Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

7 minutes ago, Helena said:

Meni je određivanje datuma uskrsa kvantna fizika-ne pre ovog, mora posle onog, kad ovo bude tad, s ono sad...

 

Nije velika nauka. Uzmeš dan prolećne ravnodnevnice (21. mart), odrediš prvi pun mesec posle te ravnodnevnice, pa prva nedelja posle tog punog meseca.

 

11 minutes ago, Helena said:

I kakve veze ima da li će pasti pre ili posle pashe, kad ogroman broj hrišćana slavi po novom kalendaru?

 

Po Novom zavetu, najveći događaj Isusa Hrista pre raspeća je bila Tajna večera, na kojoj je ustanovio svetu tajnu pričešća. Ta Tajna večera se odigrala na dan jevrejske Pashe. Zato Pasha mora biti pre Uskrsa, da bi sled događaja bio isti kao u Novom zavetu. Sve Pravoslavne crkve drže do toga. Ostale hrišćanske denominacije ne. To je (uz filiokve) jedna od najvećih razlika Istočne i Zapadne crkve.

 

 

19 minutes ago, Helena said:

za koliko, nekih stotinak godina Božić po starom kalendaru ide na 8. januar?

 

2100. godina će po julijanskom kalendaru biti prestupna, po gregorijanskom ne. 2101. godine će se razlika povećati na 14 dana.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...pa sad još moram guglati i filiokve.

Sve u svemu, u samoj stvari nebitno, meni naravno.

Ako je njima bitno, ne možeš tako lako preći sa jednog kalendara na drugi.

 

Kao i svaki konzument američke pop kulture, ja volim te xms filmiće u ovo vreme gde se Isus ni ne pominje, samo deda mraz.

Još jedan od razloga što mrzim Vučića, kad je svet u prazničnom raspoloženju, ja sam okružena politikom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ona čak neće ni da pređe na Božić 25. 12. kao što to radi sav kršten svet, uključujući i Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Kipar. 
To je možda nekima nebitno, ali sama ta činjenica je paradigma većinske Srbije - večito inaćenje, durenje, odbijanje da se bude deo većeg sveta i povrh svega, sukobljenje sa realnošću. 
To su problemi koje ni 10 skidanja vučića neće rešiti. [emoji20] 
Pa spc je sama predložila da se primeni taj kalendar među pravoslavnim crkvama i onda rešila da ga ne primenjuje. Razmere spc šizofrenije su teško merljive.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

 
Čitao sam pre više godina da je neki arhiepiskop ili tako neki viši čin izjavio da se i dalje drže julijanskog kalendara jer bi prelazak na gregorijanski naišao na otpor i da bi mogao da pocepa SPC, plus da ga vernici ne bi tek tako prihvatili. Ukrajinska crkva je nedavno prihvatila gregorijanski kalendar kako bi se time odvojila od uticaja kremaljske crkve, za šta mislim da je povezano. Naime, čitao sam da među pravoslavnim crkvama postoje struje, od kojih je jedna grčka i bliža je vaseljenskom patrijarhu, dok je druga struja ova kremaljska. Ne treba mnogo pogađati da bi se shvatilo kome je bliža SPC. Sećam se i da sam čuo argumente da bi prihvatanje gregorijanskog kalendara bilo protumačeno kao ekumenizam, priznavanje pape i slično, mada mi takvi argumenti deluju idiotski, naročito kada vidim popove u katoličkim i protestantskim limuzinama nemačke proizvodnje.
 
Pošto sam ateista, sasvim mi je svejedno da li će SPC slaviti Božić 25. decembra, 7. januara, u aprilu, avgustu ili oktobru. Bilo bi mi sasvim dovoljno da se njihovo delovanje ograniči na krštenja, svadbe, slave i sve ono što im je u opisu posla, a da se u građanske stvari ne mešaju.
Glupanderi bi trebalo da primene Milankovićev kalendar koji se igrom slučaja poklapa u narednih nekoliko stotina godina sa gregorijanskim. Ne zbog praznika nego zbog tačnosti tog kalendara.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Jer dakako je crkva poznata po tačnosti...

 

Ne tvrdim da u nekom kritičnom momentu istorije crkva, pa i pravoslavna nije imala svoj pozitivan doprinos, ali koncept je takav da je sama religija zasnovana na legendi.

Ma koliko se trudili, ja ne znam da postoje fizički dokazi o postojanju Hrista, dočim takvi dokazi postoje za mnoge starije istorijske ličnosti, tipa Keops.

Raširila sam priču, poenta je da se crkva odvojila od Hrista i njegovog eventualnog učenja o poniznosti, skromnosti i sl i počela sa se bogati, bahati i tlači narod.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Helena said:

Jer dakako je crkva poznata po tačnosti...

 

Ne tvrdim da u nekom kritičnom momentu istorije crkva, pa i pravoslavna nije imala svoj pozitivan doprinos, ali koncept je takav da je sama religija zasnovana na legendi.

Ma koliko se trudili, ja ne znam da postoje fizički dokazi o postojanju Hrista, dočim takvi dokazi postoje za mnoge starije istorijske ličnosti, tipa Keops.

Raširila sam priču, poenta je da se crkva odvojila od Hrista i njegovog eventualnog učenja o poniznosti, skromnosti i sl i počela sa se bogati, bahati i tlači narod.

 

Pa sta je u pitanju, odnosno sta je poenta - da je prica o Hristu ispravna, ali se crkva od toga otudjila i propagira nesto sasvim drugo ili da sama prica o Hristu nije uopste ispravna nego je bajka za laku noc?

Jer, ako je prvo, onda je drugo suvisno, a i obrnuto.

Link to comment
Share on other sites

Suvisno je zato sto je potpuno svejedno kakva je bajka u pitanju ako je u pitanju bajka i potpuno svejedno je da li u bajci postoji istina ako se crkva zapravo i ne drzi tih prica.

 

Sustina je da je u ljudskom zivotu sve na nekom nivou relativno - evo, socijalizam je sistem koji poziva na pravedniju raspodelu dobara. No, da bi uopste prihvatili socijalizam moramo da verujemo da je ravnomernija raspodela dobara zapravo nesto pravedno, sto neko moze, ali i ne mora da usvoji.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

Suvisno je zato sto je potpuno svejedno kakva je bajka u pitanju ako je u pitanju bajka i potpuno svejedno je da li u bajci postoji istina ako se crkva zapravo i ne drzi tih prica.

 

Sustina je da je u ljudskom zivotu sve na nekom nivou relativno - evo, socijalizam je sistem koji poziva na pravedniju raspodelu dobara. No, da bi uopste prihvatili socijalizam moramo da verujemo da je ravnomernija raspodela dobara zapravo nesto pravedno, sto neko moze, ali i ne mora da usvoji.

Pa nije svejedno da li je bajka bilo kakva ( držaću se ipak crkve, da ne ulazimo u lavirint kojekakvih (ne)primerenih primera.

Imaš priču o božjem sinu koje je hranilo gladne i lečili bolesne za džabe, jahao bosonog na mazgi i pozivao na ljubav, spavao na podu i hranio se hlebom.

I onda se pojavljuju ljudi koji samo propovedaju šta je taj radio, a oni uzimaju novac kao sinapse ka bogu i večnom spasenju, prete ti večnim paklom ako ne slušaš njih, dok oni ne primenju na sebe ono čime prete tebi Doslovno tako.

 

Link to comment
Share on other sites

Zapravo je svejedno kakva je bajka u pitanju ako je samo bajka.

 

Imas ljude koji se vode tezom da su samo njihovi interesi bitni, da su moral izmislili slabi jer im te tako odgovaralo i slicne price. Takvi se nece baviti pitanjem da li se crkva drzi ili ne drzi svojeg ucenja, samo ce ti reci da su sve to bajke za malu decu i da u svetu uspevaju jaci, a ne moralniji.

 

Opet, ako se drzimo nekih moralnih nacela onda cemo reci da smo protiv crkve jer je odstupila od Hristove poruke (ako smo hriscani) ili da smo protiv crkve jer imamo neki drugi moralni sistem kojeg se drzimo (ako nismo hriscani).

 

Sustina je da se svako od nas drzi nekog moralnog sistema u kojem postoje ta i ta pravila, nebitno da li smo hriscani, muslimani, ateisti ili hinduisti (ili nesto peto). Taj moralni sistem pociva na nekim postulatima koji se usvajaju i ne preispituju. U sekularnom humanizmu nema preispitivanja da li uvek treba izbegavati nanosenje zla drugima zbog svoje koristi. U velikim i manjim religijama nema preispitivanja da li su osnovni postulati istiniti ili ne. Cim pocne preispitivanje, to znaci da sistem ne funkcionise za tog pojedinca i da je potreban novi koji ce ga zameniti (otud i socijalizam koji je pokusao da zameni pravoslavlje u Rusiji ili protestantizam koji je pokusao da zameni rimokatolicizam u Evropi). 

Link to comment
Share on other sites

Niti su sve crkve iste niti su u istoj crkvi svi isti - imas i konzervativna i liberalna tumacenje hriscanstva, otud imas i toliko vernika sa potpuno razlicitim socijalnim stavovima.

 

Ono sto je sustina i nije sta iko misli o bilo kome, nego da li taj neko moze drugima da namece svoje misljenje i moralne vrednosti. Tipa, ja mislim da je vazno znati sto vise stranih jezika ili da je vazno stvoriti svoju porodicu pre 30. godine zivota. To je moje pravo, ali to ne znaci da mogu da namecem drugima svoje stavove i da ih teram da ih usvajaju.

 

Inace, vezano za ova pitanja, da li si ti na temi o koroni bila protiv obavezne vakcinacije?

Link to comment
Share on other sites

Ono što znam o glavnim hrišćanskim crkvama je isto-žena je grešna jer je žena, muškarac je na superiorniji.

Vakcinacija protiv korone nije (bila) obavezna, ne sećam se šta sam pisala, verovatno sam brala grašak ili boraniju dok sam razmišljala o socijalizmu u vreme Karađorđevića dok su pitali Koštunicu za mišljenje u vezi premijer lige u saudijskoj Arabiji i razmišljala kuda ovo vodi očigledno nikuda jer dss mora da pobedi da bi more bilo plavo jer ribe ne lete možda trče dok beru grašak ili boraniju i razmišljaju o socijalizmu u vreme Karađorđevića etc

Šalter dva u prizemlju desno u porti državnog trezora narodne skupštine donje Moštanice zip kod osam nula kroz tri jer me bili ruka.

 

Ako me razumeš.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono cega se secam je da jesi pisala protiv vakcinacije i cak si i banovana zbog svojih stavova o pandemiji. Sto, opet, znaci da nije sve monolitno, pa smo imali ovde i ljude koji su bili protiv Trumpa koji su bili za Ruse u ratu u Ukrajini, a, eto, imamo i ljude kao sto si ti koji su antireligiozni, a protiv su kovid vakcinacije.

 

Pominjem to samo da bi shvatila da je jedno kritika zvanicnih institucija, a drugo kritika ljudi koji slede ovu ili onu religiju i trpanje svih njih u isti kos.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam pisala protiv vakcinacije, nisam protiv vakcinacije, vakcinisana sam i davala sam i kovid vakcine i vakcine za decu.

 

Ali to nije ni bitno tebi, ono što sam pisala u prethodnom postu više je smisleno od ovog što ti pišeš :classic_laugh:

Žubor voda žuborila, crkvu oče razvodnika, moj golube, sviraj Porfirije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, goldberg said:

Ono cega se secam je da jesi pisala protiv vakcinacije i cak si i banovana zbog svojih stavova o pandemiji. Sto, opet, znaci da nije sve monolitno, pa smo imali ovde i ljude koji su bili protiv Trumpa koji su bili za Ruse u ratu u Ukrajini, a, eto, imamo i ljude kao sto si ti koji su antireligiozni, a protiv su kovid vakcinacije.

 

Pominjem to samo da bi shvatila da je jedno kritika zvanicnih institucija, a drugo kritika ljudi koji slede ovu ili onu religiju i trpanje svih njih u isti kos.

 

 

Sta ovo boldovano zapravo znaci? Samo su relgiozni protiv ( kao recimo Novak Djokovic), a ateisti moraju da budu ZA  kovid vakcinaciju?

I kakve veze stav prema vakcinaciji ima sa temom o religiji?

Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2023 at 3:27 AM, goldberg said:

Niti su sve crkve iste niti su u istoj crkvi svi isti - imas i konzervativna i liberalna tumacenje hriscanstva

U Pravoslavlju i Katolicizmu zena kao zena kao i da ne postoji i o tome Helena pise.

Kod protestanata je prica drugacija ( reformisana je crkva pa imamo i zene vladike) ali Helena pise

o verskim pravilima i obicajima iz zemlje u kojoj zivi.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Selina said:

U Pravoslavlju i Katolicizmu zena kao zena kao i da ne postoji

 

Pravo vreme da se setimo parole onih pravoslavnih talibana: "On da brani, ona da rađa".

(Doduše ne navodi se izričito ko pravi decu koju ona rađa dok on brani :default_coffee:)

Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2023 at 7:57 PM, Helena said:

Nisam pisala protiv vakcinacije, nisam protiv vakcinacije, vakcinisana sam i davala sam i kovid vakcine i vakcine za decu.

 

Ali to nije ni bitno tebi, ono što sam pisala u prethodnom postu više je smisleno od ovog što ti pišeš :classic_laugh:

Žubor voda žuborila, crkvu oče razvodnika, moj golube, sviraj Porfirije.

 

Banovana si zbog flejma na temi o koroni. Zbog cega?

 

Mislim, osim sto si bila bezobrazna kao i sad, koji si stav iznosila zbog kojeg si zasluzila ban?

 

12 hours ago, Selina said:

U Pravoslavlju i Katolicizmu zena kao zena kao i da ne postoji i o tome Helena pise.

Kod protestanata je prica drugacija ( reformisana je crkva pa imamo i zene vladike) ali Helena pise

o verskim pravilima i obicajima iz zemlje u kojoj zivi.

 

Sve zavisi od ljudi koji tumace odredjenu spise i u pravoslavlju i u katolicanstvu.

 

Da, tacno je da zene ne mogu da budu svestenice u ove dve denominacije, ali to ne znaci da se automatski mora da se usvaja najkonzervativnije glediste.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

Ti si verovatno u nekoj zabludi da sam te nazvao bezobraznom onako iz cista mira, jer mi se ne dopadaju tvoji stavovi.

 

U tom slucaju moram da ti kazem da gresis, kazem ti da si bezobrazna jer tako nastupas sada, kao sto i u slucaju rasprave o pandemiji. To sto sebe sad predstavljas kao zrtvu, a mene vredjas je Vucic i njegovi minioni 1/1 i ja zaista ne zelim da gubim vreme na takav nacin komunikacije.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

Pisala sam o crkvi i ti govoriš da sebe predstavljam kao žrtvu?

 

Žene i jesu žrtve religije i kroz istoriju i sad.

 

 

Ako zena smatra da je zrtva sama je za to kriva. To vazi i za mene, tebe i milijarde zena u Islamu.

Ja licno nisam nikada zelela da budem zrtva, ni u skoli, ni na poslu, da sam 100 godina starija verovatno bih

isla na barikade i borila se za prava zena, ali su se neke druge junakinje iz belog sveta izborila za nasa, zenska prava.

Nikada i nigde se nisam osetila zrtvom jer sam zena.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mali muzički intermeco #1

 

 

Spoiler

Dear God, hope you get the letter, and - 

I pray you can make it better down here

I don't mean a big reduction in the price of beer

But all the people that you made in your image

See them starving on their feet

'Cause they don't get enough to eat from God

I can't believe in you

 

Dear God, sorry to disturb you, but - 

I feel that I should be heard loud and clear

We all need a big reduction in amount of tears

And all the people that you made in your own image

See them fighting in the street

'Cause they can't make opinions meet about God

I can't believe in you

 

Did you make disease and the diamond blue?

Did you make mankind after we made you

And the devil too?

 

Dear God, don't know if you noticed, but -

Your name is on a lot of quotes in this book

And us crazy humans wrote it, you should take a look

And all the people that you made in your own image

Still believing that junk is true

Well, I know it ain't so, and you know

Dear God, I can't believe in...

I don't believe in...

I won't believe in Heaven and Hell

No saints, no sinners, no devil as well

No pearly gates, no thorny crown

You're always letting us humans down

The wars you bring, the babes you drown

Those lost at sea and never found

And it's the same the whole world 'round

The hurt I see helps to compound

The Father, Son, and Holy Ghost

Is just somebody's unholy hoax

And if you're up there, you'll perceive

That my heart's here upon my sleeve

If there's one thing I don't believe in

It's you

Dear God.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
Quote

I have no religion, and at times I wish all religions at the bottom of the sea. He is a weak ruler who needs religion to uphold his government; it is as if he would catch his people in a trap. My people are going to learn the principles of democracy, the dictates of truth and the teachings of science. Superstition must go. Let them worship as they will; every man can follow his own conscience, provided it does not interfere with sane reason, or bid him act against the liberty of his fellow-men.

 

Zanimljiv je autor ovog citata... Mustafa Kemal Ataturk, founder of modern Turkey, during an interview with Andrew Mango, 1928.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...