Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

13 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Kao sto ateizam ne implicira intelektualnu superiornost, isto je ne implicira ni zavrsen fakultet. 

Totalno masis poentu …

 

Koja je da nista osim tog ateizma ni nemaju da bi se predstavili kao da su pametniji od zatucanih vernika.

 

Mene iskreno zabole ko koga i ko sta vredja, ne doticu me slova na internetu ni malo. Poenta cele price je da je post zbog koga se i vodi sva ova raspravka trolovanje i flejming klasican . 
Da ja uzmem i postavim tange sa igracima Partizana na komsijskom topiku uz neku neumesnu salu a da vec imam istoriju takvog provociranja i ja bi dobio ban potpuno zasluzen, jer takav post sluzi jedino da bi isprovocirao nekog nikako ne moze da doprinese diskusiji a ne jer je neko zatucan i osetljiv na neku temu.

Edited by Nele
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nele said:

Totalno masis poentu …

 

Koja je da nista osim tog ateizma ni nemaju da bi se predstavili kao da su pametniji od zatucanih vernika.

 

Mene iskreno zabole ko koga i ko sta vredja ne doticu me slova na internetu ni malo. Poenta cele price je da je post zbog koga se i vodi sva ova raspravka trolovanje i flejming klasican . 
Da ja uzmem i postavim tange sa igracima Partizana na komsijskom topiku uz neku neumesnu salu a da vec imam istoriju takvog provociranja i ja bi dobio ban potpuno zasluzen, jer takav post sluzi jedino da bi isprovocirao nekog nikako ne moze da doprinese diskusiji a ne jer je neko zatucan i osetljiv na neku temu.

Ne masim poentu nego ti pravis istu gresku na koju ukazujes ateistima.

 

osoba X: Ja sam ateista i ergo intelektualno superioran.

 

Nele: Da, al nemas zavrsen fakultet ergo nisi.

 

Sto implicira da je osoba X automatski manje intelektualna jer nema zavrsen fakultet sto je prilicno besmisleno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

Ja lično moj ateizam gledam ne kao potrebu da dokazujem nepostojanje boga, već kao eksklamaciju stava da mi je cela saga oko vere nebitna u životu. Ne dotiče me. Dakle ja ne tvrdim da nema ničega, već me cela priča smara. Ne treba mi. Ne znam kako bih to nazvao. Areligioznost?

 

Apatheism

 

Quote

An apatheist is someone who is not interested in accepting or rejecting any claims that gods exist or do not exist. The existence of a god or gods is not rejected, but may be designated irrelevant. One of the first recorded apatheists was arguably Denis Diderot (1713-1784), who wrote: "It is very important not to mistake hemlock for parsley, but to believe or not believe in god is not important at all."

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ne masim poentu nego ti pravis istu gresku na koju ukazujes ateistima.

 

osoba X: Ja sam ateista i ergo intelektualno superioran.

 

Nele: Da, al nemas zavrsen fakultet ergo nisi.

 

Sto implicira da je osoba X automatski manje intelektualna jer nema zavrsen fakultet sto je prilicno besmisleno.

Ne mogu da pravim istu gresku kad ja ne tvrdim da sam intelektualno superiorniji. Eto tako izgleda kad sve uzimas za bukvalno otprilike …

Naravno da fakultet ne dokazuje intelektualni kapacitet nekoga.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nele said:

Ne mogu da pravim istu gresku kad ja ne tvrdim da sam intelektualno superiorniji. Eto tako izgleda kad sve uzimas za bukvalno otprilike …

Naravno da fakultet ne dokazuje intelektualni kapacitet nekoga.

Pa dobro, zbog cega si kao argument da grupacija X nije intelektualno superiorna naveo da 90% njih nema zavrsen fakultet, ako time nisi zeleo da osporis njihovu intelektualnu superiornost?

 

Mislim ako ti to nije bila poenta onda si mogao i da napises "Ateisti misle da su intelektualno superiorni a 90% njih ne jede punjene paprike".

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Pa dobro, zbog cega si kao argument da grupacija X nije intelektualno superiorna naveo da 90% njih nema zavrsen fakultet, ako time nisi zeleo da osporis njihovu intelektualnu superiornost?

 

Mislim ako ti to nije bila poenta onda si mogao i da napises "Ateisti misle da su intelektualno superiorni a 90% njih ne jede punjene paprike".

 

I tebi je loš primer, nejedenje punjenih paprika svakako ukazuje na neke ozbiljne inhibicije, dal' intelektualne dal' emotivne prirode. 🌶️🫑

  • Like 1
  • Love 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

 

I tebi je loš primer, nejedenje punjenih paprika svakako ukazuje na neke ozbiljne inhibicije, dal' intelektualne dal' emotivne prirode. 🌶️🫑

Niti jedem punjene paprike niti imam zavrsen fakultet.

 

Nista, prelazim u ateizam pa ubuduce mozete da me smatrate GOAT-om neintelektualnosti.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Smrtokapa said:

da ih smatraju intelektualno inferiornijim

2 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Kao sto ateizam ne implicira intelektualnu superiornost


Ekčuali, nauka kaže da su ateisti u proseku inteligentniji od vernika 😁. Naravno, u proseku jedemo i sarmu, but then again.

 

6 hours ago, DameTime said:

 

Isto tako se verovatno niko od verujućih nije smrtno uvredio kad je video tange sa onim simbolima, ali taj forumašev post jeste uvredljiv. 


Kako može nešto da bude uvredljivo ako se niko na to ne vređa. Uvredljivost je isključivo subjektivna kategorija.


sorry, ne videh prethodni post, prebacujte.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:


Ekčuali, nauka kaže da su ateisti u proseku inteligentniji od vernika 😁. Naravno, u proseku jedemo i sarmu, but then again.

 

Kako ono beše, korelacija =/= kauzacija? Ali priznaj da si ovo napisao zbog sarme, taman smo prešli na bolju temu.

 

Quote

Kako može nešto da bude uvredljivo ako se niko na to ne vređa. Uvredljivost je isključivo subjektivna kategorija.

Ah, stara dilema, da li drvo koje pada u šumi proizvodi zvuk ako nema ko da ga čuje?

 

Zamislimo da si u sobi sa nekim prostakom koji ti sve vreme najstrašnije psuje sestru. Tebe to uopšte ne pogađa, jer nemaš sestru (pretpostavimo, nemam pojma 🙂). Da li to znači da obraćanje ovog drugog nije uvredljivo?

 

Edit: praštajte, ne čitam ni ja sve redom, možemo na društvo.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Sloboda veropispovesti pripada opusu tradicionalnih ličnih prava čoveka i građanina. To znači da je pojedinac ostvaruje kao individua,a ne kao deo određenog kolektiviteta. U pitanju je sloboda koja tradicionalno pripada grupi individualnih sloboda koje pripadaju pojedincu kao ličnosti. U ovu grupu spada i sloboda savesti.

I mada se najčešće sloboda savesti i sloboda veroispovesti povezuju,to ne mora uvek biti slučaj. Među ovim pojmovima nesumnjivo postoji povezanost,ali među njima postoje i razlike,osobito u širini sadržaja koji svaka od ovih sloboda obuhvata. Sloboda savesti je sloboda čoveka da izgrađuje svoj pogled na svet i ima sopstveno uverenje prema bilo kom pitanju. Sloboda savesti,između ostalog,obuhvata dva osnovna aspekta ove slobode: slobodu pojedinca da veruje i slobodu pojedinca da bude ateista.  Otuda je sloboda savesti uslov i pretpostavka slobode veroispovesti.


Odnose između države i crkve u različitim državama opredeljuju tri različita karakteristična režima:

- režim državne crkve u kome se jedna crkva proglašava državnom,a jedna religija je priznata ili državna religija dok ostale nemaju taj status
- režim priznatih crkava koga karakteriše priznavanje slobode za sve religije,ali status priznatih crkava uživaju samo neke od njih i njima se pruža pomoć
- režim odvojenosti države od crkve u kojem se crkve smatraju privatnim ustanovama,a religija privatnom stvari svakog pojednica,a koji danas prihvata najveći broj država

Sloboda veroispovesti i formalno i faktički spada u red najprivatnijih sloboda i prava pojednica. Zato što verovanje,iako se i javno može manifestovati,izvire iz same ličnosti čoveka,iz njegove intime i privatnosti. Nečija odluka da veruje u bilo šta (u ovom slučaju u boga) je unutrašnja stvar..privatno osećanje. Vernik u sebi oseća i veruje.
Kako takvo osećanje može biti povređeno ili na bilo koji način dovedeno u pitanje? Pa,nikako.

Može li neko da otrgne takvo osećanje od ili iz vernika? Može li da ga isčupa van..da ga raskomada..može li nekako da ga promeni iznutra,da ge nekako mutira i učini drugačijim?
Može li da ga povredi tvrdnjom da bog ne postoji? Ne može ni to..jer verujući čovek jedino sam može da promeni svoje uverenje..ako ja kažem osobi X: bog ne postoji,ti veruješ u Deda mraza faktički..kako sam ja time povredio njegovo osećanje vere? Ono je i dalje u verniku,stoji tamo netaknuto.

Verovanje u boga najčešće podrazumeva ljubav.
Vernici obično i vole predmet svoj verovanja i obožavanja. Kao što ja npr.volim svoju majku. Meni niko ničim ne može da pokoleba tu ljubav,taj osećaj kojim imam prema njoj. Još bolji primer su deca.
Niko ne može da nam "povredi osećaj te ljubavi"..jedino mi sami ili naši voljeni nekim svojim aktom.

Tako je i sa famoznom kontrukcijom o "povredi verskih osećanja".
Stavljanjem lika boga ili Isusa ili nekog sveca na donji več,na tange..ne vređa se ničije osećanje..može se govoriti o neukusu,o vulgarnom prikazu ili vidu provokacije. To su opet neke druge stvari.

Tzv.povreda verskih osećanja je jedna konstrukcija slična konstrukciji autošovinizma. Ni jedno ni drugo ne postoji,već je izmišljotina.

A moje odnos prema svim organizovanim religijama je potpuno isti..ja ne pravim razliku između hrišćanstva,islama,budizma,judaizma itd. Pominjanje i poređenje muslimanskog sveta je pogrešno i ne stoji,jer u islamskim zemljama vlada šerijatsko pravo koje zabranjuje bilo kakvo prikazivanje lika njihovog proroka. Nepoštovanje ove zabrane povlači oštre sankcije.
U hrišćanskoj civilizaciji takva zabrana ne postoji.

A ovo,dobri moj @Cavani još uvek nije pravoslavni forum. Nije ni ateistički. On je naslednik nekadašnjeg foruma b92,koji je bio otvoren i koncipiran kao građanski forum. To bi trebao da ostane. Ta njegova crta polako bledi,ali još uvek nije posve izbledela. Ne mislim da je odgovornost ni na vlasniku foruma,ni na svim moderatorima koji su ovde prodefilovali..to društva je i njegove erozije. Ovaj forum (kao i njegov pethodnik) još uvek nije ogledalo društva,još uvek odskače od njegovog proseka iako imam utisak da se i to menja,ali dokle god nacionalistički i klerikalni elementi ne zagospodare,spreman sam da da budem njegov deo i nastavim sa pisanjem.


 

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@Drug Crni Naravno da nije i ne treba da bude. Nisam ni ateista ni veliki vernik, ali me jeste trigerovalo jer sam osetio diskriminaciju. Mozda gresim.

Ako je ok ismevati veru, onda ne treba razdvajati ni obracati paznju sta pise u serijatskom zakonu, Carli Ebdo stilom. 

Sigurno ni SPC ne bi odobravala one tange.

Vazno je da se pise na mestu koje je predvidjeno za to i da nije jedini cilj da se postom isprovocira ili troluje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Ah, stara dilema, da li drvo koje pada u šumi proizvodi zvuk ako nema ko da ga čuje?

 

To je lažna dilema, zvuk je fizička pojava koja postoji nezavisno od posmatranja. Možda se na nekom kvantnom nivou može govoriti o tome, jel’te, da li je apologetska mačka živa ili ne, ali nismo ipk na tim dubinama.

 

2 hours ago, Smrtokapa said:

 

Zamislimo da si u sobi sa nekim prostakom koji ti sve vreme najstrašnije psuje sestru. Tebe to uopšte ne pogađa, jer nemaš sestru (pretpostavimo, nemam pojma 🙂). Da li to znači da obraćanje ovog drugog nije uvredljivo?


Apsolutno je nebitno koga i šta psuje, uvredljivo je jedino ako se ti na to uvrediš. Objektivna kategorija bi bila vulgarno izražavanje, što je donekle, društvenim konsenzusom, objektivizirano kao nepoželjno i ružno.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

 

To je lažna dilema, zvuk je fizička pojava koja postoji nezavisno od posmatranja. Možda se na nekom kvantnom nivou može govoriti o tome, jel’te, da li je apologetska mačka živa ili ne, ali nismo ipk na tim dubinama.

 

Da li su i boje fizicke pojave koje postoje nezavisno od posmatranja ili boje zavise od perceptivnih organa razlicitih zivih bica?

 

21 minutes ago, Eddard said:

Apsolutno je nebitno koga i šta psuje, uvredljivo je jedino ako se ti na to uvrediš. Objektivna kategorija bi bila vulgarno izražavanje, što je donekle, društvenim konsenzusom, objektivizirano kao nepoželjno i ružno.

 

Mozemo da tumacimo i da je uvredljivo i nepozeljno ponasanje cak i ako nas licno ne vredja - na primer, zbog solidarnosti i empatije prema onome ko jeste uvredjen.

 

Kad Seselj kaze da ce da Slovacima spakuje dva sendvica, to nije samo uvredljivo za Slovake, nego i za neke Srbe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

To je lažna dilema, zvuk je fizička pojava koja postoji nezavisno od posmatranja. Možda se na nekom kvantnom nivou može govoriti o tome, jel’te, da li je apologetska mačka živa ili ne, ali nismo ipk na tim dubinama.

Moj komentar je bio samo usputna doskočica i referenca, nisam očekivao bukvalan odgovor, eventualno neku uzvratnu doskočicu po dubini 🙂

 

Doduše, ako insistiraš, ja mogu reći: drvo koje pada proizvodi vibracije koje čovek može, pomoću čula sluha, percipirati kao zvuk, međutim ukoliko nema živih bića sa čulom sluha u okolini, neće biti ni zvuka, već samo vibracija fizičkog medijuma u frekvencijskom opsegu između 20 Hz i 20 KHz. Definicija zvuka ima više, zavisno od oblasti u kojoj smo.

 

Quote

Apsolutno je nebitno koga i šta psuje, uvredljivo je jedino ako se ti na to uvrediš. Objektivna kategorija bi bila vulgarno izražavanje, što je donekle, društvenim konsenzusom, objektivizirano kao nepoželjno i ružno.

Okej, prihvatam, ako insistiramo na objektivnosti i semantici, ti si u pravu. I šta ćemo sad?

 

Recimo da ja treba da odigram šahovsku partiju protiv Magnusa Karlsena, a ti dođeš i kažeš mi "ako ne načiniš ni jednu grešku u toku igre, ne postoji ni teoretska šansa da te Karlsen dobije". Objektivno, matematički, ti bi bio potpuno u pravu, međutim količina saznanja koju bi mi preneo svojom opservacijom bi bila ravna nuli, isto tako bi povećao moje šanse da izbegnem poraz u partiji za tačno 0,00% (na ukupno 0,001%).

 

Tako i ti i @Drug Crnimožete da ustvrdite da je nemoguće povrediti "verska osećanja" i "snagu vere" nekog idealnog vernika i da formalno budete u pravu. S druge strane, ima ono tumačenje po kome je sam Isus, kada je bio na krstu, imao krizu vere ("Oče moj, zašto si me ostavio?"). Da ne idem dalje u tu tematiku, rekao bih da je, kada gledamo praktično, potpuno moguće povrediti nečija "verska osećanja" (i ne samo verska, naravno), samo ako znaš koje dugme da pritisneš. Isto kao što je moguće uvrediti drugu osobu, samo ako znaš kako. A ako govorimo o ljudima u masi, znaš ono kad izađe Vučić i obraća se svima bez trunke poštovanja, pa kažemo npr. Vučić ovim vređa sve građane Srbije, a niko se ne javi da kaže pa ne vređa Vučić nikoga, vi ste se sami uvredili, to je do vas.

 

Suština je, već rekoh x puta čini mi se, u (ne)poštovanju, u nameri, u ovom društvenom konsenzusu koji si pomenuo. Možemo da teramo mak na konac pa da tražimo da se menja pravilnik foruma, da moderatori na temi za kazne i opomene ne pišu "vređanje - 15 dana" nego da se to preformuliše, ali zaista ne vidim poentu.

Edited by Smrtokapa
slovo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Kako može nešto da bude uvredljivo ako se niko na to ne vređa. Uvredljivost je isključivo subjektivna kategorija.

 

Pa definicija je vrlo cirkularna, ali uvredljivo je sve ono izrečeno/urađeno s namerom da uvredi drugu osobu. Ima tu dosta indikatora: odabir reči, medijuma, ton, izraz lica, generalno ponašanje te osobe i njeni stavovi itd.

 

Kad ti neko kaže da si glup, on sigurno nema nameru da diskutuje s tobom o vrstama inteligencije i načinu računanja IQ-a. Isto tako i sankcionisani forumaš nije imao nameru da kritikuje SPC niti uticaj religije na široke narodne mase.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:


Ekčuali, nauka kaže da su ateisti u proseku inteligentniji od vernika 😁

 

Nauka? A koja metodologija je primenjena u nAuCnOm istrazivanju(ima) na koje se referenciras?

 

Religiozni ljudi su cesce iz siromasnijih porodica, i sa nizim stepenom edukacije, sto je najcesce direktno proporcionalno verovatnoci da se formira verovanje u nadprirodno. Jbg, ljudima treba dodatni motiv da prevazidju neprilike, i da im da nadu u bolje sutra.
Nizi stepen edukacije dalje moze da obrazlozi slabije rezultate IQ testa, jer je isti najcesce koncipiran na prepoznavanju matematickih sablona, tkd nije cudo da oni iz siromasnijih porodica, sa nizom edukacijom, nisu prosli odgovarajuci trening da dostignu svoj pun IQ kapacitet.

No, par upisa iznad su se forumasi slozili da "zavrsen fakultet" nije nikakav indikator inteligencije.

 

1*XMS_ZkNuRib4IKY6zSS7jQ.jpeg

 

Edard, Mek i Sent Moris , trojka sa Soylent grin licima na sredini mima xD

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja verujem da je Noa smestio sve vrste zivotinja u paru na njegovu barku i tako ih spasio od potopa.

Verujem da je Isus ustao iz mrtvih i da je sin Boga, koji se zove Jahve i majke Marije koja je bila devica i da su Biblija i Kuran Bozja Rec.

Verujem da je Muhamed leteo na krilatom konju i da je Alah raspolovio Mesec da bi dokazao nevernicima svoju moc.

Verujem da je Zemlja stara 6000 godina, prema proracunima na osnovu podataka iz Biblije.

 

Svako ko dovodi u sumnju ova moja verovanja vredja moja verska osecanja.

 

Verujem da je hriscanska Crkva od Boga i jedina organizacija koja preko svestenika objavljuje istinu od Boga i

verujem da je serijat jedino ispravno drustveno uredjenje, a zene treba da nose burku i da se pokoravaju naredbama muskaraca.

Naredbe iznesene u Bibliji i Kuranu treba da se doslovno i bespogovorno sprovode.

 

Svako ko dovodi u sumnju ova moja verovanja i kritikuje moju versku organizaciju sluzi djavolu i vredja moja verska osecanja.

 

Kuran je Bozija rec i ako ga neko spali, osim sto vredja moja verska osecanja, treba da bude kaznjen - smrcu !?

Koja je primerena kazna za spaljivanje Biblije ?

Jesu li muslimani verski osetljiviji od hriscana ?

 

Pravi Srbi su pravoslavci. Ko nije pravoslavac, nije Srbin.

Pravi Hrvati su katolici. Ko nije katolik nije pravi Hrvat.

 

PS

Verujem da postoji Apsolut, koji je cista svest.

Nepromenjivo i vecno stanje Bitka, nasuprot relativnom i promenjivom pojavnom svetu.

 

Svako ko se sprda sa tim i kritikuje ovu moju veru vredja moje versko osecanje.

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod religije i nacije, a budući da smo počeli priču na sportskom forumu, evo jedne crtice od pre 20ak godina...

 

Dakle... Blejim nešto na ICQ (Ej, ko ga se još seća, a ja još pamtim i svoj broj 🙂), čekam neku ribicu da se pojavi, kad stiže poruka s nepoznatog "broja": 

- JESI IZ BEOGRADA????

- da

- TREBA POBIT SVE ČETNIKE!!

- treba.

- JEBAT ĆEMO VAS DANAS!!!

(Bila neka utakmica hrvatskog kluba sa - mislim da je bio Partizan, ali može biti i Zvezda, jedna od prvih posle burnih 90ih...)

- Samo napred

(jer su moja navijačka osećanja tu negde oko 0)

- ?!?!? JESI TI SRBIN?!?!?

- da

 

I potom je nestao...

 

A baš smo se lepo ispričali.

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Ja verujem da je Noa smestio sve vrste zivotinja u paru na njegovu barku i tako ih spasio od potopa.

Verujem da je Isus ustao iz mrtvih i da je sin Boga, koji se zove Jahve i majke Marije koja je bila devica i da su Biblija i Kuran Bozja Rec.

Verujem da je Muhamed leteo na krilatom konju i da je Alah raspolovio Mesec da bi dokazao nevernicima svoju moc.

Verujem da je Zemlja stara 6000 godina, prema proracunima na osnovu podataka iz Biblije.

 

Svako ko dovodi u sumnju ova moja verovanja vredja moja verska osecanja.

 

Verujem da je hriscanska Crkva od Boga i jedina organizacija koja preko svestenika objavljuje istinu od Boga i

verujem da je serijat jedino ispravno drustveno uredjenje, a zene treba da nose burku i da se pokoravaju naredbama muskaraca.

Naredbe iznesene u Bibliji i Kuranu treba da se doslovno i bespogovorno sprovode.

 

Svako ko dovodi u sumnju ova moja verovanja i kritikuje moju versku organizaciju sluzi djavolu i vredja moja verska osecanja.

 

Kuran je Bozija rec i ako ga neko spali, osim sto vredja moja verska osecanja, treba da bude kaznjen - smrcu !?

Koja je primerena kazna za spaljivanje Biblije ?

Jesu li muslimani verski osetljiviji od hriscana ?

 

Pravi Srbi su pravoslavci. Ko nije pravoslavac, nije Srbin.

Pravi Hrvati su katolici. Ko nije katolik nije pravi Hrvat.

 

PS

Verujem da postoji Apsolut, koji je cista svest.

Nepromenjivo i vecno stanje Bitka, nasuprot relativnom i promenjivom pojavnom svetu.

 

Svako ko se sprda sa tim i kritikuje ovu moju veru vredja moje versko osecanje.

 

 

 

Ti si se bas navodio (pretpostavljam i nadobijao) imaginarnih rasprava u svojoj glavi.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ti si se bas navodio (pretpostavljam i nadobijao) imaginarnih rasprava u svojoj glavi.

Na jednom drugom forumu sam video i vodio i citao sve moguce rasprave, po svim mogucim religioznim pitanjima, tako da me nista vise ne moze iznenaditi, a ovo sto sam napisao je samo jedan mali izbor od svih tih mogucnosti.

Religija me u sutini ne interesuje u smislu formalnog verovanja (osim iz kulturolosko-istorijskih razoga), ali me veoma interesuje duhovnost, koja ima izvesnih dodirnih tacaka sa religioznim iskustvom i koja je na zalost kompromitovana religijama i posebno religioznim institucijama, ciji uticaj na drustvo nikad ne treba zanemariti, te zbog toga neophodnost ucesca i ateista u ovakvim raspravama.

 

Sa druge strane, iako veliki ljubitelj nauke, smatram da ona ne moze da da odgovore na neka bitna pitanja ljudskog zivota

(smisao, sreca, ljubav, transendencija).

To joj naravno nije ni oblast izucavanja, ali ponekad navodi njene pobornike da se generalno odnose arogantno kada se spomenu ta "nutarnja" pitanja, provocirani pre svega ogromnom gluposcu mnogi religioznih verovanja i dogmi i stetnim drustvenim uticajima religioznih institucija, koja zele da monopolizuju odgovore na njih.

Postoji i jasna hijerarhija pouzdanosti raznih naucnih disciplina - fizici (zajedno sa matematikom) se moze najvise verovati, zatim hemiji.

Vec kod biologije (zajedno sa medicinom) nailazimo na veoma slozene mehanizme, koji se ponekad ne mogu jednoznacno odrediti (tako cete naci neke studije koje kazu kafa je dobra/losa, vino je dobro/lose, ovakva, ili onakva ishrana je dobra/losa...).

Kod sociologije, ekomomije je stvar jos neodredjenija i zamrsenija, a kod psihologije jos vise.

Postoje doduse i neka istrazivanja o prirodi svesti, ali je to jos uvek prilicno u povoju.

 

Problem nastaje kada se nesumnjiva dostignuca nauke u oblasti fizike i hemije, zele uzeti kao nadmocni pogled kada se govori o pitanjima psihologije i svesti i kao jedini moguci pristup (no jos uvek bolji, nego neki dogmatsko-verski pogled).

 

Edited by Dragan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Na jednom drugom forumu sam video i vodio i citao sve moguce rasprave, po svim mogucim religioznim pitanjima, tako da me nista vise ne moze iznenaditi, a ovo sto sam napisao je samo jedan mali izbor od svih tih mogucnosti.

 

a meni je delovalo da si trazio potvrdu da su religiozni ljudi anti-naucni ziloti i da si je nasao na tom, kojem god forumu da si (ciljano) bio clan,

te da si u prethodnom upisu tako i obelezio sve verujuce osobe.

 

 

msm, na ostatak upisa nemam sta da prigovorim.

 

2 hours ago, Dragan said:

Religija me u sutini ne interesuje u smislu formalnog verovanja (osim iz kulturolosko-istorijskih razoga), ali me veoma interesuje duhovnost, koja ima izvesnih dodirnih tacaka sa religioznim iskustvom i koja je na zalost kompromitovana religijama i posebno religioznim institucijama, ciji uticaj na drustvo nikad ne treba zanemariti, te zbog toga neophodnost ucesca i ateista u ovakvim raspravama.

 

 

"kompromitovana religijama"? zar duhovnost i religija nisu neraskidivo povezani? po meni, idu ruku pod ruku :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, RatzenStadt said:

...

"kompromitovana religijama"? zar duhovnost i religija nisu neraskidivo povezani? po meni, idu ruku pod ruku :classic_smile:

Ukratko receno, duhovnost podrazumeva izvesno transcendentalno iskustvo, religija samo verovanje u odredjene dogme (ili cak samo tradicionalno glumljenje verovanja).

Vera je samo neproverena ubedjenost, ili samoubedjenost (mada moze biti sredstvo koje vodi ka transcedenciji, jer moze podupreti koncentraciju i emotivnu angazovanost), u nicemu razlicita od ubedjenosti nekog navijaca da je njegov klub najbolji, ili nacionaliste da je njegova nacija najnaj...

Jedina razlika je u tome sto se u slucaju religije ta ubedjenost usmerava ka pretpostavljenom visem bicu.

Bitnu ulogu igra istovremena potvrda te vere od drugih suvernika i organizacije koja je propoveda.

I naravno od objave kroz Knjigu (danas ima puno knjiga, nekada su bile retke), koja je od Boga, a potvrda da je od Boga je jer u njoj pise da Bog postoji i da je ta knjiga Bozija Rec.

 

PS

Meadow kaže:

"Ateisti odbacili Boga".... u biti prevedeno bi značilo: "Ateisti odbacili ljudsko poimanje Boga/Božanskog" + odbacili vjerovati u nadnaravna bića i pojave na razini mogućeg. No znači li to da su ateisti uistinu odbacili Boga, ili samo da su odbacili neprovjerljive, nepotvrđene, mistificirane atribute koji idu uz Boga - onog ljudskog, da bi ga se tako moglo barem nekako obuhvatiti ljudskom shvaćanju?

Situacija je takva da ateisti nisu ništa odbacili a priori, jer ništa još nije ni potvrđeno. Oni su samo odbacili nepotvrđenu koncepciju Božanskog koju su do sada prenijele neke religije/vjerska učenja. Niti su vjernici nužno prigrlili "nešto". Jer do današnjeg dana, nismo uspjeli definirati, obuhvatiti niti približiti si što bi to "nešto" uistinu trebalo biti.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2023 at 11:04 AM, Dragan said:

PS

Verujem da postoji Apsolut, koji je cista svest.

Nepromenjivo i vecno stanje Bitka, nasuprot relativnom i promenjivom pojavnom svetu.

 

Svako ko se sprda sa tim i kritikuje ovu moju veru vredja moje versko osecanje.

 

Sprdanje i kritika nisu isto - prvo jeste vredjanje necijih verskih osecanja, drugo nije.

 

Uopsteno govoreci, nema potrebe ni da se ogranicavamo samo na verska ili filozofska pitanja - i sa institucijom braka se neko moze sprdati (stavljajuci slicice gojaznog i namrgodjenog bracnog para koji se usiljeno smeju kada izadju iz kuce), a moze se i kritikovati (da li je stvarno moguca dugotrajna zajednica i vernost jednoj osobi ili nije?).

Link to comment
Share on other sites

Verujem da postoji Apsolut, koji je cista svest.

Nepromenjivo i vecno stanje Bitka, nasuprot relativnom i promenjivom pojavnom svetu.

 

Svako ko se sprda sa tim i kritikuje ovu moju veru vredja moje versko osecanje.

 

@goldbergPokusaj da se sprdas sa ovim mojim verskim uverenjem i da povredis moja verska osecanja.

Napravimo eksperiment - dajem ti svu slobodu da napises sta god hoces (mozes i slike da stavljas).

 

Dugotrajna zajednica i vernost jednoj osobi su moguci, ali su veoma retki.

Na osnovu mojih iskustava, vecina ljudi su previse nestalni, previse nesvesni, previse gonjeni nagonima da bi to mogli ostvariti.

Rastrzani su izmedju potrebe za sigurnoscu (jedan partner) i potrebe za promenom, te gonjeni seksualnim nagonom (vise partnera).

Posebno muskarci, jer zene vise preferiraju sigurnost (zbog dece).

Kao sto su retki istinski monogamni ljudi, jos redji su istinski poliamorni (oni koji istovremeno vole vise osoba i imaju vise veza).

To je verovatno buducnost i resenje gornje dileme (slobodna ljubav, a ne slobodan seks).

Do tada vecina ostaje suksesivno monogamna (sto znaci da svakih par meseci, godina... menjaju ljubavno-erotskog partnera) u najboljem slucaju, ili zive za publiku monogamno, a u potaji varaju jedno drugo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...