Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Bez da ulazim u polemiku oko sprivelovog bana, interesantno mi je da se u svetu a sve vise i kod nas, hriscanstvo kao religija izvrgava ruglu dok npr videli smo sta se desava kada se to pokusa sa islamom. Brate sta ima veze ako si intelektualni ateista, da li moras da sprdas ljude koji veruju u neku visu silu. Live and let others live.

Link to comment
Share on other sites

Razlog nije nekakvo licemerje zapadnih intelektualaca, nego druge dve stvari:

- prvo, smatraju da treba da daleko vise kritikuju kulturu odakle dolaze, samim tim i crkvu u zemljama iz kojih dolaze. Em sto tu kulturu bolje poznaju, em za nju imaju odgovoronost. Slicno kao sto intelektualci u Srbiji vise kritikuju zlocine koje su nasi pocinili. 

- drugo, na Zapadu (i u Evropi uopste) vlada opasna islamofobija, pa ljudi nece da doprinose tome, eno desnicara koji to vec vekovima rade i bez tudje pomoci.

 

A u tom kontekstu je meni Sprivelova kritika SPC sasvim na mestu. Problem je imho bila njegova motivacija kao i stil (ali ajde, stil je individualna stvar)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ako neko želi da kritikuje vjerske zajednice mislim da postoje mnogo bolji načini za to od paljenja Kurana ili stavljanja Majke Božje na gaće. To je samo iskazivanje nepoštovanja prema nečijoj religiji, ništa drugo.

 

Ja sam ateista koji nikad nije osjetio potrebu da se okrene bilo čemu spiritualnom, ali ne smatram se nešto superiornim u odnosu na ljude koji su religiozni. Kapiram da je život dosta gadan i da mnogim ljudima vjera pomaže da preguraju sva sranja koja život donosi. Svoditi religiju na doskočice tipa adults with imaginary friends are stupid je nezrela simplifikacija jednog mnogo kompleksnijeg fenomena.

 

Problem koji imam sa religijom odnosi se na klerikalizaiju društva, etnofiletizam i slične stvari. Na nivou pojedinca, sa religioznošću, kao legitimnim načinom da se čovjek suoči sa egzistencijom, nemam nikakav problem i nikad ne bih uradio nešto što vrijeđa vjerska osjećanja pojedinca.   

  • Like 23
Link to comment
Share on other sites

@Marvin Ok.

 

Inače, nevezano za njegov post, nego za tvoj generalni, što se može primeniti i na forumu, nisu svaka doskočica ili pljuc kritika, nego su često obična splačina i izazovu suprotan efekat. Drugo, slažem se sa ovim

40 minutes ago, Marvin said:

prvo, smatraju da treba da daleko vise kritikuju kulturu odakle dolaze, samim tim i crkvu u zemljama iz kojih dolaze. Em sto tu kulturu bolje poznaju, em za nju imaju odgovoronost.

ali je đavo prečesto u detaljima. Ako u toj kritici zaobilaziš neke pojave i nemaš isti kritički stav prema svemu što se pojavi kao tema, onda si ili ostrašćen iz bilo kog razloga ili si plaćen, što je isto čest slučaj. A to opet ruši kredibilitet tvoje kritike i dovodi u pitanje tvoj status.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Barkley#34 said:

Ako u toj kritici zaobilaziš neke pojave i nemaš isti kritički stav prema svemu što se pojavi kao tema, onda si ili ostrašćen iz bilo kog razloga ili si plaćen, što je isto čest slučaj. A to opet ruši kredibilitet tvoje kritike i dovodi u pitanje tvoj status.

 

Slazem se. Samo mislim da iz razloga koje sam izneo gore neki ljudi prosto ne iznose podjednako stavove o svim dogadjajima, za neke se osecaju vise pozvanima za neke manje.

Naravno ima i placenika, samo sto mislim da je njih relativno malo.

Link to comment
Share on other sites

Nema tog ljudskog uverenja koje nije podlozno kritici pa i sprdnji. U svakodnevnom zivotu.

 

Psihologija ce vam, pak, reci da nema te uvrede ili sprdnje koja ce vas tangirati ako vi i sami ne verujete da je ona istinita. Kad vam neko kaze da ste budala sto ste vernik, a ves to uvredi, ili reagujete burno u svoju odbranu, to nazalost znaci da ni sami niste sigurni da niste budala. 

 

To vazi bukvalno za svaki covekov stav, osobinu ili izbor u svim sferama zivota. Coveka pogadja samo njihova senka koje su manje vise svesni.

 

Dacu vam primer. Culi ste, sigurno, za termin latentni homoseksualizam. Onaj ko nema problem sa svojom seksualnoscu nema potrebu da mrzi homoseksualce, niti da ih naziva nakazama i da ih povredjuje. Tako nekog nije ni briga za to, taj zivi svoj zivot. Onaj ko mrzi homoseksualce verovatno ima usadjeno u sebi da je to nesto odvratno jer tako ga je drustvo odgajalo, a usput to ima u sebi, pa se toga gadi.

 

Ovo ne kazem ja. Ovo kaze psihologija. Nauka. Nauka bazirana na pragmatici.

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, John Terry said:

Nema tog ljudskog uverenja koje nije podlozno kritici pa i sprdnji. U svakodnevnom zivotu.

 

Psihologija ce vam, pak, reci da nema te uvrede ili sprdnje koja ce vas tangirati ako vi i sami ne verujete da je ona istinita. Kad vam neko kaze da ste budala sto ste vernik, a ves to uvredi, ili reagujete burno u svoju odbranu, to nazalost znaci da ni sami niste sigurni da niste budala. 

 

To vazi bukvalno za svaki covekov stav, osobinu ili izbor u svim sferama zivota. Coveka pogadja samo njihova senka koje su manje vise svesni.

 

Dacu vam primer. Culi ste, sigurno, za termin latentni homoseksualizam. Onaj ko nema problem sa svojom seksualnoscu nema potrebu da mrzi homoseksualce, niti da ih naziva nakazama i da ih povredjuje. Tako nekog nije ni briga za to, taj zivi svoj zivot. Onaj ko mrzi homoseksualce verovatno ima usadjeno u sebi da je to nesto odvratno jer tako ga je drustvo odgajalo, a usput to ima u sebi, pa se toga gadi.

 

Ovo ne kazem ja. Ovo kaze psihologija. Nauka. Nauka bazirana na pragmatici.

 

Ja koristim ovo svakodnevno

 

Jen, dva, tri, sve što kažeš to si ti

Jedna od numeroloških vradžbina u domaće dece koja magijskim, neobjašnjivim putem ima za cilj da bačenu uvredu preokrene na onoga ko je istu i bacio.

 

ako to ne prodje onda zapusim usi i pravim se da ne cujem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, John Terry said:

Kad vam neko kaze da ste budala sto ste vernik, a ves to uvredi, ili reagujete burno u svoju odbranu, to nazalost znaci da ni sami niste sigurni da niste budala. 

 

 

 

Kad mi neko to kaže onda sam siguran da se radi o budali. Reagujem smireno, al ako nastavi umem da planem jer teško je uvek ostati smiren na nečiji bezobrazluk. Majstor sam kung fua, tako da takve rasprave sa mnom načičkane uvredama ne bih preporučio.

Edited by Volter
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Volter said:

Reagujem smireno, al ako nastavi umem da planem jer teško je uvek ostati smiren na nečiji bezobrazluk.

 

Naravno, uvek postoji mogućnost da neko pređe određenu granicu normalnog ponašanja i kulturne rasprave. Ali ja nisam to uzimao u razmatranje, već pišem da ako je čovek siguran u svaoja uverenja, stavove ili preferencije, ne može neko tamo na nekom forumu, kog ovaj i ne zna, da mu ista poremeti sa dva-tri upisa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

 

Ali ja nisam to uzimao u razmatranje, već pišem da ako je čovek siguran u svaoja uverenja, stavove ili preferencije, ne može neko tamo na nekom forumu, kog ovaj i ne zna, da mu ista poremeti sa dva-tri upisa.

 

Što se tiče foruma i virtuelnih likova za to me ič nije briga. Taman posla da i na ovakvim mestima gubim živce. Ovakve teme uglavnom izbegavam, znam kud vode i u tu košnicu ne zalazim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Volter said:

 

Što se tiče foruma i virtuelnih likova za to me ič nije briga. Taman posla da i na ovakvim mestima gubim živce. Ovakve teme uglavnom izbegavam, znam kud vode i u tu košnicu ne zalazim.

 

Pa to je i poenta. Šta ima da gubiš živce ili da te pogađa mišljenja nekog kog čak ni virtuelno dovoljno ne poznaješ. To je apsurd. Da te uvredi može samo neka osoba prema kojoj imaš određenu emociju ili bliskost. Za ljude čije te mišljenje ne tangira te zabole cvetko da li vređaju ili ne tvoja uverenja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

Nema tog ljudskog uverenja koje nije podlozno kritici pa i sprdnji. U svakodnevnom zivotu.

 

Psihologija ce vam, pak, reci da nema te uvrede ili sprdnje koja ce vas tangirati ako vi i sami ne verujete da je ona istinita. Kad vam neko kaze da ste budala sto ste vernik, a ves to uvredi, ili reagujete burno u svoju odbranu, to nazalost znaci da ni sami niste sigurni da niste budala. 

 

To vazi bukvalno za svaki covekov stav, osobinu ili izbor u svim sferama zivota. Coveka pogadja samo njihova senka koje su manje vise svesni.

 

Dacu vam primer. Culi ste, sigurno, za termin latentni homoseksualizam. Onaj ko nema problem sa svojom seksualnoscu nema potrebu da mrzi homoseksualce, niti da ih naziva nakazama i da ih povredjuje. Tako nekog nije ni briga za to, taj zivi svoj zivot. Onaj ko mrzi homoseksualce verovatno ima usadjeno u sebi da je to nesto odvratno jer tako ga je drustvo odgajalo, a usput to ima u sebi, pa se toga gadi.

 

Ovo ne kazem ja. Ovo kaze psihologija. Nauka. Nauka bazirana na pragmatici.

 

Pa vredjaju se jer nisu sigurni u svojoj veri i duboko u sebi znaju da bog ne postoji.

 

image.png.aa7c16687092e117e98d340a1c021623.png

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Ne postoji.
Pošto tvrdiš da postoji,odgovori mi: kako,na koji način i čime ja mogu da povredim tvoje verovanje,tvoje osećanje vere?

Hocu, kada budes neselektivno branio slobodu govora i na ostalim temama gde se za mnogo manje banovalo.

Na prethodnoj strani je quentin sve lepo objasnio.

Mozes i da probas da se registrujes i na muslimanskom kosarkaskom forumu i vredjas Muhameda i govoris da su verski talibani, pa javi da li su te banovali.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

Psihologija ce vam, pak, reci da nema te uvrede ili sprdnje koja ce vas tangirati ako vi i sami ne verujete da je ona istinita. Kad vam neko kaze da ste budala sto ste vernik, a ves to uvredi, ili reagujete burno u svoju odbranu, to nazalost znaci da ni sami niste sigurni da niste budala. 

 

 

Mislim da ovo malo maši poentu naše priče.

 

Recimo da neko napiše sledeću rečenicu:

Sveti Sava je na svom prvom hodočašću u Jerusalim svratio u Ikonijum u posetu svom ortaku sultanu Kejkubadu kako bi zajedno šmrkali koks.

 

Bilo ko ko pročita ovu rečenicu znaće da je ona apsolutna nebuloza. Niko normalan neće pomisliti da je istinita. Kada to pročitaju vernici tradicionalisti, koji poštuju Sv. Savu, većina će odmahnuti rukom, reći za autora "svašta, kakav kreten" i nastaviti dalje. Međutim, jedan broj će se uvrediti, ne zbog toga što ima ili nema istine, već zbog jedne druge "slabosti" - zato što će osetiti nepoštovanje i podsmeh.

 

Ove priče "ne može mene niko da uvredi" obesite mačku o rep. Ako je neko konstantno nipodaštavan i stalno mu se gađa jedna tačka, postaće osetljiv. A ima dosta vernika koji (s pravom ili ne) osećaju da ih ateisti gledaju sa visine i da ih smatraju intelektualno inferiornijim (vidi pod poređenje religiozne osobe sa ravnozemljašem). Pa će ga pogoditi i ismevanje na temu od neke rendom osobe, jer gađa tu slabu tačku.

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Cavani said:

Mozes i da probas da se registrujes i na muslimanskom kosarkaskom forumu i vredjas Muhameda i govoris da su verski talibani, pa javi da li su te banovali.

 

I tako, na kraju dana, ultimativni odgovor na sve diskusije o kritici vere uvek bude klasični whataboutizam.

 

Kao nekad, 90ih kad je krajnji argumenata lokalnih (Srb) apologeta rata uvek bio "idi pričaj o miru ustašama i balijama..."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prvenstveno se maši poenta sa izjednačavanjem pojma uvrediti se i uvredljivog. Ja mogu ovde da napišem svi ste debili i sigurno niko neće da se uvredi, ali moja rečenica jeste uvredljiva.

 

Isto tako se verovatno niko od verujućih nije smrtno uvredio kad je video tange sa onim simbolima, ali taj forumašev post jeste uvredljiv. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...