Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

1 hour ago, fancy said:

Da sam manje paranoičan i imam trunku vere u ljude (koju nemam) pomislio bih - da li je možda ovo početak početka usaglašavanja kalendara? :smiley33:

 

Uh... ako misliš da će prihvatiti zapadne vrednosti, to će se zaista i desiti, ali na malo drugačiji način. Prihvatiće inovacije u nemačkoj automobilskoj industriji, novčanice koje izdaje ECB, mada mogu da prođu i one švajcarske i američke.

 

4 minutes ago, Helena said:

Ja ne znam kako je Ukrajina tako lako prešla na drugi kalendar, prilično je komplikovana bilo koja promena u vezi crkvenih kanona.

 

Jednostavno – čim se kalendar opiše kao nešto ruZZko, što je lako, promena je jednostavna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Stiletto said:

 

I Honekera i Čaušeskua je narod "stavio pred zid" tek kad je shvatio da od njihovog propovedanja nema ništa, da su ih, prosto narodski rečeno, zajebali.

 

Hitler je recimo ispunio svoje propovedanje i revnosno tamanio Jevreje i ostale "niže rase", nije zajebao Hansa pekara. Taj isti Hans je posle rata i te kako i dalje podržavao Hitlera, samo ispod glasa, da ga niko ne čuje. Zato su obe Nemačke primljene u Ujedinjene nacije tek 1973. kad je od starosti izumrla generacija Nemaca koja je vodila Drugi svetski rat, a vlast u Nemačkoj preuzela ekipa koja je rasla i vaspitavana prvo od okupacione. a zatim od nemačke vlasti koju je tu postavila okupaciona vlast SAD, Velike Britanije i Francuske.

 

I ovdašnji narod se setio da stavi Miloševića "pred zid" tek kad je posle bombardovanja 1999. shvatio da od njegovog propovedanja "svi Srbi u jednoj državi" i linije "Karlobag, Ogulin, Karlovac, Virovitica" konačno nema ništa.

 

 

 

Teško da su izumrli do 1973. kada nije prošlo ni 30 godina od završetka rata. Isto toliko je prošlo i od završetka jugoslovenskih ratova, ali njihovi gubitnici su i sada živi i koprcaju se. A ne bih rekao ni za ostale da su bili oduševljeni što je za njih i relativno siromašna Jugoslavija bila Las Vegas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Zanimljivu stvar pročitah danas...

 

I pazi sad:

 

Da sam manje paranoičan i imam trunku vere u ljude (koju nemam) pomislio bih - da li je možda ovo početak početka usaglašavanja kalendara? :smiley33:

 

 

 

 

Nema Porfirije još toliko uticaja u narodu, a nemam pojma da li će ikad i imati, kao i Irinej pre njega. Pavle je imao prilično uticaja, ali njemu nije padalo na pamet da kalendar menja.

 

 

 

8 minutes ago, Helena said:

Za života mog to biti neće.

Da ukineš badnjak i vatre i tog što nosi badnjak u kuću etc :classic_blink:

Ja ne znam kako je Ukrajina tako lako prešla na drugi kalendar, prilično je komplikovana bilo koja promena u vezi crkvenih kanona.

Ali ko što rekoh, nit je moj cirkus, nit su moji majmuni.

 

Država Ukrajina ne treba da se petlja u crkveni kalendar, to može Ukrajinska pravoslavna crkva. A u ovom ratu sa Rusijom svako odvajanje od Rusije je od strane Ukrajinaca dobrodošlo. Ali Ukrajina ima cirka 20% stanovnika koji se izjašnjavaju kao Rusi i kao vernici Ruske pravoslavne crkve, njima država Ukrajina nema šta da se meša u crkveni kalendar. Ironično, kolevka ruskog pravoslavlja se nalazi u Kijevu.

 

Badnjak i ostale običaje SPC ukinuti neće, može eventualno da promeni datum kad se obavljaju ti običaji. Ali i to brijanje nipošto neće moći na suvo, biće potrebno mnogo sapunjanja. Osim ako u trenutnom stanju stvari britva ne stigne iz Moskve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Helena said:

Za života mog to biti neće.

Da ukineš badnjak i vatre i tog što nosi badnjak u kuću etc :classic_blink:

Ja ne znam kako je Ukrajina tako lako prešla na drugi kalendar, prilično je komplikovana bilo koja promena u vezi crkvenih kanona.

Ali ko što rekoh, nit je moj cirkus, nit su moji majmuni.

Ne mora ništa da se ukida ako se pređe na novi kalendar. Svi običaju ostaju isti samo drugog datuma.

A u Ukrajini, a i u ukrajinskoj dijaspori, prelazak na novi kalendar nije ni malo lak ni jednostavan. Čak vlada poprilična konfuzija. Pola mojih će slaviti po novom a pola po starom kalendaru. Naravno, izuzetak su ukrajinci katolici, koji su oduvek slavili Božić u decembru.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

Razumem ja šta vi želite da kažete, ali ustrojstvo crkve kao firme traje dva milenijuma i stvarno, negde sam pročitala da hrišćanstvo razmišlja eonima.

 

A koje tačno? Pravoslavna crkva Srbije i Velikog Vođe ima mnogo kraći kontinuitet.

 

Šta god mi mislili o Titu, moja najveća zamerka je što nije uspeo da to zatuče k'o besno pseto, a što je uspeo čika Henri VIII i što su uspeli u Albaniji.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A koje tačno? Pravoslavna crkva Srbije i Velikog Vođe ima mnogo kraći kontinuitet.

 

Šta god mi mislili o Titu, moja najveća zamerka je što nije uspeo da to zatuče k'o besno pseto, a što je uspeo čika Henri VIII i što su uspeli u Albaniji.

Pa nisu nisu nikad ni pokušavali, a ni hteli da zatuku crkvu. Stavili su ih gde im je i mesto, u privatnu sferu. Odvojili crkvu od države, porodičnog prava i obrazovanja, i to je to. Čak su dobrano pomagali SPC, a i druge religijske zajednice, u obnovi manastira i crkava.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Stiletto said:

"svi Srbi u jednoj državi" 

Ta naopaka i nemoguća ideja i dalje cirkuliše među masama, ovoga pota kao "srBski svet". I ne bi me čudilo da neki buzdovani na čelu Srbije (bilo sns ili neki drugi) ponovo žrtvuju Srbiju i njeno stanovništvo zarad ponovnog pokušaja tako nečega kao 90-ih.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Maharaja said:

Pa nisu nisu nikad ni pokušavali, a ni hteli da zatuku crkvu. Stavili su ih gde im je i mesto, u privatnu sferu. Odvojili crkvu od države, porodičnog prava i obrazovanja, i to je to. Čak su dobrano pomagali SPC, a i druge religijske zajednice, u obnovi manastira i crkava.

Sve dok ide dobrovoljno, u redu je.

Ko želi da učestvuje, na volju mu, dok on plaća.

Samo nek ne diraju druge.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Maharaja said:

Pa nisu nisu nikad ni pokušavali, a ni hteli da zatuku crkvu. Stavili su ih gde im je i mesto, u privatnu sferu. Odvojili crkvu od države, porodičnog prava i obrazovanja, i to je to. Čak su dobrano pomagali SPC, a i druge religijske zajednice, u obnovi manastira i crkava.

 

Tu su se zeznuli. Da su mogli da predvide šta će se desiti, mislim da bi to zatukli do kraja.

 

Da te druga strana čuje šta si rekao u ostatku posta, mislim da bi završio k'o veštice u Salemu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Teško da su izumrli do 1973. kada nije prošlo ni 30 godina od završetka rata. Isto toliko je prošlo i od završetka jugoslovenskih ratova, ali njihovi gubitnici su i sada živi i koprcaju se. A ne bih rekao ni za ostale da su bili oduševljeni što je za njih i relativno siromašna Jugoslavija bila Las Vegas.

 

Oni Nemci koji su u vreme rata imali 50+, a deset godina ranije ushićeni vikali "Sieg Heil!" na nirnberškim skupovima su do sedamdesetih godina prošlog veka ili umrli ili posenilili od starosti. Omladina iz ratnog doba je prebacila 60+ i više se nizašta nije pitala, jer su stasale generacije koje su za vreme rata bile deca, kao i one rođene posle rata, a obe su vaspitavane u totalno drugačijem duhu od nacističke Nemačke.

 

Dok su nažalost u Srbiji generacije koje su za vreme rata u SFRJ bile deca ili su rođena posle 1995. vaspitavana u istom duhu kao Nemci posle Prvog svetskog rata, da moraju da se osvete za poraz i vrate "svete srpske zemlje."

 

 

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A koje tačno? Pravoslavna crkva Srbije i Velikog Vođe ima mnogo kraći kontinuitet.

 

Šta god mi mislili o Titu, moja najveća zamerka je što nije uspeo da to zatuče k'o besno pseto, a što je uspeo čika Henri VIII i što su uspeli u Albaniji.

 

Tito nije crkvu ni pokušavao da zatuče, sem nešto njegovih aparatčika i to na istoku zemlje. Na zapadu je katoličanstvo cvetalo i te kako, nikad neću da zaboravim priču mog matorog, forumaša nekadašnjeg Darby O'Gilla, iz njegove mladosti:

 

"Šezdesete godine, leto, avgust, more Jadransko. Taman izašli iz šatora "u cik zore oko deset sati" da razbijemo mamurluk od sinoć i krenemo na plažu, kad primetimo kolonu dece, sve dvoje po dvoje, učiteljica ispred njih, idu negde. Svi uparađeni ko za svadbu. Čekaj malo, mislimo mi, leto, avgust, raspust, otkud deca iz škole, kuda idu? Ne da nam đavo mira, krenemo mi za njima, šatro do prodavnice po doručak. Kad oni svi, ruku pod ruku, pravac u crkvu. Za njima muškarci, žene sa maramama, mnogi bosi, pravo unutra. Šta je bre ovo, bila nedelja pre neki dan, pred crkvom kad smo išli na plažu bili samo pop i četiri babe. Tek jednom mom drugaru sinu, "danas 15. avgust, Velika Gospa, slave Hrvati praznik." "Kakav bre praznik, sad živimo u socijalizmu, nema boga" breca se drugi moj drugar. "Reci ti to njima", odgovara prvi."

 

More Vaso, kad sve ovo pročita moderacija i vidi koliko smo skrenuli sa teme, obojica ćemo seksati ježa u leđa. 😁

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Stiletto said:

Oni Nemci koji su u vreme rata imali 50+, a deset godina ranije ushićeni vikali "Sieg Heil!" na nirnberškim skupovima su do sedamdesetih godina prošlog veka ili umrli ili posenilili od starosti. Omladina iz ratnog doba je prebacila 60+ i više se nizašta nije pitala, jer su stasale generacije koje su za vreme rata bile deca, kao i one rođene posle rata, a obe su vaspitavane u totalno drugačijem duhu od nacističke Nemačke.

 

Dok su nažalost u Srbiji generacije koje su za vreme rata u SFRJ bile deca ili su rođena posle 1995. vaspitavana u istom duhu kao Nemci posle Prvog svetskog rata, da moraju da se osvete za poraz i vrate "svete srpske zemlje."

 

 

Ti svakako jesu crkli, ali u vojsku idu oni mlađi, a dosta ih jeste preživelo. Ti što su dobili tridesetak godina se jesu pitali kao birači, ali su sasvim dobro dobili po p*** da im nije padalo na pamet da to više viču. Slažem se da su oni rođeni posle rata vaspitavani u nacističkom duhu, što se lako može dokazati.

 

20 minutes ago, Stiletto said:

Tito nije crkvu ni pokušavao da zatuče, sem nešto njegovih aparatčika i to na istoku zemlje. Na zapadu je katoličanstvo cvetalo i te kako, nikad neću da zaboravim priču mog matorog, forumaša nekadašnjeg Darby O'Gilla, iz njegove mladosti:

 

Ne znam za istok, ali kao dete su me vikendom redovno vodili na Tašmajdan. A nije da nije bilo svadbi u crkvi svetog Marka... A i rodbina u Šumadiji verovatno nije čula za to jer sam dobijao od njih zvonca za neki praznik, valjda to zovu Vrbica i pun mi je ku...fer kuvanih jaja za Uskrs. Nikada nisam voleo kuvana jaja, nevezano sa mojim ateizmom, a ako mi ih neko ponudi, pre bih pojeo kuvano g*vno.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DJ_Vasa said:

A i rodbina u Šumadiji verovatno nije čula za to jer sam dobijao od njih zvonca za neki praznik, valjda to zovu Vrbica i pun mi je ku...fer kuvanih jaja za Uskrs.

 

Koji si hejter Vaso :classic_biggrin:

 

Venci, zvonca i vrbove grančice (otuda Vrbica) su priprema za Cveti, koje su dan posle. Na taj dan je Hristos ušao u Jerusalim, a narod ga je dočekao sa cvećem, te otuda taj običaj.

Edited by Smrtokapa
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Koji si hejter Vaso :classic_biggrin:

 

Venci, zvonca i vrbove grančice (otuda Vrbica) su priprema za Cveti, koje su dan posle. Na taj dan je Hristos ušao u Jerusalim, a narod ga je dočekao sa cvećem, te otuda taj običaj.

Ali ja mezim kuvana jaja, nevezano za religiju.

Link to comment
Share on other sites

Grcka crkva slavi Bozic 25 decembra, ali mrtva ladna slavi Uskrs kad i Srbi, Rusi. Kako li to uklapaju u postove i ostale

hriscanske obicaje ja ne bih znala, ali je zaista tako da im je Uskrs po Starom, a Bozic po Novom kalendaru.

13 hours ago, Smrtokapa said:

 

Koji si hejter Vaso :classic_biggrin:

 

Venci, zvonca i vrbove grančice (otuda Vrbica) su priprema za Cveti, koje su dan posle. Na taj dan je Hristos ušao u Jerusalim, a narod ga je dočekao sa cvećem, te otuda taj običaj.

Meni je to najlpesi praznik. Bilo je tako i kad sam bila dete, a i danas je tako.

Palmsonntag🧡

Slikali nas, nas sitne hajmane😀 u crkvenoj avliji sa zvoncima oko gushe.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Selina said:

Slikali nas, nas sitne hajmane😀 u crkvenoj avliji sa zvoncima oko gushe.

13 hours ago, Smrtokapa said:

 

Koji si hejter Vaso :classic_biggrin:

 

Venci, zvonca i vrbove grančice (otuda Vrbica) su priprema za Cveti, koje su dan posle. Na taj dan je Hristos ušao u Jerusalim, a narod ga je dočekao sa cvećem, te otuda taj običaj.

9kgYnge.gif

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Grcka crkva slavi Bozic 25 decembra, ali mrtva ladna slavi Uskrs kad i Srbi, Rusi. Kako li to uklapaju u postove i ostale

hriscanske obicaje ja ne bih znala, ali je zaista tako da im je Uskrs po Starom, a Bozic po Novom kalendaru.

 

U tome jeste štos Milankovićevog kalendara. Nepokretni crkveni praznici se računaju po novom, a pokretni poput Uskrsa po starom kalendaru.

 

Razlog je što, ako bi se datum Uskrsa računao po novom kalendaru, postoje godine kad bi Uskrs pao pre jevrejske Pashe, a to je po Novom zavetu nemoguće.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stiletto said:

 

U tome jeste štos Milankovićevog kalendara. Nepokretni crkveni praznici se računaju po novom, a pokretni poput Uskrsa po starom kalendaru.

 

Razlog je što, ako bi se datum Uskrsa računao po novom kalendaru, postoje godine kad bi Uskrs pao pre jevrejske Pashe, a to je po Novom zavetu nemoguće.

Hvala ti stvarno na ovoj informaciji. Meni je to bilo malo i smesno, cudno, ali je ocigledno takoi da

su Bozic i Uskrs dve kalendarske dogodovstine koje nemaju obavezno veze jedna s drugom.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Stiletto said:

 

U tome jeste štos Milankovićevog kalendara. Nepokretni crkveni praznici se računaju po novom, a pokretni poput Uskrsa po starom kalendaru.

 

Razlog je što, ako bi se datum Uskrsa računao po novom kalendaru, postoje godine kad bi Uskrs pao pre jevrejske Pashe, a to je po Novom zavetu nemoguće.

Meni je određivanje datuma uskrsa kvantna fizika-ne pre ovog, mora posle onog, kad ovo bude tad, s ono sad...

I kakve veze ima da li će pasti pre ili posle pashe, kad ogroman broj hrišćana slavi po novom kalendaru?

I negde sam očekivala da će možda Crnogorci usvojiti novi kalendar, pre Ukrajine.

I za koliko, nekih stotinak godina Božić po starom kalendaru ide na 8. januar?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...