Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

On 10/3/2023 at 12:39 AM, ters said:

Mile Dodik planira uvodjenje madjarskog jezika u skole i na faklutete u Republici Srpskoj  🙂 

 

https://www.rtvbn.com/4050244/dadik-planira-uvodjenje-madjarskog-jezika-u-skole

 

Pretpostavljam da već ima neki štos kako da uzme pare od Mađarske i da podeli dobit sa Orbanom jer je uvođenje mađarskog na tamošnje fakultete potrebno isto koliko i uvođenje mongolskog na Islandu. Ostaje još samo da se snađe za nastavni kadar po školama i fakultetima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odsustvo bilo kakvog moralnog kompasa ne prestaje da iznenađuje:

 

 

Razumu je posebno uvredljiv pokušaj da se izjednače nevolje opkoljenog Sarajeva sa nevoljama Gaze, čime se donekle implicira da su i Sarajlije išle da kasape civile u država koja im je poklanjala struju i vodu...

 

 

Takođe i seirenje nad ubistvom ovog momka čiji je deda iz Srbije:

 

spacer.png

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bohumilo said:

Odsustvo bilo kakvog moralnog kompasa ne prestaje da iznenađuje:

 

 

Razumu je posebno uvredljiv pokušaj da se izjednače nevolje opkoljenog Sarajeva sa nevoljama Gaze, čime se donekle implicira da su i Sarajlije išle da kasape civile u država koja im je poklanjala struju i vodu...

 

 

Takođe i seirenje nad ubistvom ovog momka čiji je deda iz Srbije:

 

spacer.png

 

Benjamina je ogromno razocaranje za mene - pala je ne ispitu moralnosti vec u slucaju spomen ploce na Kazanima kada se oglusila na zahtjeve da se zlocinci imenuju i da se jasno naznaci da su bili  pripadnici Armije BiH, a ovim najnovijim skandalom je samo potvrdila da ce sve trampiti za malo vlasti. Kao i Zeljko Komsic sa vrijedjanjem ambasadorke Izraela u Bosni i Hercegovini u vrijeme kada je jedino sto normalan covjek moze uraditi je izraziti najdublje saucesce i ponuditi svaku vrstu pomoci. 

 

Kreteni koji na internetu likuju radi smrti ovog momka i kreteni koji slave napade Hamasa u protestima po Sarajevu i automobilskim povorkama ce uvijek postojati, ali nisam ocekivao da ce se takvima dodvoravati Benjamina Karic i Zeljko Komsic.

Edited by ters
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meni ovo na milion nivoa tuzno 😞

 

Koliko su samo sve ex-YU drzave, sem Slovenije, nazadovale kao gradjanska drustva!

 

U Srbiji veronauka u skolama, u BiH zamotali devojcice u vrticima... 

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0qTewVAVQRqqwTPSthi87znkJq8GTqfQDU3MWDcjuicGBnQabq1kDoqT1AectGnoVl&id=100057414671555&mibextid=2JQ9oc

 

edit: profil tog vrtica je otvoren

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Meni ovo na milion nivoa tuzno 😞

 

Koliko su samo sve ex-YU drzave, sem Slovenije, nazadovale kao gradjanska drustva!

 

U Srbiji veronauka u skolama, u BiH zamotali devojcice u vrticima... 

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0qTewVAVQRqqwTPSthi87znkJq8GTqfQDU3MWDcjuicGBnQabq1kDoqT1AectGnoVl&id=100057414671555&mibextid=2JQ9oc

 

edit: profil tog vrtica je otvoren

 

U Bosni postoji i veci nivo tuge - djevojcice koje roditelji ne salju ni u vrtice, ni u skole. I koje su pored zamotavanja u potpunosti izolovane od svijeta izvan svog dvorista i dzamije.

Edited by ters
  • Tuzno 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ters said:

 

U Bosni postoji i veci nivo tuge - djevojcice koje roditelji ne salju ni u vrtice, ni u skole. I koje su pored zamotavanja u potpunosti izolovane od svijeta izvan svog dvorista i dzamije.

 

Ali, kako se doslo do toga?

 

Ako ne roditelji, onda su bar bake i dede te dece odrastali u SFRJ, bili slobodni da se oblace kako hoce, da idu u skolu, da zive jedan normalan (za ono vreme) zivot?

Zasto su odabrali da idu unazad?

 

Razumem drustva koja nikad nisu bila na tom nivou sloboda, ali zasto je BiH odabrala da ide putem bliskoistocnih drzava?

 

Da ne bude zabune, sreca pa se u pravoslavlju ne umotavaju, jer ne sumnjam da bi i u Srbiji sad bilo slicno.

Neki dan zaratih s idiotima iz mog grada na fejsu - vecita borba za mesta u vrticima, a poslednji izgradjen pre 30 godina! 

Od tad, u gradu od 45k stanovnika, izgradjene 4 pravoslavne crkve!! A vec imali 2.

 

Sta god pricali o pocivsoj SFRJ, slobode su tad bile mnogo vece nego u sad "oslobodjenim" prcijama od drzava ex-YU.

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2023 at 8:07 PM, DJ_Vasa said:

 

Pretpostavljam da već ima neki štos kako da uzme pare od Mađarske i da podeli dobit sa Orbanom jer je uvođenje mađarskog na tamošnje fakultete potrebno isto koliko i uvođenje mongolskog na Islandu. Ostaje još samo da se snađe za nastavni kadar po školama i fakultetima.

Slican je "stos" i sa Boshnjacima. Dobijaju pare od bogatih Arapa i devojcicama turaju marame na glavu.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Rekoh vec cini mi se, kad sam poslednji put isao "koridorom", od Bijeljine do Prijedora, video sam da svako selo ima crkvu, i to iz novogradnje. I sve radjene po istom projektu, presline jedna drugoj. Vrv je ista firma, nekog politicara bliskog Milou, ili je od samog Miloa, pobedila na tenderu i za 5 miliona evra izgradila objekat za koju je realno potroseno 200k 😄 

 

Ista prica i sa dzamijama u, i oko Prijedora u tih par zajednica u kojima je ostalo Bosnjaka. Nijedna nije starija od 10 godina.

A niko ni ne ide na sluzenja u bogomolje tamo...
Mogu da se kladim, kad bi uporedili npr. Kanadu gde popis pokazuje da je udeo vernika 15-25%, lupam, da su crkve pune svake nedelje. U RS eventualno za krstenje ili svadbe se popuni, za krkanluk.

Nego eto, izgrade ih tako istaknuto, velicanstveno kicasto, da obeleze teritoriju. Tako je i K&K carstvo gradilo porte tako da po pravilu budu najvise gradjevine u mestu, samo sto je to bila srednjovekovna prica, dok se na Balkanu tako meri patka u 2023-oj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ja sam iz Bosne i odmah da ti kazem da gresis. Crkve uglavnom grade mestani svojim prilozima, s tim da temelje i pocetak finansira neko drugi, tj zapocne ih a onda se one grade fazno, retku koju izgradi renomirana ili "renomirana" firma, vec su to uglavnom lokalci iz tog ili obliznjih mesta gde je crkva, a sve su slicne jer je to najprostiji model za izgraditi.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Romantik said:

Evo ja sam iz Bosne i odmah da ti kazem da gresis. Crkve uglavnom grade mestani svojim prilozima, s tim da temelje i pocetak finansira neko drugi, tj zapocne ih a onda se one grade fazno, retku koju izgradi renomirana ili "renomirana" firma, vec su to uglavnom lokalci iz tog ili obliznjih mesta gde je crkva, a sve su slicne jer je to najprostiji model za izgraditi.

 

A koliko para imaju ti meštani kad su već postali investitori? A ako mogu da daju pare za takve stvari, pretpostavljam da im kuće imaju bar tri sprata, lift i poslugu.

10 hours ago, Selina said:

Slican je "stos" i sa Boshnjacima. Dobijaju pare od bogatih Arapa i devojcicama turaju marame na glavu.

 

Zar ti zaista veruješ u te budalaštine?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

Mogu da se kladim, kad bi uporedili npr. Kanadu gde popis pokazuje da je udeo vernika 15-25%, lupam, da su crkve pune svake nedelje. U RS eventualno za krstenje ili svadbe se popuni, za krkanluk.

 

Prema poslednjem popisu udeo vernika u Kanadi je 65%.

Capture.PNG.1ec6b0d4921dd3aa7ceaafff073b8f48.PNG

 

https://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2021/dp-pd/prof/details/page.cfm?LANG=E&GENDERlist=1,2,3&STATISTIClist=1,4&DGUIDlist=2021A000011124&HEADERlist=0&SearchText=Canada

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Romantik said:

Evo ja sam iz Bosne i odmah da ti kazem da gresis. Crkve uglavnom grade mestani svojim prilozima, s tim da temelje i pocetak finansira neko drugi, tj zapocne ih a onda se one grade fazno, retku koju izgradi renomirana ili "renomirana" firma, vec su to uglavnom lokalci iz tog ili obliznjih mesta gde je crkva, a sve su slicne jer je to najprostiji model za izgraditi.

Koje crkve su u pitanju - pravoslavne crkve ili dzamije? sumnjam da su katolicke ili neke trece?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ters said:

 

U Bosni postoji i veci nivo tuge - djevojcice koje roditelji ne salju ni u vrtice, ni u skole. I koje su pored zamotavanja u potpunosti izolovane od svijeta izvan svog dvorista i dzamije.

 

Zar nije osnovna skola obavezna? 

 

Ako da, kako uspevaju da izbegnu skolovanje devojcica?

 

Ili drzava vise ni ne mari? 😞

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Ali, kako se doslo do toga?

 

Ako ne roditelji, onda su bar bake i dede te dece odrastali u SFRJ, bili slobodni da se oblace kako hoce, da idu u skolu, da zive jedan normalan (za ono vreme) zivot?

Zasto su odabrali da idu unazad?

 

Razumem drustva koja nikad nisu bila na tom nivou sloboda, ali zasto je BiH odabrala da ide putem bliskoistocnih drzava?

 

Da ne bude zabune, sreca pa se u pravoslavlju ne umotavaju, jer ne sumnjam da bi i u Srbiji sad bilo slicno.

Neki dan zaratih s idiotima iz mog grada na fejsu - vecita borba za mesta u vrticima, a poslednji izgradjen pre 30 godina! 

Od tad, u gradu od 45k stanovnika, izgradjene 4 pravoslavne crkve!! A vec imali 2.

 

Sta god pricali o pocivsoj SFRJ, slobode su tad bile mnogo vece nego u sad "oslobodjenim" prcijama od drzava ex-YU.

 

Do toga je doslo zbog toga sto su idioti pomijesali progres koji je Jugoslavija dozivjela poslije drugog svjetskog rata sa "komunistickom zaostavstinom" i onda radili svojski da upropaste i skolstvo, i zdravstvo, i emancipaciju zena, i elektrifikaciju, i industrijalizaciju... - sve ono sto im je bilo nepoznato prije SFRJ ili je tek bilo u povojima u prvoj polovini dvadesetog vijeka. Umjesto da su odbacili ono sto stvarno jeste komunisticka ostavstina - partijska podobnost kao glavni kriterij za sve, verbalni delikt i delikt misljenja, ideologizacija obrazovanja, partijsko sudstvo i zakonodavstvo... Sto rekao Koca Popovic - basibozluk, bagra i brabonjci ustali da obnove Dusanovo (Kulinovo, Tomislavljevo...) carstvo/banovinu/kraljevstvo/knezevinu/pasaluk... I vratili nas tamo gdje smo bili za vrijeme Dusana i Kulina...

Edited by ters
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

U Kozarcu kod Prijedora sve sto se moze vidjeti je izgradila dijaspora koja je poprilicno jaka i puna para. Tamo malo ko zivi al je sve napucano max da bi kao pokazali komsijama koji su ih klali i protjerali da su jos uvijek zivi. Plemensko razmisljanje ugl. 

 

ne znam gde je to i mrzime da guglam, ali imao sam prilike pre nekoliko godina da se provozam onim delom uz Drinu. Jedino novo što se videlo su crkve i džamije, ali mi zato ostale zgrade deluju kao ruševine.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

ne znam gde je to i mrzime da guglam, ali imao sam prilike pre nekoliko godina da se provozam onim delom uz Drinu. Jedino novo što se videlo su crkve i džamije, ali mi zato ostale zgrade deluju kao ruševine.


To je kod Prijedora, sjeverozapadno od istog u prema Bosanskom Novom iliti Novom Gradu. Kuce dosta napucane i sve fino sredjeno no malo ko tamo zivi.

 

Podrinje je posebna prica, tamo je vrijeme stalo skroz. Jako malo ljudi zivi u kompletnom Podrinju. Ovo sto se vratilo tamo su mahom starci dosli umrijet na svom. Od mladjeg naroda sto se vratilo vecina je vremenom otisla u Tuzlu ili Sarajevo.  U Podrinju vise nema zivota. Ne znam sta bi u Srbiji bilo ekvivalent tome, mozda manja mjesta po juznoj Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zar nije osnovna skola obavezna? 

 

Ako da, kako uspevaju da izbegnu skolovanje devojcica?

 

Ili drzava vise ni ne mari? 😞

 

Drzava niti mari, niti postoji - postoje mafijaski kalnovi Don Izetbegovica, Don Dodika i Don Covica. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


To je kod Prijedora, sjeverozapadno od istog u prema Bosanskom Novom iliti Novom Gradu. Kuce dosta napucane i sve fino sredjeno no malo ko tamo zivi.

 

Podrinje je posebna prica, tamo je vrijeme stalo skroz. Jako malo ljudi zivi u kompletnom Podrinju. Ovo sto se vratilo tamo su mahom starci dosli umrijet na svom. Od mladjeg naroda sto se vratilo vecina je vremenom otisla u Tuzlu ili Sarajevo.  U Podrinju vise nema zivota. Ne znam sta bi u Srbiji bilo ekvivalent tome, mozda manja mjesta po juznoj Srbiji. 

 

Moram priznati da slabo znam taj kraj. Naprosto, nikada me put nije tamo naneo. Išao sam do Sarajeva i tako sam primetio, iako vidim da imaju škole, pa računam da ima i dece. Ne poznajem dobro ni južnu Srbiju, osim možda Vranja, a video sam opustele predele u istočnoj Srbiji uz Dunav. Od ulaska u Đerdap nema većeg mesta posle Golupca, osim Donjeg MIlanovca i kasnije Kladova, mada nisma primetio baš tolike crkve. Kad se ide malo van toga prema Boru, Majdanpeku ili nekim pećinama koje su turistička atrakcija (Ceremošnja, Ravništarka), sela izgledaju užasno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...