Jump to content

KK Partizan 20/21


uvrnuto

Recommended Posts

On 5/11/2021 at 5:59 PM, Princeton said:

Novica, Lucic i Gagi - steta samo povreda. Sa takvim sampionskim pristupom sportu, oni su mogli puno vise da postignu u karijeri. Iz ugla reprezentacije, postoji veliki zal sto nisu sastavili par takmicenja u kontinuitetu na najvecem mogucem nivou.

 

Šampionski pristup sportu je jedno, a talenat nešto sasvim drugo. Imho je Novica debelo prešišao ono "što mu je pripadalo na osnovu talenta", jedno vreme je bio među 3 najbolja PF u Evropi al do tamo je došao krvavim radom i baš tim šampionskim i bezobraznim pristupom, teško baš da je bio kalibar za više, mogao je samo duže da traje na vrhunskom evropskom nivou. Lučić je sad premium EL igrač, isto vrhunac potencijala postignut, iskreno sam iznenađen ali evo u kontinuitetu igra baš odlično. Dragan je najviše od sve trojice iskasapljen povredama ali mi je, strogo košarkaški, i najmanji talenat, odličan robokap al teško da bi bio nosilac nekog jakog evroligaša. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Novica, Lucic i Gagi su ono vezivno tkivo koje jednu grupu igraca moze uciniti najboljom mogucom ekipom a ne skupom najboljih pojedinaca. 

 

Grobari sigurno znaju bolje, ali eto, ja to ovako sa strane percipiram. 

 

Recimo medju aktivnim ex ili sadasnjim igracima Zvezde, ne vidim mnogo takvih igraca. Bjelica zasigurno, ne znam sad da li bih mogao jos nekoga da izdvojim.  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kooineeperk said:

Novica, Lucic i Gagi su ono vezivno tkivo koje jednu grupu igraca moze uciniti najboljom mogucom ekipom a ne skupom najboljih pojedinaca. 

 

Grobari sigurno znaju bolje, ali eto, ja to ovako sa strane percipiram. 

 

Recimo medju aktivnim ex ili sadasnjim igracima Zvezde, ne vidim mnogo takvih igraca. Bjelica zasigurno, ne znam sad da li bih mogao jos nekoga da izdvojim.  

 

Pročitaj pažljivo Princetonov post na koji sam referisao. Ja sam se osvrnuo na onaj deo "mogli su puno više da postignu u karijeri", ja ne mislim tako, Novica je mogao duže da traje svakako jer je na vrhuncu bio baš gadan ako ne navijaš za njega, Lučić je sad na vrhuncu, a Gandra ne znam da li je taj kalibar. Sa aspekta reprezentacije, Novica je bio u ekipama koje nisu bile toliko talentovane (nije zakačio ni Bogdana, ni Jokića, ni Micića, ni prime Bjelicu, čak ni ove glorified prašinare - samo Tea i Krloa od ozbiljnih nosilaca), kojoj je srebro bilo plafon protiv Španaca u naponu snage, Lučić je igrao na SP u petorci i znamo kako smo se proveli (mada on trenutno igra košarku karijere i daleko od toga da je završio sa reprezentacijom), a Dragan mislim da je sa aspekta reprezentacije relativno nebitan uvek bio, jeste ozbiljan fajter i kvalitetniji prašinar nego što smo ih imali al sumnjam da je igrač koji menja ceo kontekst.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Referent said:

Prekucava Ostoja BAT uplatnice :lol_2: 

 

Quote

„Znači, 8. decembra oni su uplatili po osnovu ovog ugovora i predstavljali to meni i po visini cifre da je to po osnovu ugovora napravljenog mimo BAT, znači oni su 8. decembra napravili, krivotvorili dokument da je to uplata BAT."

 

 

Mene nije interesovalo ni šta on radi u Čačku, da li je sekao kola, šta je radio u FK Borac, kako se ponašao u FK Partizan.

Edited by Knipex
Dodatak
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Ja sam se osvrnuo na onaj deo "mogli su puno više da postignu u karijeri", ja ne mislim tako

OK, da, tu se slazem, i ja mislim da nisu mogli bas mnogo vise. Verovatno Gagi i Novica da je bilo vise zdravlja, ali s tim na umu ovo je neki plafon.

 

Ja sam samo dopunio mojim misljenjem o tome kakav su oni tip igraca, da su neko ko se podredi timu a to statistika ne pokazuje bas. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

'Bem li ga, stvarno ne znam šta smatrate puno većim u karijeri ako zastupate tezu suprotnu prinstonovoj. 

 

Sama činjenica da su im povrede skratile karijeu/usporile razvoj/smanjile sposobnosti govori da bi verovatno bili na višem nivou/duže trajali/brže napredovali da nije bilo povreda. Samim tim igrali bi bolje, verovatno i u boljim timovima, a time bi više i osvojili/zaradili. Dakle, ne može se reći da je neko ispunio svoj potencijal ako je bio iskidan više puta u karijeri. Možda je ispunio ono što smo mi videli kao krajnji potencijal ali ne i svoj lični i personalni.

Takođe, ne slažem se ni da samo gamechangeri menjaju kontekst ekipe. Nama su popularno nazvani prašinari Jović i Pefi promenili kontekst na OI jer su unapredili timsku odbranu spolja, omogućili više slobode Teu i opciju da igramo sa nižom postavom.

 

Eto, Novica bi možda trajao još 3,4,5 godina na visokom nivou i valjda bi još nešto naučio i bio bar mrvu bolji nego kad je bio među vodećim igračima Evrope na svojoj poziciji. Možda bi i reprezentativno zakačio period povratka na postolje, pa bi 2016. sa trideset godina značio više od nekih koji su bili tamo.

 

Luča bi možda par godina ranije dostigao ovaj nivo pa bi možda bio bolji i u reprezentaciji na EP/SP.

 

A tek Gagi... Igrač čija se igra u velikoj meri zasnivala na fizikalijama je povredama bio drastično unazađen u nekoliko navrata. Možda je robokap po sto puta ali bi bez povreda bio Robokap 2.0. Ne znači da bi bio alfa igrač EL ekipe niti bi za reprezentaciju bio značajniji od Tea, Bogdana ili Birčine šapice :classic_biggrin: ali bi sigurno imao veću ulogu gde god da je igrao, a time verovatno i više uspeha, ličnog i timskog.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Referent said:

 

Auh koliki tekst... 

 

 

Meni je interesantan ovaj detalj:

Quote

Nisam imao premiju ni za transfer igarča koji je klub pod mojim vođstvom proizvodio i od čijih transfera je dugo u dobroj meri živeo, 

 

Znaci pored predsednika SD, trenera, umalo, da su mu samo dozvolili, mogao je i menadzera da se igra, da ubira procente od transfera 🙂 Ja sam nekako mislio da svaki trener u osnovnom opisu posla ima i razvoj igraca (sto je Dule u dosta primera odlicno radio, nesumnjivo), nisam zaista cuo do sada da neki trener ima neke bonuse za to. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Verujem da je ta izjava zbog abera koji su išli u to vreme da se ugrađivao u transfere igrača. Moj burazer je jednom prilikom sedeo sa njim, kad su skupljali neke pare za pomoć klubovima SD i između ostalog mu rekao da se to priča između navijača. Dule je odmahnuo rukom i rekao nek pričaju šta hoće.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To je nova moda sad, da se u trenersku platu računa i procenat od prodaje igrača, što je potpuna nebuloza i ako je iko ikada uzimao, to je svakako kriminal.

 

Trener ima svoja ovlašćenja i obaveze i dobija pare za trenerski poziv. Ako je neko i trener i menadžer to je sukob interesa na štetu kluba. 

 

Toga nesumnjivo ima u našem fudbalu. Ne znam za košraku.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2021 at 11:56 PM, Chaos Is Me said:

 

Šampionski pristup sportu je jedno, a talenat nešto sasvim drugo. Imho je Novica debelo prešišao ono "što mu je pripadalo na osnovu talenta", jedno vreme je bio među 3 najbolja PF u Evropi al do tamo je došao krvavim radom i baš tim šampionskim i bezobraznim pristupom, teško baš da je bio kalibar za više, mogao je samo duže da traje na vrhunskom evropskom nivou. Lučić je sad premium EL igrač, isto vrhunac potencijala postignut, iskreno sam iznenađen ali evo u kontinuitetu igra baš odlično. Dragan je najviše od sve trojice iskasapljen povredama ali mi je, strogo košarkaški, i najmanji talenat, odličan robokap al teško da bi bio nosilac nekog jakog evroligaša. 

 

Novica je sa 23god. bio MVP F4 ABA lige, ubacivao 20+ poena raznim EL velikanima, dobio Rising Star nagradu, bio MVP KLS-a i KRK-a - sve to u poredjenju sa recimo, ekstra talentovanim Simanicem koji ima isto godina kao Novica te sezone. Potpisao je za Real u najboljim godinama, i kada je trebao da podigne igru na jos veci nivo, dosle su povrede. Sad nisam siguran da li mislis da je Novica vec do tih povreda dostigao svoj vrhunac, ili mislis da povrede nisu imale uticaja na njegovo dalje razvijanje, ili oboje? - Kako god, iako govorimo o hipotetickom nagadjanju, ne mogu da se slozim sa gore navedenim.

 

Slazem se da je Lucic sada premium igrac, vrhunac mu mi ne znamo, mozda sljedece godine bude jos vise dominirao? Pogotovo ako uporedimo ovu sezonu u kojoj je bio premium igrac, sa sezonom kada je imao samo 23god. gdje je imao jos bolju statistiku, i to kao kapiten ekipe. Ista stvar kao sa Novicom, u prvom inostranom angazmanu se patio sa povredama, a da ih nije bilo, veoma bi tesko bilo napraviti projekciju u kom smijeru bi mu karijera isla. Pogotovo u njegovu korist (i Novicinu) ide cinjenica da je tek poslije tih povreda nastupila promjena pravila gdje su tweener-i sa njegovim karakteristikama najvise profitirali, sto evo tek sada pokazuje u Bayernu, kada je uspio u kontinuitetu da igra zdrav i odradi pripreme kvalitetno.

 

Gagija mi je najvise zao, kako taj momak nije imao srece. Ako moze nekako da se nadje najgori momenat za povredu, taj momenat je njega snalazio. On je Bogdanu bio kapiten, njega su Leo i Bogdan gledali kako zatrapava protivnika, dok se u odbrani nije zalio. Evo recimo, ne mogu da zamislim Lazica ili nekog slicnog robokapa da ubacuje u prosjeku 10-15 poena u EL.

 

Sve u svemu, sta je to kosarkaski talenat? Da li je Vesely talentovan, ili Lauvergne, koji su dostigli veci nivo od ovih gore nabrojanih? - Cesto se samo gleda kreacija, elegantnost, bball iq, a zanemaruju se i ostale komponente. Atletske predispozicije, i energija sa kojom si u stanju da igras sto duzi period utakmice; Koncentracija, razmisljanje tokom utakmice, donosenje pravih odluka u odbrani i napadu, razumjevanje zadataka i mogucnost sprovedjenja istih; Disciplina, da si u stanju ispostovati timski plan i odluke, da si maksimalno u igri i da ne podlezes provokacijama/pritisku; Radna etika, koliko je igrac posvecen svom napretku, istrajnosti u kratkorocnom i dugorocnom planu; Liderski kvaliteti, sva trojica navedenih su bili kapiteni svojih ekipa, pokretaci ekipe, uzori; Rad nogu, u sportu, pogotovo u kosarci, mozda i najvaznija fizicka komponenta, cak bih rekao vaznija i od odraza; Sut, nesto sto izdvaja kosarkasa od robokapa; Osjecaj za igru, da si u stanju predvidjeti i razumiti timske kretnje, osjecaj i tehnika; Nesebicnost, karakteristika timskog igraca, zrtvujes se za cjelinu, zelis usreciti suigrace. Kad stavis sve ove komponente u focus area matrix, odredis vrijednost komponente, pa mnozis sa igracevom vrijednost za svaku, iznenadices se rezultatom. Evo interesantno bi bilo uporediti npr. Markusa sa Gagijem, mozda razlika i nije tolika koliko bi ovako na prvu pomislili.

 

 

  • Like 14
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Za Novicu bih samo dodao da je, koliko se sećam, on sjajno počeo u Realu, mislim da je čak bio i igrač meseca u EL u nekim svojim prvim mesecima tamo. A onda je Mesina počeo da ga gura na trojku i bio vrlo uporan u svojoj fiks ideji, iako to jednostavno nije išlo. rekao bih da je tako krenuo Novičin pad, pa su se onda nadovezale povrede i još štošta van terena tamo.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Velickovic je pogresio sto je otisao u Real, a tamo su na njegovoj poziciji igrali Reyes i Garbajosa - prosto nije imao tu sta da trazi.

 

Naravno, za Simanica je izmislio karijeru, mozda je njegov plafon bio tu negde sa Simanicevim, ali realno samo je Vujosevic tu mogao nesto da izvuce. I izvukao je - jedne sezone je bio vazan faktor, prva cetvorka, a druge ubedljivo najvazniji igrac sa svoje 22-23 godine. Sa Simanicem se pogresilo sto se sa njim nije polako radilo, sto se prvo nije trazio neki novi Savovic, a ne da mu se gura u glavu da je novi Bjelica i slicne gluposti. To je za sada tako u CZ - ili si novi beli Jordan ili mars na tribine, nema od tebe nista.

Link to comment
Share on other sites

Vec smo pricali x puta o tome, cvrsto stojim na stanovistu da je 80% do samog igraca. Uticu i drugi faktori svakako, mogu da uspore/ubrzaju, ali pravi talenti isplivaju. Naravno, ovde pod talentom podrazumevam spoj realnih kosarkaskih potencijala (fizickih i cisto igrackih, poput osecaja za x/y) i karaktera, posto smo videli milion puta da jedno bez drugog ne biva ako pricamo o dostizanju epiteta vrhunskog igraca, a ne tek pukog epizodiste.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Baš to. Pripisivati uspeh jednog igrača isključivo treneru, ili neuspeh drugog nekim takvim stvarima, je potpuno pogrešno. Imamo 1001 primer talenata koji su bili zanemareni od strane trenera, na sezonu, dve, tri,

pa su pre ili kasnije isplivali (ružetm). Ako neki talenat promeni 5 trenera za 5 godina i nikad ništa ne uradi, onda se postavlja pitanje tog talenta.

Novica je i u Realu počeo sasvim korektno, dok Mesina nije počeo više da ga gura na trojku, a onda se na to nadovezale povrede. 

Link to comment
Share on other sites

Pomenuli ste Simanica i Novicu.

 

Novica je imao ipak uspesnu karijeru iako je mnogo osakacen povredama. Izuzetno inteligentan igrac, ja obozavam takve i jedino sam se njega plasio od igraca Partizana. Jer nije nikad igrao sablonski. Uvek je umeo da fintira i izvuce faul, obicno uz kos.

 

Novica sad je naravno penzioner. 

 

Ali Novica je imao pravu sansu u Partizanu. Borisa nikad zaista pravu sansu u Zvezdi. Sta ja zovem prava sansa. To je kad igrac igra u kontinuitetu igra BAREM polusezonu. Dakle, istrpis ga kroz sve klinacke greske i nedostatke i onda posle pola godine ili godinu dana procenis ima li leba od njega. A moji su mu davali bukvalno na kasicicu, Borisa nikad nije znao na cemu je i to je sigurno uticalo na njegovo samopouzdanje.

 

Isto radimo i Radanovu. Dobije sansu, pokida, onda ga opet zalepimo za klupu. Ne moze to tako. Tako se najlakse unistava talenat. To je odlicno radio Vujosevicu u Partizanu i delimicno Tomic u Zvezdi. 

 

Trenutno ni Zvezda ni Partizan nemaju nesto mnogo volje da stvaraju igrace.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...