, bojim se, strepim da bi nam sve ove mere koje su nam se planetarno smucile, za koji mesec mogle da nam lice na rajsko naselje. 

Pa vidi neka doza rizika ali i poverenja u zajednici mora da postoji. Ono ne znam da li stojim na pešačkom pored serijskog ubice ili normalnog čoveka ne piše mu na čelu...
Ako ljudska reč nije dovoljna, evo ti primer - ja stojim pored tebe i kažem ti da si pored mene bezbedna imaš li razloga da sumnjaš? Verovatno da, ali prihvataš taj rizik. Tako i sa ovim kovidom treba da bude, i dalje mi nije jasno po čemu je korona izuzetna bolest, ima i drugih zaraznih bolesti pa nije bila ovakva histerija.
p.s. i nisu iskorenjene...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, urosg3 said:

Evo ja ću prvi. Svaka čast portalu 021 inače ali ovaj tekst je pun kontradiktornih informacija i poluinformacija i služi u podgrejavanju ove plandemije sic.

Pazi ovako:
 

Mogli bi ti naučnici što čekaju da prosto pitaju regulatorna tela koja su vakcine odobrili, jer vakcina sa nepoznatim dejstvom ili neispitanim dejstvom ne bi mogla da dobije dozvolu. Ukoliko se ovo ne zna - moram da se pitam a šta se još ne zna? Pre bih rekao da se zna. I to je autor teksta morao da nam kaže.
 

Kako? Okupljanje u kome su svi vakcinisani je rizično? Kako? Da im padne klavir na glavu??? Ili da se zaraze? Od virusa protiv koga su vakcinisani... Ma daj... To stručnjaci tipa Jankovića verovatno 🙂
 

Izgleda da smo na suštini ovde, odlično pitanje. 95% je zaštićeno 5% nije. Zašto je Korona izuzetak od ostalih bolesti nemam odgovor. Zašto samo od korone treba 100% sigurnosti i zaštite a od ostalih bolesti ne? Po čemu je kovid toliko izuzetan? Zar ne postoji razumna granica rizika sa kojom društvo može da živi normalno, ni jedna bolest do sada nije 100% iskorenjena neće ni korona, pa šta? 

I na kraju, logikom iz teksta, svi bi mogli da se veselo čuvamo, izbegavamo kontakt, krijemo po podrumima izolovani i umremo na kraju - potpuno zdravi, to je valjda željeni ishod.

To novonormalno je opasna stvar, trebaće ozbiljan ustanak protiv,

brate mili... kad procitam ova tvoja "rezonovanja" jasno mi je gde smo i zasto smo tu.

99.9% zvucis kao ovi profi politicari - pilicari (i u vlasti i u opoziciji) samo na (virtuelnom) papiru se izjasnjavas kao njihov protivnik. a isti recnik, isti rezon, slicno ponasanje, suprotni polovi iste zajednice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djura.net said:

brate mili... kad procitam ova tvoja "rezonovanja" jasno mi je gde smo i zasto smo tu.

99.9% zvucis kao ovi profi politicari - pilicari (i u vlasti i u opoziciji) samo na (virtuelnom) papiru se izjasnjavas kao njihov protivnik. a isti recnik, isti rezon, slicno ponasanje, suprotni polovi iste zajednice.

de pojasni `leba ti, mene radi.
ja sve imam utisak da ne prepisujem nego da sam sam zaključio, ali moguće da je podsvest čudo...

Link to comment
Share on other sites

Priča oko vakcine, primiti je ili ne, uopšte nije toliko komplikovana @urosg3. Koliko se sada zna, vakcina će onome ko je primi a dođe u kontakt sa virusom omogućiti da se ili uopšte ne razboli, ili da prođe sa blagim simptomima sličnim prehladi. Fora je u zaštiti pluća, da se aktivnost virusa kod vakcinisanog ograniči na gornji deo respiratornog trakta. Tako da bi bilo pametno primiti je, imho, stvarno ne vidim zašto bi sekao sopstveni pjenis ako baš ne moraš, kako neko lepo reče gore.

 

E sad, kvaka je u tome da li vakcinisani može ili ne može da prenosi virus dalje, posebno na nevakcinisane. Nisam siguran da li još uvek postoji neki definitivni odgovor na ovo pitanje, po onome što sam ja čitao pre nekih mesec dana izgleda da može. Mislim da zato do nas dolaze ovakve priče da se mere neće ukinuti odmah, tj. da se preporučuje primenjivanje istih još neko vreme, dok se ne vakcinišu svi koji to hoće.

 

Ja znam šta tebe žulja i u tome si u pravu. Problem je što ti očekuješ poštenje, stručnost i konkretnost od ljudi kojima su to strani pojmovi. Da ti neko od njih da neki rok, plan ili smisleno objašnjenje je nemoguće, jer u njihove izjave moraš da ukalkulišeš i politiku kojoj u Srbiji ove kategorije predstavljaju smetnju za muljanje i razvodnjavanje svega. Tako da, što bi Kisićka u retkom trenutku iskrenosti rekla, svaka porodica treba da bude svoj krizni štab😀. Ovaj krizni štab je odlučio ovako: primam vakcinu kada to bude bilo moguće i posle toga nosim masku još neko vreme, iz solidarnosti sa ljudima koji žele da se vakcinišu ali nisu stigli na red, fale vakcine trenutno, ili nešto slično. Koliko će to trajati? Pa videćemo, znaće se već po izveštajima iz nezavisnih medija, vesti iz sveta, forumskim i drugim kanalima kako teče vakcinacija, ima li gužvi, pričaće se o tome naširoko. Onog momenta kada procenim da su ostali samo antivakseri, ja masku skidam. Ne vidim razlog da njih štitim od bilo čega pošto oni ionako smatraju da sve to treba prirodnim putem, ko sam ja da im se mešam. Što se ljudi koji ne mogu da prime vakcinu iz zdravstvenih razloga tiče, ja ću uvek imati masku pri ruci, nije mi problem; očekujem da mi, ako dođem u kontakt sa nekim od njih, bude rečeno kakva je situacija pa da se prilagodimo tome, toliko mogu da učinim.

 

I neće mi (nam) biti potreban ni Kon, ni Janković ni Kisićka da nam kažu kada je trenutak da se malo opustimo posle primanja vakcine, baš kao što nam nisu bili potrebni ni da nam kažu kada epidemija počinje da divlja, kada se smiruje, itd. Ovo je toliko dobro pokriveno medijski da ćemo to skapirati i sami, a ako neko proba na silu da natera ljude da nose maske posle masovne vakcinacije, pa vidi ovako - u Srbiji je za najavu policijskog časa u Julu krenuo solidan pičvajz. Šta misliš da bi se desilo na kraju cele ove priče, tj. kada se vakcinišu svi koji to žele, ako bi neko probao da isteruje neku svoju suludu agendu? I to ne samo u Srbiji? Pa kotrljale bi se glave, čoveče, kakva crna nova normalnost...ljudima je već sada opravdano svega preko glave, zamisli kako će tek biti kada se bude nazirao kraj pandemije.

Edited by implant
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Grčka prešla ispod 1.000 novozaraženih dnevno. 937 novih slučajeva od jule do danas, 65 preminulih, broj pacijenata pao na 495. Prekjuče bilo čak samo 520 novozaraženih, ali to može da se pripiše vikendu. U zadnjih 24 časa testirano 15.928 osoba, od toga 5,85% pozitivno. Još uvek su nezadovoljni, stalno trube da je samo procenat ispod 2 dobar.

 

I pored znatnog poboljšanja situacije nema ni govora o popuštanju mera, čak je bilo i nekih pretnji pooštravanjem za Novu godinu ako narod za Božić pravi njesra. Porodične posete za Božić i Novu godinu su moguće, maks do 9 osoba druženje, ali ostaje noćni policijski čas od 22 do 05h i izlaženje iz kuće mora da se najavi SMS-om ili da se nosi popunjeni papirić. Oko praznika će znatno pooštriti kontrole, pogotovo posle 22h. Rekli su narodu da se druži po danu a ne noću i to će pooštreno kontrolisati i kažnjavati kažnjavati, što znači klinci su nahebali.

 

Do 7. januara će mere bez popuštanja ostati na snazi, a tada će razmotriti da li će regionalno ponegde da popuste u zavisnosti od rezultata.

 

Ideja (neizrečena) da spoje kraj lockdowna sa početkom vakcinacije i da izrokaju sva vakcinisanja za mesec i po dana im, međutim, neće uspeti. Oni uzeli kredite i potpisali 25 miliona vakcina sa Pfizerom ali im se isprečila EU, koja hoće ravnomernu distribuciju vakcina među članicama. A možda je priča o 25 miliona vakcina i ekspres masovnom vakcinacijom bila samo AvAv-style marketing. Elem, sad se znaju precizni brojevi i rokovi. 26. decembra dobijaju 9.000 vakcina za start, do kraja januara će biti 429.000 vakcina a do kraja marta će dobiti ukupno 1.665.550 vakcina. Što znači da, kao i u drugim zemljama EU, običan narod, koji ne spada u ugroženu kategoriju, neće do pre najranije leta doći do vakcine.

 

Sa druge strane, pitanje je koliko će im vakcina i trebati. Grci su svetski šampioni u otporu vakcini, ne pitajte me za brojke, žena to pročitala pre dve nedelje, koga baš zanima neka sam izgugluje. Imam, međutim, taze brojke za zdravstvene radnike. Po ispitivanju grčkog ministarstva zdravlja 50% lekara i 60% sestara ODBIJA da primi vakcinu. Bolji je procenat kod zdravstvenih radnika, koji su i sami radili u Covid jedinicama pa imaju ružna iskustva iz prve ruke, ali nemam tačne brojke. Ostali kažu jok. Znajući Grke, biće prinudnih mera za vakcinisanje zdravstvenih radnika tipa ili vakcina ili otkaz jer si rizičan za pacijente.

 

I, naravno, u rubrici biseri grčke policije pri sprovođenju mera opet ima hit. Pre jedno nedelju dana su zaustavili privatno ambulatno vozilo, koje je pacijentkinju sa rakom, plus se radi o ženia u invalidskim kolicima, vraćalo sa hemoterapije iz Soluna u njen region, gde nema hemoterapije. U vozilu su bili pacijentkinja, vozač, medicinski brat i ćerka pacijentkinje. Zbog prekoračenja broja osoba u vozilu i napuštanja svoje regionalne jedinice, svi su kažnjeni sa po 300 Eura iako su imali uredne papire i za broj osoba (ta kombinacija je bila essential) i za napuštanje regionalne jedinice. Ništa pandure nije zanimalo, rekli su im da mogu da se žale, ali da ima da plate kaznu. Šta reći.

  • Thanks 2
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

Zadnjih nekoliko postova ko ono volim seks i rado ga se sećam. Neće skoro biti dostupnih vakcina za "obične ljude" u ovoj zemlji, pričate u prazno.

 

Da, potpuno si u pravu. Biće dobro ako vakcine budu dostupne za nas "obične ljude" negde u julu-avgustu ili septembru 2021. 

 

Verovatno sam pogrešila što sam postavila link do tog teksta sa portala 021. 

 

Ali, slični tekstovi postoje na još mnogo portala, priča je svuda ista. Ne razumem zašto se o tome piše sada, kada je vakcinacija tek počela.

 

Inače, par dana unazad, kad listam sajtove medijskih kuća, od "Večernjih novosti" do portala N1 stalno čitam grozne vesti. Samoubistva, vršnjačko nasilje, devojčica pokušala samoubistvo u Kragujevcu...

 

To su vesti pored ovih korona vesti- tu ne računam svakodnevne vesti iz politike i ekonomije. 

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

Priča oko vakcine, primiti je ili ne, uopšte nije toliko komplikovana @urosg3. Koliko se sada zna, vakcina će onome ko je primi a dođe u kontakt sa virusom omogućiti da se ili uopšte ne razboli, ili da prođe sa blagim simptomima sličnim prehladi. Fora je u zaštiti pluća, da se aktivnost virusa kod vakcinisanog ograniči na gornji deo respiratornog trakta. Tako da bi bilo pametno primiti je, imho, stvarno ne vidim zašto bi sekao sopstveni pjenis ako baš ne moraš, kako neko lepo reče gore.

 

E sad, kvaka je u tome da li vakcinisani može ili ne može da prenosi virus dalje, posebno na nevakcinisane. Nisam siguran da li još uvek postoji neki definitivni odgovor na ovo pitanje, po onome što sam ja čitao pre nekih mesec dana izgleda da može. Mislim da zato do nas dolaze ovakve priče da se mere neće ukinuti odmah, tj. da se preporučuje primenjivanje istih još neko vreme, dok se ne vakcinišu svi koji to hoće.

 

Ja znam šta tebe žulja i u tome si u pravu. Problem je što ti očekuješ poštenje, stručnost i konkretnost od ljudi kojima su to strani pojmovi. Da ti neko od njih da neki rok, plan ili smisleno objašnjenje je nemoguće, jer u njihove izjave moraš da ukalkulišeš i politiku kojoj u Srbiji ove kategorije predstavljaju smetnju za muljanje i razvodnjavanje svega. Tako da, što bi Kisićka u retkim trenutku iskrenosti rekla, svaka porodica treba da bude svoj krizni štab😀. Ovaj krizni štab je odlučio ovako: primam vakcinu kada to bude bilo moguće i posle toga nosim masku još neko vreme, iz solidarnosti sa ljudima koji žele da se vakcinišu ali nisu stigli na red, fale vakcine trenutno, ili nešto slično. Koliko će to trajati? Pa videćemo, znaće se već po izveštajima iz nezavisnih medija, vesti iz sveta, forumskim i drugim kanalima kako teče vakcinacija, ima li gužvi, pričaće se o tome naširoko. Onog momenta kada procenim da su ostali samo antivakseri, ja masku skidam. Ne vidim razlog da njih štitim od bilo čega pošto oni ionako smatraju da sve to treba prirodnim putem, ko sam ja da im se mešam. Što se ljudi koji ne mogu da prime vakcinu iz zdravstvenih razloga tiče, ja ću uvek imati masku pri ruci, nije mi problem; očekujem da mi, ako dođem u kontakt sa nekim od njih, bude rečeno kakva je situacija pa da se prilagodimo tome, toliko mogu da učinim.

 

I neće mi (nam) biti potreban ni Kon, ni Janković ni Kisićka da nam kažu kada je trenutak da se malo opustimo posle primanja vakcine, baš kao što nam nisu bili potrebni ni da nam kažu kada epidemija počinje da divlja, kada se smiruje, itd. Ovo je toliko dobro pokriveno medijski da ćemo to skapirati i sami, a ako neko proba na silu da natera ljude da nose maske posle masovne vakcinacije, pa vidi ovako - u Srbiji je za najavu policijskog časa krenuo pičvajz, šta misliš da bi se desilo na kraju cele ove priče, kada se vakcinišu svi koji to žele, ako bi neko probao da isteruje neku svoju suludu agendu? I to ne samo u Srbiji? Pa kotrljale bi se glave, čoveče, kakva crna nova normalnost...ljudima je već sada opravdano svega preko glave, zamisli kako će tek biti kada se bude nazirao kraj pandemije.

Hvala za reality check 🙂 bio mi je potreban. Odlutam ja tako ponekad... hvala svakako trebalo mi je!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Stvarno, urose, ne znam kako se cudis bilo cemu od KS..a iance tvoj skolski je teska sisica i pickica , gledam ga kod Natase juce..

Ah znam to odavno 🙂
Nije da se čudim nego me svrbi dojadilo ovo čutanje. Odledao sam ovaj dokumentarac na n1 "Zaključani" težak, ali dobar.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

Zadnjih nekoliko postova ko ono volim seks i rado ga se sećam. Neće skoro biti dostupnih vakcina za "obične ljude" u ovoj zemlji, pričate u prazno.

 

Ne bih bio bas siguran u to. Mislim, nece ih biti u prvom kvartalu sigurno, ali kad se poveca broj odobrenih efikasnih vakcina, pa kad krene proizvodnja, ima da se stanca na sve strane samo tako. Nemojte biti tako skepticni, secam se da su pre samo par meseci ljudi ovde pisali da vakcina nece biti nikad napravljena, a kamoli vec 2020. Samo polako. De da se prvo vakcinisu ove rizicne grupe i medicinari, ima posle sve da bude mnogo lakse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Hvala za reality check 🙂 bio mi je potreban. Odlutam ja tako ponekad... hvala svakako trebalo mi je!

 

Ma svi odlutamo ponekad, nisi usamljen u tome...ja te skroz razumem, dugo ovo traje, u priču su uključeni i prljavi igrači (političari, uglavnom) a kraj je tek polako počeo da se nazire, i to jedva. Čovek brzo popizdi u ovakvoj situaciji, nije lako, jbg. Mnogo živaca ćemo izgubiti dok sve prođe, moramo polako, dan po dan, da što neoštećeniji izađemo iz svega.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...