Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Mislim da nisu radili sad nikakvo istrazivanje, barem ne da sam ja videla, posto je tretman poznat od ranije.
Znam samo da sklupljaju dosta, a koliko znam to je za teske slucajeve, i radi.

Radi? Nisam čuo. Imaš li kakve konkretne podatke?
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Ja bih pre rekao da je to neka vrsta kockanja, ali sa zivotima ljudi, da li je to bolje ili nije, je potpuna nepoznanica. Doktori bi morali da se vode iskljucivo dokazanim naucnim cinjenicama.

 

Ima rizika, ne znam da li bi ja izabrao Švedsku opciju - mada ne bi rekao da se ne vode naučnim činjenicama.  Slažemo se, nepoznanica je trenutno - to je bila moja poenta (videćemo kada se epidemija završi).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

 

Ima rizika, ne znam da li bi ja izabrao Švedsku opciju - mada ne bi rekao da se ne vode naučnim činjenicama.  Slažemo se, nepoznanica je trenutno - to je bila moja poenta (videćemo kada se epidemija završi).

 

Nekako mi je najnormalnije pratiti i porediti Svedsku i Norvesku. To je isti region, slicni narodi, mentalitet, standard itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:

Testiranje u uzorcima krvi u jednoj grupi od 480 osoba u oblasti oko Osla (6.5.-8.5.2020) je pokazalo da manje od 1 od 50 osoba (ispod 2 %) ima antitela na koronavirus u krvi. Zbog toga je Institut za javno zdravlje preporučio da se vrši testiranje na virus iz uzorka sputuma (pljuvačke).

 

jel misle da test po uzorcima krvi nije pouzdan ili?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, melankolic said:


Radi? Nisam čuo. Imaš li kakve konkretne podatke?

COVID-19 is currently a big threat to global health. However, no specific antiviral agents are available for its treatment. In this work, we explore the feasibility of convalescent plasma (CP) transfusion to rescue severe patients. The results from 10 severe adult cases showed that one dose (200 mL) of CP was well tolerated and could significantly increase or maintain the neutralizing antibodies at a high level, leading to disappearance of viremia in 7 d. Meanwhile, clinical symptoms and paraclinical criteria rapidly improved within 3 d. Radiological examination showed varying degrees of absorption of lung lesions within 7 d. These results indicate that CP can serve as a promising rescue option for severe COVID-19, while the randomized trial is warranted.

 

.....

This treatment is known as convalescent plasma therapy, and it’s an old solution; doctors used it to help treat measles patients before a vaccine was developed and it has been used on Ebola, SARS, and MERS patients, as well as during the 1918 pandemic flu.

 

Koliko i kako pomaze - trenutno se odvijaju vise istrazivanja u US, ti podaci jos nisu dostupni, medjutim FDA je odobrila tretman, i trenutno ga je primilo vise hiljada pacijenata, i rasirena je kampanja u US za skupljanje plazme.

 

Link to comment
Share on other sites

Sutra se igraju prve utakmice Bundeslige, izmedju ostalog i derbi Borusija Dortmund- Shalke. Posto su kafane vec otvorene neki organizuju public viewing fanova, videcemo da li ce se i po gradu/ispred stadiona okupljati fanovi i da li ce i kako policija da ih rasteruje. Inace 56% ljudi u Nemackoj smatra da je pocetak igranja fudbala pogresan, 31% da je ok, a ostatak se uopste ne interesuje za fudbal.

 

Od danas je ukinut i 14-dnevni karantin u NRW i RP za one koji dolaze iz inostranstva (EU shengen+Norveska, Island, Svajcarska, UK).

Bice veselo narednih dana/sedmica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Sutra se igraju prve utakmice Bundeslige, izmedju ostalog i derbi Borusija Dortmund- Shalke. Posto su kafane vec otvorene neki organizuju public viewing fanova, videcemo da li ce se i po gradu/ispred stadiona okupljati fanovi i da li ce i kako policija da ih rasteruje. Inace 56% ljudi u Nemackoj smatra da je pocetak igranja fudbala pogresan, 31% da je ok, a ostatak se uopste ne interesuje za fudbal.

 

Od danas je ukinut i 14-dnevni karantin u NRW i RP za one koji dolaze iz inostranstva (EU shengen+Norveska, Island, Svajcarska, UK).

Bice veselo narednih dana/sedmica.

 

'ladno pustaju ove iz UK da dodju?!

 

@Honey Badger sorry, nothing personal   😄

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Honey Badger said:

 

No offence taken, keep bashing. :classic_biggrin:

 

 

 

Sedaj na avion, pa pravac Njemacka po integralno brasno!

 

13 minutes ago, Plavi Golub said:

Jeste li vi u Nemackoj nabavili ova glavopokrivala za sedenje po kaficima 😂?

 

https://www.klix.ba/magazin/u-njemackom-kaficu-distancu-odrzavaju-kapama-s-plutacama-za-bazen/200515175

 

 

 

 

 

Ja cu okaciti onaj zidarski (dvo)metar

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sedaj na avion, pa pravac Njemacka po integralno brasno!

 

 

Ne mogu od smijeha.

 

:lol_2:

 

(ovsene pahuljice fantasticno odrade posao, integralno me vise uopste ne interesuje)

 

 

 

31 minutes ago, wwww said:

I posle kazu kako Nemci nemaju smisao za humor :classic_biggrin:

 

Njemacki vic:

 

Knock knock.

-Who's there?

-Gestapo!

:lol_2:

 

p.s. Je li ovo zajebancija topik?

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ne mogu od smijeha.

 

:lol_2:

 

(ovsene pahuljice fantasticno odrade posao, integralno me vise uopste ne interesuje)

 

 

 

 

Njemacki vic:

 

Knock knock.

-Who's there?

-Gestapo!

:lol_2:

 

p.s. Je li ovo zajebancija topik?

 

 

 

 


Ja sam kriva. Mislila sam se da li je ono za zajebanciju, ali vidim ljudi se ozbiljno trude da nadju resenje, pa ajde ovde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

Ja sam kriva

 

10 zdravo Marija i 10 ocenaseva i da ti se ne ponavlja vise.

:lol_2:

 

5 minutes ago, Plavi Golub said:


Mislila sam se da li je ono za zajebanciju, ali vidim ljudi se ozbiljno trude da nadju resenje, pa ajde ovde.

 

Nemam pojma, nisam danas pratio diskusiju (sijao bob), neki je problem u pitanju?

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 

19 hours ago, Don Laki Juan said:

Švedska je izabrala drugi i duži put, i to su znali u startu, a to je taj sada već legendardni "imunitet krda". Da bi se to postiglo potrebno je vreme, tako da će i epidemija u Švedskoj verovatno da se produži do jeseni. Opet, to je jako hazarderski, pošto može sa sobom da povuče višu stopu smrtnosti, a opet ne postoje dokazi da će imunitet krda zaista i dati neke rezultate, obzirom da se tačno ne zna da li su ljudi sa antitelima zaštićeni i koliko dugo su zaštićeni.

 

Nije Svedska izabrala strategiju s imunitetom krda, vec je sve sto (ni)je radjeno motivisano time da se ocuva zdravstveni sistem za eventualno gora vremena. I to ne sistem u smislu materijalnih resursa, vec ljudskih, jer je manjak zdravstvenih radnika ovde hronican. A i to nije zato sto nedostaje obrazovanih zdravstvenih radnika, nego sto nikad nije bilo volje da ih se zaposli u dovoljnom broju, pa su i u normalna vremena neverovatno optereceni. Lekari se jos nekako i snalaze, mada i njima nije lako (posebno mladjima), ali sestre se jednostavno klone bolnica i radije biraju sve druge poslove osim onih koji su im najuza struka. Znajuci to, Tegnell je projektovao strategiju u kojoj ce se i pacijenti drzati sto dalje od zdravstvenih ustanova, bar oni koji ikako mogu. O imunitetu krda su poceli da govore tek kad je ceo svet o tom svedskom cudu poceo da bruji, a i tada samo da bi demantovali da je to ikada bio cilj. Doduse, nisu ni oni odoleli, pa su iskopali neki matematicki model koji je trebalo da pokaze da smo, bar ovde u Stockholmu, i bez namere, skoro pa dostigli taj imunitet krda. Ubrzo se pokazalo da od toga nema nista i da su tim glupavim i krajnje pogresnim modelom promasili ne samo gol, nego i ceo fudbal, tako da su ekspresno zacutali na tu temu.

 

14 hours ago, Amigo said:

 

Ja bih pre rekao da je to neka vrsta kockanja, ali sa zivotima ljudi, da li je to bolje ili nije, je potpuna nepoznanica. Doktori bi morali da se vode iskljucivo dokazanim naucnim cinjenicama.

 

 

14 hours ago, Darko said:

 

Ima rizika, ne znam da li bi ja izabrao Švedsku opciju - mada ne bi rekao da se ne vode naučnim činjenicama.  Slažemo se, nepoznanica je trenutno - to je bila moja poenta (videćemo kada se epidemija završi).

 

Sto se svih ovih gore boldova tice, nista vise nije rizik i nepoznanica. Sve je vec realnost, i smrtnost od covida u Svedskoj je vec tolika da je stavlja na sigurno sesto mesto u svetu (od zemalja cije stanovnistvo predstavlja iole signifikantan uzorak, znaci baz Vatikana i ostalih mini drzavica). Cak i da umiranje naprasno prestane (a nema nikakvih naznaka da ce se to uskoro desiti), ogromnom broju zemalja s kojima Svedska moze da se poredi ce trebati mnogo vremena i vise iznenadnih skokova epidemije, da bi je prestigle.

Ali cilj je postignut - nije bilo sloma zdravstvenog sistema. Ocuvan je u onoj formi u kojoj je postojao i ranije, znaci kao fasada, olupina necega sto bi trebalo da bude uzor celom svetu. Jedino sto jos sprecava i tu fasadu da se ne urusi je stara slava, ranije izgradjen imidz u ocima domace i strane javnosti. Ali koja korist od ocuvanja kulise, kad iza toga ionako nema nicega. Moje totalno razocarenje u svedski zdravstveni sistem i jos jaca motivacija da se cuvam kako god znam i umem, jer ovde se zaista nije preporucljivo razboleti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gledam malo statistike na worldmeters. Svet je na platou već nekih mesec i kusur. Od početka aprila broj dnevnih slučajeva ide od 80-90k. Poneka ispod. Nekad malo iznad. Juče 99k, drugi najgori skor ikada. I gledam onda pojedinačno, od tih 99, nekih 53k su zajedno USA, Rusija i Brazil. Evropa se smiruje i stvarno bi valjalo da drugi talas ne grune odmah jer smo ga onda baš najebali. Ne toliko zdravstveno nego ekonomski. Sad ću da zvučim kao ona narandžasta rasistička budaletina ali ovaj treći kvartal što sledi kad se mere skroz popuste praktično jedini može da izvuče koliko toliko ekonomiju (izvuče = smanji sunovrat). I bilo bi dobro da može da se radi koliko toliko kao pre barem tokom leta (plus nešto malo turizma), ako se očekuje drugi talas na jesen.

 

I ovde moram da se osvrnem na intervju Ane Gligić za N1. Odgledao još jednom i i dalje ne kapiram taj njen umereni optimizam i to da nema drugog talasa tj. da će ga biti sa sitnim džepovima. Kako tačno virus na jesen, kad se potrpamo u zatvorene prostore sa suvim vazduhom, neće da krene da bukti kao i svaka druga respiratorna infekcija?

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog zanima kako situacija u Svedskoj izgleda "na terenu", znaci van konteksta svetskih statistika, pravih i fake news, evo ovako.

Jucer je na javnom servisu isao prilog o jednoj devojci koja se razbolela pre otprilike devet nedelja. Pocelo je s visokom temperaturom, i tu su je prvo oko dve nedelje zavlacili telefonom (jedini nacin da stupis u kontakt s nekom zdravstvenom ustanovom i inace, a posebno sad) i govorili joj da pije dosta tecnosti, ne ide na posao i ostali bla-bla. Posto nije prestajalo, dobila je priliku da posle dve nedelje sretne svog lekara u domu zdravlja i tu opisuje kako joj je merio saturaciju, da je trebalo pri tome da hoda, ali da se drzala za lekara i zidove, jer nije znala gde je. Opet je poslata kuci, ali sada je bar lekar redovno zvao i pitao kako je. Nije bila ni bolje i gore ni sledecih nedelja, ali sve je ostajalo na razgovorima i savetima. Doduse, temperatura joj vise nije bila 40 nego 38, i pri tome je nestajala na nekoliko dana, pa se ponovo vracala. U medjuvremenu, dobila je tremor ruku i kognitivne probleme u formi smanjene koncentracije, pamcenja, povremene dezorijentacije itd. Lekar je tada narucio neke probe (elektronski, u njenom zurnalu, koji je dostupan svim zdravstvenim ustanovama) i onda krece potraga za mestom na kojem ce da joj izvade krv, jer to ipak ne moze online. Zvala telefonom, negde pokusala i licno da ode, i nigde nije primljena. Odbijena je cak i u satoru postavljenom ispred Karolinske, bas u te svrhe. Dakle, ima uredan uput od lekara i nigde je ne primaju, jer je sumnjiva na covid. I to je to, zadnje dve nedelje pokusava da negde da krv na testiranje da bi lekar mogao uopste da vidi sta joj je. Na covid nikad nije testirana, vec joj je lekar negde u petoj nedelji bolesti saopstio da verovatno ima to, jer nema sta drugo da bude.

 

Od mojih 15 kolega na poslu, tri prolaze istu pricu. Dve su bile na bolovanju negde krajem marta i pocetkom aprila, po 3-4 nedelje, a onda su pocele da rade od kuce. Sad smo svakodnevno na skype sastancima, pa imam direktan uvid. Ista stvar kao ova devojka gore. Temperatura koja dolazi i prolazi, cudne senzacije u telu koje isto budu pa prodju, stalni telefonski kontakti s lekarom, ali bez poseta i testova. Nijednoj od njih nikad nije receno da imaju covid, vec im se telefonom prati stanje i daju saveti. Otprilike na svake dve nedelje dobiju zakazan termin kod lekara, ali opet samo razgovor i opsti pregled. U medjuvremenu rade iskljucivo online dok mi ostali imamo shemu tako da je svakog dana po dvoje u kancelariji, ostali rade od kuce. Imamo i trecu koleginicu koja je na bolovanju sada cetvrtu nedelju, jos ne znamo kako ce ici s njom. Ne znam ni da li se ijedna od cetiri pomenute u ovom postu broji u obolele od covida, jer nijedna nije testirana. Ni same ne mogu da kazu da li im je bolest potvrdjena, jer im je receno da je verovatno to, ali ne i da je sigurno.

 

Sto se nasih klijenata tice, a to su stari ljudi, odliv je ogroman. Tek u poslednjih nedelju-dve se pojavljuju po bolnicama, pre toga su samo umirali, sami i izolovani, kod kuce i po domovima. Za ove po bolnicama znam da su testirani, za ostale da nisu. Ustvari se vise testiraju zdravi ljudi, oni koji dolaze u kontakt s rizicnim grupama, dakle pre svega zdravstveni radnici i osoblje po starackim domovima u kojima je zabelezen veci broj umrlih. Oni koji imaju izrazene simptome, kao moje koleginice, stanovnici domova i mnogi drugi, se ne testiraju, nego se dijagnoza postavlja nakon par nedelja simptoma koji ne prolaze sami od sebe. Ako u nekom trenutku postane kriticno, smestaju se u bolnicu i tek tada testiraju. Stari cesto i ne stignu do tu, vec umru gde su se zatekli. Ne znam da li svi oni ulaze u statistiku obolelih i umrlih, ili samo testirani. Ustvari niko ne zna i nema pravila, izgleda da je sve od slucaja do slucaja.

Takodjer ne znam da li je bolji ovaj totalni nedostatak informacija, ili njihova prevelika kolicina, kao sto je u nekim drugim zemljama. Ali znam da ovo kod nas rezultira opstim stanjem nesigurnosti i brige, koje traje vec toliko dugo da je tesko ostati normalan. Privid da je sve u redu, slobodno kretanje uz izvestan oprez, privreda koja kobajagi radi i sve ostalo, polako se gubi i ostaje samo strah. Ne samo da ces se razboleti, nego i da neces dobiti adekvatnu, ili bar bilo kakvu negu, i da ces se umesto toga "leciti" telefonom.

Koga nije mrzelo da cita, mozda sad ima jasniju sliku kako izgleda doba korone u Svedskoj. Hvala na paznji.

  • Like 8
  • Thanks 2
  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, NMX said:

I ovde moram da se osvrnem na intervju Ane Gligić za N1. Odgledao još jednom i i dalje ne kapiram taj njen umereni optimizam i to da nema drugog talasa tj. da će ga biti sa sitnim džepovima. Kako tačno virus na jesen, kad se potrpamo u zatvorene prostore sa suvim vazduhom, neće da krene da bukti kao i svaka druga respiratorna infekcija?

 

odgledao sam i ja, meni je bila zanimljiva njena prica o aeorosoli i prasini na ulici (i nasim stanovima) s osusenim virusima, koji se aktiviraju na tekucini, a mogu u osusenom stanju, dakle tako konzervirani, prezivjeti godinama. 

Link to comment
Share on other sites

U ponedeljak biće tačno 2 nedelje nakon ukidanja policijskog časa. Pa onda da vidimo koliko je vredeo 🙂

U subotu, pre dve nedelje tačno struka je insistirala da budemo u 24 sata lockdown ali su popustili pod šerpama. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...