Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

55 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

U Kozarcu kod Prijedora sve sto se moze vidjeti je izgradila dijaspora koja je poprilicno jaka i puna para. Tamo malo ko zivi al je sve napucano max da bi kao pokazali komsijama koji su ih klali i protjerali da su jos uvijek zivi. Plemensko razmisljanje ugl. 

 

Da, na osnovu vidjenog bas u Kozarcu (i okolini) sam i izvukao zakljucak koji sam ranije danas napisao. 
Malo istocnije od tog lokaliteta mi je najveci deo rodbine s oceve strane. Inace, i Kozarac je istocno od Prijedora prema BL, ne severozapadno.

 

Ne zivi se bas u duhu multietnicke idile tamo danas, bar sudeci po recima moje rodbine. 

 

1 hour ago, Romantik said:

Evo ja sam iz Bosne i odmah da ti kazem da gresis. Crkve uglavnom grade mestani svojim prilozima, s tim da temelje i pocetak finansira neko drugi, tj zapocne ih a onda se one grade fazno, retku koju izgradi renomirana ili "renomirana" firma, vec su to uglavnom lokalci iz tog ili obliznjih mesta gde je crkva, a sve su slicne jer je to najprostiji model za izgraditi.

 

To su prilicno velike pare za mestane sela cije broj stanovnika se broji u trocifrenim ciframa.
Sigurno znas bolje od mene kakvo je stanje stvari u BiH, tkd cu ti verovati, ali uzeti info sa prstohvatom soli : D 

 

31 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zar nije osnovna skola obavezna? 

 

Ako da, kako uspevaju da izbegnu skolovanje devojcica?

 

Ili drzava vise ni ne mari? 😞

 

Pojma nemam. Mogu da potvrdim za rodjake mog dobrog druga odavde...
U nekoj vukojebini na pola puta izmedju Cazina i Velike Kladuse, sestre su mu sa porodicom bile ovde, rodjene u kasnim 90-im, umotane glave, nit' skole, nit' drustvenog zivota, prilicno sam siguran ne svojim izborom. 
Koliko se opazeno moze interpolirati na duge stanovnike/ce te regije, poznate po najpredanijem i najbeskompromisnijem zivotu po Kuranu, nisam siguran.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je jedan stari video koji pokazuje da je takvih slucajeva bilo i prije - meni su strasni komentari koji se vide ispod videa:

 

 

 

A ovakav stav je imala i direktorica KC Kosevo i dekanica Medicinskog Fakultets u Sarajevu - niko je nije mogao natjerati u skolu... Nije ni gradonacelink Beograda puno skole vidio, sasvim sigurno ne onoliko koliko je tvrdio...

Edited by ters
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

Ovo je jedan stari video koji pokazuje da je takvih slucajeva bilo i prije - meni su strasni komentari koji se vide ispod videa:

 

 

 


😄 
 

Inace, cuo sam, od istog druga iz prethodnog upisa, da je danas u Cazinskoj Krajini potraga za alkoholom kao i potraga za vodom u pustinji. Jel moze neko da potvrdi/demantuje?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, RatzenStadt said:

 


😄 
 

Inace, cuo sam, od istog druga iz prethodnog upisa, da je danas u Cazinskoj Krajini potraga za alkoholom kao i potraga za vodom u pustinji. Jel moze neko da potvrdi/demantuje?

Ne znam może li se pronaci alkohol u Cazinu - ali svaki cas vidim vijesti iz raznih dijelova Bosne o nesrecama sa smrtim ishodom uzrokovanim - alkoholom, tako da mi izgleda da ga oni koji ga ne bi trebali piti ipak pronalaze..

Edited by ters
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


Mozda samo u Buzimu. U ostatku Krajine to nema veze s mozgom. 

 

Celinja, tako se zove pomenuto selo, sad upitah coveka. Nije ni izasao iz tog mesta, pa je stekao pogresan utisak kanda...

I meni je bilo cudno. Bio bi to prenagli U-turn za Bosance...

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

 

A koliko para imaju ti meštani kad su već postali investitori? A ako mogu da daju pare za takve stvari, pretpostavljam da im kuće imaju bar tri sprata, lift i poslugu.

 

 

Zavisi od sela do sela, mada je vecinski siromasno.

 

9 hours ago, ciao said:

Koje crkve su u pitanju - pravoslavne crkve ili dzamije? sumnjam da su katolicke ili neke trece?

 

Naravno pravoslavne, pricamo o srpskim selima.

 

7 hours ago, RatzenStadt said:

 

To su prilicno velike pare za mestane sela cije broj stanovnika se broji u trocifrenim ciframa.
Sigurno znas bolje od mene kakvo je stanje stvari u BiH, tkd cu ti verovati, ali uzeti info sa prstohvatom soli : D 

 

 

Zato se te crkve grade u proseku od 5 do 20 godina, obicno se samo zavrse grubi gradjevinski radovi u nekom kracem vremenskom peridou, par godina, i stavi improvizovani oltar a onda godinama povremeno doradjuju iznutra. Dacu ti par konkretnih primera, prvi, povratnicko selo na Majevici, i pre rata je bilo u ozbiljnom padu stanovnistva, posle rata se bukvalno vratila samo jedna osoba ispod 50 godina, a sve zajedno ih nije bil vise od 20-30, jos u prvoj godini, dakle neka 2000. recimo je pocela izgradnja crkve, tj obnova jer je ista srusena tokom rata, stavljena je pod krovom ja mislim nakon dve godine i to su bile najvecim delom donacije nemestana, a onda je gradnja nastavljena donacijama mestana, crkva jos uvek nije u putpunosti zavrsena, ali se nakon svake godine ili dve nesto doradi.

Drugi primer, veliko selo u Semberiji, sad verovanto ima preko 1.000 stanovnika, mozda i dve, na mestu gde sam ja isao u osnovnu skolu (tada su tu bila samo 4 razreda, od petog se moralo do grada, sad je napravljena tu i skola za celu osnovnu), napravili su crkvu u celosti za manje od 5 godina, upravo je zavrsavaju.

U mom selu isto nakon rata napravljena crkva, gradjena je nekih 5-7 godina.

Svaka crkva ima svoju slavu, i tad je najvece okupljanje, neretko dolaze i ljudi iz dijaspore za te datume ako ih ima u datom mestu i to je trenutak kad se skupljaju najvece donacije, dok se tokom godine ono prikupljeno obicno deli izmedju parohiej i svestenika, pa pretpostavljam da se deo tog novca koji prikupi parohija posle upotrebi za zapocinajnje novih crkvi na nekom drugom mestu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Selina said:

Citala sam tako, a zasto i da ne verujem?

 

Objavljen cjenik u BiH: Po 100 eura za nošenje burke i brade

 

https://www.jabuka.tv/objavljen-cjenik-u-bih-po-100-eura-za-nosenje-burke-i-brade/

 

 

Piše na internetu i da je zemlja ravna ploča, pa baš i nije tako. Pogledaj malo ko je Dževad Galijašević, redovan gost RTRS i Balkan info, a zatim i komentare gde se mnogi zezaju i pitaju gde da se prijave.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bosna i Hercegovina pruzila utociste ratnom zlocincu - Branimir Glavas iz Hrvatske pobjegao u Hercegovinu. Evo prvog testa za vlasti u Federaciji - da li mogu isporuciti ovog zlikovca Hrvatskoj na izdrzavanje kazne (zasluzene ali nikako ne pravedne jer je dobio samo osam godina),

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ters said:

Bosna i Hercegovina pruzila utociste ratnom zlocincu - Branimir Glavas iz Hrvatske pobjegao u Hercegovinu. Evo prvog testa za vlasti u Federaciji - da li mogu isporuciti ovog zlikovca Hrvatskoj na izdrzavanje kazne (zasluzene ali nikako ne pravedne jer je dobio samo osam godina),

 

Glavas ima dva drzvljanstva - uz hrvatsko, i BiH. Nisam pravnik, ne znam zakone i ne znam koje bi drzave izrucile sopstvene drzavljane drugima.

 

Onako uopsteno, rekao bih da ce kod nas (tj, u ex-Yu) desetine i stotine hiljada ostecenih ostati nezadovoljne, a desetine hiljada zlocinaca ce se izvuci. Svet naprosto nije pravedan.

A BiH je tu mozda shebanija od ostalih. Tamo se stvarno ne zna ko pije, ko placa, u vecoj meri nego kod ostalih komsija.

Imas i onog nekog fudbalera, ukrao ogromne pare pa pobegao iz HR u BiH i nikome nista. Ko je tu koga kupio, niko ne zna.

 

Glavasu zelim nesto najgore (nece se ostvariti). Istovremeno, stidim se svojih osecanja jer nisu humana.  Totalna zbunjotina.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2023 at 9:48 PM, zoran59 said:

 

Glavas ima dva drzvljanstva - uz hrvatsko, i BiH. Nisam pravnik, ne znam zakone i ne znam koje bi drzave izrucile sopstvene drzavljane drugima.

 

Onako uopsteno, rekao bih da ce kod nas (tj, u ex-Yu) desetine i stotine hiljada ostecenih ostati nezadovoljne, a desetine hiljada zlocinaca ce se izvuci. Svet naprosto nije pravedan.

A BiH je tu mozda shebanija od ostalih. Tamo se stvarno ne zna ko pije, ko placa, u vecoj meri nego kod ostalih komsija.

Imas i onog nekog fudbalera, ukrao ogromne pare pa pobegao iz HR u BiH i nikome nista. Ko je tu koga kupio, niko ne zna.

 

Glavasu zelim nesto najgore (nece se ostvariti). Istovremeno, stidim se svojih osecanja jer nisu humana.  Totalna zbunjotina.

Nedje sam ranije rekao da me je sramota reci odakle sam, samo mogu da dodam da su to hovna nevidjena. I da, posto je tamo veoma popularno reci dace bog ja im zelim da im bog pomogne (ha,ha cuj da im bog pomogne). 

Inace njima niko ne moze pomoci. To su (kao glasaci) nikakvi ljudi. Mozda u nekoj buducnosti naidje neki "Tito" pa daih dozove pameti. Taj narod tamo na zalost ne umije drugacije da zivi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...