Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

 

Quote

Dobro evo ja ću prihvatiti da sam drugosrbijanac. Ne mogu biti prvosrbijanac jer sam kršten u junu 1980. u manastiru a rođen sa u maju 1980. (Prvosrbijanci se krste sa 30+ godina) Ne mogu biti prvosrbijanac jer sam od malih nogu naučio šta su vera i crkva, slava i običaji. (Prvosrbijanci su to učinili sa 30+ godina) Ne mogu da budem prvosrbijanac jer su me naučili da je patriotizam ako volim svoju zemlju, ako ne uništavam njenu imovinu. (Treba da pišem grafite i bacam smeće na sve strane da bih bio prvosrbijanac patriota) Ne mogu da budem prvosrbijanac jer su me naučili da ne mrzim druge nacije, ali da u slučaju rata u mojoj zemlji imam obavezu da joj se odazovem jer nikad niko u užoj rodbini nije bio dezerter. (Da bih bio prvosrbijanac moram da jebem svim drugima mamu, a kad opali prva puška da ostavim i kuću i grobove predaka da dezertiram i da iz daljine jebem mamu kako ćemo se kad tad osvetiti.) Ne mogu da budem prvosrbijanac bez obzira što posećujem manastire i crkve, što postim petkom. (Jer za kvalifikaciju prvosrbijanca moram da napravim selfije po manastirima i da slikam tanjire šta jedem) Tu je ona razlika, ja znam ko sam i šta sam, znam ko su moji preci, znam da u slučaju ratu u Srbiji (ne daj Bože da se desi) imam obavezu da se u što kraćem roku odazovem svojoj državi na raspolaganje, da ne pitam sa kim smo i što smo u ratu. Ali imam obavezu da se trudim da moja država ne uđe u rat. Pošto znam ko sam i šta sam, nema potrebe da po ulici arlaučem nacionalističke pesme, da pišem grafite i mrzim druge jer nisu pravoslavci. Da ne znam ko sam i šta sam, verovatno bih to mora da radim da bih dokazao sebi ko sam i šta sam.

:23:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

 

Zalazimo van okvira teme, ali prirodne nauke pocivaju na mnogo dubljim temeljima u odnosu na drustveni moral. Tebi ne mora da se svidja zakon gravitacije koji kaze da ne mozes da levitiras kad god pozelis u vazduhu da bi ga prihvatio. Sa druge strane, da bi prihvatao neke moralne norme, odnosno da bi vecina prihvatala neke moralne norme, u te moralne norme mora da se veruje, da ne budu predmet stalnog preispitivanja. Na primer, vecina se slaze da nije dobro potkradati budzet, lagati birace, falsifikovati diplome, ali da bi sistem mogao da opstane ljudi na vlasti moraju da se drze tih moralnih nacela jer ako to nije slucaj onda mogu da postanu dovoljno mocni da ih se ne pridrzavaju.

 

Možda je bolje da nastavimo ovde.

Nisu religije iumislile ili stvorile moral, neke norme su postojale i pre nego su na neki način kodifikovane kroz religiozne propovedi i zapisane u knjigama. U vreme nastanaka hrišćanstva, uzmimo primer, postojale su i društvene nauke i tehnička znanja, postoje i danas građevine izgrađene u to vreme, primenom tadašnjeg znanja, još uvek stoje ali su današnja znanja i tehnologija otišli do neuporedivosti, slično je i sa moralom, filozofijom, društvenim naukama, postojala su neka znanja, neke norme ponašanja i odnosa u društvima od nastanka vrste, menjalla su se, prilagođavala, nekad zapisivana u knjige koje su sačuvane do danas, proučavaju se, ali su se norme menjale promenom senzibiliteta društva i nametanjem od autoriteta, autoriteta sile ili autoriteta znanja i ubedljivosti. Tako su i religiozne norme prihvatane, teško je reći šta je više primenjivano, sila ili učenje.

Osećaj za pravdu se razvija kod male dece već u prvim godinama života dok još nemaju ni ideju o nekakvim religioznim učenjima, dok nemaju pojma da neko veruje bezpogovorno, deci su roditelji vrhovno "božanstvo" ali ga ga stalno stavljaju na probu, iskušenje pa postepeno grade svoj odnos prema tom autoritetu, zadržavaju i odbacuju delove "zapovesti".

Učenje se prvo zasniva na iskustvu pa se kasnije sistematizuje u znanja koja se mogu prenositi ali i menjati i dopunjavati, važi za moral, filozofiju, fiziku, astronomiju, medicinu.

Na početku ove rasprave je stajalo mišljenje da je uslov za veliki skok, prestanak ratovanja i prihvatanja mirnog života da nestanu religije, ukidanje religija. Proces koji vodi nestanku religija teče, barem religija kakve danasvladaju svetom, do kad će trajati je nepredvidivo, barem za mene, a ako bi se išlo na nasilno ukidianje religija to bi značilo nove ratove.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
9 minutes ago, Helena said:

Kako oni to sarađuju uopšte?

 

Jednostavno. Popovi su praktično kupili učionicu, kako priznaju Novosti:


 

Quote

 

U MATEMATIČKOJ gimnaziji biće otvorena "Hilandarska soba", a memorandum o saradnji potpisali su Mirjana Katić, direktorka škole i arhimandrit Metodije, iguman manastira Hilandar.

 

Memoranduom je predviđeno da se u om prostoru održavaju časovi, predavanja i izložbe. Tim povodom u gimnaziji je otvorena izložba fotografija "Hilandar u objektivu monaha Milutina Hilandarca".

Prostor će opremiti Sveti Manastir Hilandar, a jednom godišnje škola će raspisivati literarni konkurs na kojem će teme biti u vezi sa duhovnim, kulturnim i istorijskim nasleđem Hilandara.

...

Na kraju programa, monasi sa Hilandara predvođeni arhimandritom Metodijem obišli su posebnu prostoriju predviđenu da predstavlja tzv. "Hilandarsku sobu", a za koju su Hilandarci pripremili darove - Svetu knjigu Psaltir, sa blagoslovom monaha Nikodima, potom maketu na kojoj je izobražen krst sa dva kiparisa, jednog od simbola manastira Hilandara, koji je uklesan u kamen iznad ulaza u pirg Svetog Save u manastiru i čaj koji je deljen kao poklon kada je princ Čarls postao kralj.

 

 

Vazda obejektivni PTC spominje i indoktrinaciju:


 

Quote

 

Idući putem Svetog Save, učenici Matematičke gimnazije će tokom godine posećivati manastir Hilandar. To je samo deo programa koji je predviđen upravo uspostavljenom saradnjom.

 

„Učenici će jednom godišnje imati literarni konkurs gde će pisati o Hilandaru i svom viđenju Hilandara. Imamo ideju da učenici snimaju kratke dokumentarne filmove gde će pokazati svoj talenat da primene tehnologije iz 21. veka, vezane za slike iz Hilandara ili filmove iz Hilandara“, objašnjava Mirjana Katić, direktorka Matematičke gimnazije u Beogradu.

 

 

A isti izvor nam otkriva i novo poglavlje u propagandi SPC:
 

Quote


„Manastir Hilandar je prvi srpski univerzitet i u njemu se čuvaju dokazi da je naš narod imao šta da uloži i da postavi u temelje moderne Evrope. Hilandarska riznica čuva mnoge dokaze o tome. Mi kao sadašnje bratstvo imamo želju da podelimo nešto od toga sa učenicima Matematičke gimnazije i sa ostalim mladim ljudima“, kaže arhimandrit Metodije iguman manastira Hilandar.

 

 

Verujem da se Mika Alas u grobu prevrće.

 

Sasvim slučajno znam da je ove godine pedeseta godišnjica od osnivanja matematičkog društva Arhimedes, ali nisam primetio da je to propraćeno u medijima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

Mislim da to "ljubim ruke" i sada može da se čuje negde... Kako god, nemam dovoljno znanja da ti ispariram :classic_smile: a i nije kao da se fundamentalno ne slažemo oko nečeg.

 

Ne samo negde, po pravilu se tako pozdravlja sveštenik i to predstavlja znak poštovanja. Neko će i stvarno da poljubi ruku, neko će samo da izgovori. Koristi se i inače, manje često, kao izraz (straho)poštovanja prema starijem ili više pozicioniranom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kako su srbi jedva prihvatili krompir

 

Quote

Kako su srbi jedva prihvatili krompir

 

Srpski narod i crkva nisu bili oduševljeni ovom biljkom bez koje danas ne možemo da zamislimo većinu jela

 

Zvali su ga đavolje seme i katolička podvala, dok Karađorđe nije naredio batine

 

Spoiler

Srpski narod i crkva nisu bili oduševljeni ovom biljkom bez koje danas ne možemo da zamislimo većinu jela

 

O korisnosti krompira u ljudskoj ishrani nije potrebno govoriti. Međutim, krompir nije lako zaživeo na Balkanu.

 

Slavni Dositej Obradović je, došavši u oslobođeni Beograd 1806. godine iz Zemuna, poneo sa sobom nekoliko vreća krompira. Bile su to veoma teške i gladne godine, pa je Dositej želeo da se Srbi prehrane, naročito preko dugih zima kada im je ishrana bila prilično siromašna i kada je stanovništvo masovno umiralo zbog teške neuhranjenosti. Dok se iskrcavao u luci, Dositej naredi da se pažljivo postupa sa vrećama krompira i da se odlože na tamno i suvo mesto.

 

I Karađorđe i ostali članovi Praviteljstvujušćeg sovjeta serbskog nisu bili ni malo poverljivi prema krompiru.

 

Dositej zato naredi jednog dana da se krompir obari onako kako je naložio i da se potom posluži u odaji gde će biti on sa članovima Sovjeta. Kada su doneli vruć krompir, svi su bili u neverici i niko se, pored Dositejevog nutkanja, nije usudio da ga proba, ne samo zato što nisu znali kako se jede, nego i iz straha da ne bude kojim slučajem otrovan (tj. da mu neko od prisutnih tajno ne radi o glavi).

 

Viđevši da je "vrag odneo šalu", Dositej prvi poseže za krompirom i stade da ga ljušti pred svima i jede. Kada su videli da je ovaj navalio i na drugi, pa na treći i da mu nije ništa, i ostali se osmeliše uz osmehe da pruže ruku i da uzmu po krompir jedući ga upravo onako kako je to činio veliki Dositej.

 

Dositej potom kaza Karađorđu da jednu poveću vreću krompira treba zasaditi i objasni mu kako se krompir obrađuje. Došlo vreme i vađenja useva, a kako je godina bila povoljna i izdašna, ostalo je krompira i za novu sadnju.

 

Godine 1808. bilo je dovoljno krompira da se podeli Srbima i da počne masovnije da se sadi. Međutim, Srbi iz Beogradskog pašaluka ni da čuju da uzmu, a kamoli da posade to „đavolsko seme“ o kome su se već uveliko raspredale svakojake neverovatne priče.

 

Čuvši da seljaci odbijaju da prime i sade krompir, Karađorđe izda naredbu u kojoj je stajalo da se ima svako kazniti javnim bičevanjem sa deset udaraca kandžijom, ukoliko ne preuzme krompir i njegovo seme.

 

Ni ova kazna nije mogla da natera neposlušne seljake da se prihvate gajenja krompira, pogotovo što su imali i otvorenu podršku neobrazovanih sveštenika koji su sa podozrenjem gledali na krompir kao „na katoličku podvalu“ i koji su podržavali narodne praznoverice i raširene priče.

 

Tek kada su oborknezovi, kao najodgovornija lica za stanje u svojim kneževinama, počeli da dobijaju batine zbog nepristajanja svojih seljaka da uzgajaju ovu biljku, seljaci su počeli da masovnije gaje krompir, ali opet ne svojevoljno, već zato što su bili prisiljeni batinama.

 

Tako se vrlo brzo krompir raširio po Srbiji, a u narodu se u to vreme munjevito raširila jedna veoma poučna priča o Svetom Savi, krompiru i đavolu, koja kaže sledeće:

 

“Umoli đavo Svetog Savu da ugovor načine i da poseju krompir, pa onda što je u zemlji to neka bude Svetoga Save, a što je na zemlji to da njemu ostane. Tako i učine. Poseju krompire, krompiri izniknu, ukaže se najpre čimina (busen), potom cvet i za njim i bobice. Videći ovo, đavo stane prkositi Svetom Savi. No kad bude u jesen, onda čimina opadne i istrune, a Sveti Sava povadi krompire pa u trap. Nadimaše se đavo da pukne od zla videći ovako sebe prevarena i kajaše se što je sa popom posla imao”.

 

(Akademsko društvo Srpske; Izvor: Predrag Mutavdžić, Anegdote i zanimljivosti sa Balkana, Jasen, Beograd, 2008, str. 24-27)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mr Tuvok said:

samo ne SPC, jer ona sve to podržava

Ona čak neće ni da pređe na Božić 25. 12. kao što to radi sav kršten svet, uključujući i Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Kipar. 

To je možda nekima nebitno, ali sama ta činjenica je paradigma većinske Srbije - večito inaćenje, durenje, odbijanje da se bude deo većeg sveta i povrh svega, sukobljenje sa realnošću. 

To su problemi koje ni 10 skidanja vučića neće rešiti. 😞 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sonic said:

Ona čak neće ni da pređe na Božić 25. 12. kao što to radi sav kršten svet, uključujući i Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Kipar. 

To je možda nekima nebitno, ali sama ta činjenica je paradigma većinske Srbije - večito inaćenje, durenje, odbijanje da se bude deo većeg sveta i povrh svega, sukobljenje sa realnošću. 

To su problemi koje ni 10 skidanja vučića neće rešiti. 😞 

To i ne treba Vučić da rešava, još nam samo fali Vučić Mraz.

Crkvena pitanja neka se rešavaju unutar udruženja zvano SPC.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Helena said:

To i ne treba Vučić da rešava, još nam samo fali Vučić Mraz.

Crkvena pitanja neka se rešavaju unutar udruženja zvano SPC.

Tamo dominira pro-Moskva struja i to ubedljivo, umesto pro-Atina ili pro-Carigrad.

Teški kočničari iblo čega normalnog u ovoj zemlji. Ona nedavna zabrana poljskih metalaca i njihovog koncerta u Dorćol Platzu je još jedan od mnogih dokaza. 

 

Mali off ali nije zgoreg pomenuti . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sonic said:

Ona čak neće ni da pređe na Božić 25. 12. kao što to radi sav kršten svet, uključujući i Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Kipar. 

To je možda nekima nebitno, ali sama ta činjenica je paradigma većinske Srbije - večito inaćenje, durenje, odbijanje da se bude deo većeg sveta i povrh svega, sukobljenje sa realnošću. 

To su problemi koje ni 10 skidanja vučića neće rešiti. 😞 

 

Čitao sam pre više godina da je neki arhiepiskop ili tako neki viši čin izjavio da se i dalje drže julijanskog kalendara jer bi prelazak na gregorijanski naišao na otpor i da bi mogao da pocepa SPC, plus da ga vernici ne bi tek tako prihvatili. Ukrajinska crkva je nedavno prihvatila gregorijanski kalendar kako bi se time odvojila od uticaja kremaljske crkve, za šta mislim da je povezano. Naime, čitao sam da među pravoslavnim crkvama postoje struje, od kojih je jedna grčka i bliža je vaseljenskom patrijarhu, dok je druga struja ova kremaljska. Ne treba mnogo pogađati da bi se shvatilo kome je bliža SPC. Sećam se i da sam čuo argumente da bi prihvatanje gregorijanskog kalendara bilo protumačeno kao ekumenizam, priznavanje pape i slično, mada mi takvi argumenti deluju idiotski, naročito kada vidim popove u katoličkim i protestantskim limuzinama nemačke proizvodnje.

 

Pošto sam ateista, sasvim mi je svejedno da li će SPC slaviti Božić 25. decembra, 7. januara, u aprilu, avgustu ili oktobru. Bilo bi mi sasvim dovoljno da se njihovo delovanje ograniči na krštenja, svadbe, slave i sve ono što im je u opisu posla, a da se u građanske stvari ne mešaju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Čitao sam pre više godina da je neki arhiepiskop ili tako neki viši čin izjavio da se i dalje drže julijanskog kalendara jer bi prelazak na gregorijanski naišao na otpor i da bi mogao da pocepa SPC, plus da ga vernici ne bi tek tako prihvatili. Ukrajinska crkva je nedavno prihvatila gregorijanski kalendar kako bi se time odvojila od uticaja kremaljske crkve, za šta mislim da je povezano. Naime, čitao sam da među pravoslavnim crkvama postoje struje, od kojih je jedna grčka i bliža je vaseljenskom patrijarhu, dok je druga struja ova kremaljska. Ne treba mnogo pogađati da bi se shvatilo kome je bliža SPC. Sećam se i da sam čuo argumente da bi prihvatanje gregorijanskog kalendara bilo protumačeno kao ekumenizam, priznavanje pape i slično, mada mi takvi argumenti deluju idiotski, naročito kada vidim popove u katoličkim i protestantskim limuzinama nemačke proizvodnje.

 

Pošto sam ateista, sasvim mi je svejedno da li će SPC slaviti Božić 25. decembra, 7. januara, u aprilu, avgustu ili oktobru. Bilo bi mi sasvim dovoljno da se njihovo delovanje ograniči na krštenja, svadbe, slave i sve ono što im je u opisu posla, a da se u građanske stvari ne mešaju.

Neki pravdaju to i ustašama i njihovim zločinima, pa neće da slave kad i oni, a da nije bilo ustaša pravdali bi recimo Mađarima i Bugarima (jer i Bugari slave 25.12.)...... Uglavnom, proruski riff-raff. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Nedobro je ovo zapazanje. Lici na stramputica na koju skreces poentu. Pod jedan, ispalo je kao da prvi put vidis sada vec cuveni stav da narod zasluzuje vucica, a zapravo je taj stav promovisan na prethodnom forumu jos pre jedne decenije, kasnije ali ubrzo nakon pomenute Promocije, nastavio je da to isto promovise Basara. Svako ko se uhvati tog stava kako narod zasluzuje vucica, je bivao veoma ruzno i veoma glupo etiketiran kao sendvicar ili vuciceva prodana dusa.

 

Narod ne zaslužuje ništa, narod je testo koje se oblikuje. A oblikuje ga vlast.

 

Šta je obrlatilo nekog tamo Hansa pekara iz Tibingena da četrdesetih godina prošlog veka ostavi svoju pregaču, obuče uniformu, uzme šmajser i strelja đake u Kragujevcu 21. oktobra 1941.? Pa vlast u Nemačkoj u to vreme. A tog istog Hansa, ako je imao sreće da preživi rat, da više ni ne pomisli da strelja decu i spaljuje Jevreje u visokim pećima posle devetog maja 1945.? Pa prvo okupaciona, a onda i normalna nemačka vlast u to doba.

 

A tek neki Đoka iz Despotovca koji je kamaru godina živeo u bratstvu i jedinstvu SFRJ a onda se našao u uniformi u Srebrenici onog kobnog dana?

 

Normalna vlast u nekoj državi ćini normalan narod u istoj. Dok zlotvori na vlasti izvlače ono najgore iz tog istog naroda.

 

38 minutes ago, Sonic said:

Ona čak neće ni da pređe na Božić 25. 12. kao što to radi sav kršten svet, uključujući i Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Ukrajinu i Kipar. 

 

Zato što 90% Srba koji se izjašnjavaju kao pravoslavci ne fermaju crkvu 2%, već imaju svoju imaginarnu veru, "srbstvo". Zato što o istinskom pravoslavlju nemaju blagog pojma, do 1990. su bili komunisti, a onda su ih Mila Štula i Krste Bijelić učili veri.

 

Sutra da SPC pređe na Milankovićev kalendar, onaj koji je osmislio Srbin, 90% "pravoslavaca" bi i dalje slavilo Božić sedmog januara a Novu godinu trinaestog, uz rečenicu "meni će pop da određuje kad mi je slava." A crkva ide linijom manjeg otpora, da ne bi ostala bez prihoda.

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sonic said:

Neki pravdaju to i ustašama i njihovim zločinima, pa neće da slave kad i oni, a da nije bilo ustaša pravdali bi recimo Mađarima i Bugarima (jer i Bugari slave 25.12.)...... Uglavnom, proruski riff-raff. 

 

Iako je 1923. godine na Svepravoslavnom kongresu u Carigradu i to na predlog delegacije Srpske pravoslavne crkve (SPC) usvojen Milankovićev reformisani julijanski kalendar, ostaje nedovoljno jasno zašto SPC nije prihvatila svoj predlog.

 

Sam Milanković je zabeležio da je Arhijerejski sabor SPC septembra 1923. u Sremskim Karlovcima u principu usvojio novi kalendar, ali je sprovođenje odloženo za vreme "kada reformisani kalendar prihvate i primene i sve ostale pravoslavne crkve".

 

Prostim jezikom rečeno, kad Ruska pravoslavna crkva usvoji Milankovićev kalendar usvojiće ga i Srpska, a raja srpska će ga tek tad prihvatiti sve šutirajući se u dupe. Da pozajmim reči iz jednog TV filma, "puna bulja šimika."

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Stiletto said:

Iako je 1923. godine na Svepravoslavnom kongresu u Carigradu i to na predlog delegacije Srpske pravoslavne crkve (SPC) usvojen Milankovićev reformisani julijanski kalendar, ostaje nedovoljno jasno zašto SPC nije prihvatila svoj predlog.

Long read: https://pescanik.net/kalendarsko-pitanje/

 

Spoiler

Arhijerejski sabor SPC je počeo rad 5/18. septembra 1923. u Sremskim Karlovcima.87 Posle rasprave po pitanju reforme Julijanskog kalendara glasanjem (18:3) usvojen je u principu novi kalendar, ali je njegova primena odložena da stupi u život jednovremeno sa svim pravoslavnim crkvama. Slične odluke su donete i povodom pitanja o drugom svešteničkom braku, svešteničkom odelu, postu, itd. Sabor je ovlastio patrijarha i Sinod da se saglasno odluci Svepravoslavnog kongresa predloži proslava godišnjice Nikejskog sabora u Nišu, kojom prilikom bi se sazvao i Vaseljenski sabor.88 Povodom ovakvih odluka u Vesniku Srpske Crkve je objavljen komentar: „Svaki koji i malo zna kakve su prilike i kakav je mentalitet ostalih autokefalnih pravoslavnih crkava, naročito u bratskoj nam Rusiji, taj će znati da ovakva odluka u samoj stvari znači: da će reforme u Srp. Prav. Crkvi stupiti u život kad bude skončanije veka sego, ili narodnim jezikom rečeno: na „Kukovo leto!“89 Sinod je 1924. preporučio Saboru da se kalendarska reforma ne sprovede i Sabor je na zasedanjnu te godine doneo odluku da ostaje pri projektu reforme kalendara ali da će obavestiti sve pravoslavne crkve o razlozima zbog kojih ne može prihvatiti i uvesti Gregorijanski kalendar.90 Sveštenik Radovan Jurišić je istim povodom pisao: „Na nedavnom Arhijerejskom Saboru, držatom u Srem. Karlovcima, usvojene su gotovo sve odluke svepravoslav. Kongresa. Naša ih je crkva usvojila prva, no stim da ih poslednja uvede u život!“91

Crkva je pokazala neodlučnost i oprez a pisalo se i o podvojenosti Sabora po pitanju kalendara. Tim povodom episkop bitoljski Josif je dao ispravku koja je štampana u Politici. Episkop je demantovao da su arhijereji Srbije, Bosne i Crne Gore spremni da potpišu odluke Carigradskog kongresa a da ostali to odbijaju. Dodao je kako su svi arhijereji raspoloženi prema pitanjima kalendara i drugog svešteničkog braka. UredništvoVesnika Srpske Crkve je to prokomentarisalo rečima: „Mi možemo samo dodati: daj Gospode, da je tako“.92 Pitanje kalendara bilo je na dnevnom redu svih saborskih zasedanja u periodu od 1924. do 1928. i ponovo 1930. godine. Tokom 1928. je rešeno da se odgovori vaseljenskom patrijarhu Vasiliju da „pitanje udešavanja kalendara za Srpsku crkvu nije aktuelno, jer se ona još drži starog kalendara. Inače je Srpska crkva mišljenja da i to važno pitanje ne može rešiti pre saziva Vaseljenskog Sabora.“93

U Kraljevini SHS nisu samo u crkvi bili podeljeni po pitanju kalendara već i u javnosti. Dok su jedni bila za, kao profesor Stanoje Stanojević, drugi su bili protiv. Nije bilo saglasnosti ni o tome koji je predlog reforme dobar a koji ne. Milutina Milankovića su kritikovali zbog netačnosti interkalacije prestupnih godina, datuma praznovanja Uskrsa, upoređivan je njegov predlog sa Trpkovićevim, predlagana su nova rešenja. Napisi i rasprave o kalendarskoj reformi postale su stalno prisutna tema u crkvenoj štampi i nastavljali su se tokom nekoliko narednih godina.94 Uredništvo Hrišćanskog života je pisalo: „Bez straha, bez molitvenog trepeta rešavaju se crkveni problemi. Pod pritiskom, laskavim ili grubim pritiskom modernih vancrkvenih sila mnogi crkveni predstavnici ropski služe trulim bogovima našeg doba. Razjedinjeni više hotimično nego nehotimično mi nervozno hitamo kroz prašumu sadašnjice u neizvesnost budućnosti. Predstavnici pojedinih autokefalnih pravoslavnih crkava nadmeću se smelo u opasnim novačenjima. Zaboravlja se na svetu sabornost kao na merilo naše sadašnje delatnosti, kao na čuvara naše crkvene svetosti. Zato se nedavno u Pravoslavlju desio molitveni raskol: Grčka Crkva uvela je novi kalendar, dok su ostale Crkve ostale pri starom. Molitvena sabornost je narušena…“.95 Nešto kasnije Hrišćanski život upozorava da bi se prihvatanjem kalendara načinila velika greška, navodeći primere Poljske i Rusije, gde je „narod odbio uvođenje novog stila kao nenaučno i opasno novačenje, koje znači molitveni raskol i nemudro ustupanje pred rimokatolicizmom“. Dodaje se da će „naš narod, naročito u Bosni, Hercegovini, Dalmaciji, Južnoj Srbiji i centralnoj Srbiji“ postupiti „ne manje buntovno od naroda ruskog“.96

 

Edited by Esli
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Čitao sam pre više godina da je neki arhiepiskop ili tako neki viši čin izjavio da se i dalje drže julijanskog kalendara jer bi prelazak na gregorijanski naišao na otpor i da bi mogao da pocepa SPC, plus da ga vernici ne bi tek tako prihvatili. Ukrajinska crkva je nedavno prihvatila gregorijanski kalendar kako bi se time odvojila od uticaja kremaljske crkve, za šta mislim da je povezano. Naime, čitao sam da među pravoslavnim crkvama postoje struje, od kojih je jedna grčka i bliža je vaseljenskom patrijarhu, dok je druga struja ova kremaljska. Ne treba mnogo pogađati da bi se shvatilo kome je bliža SPC.

 

Zanimljivu stvar pročitah danas...

 

I pazi sad:

Quote

 

Циљ конференције је да се јавности представе поуздани и објективни подаци о настанку и развоју календарског знања са гледишта математичке и астрономске теорије мерења и рачунања времена, историји календарских знања од најстаријих времена до данас, као и историји настанка и модифи-кацијама најпознатијих календара, све до специфичног доприноса Милутина Миланковића реформи јулијанског календара.  

 

Конференција се организује уз подршку Београдског универзитета, Српске академије наука и уметности и благослов његове светости Патријарха српског г. Порфирија.

 

 

Da sam manje paranoičan i imam trunku vere u ljude (koju nemam) pomislio bih - da li je možda ovo početak početka usaglašavanja kalendara? :smiley33:

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, fancy said:

 

Zanimljivu stvar pročitah danas...

 

I pazi sad:

 

Da sam manje paranoičan i imam trunku vere u ljude (koju nemam) pomislio bih - da li je možda ovo početak početka usaglašavanja kalendara? :smiley33:

 

 

Za života mog to biti neće.

Da ukineš badnjak i vatre i tog što nosi badnjak u kuću etc :classic_blink:

Ja ne znam kako je Ukrajina tako lako prešla na drugi kalendar, prilično je komplikovana bilo koja promena u vezi crkvenih kanona.

Ali ko što rekoh, nit je moj cirkus, nit su moji majmuni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...